België is een „ore formeel og" land Puzzel mee BONZO Zo koud Wells deodorant en toiletzeep ASYA wil een „democratiese universiteit' De schrijver Vuitekeer 1 IK WIL i SCHRIJVEN i 1 MET.....'. DE HOED VAN TANTE JO Nieuw van Edet. voor een frisse persoonlijke verzorging Wftifa luchtverfrisser voor een totale karoerfrisheld Drankduivel Paradiso wordt tijdelijk' gesloten ;AX Allesreiniger en ■C. waarvan één groot jlein formaat Ms geld JAX Allesreiniger en J.C. beide klein formaat Ms geld JAX Allesreiniger of .C. ongeacht het for- I geld jendien voor AJAX jeder en/of AJAX rui- extra beloning van Ir produkt. deze bril de mist veel veiliger zijn. ilindings/mistbril herper bij mist en En hij staat nog t onmisbare bril is Stations met het sem. leid voor slechts f2,65 jk weer gratig rlogekalender:£ DE STEM VAN WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1969 Dublet is de naam. Zes rollen dubbel toilet papier in handige plastic draagtas. Allemaal dubbel tissue papier, dus dubbel absorberend en dubbel zacht. Heerlijk zacht! (Van onze correspondent) BRUSSEL België wordt e in deze dagen weer eens aan her innerd dat het, strikt wettelijk genomen, „een droog land" is. De op 29 augustus 1919 bekrachtigde wet „op het regime van den al cohol" is, zij het weliswaar, niet meer zo stevig ter been, toch een volle halve eeuw overeind geble ven. Bij deze wet worden volgens paragraaf 1 van artikel 1, wij ci teren, „verbruik, verkoop, aan bieding, zelfs ten kosteloozen titel, hij enigerlei hoeveelheden van de ter plaatse te verbruiken sterke dranken verboden in alle voor het publiek toegankelijke plaatsen". Wie dus in Antwerpen of Brussel een borrel bestet, deze prompt krijgt opgediend en ook ledigt, maakt zich als verbruiker mede met de slijter als verkoper, onmiskenbaar schul dig aan een wetsovertreding. Dege ne, die de lust naar een hartige slok niet kan bedwingen, en toch binnen de perken der wet wil blijven, heeft als enige uitkomst alleen maar para graaf 2 van hetzelfde artikel, waar in gesteld is: „Alleen de handelaars anderen dan de slijters van ter plaat se te verbruiken dranken, zijn ge machtigd tot verkoop of aanbieding van buiten hun inrichting te verbrui ken sterke dranken, voor zover elke verkoop of levering ten minste twee liter bedraagt". Men moet zich dus bij de kruidenier twee machtige geestrijke liters aanschaffen, door deze 'n z.g. geleidebrief met naam en adres als vervoersvergunning laten verstrekken, en dan thuis achter de kachel de glaasjes naar binnen slaan. Aangezien volgens de Belgen wet ten bestaan om overtreden te wor den, merkt sinds onheuglijke jaren niemand hier nog iets van de droog legging. Hoogstens krijgt een café baas na een stevige ruzie met een weggelopen kelner nog wel eens een huiszoeking van de beambten der accijnzen ten gevolge van een ge woonlijk naamloze aangifte betreffen, de het in bezit hebben van de toch nog altijd verboden voorraad sterke drank. Soms komen ook wel eens rijkswachters of gemeentepolitie snuffelen in al te rumoerige „esta- mineekes" en betrappen zij dan eni ge flessen „met druppels", zoals dat heet, dan komt men middels een pro ces-verbaal tot een transactie voor een boete van een paar duizend frank. Behalve deze speldeprikken, die overigens nooit het nieuws halen, is het met de consumptie van geest rijk nat zo gesteld, dat geen vreem deling ooit naar z'n haardstede te rugkeert met het sterke verhaal over „het enige droge land in Europa". Deze formeel drastische drankwet wordt nog steeds naar de naam van de toenmalige minister van justitie, de „wet-Vandervelde" genoemd. De sociaal-democratische voorman van die tijd heeft zich steeds van dit au teurschap willen afmaken. Het ging hem lang niet ver genoeg. Vier da gen na de wapenstilstand op 11 no vember 1918, toen het oorlogsgabi- net zich nog in de Franse havenstad Le Havre bevond, had hij er een be sluitwet doorgejaagd, waarbij niet alleen verkoop, koop, aanbieding, verbruik van sterke drank werd ver boden, maar zelfs ook de fabricage en de invoer. Tegelijkertijd met de Duitsers moest dus ook de drank duivel worden verjaagd. Maar dat ging zijn collega's toch te ver en niet in het minst de minister van financiën, Delacroix, die daardoor de staatskas gespeend zag van de ge waardeerde inkomsten aan belasting heffingen op gedistilleerd. Zodoende was in de definitieve wettekst van augustus 1919 geen sprake meer van verbod van fabricage en invoer en werden de slokjes thuis of elders ge autoriseerd door aankoop van ster ke drank in de winkels. Van lieverlede is deze drankwet door de maatschappelijke ontwikke ling zodanig uitgehold, dat men fi guurlijk van een skelet mag spre ken. Mede door het vreemdelingen verkeer en het toerisme, om maar niet te reppen van de ontelbare bij eenkomsten en conferenties van su- pra-nationale instellingen, worden overal open en bloot kleine en gro te glazen geledigd. Toch blijft de drankwet nog overeind omdat geen partij de naam wil hebben het drank gebruik vrij baan te geven. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het pop-centrum Paradiso in Amsterdam gaat tijdelijk zijn fel beschilderde deuren sluiten. Het bestuur denkt aan een periode van twee tot hoogstens vier weken. De bedoeling is, dat men zich in die tijd beraadt over nieuwe wegen, die kunnen worden ingeslagen. Het be stuur heeft namelijk het gevoel, dat Paradiso met het organiseren van nogal commerciële pop-festiviteiten te ver is afgedwaald van zijn doel, een kritisch en politiserend centrum te zijn. Vandaag wordt een teach-in ge houden, waar ieder, die belangstel ling heeft voor de toekomst van Pa radiso zijn ideeën mag spuien. De gemeente die het centrum subsidi eert, is ingelicht. AMSTERDAM (ANP) De Alge mene Studentenvereniging Amster dam is met een plan voor de „demo- kratiese universiteit" voor het voet licht getreden. Een tegenplan als al ternatief voor de plannen van minis ter Veringa en de Amsterdamse rec- tor-magnificus prof. Belinfante. Het „one man - on vote-principe" staat in het Asva-plan centraal. Het plan voorziet in een interuniversitai re wetenschapsaad, welke recht streeks met de minister de belangen van de universiteiten en hogescholen zal regelen, met zoveel mogelijke uit schakeling van het Haagse ambtena renkorps. De universiteit van Amster dam zal een universiteitsraad krijgen, welke het hoogste orgaan zal zijn en rechtstreeks volgens het principe van „one man - one vote" zal worden ge kozen. (ADVERTENTIES) Deze kabouter, die erg transpireert van de warmte, is getekend door Marcel Tielemans uit Breda. Marcel is zes jaar oud. P» l. 78£R- O B35*69 Hier zijn zes vogels. Zo op het oog nogal vreemde vogels. Dat komt om dat elke vogel door een vergissing van de tekenaar de poten van een an dere vogel gekregen heeft. Weet je welke poten bij welke vogel horen? De oplossing vind je hieronder, op zijn kop afgedrukt. Maar probeer eerst zelf de oplossing te vinden zonder te spieken. scaeoeoeaeocaeeeocisaaaaeeesaaeaaaeaeacegaeeeaaaegeeeaea Ken je de schrijver Vuitekeer Die wist er, die wist er geen versjes meer. Hij zat hele nachten, op leuke versjes te wachten. Die in zijn hoofd moesten komen, Tante Jo heeft een nieuwe hoed. Een hoed met een lint en een veer er op. Tante Jo draagt de hoed niet door de week. Alleen als het zondag is. Kijk, daar loopt tante Jo. Met de nieuwe hoed op gaat zij naar de kerk. Jain de wind ziet 't ook, hij vindt het een mooie hoed. Hij blaast zo hard hij kan. Foet sie hij blaast de hoed weg. De nieu we hoed van tante Jo. Helproept ■tante Jo. Maar de hoed is al hoog in de lucht. Daar kan geen mens meer bij. Op de toren van de kerk staat een haan. Geen echte haan, maar een toren haan. Jan de wind blaast de hoed op de haan. Nu heeft de torein-haan een hoed en tante Jo heeft nu geen hoed meer. Joke Sperber, Ir. de Voogtstraat 35, Geertruidenberg. 8 jaar. onder het denken of onder het dro men. Tot op een nacht bij hevige storm kwam het idee Het was enorm. Hij kon plots schrijven, over heksen en wijven Over duivels en spinnen, die kropen naar binnen. Over vurige tongen, die liederen zongen. Over draken en spoken, die mensen roken. Verder kon hij vertellen over gevaar lijke trollen, die vuur uit hun ogen konden laten rollen. Over enge tovenaars, die je veranderden in een baars Hij kon schrijven over stieren, met hele enge manieren. Hij schreef tot het laatste futje uit hem was. Men gilde als men de boeken las. Kom je ooit in het dorpje Den Big Vraag dan naar de Bokstraat vieren tachtig. Daar woont de schrver Vuitekeer. Alleen hij is nu oud en schrijft geen versjes meer. Claudia Naring, Vondelstraat 80, Bre da. Deze tekeningen zijn van de zusjes Bastianen. De bovenste is van Marian (5 jaar) en de onderste van Rosemarie (7 jaar). j Rina de Wijs wil graag corres- ponderen met een meisje van tien of elf jaar, liefst wonende vlakbij l Bergen op Zoom. Rina is zelf tien jaar oud en ze woont in Moerdijk. J Koning Haakonstraat 4. j We willen jullie er nog even S aan herinneren dat als je graag wilt corresponderen met iemand je alleen maar even een klein J briefje naar de Kleine Stem hoeft te sturen. Wij zorgen er dan voor dat het in de krant ge- zet wordt en allicht dat er tus- I sen alle vriendjes en vriendin- J netjes die de Kleine Stem lezen J wel iemand zit die gehoor geeft S J aan de oproep. Groetjes en laat eens iets van je horen. 0090000000000000000030000« Juffrouw Hanema van zilver tot goud heeft het altijd zo vreselijk koud! Ze draagt zeven hemden, drie jurken, twee jassen En daar overheen., vijf wollen dassen! Maar wat ze ook aantrekt, het helpt geen steek. Ze klappertandt, brrr..., de hele week. Juffrouw Hanema van zilver tot goud heeft het altijd zo vreselijk koud! Ze bibbert in huis, en ze bibbert op straat. Ze bibbert ook als ze op visite gaat. En iedereen zegt ach, ach, en och jee. Het valt voor die juffrouw toch echt niet mee! Maar nu... maar nu... heeft juffrouw Hanema van zilver tot goud Het niet langer meer zo vreselijk koud Ze heeft onder haar jurken sinds enkele weken, Gewoon, hééél gewoon.... een elektrische deken!! Dit werd geschreven door DIANA OOMEN Nieuwe Bowlingstraat II I Oosterhout (8 jaar)

de Stem | 1969 | | pagina 9