bant Curatoren Tilburg uit vernieuwingsoverleg Zeker honderd doden in tien uur durende slag OLGA DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Scholieren bezetten Oirschotse heide WAAROM AANVAL DOOR ISRAËL? Opiniepeiling31 procent voor vrijlating drie van Breda Wie zei er ook weer dat alle verpakte brood hetzelfde was? editie voor zeeland weerbericht Werkloze kostwinners krijgen minimumloon Meisjes en jongens lopen weg uit school Britse versterkingen naar Noord-Ieland Orgie-ontbijt in Utrechts standing-hotel DE STEM SEPTEMBER i9i, ■109e jaargang - no. 26220 Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx hoofdredacteur: L. Leijendekker hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 telefoon 22341, Postgiro 1114111 JSiÓREN. ROOiENDAAL, MOIENSTRAAT 45, TEL. 37150 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26, TEl. 6850 OOSfERHOUT, ARENDSTRAAT 14, TEL. 4957 GOES, KLOKS1RAAT 1, TEL. 8030 woensdag 10 sept. 1969 Vrij warm Vrij warm weer en tamelijk zon nig. In de nacht en ochtend enige mist. Kans op onweer. Matige wind. HULST, STEENSTRAAT 14, TEL. 3751 Éfe. President-curator mr. Van Boven, (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De curatoren van de Tilburgse Hogeschool zijn uit de structuurcommissie getreden. Zij zullen van hun veto-recht geen ge bruik maken als er constructieve plannen uit die commissie kojnen voor een nieuwe beheers- en be- leidsstructuur van die school. Voor waarde is dan dat voor zulke plan nen in elk van de vier geledingen senaat, wetenschappelijke me dewerkers, technisch en adminis tratief personeel en studenten een meerderheid is. Als de conclu sies van de structuurcommissie door de minister in strijd zouden worden bevonden met de wet of het algemeen belang, dan kunnen curatoren er echter hun goedkeu ring niet aan hechten. De vier ge ledingen kunnen dan zelf met de minister in contact treden. Deze verrassende beslissing van curatoren is dinsdagmiddag in de structuurcommissie meegedeeld. Duidelijk is, dat het besluit niet in de laatste plaats is gevoed door te leurstelling van curatoren over de uiterst negatieve resultaten, die het overleg in de commissie tot nu toe heeft gehad. Er bestaat bij de curatoren groot bezwaar tegen de onvruchtbare gang van zaken, zeggen zij. Als de oorzaak daarvan, o.a. wantrouwen tegen de curatoren is, dan zullen zij nogmaals pogen de impasse te doorbreken door uit de commissie te stappen. Curatoren blijven ten volle be reid weer aan het commissiege- sprek deel te nemen als dit door de andere geledingen wordt ge wenst en „mits redelijke zekerheid bestaat dat het overleg op efficiën te en constructieve wijze kan wor den gevoerd". Tussentijdse voorstellen over wij ziging van de huidige hogeschool structuur zullen curatoren, gaarne helpen realiseren. Curatoren zijn ontvankelijk voor alle voorstellen die uit de structuurcommissie ko men. Dat geldt ook voor de open baarheid van het beraad in het cu ratorium als daartoe een voorstel zou worden gedaan. Het besluit van curatoren is dui delijk ingegeven door de wens geen hinderpaal te vormen voor het overleg in de structuurcommissie. Het is ook een duidelijk tactische zet. De verantwoordelijkheid voor het overleg zo stellen zij ligt van nu af bij de vier geledingen. Wij hopen dat dit zeer snel tot resultaat zal leiden. Dan kan er een structuur ontstaan, waarin het huidige curatorium is ontheven van zijn verantwoordelijkheden. Maar als de vier geledingen niet slagen, zal ook veel duidelijker zijn, dat curatoren met die mislukking niets te maken hbben, aldus cura tor W. A. J. Bogers. „Wij willen niets liever dan onze verantwoor delijkheid overdragen, als de nieu we overgangsstructuur er is, maar wij hebben verplichtingen totdat er andere verantwoordelijke instanties en figuren zijn als wij terugtreden. Het gaat niet aan hen, door nu ge heel terug te treden uit de hoge school, in het luchtledige te laten. Dat zou trouwens ook voor de ho geschool onaangename gevolgen kunnen hebben". (Zie commentaar pagina 9.) fitfBi Curator drs. Loevendie. STOOMWALSACTIE TEGEN EGYPTE (Van onze