Kunstenaars stellen eisen „Oranje boven mocht niet evoluon ACTIEGROEP B.B.K.-ZEELAND OPGERICHT Uzendijkse koster deed zware berg-driedaagse )pklaringen Oogstweek Goes gaat niet door ZLM is ongerust Erotische lectuur in Zeeland toegestaan „Ieder is vrij eigen opvatting uit te leven Een dagje uit, naar het Evoluon in Eindhoven. In gesprek met Goed idee nch of diner in Zierikzee Hoogwater VANDAAG leer nieuws uii stad en streek op pag. 3-5-7 Met dertienhojiderd wandelaars de bergen in J. van Lanschot teruggetreden als firmant Jongen overleed aan gevolgen van ongeluk KERKVOLK IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN VERONTRUST OVER MENSEN IN BIAFRA Aardappeloogst niet kleiner dan normaal m ONTEVREDENHEID VERGADERING Scholing en vorming geëist door K.W.J. PIETER DE BODT: 1 de Hoogte Zes gulden Wim Rejack DE STEM VAN WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1969 (ADVERTENTIE) Rötisserie 't Poorthuys fw gastheer A. Duynstee) HAVENPLEIN 7 elreservering 01110 - 25 84 len, donderdag 4 september: op Zoom 8.50 en 21.14; Hans- |8.07 en 20.35; Made-Drimme- en 0.04; Terneuzen 7.37 en /lissingen 7.12 en 19.37; We. ge 8.40 en 21.04. pL, FILM, concert enz, 5URG 20 uur n Place 18 jaar Herpen De dokter van St.-Pauli 14 j ro: De reis rond de wereld in lagen a.l. (iéHet groot restaurant a.l. Ibassades: Otley 14 jaar I on: Leven, liefde, dood 14 jay taens: Arenden vallen aan fillin: Parade Walt Disney 19 [ïdome: Charly 14 jaar ra: Asterix en Cleopatra aX rid: Sissi a.l. pitole: Fireball 500 a.l. oyZweden, een paradijs De beste jaren van Laursl iHardy a.l. pet: Met de engelen komt er la 29-8 tot 1-9: Zwartbaards 14 jaar bitole: Jeff 18 jaar (itury: Jailhouse Rock 18 jaai iestic: Isadora 18 jaar .•mandie 29-8 tot 1-9: De zoet tden van Sexy Suzanne 18 jaa: Het volkomen huwelijk 18 j Doe dan genoegen aan de lenden 18 jaar yal: De vrouwenmoordenaar vai ston 18 jaar In de klauwen van de Inden draak 18 jaar |aldis: Frankenstein en de valse, iters 18 jaar JIKLAAS ntury: Beru en die dames 18 lace: Misdaad is ons beroep 18 [nova: Jerry Lewis kindermeid I iaar ila: Duffy, de vos van Tanger jaar jlect: Keizerin Katharina 18 jaai [en: Hartstochtelijke ontrouw jaar TENTOONSTELLINGEN 1NNA TER MUIDEN jrm. Raadhuis: Schilderijen ei ïldhouwwerk van Jos But ei R. de Meester de Betzen louck. (Van een onzer verslaggevers) GOES Noch het roepen van „Oranje boven" of „Patriotten naar de donder en bliksem" mocht in Goes. Dat was de situatie aan het eind van het jaar 1786 in een periode, die bekend staat als de „Patriotten- tijd". Om wederzijdse ergenis en opstootjes te voorkomen mochten boven staande kreten niet worden geslaakt, ook mocht niet geroepen wor den „Patriot". Verboden moest ook worden dat iemand gedwongen werd te roepen „Oranje boven" of op de gezondheid van de Prins te drinken. Dit citaat is gelicht uit het boekje „Goes in de Patriottentijd" van F. van Dijk, dat verscheen bij de Europese Bibliotheek in Zalt- bommelj(Prijs fl. 12.50). Het tekent de sfeer in het begin van 1787 toen Oranjegezinden en Patriotten het overal in Nederland met elkaar aan de stok hadden. In Goes waren er aanhoudend kwesties en tegen het eind van 1786 dreigde het tot een uitbarsting te komen. In de kerken werd met de meeste ernst vermaand toch vreedzaam en broederlijk naast elkaar te leven en het had er inderdaad de schijn van, dat de rust zou terugkeren Tot een journalist roet in het eten