International Salt Company ZOUTGIGANT in Biafra Ontvoerders DRAMA DUBCEK 6 maanden garantie I )e^e|yd Overval op Spaarbank Amsterdam STUDIEDAGEN KATHOLIEK VERBOND KINDERBESCHERMING „Opvoeding zonder gezag is ondenkbaar" Bestand Akkoord in Bonn over EEG-topconferentie op zool èn bovenleer. VEER DODE 1 IN BELFAST ambassadeur gegrepen N.S. breiden vervoer van fietsen uit PSP-leden betwisten kandidaatstelling ONTSNAPTE MONTEUR MELDDE ZICH BIJ POLITIE KRO laat de „K" niet vallen Cum Laude mag afgeschaft worden In 't kort WINST .Beken nu maar verdachte! Gezien op jongensschoenen J Hoe Democratisering BOD K.Z.O. OP DE STEM VAN DINSDAG 9 SEPTEMBER 1969 11 (Van onze redactie buitenland) ADDIS ABEBA Op de topcon- I lerende van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid in Addis Abeba doen geruchten de ronde dat het Ni- rerisanse staatshoofd Gowon over- weett een staakt het vuren af te kondigen in de oorlog met Biafra, om zo de weg te effenen voor vredesbe sprekingen. Em voorwaarde voor de afkondi ging zou zijn dat Biafra van het be stand geen gebruik zou maken om zijn militaire eenheden te hergroe- R peren. De berichten werden ver spreid na het onderhoud tussen Go won en president Nyerere van Tan zania; het land dat als eerste Afri- kaanae staat Biafra erkende. Dat bracht een diplomatieke breuk te' I hTirrnmin nm Toriddnio TT.1 I naar I om n*ar Addis Abeba te komen. Een I antwoord was nog niet ontvangen, (Van onze redactie buitenland) BELFAST In Belfast is gister- ïrorgen een 23-jarige protestantse nan doodgeschoten. De man werd g.troffen door schoten die uit een voorbijrijdende auto werden afge- viurd. Een andere man werd daar- bj gewond. Britse militairen patrouilleren oor het grootste gedeelte van Bel- fist na de ongeregeldheden van zon dagnacht. Minstens acht gebouwen raakten toen in brand, maar de bran dei konden geblust worden. De 3000 T Britse militairen hielden de protes- tarten en rooms-katholieken van ellaar gescheiden voordat het tot bloediger botsingen zou komen. (Van onze redactie binnenland) BREDA Koninklijke Zout-Organon heeft gisteren een bod gedaan op een miljoen aandelen van de Amerikaanse In ternational Salt Company, Deze vennootschap is een van de twee grootste zoutproducenten in de Verenigde Staten en be schikt over zoutfabrieken en zoutmijnen in verschillende sta ten van Amerika, terwijl zich een zeezoutbedrijf in aanbouw bevindt op Bonaire (Nederlandse Antillen). Het bod van KZO heeft betrekking op ongeveer 52% van het geplaatste aandelenkapitaal van de International Salt. Het bod houdt in dat KZO alle aangeboden aandelen (van 46,50 dollar in contanten per aandeel) tot een totaal van een miljoen zal aanvaarden, als het aantal aangeboden aandelen de 800.000 te boven gaat. Met deze transactie is een bedrag van ongeveer 160 miljoen gulden gemoeid. (Van onze redactie buitenland) RIO DE JANEIRO Vier leden van de groep die vorige week de Amerikaanse ambassadeur in Brazi lië ontvoerde, zijn binnen een uur m zijn vrijlating gearresteerd. Dit Ueldt het Franse persbureau A.F.P. Uit zeer goede bron in Rio de Janeiro te hebben vernomen. De burgerlijke m militaire politie zit nog achter de (wee andere ontvoerders en andere leden van de revolutionaire bewe- (ing aan. De vrijgelaten ambassadeur, Burke Ëlbrick, zei maandag op een perscon ferentie in Rio, dat zijn ontvoerders ..intelligente fanatici" waren, die hem zeer goed hadden behandeld. Ze hadden zelfs wat sigaren voor hem gekocht toen hij door de zijne heen was, en zich verontschuldigd voor de kwaliteit van het eten. Het waren voor het