sjceAgyrië laat laatste passagiers gaan KRAK 30 JAAR LATER Wetsontwerp over belastingverlaging op prinsjesdag Open brief aan mgr. Th. Hendriksen GEEN ALGEMENE PILOTENSTAKING Stagnatie in overleg centrifuge-project Gemeenten moeten zelf optreden /IUIDEN Eis twee jaar tegen Maastrichtse kassier iet 'de grote ies Zes maanden voor oplichting ader van etty Kunst mentaar affaire Ruygers GEVECHTEN MOSKEE NVV beschermt personeel Het Vrije Volk Ontslag voor zeventig man Helft maanstof glazen bolletjes Bisschoppensynode Jt Minister over weigeren jongeren DE STEM VAN DINSDAG 2 SEPTEMBER 1969 10 330^ aagt bij 23 jaar en bruto per week). leschikbaar. oupon ens IJmuiden. ostzegel). Nr. ST 782 Gehuwd/ongehuwd AMSTERDAM (ANP) De 18-ja- •ige elektricien Rob C. uit Amster dam is wegens oplichting van de va- er van het sedert 10 oktober vorig «aar verdwenen 18-jarige meisje Bet- |y Kunst uit Zwijndrecht voor f 1300, Hoor de Amsterdamse rechtbank ver oordeeld tot zes maanden gevangenis- itraf waarvan een voorwaardelijk met jaftrek van het voorarrest. De jonge- nan de vader verteld dat hij hem inlichtingen kon geven over de terblijfplaats van zijn dochter. De Irice-president, mr. W. S. da Costa, 1 dat de rechtbank het een bijzon- Her ernstig feit vond en daarom een fnaand zwaardere straf, dan de of ficier van justitie had geëist, had op gelegd. I (Van onze rechtbankverslaggever) MAASTRICHT Twee jaar met (ftrek heeft de officier van justitie de arrondissementsrechtbank te Maastricht gisteren geëist tegen de I-jarige J. J. W. F., die als kassier fcan het garagebedrijf Jos Janssen J,v. in de periode 1963 tot april 1969 In totaal een bedrag van ongeveer |12.000 gulden heeft verduisterd. De verdachte en zijn gezin waren i april van dit jaar naar Tanger ge vlucht. Twee weken later keerde de kassier op het vliegveld van Brussel waarna hij aan Nederland werd litgeleverd. Sindsdien verblijft hij het huis van bewaring te Maas tricht (Van onze correspondent) PARIJS-TEL AVIV Er komt voorlopig geen algemene staking van burgerpiloten, omdat Syrië de twee Israëlische passagiers van de vrijdag gekaapte Boeing van TWA die nog in Damascus worden vastgehouden vandaag zal vrijge laten. De lijnpiloten overwogen een waarschuwingsstaking van 24 uur als dit niet zou gebeuren. Iet heengaan van mgr. Hendrik- sen als hulpbisschop van Utrecht wordt voor een aantal ka- holieken gezien als een bevestiging fvan hun mening, dat er iets mis is met de r.-k. kerk in Nederland. Tot deze groep behoort, gezien zijn ppen brief, ook mr. van de Ven. Toon en probleemstelling van deze brief liggen ons niet. De vage Verdachtmakingen aan het adres Van het episcopaat doen twijfel rij |zen aan de christelijke bewogen heid, waaruit deze open brief ge schreven zou zijn. Al wat behou dend is in de Nederlandse r-k. kerk provincie wordt meteen de kroon der martelaren opgezet. De oprecht heid en de liefde voor de kerk van progressieven wordt afgemeten aan het privé-gedrag van een dr. Ruy gers en een prof. Grossouw. Geen enkele katholiek is geluk- Ikig met de affaire Ruygers. Dr. Ruy- Igers heeft voor zijn aftreden als Ivicaris-generaal van het bisdom JBreda een onjuiste motivering ge geven. De verklaring, die hij op |3 juli j|. deed uitgaan, wekte de in- Jdruk, dat zijn heengaan voorname lijk in verband stond met proble- |men rond de „taaie structuren" bin nen de r.-k. kerk. Nu is het wel dui delijk dat er iets anders aan de hand was. (En is). Wat precies? Wij voelen er niet voor een opsomming te geven van de geruchten en hele en halve fei telijkheden, die tezamen de affaire- Buygers vormen. Het komt ons voor, dat dr. Ruygers zelf dient te spre ken. Zeker het bisdom Breda heeft nier recht op. Ge geruchten waarop wij doelen verpesten de sfeer in r.