Terneuzen werkt en bouwt dynamisch aan rijke toekomst J. Stroo 25 jaar hoofdcontroleur van de P.M.D. Verdien stelling ing van oek Nationale Visserijdag vol noodkreten Siegward Sprotte in stadhuis Middelburg IN AANBOUW 600 WONINGEN Mej. drs. W. Bouwman inspectrice l.o. Goes In gesprek met W. H. Blok Vrij warm Geen papier Woonwagen uitgebrand sen in het zuiden Vat en, waar VANDAAG MORGEN De mant van de melkcontrole Lockef eer pleitte opnieuw voor Zeeuwse visserij Bijna half miljard Smokkelaar krijgt 8 maanden in België BIJ DE Inspiratie tussen Oost en West DE STEM VAN DINSDAG 9 SEPTEMBER 1969 Adema 469 pref., f,c, oed te Emmeloord; reserve e bijna tienj. Cisca 16, V, d Keimpe, pref. le kl., f.e, Hakvoort te Slootdorp. de jongeren werd kampioene a vijfj. Aaltje 13, V. Succea !.e. W. Timmerman te Koe- (Dr.) en werd reserve de 4,5 Minke 46, V. Blitsaerd Keim- P.C. Vis te Venhuizen (NH), jtieren, beste forse kerels 'ch veel adel, de koeien best- e ruim gebouwde dieren este uiers. Noord-Holland'a mt dus wel duidelijk naar vo et is fors en zeer produktief. de groepen eigengefokte vol- n bleef het viertal van L.P. r te Vrouwenpolder afwezig, iep van C.H. de Regt te Leur, ode uit Janna 20, Janna 22, 32 en Marie 21, kreeg een 2 A Met een 1 A prijs werd be- d het viertal afstammelingen e stier Bontje's Adema, V. s Adema A pref., van de Ver. K.I. Zuid-West-Nederland. :el, film, concert enz. [EUZEN ror 20 uur huwelijksnacht, 14 j. 'burg Jel 20 uur nmando's vallen aan, 14 j. verpen rid Het noodlot van een keizerin leeft. ïllin Drie stuivers geluk, a.l. jens Arenden vallen aan, 18 ibassades Moord met kleine issen, 18 j. eon De duivel bij de staart, 18 j. roy Zweden hel en paradijs, 18 j. r tro De schoenen van de visser, jaar ildis Romeo en Julia, 14 j. -itury Ringo met de gouden re- ver, 18 j. jestic De opstand, 18 j. iza Het commando der vervloek- 18 j. NIKLAAS ntury De getatoueerde, a.l. lect Het brein, a.l. ala De getemde feeks, a.1. en Buigen of barsten, 14 j. TENTOONSTELLINGEN ANNA TER MUIDEN jorm. Raadhuis: Schilderijen en eldhouwwerk van Jos But en iron R. de Meester de Betzen- ouck. delburg eeshal Stadhuis 10—17 uur rpositie aquarellen van de Chi- :es-Duitse kunstenaar Siegward irotte. DIVERSEN 3WACHT de Guchteneire 18 uur Schietms VAN GENT ooien Oedt 19 uur Schieting ,30 uur: amateur wielerkoers 4eel, film, concert enz. twerpen ,ls onder vandaag VT Is onder vandaag -NIKLAAS .is onder vandaag TENTOONSTELLINGEN ANNA TER MUIDEN 'oorm. Raadhuis: "childerijen en eeldhouwwerk van Jos But iaron R. de Meester de Betzen- rouck. ddelburg "leeshal Stadhuis 10—17 uur Ixpositie aquarellen van de CB; lees-Duitse kunstenaar Siegwarc j Sprotte voor deze rubriek tel. "H8"' !8 of Postbus 116 in Middelburf JA, JE MOET NAAR DE RAPPER TOE, PH1NEAG IR HEB JE Al. ZES LOLLN'S GEGEVEN OM TE ZORGEN DAT JE GING fflONVEBTMLBMR In de Katspolder is het nog alles bungalowbouw wat de klok slaat. De Otheense Kreek met het jachthaventje heeft al heel wat watersportliefheb bers gelokt. f n 7? (Van een onzer verslaggevers) GOES „De man van de melkcon trole, dat is Stroo". Zo denken vol gens de voorzitter van de Provinciale Vereniging voor Melkcontrole in Zeeland, de heer b. Arendse, de Zeeuwse melkveehouders en rund veefokkers over de hoofdcontroleur van de Provinciale Melkcontrole- dienst in Zeeland, de heer 3. Stroo uit Middelburg. De heer Arenidse zei dit tijdens een receptie, die het bestuur van de P.M.D. de heer Stroo aanbood ter ge legenheid van de viering van zijn 25- jarig jubileum ais melkeontroleur. Op 1 september 1944 kreeg de heer Stroo de functie van hoofdcontroleur. Tij dens de oorlogsjaren was de uitoefe ning van controle op de melk vrijwel onmogelijk. Vanaf mei 1945 kon de heer Stroo geleidelijk zijn werk weer hervatten. Van de ongeveer 1700 op produktie gecontroleerde koeien in 1945 breidde de melkcontrole in Zee land zich geleidelijk uit tot ruim 8500 koeien. De voorzitter van de P.M.D., de heer J. M. C. Ooms, leidde de bijeen komst en schetste de hoofdcontroleur als een bescheiden harde werker, die niet vasthoudendheid, geduld en tact het toezicht op de uitvoering van de melkcontrole vorm wist te geven, zo dat deze als vanzelf liep. Ir. W. L. Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het K.N.M.I.: Vrijwel overal droog en vrij warm. Weersvooruitzichten in cjjfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: s lot 11; min.-temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal: max.-temp.: 1 tot 6 graden boven normaal; kans op een droge periode J'en minstens 12 uur: 95 procent: kans op een geheel droog etmaal: 90 Procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 6 tot 9: min.-temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; max.-temp.: 1 tot 6 graden boven normaal; kans op een droge periode j'an minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 Procent. Harmsen, tot voor kort Rijksveeteelt en zuivelconsiulent in Zeeland en onder wiens leiding als hoofd van de P.M.D. de heer Stroo 21 jaar als hoofdcontroleur van de P.M.D. werkte, liet zich waarderend uit over diens arbeid en schetste de voortdu rende veranderingen. De heer Arenidse betuigde namens alle leden dank voor de wijze waarop de heer Stroo naast zijn taak als toe zichthouder op de uitvoering, deze uitvoering op een rationele manier bevorderde. Ook voor de voorlichting aan de leden, mede ook door het be zoeken van vrijwel alle vergaderin gen van de talrijke afdelingen, was Stroo „de man van die melkcontrole". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Terneuzen werkt en bouwt dynamisch aan zijn toekomst. Op diverse bouw- objecten verrijzen dagelijks fon kelnieuwe woningen, zowel „laag bij de grond" als hoog in de flat- blokken, die steeds meer het stadse karakter van Terneuzen gaan benadrukken. Op het ogen blik hebben de bouwers ongeveer 600 woningen onder handen. Bij elkaar brengen ze een bouwsom van 24 miljoen gulden op. Dit jaar zullen in Terneuzen 350 woningen gereed komen. In 1970 hoopt men dit cijfer te hebben op gevoerd tot 450. Ér zit dus een dui delijk opgaande lijn in de bouwactivi teiten, die vooral de industrie met welgevallen gadeslaat. Want goede en nieuwe woningen betekenen voor bedrijven die personeel willen aan trekken niet te versmaden „lokker tjes", die aarzelingen kunnen ver drijven. In de laatste vijf jaar kon Terneu zen 1830 nieuwe woningen aan zijn huizenbezit toevoegen. Een van de spectaculairste projecten is het com plex van 481 flatwoningen van de wo ningbouwvereniging Terneuzen (vroe ger Werkmansbelang) in het exploi tatieplan Oudelandse Hoeve. Drie flatblokken langs de Oudelandse weg zullen voor het eind van dit jaar in gebruik zijn genomen. De overige volgen in de loop van 1970. Een ander plan dat al flink op weg is, vormt de bebouwing van de Serlippenspolder, waar 2200 wonin gen zijn ontworpen en waarvan intus sen 450 al betrokken zijn. Vooral in dit stadsdeel, uniek gelegen langs de Westerschelde, is de vraag naar wo ningen bijzonder groot. Andere bouwmogelijkheden doen zich nog ruimschoots voor in de Katspolder, waar nog in hoofdzaak de bungalows de toon aangeven. Maar na 1971 zullen ook hier de on vermijdelijke flats hun intrede doen. Het bouwfonds voor Nederlandse Ge meenten heeft, na een lange periode van inactiviteit, in de Katspolder een begin gemaakt met de bouyv van 24 eengezinshuizen aan de Michiel de Ruytersingel. Terneuzen heeft voor de eerstko mende drie