merendeel heel jonge men sen, die steeds maskers droegen wan neer ze zijn kleine, kale kamer waarin slechts een veldbed en een krukje betraden. UTRECHT (ANP) Na de aan vankelijke stopzetting hebben de spoorwegen in de afgelopen zomer maanden bij wijze van proef weer fietsen met reizigerstreinen ver voerd, echter op beperkte schaal en alleen over korte afstanden. Deze re' geling, is voor de spoorwegen zo be vredigend verlopen, dat deze met in gang van 16 september a.s. worden voortgezet, voorlopig tot 1 juli 1970. In verband met de beëindiging op 15 september a.s. van de seizoenrege- hng met fietsentreinen voor lange af standen, zal de afstandsbeperking voor het vervoer van fietsen met rai- zigerstreinen komen te vervallen, Verder worden enkele kleine aanpas singen aan de regeling toegevoegd. De winterdienstregeling voor het ftetsenvervoer komt op het volgende neer: De fietsen kunnen met reizigers treinen worden vervoerd van en naar circa 80 stations, waaronder Bergen op Zoom, Breda, Middelburg, Roosen daal, Tilburg en Vlissingen. De reiziger dient zelf zijn/haar fiets te laden, te lossen en eventueel over te laden. Voor een vlot verloop van een en ander adviseren N.S. de reiger in de buurt van de bagage- in trein te 8aan zitten. in de spitstijden kunnen geen fiet sen worden vervoerd. Deze tijden zijn van maandag tot en met vrijdag voor 09.30 uur en van 15.30 tot 19.00 uur, Zaterdag vóór 14.00 uur en zon dag na 15.30 uur. Het bod van KZO, dat vandaag van kracht wordt en loopt tot 30 september, houdt ook in dat KZO het recht heeft als er meer dan één miljoen aandelen worden aan geboden de meerdere hoeveelheid geheel of gedeeltelijk te kopen. De koers van aandelen International Salt Company was vrijdag 34,75 dol lar. De heer E. L. Fuller, voorzitter van de Board of Directors van de Ame rikaanse vennootschap, heeft ver klaard dat het bod van tevoren door KZO met de directie van Salt In ternational is besproken. De directie van International Salt zo deelde de heer Fuller mee beschouwt het bod op lange termijn gunstig voor zijn vennootschap. De heer Fuller, de an dere leden van het bestuur van de vennootschap en hun familieleden verwachten voor een deel van hun aandelen van het bod gebruik te maken. De International Salt Company had vorig jaar een omzet van 203 miljoen gulden. Er werkten 1981 personen bij het bedrijf, dat een nette winst maak te van 24,1 miljoen gulden. De vennootschap verwacht een voortgaande gunstige ontwikkeling maar zoekt ook naar samenwerking met anderen, waardoor zijn activitei ten een bredere basis (evenals een hogere mate van internationalisatie) kunnen krijgen, aldus een communi qué van KZO. De N.V. Koninklijke Nederlandsche Zout-Industrie de zout-chemie di visie van KZO waarbinnen de samen werking gestalte zal krijgen streeft eveneens naar verdere internationali satie van de activiteiten. Met name wordt daarbij aan de Verenigde Sta ten gedacht. KZO verwacht dat Inter national Salt Company een goede ba sis zal zijn voor verdere ontwikke- 55 ling. Voorts zou KZO door de samen werking met International Salt Com pany behalve het door KZO zelf op zeer grote schaal geproduceerde va- cuum-zout, ook steenzout en zeezout binnetl bereik krijgen, waardoor het in versterkte mate mogelijk wordt op wereldschaal de exploitatie van de zoutwinning volgens deze drie pro- duktiemethoden ter hand te nemen, aldus het communiqué. Copyright De Stem/Het Parool BONN (AFP/DPA) Fransen en Westduitsers zijn het eens geworden over het houden van een topconfe- (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Iedere