gooide en het vuurtje weer opstookte door een gekleurd verslag van gebeurtenissen, waarbij Oranjegezinden er niet best van af kwamen. De lont was in het kruitvat gestoken en op een marktdag volgde de explosie. „De stad was vol boeren en buiten lui, allen vurig prinsgezind". Ineen stond de stad in lichtelaaien en werden er 58 huizen van patriotten geplunderd. Het is een van de merkwaardige gebeurtenissen, die de schrijver uit oude bestofte archieven heeft opgedoken en die een boeiend beeld ge- van van de „Patriottentijd". In zijn inleiding stelt hij, dat men deze periode de laatste tijd niet meer ziet als een onverkwikkelijke en be lachelijke heibel tussen pruikendragende mannen, die of prinsgezind of prinshatend waren, maar als een fase in de ontwikkeling van onze democratie. Wat Goes karakteriseert in deze periode is, dat hier wat eerder dan elders aan de patriotten een ongenadige afstraffing werd toegediend, waardoor ze voorlopig uitgeschakeld waren. De stof voor dit stuk ge schiedenis werd hoofdzakelijk geput uit de raadsnotulen van Goes. Een heel decennium van dorre notulen, die op een onderhoudende manier tot leven zijn gebracht en die uiteraard het meest interessant zijn voor de geboren en getogen Goesenaren. Aan het onderzoek heeft de heer J. v. d. Valk, stadsarchivaris van Goes, veel bijgedragen. IEEL, FILM, "WERPEN [oscopen Als onder vandaag Yr oscopen Als onder vandaag [niklaas [oscopen Als onder vandaag TENTOONSTELLINGEN INNA TER MUIDEN l. Raadhuis: Schilderijen leldhouwwerk van Jos But DIVERSEN [OFDPLAAT laadszaal 19 uur jaadsvenga derurtg voor deze rubriek tel. 0118t- of Postbus 116 in Middelbutl (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Koster Jac- ues van Voorenberghe is weer ;erug uit Oostenrijk in zijn woon-, ilaats IJzendijke. Van 28 tot en net 30 augustus nam hü met 321 MORGEN rodere Nederlanders deel aan de evende internationale wandel CONCERT ENZ ^daagse van Knittelfeld in Stiermarken. In totaal namen 1300 wandelaars aan deze zware berg tochten deel. Koster Van Voorenberghe het landeIkostuum verwisseld voor het Leftige streepjespak want er wacht lem een kerkelijk huwelijk zegt: .Het was de zwaarste driedaagse 'an de drie, die ik tot nu toe gelo- ien heb. Het had ir, de bergen de on R. de Meester de Betzen- aatste dagen veel geregend en louck. [aardoor waren de wegen en paden ;ol slik en modder. Het was een cht zwaar parkoers ditmaal, hoe- rel we prachtig weer hebben ge- De heer Van Voorenberghe :as een van de 22 Zeeuwen die de Nederlandse wandeleer in Knittel- eld hoog gehouden hebben. „Vooral e eerste twee dagen waren heel waar. Op de eerste dag vroor het ard op een hoogte van 1717 meter, let gras kraakte als glas onder je choenen. En op de tweede dag eesten we steil omhoog naar een mogte van 864 meter. Door de glib berige paden moest je erg goed uit- Sijken, om niet weg te gij den en laardoor je metgezellen mee te leuren. Daarom kun je beter alleen ipen. De eerste twee dagen liep ik Bmen met Jacques van Houte uit ■illand-Bath. Dat is eigenlijk een inelwandelaar, maar ik kon hem ardig bijhouden. De derde dag ebben we echter ons eigen tempo Slopen". Over de ontvangst van de Oosten ijkers is de heer Van Voorenberghe en al lof. „Geweldig veel volk 'P de been! Langs de hele route tonden honderden mensen. Overal aar we passeerden wierpen ze ons «oemen toe. Ik heb een tuiltje bloe- als souvenir meegenomen", ander te spreken is de