ZONNIGE NAJAARSREIZEN TEGEN LAGE PRIJZEN HET VOLK OVER „KR MÓÉT TE HELPEN ZIJN" „Ik weende zo hard ais ÏÏddy zelf" kennismaking met akkord elektronische organisatie machines in breda u hebt geen behoefte aan een statussymbool? ORiytAS organisatiemachines MTÏR BREfHTJE MKER1E MAANBAG WIER NAAR BIAFRA Geen aanleiding tot soepeler prijsbeleid Lafaards Mensen Vitaminen Lachen? Consumenten Contact Orgaan: Exposities over ruimtevaart in 6 landen Stadspostbesteldienst Rechercheurs namen brieven in beslag o o°o O OO O O ooo °ooo OO O O O O oOO OOO O OO OOO O I O «O o°o oooo°o OO O Wellicht niet! U bent nuchter genoeg. U wilt zelf beoordelen of een Akkord AC 6000 afreken automaat voor uw bedrijf haalbaar is. Zo niet, dan zijn Akkord elektronische faktureer- of korrespondentieautomaten misschien interessant voor u! Daarom komt Ormas met voorlichtingsdagen in West-Brabant en Zeeland. Om u de voortgang te laten zien op het gebied van organisatie-opbouw: fakturering, debiteuren-, crediteuren-, grootboek en voorraadadministratie. De tijd die u nu uittrekt, komt met winst terug! Ormas ontvangt u graag in: BREDA: motel breda rijsbergseweg 20 tel. (01600) 22177 8 september: aanvang 14.30 uur met inleiding over geprogrammeerde korres- pondentie, waarna demonstratie 9 september: van 10 tot 22 uur 10 september: van 10 tot 22 uur 11 september: van 10 tot 18 uur de bilt- wilhelminalaan 1 tel.(030) 762141* gronihgen - prof. rankestraat 52 tel. (050) 35075 Of wat denkt U van een 4-daagse bootreis op de Rijn in herfstpracht vanaf 129,— REIS- EN PASSAGEBUREAU N.V. A.N.V.R.-BOEKINGSKANTOOR - TEL. 01600—2-21.21* WILLEMSTRAAT 13 - BREDA - TEL. 01600-2 21.21* Bijkantoor Bergen op Zoom p.a. VVV-kantoor Grote Markt Tel. 01640-3716 Najaarsreizen naar de zon in de maanden september en oktober, rustige maanden, heerlijke temperaturen, lage prijzen. LAAT UW REIS VERZORGEN DOOR VAKMENSEN MET JARENLANGE ERVARING PERSOONLIJKE SERVICE (Van onze redactie binnenland) 15-daagse vliegreis na3r Rhodos 15-daagse vliegreis naar Korfoe 15-daagse vliegreis naar Las Palmas 15 daagse vliegreis naar Torremolinos 15-daagse vliegreis naar Mallorca 15-daagse vliegreis naar de Algarve BREDA Hij is 24 jaar, werd geboren in Vlaanderen en trouw de tot diepe ergernis van velen „in het Frans". Als beroep koos hij wielrennen en zijn naam is Eddy Merckx. Hij raakte betrokken hij een doping-zaak in de ronde van Italië, regeringsautoriteiten versnelden de pas om zijn schorsing ongedaan gemaakt te krijgen, hij won de Tour de France en werd ontvangen door koning Bou- dewijn. De overwinningen in zijn nog niet zo lange carrière sta pelden zich hoog op, evenals de bankbiljetten. Hij werd populair. De supporters bejubelden hem en bezongen zijn kracht. Sportjour nalisten zochten naar hun maximum voorraad superlatieven. Eddy Merckx werd een idool, waarover het volk niet uitgespro ken raakt. Het volk dat zich in rijke variaties uitliet over „de zwarte van Tervuren". En over dat volk en over die reacties nu, heeft uitgeverij „De Forel" een boekje samengesteld. „Het Volk over Eddy Merckx". Het is een bundeling geworden van brieven (geschreven door Belgen en Ne derlanders) die een royale lach op wekken en van epistels die tot na denken stemmen. Er zijn er die ge tuigen van een tomeloze behoefte aan persoonsverheerlijking, er zijn er bij die het fenomeen Merckx en zijn prestaties relativeren, er zijn er bij met een rijke dosis humor. Waar „het volk" zich in dit boekje vooral mee bezighoudt as het kon haast niet anders de doping- affaire in Italië. De beschuldiging dat Merckx stimulantia zou hebben gebruikt deed „het volk" driftig naar de pen grijpen. Enkele citaten: „Ik ben niet zo goed op de hoogte van wat sport aangaat, maar als ik Eddy zie rijden op de t.v. wordt het mij te machtig. Dat pakt me zo dat ik in een huilbui uitbarst. Die