VOLGENDE MAAND IN ROME Synode wordt strijd' om macht' van pans en bisschoppen DUITSE OPERETTE MET PAPIEREN culina KIEZERS BEPALEN KEUZE PREMIER Doen. 25 beste filters voor 1.40 In Bremen en op Schiphol Drie keer verhuizen op één dag Meerderheid staats commissie Cals-Donne mm -■SP De naam is TI VOLI 5.50 3.95 ii m Voorstellen enquete in vs Conservatisme oorzaak veel uitbreidingen Discussienota Autonoom Noodsituatie 't keukencentrum Ook districten stelsel gewenst jmk en Ed. LAURENS maakt ze. 15 DE STEM VAN DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1969 17 WOLLEN CARRÉ staat bijzonder char mant onder uw na jaarsmantel of pakje. Keuze uit de nieuwe effen najaarskleuren. (Van een onzer redacteuren) ROME/DEN HAAG Over ruim een maand, op 11 oktober, begint in Rome de bisschoppen synode, waar het hele wereldepis copaat vertegenwoordigd zal zijn. Voor het grootste deel zal eraan worden deelgenomen door de voorzitters van de diverse natio nale bisschoppenconferenties, zo als voor Nederland kardinaal Al- frink. Uit de gegevens die uit de geheime mappen van het Vati- caan opduiken, valt reeds vrij dui delijk af te leiden wat Rome, d.i. de organiserende curie-instanties en de paus zelf, zich van deze tweede na-conciliaire bisschop- penbijeenkomst op wereldniveau voorstellen. Zeer duidelijk blijkt dit uit een discussienota, die al enkele maanden geleden, eind mei in het geheim aan de deel nemers van de synode vanuit Rome is toegezonden. Kort en goed: in Rome stelt men zich voor op deze synode eens orde op zaken te stellen, dat wil zeggen min of meer definitief de verhouding tussen de bisschoppenconferenties en de paus te regelen. En dat wil weer zeggen: de bisschoppen zullen te horen krijgen dat onderlinge col legialiteit en contact aanbevelens waard is, maar dat de collegialiteit van de bisschoppen met de paus grenzen kent. Grenzen die de paus te bepalen heeft. Nog eens met an dere woorden: de bisschoppen heb ben zoveel te vertellen als de paus toestaat. En het ziet er naar uit dat dit weinig blijft. Deze conclusie moet men wel trek ken uit wat bekend is geworden op wat het KNP noemt „de zwarte markt voor kerkelijke informatie" en uit de handelwijze van hat Vaticaan de laatste maanden ten aanzien van gezagskwesties. De agenda, zoals deze is opgesteld door de secretaris-generaal van de synode, mgr. Ladislaus Rubin, met goedkeuring van de paus, is onder verdeeld in de volgende punten: de communicatie onder de bisschoppen; de collegiale activiteiten van de bisschoppen (bedoeld de bisschoppen- 1 conferenties?); vernauwing van de betrekkingen tussen de bisschop penconferenties en het Vaticaan; mogelijkheden ter verbetering van de betrekkingen tussen de bisschoppen- I conferenties en de paus zelf, waarbij het primaat van de paus voorop I wordt gesteld. i In de agenda wordt niet gesproken over controversiële kwesties als het celibaat, geboortenbeperking (Huma- nae Vitae), echtscheiding (vooral ac tueel in Italië) of de intercommunie, maar bespreking hiervan wordt ook F niet bij voorbaat uitgesloten. Intussen zijn in Rome van de bis- F schoppen reeksen voorstellen binnen- gekomen voor de bijzondere bisschop pensynode als reacties der bissehop- penconferenties op de discussienota. f Hieruit blijkt dat vele bisschoppen aan de bisschoppensynode een grote-- re inhoud willen geven. Zo zijn bij bet secretariaat der synode voorstel len binnengekomen, dat de paus kwesties, die hij wil aansnijden in encyclieken, apostolische constituties en motu proprio's, voortaan eerst voorlegt aan de bisschoppensynode. Ook is aan de paus voorgesteld, dat de bisschoppensynode zal kunnen be raadslagen over de situatie, welke in de kerk is ontstaan na de encycliek „Humanae Vitae" over de geboorten- regeling. Voorts zou in nog te bepalen ge vallen de paus aan de bisschoppen synode beslissingsrecht moeten toe staan. De