IJzendijkse Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opge steld door het KNMI: Overwegend droog, tijdelijke opklaringen en temperaturen in het algemeen m onder normaal. ii;auevIV00ruitz'cllten "1 cijfers ge adeld over Nederland. I tru t* jbpderdag: Aantal uren zon: - temp. van ongeveer nor- Wav 4 3 graden onder normaal, naai mP' 0 tot 4 Sraden onder nor- ni^t ,s op een droge periode van teen ?S i2 uur: 95 procent. Kans op I vA droog etmaal: 90 procent, ftot 7 nAriidag: Aantal uren zon: 1 naai i !n' 'emP- van ongeveer nor- l/Iav 4 3„graden onder normaal, naai v-rnp' tot 4 graden onder nor- riir,c4„ ,s °P een droge periode van ïfn' ?s '2 uur- 95 procent Kans on eel droog etmaal. 80 procent. koster over het eten, dat de deelne mers voorgezet kregen. „Dat was niet denderend. Veel macaroni en van dat soort slappe kost. Het eten werd klaargemaakt door een Lim burger en die was er kennelijk op uit om er een slaatje uit te slaan". Maar voor Jacques van Vooren berghe staat het als een paal boven water, dat hij er volgend jaar in Knittelfeld weer bij zal zijn. Dan loopt hij voor het zilveren onderscheidingsteken, dat is wegge legd voor de „drei Tage-Wanderer", die viermaal de bergtochten iin Knit telfeld met succes hebben volbracht. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De heer J. M. G. van Lanschot is teruggetreden als firmant van F. van Lanschot, Ban kiers in Den Bosch. Hij zal als advi seur aan de bank verbonden blijven. De heer Van Lanschot is 69 jaar. Hij vertegenwoordigt de zevende ge neratie in de ononderbroken opvol ging van vader op zoon sinds, de op richting. De scheidende firmant was meer dan veertig jaar aan de bank verbonden en is daardoor een beken de figuur in de Nederlandse bankwe reld. Op het ogenblik is hij nog lid van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor 's-Hertogenbosch en omstreken en Proost van de Illustre Lieve Vrouwen Broederschap in 's-Hertogenbosch. Hij is officier in de orde van Oranje Nassau en ridder in de orde van de Nederlandsche Leeuw. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT De 12-jarige W. J. M. v. D. uit Sas van Gent is gisteravond aan de gevolgen van een ongeluk overleden in het ziekenhuis te Sluiskil. Het ongeluk geschiedde, doordat de jongen 's middags op het kruispunt Eilandstraat - Rijksweg te Westdorpe, als fietser geen voorrang verleende aam een personenauto die op de rijks weg reed. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De raad van kerken in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het initiatief genomen om via petities in de betrokken ker- k.en de gelovigen in de gelegen heid te stellen daadwerkelijk ui ting te geven aan hun veront rusting over het toenemend men selijk lijden als gevolg van de oor log tussen Biafra en Nigeria. De raad hoopt, dat zoveel moge lijk kerken, niet aUeen in Zeeuwsch- Vlaanderen maar door geheel Neder land, aan deze aktie zullen deelne men. De afzonderlijke kerken zouden zelf de tekst van de petitie al dan niet vergezeld van de handtekeningen van de gelovigen aan de bisschop of synode moeten toezenden. De raad van kerken stelt zich voor dat de petitie, nadat de aktie bv. 