Glasfabriek blijft werken Raad Breskens gaf pomphouder meer dan hij verlangde culina AFSTAMMELINGEN VAN LINDEBOMEN Nieuwe straatnamen voor Nieuw-Borssele- DIRECTIE IN SAS VAN GENT SPREEKT BERICHT UIT LIMBURG TEGEN Ruim duizend eerstejaars in Eindhoven Telling van broedende huiszwaluwen Gifzaak terug verwezen SAFFIER In gesprek met Elly Roels vandaag morgen Hoeishet mogelijk heetman burg won ng van lenburg at en.waar? /leer nieuws uil stad en streek ©p pag. 3-5-7 TOOg 't keukencentrum Ministers: Vervuiling van Oosterschelde had voorkomen kunnen worden Hontenisse mag extra huizen bouwen steen van de maand september DE STEM VAN DINSDAG 2 SEPTEMBER 1969 1URG Op de bolbanen in vond een treffen plaats tus- iurg en Aardenburg. De wis- werd in eerste instantie een n de club uit Oostburg. Na rijden scoorde Oostburg ïoo Aardenburg 58 punten. In staat de revanche in Aar- op het programma. b, FILM, CONCERT ENZ. UZEN r 20 uur van haat 18 jaar crpen 3e dokter van St.-Pauli 14 j. De reis rond de wereld m *en a.l. Het groot restaurant a.l. ssades: Otley 14 jaar 1: Leven, liefde, dood 14 jaar ns: Arenden vallen aan in: Parade Walt Disney 1969 iome: Charly 14 jaar i: Asterix en Cleopatra a.l. d: Sissi a.l. tole: Fireball 500 a.l. y: Zweden, een paradijs o: De beste jaren van Laurel tardy a.l. - ;t: Met de engelen komt er last 29-8 tot 1-9: Zwartbaards t 14 jaar tole: Jeff 18 jaar ;ury: Jailhouse Rock 18 jaar istic: Isadora 18 jaar nandie 29-8 tot 1-9: De zoete en van Sexy Suzanne 18 jaar a- Het volkomen huwelijk 18 j. Doe dan genoegen aan de iden 18 jaar il: De vrouwenmoordenaar van on 18 jaar iy: In de klauwen van de en draak 18 jaar dis: Frankenstein en de valse- ters 18 jaar KLAAS tury: Beru en die dames lo J. ice: Misdaad is ons beroep 18 j. ova: Jerry Lewis kindermeid sar a: Duffy, de vos van Tanger aar iet: Keizerin Kathanna 18 jaar n: Hartstochtelijke ontrouw tentoonstellingen nna ter muiden irm. Raadhuis: Schilderijen en ldhouwwerk van Jos But en ■on R. de Meester de Betzen- uck. DIVERSEN BURG :t Koetshuis 14.30 uur ndleiding door bossen van testhove" TBURG del 14 en 19 uur orlichting groenten en fruit EEL. FILM, CONCERT ENZ. tburg idel 20 uur yton Place 18 jaar 'WERPEN oscopen Als onder vandaag IT oscopen Als onder vandaag NIKLAAS oscopen Als onder vandaag TENTOONSTELLINGEN ANNA TER MUIDEN oorm. Raadhuis: Schilderijen en ïeldhouwwerk var Jos But en aron R. de Meester de Betzen- rouck. voor deze rubriek tel. 01180- of Postbus 116 in Middelburg L> HEEFT KANS CEZlEV» ONZE DIEREN TE VANGEN EN IN U\N KRAM- OP TE SLUITEN. OW IS EEN BELONING WAARD Van onze correspondent) BRESKENS In de raadsverga dering van 25 augustus heeft het gemeentebestuur van Breskens be sloten om de markt van de Mercu- riusstraat naar het Oranjeplein te doen verplaatsen. De raad nam dit besluit tegen het advies van het col lege van b. en w. in naar aanleiding van een verzoek van de heer C. v. d. 'Sande. De heer v. d. Sande is n.l. houder van een pompstation in de Mercu- riusstraat en bracht in zijn verzoek schrift naar voren dat hij tijdens de narktdagen die op maandag eenmaal in de 14 dagen worden gehouden zo goed als geen klandizie heeft, daar de doorgang naar zijn benzinepomp door een aantal marktkramen wordt jrersperd. Dat de marktlieden die deze 14- aagse markt trouw bezoeken niet ferg in hun sas zijn met de door de gemeenteraad genomen beslissing Jplijkt wel uit hun uitlatingen: de Jieer J. P. van Leeuwen, een van de gooplieden, meende dat door een der gelijke