Centrale comité vergadert nog deze week Vrees vakcentrale voor prijsverhogingen AANVALLEN WORDEN SCHERPER VERZET IN FABRIEKEN BESPROKEN Paus waarschuwt Mazzi-„rebellen" FRANKRIJK Schut een trapje hoger Bakkerijstichtingbroodprijs moet omhoog Vissterfte in Limburg V constructie bankwerkers machine bankwerkers Gewetensbezwaarden veroordeeld en Ook stadspost- besteldienst in Utrecht VAKBONDEN Brandt in Brussel Cholera in Hongkong AMNESTIE „Overhaaste beslissing De Block" Ondernemers OFFICIEREN EISEN VERKIEZINGEN IN BRAZILIë PSEUD0-M0NAS HOOGOVENS IJMUIDEN 9 DE STEM VAN DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1969 11 DUBCEK SMRKOFSKY CISAR LOT DUBCEK BESLIST UTRECHT (ANP) De 27-ja- rige verkoper A. van der Lee uit Utrecht heeft de knoop doorge hakt: met ingang van maandag 8 september start ook hij met een stadspostbesteldienst. Het is voor hem een „probeersel" maar als alles goed gaat, hoopt hij in de komende maanden de hele pro vincie Utrecht in zijn dienst op te nemen. De heer Van der Lee wil in de toekomst echter nog verder gaan. Hij verwacht dat dan de verschillende stadspost besteldiensten - thans reeds in Leeuwarden, Nijmegen, Amers foort en Haarlem - nauw zul len gaan samenwerken. De Utrechtse initiatiefnemer stelt het nadrukkelijk: de P.T.T. in Nederland is veel te duur. Hij vindt het onjuist, dat men voor een brief die in de stad moet worden bezorgd, f 0.25 betaalt, dat kan volgens hem veel goed koper. Hij rekent dan ook voor minimaal 10 en voor maximaal 1000 brieven f 0.10 en voor gro tere bestellingen dan 1000 be hoeft slechts f 0.08 te worden betaald. De heer Van der Lee kan arkenen op maximaal 20 fa milieleden die voor hem de brie ven gaan bezorgen. (Van onze redactie buitenland) PRAAG Nog deze week zal het centrale comité van de Tsje- choslowaakse communistishce partij bijeenkomen om een beslissing te nemen over het lot van de vroegere partijsecretaris Alexander Dubcek. Men verwacht dat Dubcek en twee andere politici uit de liberalisatietijd van 1968, Josef Smrkovsky en Cestmit Cisar, uit hun partijfuncties worden ontheven en mogelijk uit de partij zullen wor den gezet. In kringen van de communistische partij sluit men de mogelijkheid uit dat de politieke verbanning van Dubcek en zijn medestanders zou kunnen leiden tot politieke processen, zoals dat in het tijdperk van Stalin is ge beurd. I (Van onze redactie buitenland) ROME Paus Paulus he'ift de ka tholieken gewaarschuwd hun uitda gingen aan het gezag van de bisschop pen niet voort te zetten, omdat zij zich dan wel eens „buiten de kerk gesloten" konden vinden. Waarne mers nemen aan dat de waarschu wing in het bijzonder was gericht tegen de rebellerende don Mazzi en de leken van de Isolotto-parochie van Florence. Zij hebben zoals bekend een poging tot verzoening van hun plaatselijke aartsbisschop afgewezen. In een toespraak tot bedevaartgan gers op zijn zomerverblijf Castel- Gandolfo zei de paus: „Dit streven om zich langzaam en koppig los te maken van de autoriteit en gemeen schap van de kerk, kan ongelukkiger wijs ver leiden, niet zoals door enke len is gezegd, in de catacomben maar buiten de kerk". Het noemen van de (Vervolg van pagina 1) Voor Nederland zullen de maatre gelen in Frankrijk geen ernstige ge volgen hebben. Hoogstens zal de ex port van Nederland naar Frankrijk enigszins geschaad worden. Daar staat tegenover dat de import van Franse goederen in Nederland gesti muleerd kan worden. De Franse au- I to zou, wanneer er in Frankrijk een exportpremie op zal worden gelegd, goedkoper kunnen worden in het buitenland. Het effect van de versoberingspo- litiek in Frankrijk zou na 28 septem ber (de Westduitse verkiezingen) beïnvloed kunnen worden door een mogelijke revaluatie van de mark. Waarnemers achten een herwaarde ring van de mark na de Westduitse verkiezingen niet onmogelijk. Zo'n herwaardering zou het effect van de Franse maatregelen ten dele teniet kunnen doen. Dit gegeven toont ove rigens nog eens aan dat er in EEG- verband eigenlijk een gemeenschap pelijke conjunctuurpolitiek