WILD VAN HOGE VELUWE LAAT NAAR ZICH KIJKEN Nationaal park biedt wel wat wild(s) T.b.c.-bestrijding aflopende zaak f Seizoe van zo spe tusser Kil wan ©en personenwagen verkoper assistent-verkoper Autobedrijf ligchelaar n.v. t f Verrassingen bij start korfbal J. van der Burgh DE STEM De safgonauten Zwijnen Herten en moeflons Snel gewend aan bekijks ZESTIG JAAR GELEDEN NOG VOLKSVIJAND NUMMER ééN Sanatoria Noodzakelijk Langs witte paaltjes Zaterdagvoetbal t afwezig Een beste kraitll in elk opzicht DE STEM VAN MAANDAG 8 SEPTEMBER 1969 (Van e enonzer redacteuren) HOENDERLO Rond een half miljoen bezoekers weet elk jaar de weg te vinden naar het unieke nationale park de Hoge Veluwe. Als ze er alle maal tegelijk kwamen, dan zouden ze nog niet mannetje aan mannetje hoeven te staan. Ook dan nog zou elk van die bezoekers over so'ri honderd vierkante meter hoogst per soonlijke recreatiegebied kun nen beschikken, tvant 't park omvat ongeveer vijfduizend hectare. En ivie het genoegen heeft regelmatig in het park te zwerven, ook op topdagen met tienduizend bezoekers, krijgt de indruk, dat de meesten aan die honderd vierkante me ter meer dan genoeg hebben. In een soort ruimtevrees ver wijdert de meerderheid zich maar zelden ver van de auto. Met als concentratiepunten uiteraard het jachtslot St. Hubertushoeve, het museum Kröller-Müller en (om iets te drinken of eten) de Kope ren Kop. Met het plezierige foldertje in de hand willen velen dan natuurlijk ook nog wild zien. Immers, ze heb ben er zelf de cijfers op nagelezen: het park herbergt omstreeks 500 stuks grofwild: herten (125 stuks met een veertigtal jonge aanwas op het ogenblik), reeën, de uit Corsica én Sicilië afkomstige wilde haar- schapen of moeflons en nog een kleine honderd wilde zwijnen. Bo vendien: Er is entree betaald. Het staat allemaal in de folder van de WV en in die van het park. Dan behoort er toch eigenlijk ook wat van te zien zijn, aldus de redenering. Wat die wilde zwijnen betreft hoeft dat geen probleem te zijn. Daar is, als het weer niet al te erg tegen zit, niet meer voor nodig dan vanaf de ingang bij Hoenderlo via het befaamde stenen hert van Rae- decker u bent dan bovendien meteen dicht bij het jachtslot St.- Hubertus en de Koperen Pot naar het museum te rijden. Het moet al heel raar lopen als men dan niet ergens terzijde van de weg tussen de struiken een of meer van die „knorrende beesten" waar neemt. Ze zijn zo tam liever: zo ongelooflijk brutaal dat ze zich verdringen om een stuk brood of andere lekkernijen. Dat is dan ove rigens weer een „menselijke" eigen schap van die zwijnen, die door ve le bezoekers maar nauwelijks ge waardeerd wordt. Chef jachtopziener M. Lief tink weet er van mee te praten: „Eerst lokken ze de zwijnen met brood en zo. Maar als die dan knorrend dichtbij komen, weten de meeste mensen niet hoe gauw ze in de auto terug moeten vluchten. Trou wens, al zijn de dieren niet boosaar dig, oppassen blijft wel de bood schap- Want ook al bedoelt het beest geen kwaad, als het naar een stuk brood hapt dan is de kans niet uitgesloten dat hij ook in een tas, of erger in een kinderhand bijt. Daarom ook hebben we bij de ingangen grote borden geplaatst om te waarschuwen, dat het gevaarlijk kan zijn. Een wild zwijn is tenslotte geen mummelend konijntje, dat je uit de hand kunt voeren". Moeilijker was het tot voor kort om, zonder uit de auto en van de weg te komen, ook herten en moef lons te zien. Daar hoorde altijd een flinke portie geluk bij. En juist dat roodwild reeën zijn niet zo erg in trek, merkwaardig genoeg wil men toch wel graag zien. De direc tie van de Hoge Veluwe die er zoveel mogelijk naar streeft om de bezoekers te plezieren zonder het park en zijn bevolking te storen heeft nu een aantal van de rustge bieden verplaatst, waardoor ze dichter zijn komen