huidige regeling voorziet immers slechts in een adviserende stem der bisschoppensynode. Een an der voorstel wil, dat de leden van de Romeinse curie in de bisschoppen synode voortaan geen stemrecht meer hebben. De verschillende bisschoppenconfe renties hebben in hun reacties op de discussienota voorgesteld, dat de bisschoppensynode vaker bijeengeroe pen wordt. Als dringende problemen, die voor behandeling in de synode allereerst in aanmerking komen, worden onder meer genoemd de op leiding van de clerus, het celibaat, bet gemengde huwelijk, de begren- __ring der competentie van de Romein- ROME (AP) Uit een enquete onder ruim 300 uitgetreden Ameri kaanse geestelijken blijkt dat de voornaamste beweegreden voor hun besluit niet het verplichte celibaat is geweest, maar de manier, waarop hun progressie ideeën van verwe- zenlijking werden afgehouden. Tot deze conclusie komt de socio loog Eugène Sehallert s.j., hoofd van de afdeling socio-godsdienstig onder zoek van de universiteit van San 1 "cisco, na een studie van vijf jaar. se curie t.a.v. bisschoppenconferen ties en paus. In Rome verwacht men dan ook, dat gezien de discussienota en de daaropvolgende reacties der bisschop penconferenties de discussies in de synode van oktober zeer levendig zul len worden. Voor een beter begrip van de wer kelijke bedoelingen en achtergronden van beide partijen en van wat de ver wachtingen zijn voor de synode, is een nadere beschouwing van de reeds genoemde discussienota onont beerlijk, Gegevens over de inhoud en de context van deze discussienota ontlenen wij aan het Katholiek Ne derlands Persbureau. Omdat de discussienota voor de ko mende synode de grondslag vormt voor de nadere uitwerking van de collegialiteit binnen de kerk, zoals die door het tweede Vaticaans Con cilie is aangenomen, althans bespro ken, ligt het voor de hand, dat vooral het theologisch gedeelte van de no ta de inhoud van de conciliediscussie zal weergeven. Een nadere studie van de weinige bladzijden theologie toont evenwel terstond aan, dat bij de beginselen, welke aan de synode als uitgangspunt worden voorgesteld, de „Nota Explicativa Praevia" over de verhouding van paus en bisschop pen een belangrijke plaats inneemt. Het is dezelfde Nota Explicativa Praevia van november 1964, welke zoveel rumoer in het concilie veroor zaakt heeft. Met name wordt uit de nota dit beginsel overgenomen: „Aan het oordeel van de Opperherder komt het toe volgens de noodwendigheden der Kerk, die in de loop der tijden veranderen, de manier te bepalen, waarop hij de zorg voor de Kerk wil uitoefenen, hetzij op persoonlijke wij ze, hetzij op collegiale wijze". De vraag of de paus zijn gezag col legiaal en persoonlijk uitoefent, wordt hier aan zijn eigen beslissing overge laten. Anders gezegd: het collegiaal overleg tussen bisschoppen en paus is niet altijd een noodzakelijkheid. Kardinaal Alfrink daarentegen heeft op 22 juni 1969, tijdens de her denking van de pauskroning in Den Haag verklaard dat het Tweede Va ticaans concilie over de collegiali teit geleerd heeft, dat „men aan de zending van het wereldepiscopaat, in eenheid met de paus, dezelfde theo logische en dogmatische waarde moet toekennen als aan het primaat van de paus". Collegialiteit en primaat zijn beide van goddelijk recht en wezenlijk in de Kerk. Collegialiteit is wezensnood zakelijk. In zijn geruchtmakend interview in ..Informations Catholiques" heeft kardinaal Suenens eveneens staande gehouden dat dit laatste de leer van het concilie is en geen andere. Achter de als uitgangspunt der dis cussienota genomen theologische op vatting over de collegialiteit, staat de Osservatore Romano, die reeds op 17 januari 1969 bij monde van zijn redacteur Gino Concetti waarschuw de, „dat de bisschoppensynode van oktober ervoor moet zorgen, dat het primaat van de paus niet ver smald wordt en de vorming van na tionale