-k. Neder- and. Zij zijn mede oorzaak van een rei als die, welke nu waarschijnlijk rond de open brief van mr. van de Ven zal onlstaan. Ook al is het dan onjuist om, zo als mr, van de Ven doet, de goede trouw van het episcopaat af te me en aan het privé-gedrag van een afgetreden vicaris-generaal, iemand >n de positie van dr. Ruygers dient 2lcn te realiseren dat zijn privé- gedrag gebruikt kan worden om de vernieuwing binnen de kerk in discrediet te brengen. bet komt ons voor dat mensen a s Ruygers en Grossouw zich daar van onvoldoende bewust zijn. Gisteren vergaderde het Internatio nale Verbond van burgerpiloten, de Ifalpa, over de kaping van de Ameri kaanse Boeing. Besloten werd een de legatie te sturen naar secretaris-ge neraal Oe Thant van de Verenigde Naties om gedaan te brijgen dat zo spoedig mogelijk een internationale overeenkomst zal worden uitgewerkt om voortaan soortgelijke ontvoerin gen onmogelijk te maken. Vanzelf sprekend heeft het bestuur in Parijs dat achter gesloten deuren vergader de, nogmaals tegen de kaping gepro testeerd. Bovendien werd verlangd dat de twee Israëliërs zouden worden vrij gelaten en dat de schuldigen van de ontvoering gestraft zouden worden. Als dwangmiddel overwoog de Ifalpa een staking van 24 uur en als die niet zou helpen, zou een staking van lan gere duur kunnen worden afgekon- dgd. Dat de Ifalpa de hulp van Oe Thant heeft ingeroepen, bewijst dat er bin nen het bestuur grote meningsver schillen heersten. De vrees bestond dat een staking uitgelegd zou worden als een politieke daad en ook zag men op tegen de grote verliezen die lucht vaartmaatschappijen zouden lijden bij een staking van 24 uur. De vier Israëlische vrouwen, die door de Syrische autoriteiten giste ren zijn vrijgelaten, zijn inmiddels via Athene in Tel Aviv aangekomen De gezagvoerder van het gedeeltelijk vernielde TWA-vliegtuig blijft nog in Damascus. In het Midden-Oosten is de span ning na de vliegtuigkaping opnieuw gestegen. Dat uitte zich in gevechten langs diverse fronten. Israëlische vliegtuigen hebben militaire doelen in Jordanië aangevallen, nadat een nederzetting en Israëlische troepen van over de rivier de Jordaan waren beschoten. De bestookte doelen lagen tegenover Beit Sjean, waar in de af gelopen nacht twee mensen lichte verwondingen hadden opgelopen door beschietingen met mortieren en ha- zooka's. Vier burgers zijn gewond geraakt toen Arabische guerillastrijders een handgranaat gooiden in een bank in Nabloes, in het door Israël bezette westelijke deel van Jordanië. Aan het Suez-kanaal hebben Egypte en Israël een zwaar artillerieduel uitge vochten. Zowel in het noorden in de omgeving van El Firdanals als in het zuiden bij El Koebri kwam het ge schut in actie. De opperste Mohammadaanse raad heeft in Jeruzalem de Israëlische mi nister van politie verzocht om veilig heidsmaatregelen ter bescherming van de Islamitische heiligdommen. Er zou geëist zijn dat de bewakers van de heiligdommen wapens krijgen; dat alleen Arabieren met de bewaking worden belast en dat de sleutels van deuren naar het plein waar de mos- GISTERMORGEN is een Oostduit ser ongemerkt naar West-Berlijn ge vlucht. INBREKERS hebben bij C. en A. in Amsterdam de brandkast gekraakt. De buit bedraagt enige tienduizenden guldens. IN RUSLAND wordt bij bloedtrans fusies ook gebruik gemaakt van bloed van doden. keeën van Omar en El Aksa staan, onder de hoede van Mohammadaanse bewakers komen. De minister zou het verzoek hebben ingewilligd. De Israëlische procureur-generaal, Meir Sjamgar, heeft officieel de Australische schapenscheerder Mi chael William Rohan beschuldigd van brandstichting in de El-Aksa-moskee en het ontwijden van een heilige plaats. Volgens de tenlastelegging heeft de 28-jarige Rohan zich laten leiden door een extreme religieuze opvatting. Hij is de aanhanger van een kleine sekte, „de kerk van God". Ao.f- i*- 'f fffciSföS&fr#.