te liggen bij de autowegen. Om het helemaal mooi te maken zijn de onmisbare voeder- plaatsen op weinige tientallen meters van de afrasteringen ge plaatst, soms binnen bereik van het boxje. En dat betekent dan weer dat men de richting volgend van in gang Hoenderlo naar de uitgangen Maarsbergen of Oud-Reemst al heel gauw na het binnenkomen bij het zwarte veld (links van de weg) grote roedels van tien tot dertig stuks herten kunt zien grazen, dra ven of zitten. „We lachen altijd een beetje als we de mensen horen zeggen: kijk daar liggen herten. Herten liggen niet, ze zitten", zegt de heer Lief- tink. „Net zo goed als het fout is om bij herten te spreken over bok ken en geiten, dat doe je bij ree- en. Een mannelijk hert is gewoon een hert of geweidrager, een vrouw tje is een hinde of in het algemeen kaal wild. Verder zijn er kalveren en als ze groter worden maar nog niet volwassen zijn, dan spreken we van smalwild". Bij het zwarte veld dus herten. Maar, behalve in de herfstige bronsttijd, geen kaalwild. Normaal leven de herten in afzonderlijke mannen-en vrouwen-met-kleine- kinderen-gemeenschappen. In de bronsttijd zoekt elk hert, als het goed is met de stand der bevolking en wel vaak na gevechten, drie of vier hinden naar zijn keuze uit. Die hinden met de nog geweiloze jonge dieren zijn terzijde van de weg te vinden voorbij het museum (al weer komend vanuit Hoenderlo of vanaf de hoofdingang) in de richting Oud-Reemst en Schaars- bergen bij het Stafse Bos in de buurt van de Compagniesberg- En in de bronsttijd dus ook de herten, maar het is de vraag of ze zich er dan wel zo heel veel aan de bezoe kers zullen laten zien. Het meisje en het mannetje gaan dan voor de kijkers. Ook de moeflons en wie ze ziet dartelen en springen piekert er niet over om te bedenken dat het een schapenras is zijn meest al te vinden in de buurt van het bosje van Staf. Aanvankelijk was het wel even afwachten hoe het wild zou reage ren, want als dat er niet voor voel de om bekeken te worden dan zou men onherroepelijk terugschakelen op de oude toestand. „Ze waren binnen een week gewend", zegt de heer Lieftink. „Ze hebben ontzet tend gauw door waar de rustgebie den zijn waar ze niet gestoord kun nen worden. En dat er dan mensen achter de hekken staan te roepen of te zwaaien, dat deert hen niet. Ze blijven ver genoeg uit de buurt om geen hinder te hebben". (Van een onzer redacteuren) TILBURG-BREDA Het dia manten jubileum van de Noord brabantse Vereniging tot bestrij ding van de Tuberculose is niet gevierd. „Je kunt moeilijk de vlag uit gaan steken voor een vereni ging, die duidelijk een aflopende taak heeft", zegt directeur H. P. Corssmit in alle oprechtheid. „Zestig jaar geleden de vereni ging werd op 31 juli 1909 opge- rigd was de tuberculose volks vijand nummer één. In de ont wikkelingslanden is het nog steeds een veel voorkomende (besmette lijke) ziekte. In Nederland is de tuberculoze gelukkig praktisch overwonnen. Wij worden nu meer belaagd door ziekten van de wel vaart, zoals hart- en vaatziekten en kanker". Stierven er in 1906 per 100.000 in woners nog 178 mensen aan t.b-c. in Nederland (in Noord-Brabant 162) in 1967 was dit aantal gedaald tot ge middeld 1,33 per 100.009 inwoners (in Noord-Brabant 1.58) Het beeld van de laatste jaren is daarbij nog verte kend door de t.b.c.