De wedstrijdleider van de Omloop heer Wim Jeremiasse AAD 5RIP Het is gemak zucht" Stichting werkte al met succes „DE BELANGRIJKSTE" Programma Secretaris Van Paemel Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen JZENDIJKE 1176 - 409 DEWACHT _wassern 140-2938 VAN ZEEUW5CH-VLAANDEREN DE STEM SEPTEMBER 1969 E STEM SEPTEMBER 1969 >ELEN CELEN GLIDER 1100 of 1300. end veel ruimte, gevolg van itste motor. Ondervind wat lydrolastic vloeistofvering u kunnen doenongekende voor zijwind. Een vering die aal houdt. Veilig en soepel >ij een glad of nat wegdek. t van enthousiaste AUSTW- a. wel, discreet en soepel bin- l-organisatie geregeld wor- )or u klaar. Overtuig u door f6760.- f7540.- f7845.- f. 8690.- EBRUG 2097 :OON (01140) 2813 Delbressine: assistent- f wedstrijdleider. GOES Als wedstrijdleider van de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen treedt Wim Jeremiasse op. Hij is een schrale man die op jeugdige leeftijd de organisatie indook. Via de post van secretaris bij de wielervereniging Middelkamp en de rijen der juryleden van de KNWU bereikte hij een voorlopig doel; samen met de heren Koopmans, Klip, v. d. Berge en Theunissen is hij nu lid van de in Nederland uiterst selecte kring van officials die een wedstrijd goed kunnen leiden. Wim Jeremiasse heeft voor de organisatoren van de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen enkele suggesties. Als het aan hem zou liggen veranderden de organisatoren de ploegentijdrit in een individuele tijdrit en werden er geen bonificaties meer gegeven voor de beste plaatsen in de etappes. „De ploegentijdrit heeft," aldus Wim Jere miasse, weinig zin. De renners met de beste kansen geven zich in die rit niet, omdat dit onderdeel niet mee telt voor het individuele klassement. Op deze wijze ont staat een volkomen vertekend beeld met name in het ploegenklassement. Als echter," zo zegt Jeremiasse, „de ploegentijdrit werd vervangen door een individuele tijd rit dan zou de strijd om de uiteindelijke overwinning er heel wat interessanter op worden." Ook de bonificaties voor de ereplaatsen in de rang schikking van een etappe vindt de wedstrijdleider uit den boze. „Het is in het verleden te vaak gebeurd dat de Omloop door deze bonificaties reeds op de eerste dag was beslist, en dat de leider van het klassement op de tweede dag slechts verdedigend reed." E MEDEWERKIN G AS WEER GOED TERNEUZEN „Ik heb de druk dat men een hekel heeft briefjes schrijven. Of men eemt er de moeite niet voor". De rj^eer H. van Paemel, secretaris van het organisatiecomité Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen, heeft geen andere verklaring voor het feit dat er kort voor de Omloop nog maar dertien ploegen hadden geschreven. Van Paemel: „Er innen twintig ploegen van zes inners starten. Ik weet dat er zich ook twintig ploegen zullen melden, maar de ellende is dat alles zo laat komt. Van de Am- stel-ploeg bijvoorbeeld weet ik dat er al boekingen verricht zijn in een hotel voor ploegleider en tjenners, maar de officiële aan melding is bij ons nog niet bin nen. Dat zouden we graag anders zien. maar je kunt er niet te veel van zeggen. Ik weet dat het moeilijk is een ar maanden voordat de Omloop ge iden wordt de namen van de zes ïers hekend t* maken die zullen deelnemen, maar dat is ook niet no dig. Ik heb er alle begrip voor dat zoiets moeilijk gaat. Het is maar de vraag of de renners die op de lijst staan op dat moment in vorm zijn, of ze niet ziek zijn of geblesseerd en er zijn meer factoren die een rol spe len. Dit jaar zijn we wat dat be treft wel erg onfortuinlijk. Op de deelnemerslijst staan de na men van Harry Jansen en Frits Hoo- gerheide. Die twee namen kunnen wje afvoeren van de lijst want deze raners zijn overgegaan naar de profs. Dat zijn tegenvallers. Het gaat er niet om dat we zo snel mogelijk de namen van alle renners hebben al zou dat natuurlijk wel prettig zijn maar wel dat we de opgave krijgen van de ploegen die wensen deel te nemen. En dat moet eerder mogelijk zijn. Ik hoop dat dat in het ver volg beter zal lopen, al denk ik dat het een wens is die niet verwezen lijkt zal worden". [Van Paemel, een 34-jarige boek houder uit Terneuzen. die „toevallig" tot secretaris van de Omloop van Zeewusch-Vlaanderen werd aange steld, denkt wel dat het deelnemers