universiteit kan voor zichzelf de beslissing nemen het predikaat „cum laude" bij promo ties af te schaffen. De universiteiten kunnen echter niet zelfstandig over gaan tot afschaffing van de stellingen bij promoties. Dit heeft het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen desgevraagd medegedeeld in een reactie op een rapport van het centrale stafbestuur van de universiteit van Amsterdam, waarin de afschaffing van het predi kaat „cum laude" en van stellingen bij promoties wordit voorgesteld. Over het predikaat „cum laude" staat in het academisch statuut, dat het door de senaat kan worden toe gekend bij een proefschrift dat van „meer dan gewone bekwaamheid" ge tuigt. Er bestaat echter geen enkele verplichting toe. Over de stellingen zegt artikel 222 eerste lid van het academisch statuut, dat er bij een proefschrift tenminste zes stellingen behoren te zijn toege voegd die niet op het onderwerp zelf betrekking hebben. De overige stel lingen behoren wel op het onderwerp van het proefschrift te slaan. rentie van zes EEG-landen en wel in november in Den Haag. Dit is van officiële Westduitse zijde bekendge maakt. „Het gaat", aldus de West duitse woordvoerder, „om een ambi tieus project, maar Parijs en Bonn zullen pogen het te helpen verwe zenlijken." De Westduitse regeringswoordvoer der Günter Diehl heeft in Bonn mee gedeeld, dat West-Dui tsland en Frankrijk het over het houden van de topconferenite eens zijn geworden tijdens de gisteren gehouden West duits-Franse consultatiebesprekingen in Bonn. Diehl herinnerde eraan, dat Frankrijk vroeger reeds Den Haag als conferentieoord heeft voorge steld. Volgens Diehl zal bij een Europese topconferentie ook over de organisa tie van een politieke samenwerking gesproken worden. Diehl onthulde het Frans-Duitse voorstel tot het hoüdeh van een EEG- topconferentie, nadat het onderwerp Europa bij besprekingen van enige uren door bondskanselier Kiesinger van West-Duitsland, de Franse pre sident, Pompidou en de Franse pre mier, Chaban-Delmas, alsmede de Westduitse minister van Buitenland se zaken, Brandt en de Franse minis ter van buitenlandse zaken Schu mann deels in aparte en deels in ge meenschappelijke vergaderingen be handeld was. Diehl gaf toe, dat een topconferen tie reeds in november een „ambi tieus doel" was. Van Westduitse en Franse zijde zou men evenwel pogen, dit denkbeeld binnen de EEG-ge- meenschap ingang te doen vinden. Diehl verzekerde, dat West-Duits land en Frankrijk genegen zjjn, hun samenwerking in dienst van deze gemeenschap te stellen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Een aantal leden van de PSP is het niet eens met de kandidaatstelling van het huidige be stuur voor de bestuursverkiezingen in oktober van dit jaar. Men is bang, dat de starre dogmatiek te sterk zal zijn vertegenwoordigd. In Utrecht zijn 42 PSP'ers bijeen geweest om deze zaken te bespreken. Ze zijn afkomstig uit het gehele land en zullen via hun afdelingen probe ren meer voorstanders van de „zach te ljjn" als kandidaat voor te dragen. IN KENMERK, de tv-informatieru- brlek van de gezamelijke kerken, wordt vanavond op Nederland 1 (19.07-19.13 uur) een reportage uit gezonden uit München over de kwes tie van hulpbisschop Defregger. DE BELGISCHE „Vereniging van Lijnpiloten en Navigators" heeft haar instemming betuigd met een staking van 24 uur uit protest tegen het kapen van vliegtuigen. DE sociaal-democratische kandidaat voor de kieskring Ahaus-Bocholt, Hermann Busehfort, is in Gronau (Noordrljnland-Westfalen) zijn ver- kiezingstoernee begonnen met een