- VttrWrrfifi-' -.4». ,iJ 1 SEPTEMBER 1939 Copyright De Stem-Het Parool WITTEVEEN DEN UÏL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het wetsontwerp tot aanpassing van de loon- en inkomsten belasting in verband met de werking van de inflatie zal door minister Witte- veen (Financien) tegelijk met alle andere fiscale voorstellen worden inge diend op de derde dinsdag in september (prinsjesdag), bij de aanbieding der rijksbegroting 1970. In zijn antwoord op vragen hier over van PvdA-fractieledder drs. Den Uyl zegt minister Witteveen, dat er een ontwikkeling is geweest die het kabinet verhinderd heeft het wets ontwerp tot tari'efaanpassdng reeds voor de vakantie in te dienen, zoals aanvankelijk door de minister was aangekondigd. Minister Witteveen zegt hierover „Nadat de voorbereiding van het ont werp reeds belangrijk was gevorderd, heeft de sociaal-economische raad, ii> het kader van het overleg van de re gering met het bedrijfsleven, in zijn 14e halfjaarlijkse rapport advies uit gebracht met betrekking tot de pro blematiek van de beteugeling der prijs- en loondnflaitie in 1970. In dit advies zijn een aantal suggesties ge daan op het gebied van de belastin gen, en daarbij is ook de aanpassing van het tarief van de inkomstenbelas ting betrokken. Het kabinet meent thans er goed aan te doen alle fiscale voorstellen tegelijk in te dienen op de dag van de indiening van de begroting. Tus sen de rijksbegroting 1970 en een aanpassing van de loon- en inkom stenbelasting bestaat in ieder geval dit verband dat dekkingsmaatregelen noodzakelijk zijn in verband met de continuering van de voor 1969 aan gebrachte verhoging van de belas tingvrije voet, die in het aanpassings- ontwerp moet worden verwerkt. Ter verkrijging van een juist in zicht in de totaliteit van de voor 1970 te treffen maatregelen zal de toe lichting van de aanpaissings- en de dekkingsmaatregelen geheel op elk aar moeten zijn afgestemd. In dit verband zij o.m. gewezen op de be tekenis van de tariefaanpassing voor het reëele vrij besteedbare loon, dat in de door de SER behandelde pro blematiek een belangrijke plaats in neemt." Zoals wij reeds meldden bestaan er bij de ARP bezwaren tegen de plan nen van minister Witteveen. Mr. B. Biesheuvel is niet van plan de belas tingvoorstellen zo maar te aanvaar den. Er zal volgens de AR-fractie heel wat tegenover moeten staan. IN DE haven van Marseille is aan boord van een Italiaans vrachtschip 600 kg opium gevonden. Het schip kwam uit Turijn. Er zijn twee arres taties verricht. IN MAASTRICHT is een jaar ge vangenisstraf geëist tegen de 41-jari- ge sloper H. S. uit Geleen, die ziin oudere broer heeft doodgeslagen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland vraagt zich momenteel af hoever men in West-Duitsland gevorderd is met de ontwikkeling van plannen om zelf ul tra-centrifuge trommels te gaan bou wen. Er zijn namelijk berichten opge doken dat het overleg tussen Neder land, West-Duitsland en Engeland over de gezamenlijke produktie van verrijkt uranium stagneert, omdat West-Duitsland meent het wel zonder het in Nederland ontwikkelde procé dé van prof. Kistemaker te kunnen stellen. Op het ministerie van Economische Zaken vertelde men ons desgevraagd, dat bij alle drie partijen nog grote reserves besaan om technische gege vens uit te wisselen. Zover is men nog niet. Daardoor zou aan Nederlandse kant ook geen juist beeld bestaan van de stand van ontwikkeling in West- Duitsland en Engeland. Daar komt bij dat het politieke overleg over dit gemeenschappelijk