redactie buitenland) TEL AVTV/CAIRO/WASHINGTON - Honderd a hon derd vijftig gesneuvelden en nog onschatbare materiële I'schade. Dat was het resultaat van een tien uur durende sraëlische „stoomwalsoperalie" tegen Egypte. Bij de aanval van dinsdag op een 50 kilometer lange Egyptische pststrook aan de golf van Suez zijn volgens een bekendmaking in él Aviv ongeveer honderd Egyptenaren gesneuveld. Het Ameri- ;aanse persbureau A.P. meldde uit Cairo, dat minstens 150 Egyptena- gesneuveld zouden zijn. Igypte daarentegen spreekt van zyware verliezen aan mensen en materieel ,an Israëlische. In Cairo is meegedeeld dat drie Israëlische vliegtuigen zijn ïeergeschoten en twee Israëliche landingsboten tot zinken gebracht. Over de ligen verliezen werd niets gezegd. Een Israëlisch vliegtuig werd door Egyptisch luchtdoelgeschut neergehaald de piloot wordt vermist. Slechts één Israëlische soldaat zou bij de operatie ;ewond zijn. De Israëlische actie, waarbij het ^errassingselemeiit een belangrijke «1 speelde, was de grootste sinds de oorlog van twee jaar ge leden. In het nachtelijk duister stak een omvangrijke Israëlische strijd macht met tanks, gesteund door lucht macht en marine, de golf van Suez over om vervolgens bij daglicht de Egyptische kuststrook langs te trek ken in wat waarnemers als een „stoomwalsoperatie" betitelden. De troepen vernietigden volgens een of ficiële woordvoerder in Tel Aviv be wakingsposten, legerkampen en ra darstations, benevens een basis voor luchtdoelraketten van Russische ma kelij. De Israëlische strijdmacht was tien uur lang op Egyptisch gebied waarna zij rond het middaguur naar haar basissen terugkeerde. Het front strekte zich uit van El Khafayer, 40 km ten zuiden van Suez, tot kaap Zaafarana, 50 km zui delijker. Volgens Israël kwam noch de Egyptische luchtmacht, noch de marine in actie. Het enige verzet werd geboden door Egyptische grond strijdkrachten. Terwijl Israël van een volledig succes spreekt, zegt Egypte dlat de Israëliërs onder zware lucht- dekking troepen aan land poogden te brengen maar waren „teruggeslagen met zware verliezen". Aan de landingspoging was een luchtaanval voorafgegaan. Drie Isra ëlische vliegtuigen waren neerge haald en in de golf van Suez gestort. Israëlische helikopters zochten naar de piloten. Volgens Egypte vond de aanval plaats om 10.00 uur pl. tijd. Israël maakte de aanval pas bekend toen deze voorbij was. Er was eerst druk gespeculeerd over een mogelijke Israëlische invasie, na een bericht daarover van het Amerikaanse radio station C.B.S. Als reden voor de actie gaf Israël „aanhoudende Egyptische agressie" op. Ruim een etmaal tevo ren had Tel Aviv 't tot zinken bren gen van twee Egyptische torpedobo- ten bij een Egyptische marinebasis aan de golf van Suez gemeld. Het was dinsdag de eerste maal dat Isra ëlische pantsertroepen op de Egypti sche oever opereerden. De aanval ver schilde totaal van eerdere commando acties tegen Egypte, die hoofdzake lijk waren gericht tegen Egyptische stellingen aan de overzijde van het Suezkanaal, radarstations of kracht- installaties in het gebied van Luxor. De Israëlische premier, mevrouw Golda Meir, verklaarde gisteravond „Deze operatie heeft, zoals de eerdere die wij tegen de vijand hebben ge voerd, tot doel de aandacht van de Egyptische autoriteiten te vestigen op het feit, dat de agressie niet onge straft zal blijven." Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteravond laten weten, dat het „de aanval op zeer grote schaal" van Israël op Egypte betreurt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming een wetsontwerp goedge keurd waarbij werkloze kostwinners tenminste het wettelijk minimumsa laris van 145,80 gulden per week bru to zullen ontvangen, in plaats van tachtig procent van hun laatste sala ris zoals nu het geval is. De VVD kreeg aantekening geacht te worden tegen te hebben gestemd, M fllfiiVAi"! 