S-SLAG PORT LEGD! markt a AANLEG ZUID-SLOEWEG KAN GAUW BEGINNEN P. v.d. A. bouwt aan statenfractie 1970 Tilburgse tenor zingt na 23 jaar weer in Nederland anders dan andere GE MEISJES JDEN heo Biesbroeck >rdeliger! Zandput wordt binnenmeer voor recreatie Bromfietser remde te laat 20 gulden boete N.V, LE VOORRADEN vloer bedekking Iste >elsupermarkt rland één hand 8 A.R. zoekt het in adviesorgaan Twee Nederlanders in halve finales vocalistenconcours St.-Bavo houdt wandeltochten DS. STRATING: Z.V.U. (25 jaar) steunt op visie Afwisseling constante kwaliteit Bisdom Breda Lichaam geborgen van beeldhouwer BE STEM VAN DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1969 ;e Oostburg nadert, in onze roor reeds personeel in op to voor: caissière opgeleid willen caissière in ons bedrijf). rEREIST, de opleiding vindt DE PROMOTIEKANSEN in inelgroeiend bedrijf costenvergoeding, nodig ouden sollicitatie-avond, op 20.00 uur in Hotel de Een- ■iftelijk solliciteren of even [ermans Prijsslag N.V. t.a.v. Bergen op Zoom, telefoon TERHAM- VORST 50 gr. 0,69 AMERICAN PREPARé per stuk 0,79 3WORST en VRKENS- IEPKAP gr. 0,65 Extra bij 5,— 4 pakjes MARGARINE 0,79 - TEL. 2541 V A f. -$> V**o i- Sr r snjsf S S, fcr4M*£V ■süjx y •Sf en Duitsland 0>:T V t V }7v" tz lELLAAN - BREDA 1416 JSENKADE 13-15 en busstation B.B.A. ELSTRAAT en bezoek OERBEDEKKING. Died van meubels, foei, bijzettafeltje Imeubelen ook toe. R NU NU )ERLAPJES BAKLAPJES «0 gr. 500 gr. 3,89 5,39 en pakje een pakje boter boter \DEAU CADEAU v v,.-, Üfi J&t I •:ÏVT Mf mm Ï!&$M M. u lil»» r...."'-'.f Si V 0S. 1 vv-: •VERBOD^ >U De zandzuigers zullen nog enkele weken doorwerken in de zandput bij Heinkenszand. Als er voldoende zand voor de nieuwe Zuid-Sloeweg ligt,1 kan met de definitieve aanleg wor den begonnen. De zandput zal veran deren in een fraai recreatiemeer. Op het ogenblik is het zeer gevaarlijk er te zwemmen. Overal staan dan ook verbodsborden. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND Over veer tien dagen kan de aanleg van de Zuid-Sloeweg beginnen. Deze weg zal de toekomstige industriegebie den in het Sloe verbinden met de ou de rijksweg 58 in de richting Goes. De zandzuigers zijn momenteel nog volop bezig om zand uit de Stel- Jepolder in het wegvak te spuiten. (Ongeveer 300.000 kubieke meter zand is nodig. De zandput wordt veranderd in |een recreatiemeer met strand. Het vormt een onderdeel van het recrea- jtieplan Heinkenszand, dat een totale oppervlakte krijgt van 24 ha. Er ko nen o.m. een zwembad en meer jdan honderd zomerwoningen. Zodra de zandzuigers hun werk daar hebben, zal begonnen worden net de aanleg van de strandglooi- ngen. In het najaar worden de om liggende terreinen ingeplant. (ADVERTENTIE) HET HUIS VAN ST. ELOY De degelijke en toch smaakvolle gouden manchetknoop blijft een gewaardeerd geschenk J. van der Loo Juwelier Lijnbaan 69 Rotterdam (Van onze correspondent) TERNEUZEN „Dus die hond I a'^us ze' de bejaarde heer f-« V. uit Vogelwaarde tegen de kantonrechter. „Tegen een hond is IU' wetboek van strafrecht geen nechtenis vereist", antwoordde mr. T M. van Hees. V. was op de «ampersedijk in Vogelwaarde met zlJn bromfiets tegen een personenau- I to gebotst, die plotseling afremde, y. vertelde dat dit kwam, door- lat een loslopende hond over de weg lagzagde. Eerst moest volgens hem I 1 'egenligger afremmen om de hond I v" ..te raken en toen de hem voor- I jj'jnjdende Belgische auto. „Had u |uan met uw vaart van 15 kilome- Ijer met meer genoeg ruimte om te I lmnGn passeren? Wie had dan hier- I aan schuld?" vroeg de kantonrech- i ,,er' "°lgens mij die hond', antwoord de de verdachte. a i lc'er van justitie, mr. H. Spreij, Ig oofde "iet dat V. met een snel- I ut. van atechts 15 kilometer zou ebben gereden, maar 25 zoals hij I anvankelijk had verklaard. Ook de «*«d !