concessies ischuit DICK Geen zorgen over olie- MOSKEEBRAND ALS WAPEN HOLTHAUS SOBERDER Y S „doet liet niet langer alleen" KVP-leden in Limburg willen nieuwe partij NIEUW BEWIND LIBIË In 't kort geen loon voor werkwillenden Bij staking ook NIXON: Irheelveeleieren Harde lijn I Het is nog moeilijk de politieke Jkleur van de nieuwe regering vast te stellen. Opmerkelijk is de aan wezigheid van minister Kwang, die Uit de vorige regering werd ge gooid omdat hij rechtstreeks met de vietcong wilde onderhandelen. De tneeste ministers zijn echter con servatief en het kabinet steunt op politieke ideeën van Khiem en (Thieu. Morfine gebruik Onderzoek dood van Ben Korsten „Eend" goedkoper TUC CONTRA WILSON Nieuwe secretaris KVP-kamerfractie PHILIPS: 3500 MAN NODIG IN DEN HAAG Opheffing hlacl Confrontatie Israëliërs nog niet vrij Bezwaarschrift mr. R. behandeld Vrijburg trok geen gehoor r WERKGEVERS: DE STEM VAN WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1969 Een van de modellen van Dick Holthaus. e samenstelling van het nieuwe 31 man tellende Zuidviet- amese kabinet geeft duidelijk aan at president Thieu nu alle macht in [randen heeft genomen. Vroeger hij die macht nog delen met ..5-president Ky en premier Huong, e nieuwe premier, generaal Khiem i voor president Thieu precies wat ns Pompidou was voor de e: een handige figuur die in i»taat is de politiek van de grote lei- in praktijk te brengen. Het nieuwe kabinet vertegen woordigt zeker niet de grote massa Ivan het volk. De meeste ministers zijn geen ervaren politici, min of Sneer onbekende figuren en fer vente aanhangers van Thieu. De Amerikanen hadden liever een re gering op brede basis gezien. I Ook in bepaalde kringen in Viet nam is men sceptisch tegenover zo- weel concentratie van macht in han- iden van de president. Daarom heb- bij belangrijke politieke persoon lijkheden in Zuid-Vietnam gewei- Sherd deel te nemen aan de nieuwe fegering. Beiden zijn geen voorstanders Jiran een wérkelijke vreedzame op- jossing in het conflict-Vietnam. Zo- ^i>ls Thieu het zelf uitdrukte. „De ^belangrijkste taak van dit kabinet is het verslaan van de communis ten, In Zuid-Vietnam zal nu een Tolitiek van de harde lijn gevoerd worden. Dit kabinet Khiem lijkt ons niet iiet meest geschikte om met Viet- cong en Noord-Vietnam aan de iiVredestafel" te gaan zitten. den HAAG Naar verluidt teeft de officier van justitie te Den Haaj een onderzoek gelast naar de loodsoorzaak van de public relations idviseur B. S. Korsten die vorige ®eek in Wassenaar overleed. Offi- iieel wordt dit bericht ontkend, noch tevestigd. Zoals gebruikelijk worden ook van ttedische zijde geen mededelingen gedaan. De heer Korsten, die onder Weer als persoonlijk adviseur voor de externe betrekkingen van een Jaantal ministers, waaronder premier P. de Jong, optrad, was al geruime (tijd onder doktersbehandeling. 1 Zijn kwaal maakte het gebruik Van grote hoeveelheden morfineam- Ipullen aannemelijk. In de loop der Baren zou hiermee een bedrag van I lestigduizend gulden gemoeid zijn leweest. Het stoffelijk overschot werd afgelopen zaterdag op de rooms katholieke begraafplaats in Heem stede ter aarde besteld. (Van onze redactie buitenland) LONDEN De drie leden van de nieuw gevormde revolutionaire raad in Libië hebben de regeringen van Engeland, Frankrijk, Rusland en de VS verzekerd dat alle bestaande verdragen gehandhaafd blij ven, olieconcessies blijven bestaan en dat buitenlanders veilig zullen zijn in Libië. Er was vooraf in Londen be zorgdheid ontstaan over het voortbe staan van bepaalde verdragen. Zeker heid is echter nog niet verkregen, want