iemand die Eddy zo oneerlijk behandeld heeft in de ron de van Italië als ze die maar eens naar ons brengen, die lafaards". „Ik zelf was oud-wielrenner en weet dat Eddy Merckx in die rit die van geen betekenis was, niets ingenomen heeft, vrijwillig. Voor namelijk als eerste in de algeme ne rangschikking was hij altijd de eerste om onderzocht te worden. Toch heeft iemand een laffe daad kunnen doen om een groot kam pioen te stoppen. Iedere sportman de ganse wereld rond en vooral de ze in de Verenigde Staten (brief schrijver woont in Detroit, red.) geloven in u, Eddy Merckx. Ze staan aan uw zijde. En hopen dat de daders ontmaskerd zullen wor den en de nodige straf ontvangen". „Ik ben een vurige supportster van Eddy Merckx, ik verdedig hem altijd, volg hem in de Ronde van Frankrijk in gedachten en door het lezen van sportuitslagen. Daar om was ik ar hard van. ie, als ik die vuile loer vernam die ze hem gedraaid hadden in Italië. Ik weende zo hard als Eddy zelf en sprak dezelfde woorden uit, dat het niet waar was, dat hij dat niet nodig had, dat hij sterk genoeg was om alle keureurs te kloppen". „Wel heren, ik heb het alle maal gelezen al dat er staat en dan ben ik aan het schreien ge gaan en dat is louter meeleven met de wielersport en trouwens nu ook met een van de zuiverste atleten die we hier in België ge had hebben. Heren, kijk niet te veel naar mijn handschrift want ik zit te beven van de coleire voor het geen ze Eddy hebben aangedaan". Waar de wielerwereld zich nog afvraagt wat er zich precies af gespeeld heeft in Italië, weet een .deel van „het volk" het zeker. Nie mand was er bij, maar nochtans. „Vergeet niet dat Eddy en an deren natuurlijk, i'n -een Italiaans .restaurant hun eten krijgen. Nou en .wat gooien die er allemaal niet in. Ik zelf ken mensen hier in de buurt die eens in Italië gegeten hebben, dus ik weet ervan". „Ik denk er zo over: de rit .van Parma naar Savona was 228 kilometer lang. Een heer heeft ge dacht: het is een lange rit vandaag. Eddy zal wat verrichten vandaag, ik ga doping in zijn eten doen. ■Aangezien het maar een kalme ■rit geweest was wilde een motard hem omver rijden en het is niet gelukt. Het kan ook de heer ge weest zijn die de sabotage gepleegd .heeft". „Het was een knap stuk van sabotage, een kna<p vam een ver achtelijk complot, want, o, wat kun nen jaloerse mensen toch gevaar lijk zijn". Maar er zijn er ook die er anders over denken. Ze zijn in de minder heid, maar hun epistels werden er niet minder boeiend door i„Volksvertegenwoordigers en ministers deden in de senaat in terpellaties. Ze zouden beter an der nuttig en noodzakelijk werk ver richten, en betaald worden als ze aanwezig zijn, ©en arbeider als hij ,op zijn werk niet is wordt ook ■niet betaald, ik aanzie die lui niet meer als een ander, maar zij ver oorloven zich dat en dat zou moe ten afgeschaft worden". „Ik begrijp nog steeds niet hoe de massa zo in de ban kan gera ken vara de zogezegde bovenna tuurlijke prestaties van de wieier- goden. Mij zegt het allemaal niet zoveel meer als ik zie diait men de ene mens straft, terwijl men voor de andere zelfs een hele regering naar een ander land zou sturen om hem voor een staf te behoeden". „Alleen de massa wil geloven in het sprookje van de superman, waardoor ze zich medeschuldig maakt aan de onvermijdelijke in eenstorting van Eddy Merckx, die vroeg of laat komen moet". - „Alhoewel ik geen Hollanders kan horen of zien ben ik het nu toch eens met Jan Janssen die vindt dat het een wereldschandaal is dat Eddy Merckx niet gestraft wordt. Eddy Merckx heeft doping genomen, ook al is het dan buiten zijn weten maar hij heeft geno men en moet dus gestraft wor- den". En dan is er in dit boekje over en van „het volk" een bonte men geling van lofzangen, aanhanke lijkheidsbetuigingen en wat losse opmerkingen die zich concentreren op die ene