-verschijnselen on der de buitenlandse arbeiders. In de loop der jaren vooral na de tweede wereldoorlg, die een tij delijke stijging te zien gaf is bet ziekteverschijnsel snel afgenomen en de preventieve controle sterk uitge breid" aldus de heer Corssmit. Aan de opsporing van de tubercu lose wordt door de Noordbrabantse Vereniging tot Bestrijding van de Tu. berculose veel gedaan. Hiervan ge tuigt een fraai wandreiiëf in de werk kamer van directeur Corssmit in het bureau aan de Gasthuisring in Til burg. De vereniging telt maar liefst vijftien consultatiebureaus in Brabant waarvan er vijf gevestigd zijn in dis trict West, te weten in Bergen op Zoom, waaronder ook het Zeeuwse Tholen, ressorteert, Roosendaal, Bre da, Raamsdonksveer en Almkerk. Tien arsen en negentig assistenten staan de vereniging ten dienste. Hun werk is bijzonder succesrijk geweest. Zijn zij bezig zichzelf overbodig te maken? Directuer Corssmit zegt: „Toen wij gingen overleggen wat wij eventueel zouden doen bij het diamanten jubi leum zeiden enkele bestuursleden, dat de vereniging 't 75-jarig bestaans- feest wel niet meer mee zou maken. Ik geloof echter, dat zolang t.b c. er is men paraat moet zijn. Want alhoewel de ziekte-verschijnselen zeer sterk zijn teruggelopen komen er nog regelmatig t.b.c.-„explosies" voor, zoals men dat uitdrukt. Wij zijn dus genoodzaakt altijd waakzaam te blijven en wij dienen constant over een slagvaardige opsporings- en con trole-apparaat te beschikken. „Daarbij komt", aldus de heer Corssmit, „een toenemend contact met de ontwikkelingslanden, waar tu berculose vaak nog een echte volks ziekte is. De kans op besmetting neemt hierdoor misschien zelfs toe in de toekomst. Verder zullen controles op scholen en grote bedrijven altijd wel gewenst blijven, aangezien explo sies daar funest kunnen zijn. Hetzelf de geldt voor sommige jeugdsozen, waar jongelui met elkaar in contact komen, die zich weinig laten gelegen liggen aan hygiëne en lichaamscon- ditie". Niettemin zal de tuberculose-be- strijding in de toekomst gezien het teruglopen van het aantal patiënten en he beschikbaar zijn van goede ge neesmiddelen een structuursveran dering ondergaan. Veel sanatoria, bij voorbeeld, zijn al overbodig geworden In Noord-Brabant waren er tot voor enkele jaren drie. Overgebleven is het sanatorium St. Jozefheil in Ba- kei, dat nog slechts een gedeelte van zijn capaciteit 90 bedden voor tuberculosepatiënten reserveert. Het sanatorium Maria-oord in Ros malen is aj dicht en De Klokken- berg in Breda neemt, zoals eerder werd aangekondigd, geen nieuwe tbc- patiënten meer op. Er zijn nu nog 60 bedden, maar economisch directeur J. Terwisscha van Scheltinga zegt te verwachten, dat de tuberculose-afde- ling in de eerste helft van volgend jaar zal worden gesloten. De heer Corssmit voorziet, dat er in de toekomst wijzigingen komen in de opsporing en controle van tuber- culose-verschijnselen. Is mede ge let op het beleid van de regering in deze een concentratie van appa ratuur en deskundigen noodzakelijk? Voor kinderen onder de vijftien jaar, die meestal nog in een be schermde omgeving leven, blijkt het doorlichten van de longen en lucht wegen niet meer nodig, aangezien ze waarschijnlijk nooit met tubercelbacil len in aanraking komen. Zij kunnen meestal afdoende onderzocht worden volgens de methode van Pirquet of door middel van de meer verfijnde Mantoux-reactie (de bekende kruis jes op de arm). Veel waardering heeft de heer Cors smit voor het werk van de Stichting tot Opsporing van Tuberculose-lei- ders (SOTTJ), die zich ondermeer be zig houdt met bevolkings- en groeps- doorlichting. Hij wijst er op, dat een getrainde röntgenoloog op foto's van foto, die ten behoeve van het t.b.c.- bercuIose-aandoeningen.Een röntgen foto, die ten behoeve dan het t.b.c. onderzoek gemaakt is kan ook waar devolle gegevens opleveren over kan. ker-, hart- en vaatziekten, waar niet-longspecialisten veel nut van kunnen hebben. Overigens hoeven de wat „ruige re" Nationale Parkbezoekers niet de minste vrees te hebben, dat met deze concessie aan het autorijdende en vanachter het gaas kijkende pu bliek aan hun belangen tekort wordt gedaan. Integendeel, als altijd blijft meer dan negentig procent van het park alleen bereikbaar voor wandelaars en op speciale paden voor fietsers (geen brommers). En op die wan del- en fietstochten, die opzettelijk zo dicht mogelijk langs de met bord jes gemarkeerde volstrekte rustge bieden lopen, is bijna altijd nog veel te zien Aan groot zowel als aan kleiner wild, op het gebied van vo gels en velerlei planten. Pas is nog weer een met witte paaltjes gemarkeerde wandeling dwars door het rustgebied Plijmen gelegd. Men kan die bereiken via de weg van het museum naar de Com- pagnieberg. Drie paaltjes bij elkaar duiden het beginpunt met vol doende parkeeruimte aan en op dat uitgangspunt komt men ook te- r"g- Hoe dan ook, of men nu wil wandelen, fietsen, auto-toeren of brommen, altijd ook bij het miserabelste weer valt er op de Hoge Veluwe wel een avon tuur te beleven. Als men het maar wil zoeken en zien. (Van onze korfbalmedewerker) TERNEUZEN Zaterdag is de Zeeuwse korfbalcompetitie weer van start gegaan. Onder bijzonder goede weersomstandigheden werden de meeste wedstrijden vlot afgewerkt. In de eerste klas waren er al direct twee grote verrassingen te noteren. Storm vogels slaagde er in om een teleur stellend Togo in Goes de punten te ontnemen met 2-4. Togo had ken nelijk haar dag niet, want het wilde maar niet lukken. In Tenneuzen hield Luctor het uit de landelijke bond teruggekeerde On- do op afstand. Ondo draaide nog niet zo goed en schoot tot een kwartier voor het einde bijzonder slecht. Luc- tor kon tot die periode een fraaie 6-0 voorsprong opbouwen. Het consolide ren van deze voorsprong lukte hele maal niet en toen vond Ondo opeens het juiste ritme. De doelpunten kwa men vlot achter elkaar, ma-ar juist na het vijfde doelpunt kwam het eindsignaal, waarmee de eindstand dus 6-5 werd. Animo 2 behaalde een normale 7-3 overwinning op Blauw Wit 1, terwijl Zuidwesters 1 weer liet zien grote plannen te hebben. Num mer twee van vorig jaar Vedo moest er met 8-3 aan geloven. In de tweede klas al direct een be langrijk treffen. Atlas, dat het verlo ren terrein moet herwinnen, trad aan tegen All Realy, dat bijzonder graag naar de eerste klas wil en daar vorig seizoen niet aan toe kwam door een slechte start. Dit keer deden de Zie- rikzeeërs het heel wat beter. Ze won nen de uitwedstrijd met 3-5 en moe ten nu zeker als één der belangrijkste titelkandidaten getipt worden. Nieu weling Togo 2 deed het ook bijzonder goed. Het toch lang niet zo zwakke Zuidwesters 2 werd met 7-5 de pun ten ontnomen. In de derde klas A schijnt Ondo 2 erg sterk te zijn. AU Ready werd met 9-1 teruggewezen. TOP, dat vorig jaar het kampioenschap net a-an haar neus voorbij zag gaan, deed het tegen Stormvogels 2 rustig aan en won met 5-3. In de derde klas B was slechts één wedstrijd. De buren Zaamsl-ag en Luctor 2 deelden de punten met 6-6 broeder-lijk. Bij de junioren viel de grootste uit slag te noteren. Blauw Wit was op bezoek bij Animo en deed het beter dan him grote broers en zus ters. 3-10 was de eindstand. Volhar ding deed het ook goed. Het maakte er zelf vijf, ma-ar stond Tjoba er niet eentje toe. (Van onze voetbalmedewerker) TERNEUZEN In de eerste klas van de zaterdagcompetitie in de KNVB, afdeling Zeeland, haalde VCK in Kamperland, bij Bevelan ders, de volle buit weg. Bömer zorg de voor een 0I ruststand en Meul- meester en D. Patty voerden na rust de VCK-voorsprong tot 93 op. Toen scoorde De Visser het Bevelanders- doelpunt (13). Toch werd de Koudekerkse ploeg geen lijstaanvoerder, want benjamin Nieuwdorp veegde 's-Heer Arends- kerké met 19 van het veld. Door Joosse werd het 02 en hierna maakte W. van de Kreeke er 12 van. Schoolmeester bepaalde toen de ruststand op 13 en dezelfde speler schoot, met een half dozijn doelpun ten, na rust de thuisclub naar een verpletterende nederlaag (19). Mevo kon het in Middelburg niet redden. De hoofdstedelijke ploeg nam door Fr. Dirven de leiding en na rust zorgde