veld aanzienlijk minder sterk bezet zal zijn dan in voorgaande jaren. „We treffen het deze keer niet, want de Omloop valt gelijk met het tijd stip waarop de Ronde van de Toe- tomst gereden wordt. De sterkste amateurs van Nederland rijden dan jiFrankrijk. Talentvolle coureurs als Zoetemelk en Den Hertog moeten we missen. Tel daarbij op de ama teurs die de prof-status hebben aan genomen en je bent al heel wat ster- se coureurs kwijt. We hebben bo vendien pech gehad dat de nationale Belgische ploeg heeft afgeschreven. ?e Belgen hadden in principe toege zegd een zeer sterk team te zullen sturen. Jean Pierre Monseré, tweede hli het wereldkampioenschap op de weg in Brno en Corneillie waren in geschreven door de Belgische wieler rond. Inmiddels hebben deze cou- rours een profcontract getekend, en "et was voor de Belgen een reden om niet te komen. Men wenste uit- jMtend deel te nemen aan de Om- trop wanneer ze konden komen met ron potentiële winnaar. Op zo'n kor- t termijn meenden de Belgen geen Jpresentatieve ploeg te kunnen af vaardigen, en vandaar het afschrij ven. Wel een tegenvaller voor ons, Wam een man als Monseré zou als winnaar nationaal in internationaal sterk aangesproken hebben. *;r ruden nu twee buitenlandse ploe- 5en mee- Een Engelse formatie die g samengsteld uit renners die in Ne- rorland en België rijden en een Bel- Omloop-secretaris Henny van Paemel„We zijn tevreden over de medewerking die wc kregen. Alleen: waren de ploegleiders maar eens vlotter met hun definitieve inschrijving". Tekst: John Drieskens, Hein Groothuis, Ton Koomen foto's: Piet Mijzen en Henk van den Brink Redactie: Peter Heerkens hadden we meer Belgische equipes, gische ploeg uit Jetten. Vorig jaar maar die komen nu niet. Er zat geen kwaliteit in die formaties. Het gaat ons niet om het aantal buitenlanders dat komt koersen in de Omloop, maar wel om de capaciteiten van de ren ners die deelnemen. Toch geloof ik wel dat de Omloop dit jaar met de mogelijkheden die er zijn een representatief deelnemers veld zal hebben. De wedstrijd is in de vijf jaar dat hij nu draait een be- griü geworden in de Nederlandse wie- Ierwereld. De nationale formaties kwamen met hun sterkste equipes en deze zesde keer zal dit beslist ook het geval zijn. In de toekomst reken ik erop dat er ook sterke teams uit het buiten land komen. De radio en de televisie zijn er aandacht aan gaan schenken de publiciteit rond dit evenement is onmisbaar en dat heeft de be langstelling voor de Omloop alleen maar vergroot. Dat is verheugend. Het organisatiecomité doet ook al le mogelijke moeite bij te blijven op alle fronten. Zo is de radio-commu nicatie in deze klasieker voortreffe lijk. Op dezelfde leest geschoeid als de Tour de France. Vorig jaar hebben we proefgedraaid en nu gaan we er definitief mee door. We hebben de beschikking over 7 zender-ontvangers i en 37 ontvangers. Zo is de ronde voor alle betrokkenen ploegleiders, politie, Roode Kruis, organisatiecomité en pers gemak kelijk te volgen. „We hebben ook dit jaar weer alle mogelijke medewerking gehad van allerlei instanties bij de organisatie van de Omloop. Voorzitter Veerman „die heeft me gestrikt voor de se cretaris-functie, want de heer Mor- res had niet voldoende tijd meer be schikbaar" heeft bijzonder prettige contacten met de gemeentelijke over heid. De politie heeft alle medewer king toegezegd en er is de steun van het bedrijfsleven. Gelukkig hebben we nu niet meer de geldzorgen op te lossen. De stichting Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen heeft dat op zich geno men. De stichting staat garant voor een eventueel financieel tekort bij de Omloop. Dat is voor de organisa tie een zorg minder. Er blijft echter genoeg werk over. Vooral dit baantje van secretaris (Veerman vroeg me omdat ik kon ty pen en administratief de nodige er varing heb) neemt zeer veel tijd in beslag. Je bent er het gehele jaar mee bezig. Nu zijn de eerste brieven voor de Omloop in 1970 al de deur uit. Bij de sponsors moet je tijdig aanko men, want aan het begin van het jaar wordt de begroting opgemaakt en voor die tijd moet dus bekeken zijn of er voor ons ook nog iets kan wor den uitgetrokken. De regeling van het parcours uitzet ten en op schema zetten is en af deling die niet onder mij behoort. Daar doet