de leden van de revolutionaire raad weigeren bv. hun namen bekend te maken. Hoe de staatsgreep zich maandag precies heeft voorgedaan blijft nog onduidelijk. De bekendmaking dat de Libische strijdkrachten alle hef- schroefvliegutigen, tanks en pantser wagens in beslag hebben genomen, duidt erop dat niet alle eenheden van de Libische politie zich direct achter de staatsgreep hebben geplaatst. De helikopters, tanks en pantserwagens waren namelijk in het bezit van de politie. Er is bij de omwenteling geen druppel bloed gevloeid. Er zijn wel enkele arrestaties verricht. Kroon prins Hassan el Rida zou zijn lot aan dat van de revolutie hebben verbon den. De revolutionaire raad is op het ogenblik niet van plan een nieuwe regering te vormen. De afgezette koning Idris heeft van de Griekse regering toestemmig ge kregen naar Griekenland te komen. Men verwacht dat hij daar vandaag (ADVERTENTIE) zal aankomen. Koning Idris, die zich nog steeds als leider van Libië be schouwt, heeft een speciale afgezant naar de Britse regering gezonden met het verzoek de revolutionaire raad niet te erkennen, wat reeds is ge beurd door een aantal Arabische re geringen. In andere monarchieën in het Mid den-Oosten maakt men zich zorgen over de omwenteling in Libië. Jor danië, Koeweit en Saoedi-Arabië zijn niet erg gelukkig met de coupe. Ook president Bourgiba van Tunesië zal de omwenteling als een bedreiging voor zijn land beschouwen. AMSTERDAM Citroen heeft als gevolg van de devaluatie van de Franse frank de prijzen van een aan tal modellen verlaagd. De goedkoopste Citroen is nog steeds de 2 CV, die 160 gulden in prijs is gedaald en nu 4190 gulden kost. Nog beter dan de „lelijke eend" worden momenteel in Nederland de Dyane-modellen verkocht. DIT EEN woning boven een dancing in Zandvoort die gedurende enkele uren onbeheert was gelaten, is 16000 gulden gestolen. EEN procuratiehouder uit Bremen heeft in vijf jaar tijds in de badplaats Travemünde ongeveer een half mil joen mark verspeeld. Dit bedrag had hij verduisterd. IN 1)E omgeving van Karlsruhe is een Amerikaanse vrachtwagen gevon den die geladen was met gestolen wapens. BIJ DECREET is er bepaald dat er op zondag 26 oktober in Portugal ver kiezingen voor het parlement zullen worden gehouden. UITLOPERS van de nieuwste orkaan Francella doen zich al gelden in de kustgebieden van de Golf van Hon duras. HET ZOEKEN naar de meest wen selijke structuur is er de oorzaak van dat de Nederlandse Economische Ho geschool en de medische faculteit in Rotterdam nog steeds geen universi teit vormen. FRANKRIJK zal een Franse militaire eenheid terugtrekken uit de Centraal- afrikaanse republiek. De troepen wa ren daar op verzoek van president Bokassa. DE COMMUNISTISCHE partij van de Verenigde Staten heeft maandag ter gelegenheid van haar 50ste ver jaardag gelukwensen ontvangen van de Sovjet-Unie, Noord-Vietnam en Noord-Korea. De partij, die zegt 12- 13-duizend leden te teilen, heeft de dag zonder officiële plechtighe den laten voorbijgaan. COLORADO SPRINGS (RTR) In een toespraak tot de nationale con ferentie van gouverneurs van staten heeft president Nixon opnieuw be nadrukt dat Washington minder „al machtig" za! gaan optreden in het overleg met de buitenlandse bondge noten en met de regeringen van de 50 deelstaten. „Washington zal niet lan ger proberen het alleen te doen. niet langer dicteren zonder overleg." De president sprak enthousiast en optimistisch over zijn plannen voor „een nieuw federalisme, waarbij macht, geld en verantwoordelijkheid van Washington naar de 50 staten vloeien". Over de regerdngsuitgaven in het