0RDIGER Politie controleert racebaan bij veerhaven Kruiningen M IVeel gepraat over uitkering ineens aan ambtenaren mm VREDESWEEK IN ZEELAND ers Nederland Raad Yerseke dankbaar procedure chlorering VEEL PUBLIEK OP SCHAPENDAG .-papier voor uw 1— pen ERRES RAAD ST. JANSTEEN Oogsttoernooi ETI zat niet stil in '68 400 Missionarissen en ontwikkelingshelpers hebben dringend om vervoer gevraagd aan de MIVA. De MIVA, de Missie Ver keersmiddelen Aktie, houdt dit week-einde haar jaarlijkse kol- lekte en giro-aktie. De MIVA wil dan deze 400 missionarissen mobiel maken. De MIVA kan dit alleen mét U. Wilt U helpen Een van deze 6 of een van de andere 394? nationale MIVA-kollekte en giro-aktie deze 400 missionarissen mobiel /ANDELTOCHTEN ite Sas van Gent temmingsplan DRTING bü VAN TOL bü VAN TOL bij VAN TOl 231,- 223,- 195,- 519,- 479,- DRTING fij willen publiek waarschuwen" Drie van Breda XV NAC-Feijenoord VI Snepvangers ptember aanvang 14.00 uur !0 uur 25 km. a den 5 - 10 - 15 en 25 km ibachtschool, Bergweg Goes. voor 5 september, na deze dat,,,. 0,25 inschrijfgeld. um jaar 1,40 (met herinnering) Voi 0 (met herinnering). Bondsleden n: M. Vermeule, Frambozenstr trog ge, Kamperfoeliestr. 34, G0es S>T€M VAN ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1969 IKEL 26 WET OP DE ITELIJKE ORDENING. 9 tot en met 30 sept. 1969 ligt ter tarie voor eenieder ter inzage het stemmingsplan met bijbehorende de bebouwde kom dezer gemeen- zwaren kunnen door hen, die zich varen tegen het ontwerp tot de lebben gewend, gedurende boven- ijn worden ingediend bij Gedepu- !7 aug. 1969. ster van Sas van Gent. R. A. J. DEN BOER BS voor diverse afwisselende ris, tantième, 6%'vakantie- iling. de heer P. J. Metse, cfirec- 111-13. na telefonische afspraak, spoedige indiensttreding een van KAPTEIN-MOBYLETTE n het rayon Noord-Brabant/ in de branche dan 35 jaar ireven sollicitaties, onder bij- ■ecente pasfoto, te richten aan eelszaken. iwiel- en motorindustrie Hulst (Ov.). itie) 1, 2-5 kg, instelbaar, biolo- ekknop, automatische toevoe- ipoelmiddel. i.a. CONSTRUCTA - PHILIPS - bij bij S - RUTON - ERRES - U krijgt nog een aantrek- >f wasmachine èn wij Gentsestraat 4 Tel. 01158-1938 SAS VAN GENT (Van een onzer verslaggevers) Elektronische snelheidsmeting op „het circuit van Kruiningen". ïèn vrachtwagenchauffeur zag de verraderlijke kabeltjes op straat en remde krachtig. Het gevolg was dat de kabel brak... Maar men heeft reserve-kabeltjes genoeg bij de rijkspolitie. (Van een onzer verslaggevers) ST. JANSTEEN Veel, lang en onnodig is er gistermiddag gepraat de gemeenteraad van St. Jansteen. Ej de behandeling van het voorstel nn B. en W. de gemeenteambtena- [tn een uitkering ineens te verstrek en van 140,konden sommige 'aadsleden er maar niet van over rated worden dat de burgemeester, secretaris en de gemeente-ont- [anger niet onder deze regeling val- lm, Zowel de raadsleden v. Acker en «vens ageerden tegen het feit dat Kist deze drie „hoger gesalarieer- waarschijnlijk zullen kunnen Wieten vaa de ministeriële 1%-re- rag met een minimum van 110, 81 een maximum van 260,De 'aadsleden vonden het onrechtvaar- >8 en begrepen niet dat de ge meenteraad geen zeggenschap heeft ver de vaststelling van salaris en Peciale regelingen voor deze func- il® jangen leste, de heer Stevens s a! om stemming over dit Qerwerp gevraagd, begon het zoals «•gemeester mr. J. I. M. Reuser zei, 7* °osten te dagen. Het voorstel zonder hoofdelijke stemming Tijdens de rondvraag Ov» 1 raadslid Pleunis vragen son wotl®e'ukken op de rondweg tus- oinvoi