Ridderhof, met twee treffers, voor een 30 stand. Toen redde Van Dijke de eer (31). Meeuwen 2 blijkt ook dit seizoen niet van al te grote kracht. Weme-1- dinge kwam tenminste in Zoutelande tot een 13 zege. Door Dekker en Vermaire werd het 02, maar Faasse scoorde voor rust nog tegen (12). Na de thee bepaalde Dekker de uit slag op 13. Wolfaartsdijk gooit in de afdeling, na de degradatie, geen hoge ogen. Nieuweling Heinkenszand bedwong de ploeg op eigen veld (24). Van de Kreeke gaf Wolfaartsdijk de lei ding (10), maar De Mol en Braam- se bogen nog voor rust deze achter stand in een 12 voorsprong om. Braamse zorgde na de thee voor 13 en Paauwe kopte hierna in eigen doel (14). Van de Vrede bracht de achterstand nog tot 24 terug. Heden werd, door een noodlottig ongeval, plot seling van ons weggenomen, mijn geliefde echt genote en onze beminde dochter, mevrouw ROSEMARY DE SCHEPPER echtgenote van de heer Rudy Geerards in de leeftijd van 20 jaar. Terneuzen: R. Geerards Fam. Geerards Fam. De Schepper Terneuzen, 5 september 1969. Eikenstraat 60. De begrafenis zal plaatshebben op woensdag 10 september a.s. om 10.30 uur in de parochiekerk van de H. Philippus en Jacobus te Koewacht. Zij, die bij vergetelheid geen rouwbrief ontvin gen, gelieven deze bekendmaking als zodanig te beschouwen. Met leedwezen geven wij kennis van het plotse ling overlijden tengevolge van een noodlottig on geval, van onze zeer geachte en gewaardeerde medewerkster, mevrouw R. GEERARDS-DE SCHEPPER Hulst 5 september 1969. Directie Jan Bleijenbergh-Ferket N.V. N.V. Bleijko, Betonindustrie. by vooruitbetaling Personeel gevraagd Meisje, zoek je licht werk in een prettige omgeving tegen hoog loon? Ga dan eens kijken bij Coda N V. te Halsteren, Jankenberg 35. Je zult er geen spijt van krijgen Gevraagd te Amsterdam in moederloos r.k. gezin met 5 jonge kinderen in de leeftijd van 3-12 jaar hulp in de huis houding tot 40 jaar, die de zorg voor deze kinderen op zich wil nemen. Br. onder no. 861. 'e Icoop aangeboden Grijp de winst! 20 pet. 30 pet. 40 pet. korting. Nu zomerprij- zen. Nu kopen en in de winter betalen. Duizenden korte en lange bontmantels. Bont Kopen is een zaak van vertrouwen. Een 3-jarig garantiebewijs is dat vertrouwen waard. Meer waarborg voor bont. Desge wenst zeer soepele krediet-ser vice. De grootste en goedkoop ste bontzaak an Nederland. De Bontkoning. Hoogstr. 97, R'dam. Bij koop 2 treinretours vergoedl Te koop: Tour- en stacara vans, vanaf 10 m. lang en 3 m. breed. Caravanbedrijf Slaakweg, Heinkenszand. Tel. 01106-1659. Te koop: 7 aanhangwagens open en gesloten bak. Cara vanbedrijf Slaakweg, Hein kenszand. Tel. 01106-1659. Te koop: Een boot met 4 pk Johnson motor met boottrai ler. Caravanbedrijf Slaakweg Heinkenszand. Tel. 01106-1659. Buitenboord motor en roei boot 4.10 lang. G. Nuiten, Nachtegaalstraat 8, St.-Wille- brord. Grote sortering tapijttegels in 7 kleuren 40 x 40 f 1,55 p. st. Super nylonteg'els in div. kleu- rei. 37 x 37 cm f 1,85 p. st. Levering met 3 j. slijtgarantie. Alleen bij 't Tapijtcentrum in Roosendaal, Molenstraat 97, tel 01650-33179, b.g.g 33372. Scherpe prijzen, kwaliteit en een goede garantie is de basis waarop ik zaken doe. Let op! Taunus 17 M 1967 f. 2900, 30.000 km gelopen, dus als nieuw: 6 Taunussen 17 M 1966 f. 2100"; 4 Fiats 1300 Comfort 1966 f. 1950; Opel Rekord 1965 f. 1750; Ford Cortina 1966 f. 1875; BMW 1800 1966 f 2750; Opel Kadett 1967 f. 32004 Opeis Kadett 1965 f. 1675; Ford Corsair 1967 f. 2100;,NSU Sport Prinz 1966 f 1250, nog nooit gebeürd; Morris Glyder 1966 f. 1700; Simca 1000 1965 f. 1450; Daf 750 1966 f. 1450Ford Cus- tomline 1966 f. 2100; Ford Co- met 1964 f. 800; VW kever 1965 f. 1350; Renault Major 1967 f. 1950; Glas 1204 1965 f. 1450; Taunus 12 M LS 1966 f. 1750 Fiat 850 1966 f. 1750; Austin A 7 1966 f. 