's zondags van de kansel is aangekon digd, de daaropvolgende week in de betrokken parochie en gemeente ter inzage en ter ondertekening blijft liggen. Primeur van de petitie heeft Bier vliet, waar de aktie in beide kerken wordt gevoerd. De inhoud van de petitie luidt als volgt: „de gemeente (of parochie) van..vraagt aan haar synode (of bisschop) om bij de Nederland se regering de ernstige verontrusting kenbaar te maken t.a.v. de Biafra- kwestie. b) Er met de grootst mogelijke klem op aan te dringen in deze kwestie de menselijkheid te laten prevaleren bo ven politiek pragmatisme, economisch belang of juridisch gelijk. c) Aandrang uit te oefenen om van uit deze houding alles te doen wat mo gelijk is om te komen tot een staken van de strijd en tot leniging van de nood. In Biervliet is deze aktie van oude ren zozeer ook bij de jeugd aange slagen, dat zij op de zondagsschool en op de lagere scholen tot een eigen aktie besloot. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Ondanks de regen van de afgelopen weken zal de op brengst van consumptieaardappelen niet beneden het gemiddelde van de laatste vijf jaar blijven. Men ver wacht daarom geen schokkende prijsverhogingen. In vergelijking met de uitzonder lijk grote opbrengst van 1967 en 1968 is de oogst iets kleiner, maar dat komt doordat het aardappelareaal kleiner is geworden. Vorig jaar oogstte de Nederlandse boer gemid deld 68.000 ton per hectare. Dit jaar verwacht het Produktschap voor aardappelen 62.000 ton. Van grote overschotten, waardoor Nederland 622.000 ton kon exporteren, zal dit jaar geen sprake zijn. Overigens is van de prijsontwikke ling niets definitiefs te zeggen, om dat de EEG de prijsvorming niet regelt. Iedere leverancier is vrij in het bepalen van de prijs die hij voor aardappelen wil vaststellen, omdat hij toch meer dan honderd andere produkten verkoopt. (Van een onzer verslaggevers) GOES De Goese Oogstweek, die men aanvankelijk in de loop van sep tember had willen houden, zal geen doorgang vinden wegens organisato rische problemen. De braderie op donderdag 18, vrij dag 19 en zaterdag 20 september daar entegen zal wel plaatsvinden. Diverse winkelstraten hebben hiervoor reeds belangstelling getoond. Met de opzet is men reeds volop bezig. De actievoerders, die dit telegram ook in hun „open brief" hebben opge nomen. merken in die brief op, dat de aanleiding tot het zenden van dit telegram een groeiende ontevreden heid was over; behalve het genoemde ontbreken van het cultuurbeleid in Zeeland de voor beroepskunstenaars evenmin aanwezige mogelijkheid om inspraak te hebben in culturele raden en com missies. De afwezigheid van een duidelijk museumbeleid en het ontbreken van een permanente tentoonstellingsruim te. De kunstenaars zijn n.l. van me ning dat het Zeeuws museum te Mid delburg aan de te stellen eisen niet voldoet. Het onbevredigend functioneren van de beeldende kunstenaarsregeling de z.g.n. contra-prestatie regeling). De actiegroep kondigt in de „open brief" ook een open-bare vergadering over de aangelegenheden aan, die, zo wordt vermeld op dinsdag 9 septem ber 's-middags om twee uur zal wor den gehouden in het gebouw van de stichting Zeeland aan de Dam 31 te Middelburg. De heer A. Borst, adjunct-directeur van de stichting Zeeland, die dinsdag middag de vergaderzaal van het ge bouw ter beschikking van de kunste naars stelde voor „het houden van een vergadering" zei desgevraagd er door de groep niet van op de hoogte te zijn gebracht dat het hier om een openbare vergadering gaat waar iedereen welkom is. Bij behoorlijke opkomst achtte hij de vergaderruimte beslist te klein. Het is dus niet uitgesloten dat de actiegroep naar een grotere