Eddy Merckx, waar van „het volk" onder meer dit zegt: „Hij is voor mij een natuur wonder, een sympathieke renner en eenvoudig. Schone karaktertrekken die hem goed staan. Geef mij maar Eddy Merckx". - „Hij is een mens. Doodge woon. Een man die zijn .echtgeno te liefheeft, diie zijn moeder niet vergeet in het larage tour-avontuur, die zijn jongere broer aanspoort in zijn studies". „Wat mij het meest pijn doet is, wanneer ik Eddy hoor spreken. Hij stottert teveel. Hij is te zenuw achtig. Mijn hartewens is dat Eddy behoorlijk kan spreken". „Niet enkel één man, ma.ar een heel volk moet opgetild wor den opdat wij uiteindelijk de plaats in Europa zouden veroveren die ons toekomt". „Mijn zoon is drie maanden. Wat kreeg baby Eddy als voeding? Poeders in z'n papje of vitami nen?". „Wie bezorgt mij duidelijke foto's van Eddy zonder petje op van voren en opzij bekeken want ik zou graag van de grootste kam pioen aller tijden een borstbeeld maken". „Wij hopen Eddy eens in le vendien lijve te ontmoeten is het niet in een koers, dan misschien als het lot ons beschoren is ergens an ders". „Das Kapital" van Merckx". „Mensen om mij heen gelo ven niet in supermensen, maar ik wel. Die vindt men in de muziek, onder dokters, ingenieurs, voetbal lers en zangers, denk maar eens aan Heintje. Maar ze worden heel zelden geboren". „Eddy Merckx is voor mij een uit de hemel gevallen ge schenk". „Eerwaarde koning Boudewijn zouden we niet beter doen de vlag de kleuren te geven: geel, wit, groen met een rose bidonneke in het midden?" „Hij rijdt zoals hanen kraaien, zoals honden blaffen. Zo gemakke lijk zonder inspanning of geweld". Dat zei onder andere „het volk" over Eddy Merckx. En mocht er ooit een eerste prijs uitgedeeld worden voor de meest aardige brief, die kan die wat ons betreft gaan naar ene Carla van N. uit het Belgische Eupen die schreef: Beste Eddy, ik hoop dat ik zo maar ineens Eddy mag zeggen. Ja? Dan zal ik ook mijn naam zeggen. Ik heet Carla. Ik wilde u iets vra gen Eddy, als u voor de controle moet hoe gaat dat dan? Kunt u mij dat schrijven? Ik weet wel dat als we vroeger tegen Jeroen, dat is mijn broer zeiden: ga nu gauw want we gaan de deur uit, dan kon hij nooit. Als u nou voor de controle moet, kan u dan altijd? Of soms weleiens niet? Ik zou het heel leuk vinden als u mij dat eens schreef. Maken ze u dan aan het lachen?" PETER HEERKENS („Het volk over Eddy Merckx" uitgegeven bij „De Forel" f 6,90) BREDA Maandag gaat zuster Brechtje Folkerts weer naar Biafra en vooral de hervormde gemeenten van West-Brabant zullen in ge dachten meereizen. Eerst gewoon met een lijntoestel van Frankfurt naar San Tomé en daar laat ze de dingen die wij zo verschrikkelijk doodgewoon vinden achter zich. Want dan moet ze wachten op het voedselvliegtuig, dat die doodgewone wereld van ons als een breek bare draad verbindt met de verschrikkingen van dat kleine stukje wereld, waarvan de wanhoop zo nu en dan ook eens voor ons ge stalte krijgt via het koele oog van ons tv-scherm. Bruin-verbrande, veerkrachtige 44- jarige zuster Brechtje Folkerts doet over al die dingen helemaal niet dramatisch. Ze gaat naar Biafra om dat ze daar te werken heeft. Ze is uitgezonden door de Zendingshoge school van de Nederlandse Hervorm de kerk in Oestgeest en het zijn de hervormde gemeenten van de clas sis Brera, die als haar „sponsor" optreden. Dat is sinds 1 januari 1964. Op die nieuwjaarsdag vertrok ze naar Nigeria, „de parel van het nieu we Afrika" heette dat land nog. Het zat vol beloften. Er werd gewerkt daar, er was olie te winnen, er kon gehandeld worden. Er was maar één moeilijkheid: het christelijke, intel ligente, vooruitstrevende Ibo-volk in het oosten paste niet zo erg bij de Islamitische, wat minder vooruitstre vende Hausa's in het noorden en evenmin bij de westelijke Joruba's, eveneens christenen, maar niet zo