c'n Jansteen. Is het niet bint' zo vroe§ de heer Pleunis de 'pü 'e beveiligen met waarschu- Belgen betrokken. Het lijkt wel of de Belgen denken dat geplaatste ver keersborden niet voor hen zijn be stemd. Het raadslid Stevens vroeg het college of het niet mogelijk was de politie in te schakelen bij de be veiliging van de kruispunten, op de rondweg. Vooral, zo zei hij, tijdens de spitsuren. Burgemeester Reuser ver telde dat dit bijzonder moeilijk zal zijn in de zomer, een seizoen waarin de beveiliging het noodzakelijkst is. Onze posten, aldus de burgemeester, zijn tijdens de zomer onderbezet om dat veel manschappen naar de grote steden en de kust worden gediri geerd. MIDDELBURG-KRUININGEN - Het vierstrooksgedeelte van Rijksweg 58, t/erhoogte van de veerweg (wegnummer 60) bjj Kruiningen, is in de afgelopen maanden het toneel van vreselij ke ongelukken geweest. Een van de oorzaken is zonder enige twij fel de hoge snelheid waarmee au tomobilisten over de dubbele rij strook voortrazen, in de hoop dat zij nog net vóór het licht op rood springt de kruising tussen de Zeeuwse weg en de Veerweg kun nen „pikken". Op het bewuste weggedeelte is een „afpellende" maximumsnelheidsrege- ling van kracht. Na het gedeelte waarop menigeen met gas-op-de- plank-rijdt, krijigt men een bord met het opschrift „70 km" in zicht, ge- valgd door een bord met het opschrift „50 km". De rijkspolitie van het district Middelburg, in samenwerking met de rijikspolitiegroep van Kruiningen is met behulp van een elektronisch meetapparaat gaan kijken in hoe verre de automobilisten zich aan de aangegeven maximum-snelheid hou den. Het resultaat was schokkend. Bij metingen gedurende anderhalf uur (uiteraard voor het verkeer in één rijrichting) op een ruime afstand van het bord dat de 50 km-zone aangeeft, werden maar liefst veertig overtre ders aan hun vestje getrokken De mannen aan de meters hadden een flinke „overschep" bij de politio nele pap gegooid. Zij gaven alleen proces-verbaal aan degenen die snel ler dan 70 km reden! Maar ondanks deze mildheid bleven er nog veertig aan de haak hangen. Die anderhalf uur hebben de rijks politie geleerd, dat er op het bewuste weggedeelte een intensieve controle met de elektronische meetapparaten nodig is. Van nu af kunnen automobi listen die de snelheidsmeter op hun dashboard niet nauwkeurig in de ga ten houden, erop rekenen dat de po litie snellere en betere meetappara tuur in de berm heeft staan „Wij willen het publiek graag voor af waarschuwen", zegt men bij de verkeersgroep van de rijkspolitie. „Het is werkelijk onze bedoeling niet, de mensen processen-verbaal te be zorgen. Het gaat ons (zoals eigenlijk iedereen) cum een verhoging van de veiligheid op dat weggedeelte. Daar voor is het nu eenmaal nodig, dat wij mensen die hardleers of onzorgvuldig zijn, corrigeren door middel van een proces-verbaal." De snelheidsmetingen zullen op het beruchte weggedeelte in een hoge frequentie plaatsvinden. Dat wil zo veel zeggen als: je loopt vaker dan ooit de kans een proces-verbaal te krijgen. Vanzelfsprekend is het overschepje dat hij de proefmetingen nog werd gegeven, bij de metingen die vanaf heden begonnen zijn, niet meer aan wezig. (Van onze correspondent) SCHOONDIJKE Gedurende de de afgelopen weken werd te Schoon- dijke een jaarlijks oogsttoernooi ge houden door de Schoondijkse voet balvereniging. Behalve de organise rende vereniging, namen aan dit toernooi ook elftallen deel uit Hoofd plaat, Biervliet en Breskens. De uit slagen waren: Hoofdplaat I - Schoon- dijke I 