zou moe ten komen, waarin maatregelen van de verschillende landen op elkaar afgestemd zouden kunnen worden. ASSEN (ANP) De politierech ter in Assen, mr. A. Berkhout, heeft gistermorgen drie Johava's getuigen Jj't het kamp voor gewetensbezwaar den in Vledder veroordeeld. Zij werden veroordeeld tot acht, respectievelijk zeven dagen hechtenis "jet aftrek, 23 maanden rijkswerkin richting met bevel tot gevangenhou ding en ontslag van de verplichtingen voortvloeiende uit de wet gewetens bezwaarden militaire dienst De drie verdachten hadden op 26 augustus geweigerd hun uniformen te halen en in ontvangst te nemen. Een en ander wordt opgemaakt uit de steeds fellere aanvallen op Alexander Dubcek, Vasil Bilak, een presidium-lid, ondernam de laatste in het partijorgaan Rudo Pravo. In een gesprek met Oldrich Svestka, die onder Dubcek zijn leidende positie was kwijtgeraakt, eiste Bilak dat Duboek zijn fouten zou bekennen. Bilak zei letterlijk: „Er bestaat geen twijfel aan dat een deel van het par tijpresidium en een groep afkeurens waardige lieden de heer Dubcek mis bruikt en beïnvloed hebben. Ik ben er van overtuigd dat kameraad Dub cek ons zal helpen deze kwestie op te helderen en dat hij zelf zal zeggen welke druk op hem is uitgeoefend, en wie daar de hand in had". Tevoren had Vilem Novy, lid van het centrale comité in een toespraak voor communistische functionarissen in Ceske Budejovice verklaard dat Dubcek naar zijn mening niet in top functies kan worden gehandhaafd: „De partij moet niet onder leiding staan van politieke speculanten en mensen met twee gezichten", aldus Novy die zei het er niet mee eens te zijn dat Dubcek in zijn functie ge handhaafd blijft. De, leider van het Tsjechoslowaakse vakverbond, Karei Polacek, eens nauw betrokken bij de liberalisatie beweging in zijn land, heeft bespre kingen gevoerd met de leider van het Russische vakverbond, Alexander Sjepelin. Volgens Tass heeft de ont moeting tussen beide mannen, die beiden lid zijn van de respectieve Politburo's, gestaan in het teken van „Yriendschap en wederzijds begrip". Zij hebben gesproken, aldus Tass over de rol van de vakbeweging in de huidige fase van de opbouw van het socialisme en over een verstevi ging van de betrekkingen en de sa menwerking tussen de vakbonden van de beide landen. Waarnemers BRUSSEL (ANP) De Duitse minister van buitenlandse zaken, Brandt, heeft gisterochtend tijdens een kort bezoek aan Brussel met de Belgische minister Harmei overleg gepleegd over de EEG-ministerraad, die op 15 september bijeen komt ter bespreking van de EEG-werkzaam- heden in de komende maanden en die mogelijk beslissingen zal nemen over een recent Frans voorstel voor een topconferentie in Den Haag, in de loop van deze herfst. Minister Luns, die op het ogenblik voorzitter van de EEG-raad is, wordt donderdag voor soortgelijk overleg in Brussel verwacht. HONG KONG (Reuter) De Brit se kroonkolonie Hongkong is gisteren tot een door cholera besmet gebied verklaard, nadat deze ziekte bij een 71-jarige man was geconstateerd. Dit jaar hebben zich in Hongkong acht ziektegevallen voorgedaan. menen dat het eerste punt van be spreking het verzet dat in Tsjecho- slowaakse fabrieken tegen het be wind kenbaar wordt, is geweest. Het Tsjechoslowaakse ministerie van buitenlandse zaken heeft er op gezinsspeeld dat staatsburgers, die of niet terugkeren of hun afwezigheid uit het land rechtvaardigen voor eind van de presidentiële amnestie op 15 september, beschuldigd zullen wor den van illigale verlating van het land. Een mededeling van het ministerie herinnerde Tsjechoslowaken in het buitenland er aan dat zij gebruik konden maken van de amnestie en voegde hieraan toe, dat velen dit reeds hadden gedaan. Geen maatre gelen zullen worden genomen tegen hen die terugkeren of die hun af wezigheid kunnen rechtvaardigen. Ongeveer 50.000 Tsjechoslowaken zouden het land hebben verlaten na de invasie van de Warschaupactian- den. Minister Schut heeft gisteren Het Bouwcentrum in Groningen geopend. Hier beproeft de minis ter speciale plastic