ruimte zal moeten uitzien. GOES (ANP) De „Maatschappij tot Bevordering van Landbouw, Tuin bouw en Veeteelt in Zeeland en Noord-Brabant" heeft in een aan het landbouwschap gezonden telegram haar ernstige ongerustheid uitgespro ken over de situatie in de akkerbouw en de fruitteelt. Deze beide sectoren, die de laatste jaren in steeds toene mende mate door gelijkblijvende of dalende opbrengstprijzen en sterk stijgende kosten geconfronteerd wor den met ernstige renitabiliteitspro- blemen, dreigen door de meest re cente ontwikkelingen in de EEG en de slechte weersomstandigheden van de laatste weken opnieuw ernstig ge troffen te worden. Het bestuur van de ZLM is van oordeel, dat, nu de mogelijkheid ui terst gering lijkt om binnen afzien bare tijd in EEG-verbamd aan de mo menteel bestaande moeilijkheden het hoofd te bieden, nationale maatrege len dringend noodzakelijk zijn. Daarom heeft het met instemming kennis genomen van de voorstellen van het landbouwschap tot verrui ming van de mferventiemogelijkhe- den en de denaturatievoorwaarden voor de graansector. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Een groep beeldende kunstenaars in Zeeland heeft dinsdag besloten tot het voeren van „constante actie" totdat aan een reeds eisen, die ze heb ben geformuleerd, is voldaan. Om hun activiteiten zo georganiseerd mogelijk te laten verlopen, hebben de betrokkenen, aangesloten bij de Bond voor Beeldende Kunstenaars (B.B.K.) gisteren de „actiegroep B.B.K.-Zeeland" opgericht. Deze groep heeft, eveneens dinsdag het volgende telegram opgesteld, en aan het college van Gedeputeerde Staten verzonden. „De actiegroep B.B.K., in vergade ring bijeen, wijst u op het ontbreken van een cultuurbeleid. Wij eisen het recht op mede te beslissen, in alle aan gelegenheden de beeldende kunst be treffende, aangezien dat een voor waarde is voor het goed functioneren van het cultuurbeleid. Daarom zullen wij constante actie voeren tot onze eis mede te beslissen ingewilligd is. Actiegroep B.B.K.-Zeeland". Ondertekenaars zijn: Dick van Bie- men, Jan Bruens, George Degenhart, Herman Goetheer, Jan Haas, Volkert van de,Willegen en Geert van Fasten- hout. (Van onze correspondent) VLISSINGEN In de provincie Zeeland zijn een aantal actiegroe pen voor de Werkende Jongeren ge vormd. Zij gaan zich inzetten voor de realisering van hun eisen. Deze z'n besproken op een weekend, waar op 25 leiders en leidsters van de K.W.J. aanwezig waren. Zij hebben geconstateerd, dat de werkende jongeren recht hebben op scholing en vorming, maar dat ze irt de praktijk geheel verstoken blijven van deze rechten. Ze kwamen tot de conclusie dat er van overheidswege wettelijke ver plichtingen moeten komen, zodat de rechten en de uitvoering hiervan vol doende gegarandeerd gaan worden. Zij^eisen met name dat er in het he le gebied Walcheren en Zuid Beve land een vormingsinstituut moet worden gerealiseerd, omdat vele werkende jongeren verstoken blijven van vorming. Dit geldt zowel voor jongens en meisjes. Duizenden werkende jongeren in de leeftijd van 14 t.m. 18 jaar worden betrokken bij het produktieproces. Vaak ervaren leerlingen, die van de L.T.S. komen, dat ze, volledig mee moeten draaien in de produktie en er vain een verdere beroepsopleiding vaak niets terecht komt. Veelal wor den de jongeren opgejaagd door pres tatietoeslagen, die er toe bijdragen dat de produktie nog meer verhoogd wordt. Zo dragen zij al vroeg bij in