5-2; Biervliet I - Breskens II 1-2; Uitslag van de finale Breskens II - Hoofdplaat I 3-5. Strijd om de derde en vierde plaats Biervliet I - Schoondijke I 3-1. De eindstand luidt dus: 1. Hoofdplaat, 2. Bres kens, 3. Biervliet en 4. Schoondijke. zoals België die kent. iljfi,;i«Waarop ket aantal verkeers- !iin J! C"e op een bepaalde weg Bevallen staan vermeld. De bur iêi"(fSier van S'- Jansteen zei dat öch m Werc* onze zuiderburen taan houtaT d® verkeersre§els ie"'Lai ?e,zf op rondweg gebeur- gelukken, zo stelde hij, zijn Vol£i van Sociale Zaken en faalrï6 a°? ^°°lvink, heeft be- 'terwl aan. ongeveer 40.000 in <]jpJ?,ers.\ ,°P 1 september a.s. 'oorzieni»Zljn kü de sociale werk- 5,1 Wort1w\een ?enmalige uitkering women toegekend. 'Sjntiew?t' van ket loon en de va- social van werknemers in ^kbaar ge^eïd V0°rZiening be" (Van onze correspondent) YERSEKE Uitvoerig werd door de raad van Yerseke het punt chlo rering i.v.m. de besmetting in de Oos- terschelde besproken. Hieruit bleek dat geregeld door het gemeentebe stuur zelf controle wordt uitge oefend, o.a door opzending van mos sels naar liet streeklaboratorium. Volgende week komt de installatie voor de chlorering aan het stoomge maal te Kattendijke in werking. Met de oesters is er niets aan de hand, aangezien deze veel minder water vergen. Mocht er iets mis gaan dan kunnen direct maatregelen genomen worden. Aan arbeidskosten werd door de gemeente i.v.m. chlorering betaald 2330,aan vervoerkosten en ma teriaal 1400,aan chloor een be drag van 26.850, Voor dit bedrag zijn enkele bedrij ven garant. Via het produktschap hoopt men deze kosten om te slaan over de bedrijven. Het produktschap kan later verhaal zoeken bij Goes. De heer Cornelisse kwam terug op de voorschriften en bepalingen die door het waterschap zijn gesteld i.v. m. de chlorering. Hieruit zou blijken dat dit voor Yerseke veel geld zou kunnen kosten. Deze voorschriften zijn precies dezelfde als die welke Goes krijgt wanneer dit zelf gaat chloreren. Er kan inderdaad bij on- .-'.-4 MP..'V. (Van onze correspondent) GOES De provinciale foscha pendag Zeeland gehouden in Goes en georganiseerd door het Schapenstam boek voor Zeeland irn Goes is een succes geworden. Dit vertelde ons na afloop het jurylid M. Jansen uit Rijs- sen. De aanvoer was groot. Het vrou welijk materiaal was van hoge kwa liteit. De oudere rammen waren ook goed. De publieke belangstelling voor dit jaarlijks gebeuren was bijzonder groot Ook van buiten de provincie Zeeland bleek er gorte belangstelling te be staan voor deze fokschapendag. Op vallend was de grote Belgische be langstelling. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het zojuist ver schenen jaarverslag over 1968 van het Economisch Technologisch In stituut voor Zeeland, legt getuigenis af van een indrukwekkende activi teit, die in 1968 door het instituut werd ontplooid. Geen enkel facet van de ontwikke ling van Zeeland of het ETI heeft er zijn wetenschappelijke inbreng in ge had. De taak van het ETI als bemid delaar bij vestiging van grote en klei ne. bedrijven in Zeeland, kreeg in het verslagjaar nog meer omvang. Een nieuw element werd gevormd door het overleg dat is begonnen met een particulier adviesbureau, dat zich toelegt op acquisitie in de Verenigde Staten. Overzicht van de provinciale Inzet: De tentoonstelling van varkens en werk. schapen op de Grote Markt in Goes. keurmeester aan het (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De werkgroep „Vredesweek" van de Zeeuwse contactgroep „Jeugd en Oecu mene" wil dit jaar aan de