meubelen van een Italiaanse firma door op een tafel te gaan staan. Hij schijnt te zeggen: „Jullie vinden toch niet dat ik voor Schut sta". (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De drie grote vakcentrales zijn unaniem van mening dat de beslissing van minister De Block om het prijsbeleid te ver zachten wat overhaast genomen is. De vakcentrales hadden het raadszamer gevonden als gewacht was tot het hekendworden van het prijsindexcijfer over augustus. De kans is volgens de vakcentra les nu groot dat de prijzen weer zullen gaan stijgen. Als de minister het prijsindexcijfer van augustus wel had afgewacht, aldus het NKV, dan had hq ook kunnen vaststellen of over de afgelopen maanden het stabiliserend effect van de prijsstop is bevestigd. De vorm waarin een en ander nu door de minister is afgekondigd, vindt het NKV bezwaarlijk, omdat volgens de vakcentrale de naleving van de duidelijk door minister De Block uitgesproken bedoeling maar beperkt mogelijk is. Het NKV acht het zeer belangrijk, dat door deze maatregel het prijsindexcijfer niet hoger zal worden dan 7 procent. Vol gens het NKV zal dan ook het hele beleid daarop gericht moeten zijn, dat deze 7 procent niet wordt over schreden. Zou dit wel het geval zijn, dan moeten, zo meent het NKV, maatregelen worden genomen. Volgens het CNV bestaat er een reëel gevaar voor prijsstijgingen. Het CNV begrijpt de haast van de mi nister niet goed. Het laatste prijsin dexcijfer dateert van juli en ligt ten opzichte van 1968 7,2 procent hoger. Ook dreigt naar het oordeel van het CNV nog het gevaar, dat prijzen nu gaan „doorschieten". Het CNV acht het dan ook gewenst dat er een ze ker meldingssysteem wordt inge voerd. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Dc Nederlandse Bak kerijstichting, het officiële over koepelend orgaan van verschillende bakkersorganisaties, heeft geen vre de met de huidige broodprijsont- wikkelingen. De stichting zal daar- ,lln bij minister De Block van Eco nomische Zaken aandringen op ver andering van maximum- en mini mumprijzen. Het verschil daartus sen vindt men no„ te groot. Dit beeft een woordvoerder van de Bakkerijstichting meegedeeld. De stichting zal de minister een maximum-prijsverhoging van twee eent voorstellen. Binnenkort volgt daarover een onderhoud. Daarnaast zal men erop aandringen de mini mum-broodprijs zodanig te verho gen, dat er een redelijker verschil ontstaat. ,De stichting heeft zich overigens met uitgesproken tégen een verschil broodprijzen bij grootwinkelbe drijven en de bakkers. Men pleit wel voor een meer reëele verhou ding. In het verleden heeft het be stuur reeds eerder te kennen gege ven veel te voelen voor een soort compromis. Daarbij wordt gedacht aan een miniem prijsverschil. De grootwinkelbedrijven zouden daar door hun „goedkope" image kun nen handhaven. De consument kan kiezen tussen goedkoop brood zelf halen, óf duurder brood laten bren gen en de bakkers zouden zich niet meer in hun bestaan bedreigd zien. Dat is nu nog we! het geval, volgens de woordvoerder. Als er op korte termijn geen halt wordt toegeroe pen aan de ongunstige ontwikkelin gen zal dit, naar verwacht, tot rampzalige gevolgen voor de be drijven kunnen leiden. Dit laatste bovendien ten nadele van de con sument. In het verleden is gesuggereerd dat de stichting te weinig zou doen voor verbetering van de toestand. „Ten onrechte", meent bestuurder J. Hurksman, „we werken al meer dan tien jaar aan dit probleem". Het stichtingsbestuur is van mening, dat hun onderhandelingspositie het niet toelaat van elk feitje gewag te ma ken. „Dat ligt voor de PBB veel gemakkelijker. Het is een inciden tele actiegroep, die zich geen zorgen hoeft te maken voor de toekomst. Wij moeten daarentegen voor nog vele andere zaken aankloppen bij het ministerie." Volgens de woordvoerder heeft de stichting tien jaar geleden al ge poogd de prijzen omhoog te trekken. Toen er enkele jaren geleden in principe een akkoord was bereikt liet het ministerie het, volgens dé heer Hurkmans afweten. De moei lijkheden begonnen