°t de auto: „Wel viermaal eze zittingzaal", was volgens de of- ,'0ler kleiner geweest. 40 gulden boe te \aS e's' kantonrechter ech- I "teld rekening met de ongedi- rbei'.n!er-de. wandeling van het huis- r: twintig gulden boete. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het gewestelijk bestuur van de PvdA in Zeeland heeft het onderwerp „kandidaatstelling voor provinciale staten" op zijn agenda gezet. De verschillende plaatselijke afdelingen zullen in de loop van deze maand hun eigen kandidaten moeten voorstellen, waarna het gewestelijk bestuur de kandidatenlijst voor provinciale staten zal samenstellen. In 1970 treden de staten, zoals bekend, in nieuwe samenstelling aan. Het gewestelijk bestuur heeft de afdelingen laten weten, dat de leden van de PvdA-fractie in de staten in de eerste plaats kwaliteit zullen moe ten bezitten. Pas daarna komt aan de orde of een dergelijke kandidaat ook een bepaalde regio in Zeeland verte genwoordigt. De fractie zal, naar de mening van het gewestelijk bestuur, tenminste moeten bestaan uit één ju rist, één deskundige op het gebied van sociale zaken en één op het ge bied van overheidsfinanciën. Wense lijk wordt geacht, dat er voorts ver tegenwoordigers zullen komen uit de wereld van opvoeding en onderwijs, de sociale recreatie, sport- cultuur- en jeugdbeleid en ruimtelijke orde ning. De aanwezigheid van één of meer vrouwen in de fractie is even eens gewenst. Bij de keuze hoe de Partij van de Arbeid in de fractie moet worden vertegenwoordigd, gaat de voorkeur van het gewestelijk bestuur in het algemeen uti naar een figuur uit het vakbondsleven boven een vertegen woordiger van de industrie in het al gemeen. De AR-partij, die met een veel kleinere fractie dan de PvdA in de staten vertegenwoordigd is, namelijk 5 man tegenover het elftal van de PvdA, zal zich in de toekomst van een soort achterhoede van deskundi gen voorzien. Fractievoorzitter J. A. van Benne- kom motiveert dat aldus: „Van een statenlid kun je niet verwachten dat hij zonder nadere informatie bij spe cialisten, van alles op de hoogte is. Door instelling van een adviesraad van deskundigen op elk terrein, wij dénken aan een groep van 30 perso nen, ieder deskundig op een bepaald gebied, bereiken wij bovendien, dat onze kiezers dichter bij het provin ciaal bestuur en de provinciale pro blematiek worden gebracht". Op nationaal niveau heeft de ARP reeds een adviesorgaan. Het provin ciaal adviesorgaan, dat ontstaat dank zij een initiatief van drs. M. Beinema, leraar aan de christelijke scholenge meenschap op Walcheren, zal in ze kere zin een spiegelbeeld van het na tionale adviesorgaan vormen. Het is niet onmogelijk, dat dergelijke ad viesraden ook zullen worden ge vormd voor de fracties in de grotere gemeenteraden. DEN BOSCH, (ANP) Vandaag beginnen de halve finales van het internationaal vocalistenconcours in de stadsschouwburg in Den Bosch. Tot de halve finales zijn 38 van de 83 ingeschreven vocalisten toegela ten. Onder hen zijn de Nederlandse bassen J. Brocheier uit Vaals en H. Waber uit Maastricht. De finale is zaterdag om 11 uur. 