inter nationale vredesweek, van 21 tot 28 september, een forse bijdrage leveren. Op zaterdag 27 septem ber wordt er in de ambachts school te Goes een provinciale manifestatie gehouden, waarop drs. J. Pronk (medewerker van prof. dr. J. Tinbergen) een inlei ding zal houden. Er zal ruime ge legenheid worden gegeven om te discussiëren over het centrale thema van de vredesweek: de enorme kloof die er gaapt tussen rijk en arm op deze wereld. Er wondt ook een avondprogramma geboden, dat speciaal op de jonge deelnemers gericht is. Een cabaret voorstelling vormt de hoofdschotel van dit programma. De provinciale dag wordt voorbereid door represen tanten van verschillende Goese ker ken, het humanistisch verbond en door leden van de provinciale werk groep. Aan de provinciale bijeenkomst gaan regionale vergaderingen vooraf. Deze worden gehouden in Goes (maandag 1 september, 8 uur in „De Veste"); in Terneuzen (woensdag 3 september, 8 uur in „Pro Rege") Zierikzee (donderdag 4 sept., 8 uur in het r.-k. parochiecentrum) en in Middelburg (vrijdag 5 sept., 20 u in „De Schakel"). Op deze avonden wordt o.a. de discussiefilm „Homo homini" vertoond, welke handelt over menselijke verhoudingen. Het thema van de geweldige tegen stelling tussen rijk en arm is boven de vredesweek geschreven, omdat de wanverhouding tussen verzadiging en honger onder de mensen volgens zeer velen, zowel vertegenwoordigers van de kerken als geleerden, op een rampzalige dag tot een catastrofe moet leiden. De provinciale werk groep Zeeland hoopt allen, die leiding geven in gemeente- en parochiewerk, in jeugdwerk en op scholen, via de regionale avonden en vooral door de provinciale manifestatie in Goes, geestelijk te kunnen mobiliseren. (ADVERTENTIE) oordeelkundig chloreren schade ontstaan aan het gemaal en de in stallatie en per slot van rekening staat het waterschap buiten de ge hele kwestie van de vervuiling. Van het waterschap is alle medewerking verkregen, zoals spuien bij eb en ook overdag i.p.v. 's nachts. De voorzit ter zei ontzettend blij te zijn met de adviezen en de steun van het Delta laboratorium en het streeklaborato rium en ook met de beslissing van de raad van Goes. Als dank heeft hij de raadsleden van Goes met hun echtgenoten uit genodigd voor de aanstaande vlag getjesdagen. De raad was er niet geheel gerust op wanneer de schade op zou treden aan het gemaal. De gemeente doet dit alles voor het mosselbedrijf en voor de gehele gemenschap van Yerseke, maar dit zou consequenties hebben en eventueel moeilijkheden brengen aan andere bedrijven. Alle fracties spraken haar dank baarheid uit voor alles wat het da gelijks bestuur en in het bijzonder de burgemeester in deze kwestie ge daan en ondernomen hebben. Wethouder Pekaar sprak eveneens zijn dank uit aan de burgemeester. Van zeer dichtbij heeft hij deze ge hele kwestie meegemaakt en weet dus goed wat er zoal gebeurd is. De raad sprak de hoop uit dat iets der gelijks in de toekomst niet meer z«l voorkomen. „Ik ben een alleenwonende missionaris in I het meest afgelegen gebied van West- Kameroen en woon op een afstand van meer dan 600 km van mijn bisschop", schrijft missionaris A. JANSEN. Hij heeft de zorg voor de christenen in een gebied groter dan heel Noord-Brabant. Het enige vervoermiddel, waarmee hij al zijn mensen regelmatig kan bezoeken, is een landrover. Hij vraagt bij gelegenheid van MIVA- zondag om een nieuw vervoermiddel. m Missionaris B. BALINK werkt in de grote Qi landbouwvlakte langs de zuid-oostkant van het Vietoriameer in Tanzania. Wegen zijn er