origineel Nederlands draaiorgel. DR. W. COUWENBERG, ambassa deur van België, heeft in het Bene- luxhuis te Den Haag de tentoonstel ling 25 jaar postzegel in de Benelux, geopend. NA EEN golf van wilde stakingen zijn de staalarbeiders in West-Duits land gisteren weer aan het werk ge gaan. In het industriegebied van Saarland is de staking inmiddels overgeslagen op de mijnen. DE ENORME Saturnusraket waar mee de ruimtevaarders Conrad, Bean en Gordon in november met de Apol- lo-12 naar de maan zuil enworden ge zonden is naar het lanceerplatform gerold. De ruimtevaarders poseerden voor de raket en zeiden gereed te z;jn voor de reis die 14 november be gint. DE ONTWIKKELING van het toeris me aan de Belgische kust, die in de periode 1955-1965 gunstig verliep, vertoont sedertdien een stagnatie waarin dit jaar geen verbetering is gekomen. (Van onze redactie binnenland) LAREN De 33-jarige monteur J. B. S., die vrijdagmiddag uit het po litiebureau in Laren was ontvlucht door spijlen uit een raam te rukken, heeft zich gistermiddag bij de politie gemeld. Rond één uur had hij de po litie telefonisch op de hoogte gebracht van zjjn voornemen terug te keren. De man wordt verdacht van diefstal van acht schilderijen uit het Singer Museum. (Van onze correspondent) AMSTERDAM In heel Neder land zoekt de politie naar drie rovers, die gistermiddag in het bijkantoor van de spaarbank voor de stad Am sterdam op klaarlichte dag aan de drukke Middenweg f 72.245.- hebben buitgemaakt. Duidelijk is bij de overval geble ken, dat er iets niet geklopt heeft met het alarmsysteem. Kassier Pol man wist de alarmknop in te druk ken, toen een van de rovers met het pistool in de hand over de Da]ie sprong en geld eiste. Er gebeurde echter niets en de mannen konden ongestoord hun gang gaan, terwijl het personeel en de aanwezige klanten van het bijkantoor met iets dat op een stengun leek, in bedwang werden gehouden. Pas drie minuten, nadat de overvallers verdwenen waren in een gestolen auto, die met draaiende mo tor voor de deur stond en die in de nabijheid van de plaats van de mis daad is teruggevonden, arriveerde de politie. Kassier Polman zegt, alles gedaan te hebben om tijd te rekken. Eerst overhandigde hij de rovers alleen het geld uit zijn werkbakje, maar hij werd gedwongen, de kluis te openen. Daar overhandigde hij zo langzaam mogelijk pakjes met bankbiljetten van 25 en 100 gulden, maar het baat te niet. Pas toen de overvallers von den, dat hun buit groot genoeg was, trokken zij zich terug. De politie heeft nog geen enkel spoor gevonden. HILVERSUM (ANP) De KRO is niet van plan om op korte termijn de K te laten vervallen. Op een be zinningsbijeenkomst van medewer kers en bestuur van de Katholieke Radio-Omroep in de RAI is onlangs behalve over de positie en de struc tuur van de KRO ook over de vraag gesproken of de K geschrapt zou moe ten worden. „Maar de loop van deze bijeenkomst rechtvaardigt niet de conclusie dat de omroep aan het dokteren is ge gaan aan deze K. Wij hebben ons in positieve, maar ook moderne zin ge realiseerd dat de K zeer zinvol moet en kan zijn voor de KRO in de toe komst", aldus de voorzitter van deze omroep, mr. H. W. van Doorn. Nadat we met z'n allen George Kessler tot in Warsch-au hebben ho ren roepen, zijn we aan een week be gonnen die ons met spoed naar de derde, juist de derde, dinsdag in sep tember voert. Zoals vanouds een dag waarop de nationale berusting ten top stijgt. Jawel. Want dan is het ook prinsjesdag. En al lopen we niet meer met oranje en rood-wit-blauwe vlaggetjes rond, we liggen op die dag nog steeds aan de