'iitlil<r.'iij ililiftlft'iiaïf#- Scholieren voeren op de Oirschotse hei een muziekstuk uit onder het bordje „verboden voor rupsvoertuigen". (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN/OIRSCHOT Mid den tussen de twee televisie-uitzen dingen van maandagavond en van avond over Tolstoi's „Oorlog en Vrede" hebben duizenden scholie ren in de agglomeratie Eindhoven zich met de hedendaagse krijgspro- blematiek bezig gehouden. Enkele duizenden leerlingen van pedagogische akademies, lycea, gymnasia's, ulo's en huishoudscholen trokken gisteren in optocht door het centrum van Eindhoven om te protesteren tegeii de plannen van minister Schut om het militaire oe fenterrein op de Oirschotse hei uit te breiden tot 3000 ha. De manifestatie was op touw ge zet door de redaktie van „Feniks", de schoolkrant van de Kath. Aka- demie voor Opleiding van Onder wijzers en Onderwijzeressen in Eindhoven. Het werd méér dan een demonstratie voor het behoud van een prachtig natuurgebied. Naar- mate het programma vorderde kwa men steeds meer sluimerende con flicten tussen de jongeren-generatie en de gevestigde maatschappij aan het licht. Het begon al onmiddellijk na de start van de protestmars vanaf de pedagogische akademie in de Eden- straat, waar „Feniks" zetelt. De leerlingen van de akademie, die het verbod van de St.-Jozepli-onder- wijsvereniging om tijdens schooltijd te demonstreren in de wind hadden geslagen, trokken om negen uur 's morgens in optocht langs andere scholen, waar ook een demonstra tieverbod gold. In het Joris- en het Van der Putt- lyceum sloegen honderden leerlin gen bij het naderen van de op tocht hun boeken dicht en liepen de klas uit om zich bij de demon stranten aan te sluiten. In het Maer- iantlyceum werden de leerlingen in de klassen opgesloten, maar velen wisten via de ramen naar buiten te klimmen. In de kweekschool He melrijken, waar de leerlingen aan vankelijk onder bedreiging van de directie binnen waren gebleven be gon de ontsnapping tijdens de pau ze. De stoet groeide tenslotte aan tot enkele duizenden jeugdige de monstranten, die spandoeken mee droegen met opschriften ais: „Hei ruste in Vrede", Niks AMX", Jullie hebben ai genoeg verknold De hele hei wordt gemold", „Tuin der SCHUT-ters" en „Ontwapening geen garantie voor humane wereld. Wel een voorwaarde. Weiger dienst". VERVOLG OP PAG. 5 DE SER zal in zijn vergadering van vrijdag 19 september in het openbaar beraadslagen over de vaststelling van zijn advies over de herziening van het ondernemingsrecht. De meerderheid van de raad bleek tegen behandeling van het ontwerp-advies in het open baar geen enkel bezwaar te hebben. (ADVERTENTIE) DE ZOMER IN UW SLAAPKAMER DE URUGUESE bankier Caetano Pellegrini Giampietro, uitgever van het dagblad „La Manana", is gisteren bij aankomst bij het burea van zijn krant door onbekenden ontvoerd, al dus zijn secretaris. Hij werd door hen gedwongen in een auto te stappen. Onder de ontvoerders zou een vrouw zijn geweest. (Van onze speciale Guardian- correspondent Walter Gross) TEL AVIV De tankaanval door Israëlische strijdkrachten had tot doel het Egyptische oppercommando te tonen, dat Israël in staat is om af doende vergeldingsmaatregelen te nemen voor de sabotagedaden van Egyptische commando's, die er in sla gen om de oostelijke oever van het Suez-kanaal te bereiken. En dat zij in staat zijn om een amphibische ope ratie op touw te zetten en tanks naar de overzijde van de Golf van Suez te brengen en toch weer ongedeerd terug te keren, als men het verlies van een Israëlisch vliegtuig, dat door de Egyptische luchtafweer werd neergeschoten, niet meerekent. Toen de Israëlische tanks op Egyp tisch grondgebied waren geland, dre ven zij gedurende enkele uren kilo meters ver het land binnen, waar zij maar gaan wilden en vernielden al les wat zij onderweg tegen kwamen. Het schijnt, dat de Egyptische troe pen niet in staat waren om effek- tieve tegenstand te bieden. De nacht tevoren werden er twee Egyptische motortorpedoboten opgeblazen, ter wijl zij voor anker lagen. Waarschijn lijk, omdat de Israëliërs bang waren, dat zij de voorgenomen aanval in de war zouden sturen. LONDEN (AP) De Britse rege ring overweegt versterkingen naar Noord-Ierland te sturen ter verlich ting van de druk op het contingent van 6.000 man Britse troepen daar. Het zou gaan om het zenden van een bataljon van 600 a 700 man. Meer dan de helft van de Britse militairen in Ulster is op het ogen blik in Belfast waar de spanning tussen de protestanten en rooms-ka- tholieken toeneemt. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) UTRECHT Koffie en room druipend van het gobelinbehang, restanten van liet servieswerk, vermengd met eierstruif, ham, kaas en braaksel her en der verspreid over de vloer, een spie gel van enkele viekante meters ingesmeerd met boter, bewerkte houten stoelen vol boter en jam, het serviesgoed wat nog heel was in een tafellaken bijeen ge knoopt in een hoek. Zo zag zaal 9 van Utrechts standing-hotel Pays-Bas er uit na 25 minuten orgie-ontbijt van 28 leden van het Utrechts stu dentencorps. Traditiegetrouw waren de heren de nacht ervoor „doorgezakt" na een inwijdings feest en even traditiegetrouw werd daarna het ontbijt „geno ten" in Pays-Bas. De wanorde was op het laatst zo groot dat de al wat oudere bedienende kelner niet meer binnen durfde komen. De heren moesten de koffie maar aan de deur komen halen. Dat gebeurde ook prompt, om tegen het be hang te worden gesmeten. Drie stoelen moesten als verder onbruikbaar uit de zaal worden verwijderd voor een zeer grondige schoonmaakbeurt. Meer dan twee uur lang hebben schoonmakers de zaal onder handen moeten nemen. Voorzichtigheidshalve waren ta pijt en schilderijen reeds voor het ontbijt uit de zaal verwijderd. De heer Das, directeur van Pays-Bas, tilt er niet zo zwaar aan. Een aanklacht zal hij zeker niet indienen. Tenslotte heeft zijn zaak traditiegetrouw eik jaar corsp-festijnen. Het corps tilt er officieel wel zwaar aan. Men be treurt dit wangedrag en denkt aan royement. DE NIGERIAANSE luchtmacht heeft een onbekend vliegtuig op de Bia- fraanse landingsbaan Oeli-Ihiala ver nietigd, nadat de wapens en munitie voor de troepen van generaal Ojoek- woe had uitgeladen. 11 T» Waarschijnlijk niet die meneer die laatst z'n lunchpakketje aan de eendjes voerde, omdat z'n vrouw hem voor de verandering eens géén King Corn had meegegeven. King Corn wordt overal in Nederland elke nacht vers gebakken. -Killg Gbïïl ...*t enige dat u weggooit, is de verpakking (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Van de Nederlandse bevolking is 31 procent van mening dat de drie nog in Breda gevangen gehouden Duitse oorlogsmisdadigers nog dit jaar vrij moeten komen. Daartegenover staat 30 procent dat te kennen heeft gegeven dat Fischer, Kotalla en Aus der Fünten tot hun dood in de gevangenis dienen te blijven. Dit zijn resultaten van een opiniepeiling, die de N.V. v.h. Nederlandse Stichting voor Statist)?*! te Den Haag enkele we ken heeft gehouden. Het onderaoék werd gehouden op maandag 18 en dinsdag 19 augustus van dit jaar en strekte zich uit over een representatieve groep van 661 mannen van 15 jaar en ouder. Het onderzoek gebeurde in het kader van de „NNS Omnibus Service". Verder bleek uit de opiniepeiling dat 11 procent meent dat de „drie van Breda" eventueel later wel vrij moet komen, maar de eerste jaren nog niet. Van degenen die geen mening wilden geven, zei 20 procent niets te willen zeggen omdat zij het probleem te moeilijk vonden, althans niet wisten wat de juiste wijze van handelen in dit geval is. 8 Procent gaf geen mening omdat het probleem hun eigenlijk niet interesseerde. De wens om de Duitsers tot hun dood in de gevangenis te laten zitten leeft het sterkst bij de ouderen boven 35 jaar (percentages 34 en 35), en het minst bij de jongsten (percen tages: 17 voor 15-19-jarigen en 26 bij 20-34-jarigen). Onder degenen die voor vrijlating dit jaar zijn, is er weinig verschil tussen jong en oud: 34 procent voor de jongsten en 28 procent van de oudsten (boven 65 jaar). Terwijl in alle leeftijdsgroepen van 20 jaar en ouder 6 tot 8 procent zich niet voor het probleem interesseerde, was dit in de jongste leeftijdsgroep van 15 tot 19 jaar 16 proeent. Inmiddels heeft de meerderheid van de CH-fractie in de Tweede Kamer zich gisteren uitgesproken voor de vrijlating van de drie van Breda.

de Stem | 1969 | | pagina 1