niet; wat als zodanig aangeduid wordt, zijn karresporen, getrokken door de vrachtwagens in de tijd van de katoenoogst. Pater Balink rijdt op een Honda-motor. Deze is nu versleten. Hij vraagt een auto, opdat hij zo ook de zieken mee kan ne men, en omdat hij bij al zijn werk er ook mens bij moet blijven. De mensen hebben daar te hard nodig. Missionaris W. WEEMAES is werkzaam op M de Noord Salomonseilanden. Tot nu toe moest hij door zijn berggebied lopen. Wilde hij al zijn mensen regelmatig be zoeken, dan betekende dat zeven uur lopen naar de ene en zeven uur lopen naar de andere kant; dat was zijn parochie. Er is nu een weg aangelegd en daarmee is de streek ontsloten en kan hij een groot deel per auto bereiken. Missionaris Weemaes vraagt nu een vervoermiddel. m Pater C. TROMMELEN werkt in Zuid-Afrika onder de kleurlingen. Zijn werkgebied ligt v bij de Kalahri-woestijn. Regenen doet het er bijna nooit en de kleurlingen zijn er arm en bezitloos, omdat de grond onvruchtbaar is. De mannen moeten wel gaan werken in de mijnen om zo enigszins hun gezinnen te kunnen onderhouden. Missionaris Trommelen vraagt een bestelwagen, omdat hij daarmee water en voedsel kan rondbren gen. Deze kleurlingen hebben onze steun nodig. 4% Het Pakkat-district is een randgebied van %het bergachtige Batakland, in Indonesië. In dit binnenland, 250 km van de centrale post, werkt pater A. NUYTEN. Hij heeft op het ogenblik geen vervoer meer. Zijn voornaamste zorg is: wat moet er nu met de zieken gebeuren, want hij kan ze niet meer wegbrengen naar Balige, TOO km verder. Hoe moet hef met de landbouw projecten en het sociaal werk? Hij hoopt spoedig goed bericht te ontvangen. We willen hem met MIVA-zondag helpen aan vervoer. m Wie ooit van de Groene Hel gehoord heeft n en van de situatie, waarin de missionaris- V sen daar moeten leven en werken, weet ook, dat wie het daar vol houdt, ofwel ge dreven wordt door het verdienen van geld aan de rubber, of uit verantwoordelijkheid voor de zieke en uitgebuite mensen daar. Missionaris H. RIEM SLAG is voortdurend op tocht langs de waterwegen van de Amazone en de vele zijrivieren. Hij vraagt een buitenboordmotor voor zijn pastoraal en me- 1 disch werk. Na de minder „frisse" manier waarop Lages werd vrijgelaten en in etappes over de grens werd ge bracht, rijst bij vele de gedachte, wie zijn uiteindelijk degenen die er toe hebben aangezet oorlogsmisda digers vrij te laten. Er zijn in deze rubriek veel pro- en anti-artikelen geschreven, doch de felle pro-schrij vers hebben naar mijn mening niets meegemaakt tijdens de laatste we reldoorlog. Wat de actie van mgr. H.A.J. Verheggen aangaat, kunnen wij niet juichen als hij een vergelij king maakt met de drie staatsge vaarlijke lieden, de logé's van Bre da, en de handelswijze van onze Ne derlanders in het v.m- Ned. Indië, vele van onze jongens zijn beestach tig mishandeld en vermoord. Wan neer men er toe overgaat levens lange gevangenisstraf te bepalen als te zijn 20 jaar om daarmee een nobel gebaar te maken tegenover de drie van Breda en hun aanhang, laten die 3 en hun vrouwen dan in hemelsnaam niet huilen en jamme ren en gaan beweren dat het toch zulke fijne jongens zijn en toch zo onrechtvaardig zwaar zijn gestraft. Hun gejammer stijgt verre uit bo ven de niet meer klagende nabe staanden van de talloze Nederlan ders die op beestachtige wijze zijn gemarteld en gedood. De bewerin gen van de pro-strijders liggen ons ook niet zo lekker. Deze drie onmen selijke figuren zullen door veel van hun landgenoten verheerlijkt wor den zoals