jaar nog bouwgrond genoeg om aan de vraag te voldoen. In de verdere toekomst komt het be stemmingsplan Zeldenrust, aan de zuidelijke rand van de gemeente, aan bod. Als het huidige bouwtempo wordt aangehouden, zal 't inwonertal van Terneuzen (nu 22.700) over tien jaar de 30.000 bereikt hebben. Niet alleen dit jaar, maar ook in 1970 blijft Terneuzen tot de snelstgroeien- de gemeenten van Zeeland behoren. (Van een onzer verslaggevers) GOES Mej. drs. W. P. Bouwman, tot voor kort lerares in de pedagogiek aan een Nederland hervormde huishoudschool te Assen, is met in gang van 1 oktober a.s. benoemd tot inspectrice van het lager onderwijs in de inspectie Goes. Zij volgt als zodanig de heer L. F. J. H. Frantzen op. Het ingang van dezelfde datum is de heer Frantzen tot inspecteur van het lager onder wijs in Sittard benoemd. DEN OEVER (ANP) Doe een beroep op de regering om de visserij te steunen met een verbeterd minimumprijsbeleid, verstrekt door financiële bijdra gen in de egalisatiefondsen en door handelspolitieke maatrege len. Laat privaatrechtelijke en publiekrechtelij ke bedrij fsorgani- saties in de aanvoersector nau wer samengaan, om daarmee de efficiëncy op te voeren en de slag- vaardighei:! te vergroten. Laat de samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven niet ueperkt blij ven tot incidenteel overleg, maar kom. fot een geregeld en, open ge zamenlijk bezinnen, zonder voor opgezette mening van welke kant rdok.y "'rt' De situatie is zodanig, dat alles wat in de visserij is te vinden aan deskun digheid. zowel ambtelijk als niet ambtelijk, zal moeten worden samen gebundeld om oplossingen te vinden. Deze suggesties zijn van dr. B. A. H. Boelmans Kranenburg, secretaris van de Stichting van de Nederlandse Visserij. Hij zei dit op de nationale visserijdag, die de stichting in Den Oever heeft gehouden. De overgangstermijn tot het in wer king treden van een Europees visse rijbeleid moet worden overbrugd, vond dr. Boelmans Kranenburg, an ders wordt de Nederlandse visserij het kind van de rekening door geruis loze liquidatie. Voor het behoud van een reële maat- schapsverhoudimg in de kottervisserij sprak zich de heer A. L. S. Lockefeer uit, de voorzitter van de Vereniging tot Bevordering van Zeeuwse Visserij Belangen „Zevibel", die sprak over Zeeuwse visserij perikelen. Hij achtte de beschikking Sanering Gaimaienvl-oot 1969 van de minister van Landbouw en Visserij onder de huidige omstandigheden niet meer toereikend De garnalenvisserij ziet reikhalzend uit na-ar een goede pel- machine en hioopt dat een uitvinder in Breda er spoedig definitief succes mee zal boeken. Een andere uitvin ding, gedaan in Breskens, zou de vei ligheid van de boomikorvisserdj aan zienlijk verhogen. De heer Lockefeer vertrouwde erop, dat de bevoegde in stanties alle mogelijke medewerking (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Omdat hooien vol gens de gemeentewerkers van Ter neuzen zelf seizoenarbeid is en de gemeente Terneuzen uiteraard voor dit korte tijdsbestek geen speciale hooiwagen in bedrijf kan houden, deden de vuilophalers geen rom mel in de trommel, maar hooi. De oogst werd binnengehaald van de bermen langs de weg naar het St.