's Avonds reikt burgemeester G, van der Ven in het stadhuis de prijzen uit. (Van onze correspondent) OOSTBURG Op zaterdag 6 sep tember organiseert de wandelsport vereniging St.-Bavo uit Oostburg voor de vijfde maal in successie de Zuidwester wandeltochten. Er kan worden gestart op de 40 km (starttijd 10 uur); 25 km (ver trektijd 12.30 uur); 15 km (vertrek tijd 14.30 uur); 10 km (vertrektijd 15.30 uur) en de 5 km (vertrektijd 16.30 uur). Er zal niet alleen door individuelen worden gewandeld, ook is het mo gelijk om in groepsverband te star ten. Het startbureau is gevestigd in hotel Victoria op de Oostburgse Markt. Zij die de tocht tot een goed einde weten te brengen ontvangen een medaille ter herinnering. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De voorzitter van de stichting Zeeuwse Volksuni versiteit, ds. H. M. Strating, heeft het in een feestelijk jasje gestoken programmaboekje voor het seizoen 1969-1970 van een ten geleide voor zien. Zowel het feestelijk jasje als het ten geleide duiden op het feit, dat de ZVU dit jaar een kwart eeuw bestaat. „De ZVU heeft haar taak ver richt in een periode van 25 jaren, die misschien in de geschiedenis van de mensen tot de meest beslissende behoort en die voor ons gevoel meer veranderingen teweegbracht dan ooit tevoren", zo schrijft ds. Strating, die daaraan toevoegt dat Zeeland niet langer een afgelegen hoek is, doch een gebied in het hart van West- Europa. „Het provinciaal bestuur", zo schrijft hij, „is zich dat bewust. Dat betekent, dat ook de functie en de doelstelling van de Zeeuwse Volksuniversiteit geen statische zaak is, maar moet worden bepaald door visie en verbeeldingskracht". De ZVU-voorzitter wijst erop, dat 't begrip „samenwerking" één van de slagzinnen van de ZVU is geworden, hoewel de oorspronkelijke bedoeling, dienst aan de Zeeuwse samenleving, nog voluit aanwezig is. „Het huidige bestuur is zich bewust, dat er op de ze wijze veel van de ZVU wordt gevraagd, doch het spreekt zijn be reidheid uit op dit terrein de Zeeuw se samenleving op een eerlijke wijze te dienen". TILBURG „Het Nederlandse: publiek kent mij niet, maar dat' neem ik het niet kwalijk. De' meeste Duitsers weten niet dat ik Nederlander ben, ik sta tenslotte' al 23 jaar in Duitsland op het to neel. Het zal wel een pseudoniem zijn, denken ze bij mijn naam. Als, ze mijn accent horen, denken ze; in Berlijn dat ik uit Rijnland kom. Dat komt door mijn zangoplei ding. Toen ik begon, kreeg ik te horen, denk aan je Duits. Daar concentreer je je dan op." Toch is de Tilburgse zanger Leo de Beer, als eerste tenor verbon den aan de drie grote operette theaters van Berlijn, het Metro pol Theater en de Komische Oper van Walter Felsenstein in het oosten, het Theater des Westens in het westen, Nederlander ge bleven in hart en nieren. „Ik heb altijd in Nederland willen zingen. Het is en blijft je vaderland. Meer dan tien jaar geleden kwam Frans Vroons, toen directeur van de Nederlandse Opera, al bij me, maar het liep op niets uit. Twee jaar gele den kwamen de dames van de Hoofd stad Operette bij me voor het vorige seizoen, maar ik kon door mijn con tract niet weg uit Berlijn. Eind vorig jaar kwamen zij weer, maar ze waren te laat. Ik zou in Nederland Mister X in Die Zirkusprinzessin moeten komen spelen. Toen ik niet kon, gooiden zij het programma om en zetten Das Dreimadelhaus in de plaats. En toen kwam in december toch een