1500; DKW Audi 1967 f. 2450; DKW F 102 1967 f. 2400; Fiat Bianchi 1968 f. 2900; VW 1600 TL 1965 f. 1600- Opel Rekord 1965 f. 1600; 2 C.V. 1966 f. 1150; Fiat 850 1965 f. 1550; NSU 1000 1966 f. 1800. Keuze uit 100 pri ma auto's Binnen enkele uren te financieren. Eigen geld slechts f. 100. Auto's worden ook ingeruild. Garage Doris v. d. Velden, erkend automobiel taxateur, Stationstraat 2, Maarheeze. Tel. 04959-632. Maarheeze ligt tussen Weert en Eindhoven. Dag en nacht geopend. Aanhangwagens open en dicht nu 350,. Esso, Rielseweg 375, Tilburg. Zeilboot, Compl. getuigd. Ou- zinkbare Lely-vlet. 5.60 m lang 1.80 m breed. Met 4 p.k. Cresent b.b. motor. Opvouw bare kajuit. 3 fokken, roei spanen etc. etc. Na 19.00 uur. Tel. 01600—49887. Te huur aangeboden Omg. Etten, 2 luxe bunga lows, flats, vrije huizen, eta ges, buitenhuisjes, Breda e.o. en West Brabant. Reiger- straat 2, Breda. Tel. 01600- Huizen Te koop Weerijsstraat Boei- meer woning 6 kamers, keu ken voor- en achtertuin, prijs f 20.000.-. Bevr. Oude Vest 24a, Breda. Te koop gevraagd boerderij- tjt of huisje. Mag vervallen zijn. Tot f 2000,-. Br. ond. no. 011909. Breda. Woonhuis, Marialaan 57, vrij uitzicht cv gas, 5 slaapkamers. Tèl. 01600-47282. Oudenbosch, woning voor toe komstige bewoning in plan Pagnevaart. Koopsom 28.000 k.k. inl. Makelaarskantoor o. g. Van der Sande, Wilhelmi- nastpaat 9, Breda. Tel. 01600— 37664 b.g.g. 01652—2423. Huybergen. Te koop in bosrij ke omgeving vrijstaande wo ning met 1000 m2 grond». Bevat o.a. 4 slaapkamers. Vrfl te aanvaarden. Koopsom 80.000 k.k. Inl. Makelaarskan toor o.g. Van der Sande, Wil- helminastraat 9, Breda. Tel. 0160037664 b.g.g. 016522423. Bergen op Zoom, Wouwse- straatweg te koop burgerwo ning. Vrij te aanvaarden. Koop som 7.500 k.k. Inl. Makelaars kantoor o.g. Van der Sande. W ilhelminastraat 9, Breda. Tel. 01600—37664 b.g.g. 01652— 2423. Hoogerheide, door omstandig heden weer beschikbaar, rui me moderne nieuwbouwwo ning, alleenstaand met c.v. enz. mooie garage, nabij het cen trum Op korte termijn te aanv. Ruime voord. hyp. beschikb. Inl. Antwerpsestraatw. 129, Hoogerheide. T.k. dubbele woning met bre de oprit ca 800 m2 grond. Ver gunning aanw. voor de bouw van 16 autoboxen. Pand gele gen in uitgangscentrum van Roosendaal. Direkt te aan vaarden. T.b. Kortendijk 153, Roosendaal. Tel. 01650—37568 na 7 uur. Ginneken. Degel, nieuwbouw, gas c.v., 60.000,— „Vrij op naam". V. d. Berg en Co.. Ma kel. i.o.g. Nwe Ginnekenstraat 43, Breda Tel. 01600—24421. Goes en omgeving te koop wo ningen en bedrijfspanden zo no dig met uitgebreide hypotheek Makelaarskantoor L. A. van Opstal Zoon, Jac. van Bei- erenstraat 1, Goes, tel. 01100- 5405. Woningruil Flats: Gr. Hendrik III laan, Allerheiligenweg, Hoge Vucht, Heuvelkwartier. Sportpark, Srabantpark. Vrije woningen Hoge Vucht, Brab. park, cen trum, Ginneken, Tuinzicht, Heuvelkwartier, Doornbos enz. Reigerstraat 2, Breda. Tel. 01600-39682. Het is voor ons een treurige plicht u m kennis te moeten stellen van het plotseling overlijden, tengevolge van een noodlottig ongeval, van onze zeer geachte en gewaardeerde medewerkster, mevrouw R. GEERARDS-DE SCHEPPER Hulst, 5 september 1969. Personeel Jan Bleijenbergh-Ferket N.V, N.V. Bleijko Betonindustrie. Algemene kennisgeving Heden overleed door een noodlottig onge val mijn liefhebbende man, zoon, schoonzoon, broer, zwager en oom LEON SCHRAUWEN echtgenoot van Joke van Overveld in de leeftijd van 21 jr. Ossendrecht: J. Schrauwen- van Overveld Familie Schrauwen Hoogerheide: Familie Van Over veld Ossendrecht, 6 sept. '69. Burgemeester Voeten straat 13. De eucharistieviering zal worden gehouden op dinsdag 9 september in de St.