beslissing de markt in Bres kens kapot wordt gemaakt. „Je kunt het zelf zien, we moeten paar het geasfalteerde gedeelte van het Oranjeplein. Het is daar een open Vlakte en bij een beetje wind ben ik bang dat de kraampjes omver waai- fen. We kunnen ze op het asfalt im- iners nooit zo goed vastzetten als op ^ïet ogenblik het geval is". „Bovendien staan we daar op een ppen vlakte. Hier kunnen we de pin- pen van de kramen in de voegen tus sen de straatstenen steken en ik moet de eerste nog tegenkomen die er in Waagt een pin met goed fatsoen in pet asfalt te slaan. Bovendien is het er 's winters spiegelglad want dan •wordt het terrein bij vorst onder wa- Jer gezet zodat de jeugd het dan als ■isbaan kan gebruiken. Het lijkt me Tuet bepaald aanlokkelijk voor de planten om hun inkopen op een ijs- paan te doen". 1 „Waarom moeten we hier weg? Die paar kramen, welgeteld vier, die de toegang tot de pomp versperren, kun- pen net zo goed een stuk opgescho ren worden zodat we hier met de markt kunnen blijven staan en de |veg voor de heer v. d. Sande vrij is. De heer v. d. Sande zegt over de aanleiding van zijn brief ontstane kwestie: „Ik ben nu al vier jaar be zig om de toegang tot de pomp op maandag vrij te krijgen. En nu is dan eindelijk de beslissing gevallen. Volgens mij echter zal het afdoende zijn indien een paar marktkramen worden verschoven. Dan zou ik uit de brand zijn geholpen en de markt kooplieden zouden gewoon in de Mercuriusstr. kunnen blijven staan". De heer P. Zegers wethouder van openbare werken vertelt zelf ook niet gelukkig te zijn met het besluit dat de raad inzake de verplaatsing heeft genomen. De kans bestaat nu dat de marktkooplieden bij minder gunstige weersomstandigheden niet komen op dagen omdat het Oranjeplein te win derig is. EINDHOVEN (ANP) Aan de Technische Hogeschool te Eindho ven heeft de inschrijving van eerste jaars studenten plaatsgevonden. In totaal hebben zich aangemeld: 875 studenten, tegen 742 in het vorig cursusjaar op de eerste inschrijvin gen. Dit aantal van 742 in septem ber 1968 is in de loop van het cur susjaar opgelopen tot 904, hetgeen een stijging betekent van plm. 22 procent t.o.v. de eerste inschrij ving. Indien in de komende maan den een even grote toename als het vorig jaar plaatsvindt, betekent dat, dat het aantal van de 875 tot nu toe voor het eerst ingeschreve nen voor het cursusjaar 1969-1970 uiteindelijk zal stijgen tot ruim dui zend. De tot nu toe ingeschreven eerste jaarsstudenten zijn volgt over de studierichtingen verdeeld (tussen haakjes de aantallen van de cursus 1968-1969 na de eerste inschrijving afdeling bedrijfskunde i.o. 93 (73) onderafdeling wiskunde 50 (45); af deling technische natuurkunde 93 (100); afdeling werktuigbouwkunde 118 (88); afdeling elektrotechniek 204 (176); afdeling scheikundige technologie 160 (135); afd. bouw kunde 153 (116); toehoorders 4 (3). totaal 875 (742) waarvan 11 (11) meis j esstudenten (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Een krantebericht heeft enige beroering gewekt on der het personeel van de glasfabriek in Sas van Gent. In bedoeld bericht werd gewag gemaakt van de bouw van een nieuwe glasfabriek in het grens gebied tussen Kerkrade en de Duitse gemeente Herzogenrath. iüHb- '[-I'" ■lilBÉTl'lllfeB '4;'! In deze spiegelg-lasfaibrae-k, investe ring 100 miljoen Duitse marken, zou den speciaal autoruiten gemaakt worden. De nieuwe glasfabriek wordt gesticht door het^concem Saint Go- sche Glacerdes de Saint Roch. Volgens het (ANP)-beriaht zouden als gevolg van de produktie vain het nieuwe be drijf bij de Limburgse grens oudere vestigingen vam Saint Gobdn, onder andere ook de glasfabriek iin Sas van Gent, de produktie vam autoruiten staken. Het persbericht is voor de directie van de Sasse glasfabriek aanleiding geweest zich in een circulaire tot het personeel te richten om het „voor onnodige ongerustheid te behoeden". „In dit artikel", aldus de directie, „wordt de schijn gewekt dat de fa- brikage van autoruiten gecentrali seerd zal worden en dat verschillende andere bedrijven deze produktie zul len stoppen. In werkelijkheid gaat het er om dat de voltgen.de nieuwe float glasfabriek door Saint Gobim en Saint Roch samen itn Herzogenrath gebouwd wordt. Dat op den duur an dere ovens met slijp- en polijstafde- iingen stil vallen is uiteraard van zelfsprekend." Aldus de directie van de glasfa briek. Voor het bedrijf in Sas van Gent is echter geen enkele conse quentie te verwachten dan dat dit bedrijf op den duur steeds minder spiegelglas en steeds meer float glas zal verwerken. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Hoeveel broeden de huiszwaluwen telt Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen en de „zak" van Zuid- Beveland? Op deze vraag zou de vogelwerkgroep van de Kon- Ned. Natuurhistorische Vereniging afd. Zeeland gaarne een zo exact moge lijk antwoord hebben. Daartoe wordt de medewerking gevraagd van ieder die op de hoogte is van broedplaat sen van huiszwaluwen. Sinds een aantal jaren wordt het aantal broedplaatsen van de huis zwaluw, herkenbaar aan haar witte stuit in Nederland zo nauwkeurig mogelijk vastgesteld. De huiszwaluw (latijnse naam Elichon Urbica) nes telt zich meestal in kleine maar ook in zeer grote kolonies buiten onder dakgoten e.d. Dit in tegenstelling tot de boerenzwaluw, herkenbaar aan zijn lange gevorkte staartje en rood bruin voorhoofd en keel, die bin nenshuis o.a. in stallen broedt. Uit de tellingen is gebleken dat het aantal broedgevallen van de huiszwaluw aanzienlijk groter is dan men aanvankelijk had aangenomen. Grote delen van Nederland zijn in middels onderzocht. Van andere ge bieden zoals Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren en de „zak" van Zuid-Beveland b.v. ontbreken nog de nodige gege vens. Medewerkers aan de tellingen van broedende huiszwaluwen gelieven hun bevindingen op te sturen aan de heer H. Enkelaar, lid van genoemde vogelwerkgroep. Deze zal gaarne ge- inform-eerd worden over de volgende vragen: hoeveel nesten van de huis zwaluw werden in 1969 bewoond? Hoeveel, indien men dit weet, in voorgaande jaren? Waar bevinden zich de nesten (aan schuur, huis enz.)? Wat voor dak heeft het ge bouw (riet, zinken platen, asbestpla- ten, dakpannen)? De opgaven die nen voorzien te zijn van de naam van de bewoner, straatnaam, naam van de polder en van de gemeente- (ADVERTENTIE) Europa's meest exclusieve keuken Baronielaan 59 Breda Wat it* die Spar vandaag ireer voordelig. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Lardi nois heeft mede namens minister Bakker de vragen beantwoord, die vier Tweede Kamerleden in juni hebben gesteld naar aanleiding van de vervuiling van de Oosterschelde. In hun antwoord zeggen de ministers te verwachten, dat de Goese chlore- ringsinstallatie herhaling van ge vaarlijke vervuiling zal voorkomen. De kamerleden Tuijnman (WD), Van Bennekom (A.R.), v. d. Peijl (CHU) en Dusarduijn (KVP) had den hun vragen gesteld, toen bleek, dat de opening van het