kans. Het Theater des Westens was aan een verbouwing toe. De in tendant kon geen datum voor een première in mijn contract zetten. Twee dagen later zat ik in het vlieg tuig naar Amsterdam en werd het programma weer omgegooid. Ik wilde in Nederland met een van mijn grote rollen beginnen, niet met Schubert, dan kan ik bet-er concerten gaan ge ven. Nu werken we van 28 juli af en op 5 september zing ik dan voor het eerst in mijn eigen land, in Theater Gooiland in Hilversum." Het voorspel voor Leo de Beers eerste contract in Nederland lijkt vreemd. Is het ook voor iedereen die de verhoudingenin het Nederlandse muzikale theater niet kent. Een zan ger met ruim 60 grote operetterallen op zijn repertoire, met vaste contrac ten aan dTie grote theaters in Berlijn, is in eigen land een onbekende. Met een contract voor 250 voorstellingen in 110 plaatsen zal daar wel iets aan veranderen. Als het aan Leo de Beer ligt, zal er ook iets veranderen iin de Nederlandse operette-wereld. „In Duitsland hebben zij jarenlang geschreven, dat de operette dood is, maar ze is niet dood. Kijk naar de volle theaters in Berlijn, kijk in Ne derland na-ar de volle zalen bij de Hoofdstad Operette, Natuurlijk is de musical e-en gevaar, lang niet alle musicals zijn goed. Maar ook niet alle operettes zijn goed. Als de muziek mij als zanger niets zegt, wat moet die dan het publiek zeggen. En de goede klassieke operette is moeilijk. In Berlijn gaat er geen première als er niet minstens vier maanden o-p ge repeteerd is. Daar is geld, veel geld voor nodig. Maar het publiek moet waar voor zijn geld hebben, dan kan de operette leven. In Nederland gaat het bij de ope rette anders. Ik werk hier nu vier weken en heb er geen moment spijt van gehad dat ik hier ben. Als de mo gelijkheid er, ook financieel, in zit, wil ik mijn 23 jaar ervaring in dienst stellen van de operette in Nederland. Ik ben ervan overtuigd, dat er hier plaats is voor een goede operette. Met mijn vrouw chef-choreografe en balletmeesteres van het Metropol Theater, waaraan Leo de Beer ver bonden is wil ik me daarvoor in zetten. En als de mogelijkheden, er toch niet blijken te zijn, kunnen wij zo weer terug naar Berlijn." Bij de Hoofdstad Operette is Leo de Beer in een voor hem bekende situatie; zijn echtgenote staat in de theaterhiërarchie boven hem: als cho reografe is zij lid van de artistieke leiding van de voorstelling en „ik ben maar d-e eerste tenor", zegt Leo de Beer. „Wij hebben gelukkig altijd in hetzelfde theater kunnen werken. Dat geeft wel eens spanning in het en semble. Als ik bij een repetitie op het toneel sta, wacht iedereen vol spanning of de choreografe niet al leen verantwoordelijk voor het ballet, maar ook voor de bewegingen van het gehele ensemble wel iets op de tenor zal durven aanmerken. Ze wachten op de botsing. Die komt niet. Ni-na is mijn beste critica." Nina Feist, in Rusland geboren, is even verknocht aan het theater als haar man. Sinds haar zesde danst zij. In 1945 begon zij haar carrière als eerste solodanseres bij de Neue Ope rette Berlijn, drie jaar later slaagde zij voor haar examens als balletpeda goge en choreografe, weer drie jaar later kreeg zij een uitzonderlijk con tract bij het Metropol Theater als as sistente met eigen choreografieën. Sinds 1953 is zjj chef-choreografe en balletmeesteres aan datzelfde theater. In Duitsland verzorgde zij de choreo grafieën voor zo'n 20 speelfilms en meer dan 50 televisieprodukties. „In