pas goed, toen in 1968 de parallelisatle werd door gevoerd, Daardoor werd het moge lijk, dat ook andere dan bakkers bedrijven brood gingen verkopen. Bij de grootwinkelbedrijven ge beurde dat zelfs beneden de nor male prijs. Aanvankelijk werd tus sen bakkers en andere bedrijven een bevredigende regeling gevon den. In Ce praktijk kwam er van de uitvoering niets. Uit deze tijd da teert het stunten met brood. „We hebben die paralleiisatie twee keer vijf jaar tegen weten te houden. Twee jaar voor deze toch een feit werd, zijn we al gaan wer ken om de klap zo goed en zo kwaad mogelijk op te vangen", aldus de heer Hurksman, Een woordvoerder van de progressieve bakkersgroep heeft hem verweten, dat hij de be langen van de bakkers niet vol doende zou behartigen in verband met zijn belangen als commissaris bij een meelfabriek. „Nonsens", is zijn commentaar. „We hebben al het mogelijke gedaan". Ook het NVV is niet gelukkig met de maatregel van de minister. De me dedeling van de minister kwam voor het NVV als een verrassing. Het NVV acht het niet uitgesloten, dat de prij zen weer zullen gaan stijgen, indien de economische controledienst de zaak niet goed in de hand kan hou den. Naar het oordeel van de in de on dernemersfederatie samenwerkende katholieke en christelijke centrale ondernemersorganisaties in het mid den- en kleinbedrijf, betekent de aangekondigde versoepeling van het prijsbeleid een belangrijke stap naar meer normale mogelijkheden van priisvórming. Er wordt echter op gewezen, dat een aantal belangrijke restricties van kracht blijft. De stijging van rente lasten mag immers niet in de prijs- calculatie worden opgenomen, waar door het financieringsklimaat voor het bedrijfsleven onder druk van het prijsbeleid blijft staan. Ook loonkos tenstijgingen, welke voor het arbeids intensieve midden- en kleinbedrijf een belangrijke kostenpost vormen, mogen in principe niet worden door berekend, aldus de ondernemersfede ratie. Het Koninklijk Verbond van On dernemers is verheugd dat de minis ter de algemene prijsstop soepeler gaat maken. RIO DE JANEIRO (AP) Een groep oudere officieren heeft geëist dat het aan 't bewind zijnde militaire' triumviraat spoedig verkiezingen houdt als president Arthur da Costa e Silva zich niet spoedig van zijn be roerte hersteld, aldus is gisteren van goed ingelichte zijde meegedeeld. Het was het eerste bericht dat de junta onder druk komt van de mi litairen die, op de een of anderè wijze, de afgelopen 40 jaar het laat ste woord hadden in het regeren van het land. In het dorpscentrum „De Meer paal" te Dronten wordt tot en met 17 september een poppen- tentoonstelling gehouden. Uit het gehele land zijn de poppen naar Dronten gestuurd om er een ma nifestatie van de mens in al zijn grote en kleine belevenissen van te maken. Op de foto toont Henk Boerwinkel zijn poppen, voorstel lende twee Drentse reuzen Eliert en Brammert. PETER SELLERS heeft een beloning van 25.000 dollar uitgeloofd voor de gene die inlichtingen kan verschaf fen die leiden tot de arrestatie van de moordenaar van de actrice Sharon Tate. MEJ. DR. HOUTZAGER, directrice van het centraal museum van de ge meente Utrecht heeft verklaard dat in het budget van de tentoonstelling die gewijd is aan driedimensionale kunst geen plaats was voor bruikleen ver goedingen aan kunstenaars. Hiertegen was bezwaar gemaakt door leden van de BBK. FRANCELIA, de orkaan, heeft met windsnelheden van 160 km per uur eilanden in de baai van Honduras ge troffen. Twee schepen werden door de orkaan verwoest. DE PORTUGESE regering heeft de 20 jaar oude kieswet drastisch gewij zigd. Aan de oppositie zijn ongekende faciliteiten verleend bij de parlemen taire verkiezingen van dit jaar. HET CNV heeft in zijn officiële or gaan „De Gids" gepleit voor afschaf fing van de pensioenkeuringen. In het artikel werd ook meer inspraak voor de werknemers geëist inzake de be drijfskundige dienst. IN ITALIë is zeventien procent van de bevolking alcoholist, aldus het re sultaat van een onderzoek van twee hoogleraren. IN TOKIO zijn