verleden zei hij: „Noodt in de ge schiedenis van de mensheid is zo veel door zovelen uitgegeven voor zo'n negatief resultaat". De „te zeer gecentraliseerde, te bureaucratische centrale regering werd log en ondoel matig". (Van onze redactie buitenland) LONDEN Het Britse vakverbond TUC heeft van Wilson onmiddellijke maatregelen geëist om tot een gelijke beloning te komen voor mannen en vrouwen die hetzelfde werk doen. Premier Wilson had maandag betoogd de gelijkschakeling van de salarissen geleidelijk te laten geschieden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/BREDA Naar wij vernemen is de heer P. van der San- den met ingang van 1 september benoemd tot algemeen secretaris van de KVP-fractie in de Tweede Kamer. De voorlichtingstaak van de heer Van der Sanden wordt overgenomen door de heer A. van den Wildenberg, voordien parlementair redacteur van de Limburgiapers. De heer Van de Sanden volgt mr. P. Zwartkruis op, die zijn functie slechts acht maan den heeft vervuld. (Van onze correspondent) DEN HAAG De kans is groot dat Den Haag er de komende jaren enige duizenden arbeidsplaatsen bij krijgt. De werknemers zullen ge plaatst kunnen worden bij de Haagse vesigingen van Philips. Dit werd gis teren bekendgemaakt door ir. F. J. Philips, president van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken. Ir. Philips zei: „We achten het niet overdreven dat we in de komende vijf jaar 3500 man er in Den Haag bij zullen krijgen". Deze werknemers zullen vooral worden ingeschakeld bij de bediening, vervaardiging en verkoop van computers en rand apparatuur van computers. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Morgen zal een bij zondere commissie van de Tweede Kamer een hoorzitting wijden aan het wetsontwerp van minister Polak (Justitie) tot regeling van het sta kingsrecht. De werkgeversverbonden zullen dan een aantal bezwaren tegen het wets ontwerp laten horen. In een brief aan de Tweede Kamercommissie heeft de raad van bestuur in arbeidszaken, waarin de werkgeversverbonden sa menwerken, een aantal bezwaren la- ten,horen. De raad deelt mee niet zo'n grote behoefte aan een wettelijke re geling te hebben. Maar gegeven het feit dat het wetsontwerp er nu ligt. stellen de werkgeversverbonden en kele aanvullingen voor. De belang rijkste is wel dat in het wetsontwerp de mogelijkheid van uitsluiting wordt opgenomen. Dit houdt in dat in geval van staking de werkgever de be voegdheid heeft om werkwillenden van het werk uit te sluiten, waardoor dus geen loon behoeft te worden uit betaald. TEGELEN (KNP) De Confron tatie-groep heeft aan het nieuwe blad „Waarheid en Leven" aangeboden zich terug te trekken. Hiermee zou een einde komen aan het bestaan van het extreem conservatieve blad „Con frontatie", dat ongeveer 5 jaar be staat en uiterst kritisch de ontwikke lingen in de kerk van Nederland heeft gevolgd en gecommentarieerd. J. Bongaarts uit Tegelen, een van de twee redacteuren die het maand blad confrontatie hebben gedreven, deelt dit mee in het jongste nummer van „Kruispunt". „We zijn een crisis verschijnsel. We moeten eens ophou den", verklaart hij. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV Syrië heeft de laat ste twee passagiers van de vrijdag gekaapte Boeing nog niet vrijgelaten. Het Israëlische ministerie van bui- tenl. zaken verwacht de vrijlating wel zeer spoedig. De Internationale vereniging voor luchtvervoer heeft bij Syrië geprotesteerd tegen het vast houden van de Israëliërs. Langs di verse fronten is gisteren weer gevoch ten in het Midden-Oosten. DEN HAAG Het Haagse ge rechtshof heeft het bezwaarschrift behandeld, dat de Haarlemse rechter mr. R. zoals vermeld, had ingediend over de dagvaarding, die tegen hem was uitgebracht. Naar verluidt, zou de advocaat-generaal tijdens de be handeling naar voren gebracht heb ben het bezwaarschrift ongegrond te achten. Omdat het hier een schrifte lijke procedure betreft, is niet bekend wanneer er uitspraak zal komen. De Haarlemse rechter was van me ning dat uit de dagvaarding niet dui delijk bleek, dat hij het was, die een 17-jarige jongen had doodgereden. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De veelbespro ken woorddiensten in de Amsterdam se studentenparochie, die werden in gesteld om de gehuwde priester Jos Vrijburg zijn pastorale taak te kun nen laten vervullen, zijn een mis lukking geworden. Ze worden met ingang van a.s. zon dag gestaakt wegens gebrek aan be langstelling. Vrijburg blijft wel pas toraal werkzaam. Strauss, u kent hem wel, dat ge vaarlijke heerschap uit dat buurland van Limburg heeft weer eens gezegd dat hij liever op Hawaii ananas ver bouwt dan bondskanselier van West- Duitsland wordt. Maar hij heeft wel grote plannen, al wil hij die niet ver duidelijken voor zijn eigen aanhan gers én de linkse oppositie, die voor Herr Strauss uit dieren bestaat, die zich dientengevolge dierlijk gedraagt. Een typisch staaltje van Straussvo- gelpolitiek! „Christelijke liefde is alleen be stemd voor de mensen die het ver dienen en dat zijn de rooms-katho- lieken niet" (Ian Paisley). De politie van Rotterdam, werd zeer onlangs op maandagmorgen ge wekt met het alarmerende bericht dat er ergens een bom was gevonden. Uiteraard volgden onmiddellijk aller lei maatregelen. Het griezelige ge bied werd snel afgezet en het zeer voorzichtige graafwerk kon beginnen. Na een uur haalde iedereen opgelucht adem. De bom bleek niet meer te zijn dan een stalen kop van een heipaal. Moraal: de soep wordt nooit zo heet gegeten als hij wordt opgediend. Rotterdamse politie: bom-koppen! De Prinsebekenaren zijn óók al ja ren bezig hun vermolmde kerk te slopen. Het gebeurt daar alleen wat geruislozer. Vandaag de speciale groeten aan Maria Gommers, de P.v.d.A., koning Idris, Lankhorst, Witteveen, Berna- dette Devlin en mgr. Hendriksen. Gegroet. MERIJN (Van een onzer verslaggevers) GELEEN Een groep Limburgse KVP-leden bereidt plannen voor om een nieuwe partij op te richten, die onder de naam „Limburgse Volksbe weging" het komend jaar wil deelne men aan de verkiezingen van Provin ciale Staten en in sommige gemeen ten ook aan de gemeenteraadsverkie zingen. De belangrijkste motieven voor de oprichting van deze nieuwe partij zijn de ontevredenheid c.q. de verbolgen heid over het door G.S. bij de Kroon ingediende plan tot gemeentelijke herindeling in Zuid-Limburg en de ontevredenheid over het zoals men het noemt dictatoriale optreden var de voorzitter van de kring Limburg van de KVP, de heer Veringa, en an dere vooraanstaande KVP-figuren. Loco-burgemeester J. G. Schrijen van Sittard, die een der initiatiefne mers wordt genoemd, wilde ons geen nadere mededelingen verstrekken. „Het is daarvoor nog veel te vroeg, ik kan u wel zeggen, dat er wat broeit en dat er ontevredenheid niet al leen over de herindeling, er spelen heel wat andere factoren mee met de dag toeneemt". De heer C. M. H. Goltstein, secre taris van de statenkring Sittard van de KVP, deelde over de geruchten over een nieuwe Limburgse partij mee: „De heer Schrijen heeft mij niet zo lang geleden meegedeeld dat de plannen zouden doorgaan en dat de Limburgse Volksbeweging in Den Haag zou worden ingeschreven voor deelname aan de verkiezingen komend jaar. Ik