splijtstof-project geen vooruitgang vertoont. In juni heeft er voor de laatste maal ministerieel overleg plaats gehad. De stemming was toen tamelijk pessimistisch. Er is nog steeds geen datum voor nieuw minis terieel overleg bepaald. Een lichtpunt is, dat het ambtenlijk overleg tussen de drie landen wél goed verloopt. De ingestelde ambtelij ke werkgroepen komen regelmatig bijeen. In die vergaderingen duiken wel steeds niauwe problemen op, maar dat is een normale zaak, aldus de woordvoerder van het ministerie. Het tweede kamerlid De Goede (D '66) heeft intussen vragen over deze kwestie aan minister De Block gesteld. Hij wil worden ingelicht over de stagnatie in het ministerieel over leg en over de Duitse activiteiten om zelf centrifuges te gaan fabriceren. UTRECHT (ANP) Het dagelijks bestuur van het Nederlands Verbond vain Vakverenigingen, mede-eigenaar van de Arbeiderspers, heeft naar aan leiding van de berichten over verre gaande reorganisatieplannen bij Het Vrije Volk, in aanvulling op het door de directie van de Arbeiderspers uit gegeven communiqué nog eens on derstreept, dat bij de uitwerking van eventueel nog te nemen maatrege len de grootst mogelijke zorgvuldig heid in acht zal worden genomen voor wat de belangen van het per soneel betreft. AMSTERDAM (ANP) De N.V Amsterdamsch Havenbedrijf gaat haar bedrijf inkrimpen. Daartoe zal een gedeelte van de outillage worden afgestoten. Dit betekent bovendien dat in de komende maanden een deel van het personeel, voornamelijk uit de toe^ zichthoudende sector, zal moeten af vloeien. Het gaat in totaal om circa 70 werknemers. (Van onze redactie buitenland) HOUSTON Het maanstof bestaat niet zoals eerst gedacht uit een derde tot vierde, maar voor goed de helft uit glazen kogeltjes. Aldus de conclusie waartoe de geleerden van het Amerikaanse maanlaboratorium in Houston zijn gekomen. Het verklaart waarom de maan vaarders het maanstof als glibberig ondervonden. Ook de stukken steen bevatten glas en zijn bovendien be zaaid met kleine kratertjes die met glas zijn bezet. (Van onze redactie buitenland) ROME Op de tweede wereldsy node van bisschoppen die op 22 ok tober in Vaticaanstad begint, zal voornamelijk worden gesproken over de wijze waarop de solidariteit van de bisschoppen moet worden uitge legd. De agenda is inmiddels gepubli ceerd; in de tekst wordt het primaat van de paus voorop gesteld, maar wordt ook erkend dat de bisschoppen nauwere samenwerking onderling en met de paus wensen. BIJ EEN brand in een onbewoonbaar verklaarde woning in Gothenburg (Zw.) zijn vier mensen omgekomen. Het huis werd vaak door daklozen gebruikt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Mr. A. C. M. van de Ven, directeur-generaal voor So ciale Voorzieningen, heeft („als par ticulier") een open brief gericht aan mgr. Th. G. A. Hendriksen, de dezer dagen afgetreden hulpbisschop van Utrecht, mr. Van de Ven noemt dit terugtreden een „moedig besluit", dat vele verontruste katholieken tot „troost en steun" is. Zoals bekend is mgr. Hendriksen afgetreden, omdat hij zich niet meer kan verenigen niet de wijze waarop de vernieuwing der R.K. kerk in Ne derlanid wordt doorgevoerd. Een „heel wat edeler" motief voor aftreden, al dus mr. Van de Ven, dan dat van de Bredase vicaris-generaal Dr. Ruy gers. Op de „affaire-Ruygers" gaat de open brief verder niet in. Duidelijk is echter dat gedoeld wordt op ge ruchten als zou dr. Ruygers heengaan in verband staan met plannen om in het huwelijk te treden. Aan de open brief van mr. Van de Ven ontlenen wij het volgende: Ik hoop van harte, Monseigneur, dat u in de toekomst nog een be langrijke bijdrage zult kunnen leve ren „voor het behoud van ons katho liek geloof in Nederland". Ik herin ner