voeten van H.M. Op zich niet erg, maar wel vind ik het zielig dat ons hele parlement na de troonrede in feite dus alle al of niet snode plannen van de ploeg De Jong niets pittigers weet uit te brengen dan een lijdelijk: hoera, hoera, hoera! Pure beleefdheid voor de koningin, wéét ik wel. Maar De Jong en de zijnen denken dat het voor hén is. Poeha, poeha, poeha! Er is misschien wel een rel aan het komen rond de kus van Van het Reve aan minister Marga Klompé. Ex- boer, kamerlid Harmsen, nu van Bin ding Rechts, vond die kus „kwetsend Nou, ik niet hoor. Want: „Hoe heerlijk het land dat zijn ministers zoent". (drs. Jac. Vroemen, DNL) En de boer, hij knok-ploegde voort. (NPD-vers) Minister van Economische Zaken De Block heeft gisteren op een con- gres over corrosie gezegd dat dit (ons) land zich zo bewust is van cor- rosiebestrijding, dat zelfs algemeen als uitdrukking van verbazing de uit roep „verroest" wordt gebruikt. Zijne excellentie vergat erbij te vertellen dat die verbazing meestal de hogere prijs van een of ander ar tikel betreft- De Christelijk Historische Jonge ren durven ook wat. Voorzitter Jac. Huijsen, zei in het weekeinde in Zwolle: „De Nederlandse politiek is verstard, ze wordt gekenmerkt door een chronische impotentie". Mr. J. A. Hoeve, commissaris van de vreemdelingenpolitie in de hoofd stad, durft het ook. Hij durft te zeg gen wat normaal is. Normaal toeris me, zei hij, (het gesprek ging over de Dam-slapers), is „gewoon bij ie mand of ergens logeren. Niet in de openlucht, dat moet je in een tent doen. En dit zijn geen specifieke Am sterdamse opvattingen, het is in het hele land een norm". Dat is in dit land normaal in een normale zomer, maar toch niet in de afgelopen zomer? Bombassade! (Arabisch). Nog iemand die een mening over politiek verkondigt: „Het politieke bedrijf, waar ik nu drie jaar in heb gezeten, is toch wel erg oppervlak kig". (PSP-raadslid Saar Boerlage, Amsterdam). Zij zit dan ook in de PSP, Tot aan die ontvoering in Brazilië en de bomaanslagen van gisteren heb ik nooit gedacht dat ambassadeurs zo'n gevaarlijk leven leiden. MERIJN. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „De democratisering van de kinderbescherming begint bij het kind." Zo luidt het onderwerp van de studiedagen, die het Katholiek Ver bond voor Kinderbescherming (gis teren en vandaag) organiseert in het Bredase congrescentrum „Het Turf schip". Dat men dit onderwerp heeft gekozen „is geen zucht maar het na jagen van modeverschijnselen", aldus voorzitter mr. J. J. de Haas in zijn openingswoord. „We houden er ons mee bezig omdat het probleem zich nu eenmaal vandaag de dag aan dient". En na die openingswoorden schalde ineens over de hoofden van de hon derden congresgangers de stem vaan Leen Jongewaard, die Annie M.G. Schmidts voor opvoeders onvergete lijke liedje zong over die mooie pink sterdag „Vader was een mooie held, vader was de baas, vader was een duidelijke mengeling van Onzelieve heer en Sinterklaas." Maar dan, la ter, („na die verhouding van gezag en vertrouwen, welke situatie zich afwikkelt en die tenslotte afbrokkelt tot vervreemding", aldus de inleider) „Vader is een hypocriet, vader Is een nul, vader is er enkel en alleen maar voor de centen en de rest is flauwe kul „De normen en het gevoelsleven van pa en dochter zijn ver uit elkaar gegroeid. Alleen pa zou nog wel 'ns met haar wilen wandelen in de zon zij niet meer", aldus de inleider, de pedagoog dr. J. J. M. Penders, direc teur van de sociaal-pedagogische op leidingen van de Katholieke Leergan gen in Tilburg. Vanmiddag zal hij in een