de heer Veerman het mees te aan. Hij onderhoudt de contacten met politie en burgemeester. Het parcours is dit jaar slechts op enkele plaatsen gewijzigd. Rekening moest worden gehouden met de profronde in Eede op zon dag. Dat hebben we gedaan. We rij den nu in een boog om Eede en Aar denburg heen zodat de Omloop geen concurrentie is voor de profkoers. Voorts zijn op enkele plaatsen de Wegen opgebroken en worden her stelwerkzaamheden uitgevoerd. Daar kon met kleine parcourswijzigingen worden volstaan. Het belangrijkste Is wel dat de derde etappe 25 kilometer langer ge worden is. Dit op verzoek van de ploegleiders, die meenden dat de laat ste etappe niet zwaar genoeg was. Voorgaande jaren, zeiden de ploeg- Wim Jeremiassewedstrijd leider leiders, was het een koers voor de rekenaars. Op die manier kon het voorkomen dat een minder bekende coureur de Omloop won. Dat is ook voor de organisatie niet zo aantrek kelijk. Daarom hebben we graag aan het verzoek van de ploegleiders vol daan. We hopen dat het resultaat zal hebben". TERNEUZEN-OOSTBURG Het programma voor de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen, begint zater dag 13 september in Terneuzen om 10.00 uur met het afhalen van de rugnummers in hotel Pays-Bas. Het verdere schema: 11.00 uur officiële ontvangst op het gemeentehuis van Terneuzen, 13.45 uur voorstelling van de ploegen in de Leeuwenlaan, 14.00 uur start (geneutraliseerd) eer ste etappe, 14.15 uur start van de afwachtingswedstrijd voor amateurs, 16.30 uur doorkomst van de kara vaan op het parcours Leeuwenlaan, 16.45 uur start afwachtingswedstrijd voor adspiranten, 18.00 uur finish eerste etappe. Zondag: 9.30 uur start ploegentijd rit vanaf de nieuwe zeesluis in Ter neuzen, 10.45 - 12.00 uur aankomst ploegentijdrit op de Tragelsingel in Oostburg, 12.00 uur officiële ont vangst op het gemeentehuis van Oostburg, 14.00 uur start derde deel van de „Omloop" vanaf het Kroon- wijkparcours in Oostburg, 14.30 uur start afwachtingswedstrijd voor nieuwelingen, 15.30 uur doorkomst van de karavaan op het parcours Kroonwijk, 17.50 uur aankomst derde etappe. 19.30 uur Prijsuitrei kingen in hotel Victory op de Markt TERNEUZEN Onmisbaar voor de Omloop is de reclame-karavaan. De man die thans voor het tweede jaar de zaken rond de reclamestoet in de Omloop van Zeeuwsch-Vlaan deren regelt is de Terneuzenaar R. Eggermont. Hij wordt hierbij geas sisteerd door de heren Schieman uit Axel en De Jong uit Terneuzen. Schieman en De Jong hebben de meer praktische kant voor hun Te kening genomen, terwijl het admini stratieve en organisatorische ge deelte op naam komt van Eggermont. Eggermont„De eerste vier jaar van de Omloop heeft Van Paemel nu secretaris van het organisatie comité dit werk gedaan. Ik vind het een bijzonder leuke bezigheid. Bovendien gaat er niet teveel tijd in zitten. Dan zou het voor mij niet te doen zijn. Alleen de laatste maand voor de Omloop heb ik het er ta melijk druk mee. De meeste aan meldingen van de middenstanders en van de grotere bedrijven komen vlak voor het verstrijken van de aan meldingstermijn. Ik verwacht dat dit jaar zo'n vijftig of zestig wagens in de reclamestoet mee zullen rijden, als is de opgave nog niet bemoedi gend, maar daar raak je aan gewend. Men wacht af tot het laatste moment. In december begin ik al met brieven te versturen naar de eventueel ge- interesseerden, maar het duurt lange tijd voordat je iets hoort van deze mensen. Ik noem het gemakzucht. Ik weet dat ze willen meedoen, maar het is wel lastig dat je dat officieel zo laat moet horen. Je blijft tot het laatste moment voor de start van de Omloop bezig met het indelen veh de wagens m de karavaan. Als je alles op tijd binnen had, zou dat pro bleem opgelost zijn. Maar dat zal wel nooit gebeuren. Ik streef er naar dit jaar aan 1500 gulden opbrengst van de reclame karavaan te komen. Dat zou een mooi bedrag zijn. Bij voorgaande keren lag de opbrengst tussen de 1200 en 1500 gulden. Het belangrijkste werk wordt ech ter gedaan door Schieman en De Jong. Zij brengen de inschrijvingen binnen. Zij moeten alle betrokkenen langs. Dat is zwaar werk." St. JANSTEEN In het begin van dit jaar is de Stichting Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen opgericht. Het is een overkoepelend or gaan dat werk boven de