kerken wordt tegengegaan". Sindsdien is dezeHde Krant hoofd artikelen gaan wijden aan dit vraag stuk; de maand juli zelfs wekelijks. Drie vooraanstaande kardinalen heb ben de in deze discussienota aange geven theologische opvatting als de enig juiste verdedigd en wel op 3 ju li kardinaal Felici, op 11 juli kardi naal Daniélou en op 26 juli kardi naal Journet; de tussenliggende za terdag 19 juli werd plaats ingeruimd aan pater Ciappi. En praktisch al lemaal komen ze met al of niet uit drukkelijke verwijzing terug op de Nota Explicativa Praevia. De opvatting van het pauselijk pri maat zoals die in de discussienota als leer van het concielie wordt weer gegeven, «iaat op gespannen voet .met het verlangen naar werkelijke en fundamentele collegialiteit in de geest van de discussies in het conci lie, maar ook de mentaliteit en de praktijk in grote delen der Kerk op dit ogenblik; centralisme door dik en dun is onuitvoerbaar, omdat de paus eenvoudigweg niet kan beslis sen over alle situaties in een gecom pliceerde wereldkerk. Bovendien botst de stelling met de volledige be- stuurs- en herdersmacht van de bis schoppen samen met de paus, zoals die theologisch in het concilie is vast gelegd. Dit is dan ook de reden waar om de paus het vraagstuk verhouding bisschoppenconferenties - paus en bisschoppen onderling tot urgentie- vraagstuk heeft uitgeroepen. Heel speciaal vraagt de onderlinge verhouding van nationale bisschop penconferenties tot elkaar om een spoedige oplossing. De nota onder kent dit probleem inderdaad en wijdt er een apart deel aan. Maar het gaat niet in op de diepere kern van de kwestie: of n.l. aan supernationale, zoals regionale en continentale bis schoppenconferenties een beslissings macht kan gegeven worden. Of een speciale jurisdictiemacht in handen van een patriarch zou kunnen wor den weggelegd. Of dat misschien op lossingen, als in Zuid-Amerika gevon den zijn voor de bisschoppenconfe rentie van Medellin, een uitweg zou den bieden voor de moeilijkheden die rijzen, nu de bisschoppen zelf zich per regio nader aaneen willen sluiten. De oplossing die de discussienota voorstelt, verraadt de consequentie van het vooropgestelde theologische beginsel: de bisschoppen mogen per regio onder elkander documenten uitwisselen, oplossingen bekendma ken, elkaar op de hoogte brengen van dwalingen, kortom vriendschap pelijk overleggen zoveel zij willen. Maar men zoekt tevergeefs enige sug gestie de regionale, of supernationa- le conferenties in staat te stellen be sluiten te nemen. Intussen staat de Europese bis schoppenconferentie en vooral na het mislukken van Chur voor een nood situatie. En het besluit van de Afri kaanse bisschoppen om een Pan Afri kaanse bisschoppen om een Pan-Afri. te bereiden, dwingt op korte termijn te komen tot een beslissing over vorm en rechtsmacht van de bis schoppenconferenties binnen de uni versele Kerk. SCHIPHOL (ANP) Het raad sel van de gestolen pistolen en le gitimatiepapieren, die vorige week 's nachts uit een hotelka mer in Bremen werden wegge grist onder de neuzen van de twee slapende lijfwachten van president Heinemann van de hondsrepubliek, is nog steeds niet opgelost en zal misschien wel nimmer worden opgelost. Geen der betrokkenen is daar namelijk erg op gesteld: de lijfwachten niet, omdat ze in hun (nacht) hemd stonden toen ze de vermis sing van hun eigendommen ont dekten, de daders van de inbraak niet omdat ze strafbaar zijn en de Duitse autoriteiten niet omdat ze de hele affaire wei wat pijn lijk voor de president vinden. Op schiphol echter heeft de schoonmaker, die de verdwenen papieren luttele uren, nadat ze 's ochtends vroeg uit de hotelka mer in Bremen waren verdwe nen, aantrof in een prullemand van de luchthaven, menig schou derklopje in ontvangst genomen. Daar wordt de hele zaak be schouwd als een prachtig draai boek voor een vrolijke Duitse ope rette omdat de verdenking is ge rezen tegen de 60-jarige prins Louis Ferdinand, kleinzoon van de laatste Duitse keizer, en diens zoon Christian. De Duitse bondspresident Hei nemann, bracht vorige week een bezoek aan Bremen en sliep in de nacht van woensdag op don derdag in het Parkhotel. Om streeks vier uur 's ochtends moet er in deze kamer zijn ingebroken. Iemand nam de pistolen, de legi timatie- en rijbewijzen van de bei de lijfwachten mee. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie stelde een onderzoek in en kwam tot de ontdekking dat donderdagmiddag om twaalf uur een sportvliegtuigje uit Bremen op Schiphol was geland met drie inzittenden aan boord. Dat bleken tot ieders verbazing prins Louis Ferdinand, diens zoon en een vlieginstructeur te zijn geweest. Na de landing begaven alle drie zich naar het bemanningencen trum, zoals op Schiphol is voor geschreven. Inmiddels heeft de politie van Bremen de prins aan de tand ge voeld. Deze ontkende echter. Hij woont in de buurt van Bremen, komt vaak in het Parkhotel, maar is er niet geweest in de nacht van woensdag op donder dag. Aangezien gewone passagiers op Schiphol niet zo maar in het bemanningencentrum kunnen ko men en aangezien er behalve twee Lufthansa vliegtuigen uit Hamburg geen enkel ander vlieg tuig donderdagochtend op Schip hol is aangekomen uit Noord- Duitsland, laat staan uit Bremen zelf, heeft de prins de schijn wel tegen zich. Officieel verklaren de politie autoriteiten in Bremen en op Schiphol dat de prins buiten ver denking is gesteld. Resteert slechts de mogelijkheid, die pas klaar schijnt voor deze Duitse operette, dat de daders er won derwel in zijn geslaagd de prins in diskrediet te brengen. (ADVERTENTIE) De keuken in landhuisstij] Baromelaan 59 Breda DEN HAAG (ANP) Een woning aan de Tak van Poort- vlietstraat in Den Haag is het toneel geweest van een ingewik kelde verhuizing, waarbij drie gezinnen betrokken waren. Gis termorgen werd, onder het toe ziend oog van twee politieman nen, het huis ontruimd door een gezin, dat er zonder vergunning woonde. Nauwelijks hadden de gezinsleden de vertrekken geheel ontruimd of aan de achterzijde van de woning kwamen onder leiding van de 25-jarige J. R. en kele mensen het huis binnen en zetten er doodgemoedereerd hun meubels neer met de kennelijke bedoeling er te blijven. Ook zij hadden echter geen vergunning van het gemeentelijk huisves tingsbureau. Toen zij ondanks aandringen van de politiemannen echter geen aanstalten wensten te ma ken om „hun" huis weer te ont ruimen, kwamen de agenten in actie. Bij de schermutselingen, die daarop tussen de onrechtma tige bewoners en de politie ont stonden, liep één agent lichte verwondingen op. Hij kwam uit de strijd met een enigszins ge zwollen rechteroog en een pijn lijke borstkas. Toen J. R. en zijn metgezellen tenslotte toch uit de woning ver wijderd waren, was het de beurt aan het gezin, dat wél een ver gunning van het huisvestingsbu reau had om de omstreden wo ning te betrekken. Volgens de politie wilde dit gezin, gezien de dreigende houding van de buurt bewoners en de recente gebeur tenissen, althans gisteren liever geen gebruik maken van zijn vergunning om de woning te be trekken. Toen dit de leden van het gezin dat als eerste het huis was uitgegaan, ter ore kwam be sloten zij het huis maar weer als hun woning te beschouwen en trokken ze er in. DONNER CALS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meerderheid van de staatscommissie Cals- Donner wil dat de kiezers in de toekomst de kabinetsformateur aan wijzen. In feite zou deze keuze erop neer komen dat de kiezers bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer de nieuwe regeringsleider aan wijzen. Deze rechtstreekse verkiezing van de premier wil de meer derheid van de staatscommissie koppelen aan de invoering van een districtenstelsel. Over enkele weken zal de