-Gertrudiskerk te Ossendrecht, om 10 uur, waarna de begrafenis. Maandag 8 september zal een eucharistievie ring plaatshebben voor de overledene om 19.00 uur in de parochiekerk. Gijzens Automobielbedrijf bieden u te koop aan: Opel I Caravan 1700 1967, Simca 1000 1968, Simca 1000 Gis 1967 1966, Mercedes Diesel 200 D 1967, Mercedes 200 D| 1966, Opel Kapitan 1966, ca 1100 1968, Fiat 850 19.. Taunus 12 M 1968, Cortina L_ 1967, Mercedes 300 1966, cedes 250S 1967. Fiat 124 «jf VW 1600 TL 1967 en 1966, Peugeot 1966 1965, VaüxhalJ Viva 1967, Simca 1501 Gis L 1967 en 1965, Simca Tourist 1 1967, Daf de Luxe 1966. \M der nog diverse goedkope jT to's, vanaf -500 gulden. Dit J een kleine greep uit onze voorraad. Al deze wagens I zijn aanrijdingvrij. Keuring toegestaan met makkelijke f financiering. Ook inruil mc gelijk. Het adres: Academj singel 34a, recht tegenover! KMA, ingang langs de Po® Ook ingang Spoorstraat 32, vlak bij het station. Geopetl 8 uur tot 's avonds 8 uur, l Zondags 1 uur tot 6 uur. t| 39870. Privé 43593. TANDARTS te Sas van Gent dinsdag 9 september en donderdag 11 september Auto's Motoren Te koop: Mercedes benzine 190, zwart, 1961. 2 Mercedes diesels 190D, 1961 en 1962. Caravanbedrijf Slaakweg, Heinkenszand. Tel. 01106-1659. Te koop vrachtauto's Interna tional truck 57 met z.g.a.n. Ford 6 cyl. diesel motor, kou de start met of zonder opleg ger is voorzien van Daf kop peling 9 ton kent. 9,5 m. lang prijs truck f 750,-, compleet f 1000,- en een Bedford vracht auto '56 benzine, 3 ton, kent., z.g.a.n. motor, banden en laadbak f 500,- en een z.g.a.n. Hanomag Diesel motor, ligt nog in auto f 500,- en een z.g. a.n. rijdbare garage krik, hef vermogen 20 ton f 250,-. Dek kers, erk. autobedrijf, Roosen- daalsebaan 50, tel. 01658-549, Wouw. Belcrum garage heeft thans in voorraad Fiat 125 1968, Fiat 124 1968, Fiat 124 1964, Fiat 1500 Confort 1967, Fiat 1500 Confort 1966 Fiat 850 Coupé 1967, Fiat 850 1967, Fiat 600 1967, Opel Rekord 1900 1967, Opel Kadett, 4 drs, 1967, VW 1300 1968 VW 1300 1967, Renault R 10 Major 1967, Morris 850 1967, Ford Taunus 15 M, 4 drs, 1967, Ford Taunus 15 M 1967, Ford Taunus 12 M 1969 Ford Tau nus 12 M 1966, Ford Taunus 12 M 1965, Ford Cortina 1967, Ford Cortina 1966, Ford Cor tina 1965 Ford Cortina 1964, Ford Taunus 17 M 1967, Ford Corsair 1966, Ford Zodiac 1967 Ford Taunus 12 M' sta tioncar 1967, Ford Taunus 12 M bestel 1966, Ford Tau nus Transit dubbel lucht 1967, VW Combi 1967, Simca 1501 1967, Simca 1500 1966 enzo voort. Ingeruild BMW 1500 1964, Ford Cortina j964, VW Karmann Ghia 1964, Simca 1300 1964, Renault Dauphine 1964, Mercedes 190 benz. 1959, Fiat 600 1960, Opel Ka dett Caravan 1965. Deze wa gens worden tegen rnruitprij- zen verkocht. Voor een be trouwbare gebruikte auto naar een betrouwbaar adres. Het adres met de grootste voorraad, de grootste omzet en met de allergrootste ser vice. Belcrum garage Min kanstraat 16-20, Breda. Tel. 01600-39900. Geopend van 8 u. v.m. tot 10 u. n.m. Zondags van 1 tot 5 uur. Belcrumgarage vraagt steeds! aanrijdingvrije auto's vanaf I 1966 te koop. Min. KanstraatI 16-20, Breda. Tel. 01600-3" Wegens inruil te koop Pejjl geot 404 1965, Peugeot 404 1962, Peukeot 404 Diesel m Opel Kadett Coupe 1968. Anti bedrijf van Kaam N.V., Aif werpsestraatweg 373, Bergen! Zoom, tel. 01640-4775, b.g.g, 5919-6391. Vakantie Fi brieksnieuwe Adria tornt ra vans nw. model 1969 4-p? met torsievering en schokt» kers, nu slechts f 2.9f~ f 750,- contant, rest op termijn. Tevens in onze st room mod. Engelse tour. stacaravans merk Belmont tj Minster. Nu v.a. f 6.995,. Knuppe's Automobiel- en C vanbedrijf. Baarleseweg 3tJ Chaam (N.