bestaande wielercomités. Voorzitter van de stichting is de burgemeester van St. Jansteen, mr. J. I. M. Reuser. De heer Reuser ziet als de voornaamste taak van de stichting het coördineren van de werkzaamheden (zonder in de feitelijke organi satie van de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen in te grijpen) en het adviseren op financieel en organisatorisch terrein. „De wenselijkheid bleek in het verleden", zo zegt de burgemeester, „om via een stich ting de overheid en het bedrijfsleven te benaderen met verzoeken om subsidies. De tekorten op de begroting van de Omloop waren niet te dekken zonder die steun." Een van de eerste opdrachten voor de Stichting was dan ook te zorgen dat die subsidies er kwamen. Er was een tekort van fl. 2175,„Onze verzoeken zijn reeds gedeelte lijk gehonoreerd. De gemeente Terneuzen schonk fl. 200,De ge meenten Sluis en Zuiddorpe 2 cent per inwoner, mijn eigen gemeente St. Jansteén fl. 25,terwijl de gemeenten Vogelwaarde, Zaamslag en Hontenisse misschien het volgend jaar zullen overgaan tot sub sidiëring van de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen. Slechts enkele gemeenten reageerden negatief." Volgens burgemeester Reuser is het de bedoeling dat de organisatie in de toekomst zich zelf bedruipt. Naar de mening van de heer Reu ser moet het bedrijfsleven van Zeeuwsch-Vlaanderen geleerd worden in te zien dat de Omloop zeer belangrijk is voor het uitdragen van de naam van Zeeuwsch-Vlaanderen. „Dat gevoel," zegt hij, „moet groei en. Een bijna klassieke wedstrijd als de Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen is onbetaalbaar voor de streek. Door middel van deze wegwedstrijd kan veel reclame worden gemaakt." Mr. J. I. M. Reuser die met de heren P. A Robijn (Oostburg)T. J. Borghstijn (Terneuzen), mr. J. J. M. Smits van Waesberghe (Tete- ringen) en dr. W. A. J M. Harkx (Rijsbergen) het bestuur vormt van de Stichting, heeft vroeger weinig belangstelling gehad voor het wielrennen. „Later", vertelt hij, „werd dat anders. Ik ging zelfs naar mijn dorpsgenoot Theo Verschueren kijken in het Antwerpse Sport paleis. Hij reed in een wedstrijd achter grote motoren. Fietsen doe ik overigens ook; alleen niet snel. Voor mijn plezier en om mijn con ditie op peil te houden rijd ik nogal eens in de omgeving van St. Jansteen." Burgemeester mr. J. Reuservoorzitter van de stichting wim juenariKst speakei HULST Zelf heeft Wim Hen driks, speaker van de Omloop van Zeeuws-VIaanderen 1969, nooit ge koerst. Hij zat in de organisatie van de wielrennerij of achter de micro foon. Maar nooit achter het krom gebogen stuurtje van een rank fiets je. „Ik voetbalde", geeft hij ais re den op. Hendriks was in zijn tijd, hij is nu 41 jaar, een bekwaam doelverdedi- ger van Middelburgs tweede elftal. Hij had belangstelling voor veel spor ten, w.o. wielrennen. In 1948 becom mentarieerde hij zijn eerste wed strijd. Samen met Ralf Overweel en Theo de Vrieze begon hij in 1962, hij was toen al diep geworteld in de provinciale wielrennerij, met de Zeeuwse wielercompetitie. Het doel: het wielrennen in Zeeland nieuw le ven inblazen. „Er werden", vertelt hij, „in dat jaar slechts een zestien tal wedstrijden georganiseerd in Zee land. Vreemd genoeg was er wel geld voor het houden van koersen maar bleven de renners uit onze provincie weg. Het idee sloeg bij zonder goed aan. In korte tijd liep het aantal wedstrijden op van 16 naar 40." Als de voornaamste taak van een speaker ziet Hendriks niet alleen het verslaan van een wedstrijd maar ook het verstrekken van achter grondinformatie aan het publiek langs de kant. „En bovendien", al dus Wim Hendriks, „moet een spea ker de premieschenkers in een wed strijd te vriend houden. Die men sen moeten waar voor hun geld krij gen. Dank zij hen immers wordt een wedstrijd attractiever". De om loop van Zeeuws-VIaanderen is, al dus Hendriks, de belangrijkste wed strijd die in Zeeland wordt gehouden. „Zelfs op Olympia's Toer door Ne derland na het zwaarste en mooiste duel op de fiets in Nederland". Eén aanmerking slechts beeft deze ken ner van de Zeeuwse wielersport op deze Omloop van Zeeuwsch-Vlaande ren: „jammer dat een stukje kas- seienweg uit het parcours is verval len. De wedstrijd zal er minder zwaar door worden".

de Stem | 1969 | | pagina 21