mosselsei zoen in Zeeland moest worden uitge steld een gevolg van een zo danige vervuiling van het Ooster scheldewater dat de mossels niet voor consumptie geschikt waren. De ministers zeggen, dat de ver vuiling voorkomen had kunnen wor den wanneer de persleiding voor het afvalwater van Goes naar Waar de (aan de Westerschelde) al in wer king was geweest. Maar de bestek ken voor dit project waren pas in het voorjaar van dit jaar klaar. In middels heeft de gemeente Goes om een rijksbijdrage gevraagd in het 7 miljoen gulden kostende werk. De ministers zeggen niet over gegevens over de schade voor de mosselkwe kers te beschikken. Maar, zeggen ze geruststellend, deze zal wel niet zo groot zijn. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE Door de Gede puteerde Staten van Zeeland zijn de gemeente Hontenisse acht woningwet woningen extra toegewezen. B. en w. adviseren de gemeenteraad, die woensdag om acht uur bijeenkomt, deze woningen te laten bouwen bo ven de reeds toegewezen huizen. In totaal zouden in de gemeente Hontenisse dan zestig woningen kun nen worden gebouwd, t.w. tien wo ningwetwoningen in Kloosterzande, dertig premiewoningen in hetzelfde dorp, tien premiewoningen in Lams- waarde en nog eens tien premiewo ningen in Terhole. De premie- en woningwetwoningen zullen in uiter lijke uitvoering weinig van elkaar verschillen. De woningwetwoningen zullen f 480,goedkoper zijn dan de premiewoningen. Het plan dat in het verleden werd geopperd de huren voor de woningen gelijk te trekken, kan niet worden uitgevoerd door de situatie op de ka pitaalmarkt. Verder zullen in de raadsvergadering worden behandeld het treffen van voorzieningen op de lagere scholen, de rekening 1967 ge combineerd armbestuur-bijdrage stichting festival voor de werkende jeugd, het bestemmingsplan Lams- waarde, overname Lange Nieuw- straat, subsidie carnavalscomité, be noeming gemeentearbeider en nieuwe normen salariëring ambtenaren. 'i' (Van onze correspondente) 's-GRAVENPOLDER In gedach ten zien we onze voorouders, enkele eeuwen geleden, bijeenkomen op het punt, waar de vier lindebomen ge plant zouden worden. Kleine boom pjes, die door de notabelen als een herkenningsteken van de grens tus sen Kloetinge en 's-Gravenpolder werden geplant. Zij wensten de boompjes een voorspoedige groei en dronken op het welzijn van de streek en zijn bewoners. De lindebomen werden groot en indrukwekkend tot in 1967 het besluit moest vallen het viertal te verwijderen. Een inwoner van 's-Gravenpolder vond dat ver schrikkelijk. Juist op tijd slaagde hij erin om stekken van de alom beken de bomen in zijn tuin over te planten. Deze stekken zijn inmiddels al klei ne boompjes geworden. De vier lindebomen blijven op deze wijze voor het nageslacht bewaard. De inwoners van 's-Gravenpolder, die de imposante lindebomen indertijd regelmatig op hun weg naar Goes ontmoetten, zouden graag zien, dat de „afstammelingen" van de vier lin den op een geschikte plaats langs één van de wegen bij of in het dorp wor den geplant en dan het liefst met enig ceremonieel vertoon. Indertijd had men de bomen eigen lijk liever laten staan, maar het ver keer werd er ernstig door belemmerd. De eeuwenoude vier linden, die twee jaar geleden langs de weg van 's-Gravenpolder naar Goes werden gerooid, omdat ze het verkeer ernstig belemmerden en rechtsonder (foto montage) de „afstammelingen" van de lindebomen, die met zorg omringt worden in de tuin van een inwoner van 's-Gravenpolder, Eerst werd een fietspad achter