zie deze beweging enkel als een groep ontevredenen". it dezelfde aandacht, aas koopt. En Uw vleeswaren. )oor de zuivere, an Verkade eierbeschuit [erder uit. chuit smaakt het ééns zo fijn. rot. Zo, goede dag. Naar mijn mening wordt het tijd dat het Nederlandse volk zich buigt over de problemen rond de provincies Limburg en Fries land. Friesland, het is al lang be kend, zou het liefst een eigen staatje worden, met grenzen, paspoorten, vlaggen, volksliederen, muren, prik keldraad, en meer uiterst verwerpe lijke zaken. Voor Limburg, dat zijn eigen taal al heeft (qepikt), stel ik dit juist voor. Of misschien moeten we die provincie maar opdelen tussen Duits land en België, want wat ze toch nu weer hebben uitgespookt! U weet het, ze hebben in Limburg nog maar één eredivisieclub en die doet het niet best. In eigen provincie hebben ze geen toppers in de politiek. En dat stuit de Limburgers tegen de bcyrst. En dus willen ze een eigen Lim burgse partij. De Limburgse Volksbe weging, om toch ook maar mee te kunnen praten. Dat de afscheiders hoofdzakelijk uit de KVP komen kan niets anders dan toeval zijn. Hoewel, er zitten natuurlijk niet veel andere politieke volgelingen dan die van de KVP in het bronsgroen eikenhout. Copyright De Stem/Het Parool Ik stel een brons-groen, geel met wit paspoort voor de staat Limburg voor. En dan zijn we bovendien af van het probleem met de achtste me dische faculteit. Dat wordt gewoon Limburgs eerste. En laatste. (Van onze moderedactie) AMSTERDAM Ofschoon Dick Holthaus geen „jongere" meer is, heeft hij toch nog de jaren voor uit bundige dwaasheid. Des te opvallen der komt het ons voor, dat zijn col lecties versoberen, de nieuwste voor herfst en winter '69-'70 in het bijzon der. Versoberen is hier verdiepen en verrijken. Geen verwarring van de te veel modelijnen, teveel kleuren of details. Maar een doorvoering van en kele thema's met verfijnde variaties, van beheerste keuze in stoffen en stil le kleuren. Zeer kort is de robe-manteau van zwaar winters materiaal, waarbij de gebreide set van lange das of dikke col met bijbehorende muts een spe ciaal appel doet op de jeugd. Kort ook zijn de sportieve mantels met lage vierkante zakken, en de plooi rokjes van tailleurs inet lange jasjes en lange jersey blouses. Bij de pantalon tenslotte (hij speelt de belangrijkste rol in deze collectie), zien wij overdag bijna steeds: jasje, korte mantel of tuniek. Maar toch komt hier nu aarzelend de kuitlange jas het beeld compleet maken. Een scherpe vouw in de rechte pantalon houdt het silhouet slank. Tussen man tel en tuniek heeft Holthaus nog een overgangsvorm: het met bont gevoer de mouwloze, zeer lange vest. Zwart, wit tot beige, sepiabruin en ïrjjs overheersen het spaarzame rood en groen. Dit zijn de kleuren voor wollen double face, ruiten en flannel ran de sportievere modellen. We zien deze materialen in de slui ke, lange en zeer lange tunieken, waaronder de pantalon steeds min der van zijn pijpen kan laten zien. Kralenborduursels verheffen zulk een bijna ongenaakbaar tuniekpak tot langguissante avonddracht. Maar ten. slotte wordt het cordon van gedistin geerde gratie doorbroken door de gipsy. Zij keek al om de hoek, toen zij in de vorige modellen een bonte zijden sjaal om haar hoofd knoopte. Nu overheerst zij in kleurenverschit- tering van brokaat, organza-chiffon, mousseline-lane. Zij draagt beide ge waden met brede volants langs mou wen en zoom, ofwel strakkere vor men:, bijna steeds enkel lange en nog maar een goede decimeter zich over latend op de lange pantalon, die erbij blijft horen.

de Stem | 1969 | | pagina 7