de welvaarts- en belastingpot, maar hun opleidiinigsikamsen zijn nog niet geregeld. Onder deze rechten verstaan zij, dat de werkende jongeren, zowel jon gen als meisje, minstens één dag per week deej moeten kunnan nemen aan beroeps, en vormingsonderwijs. (ADVERTENTIE) Het Evoluon: een futuristisch bouwwerk, enig ter wereld. Dynamisch tentoongesteld: de evolutie van onze samenleving, de mens, de wetenschap en de techniek. Het Evoluon: een uitstekend doel voor een dagje uit met uw hele gezin. Airconditioned Evoluon, direct aan de E 38. Ruim parkeren; een gezellig restaurant. eindhoven gesticht door philips in 1966 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De officier van justitie te Middelburg heeft besloten geen strafvervolging in te stellen tegen de Terneuzense boekhande laar P.J.M. Metz wegens het te koop aanbieden van erotische lec tuur. De politie had op 18 augustus uit de „Sex-shop" aan de School- weg een aantal verdachte tijdschrif ten, boeken en bladen meegenomen, om deze te beoordeling voor te leg gen aan de officier van justitie. „De officier liet mij via de korps chef van de Terneuzense politie meedelen, dat de lectuur op het randje van het toelaatbare is, maar dat hij geen aanleiding heeft gezien een vervolging tegen mij in te stel len", aldus de heer Metz. „Nu de officier er zo over denkt, staat voor mij de weg open, om ook in Vlis- singen een sex-boetiek te openen. In de Walstraat heb ik al een pand gehuurd". De heer Metz kreeg op 18 augus tus, kort nadat wij over zijn winkel een artikel in De Stem publiceerden ook een proces verbaal, omdat hij in zijn etalage voorbehoedsmiddelen openlijk ten toon had gesteld. Zoals hekend, heeft de tweede kamer een wetsontwerp aangenomen, waarbij de verkoop van voorbehoedsmidde len werd vrijgegeven. Deze wetswij ziging moet nog in het staatsblad verschijnen. „Ik hen benieuwd, of ik ook voor dit feit n.l. het openlijk aanbieden van voorbehoedsmidde len, nog vervolgd zal worden. Over een paar weken mogen deze midde len overal in automaten verkocht worden. Een strafvervolging op de valreep zou toch bijzonder sneu zijn" aldus de heer Metz. - (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het middag licht valt gedempt door de ramen het zaaltje binnen. Drie, vier jon ge meisjes en een stuk of wat jongens werken in geconcentreer de aandacht aan hun tekening. Gepraat wordt er nauwelijks. Zo nu en dan geeft hun leraar een aanwijzing. Het atelier ademt vooral ernst en aandacht. Plaats van hande ling: de afdeling Terneuzen van het Zeeuws Instituut voor Kunst zinnige Vorming gevestigd aan de Blokken. Het Terneuzense instituut gaat zijn zevende levensjaar in, waarvan twee jaar in het pand aan de Blokken, gul beschikbaar gesteld door het ge meentebestuur. Onder leiding van hoofddocent Pieter de Bodt, zelf ge renommeerd kunstschilder, wordt hier aan volwassenen en kinderen les gegeven in tekenen, schilderen, boetseren, beeldhouwen, pottenbak ken, maar ook in toneelspel, voor drachtskunst, ballet en dalerose-rit- miek. „De basis waarop de lessen gege ven worden is dat de deelnemers aan deze opleidingen het graag moe ten doen. Er is voor iedereen plaats, zowel voor degene die niets voor technische poespas voelt, als voor hem of haar die prijs stelt op een technische scholing. Ieder is vrij zijn of haar eigen opvatting uit te le ven", zegt Pieter de Bodt, een gebo ren Brabander, maar al acht jaar getogen in