ondernemend. Politiek was alles netjes naar ver houding opgedeeld. De vertegenwoor digers van de drie volkeren hadden alle drie evenveel te vertellen in de regering van dat door westers-kolo- niale politiek volkomen willekeurig in elkaar gepuzzelde rijk. Maar de Ibo's stuurden hun kinderen naar Europa. Om te studeren en om, te rug in het vaderland, hun volk voor uit te helpen. En de twee andere stammen bleven bij zulke dingen toch wel een beetje achter. „De parel, die Nigeria heette, glansde wel, maar bleek een valse schijn te zijn," zegt zuster Folkerts. „In 1966 ben ik tijdens mijn vakan tie een paar weken met een zusje van me heel Nigeria doorgetrokken. Toen voelde je overal de spanning al. Het móést fout lopen. De mili tairen waren al de baas, er waren besprekingen om te proberen de zaak nog te lijmen, maar het lukte niet. En de ramp die zich voltrok en nog steeds voltrekt kun je het meest schrijnend aflezen in de ogen van de kinderen". „Die kinderen van Biafra Ze waren zo lief en zo leuk. Nu zijn het bange, wantrouwige bedelaar tjes geworden voor zover ze nog leven. En het doodgaan gaat als het ware met golven. Eerst de zwak- sten. Niet zo maar een voor een, maar werkelijk een golf tegelijk. En als je dan na zo'n sterftegolf weer in een dorp terug komt, dan denk je aanvankelijk: gelukkig, het ergste hebben we gehad. Maar dan volgt de tweede golf; dan zijn de iets sterkeren aan de beurt. En als er dan maar weer een vliegtuig komt en je hebt weer wat mogelijkheden om ie aan eiwitten te helpen (ons grote tekort), dan lukt het soms weer een paar weken". „U moet goed begrijpen, dat Bia fra helemaal nooit gewend is geweest aan honger of tekort aan voedsel. Er was genoeg. En misschien zou men zich nog wel hebben kunnen hel pen met wat het land alsnog op brengt als Biafra niet zo overbevolkt zou zijn. Bedenk wel, dat dorpen met zo'n 20.000 inwoners helemaal geen uitzondering zijn. Vóór de oorlog was er het pro bleem van de trek naar de grote ste den met als jeugdprobleem wat wij „asfaltjeugd" zouden genoemd heb ben. Maar nu de oorlog de steden plat legt, trekt iedereen weer naar de oude dorpen terug. Je vindt nu hutten, waarin normaal tien mensen wonen en op het ogenblik drie maal zoveel. Sommigen hebben grashut jes gebouwd om de overbevolking een beetje op te vangen. En dan kun je wel zeggen: gelukkig vriest het daar nooit, maar de regen kan er verschrikkelijk zijn". „En het was er ook op het gebied van de volksgezondheid allemaal zo goed geregeld. Missie en zending hadden hun ziekenhuizen. Ik zelf werkte in Itigidi, een paar uur van Oemoehdia vandaan, in het zieken huis, waar later ook de Biafraanse arts Imoke kwam werken. Een ge weldige man. Hij was een jongen uit dat dorp. Heel die dorpsgemeenschap had ervoor gezorgd, dat hij in Enge land kon gaan studeren. Later werd hij minister van onderwijs. Tot de moeilijkheden begonnen". „Maar zo was het altijd bij de Ibo's Ze stonden er allemaal achter als er iemand moest gaan studeren of zo. En zulke figuren zijn nog steeds positief werkzaam. En niemand zal ze er onder krijgen. Persoonlijk ge loof ik dat je de Ibo's net zo min kunt laten uitsterven als de joden. Niet alleen in het land zelf zal dat niet lukken, maar bedenk wel, dat er honderden over de hele wereld wonen en zich aan het voorbereiden zijn op „straks". „Weer zo'n tragisch aspect: ze wa ren al zo'n eind op weg naar een nie we gezonde maatschappij. Ja, ik be doel letterlijk: gezond. De zorg voor die volksgezondheid beperkte zich niet tot werk in de ziekenhuizen. Ik zelf bijvoorbeeld had als opdracht, de dorpen in te trekken om hulp te bieden aan moeders en kinderen. En het belangrijkste was (ik kan dat trouwens toch niet laten): voorlich ting geven. Ik doe dat zelfs nu nog. Als je een kind van diarrhee afhelp, zeg je de moeder erbij: doe nu zo en zo, dan komt