studenten na hevige onlusten door oproerpolitie uit de Waeseda-universiteit verwijderd. HET COMITé ad hoe dat zich be ijvert voor het ongedaan maken van de rechtsvervolging van de Maagden- huisbezetters heeft in een brief aan Prof. Belinfante er op aangedrongen de minister van justitie te verzoeken de beklaagden niet verder te vervol gen. RECHTER BROMINSKI heeft een bezwaarschrift van de ouders van Ma ry Jo Kopechne verworpen waarin deze verzochten geen lijkschouwing te verrichten op hun dochter. HET NVDLN, het Nederlands ver bond van directies en leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs heeft een verklaring uitgegeven waarin het zegt stakingen niet juist te achten om uit drukking te geven aan de heersende onlustgevoelens. EEN VAL van 15 meter heeft gis teren het leven gekost aan de 17-ja- rige Klaas de Vries uit Urk. IR. KNOTTNERUS, voorzitter van het Landbouwschap is van mening dat de verhoging van de melkprijs met één cent niet voldoende is. catacomben, waar illegale diensten werden gehouden tijdens de histori sche Romeinse vervolging, was een duidelijke verwijzing naar de moder ne katholieke rebellen, die zichzelf als de werkelijke opvolgers van de eerste illegale christenen beschou wen. Tegen de drie priesters en vijf le ken van de Isolotto-parochie is een officiële aanklacht ingediend bij een officier van justitie wegens beledi ging van de katholieke godsdienst. De aanklacht is ingediend door een ze kere prof. Alfonso Ughi, die van me ning is dat don Mazzi en zijn collega- priesters Gomiti en Caciolli zondag morgen de mis hebben verstoord, die kardinaal Florit opdroeg. Zoals bekend woonden don Mazzi en honderden parochianen die mis niet bij, maar bleven zij op het kerk plein, waar zij gezamenlijk de bijbel lazen. In de kerk was trouwens wei nig plaats voor de eigen parochianen, want de kardinaal had talrijke mede standers meegebracht uit andere pa rochies. Kardinaal Florit schijnt in middels scherpe maatregelen te over wegen. Hij zou na de kerk en de pastorie nu ook de parochieschool van Isolotto willen sluiten. Er is een stroom kritiek losgebarsten na zijn optreden van zondagmorgen. (Van onze correspondenten) DEN HAAG Vooral in Limburg treedt momenteel in een aantal ge sloten hengelwateren enige sterfte onder karpers op. Omdat de omstan digheden afwijken van de vissterfte in deze zomer als gevolg van veront reiniging en hoge watertemperaturen wordt hieraan door de afdeling Sport- vissrij en Beroepsvisserij van de Di rectie der Visserijen bijzonder aan dacht besteed. Bij de eerste waarnemingen zijn zeer duidelijk symptonen van pseu- do-monas-infectie waargenomen, zo wel bij karpers als andere vissen. De pseudo-monas-besmetting is in heel Nederland bekend en de vis die niet in conditie is loopt de meeste kans besmet te worden. Het is net als griep bij mensen. Besmette vis wordt vaak aangetroffen in overbe volkte wateren. De vis die aangetast is, vermagert sterk en krijgt zwerende bloedende wonden en ingesneden staarten. Uit Brabantse en Zeeuwse viswa teren zijn tot nog toe geen meldin gen van de besmetting binnengeko men. De viswaterbeheerders wordt ver zocht de afdeling sportvisserij en be roepsbinnenvisserij, Stadhouderslaan 57 te Utrecht, telefoon 030-511261, van het optreden van eventuele vissterfte op de hoogte te stellen. BIJ EEN AANRIJDING in Vonten is gistermorgen de 39-jarige mevr. Nijland-Uenk uit Vorden om het le ven gekomen. (ADVERTENTIE) Hoogovens IJmulden vraagt voor onderhouds- en reparatiewerkzaamheden aan zeer uiteenlopende werktuigkundige apparatuur en installaties. Goede theoretische opleiding en ruime ervaring. Leeftijd 25 tot 45 jaar. Plaatsing is zowel in dagdienst als in ploegendienst mogelijk. Aanvangssalaris f 11.012,- per jaar, overeenkomend met bruto ca. 211,- per week in dagdienst, en bruto ca. f 250,- per week in ploegendienst. Voor gehuwden komen woningen beschikbaar. Schriftelijke sollicitaties onder nr. ST 792, te richten aan Hoogovens llmuiden, Personeelsvoorziening, Hoofdkantoor 2.

de Stem | 1969 | | pagina 9