Berlijn werk ik met een ballet vara 45 main, dat is veel gemakkelijker dam hier met zes meisjes. Daar moet ik zes solisten van maken. Ze werken zich dood. Ik wi-1 niet dlat ze alleen met hun benen werken, maar ook hier, m-et hun hoofd. Ze moeten niet klakkeloos doen, wa-t d-e choreografe zegt. Ze moeten begrijpen wat ze doen en waarom. Als wij hier kunnen blijven werken wil ik een ballet school hebben, waar men alles kam le ren, klassiek, folkloristisch en mo dern. Dat is absoluut Bewust hebben beiden voor d-e ope rette gekozen. „De klassieke operette geeft de meeste afwisseling, je moet er het meest compleet zijm. In de opera kun je ver komen door mooi te staan zingen. Als je in de operette alleen maar mooi zingt, zegt het pu bliek, hij heeft wei aardig gezongen, maar wat een houten klaas. Bij Wal ter Felsenstein is het me gebeurd, dat ik eens even voor een aria ging staan. Vokalidjiot, kreeg i!k toen te ho ren, en hij heeft gelijk". Leo d-e Beer kent de opera, hij heeft 20 rollen, waaronder die van Florestan uit Beethovens Fidelio op zijn repertoire. In het begin van zijn loopbaan werkte hij enkele jaren aan de stedelijke opera vam de Berlijnse voorstad Brandenburg om er, op aanraden van een Berlijnse opera directeur, ervaring op te doen. Dat was in de jaren vlak na de oorlog, toen hij zijn studd-e begonnen was bij de legendarische Casta Mil-ona. Sinds d'ie tijd is Leo de Beer, die later nog samenwerkte en studeerde met de befaamde tenor Helge Rosvaenge, ge heel overgegaan op de operette. „Aan opera heb ik daarna niet meer gedacht. De operette gaf mij kans om te zingen en om te spelenen om te dansen", vult zijn vrouw aan. „Maar dat is pas van de laatste ja ren", zegt de zanger, die bjj zijn te rugkeer in Nederland tal van oude bekenden weer ontmoet. Bij die te rugkeer wacht hem ook een merk waardige reünie: zijn compagniemak kers van de militaire schooi in Mid delburg, uit de jaren voor 1940, wil len hem in het theater terug zien en organiseren daarvoor hun eerste reünie. JAN DE CARPENTIER (ADVERTENTIE) caballero Toneelspeelster en TV-actrice Petra Laseur 25 stuks f 1.75 EEN Ed. LAURENS PRODUKT Bijzonder hartelijk dank voor uw welwillende medewerldng bij het op sporen van het meisje uit de vier~ daagse. Intussen heb ik van de 2e secretaris van de wandelvereniging Steeds Voorwaarts" te Breda, de heer Blakenburg, de naam en adres van het meisje doorgekregen. Het is Caroline Bakx, Kerkeind te Bavel, De heer Blakenburg las het art. m DE STEM, en stelde mij op de hoog- Intussen zijn de foto's aan Carolina verzonden. Voor uw geweldige hulp niets dan lof ook bij vele mensen zo ik hoor, en 'hartelijke dank, 't was weer even ongelooflijk! UTRECHT Mevr. A. HAMELINK Met verontrusting heb ik deze week kennis genomen van enkele artikelen, die aan duidelijkheid niets te wensen overlaten met betrekking tot de toe- stand waarin het katholicisme zich heden ten dage in Nederland bevindt. Hoewel de overgrote meerderheid van het aantal gelovigen zeker deze ver ontrusting deelt en zich ergert aan de gedragingen van enkele zich „pro gressief" noemende elementen die de huidige vorm van geloofsbeleving propageren, blijft openlijke kritiek angstvallig achterwege. Dat men met de huidige vorm en gedachtengang niet door kan gaan is bij het lezen va-n de krantenberichten overduide lijk bewezen. De affaire „Ruijgers" waarvan voor de komst naar Breda in het bis dom Den Bosch al