het niet meer te rug. En ze luisteren er naar en doen er ook naar. Ik denk, dat je daar de verklaring moet zoeken voor het ei genlijk wonderlijke feit, dat er nog steeds geen epidemieën zijn uitgebro ken". „Ja, Biafra was een land vol scho len, kerken en ziekenhuizen. Die sch len en die kerken zitten nu vol vluch telingen en soldaten. En de ziekenhui zen? We komen er op het ogenblik alles tekort. In mei van dit jaar dachten we, dat we aan het eind van de mogelijkheden waren. Daarom stuurden ze mij onder andere met verlof. Wat moesten we doen met onze lege handen?" êêMaar ik zal blij zijn als ik weer terug ben. Er móét te helpen zijn. Want je weet: die Biafranen hoef je eigenlijk alleen maar 'n stootje te geven. Ze kunnen het meeste zelf wel af. Als de rest van de mens heid ze de kans maar zou geven JAN HuSKEN (ADVERTENTIE) DEN HAAG Het Consumenten Contact Orgaan heeft meegedeeld geen enkele aanleiding te zien, waar om overgegaan zou moeten worden tot een soepeler beleid ten aanzien van de prijzen. De maatregelen van de minister van Economische Zaken hebben tot gevolg gehad, dat de prij zen op een vrij hoog niveau statio nair zijn gebleven. Van een dalen de tendens is nog geen sprake. Het Consumenten Contact Orgaan heeft laten blijken meer te voelen voor 'ra doeltreffende intensieve con trole op ongemotiveerde prijsverho gingen. Daarnaast wil men ook toe zicht op gevallen, waarin wordt over gegaan tot prijsverlaging zonder dat daarvan de consumenten op de hoog te worden gebracht. Een andere maatregel, die ten goede zou komen aan de huidige ontwikkelingen zou het voeren van een ruimer onthef fingenbeleid kunnen zijn, aldus het Orgaan. EINDHOVEN (ANP) Met me dewerking van de NASA en van het „National Air and Space Museum" in Washington gaat Philips in zes Eu ropese landen een serie tentoonstel lingen over ruimtevaart organiseren. De exposities in Nederland, West- Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk, Ita lië en Engeland zullen vrijwel tege lijkertijd worden gehouden. Samen stelling en ophouw van de tentoon stelling zijn in handen van „World Exhibitions", die ook de jaarlijkse „World Press Photo" expositie ver zorgt. Ten aanzien van de Nederlandse tentoonstelling geldt, dat er over plaats en tijd nog geen definitieve beslissingen genomen zijn. De ten- toonstelling-bezoekers zullen zich een nog beter beeld kunnen vormen van de maanbodem dan de twee astro nauten zelf. (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN De postale re cherche heeft in Leeuwarden een aantal brieven in beslag genomen van de particuliere besteldienst, die in deze stad door J.J.A. Schalekamp wordt onderhouden. Vanaf 1 januari van dit jaar is hij actief op dit ge bied. De heer Schalekamp zal zich voor het „illegaal" exploiteren van een stadspostbesteldienst waarschijn lijk moeten verantwoorden voor de rechtbank van Leeuwarden. De postale recherche heeft van vijf klanten van de heer Schalekamp een brief in beslag genomen. De recher cheurs gingen daartoe over, nadat hij een verzoek van hen om zijn post- bestellers op hun route te volgen had afgewezen. Ze wilden op deze manier nagaan of de heer Schale kamp inderdaad in overtreding was. Het Tweede-Karaierlid G. Gortzak van de P.S.P. heeft naar aanleiding van deze kwestie vragen gesteld aan de minister van Verkeer en Wa terstaat. Hij heeft geïnformeerd of de P.T.T. ook voor andere dan bank instellingen kortingen kan verlenen. Tevens pleit hij voor een betere pu blieke voorlichting in het geval die mogelijkheid inderdaad bestaat. DE FRANSE JOURNALIST Geor ges Penchenier, die sinds de ongere geldheden rorad de 21ste augustus in een gevangenis in Praag verbleef is door de Tsjechoslowaakse autoritei ten vrijgelaten. vanaf vanaf vanaf vanaf vanaf vanaf 395- 470,- 589,- 326,- 348 - 490,- (ADVERTENTIE)

de Stem | 1969 | | pagina 25