mij nog, hoe in de twintiger en dertiger jaren in de Bisdommen 's- Hertogenibosch en Breda 's zondags onder het lof extra gebeden werd „voor het behoud van het geloof". In déze tijden heb ik pas goed beseft de grote betekenis van dat toenmalige gebed. Hoe weinig toch heeft onze clerus er toe bijgedragen om „Het Credo van het volk van God" van paus Paulus bij de Nederlandse katholieken ingang te doen vinden. Overdrijf ik, wanneer ik zeg, dat dat Credo door een groot deel van de Nederlandse katholieke theologen ge bagatelliseerd is? U bent zeer teleurgesteld over de besprekingen en conclusies van het pastoraal concilie. Zeer veel katholie ken in Nederland zijn dat met u. Heel dat concilie is niet veel meer dan „een marionettenspel". Van een reële ver tegenwoordiging van ons katholiek volk uit al zijn geledingen in dat con cilie au sérieux nemen? Voor zeer dienst wordt daar vrijwel uitsluitend uitgemaakt door extreme progressie ven. Het is voor mij onbegrijpelijk, hoe kardinaal Alfrink, de verantwoor delijke man voor dit concilie, dit tole reert. Hoe kan de kardinaal dit con cilie au serieux nemen? Voor zeer vele katholieken heeft diens autoriteit een lelijke deuk gekregen. Het zou voor katholiek Nederland wellicht heel wat heter zijn geweest, wanneer het opschrift van een Tijd-artikel had geluid: „Kardinaal Alfrink gaat heen, Mgr. Hendriksen volgt hem op". Dan zou katholiek Nederland misschien wel eens een betere toekomst tege moet hebben kunnen gaan. Onlangs was ik een dagje uit naar Kevelaer. Toevallig waren daar die dag twee bedevaarten uit Nederland. Het was een genot deze eenvoudige pelgrims voormalige Nederlandse Ma- ria-liederen te horen zingen in de gro te kerk en op het plein vóór de kerk. Wat wordt, zo dacht ik toen, aan deze goed-gelovige, eenvoudige mensen in Nederland toch veel onthouden. Het Credo van het volk van God is hun - zacht uitgedrukt - nauwelijks bijge bracht. Monseigneur, uw terugtreden toont duidelijk aan - wat velen trouwens reeds wisten - dat ons episcopaat te progressief is doordat het teveel het oor te luisteren legt bij te vooruit strevende theologen. Het lijkt, of dé ze het in katholiek Nederland alleen voor het zeggen hebben. Maar even zeer bevestigt uw terugtreden, het geen een naaste verwar> van een der bisschoppen mij enige tijd geleden zei dat niet alle bisschoppen die progres siviteit zijn toegedaan. Monseigneur, het optreden van deze priesters - en het tolereren van hun optreden door het episcopaat - is voor vele trouwe katholieken moeilijk te verteren. Zij voelen zich door het episcopaat in de steek gelaten en be ginnen hun vertrouwen in het episco paat en zijn leider langzaam te ver liezen. Van harte hoop ik, dat uw terug treden de ogen van de progressieve leden van het episcopaat moge openen en dat zij „in de ware geest van Va- ticanum II en in die van de goede paus Joannes" aan de Nederlandse katholieke kerkprovincie leiding mo- gen geven. Het gaat er bij mij niet in, dat de leiding, welke kardinaal Alfrink - wellicht overigens goed be' doeld - aan katholiek Nederland geeft de geest van paus Joannes weerspie' geit. Diens „Geestelijk Dagboek' ademt een totaal andere geest. Monseigneur, de benarde toestand van de katholieke kerk in Nederland zit mij zo hoog, dat ik dit schrijven - nadat u en de kardinaal er van heb ben kunnen kennis nemen - in de loop van deze week als een „Open brief aan hulpbischop Hendriksen" vrij geef aan de Nederlandse pers. De oprechte aanhangers van Vaticanum II en van paus Joannes XXIII worden tegenwoordig in katholiek Nederland - en met name in het pastoraal con cilie - dermate in de hoek gedrukt, dat zij toch ook wel eens publiekelijk van hun instemming en verheugenis mogen laten