voldoende be kend was de open brief van mr. v.d. Ven en het bewonderenswaardig en gedurfd artikel van drs. L. Willem- se. Hoewel de gedachtengang van de heer Willemse mij het meest aan spreekt en ik derhalve volledig on dersteun betreur ik de wederom kt dit artikel gedane uitlatingen van de ken Bakx, omdat hierin kenbaar wordt gemaakt op welke simplis tische en wankele basis in ons bis dom „democratische inspraak" wordt geïnterpreteerd. Natuurlijk is er alvo rens tot het besluit te komen van de reorganisatie van de zielzorg in Bre- da-Oost inspraak geweest van het kerkbestuur, caritas, pastoraal wijk- beraad en schoolbestuur. Het zijn de ze besturen echter die maar 1 a 2% van het totaal aantal gelovigen uit maken, van de betreffende parochies. Bovendien maakt van deze besturen een kapelaan ook nog deel uit. Daar naast zijn deze besturen aangezocht door pastoor c.q. kapelaan. Hoewel ik veel respect kan opbrengen voor ge lovigen die van een zodanig bestuur deel willen uitmaken en door wiens bewonderenswaardig enthousiasme in de parochies veel wordt bereikt, kan van hen niet worden verlangd om te beslissen over het al-of niet opheffen van een bestaande parochiestructuur. Een dergelijke belangrijke en ingrij pende beslissing gaat alle parochianen aan, en niet de enkeling. Het is eveneens onjuist, zoals de ken Bakx stelt, dat de huidige pro blemen in het zogenaamde democra tiseringsproces bij de clerus, een ge volg is van de nog bestaande hiërar chische verhoudingen. Integendeel de zgn. progressievelingen waaronder praktisch alle jonge geestelijken wensen niets anders dan zelf hun eigen visie op welk terrein koste wat koste door te zetten. Dit manifesteert zich op elk gebied waarin zij werk zaam zijn. Hun gedachtengang is dat degenen die zich niet conformeren aan hun levens- en geloofsopvatting behoren tot de gefrusteerden, waar voor in hun visie op de Kerk geen plaats meer is. Wat verwacht men van het „ziel zorgteam" zoals dat werkzaam is in Breda-Oost en straks in de overige reeds samengestelde sectoren van Breda onafhankelijk van het feit of de meerderheid van de parochia nen het er al-of niet mee eens is Er zal ongetwijfeld een tekort bestaan aan priesters hoewel ik die per soonlijk niet zie in de huidige pa rochiestructuur, maar ontstaat die die niet in de nieuwe structuur. Is het niet verstandiger om de hui dige vertrouwde structuur te hand haven en een groot aantal taken zo als godsdienstonderwijs, maatschap pelijk werk te delegeren. Op maat schappelijk gebied zijn bereids over- heids en gemeentelijke instanties zeer goed functionerend werkzaam. De,godsdienstlessen kunnen evengoed door onderwijzers worden verzorgd. Vele geestelijken in de parochies houden zich avond aan avond bezig met gesprekken op zgn. pastoraal ge bied omtrent vernieuwingen, einde loos en tevens uitzichtloos. Beter wa re het zich uitsluitend bezig te hou den met de hun middels roeping op zich genomen taak van het leiden van erediensten en paroehiebezoek waardoor zij mogelijk beter op de hoogte zouden komen van wat zich werkelijk onder de gelovigen be weegt, en hoe groot de zorgen zijn van velen over ons Rooms-katholiek geloof. BREDA, P. A. Wijnen VEERE (ANP) Dinsdagmiddag is op het Veerse Meer door de rijks politie te water uit Wemeldinge het stoffelijk overschot geborgen van de beeldhouwer Philip van de Kooster uit Veere. De man was vorige week in het meer verdronken.

de Stem | 1969 | | pagina 5