generaal Christiansen. De ze figuren zijn niet seniel en zullen de heer Von Tadden van advies kunnen dienen, immers zijn zij ex perts. Men kan zich gelukkig prij zen dat er veel Duitse jongeren zijn die fel gekant zijn tegen het Neo-Na- zisme van de nieuwe Adolf. Maar nogmaals, zij zullen vrijgelaten wor den het „spel" is gespeeld. Wan neer men op het standpunt staat dat aan de periode 1940 tot nu toe een einde moet komen, akkoord: maar laten wij dan ook alle oorlogs monumenten, t.w. het gedenkteken op de Dam te Amsterdam, de „Dok werker" te Amsterdam; het gedenk teken op de Waalsdorperweg te Den Haag, de kruisen te Rotterdam (waar veel onschuldigen werden ge fusilleerd) enz. doen verdwijnen. BREDA J.S. Hoe kan de heer Boosten als scheidsrechter bij NAC-Feijenoord de zaak zo verdraaien? Dat is de vraag die steeds bij mij naar voren komt. Punt 1 Kindvall duwde niet, maar gaf Graauwmans duidelijk een stomp. Punt 2. De heer Boosten zei letterlijk tegen Kindvall: „eruit". Hij wees duidelijk naar de kleedkamer. Nu gaf hij hierover later een geheel andere uitleg. Ik durf gerust te zeg gen dat de heer Boosten de zaak verdraaide. Hij verbloemde de waar heid volgens mij. Mag dat zo maar, vraag ik me af. Ik geloof dat op die manier de spelverruwing in de hand wordt gewerkt. Het is niet alleen de schuld van de spelers, dat het voet bal steeds harder wordt, maar ook van de scheidsrechters. Ik vind dat arbiters, die daar zwak in oordelen, ook geschorst zouden moeten wor den. Naar mijn mening zijn er te genwoordig minder goede scheids rechters dan vroeger. Ik ga al 30 jaar lang gemiddeld naar 2 wedstrij den per week en als ik dan het he den vergelijk met het verleden dan kom ik tot de conclusie, dat er vroe ger betere leiding was. Van der Meer, Aussum en Hom waren heren die zich niet lieten intimideren en voor wie een thuis- of uitclub geen verschil maakte. Aan dat soort scheidsrechters ontbreekt het tegen woordig en daardoor ook wordt de spelverruwing in de hand gewerkt. BREDA S- van Baal In De Stem van 28 augustus las ik een artikel onder de kop „Snepvan gers: een blunder". Als scheidsrech ter op die avond zou ik graag iets willen rechtzetten. De avond werd begonnen met een estafette. Toen de heer Jansen als starter het start schot loste, waren de twee ploegen van Diomedon niet gestart. Ik be greep daar niets van en wendde me tot de heer Snepvangers. Volgens hem waren er onregelmatigheden gebeurd bij de baanloting. Die zaak heb ik direct onderzocht en ik kwam tot de conclusie dat de heer Snep vangers gelijk had. De heer Snep vangers had echter ongelijk door zich niet tot de starter of tot mij te wenden voor er gestart werd. Dan was de gemaakte fout direct her steld. Ik vind het onsportief, dat de heer Snepvangers de gehele ploeg van Diomedon terugtrok. Hij du peerde daarmee zeer zeker de leden van deze club, terwijl het hun schuld niet was. Ik zou graag willen dat ploegleiders en atleten zich wat meer beheersten, wanneer er een foutje gemaakt wordt en contact opnemen met de scheidsrechter. De fouten worden toch zeker niet met opzet gemaakt! Wat er nu gebeurde was geen reclame voor de atletiek sport, terwijl die zo hard nodig is. BREDA H. van Galen DE NEW YORK TIMES heeft aange- knodigd dat met ingang van het nieuwe jaar nog slechts sigaretten advertenties zul en worden aangeno men als er de waarschuwing bij wordt vermeld dat sigaretten scha delijk voor de gezondheid kunnen zijn. Ook moeten de adverteerder* het teer- en nicotinegehalte vermei' den. 1

de Stem | 1969 | | pagina 5