- Annakruispunt. zullen geven en het bedrijfsleven zul len inschakelen om tot praktijkproe ven met de-ze uitvinding te koimen. In de Zeeuwse oesterwereld, meld de de heer Lockefeer, zijn veel klach ten over de uitvoering van de oester- schadewet van 1966. De door vorst veroorzaakte schade is al gel-eden in de winter 1962-1963. Het wondt niet begrepen, waarom ze nu zo moeizaam betaald wordt. Tot nu toe zijn alleen maar voorschotten betaald. Er is nog geen enkele definitieve uitkering ge daan. De heer Lockfeer vestigde ook nog eens de aandacht op de bezwaren van zijn organisatie te-gen het ont werp Deltaischadewet. „Zevibel" vindt het onaanvaardbaar, dat de schade vergoeding niet volledig zal zijn en heeft er ernstige bezwaren tegen dat 't bedrijfsleven geen enkele inspraak zal hebben bij de uitvoeringsniaat- regelen en dat de minister en de met de uitvoering belaste ambtelijke or ganen zoveel macht en zeggenschap krijgen. Omwille van lijfsbehoud klampt „Zevibel" zich vast aan allen die een nieuwe studie en herbezinning wil len, voord-at tot afsluiting van de Oost-ersohelde wordt overgegaan. Met de visserij die door die afslui ting verloren zou gaan, niet alleen in de Oosterschelde maar ook op de zuidwestkust van Nederland, zal een gekapitaliseerde schade van 470 mil joen gulden gemoeid zijn. Maar het is geen zaak van de visserij alleen. „Zevibel" onderschrijft ook de vele andere bezwaren die worden aange voerd. Over een breed front is er beweging en aktie in het verzet tegen de afsluiting. Een „Studiegroep Oos terschelde" bereidt een uitgebreid memorandum voor, dat aan de com missie voor Verkeer en Waterstat uit de Tweede Kamer zal worden over handigd, met het verzoek om een po litiek initiatief van deze commissie. Voor dje Zeeuwse mosseltelers, die huin percelen door nu aan de gang zijnde waterstaatswerken reeds ge voelig in aantal zien afnemen, hoopte de heer Lockefeer op nieuwe perce len in de Waddenzee en ook in Zee land zelf, met name op de Yerseke- b-amk en bij het Volkerak. Hij dacht aan een sanering nu mosselpercelen ten offer vallen aan waterstaatswer ken. Op vrijwillige basis en op aan nemelijke voorwaarden zou het aan tal bedrijven kunnen vermin-deren. (Van onze correspondent) GOES Op het gemeentelijk woonwagenkamp aan de Oudedijk is maandagmorgen om tien uur de woonwagen van de heer A. H. Pruymboom geheel uitgebrand. De schade, die niet door verzekering wordt gedekt, bedraagt ongeveer 8.000,—. Op het moment dat de brand ont stond, was niemand in de woonwa gen aanwezig. Het gezin bestaat uit de ouders en vier kinderen. Vader was met zijn zoon gaan venten, ter wijl moeder de was aan het doen was in het woonwagenkamp en de overige kinderen aldaar aan het spe len waren. Toen de brandweer kwam viel niets meer te redden. Wagen en inventaris waren reeds in vlammen opgegaan. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Een nader onderzoek wordt ingesteld. BRUSSEL (ANP) De recht bank te Gent heeft J. F. uit Honte- nisse wegens botersmokkel veroor deeld tot acht maanden gevangenis straf. Hij kreeg bovendien een boete opgelegd van 660.000 frank, d.i. ruim 45.000 gulden. 5PAR (ADVERTENTIE) Flatbouw komt in Terneuzen al enkele jaren op ruime schaal voor. Hier, aan de Peter van Anrooy- laan, zijn 160 woningen in aan bouw. DE AARTSBISSCHOP van Wenen, kardinaal König, was gisteren in Boe dapest voor een bezoek aan de Hon gaarse primaat, kardinaal Josef Mindszenty. MIDDELBURG Het is een goede traditie dat de tentoonstel lingen in de Vleeshal vanhet Middelburgse Stadhuis ons in het algemeen in kennis brengen met het werk yan buitenlandse beel dende kunstenaars. Die traditie wordt voortgezet en in dit geval gelukkig voortgezet met een ten toonstelling van aquarellen van de Duitse schilder Siegward Sprotte, in 1913 geboren te Pots dam en al jarenlang wonend en werkend op het eiland Sylt. Hij was bevriend met Erich Hec- kel en Emil Nolde, twee groten van het Duitse expressionisme en dat is zijn werk wel aan te zien, met name zijn kleuren en kleur combinaties en de temperatuur daarvan. Verder heeft Sprotte zich tamelijk zelfstandig ontwikkeld. Hij onderging vooral een diepgaande invloed van de Chinese en Japanse calligrafie en tekenkunst. Deze had ten gevolge