blijken, wanneer er in dat Nederland ook eens een belang rijke gebeurtenis plaats heeft, welke hun tot troost en steun is. De publica ties van de ambtsverlatingen aan de lopende band verdrieten hen reeds meer dan genoeg. Aldus mr. Van de Ven. Zo, daar zitten we dan weer mooi zonder linkse concentratie in Neder land. De PSP trad uit. En dat bete kende de doodsklap voor het gecom bineerde Nederlandse links-zijn. Een fraaie zaak, zo vlak voor prinsjesdag. Het is maar te hopen dat ze in de Tweede Kamer wat meer eensgezind heid tonen, want anders doet de re gering helemaal wat hij wil. Met zo'n losse verPAKking heb ik er overigens een hard hoofd in. Ik snap die PSP ook niet goed. Met welke groep moet die patij nu dan samen gaan werken? Met de KVP, of de VVD? Alléén oppositie voeren is uit de tijd en krachten verspillen. Niets meer en niets minder. Ik zie die PvdA en PPR namelijk ook nog niet samengaan. Maar snap pen doe ik het toch niet allemaal. Die drie partijen hebben niet voor niets een P in hun naam staan. Dat moet een teken zijn. PSP: P's genoeg, maar PAKken te weinig! „Op de grond bij het monument op de Dam zat een jongen te bladeren in „Europe on 5 dollar a day". Een keurige heer, die ook toekeek, zei tegen me: „Daar komt het allemaal door. Door dat boek. Want als je Am sterdam probeert te doen voor 5 dollar per dag móet je wel in de open lucht slapen" (Simon Carmig- gelt). De huwelijksperikelen zijn bij dit weer ook niet van de lucht. In Duits land zeker niet, hoewel de zaken daar toch wel wat anders liggen. Tenminste dat kan ik opmaken uit een groot opgemaakte advertentie in de Norddeutsche Zeitung in Bremen. Kort maar krachtig stond er in die advertentie: „Lieve Hermann kom alsjeblieft weer bij ons terug, ik zal ook nooit weer snert koken". Wat daar allemaal achter schuil gaat is niet voor te stellen. Naar mijn idee minstens drie keer in de week snert. Dat kan vergeleken worden met iets als de hoofdprijzen van een merkwaardige prijsvraag. De eerste prijs: een dag Den Haag; de tweede prijs: twee dagen Den Haag en de derde prijs: een week Den Haag. En dat is al een hele oude. U spreekt met uw Groene Baret (Uit VN). Bernadette Devlin vertoeft overi gens nog steeds in de Verenigde Sta ten van Amerika, waar zij al dicht bij het magische getal (en bedrag) van één miljoen (dollar) voor de slachtoffers van de onlusten in haar verscheurde vaderland is. Daar was ze tenslotte voor gegaan. Maai nu zijn ook de heren Mills en Baillie in de VS aangekomen om afbreuk te doen aan haar campagne. De twee heren der schepping hebben Bernadette een „Fidel Castro in minirok" genoemd. En dat respon deert onmiddellijk aan de gevoelens van diverse Amerikanen. Althans wat Fidel Castro betreft. Over de mini rok ben ik niet zo zeker. Scheidsrechtersaanstellerscommis- sie Met de hartelijke groeten voor de KNVB, KNWU, KNAU en de heer Joop Martens teken ik, MERIJN DEN HAAG Minister dr. M.A. M. Klompé (CRM) betreurt dat in 't hoogseizoen aan individueel reizen de jongeren de toegang tot enkele kampeerterreinen op Schouwen en Walcheren is geweigerd, hoewel de terreinen niet geheel bezet waren. Dit blijkt uit het antwoord van de minister op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid drs. J. van den Doel (PvdA), die vragen had gesteld over het feit dat veie kampeerter reinen op Schouwen en Walcheren voor ongehuwden beneden de 25 jaar niet toegankelijk bleken te zijn. Minister Kiompé ontkent, dat hier sprake is geweest van een drastische beperking in de recreatiemogelijk heden van jongeren. Overigens acht de minister het onjuist om op te tre* den, zoals in de vragen was gesug' gereerd. De gemeenten moeten vob gens haar zelf maatregelen nemen

de Stem | 1969 | | pagina 9