-Br.), tel. 01615-1 Lessen 10 autorijlessen voor 4?,5l| Vervolg- en losse lessen fonkelnieuwe V.W.'s. Voorf slaagde leerlingen anti-slj. sus tegen speciaal tarief, k torijschool „De Centrale". Ai meldingsadressenBergen Zoom: Halsterseweg 186, td 5923, b.g.g. 6132. Breda: St;| onsplein 5, tel. 38718, RookT daal: Boulevard 113, tel, 343 Terneuzen: Dijkstraat 54,H 3394. Huwelijken Wed. 66 jaar, zonder kindenj in bezit van eigen woni zoekt kennismaking met v we of alleenstaande vrouw J 65 jaar in een dorp in de sf van Zuid-Feveland, brieven! onder nummer 4711 van dt| blad. Huisdieren Te koop Dobermann-Pinchi geboren 15 juli. Prima afsta ming met stamboom. Mew| C. Fierloos, Zwaakweg 4,T 01194-365 Nisse (Zld). Diversen Gaarne zenden wij u op u vrage en zonder verplicht! een prijslijst en documental van onze voorbehoedsmiddel met gratis voorlichtingsboe Vraagt u aan bijTraffic, P( bus 132, Deventer. Tel. C" 372. Tegen overeenkomstige condities en dat zegt voldoende. Voorts een ASSISTENT wil zeggen: Het vak leren onder leiding van een top-ver- koper met voorlopig doodgewoon zakgeld als enige vergoeding. Het is dus hard werken voor droog brood. Graag-autorijden alleen doet niet mee. Persoonlijk reflecteren bij chef-verkoop Tel. 01600-24400/01606 - 774 t BREDA (Van onze radio- en tv-re( HILVERSUM Wie gedacl hebben, dat het uitzicht op en televisieseizoen 1969—'70 grootste omroepvereniging, AVRO toch is, een spectacul pectief zou bieden, moeten leurstellen. De programm drijven voort op hun jarenla tine en in grote trekken bi zo'n beetje bij het oude. De televisie, welke op de „vast dagavond tegenover de KR te staan, heeft het nieuwe de planning eveneens uitg< een grotere regelmaat in j mering. „Teleivizier" start met eer opzet door wekelijks een r van circa 30 minuten op de avond te presenteren. Voort korte afleveringen van ti.en op de vrijdag en zaterdag. J ling documentaires bereidt ii werking met de futuroloog F. L. Polak een serie van ne zendingen voor, welke gerich de toekomst. De rubriek wordt geprolongeerd, evenal; dische kroniek van dokter V Een noviteit is de eenm maand op dinsdag te maken ding over het Britse league De afdeling drama zal ee rieerd aantal stukken van Ne se en buitenlandse auteurs scherm vertonen. Wij noemt ten voor de deur" van Wolfg: chert, „Wals van de tor van Anouilh, „Centrum vc een pianiste" van Paul Pört dromen van Simone Macha Bertold Brecht, „Dantons (Van onze kunstredact „Als we ons willen bevrij het christendom, het kapitali humanisme, dan moeten we vrijden van het individu; d teur, de Leider, het Genie. Dt sproken 'dood van god' is ge toom van de zelfoverwinning westen, maar zijn uiterste quentie: het is de beslissen van het Individu dat zich dubbelganger ontdoet die zijl duering heeft begeleid. Zo is van de westerse god de voltoo het westerse individu. We zu langer gekweld worden dooi strengheid gods, maar in plai van door de verschrikking individu." Dit is een citaat uit de inte beschouwing van de Nijmeej soof en cultuur-antropoloog maire over Het Westers Kul nopolie in het laatste numq PROCES sociaal-culture' schrift (uitg. Nelissen, Zijn bijdrage beslaat praktisclj hele nummer In deze aflevering geeft de bovendien een verantwoord: haar beleid en zegt daarbij massa wordt gemakkelijs manipuleerd, zij is de voedin voor een consumptiemaat; Vraag uw drogist ook naar Heros voetblo I ee't en likdoorns. Inl.Heros Postbus 1140 I IN deze eeuw van verbij vooruitgang zal 1969 een h Jaar blijven. Het is alweer tal weken geleden, maar w neren het ons als de dag v; ren de reis der saigonauten vietmaan. Op de tv hebben allemaal gezien en gehoord opgewonden stem van Neil reland „De vietmaan heeft e vreemde schoonheid. Ze liikj een grote woestijn in Amerikj pp plantte hij de Amerikaaj m de bodem en plaatste a ®en maquette met de woord kwamen in vrede namens d mensheid". In de Nederlandse huiskami ontroerend de fiere „Ballac green barrets", en de sublie sentator legde uit dat het v oppervlak geheel kaal was zaaid met miljoenen grotere i omkraters. Enkele meters 1 grond hingen levensgevaarl

de Stem | 1969 | | pagina 4