de bomen omgelegd. De autoweg werd er tussendoor gelegd. Bij nader onderzoek bleek dit geen afdoende effect te hebben. De bomen werden weggekapt, ondanks heftige tegenstand van vele kanten. (Van onze correspondent) DEN BOSCH In de zaak tegen de 48-jarige wegenbouwarbedder G. V. uit Amsterdam die op 19 augustus j.l. voor het Bossche gerechtshof in hoger beroep terecht stond onder be schuldiging van een poging om te zamen met de Schijndelse gifmengster Riet H. zijn vrouw te vergiftigen heeft het hof een interlocutoir arrest gewezen. De zaak is voor nader on derzoek terugverwezen naar de rech- ter-commissaris bij de Maastrichtse rechtbank. Dit nader onderzoek zal op de eer ste plaats de vraag omvatten welke vormen van D.D.T.-poeder voor in- sectenbestrijding met name voor moeren in of omstreeks 1960 in de handel (winkels) verkrijgbaar waren. Ook zal de rechter-commissaris enke le medische en/of oxicologische des kundigen moeten aanwijzen, die o.m. een onderzoek moeten instellen naar de vraag of een slechts de bodem van een koffiekop bedekkende hoe veelheid van een der destijds ver krijgbare D.D.T.-poeders in het al gemeen in staat moet worden geacht een volwassen mens te doden. De voortzetting van het onderzoek ter terechtzitting van het hof zal op een nader te bepalen tijdstip na de voltooiing van het onderzoek door de rechtercommissaris plaatshebben. (ADVERTENTIE) Its van >T pedrito J Tj*- Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opge steld door het K.N.M.I.: Overwegend droog, tijdelijke opklaringen en temperaturen in het algemeen onder normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge- niddeld over Nederland. Voor woensdag: Aantal uren zon: i tot 7. Min. temp. van ongeveer nor- ^uial tot 3 graden onder normaal, kax. temp. 0 tot 3 graden onder pormaal. Kans op een droge periode wan minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor donderdag: Aantal uren zon ™t Min. temp. van ongeveer nor- JJaal tot 4 graden onder normaal. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een Tjkoge periode van minstens 12 uur Pa procent. Kans op een geheel droog ptmaal 80 procent. (Van een onzer verslaggevers) 's-HEERENHOEK Ook wat de straatnamen betreft blijkt de ge meentelijke herindeling van Zuid- Beveland, die per 1 januari a.s. van kracht wordt, de nodige problemen op te leveren. Voor de gemeente Nieuw-Borssele (waarin opgeno men Borssele, Nieuwdorp, 's-Hee- renhoek, Heinkenszand, Ovezande, dijk, Baarland, Hoedekenskerke, Kwadendamme, Nisse en 's-Graven polder) werd enige tijd geleden een speciale commissie gevormd, die tot taak had te voorkomen, dat de nieuwe gemeente dubbele of zelfs meervoudige straatnamen zou heb ben. Een meervoudig aantal Hoofd straten, Dorpsstraten, Nieuwstraten en andere bekende straatnamen is uiteraard binnen één gemeente niet hanteerbaar. De commissie bestaat uit gemeen tesecretarissen en andere ambtena ren uit de betrokken gemeenten. Ze is met een onderzoek gereedge komen en zal adviezen geven over te nemen maatregelen. Nieuw-Borssele zal 374 straat- en wegnamen hebben, althans zover daaraan genummerde percelen lig gen. Hieronder bevonden zich vol gens het onderzoek 72 straten, die dubbel of meervoudig voorkwamen. Er waren ook straatnamen bij, die verwarring zouden kunnen geven. De gemeentesecretaris van 's-Hee- renhoek heeft het gemeentebestuur geadviseerd om de gemeenteraad, die woensdag 3 september (mor gen, om 19.30 ur) vergadert, voor te stellen een aantal straten en wegen