Zeeuwsch-Vlaanderen, dat hij niet voor de mooiste plaats in de Randstad zou willen ruilen. Met zijn vrouw bewoont hij een in tiem en pittoresk oud landarbeiders huisje bij Zaamslag. In een aange bouwd atelier wijdt hij zijn leerlingen in in de geheimen van de teken- en schilderkunst. Geconcentreerde aandacht op de tekenles in het Terneuzens Insti tuut voor Kunstzinnige Vorming. Staande, hoofddocent Pieter de Bodt. Zo is ,,de Hoogte", zoals dit kunst centrum midden in het Zeeuwscli- Vlaamse akkerland heet, een beken de ontmoetingsplaats voor kunstzin nige vorming aan het worden. „Hier vind ik rust, ruimte en licht, die ik voor mijn werk nodig heb", zegt Pieter de Bodt. Toen het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming te Middelburg zes jaar geleden hem vroeg in Ter- neuzen een cursus op te zetten, stem de hij direct toe. „Er heerst een enorm leuke sfeer. Het gaat er op alle cursussen heel ongedwongen toe. Niemand moet iets. Op de voorgrond staat, dat wat men ook doet, het met plezier gedaan wordt. Natuur lijk kan men er ook echt les krijgen in materiaalkennis en technieken. De opzet is echter vooral, dat de cursisten door zelfwerkzaamheid hun eigen mogelijkheden leren kennen en tot uitdrukking brengen". De andere docenten die aan het Terneuzense instituut verbonden zijn, zijn de beeldhouwer Peter de Jong uit Middelburg, Volkert van de Wil ligen uit Vogelwaarde, die les geeft in pottenbakken en Piet Klinkha mers uit Koewacht, die tekenen en schilderen doceert. „Ik heb zo het idee, dat onze op leiding in Terneuzen nog niet over al voldoende bekend is. Wel, we kunnen nog cursisten genoeg gebrui ken. Voor het cursusgeld hoeft men het niet te laten. Dat bedraagt maar zes gulden per maand en daarop kan in bepaalde gevallen nog reduc tie worden verleend", aldus Pieter de Bodt. ,ERG leuk om eens in de raadzaal van het stadhuis te zijn. Ik was er nog nooit geweest." Dit zegt de 13-jarige Wim Re jack, leerling zesde klas van de Prinses Ireneschool in Goes. Hij is de oudste van 40 kinderen, die maandagmiddag door de burgemees ter van Goes geïnstalleerd werden als jeugdverkeersbrigadier. Zijn werk terrein ligt aan de Bergweg, waar de meeste scholen staan. ,VOOR zover ik het nu kan zeggen", zegt hij, „is het heel leuk werk. We zijn nog niet zo lang bezig. Ongeveer twee weken. Toch gaat het al heel goed. Ik doe het samen met mijn vriendje Joop Schouten. De auto's gehoorzamen heel goed, als we een teken geven om te stoppen. Daar heb ben we beslist niet over te klagen. Aan de Bergweg moeten heel wat kinderen oversteken. Dat gaat natuur lijk de hele dag door. Daarom zijn er ook verschillende groepen gevormd." „JOOP en ik hebben alleen na de mid dagpauze en om kwart voor vier dienst. En dan alleen op vrijdag. Het hoeft dus niet elke dag. De scholen wisselen elkaar af. Onderling wordt geregeld wie en wanneer iemand dienst heeft. Dat gaat uitstekend. Ik vind het helemaal niet erg om 's mid dags wat langer te moeien blijven, ook al moet dat het hele jaar door. Ik zal dit nooit beu worden." „MIJN vader en moeder vinden het ook leuk dat ik verkeersbrigadiertje ben. Ik heb nog een oudere broer. Wat die er van vind, weet ik zo gauw niet. Dat kan me ook niet zoveel schelen. Ik vind dit werk erg belang rijk en hard nodig. De kinderen moe ten veilig de straat over kunnen. Daar gaat het om. Wat ik later ga worden? Ik denk timmerman of zo iets."

de Stem | 1969 | | pagina 3