dat vele van zijn aan de zichtbare realiteit ontleende mo tieven als het landschap van Sylt en Noord-Duitsland, het water in zijn diverse verschijningsvormen en ook bloemen en planten in sterk geabstraheerde vorm tot ons door komen. Sprotte staat met zijn inspi ratie tussen Oost en West. In zijn beste werken slaagt hij erin tussen deze twee een synthese tot stand te brengen en er ontstaan dan betove rende gehelen zoals hier enkele land- en zeegezichten. Daarnaast, geboeid als hij is door de Oosterse èalligrafie, geeft hij puur abstracte penseeltekeningen, vaak bestaande uit enkele horizontalen of vertika- len of .dok-tuit een simpele arabesk, die soms zeer geslaagd, in andere gevallen ook nèt geen hout snijden of naast de roos zijn, omdat ze juist die geniale geacheveerdheid missen die, wanneer men zich schil derkunstig gezien op het scherp van de snede waagt, absolute ver eiste is. Ook bloemen behoren tot Sprotte's lievelingsmotieven in de beste waarvan hij ook wat de be handeling betreft verwantschap vertoont met zijn landsman Chris- tiaan Rohlfs. Waar zijn inspiratie en zijn greep op de stof slapper zijn, komt hij te dicht bij het char mante en lieve illustratieve geval dat damesbladen vaak opfleurt. Maar in zijn beste werk raakt Sprotte aan het sublieme en ver puurde. Voor zeer velen zal deze expositie een openbaring zijn en niet weinigen ook zullen de Vleeshal dunkt mij verlaten met een ver zuchting, die met een variatie op een overbekend liedje van Toon Hermans zou kunnen luiden: dit is werk om lief te hebben. De poëti sche, zonder uitzondering vaktech nisch ook knappe aquarellen van Siegward Sprotte zijn te bezichtigen tot en met 30 september. WILLEM ENZINCK WE gaan, zeker dit jaar, met de wo ningbouw in Terneuzen in de goede richting. Voor het jaar om is zullen 350 nieuwe woningen afgeleverd kun nen worden. Volgend jaar zullen dat er, naar we hopen, honderd meer kun nen zijn", aldus de heer W. H. Blok, hoofd van de afdeling planologie op het Terneuzense stadhuis. VOORAL de industrie zit om wonin gen voor haar personeel te springen, met name Dow Chemical, Elopak en dan verwachten we ook meer vraag door de instelling van het haven schap". ,DE voorspellingen die vorig jaar over de woningbouw in Terneuzen zijn ge daan, zijn over het algemeen uitge komen. We streven er naar een zo gevarieerd mogelijke woningvoorraad op te bouwen. We streven er ook naar voor de bouwers dezelfde prijzen en voorschriften aan te houden. Van wo ningen kun je voorlopig nog zeggen, dat je er nooit genoeg van hebt. Het zou altijd nog beter kunnen dan wat al is bereikt. Een moeilijk punt blijft de financiering. Een verlaging van de rente zou ik daarom van harte toe juichen. Dat zou ook met name de particuliere bouw ten goede komen". ,EEN van de meest gewilde bouwter reinen is de Serlippenspolder. De lig ging van dit exploitatieplan langs de Westerschelde is werkelijk uniek te noemen. De flats, waarvan binnenkort de eerste paal zal worden geslagen, geven een schitterend uitzicht op de waterweg en het scheepvaartver keer". IEDEREEN kan zien dat er in Ter neuzen flink gebouwd wordt. We bou wen naar behoefte. Onze woningbouw is aangepast aan de vraag. Hoe meer fabrieken en industrieën, hoe meer personeel deze zullen aantrekken en hoe groter ook de vraag naar wonin gen zal zijn". .VOORLOPIG kunnen we nog drie jaar met onze bouwgrond voort. Daar na gaan we het plan Zeldenrust in exploitatie brengen. En drie jaar zijn gauwer om dan je denkt. Als we op dezelfde voet met onze woningbouw doorgaan, maken we over tien jaar de 30.000 inwoners voor Terneuzen vol. En dan reken ik nog niet mee, wat we er met de gemeentelijke her indeling bijkrijgen".

de Stem | 1969 | | pagina 3