slotbeschouwing de discussies van beide dagen trachten af te ron den. Als eerste stelling paneerde hij, dat opvoeding zonder gezag ondenkbaar is. In navolging van Langeveld sprak hij over opvoeden als „een plaats vervangend gewetenshandelen." In het opvoedingsgezag is er een ander, die iets toevoegt aan wat het kind nog te kort komt. „Ten onrechte", aldus de heer Penders, „verbindt men gezag direct met straf; straf is maar één facet van het gezag." Als oorzaak van spanning wees hij op het element van de innerlijke groeikracht van de mens en van het kind. Daarbij is er nog geen sprake van problematiek. De problematiek is afkomstig van de samenleving. In de typisch traditionalistische, rustig voortkabbelende samenleving wOTdt het probleem van het gezag niet eens gesteld. Onze samenleving dringt ook door in de opvoeding. Het gaat daar bij niet om de vraag óf maar hóe ge zag en opvoeding met elkaar verbon den zijn. Uit de verscheidene typeringen van het opvoedingsgezag koos hij de vol gende drie (niet strikt gescheiden) mogelijkheden: het sociaal-moeder lijke opvoedingstype, dat als gevaar in zich bergt, een innerlijke weer stand tegen het groot worden van het kind; het vaderlijk-autoritaire type, dat juist vreugde beleeft aan het groot worden van het kind. Dit type is vandaag de dag juist het meest bedreigde. „Hij moet wel veel bete kenen wil hij niet door de mand val len", aldus de inleider. Als derde type noemde hij de opvoeder die inleidt in de waarden die hemzelf belang in boezemen. Hij staat naast de opvoe- deling, maar loopt het gevaar dege nen die zijn belangstelling niet delen, te laten vallen. Dr. Penders was vain oordeel dat een kind behoefte heeft aan elk van de drie opvoederstypen en dat het bij de democratisering van de opvoe ding ook niet gaat om de opheffing van het gezag of van de gezagsver houding. Hij meende echter („en dat heeft niets met ideologieën te maken, hoe graag men daar ook mee schermt in studentenmilieus) dat er gewoon weg minder goede beslissingen wor den genomen als de opvoeder het „verborgen talent" van de opvoede- ling niet in zijn opvoeding binnen haalt. „Bovendien", zei hij, „kim je van een opgevoede ook later niets democratisch verwachten als hij niet heeft kunnen leren zelf democratisch te handelen." De democratisering van de opvoe- digsverhouding in het milieu van de kinderbescherming zag hij van twee kanten bedreigd. De kinderbescher ming komt voort uit een caritas, een liefdadigheid, die neerdrukkend auto ritair (Oliver Twistheeft gewerkt. Anderzijds heeft de opvoedingsmetho de er altijd aangeleund tegen het mi litaristische regime. In de aard van het te beschermen kind zag hij de de bedreiging: de volwassene strekt vaderlijk zijn hand uit om een kind te beschermen tegen iets in of buiten dat kind, waardoor anderen blijk baar niet worden bedreigd. „De vraag is gewettigd", aldus de inlei der, „of juist deze kinderen opgewas sen zijn tegen de vuurproef van de democratie. De pupil die kan meebe slissen over de eigen opvoeding, heeft die kinderbescherming niet meer nodig, lijkt mij." Omdat het gevaar van de autori taire fixatie in de kinderbescherming „ongetwijfeld nog groter is dan in de andere vormen van opvoeding", acht te hij het democratische experiment echter alleszins vereist. „Het is een durf om te beginnen met democratisering en niemand kan zeggen waar het op uitdraait, maar er moet noodzakelijk mee begonnen worden. De volwassen burger be waakt zijn veilige normen weliswaar nog altijd met vaste hand, maar het einde ervan is nabij."

de Stem | 1969 | | pagina 9