staatscommissie Cals- Donner, ingesteld tot vernieuwing van grond- en kieswet, hierover een advies aan de regering uitbrengen. aanwijzing op een kabinetsforma teur door de koningin. De meerderheid van de commis sie koppelt haar idee wat betreft de keuze van de premier aan de invoe ring van een districtenstelsel. Ge dacht wordt aan twaalf districten, maar op dit punt zijn de meningen nog niet geheel afgerond. Bij zo'n districtenstelsel bestaat niet meer de mogelijkheid om stem men van het ene district te ge bruiken om een tekort aan stemmen in een ander district op te vullen. Dit stelsel werkt vooral ongunstig voor kleine partijen, die met een klein aantal verspreide kiezers in sommige districten niet meer aan bod komen, omdat die kiezers dan zonder meer afvallen. Het systeem van de gekozen pre mier, gekoppeld aan een districten stelsel, werkt samenwerking tussen de partijen in de hand. Allereerst tussen de grote partijen, die moeten proberen de meerderheid van de kie zers voor een te kiezen premier te krijgen. Ook de kleine partijen zul len genoodzaakt zijn om meer sa men te werken. In een aantal distric ten zouden de afzonderlijk werkende partijen anders verspreide kiezers verloren zien gaan. De kleine partijen kunnen nu in de Tweede Kamer komen, omdat alle Bij de verkiezingen voor de Twee de Kamer zouden de kiezers niet al leen een stem moeten uitbrengen op een partij of combinatie van partijen, maar ook op de man die zij het liefst als kabinetsformateur en regerings leider zien. Heeft zo'n man meer dan de helft van d" kiezers achter zich, dan wordt hij automatisch re geringsleider en krijgt hij onmiddel lijk bijzondere bevoegdheden toebe deeld Zo zou hij de Tweede Kamer kunnen ontbinden en nieuwe verkie zingen kunnen uitschrijven. Moeilijker wordt het als geen enke le van de kandidaten meer dan de helft van de kiezers achter zich krijgt. Sommige leden van de staats commissie zijn van mening dat dan een verkiezing in tweede ronde moet worden gehouden tussen de twee kandidaten die in de eerste ron de aan kop lagen. Andere leden voe len niet zo veel voor een tweede ronde en willen in het geval dat er geen duidelijke keuze gedaan wordt terugvallen op het huidige systeem: stemmen uit het gehele land bij elk aar kunnen worden geteld. Maar als in afzonderlijke districten een minimum aantal stemmen moet wor den gehaald, dan betekent dit zetel verlies voor een aantal kleine par tijen van dit moment. Zouden zij gaan samenwerken, dan bestaat de kans dat in een aantal districten zetels worden behouden. Het is te verwachten dat vooral door de kleine partijen fel verzet te gen de invoering van een districten stelsel zal worden gevoerd. Maar ook bij de regeringspartijen zal niet ie dereen enthousiast zijn voor 't meer derheidsstandpunt van de staatscom missie. In de staatscommissie hangen de socialistische leden, de democraat Gruyters, drie KVP-ers, onder wie mr. Cals en de AR Donner 't meer derheidsstandpunt aan. Tegenstan ders van de gekozen premier, gekop peld aan het districtenstelsel, zijn de liberale en christelijk-historische le den, gesteund door 1 KVP-er, 'n an ti-revolutionair en een lid van het Ger. Politiek Verbond. Het is nauwelijks aan te nemen dat het kabinet-De Jong het meerder heidsstandpunt van de staatscommis sie voetstoots zal overnemen en met overeenkomstige voorstellen zal komen. Een zo radicale vernieuwing van het kiesstelsel, als de meerder heid van de staatscommissie wil, ont moet in het-kabinet De Jong te veel tegenstanders, met name bij de li beralen en christelijk-historischen. Het meerderheidsvoorste! van de staatscommissie Cals-Donner ligt dicht bij de ideeën van D '66. Het zou kunnen worden getypeerd als het wat afgezwakte D '66-stelsel, mede gebaseerd op het Amerikaanse sys teem. (ADVERTENTIE) KING SIZE FILTERS Ed. LAURENS CONTINENTAL

de Stem | 1969 | | pagina 15