te wijzigen. In overleg met de thans nog aangrenzende gemeenten zullen bovendien ook enkekle buitenwe gen van andere nummers moeten worden voorzien. De wijziging van de straatnamen wordt als volgt voorgesteld: :Achterweg wordt Pak huisstraat; Burg. Tiemansweg wordt Cingeldijk; Dorpsstraat wordt Be nedenstraat; Goese straatweg wordt Heinkenszandseweg; Groeneweg wordt Beeldhoeveweg; Hoofdstraat wordt Kuijpersdijk; Industrieweg wordt Cingeldijk; Kerkstraat (bo ven) wordt Kuijpersdijk; Kerkstraat (onder) wordt Benedenstraat; Kon. Julianalaan wordt Achterstenhoek; Ovezandseweg wordt Vroonhoek; Stationsweg wordt Molendijk; Stoof laan wordt Stoof weg. Door de gezamenlijke gemeenten is verder contact opgenomen met het centraal adviesbureau voor or ganisatie, documentatie, registra tuur en personeelsbeheer van de Ver. van Nederlandse Gemeenten om te komen tot het opmaken van een richtplan voor indeling van de nieuwe secretarie, het berekenen van de daarvoor nodige ruimten en verdere richtlijnen voor de over gang. De hiervoor uit te brengen advie zen kunnen gesplitst worden in fase 1 (kosten f 2500,-) en fase 2 (kosten f 10.000,-). De gemeenteraad zal worden voorgesteld hieraan deel te nemen en (omgeslagen naar het hui. dige inwonertal) de kosten voor re kening van de gemeente te nemen. Er is een dichter voor nodig om de zeldzame schoonheid van de saffier te beschrijven. Een steen die met zijn pure blauw en fluwelen glans een fonkelende hulde brengt aan de charme van de vrouw die hem draagt sieraden met saffier van af 125,- edelsteenkundige f.g.a: I diamantexpert g.i.a. ÉÉÉaH LIJNBAAN 92 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam ELLY Roels is 17 jaar oud en naar zij zegt kindermeisje van een stel lieve kinderen. Zondagavond won donker blonde Elly de eerste prijs in een competitie met enkele andere Zeeuwsch-Vlaamse meisjes en werd daardoor Miss Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen 1969. GISTERMIDDAG had de jeugdige uit Graauw afkomstige Miss in Hulst haar eerste interview: „Ik gaf me zelf weinig kans. De andere meisjes zagen er erg leuk uit. Bovendien had ik gedacht dat de heer Hendriks meer over wielrennen zou vragen dan hij deed. Ik weet overigens wel wat van wielrennen af. Ik bezit veel boeken over die sport. Het boek van Jan Janssen bv. Bovendien bezit ik plak boeken die ik vroeger bijhield, maar daar ben ik mee gestopt toen ik van de huishoudschool afkwam en ging werken. Ik kon het niet meer elke week bijhouden. MIJN tante nam mij voor het eerst mee naar een wielerkoers, mijn va der en moeder voelen er weinig voor, je zou zelfs kunnen zeggen dat ze anti-wielrennen zijn. Ik kan dat wel begrijpen omdat ik de eerste rit die ik zag ook niet leuk vond. Later, toen ik de wielrenners leerde kennen, werd dat anders. Ik kreeg meer be langstelling voor de sport." ELLY Roels, die op tienjarige leeftijd al naar wielrennen ging kijken, heeft onder de wielrenners haar favorieten. Zonder aarzelen noemt zij bij de amateurs de namen van Kees Koe ken, en Jan Aling en bij de nieuwe lingen die van Wim de Waal. Voor geïnteresseerden: Elly gaat weinig uit, is niet verloofd en zou als hij leuk is eens wat nader kennis wil len maken met een wielrenner. Die coureur zal weinig hinder ondervin den van Elly's werkgevers: de Hul ster familie Van Poeljewaar zij naar haar zeggen wordt behandeld als een eigen kind. ,ALS er in Hulst wordt gekoerst, mo gen de wielrenners die ik ken, zelfs boven komen

de Stem | 1969 | | pagina 3