Kunstmatig „zoutpakhuis" bij Yerseke is haalbaar I Schoondijke sluit zich aan bij gasmaatschappij Is ernstige waarschuwing „Dow'5 juist Yerpleeg- en rusthuizen maakt werk openbaar In gesprek met MAANDAG AANLEG KOST 21 MILJOEN GULDEN Draagvlak en raakvlak (I) Draagvlak en raakvlak (II) Opklaringen SUf*"- Vragen kamerlid PLANNEN BEHOUD pe XaAT t izhaarwerk (£Model)ëvi^t&Wfoim^ PROEVEN Voor Zeeland en West-Brabant Plan gereed voor één watervoorziening Raad Hulst vlót door agenda De Feyter neemt afscheid van raad Jager „Zeeland" op bezoek in Zeeland Veertig woningen voor Sluiskil Westdorpenaar verongelukt C. H. van Woerkom Nacht vain haait 18 jaar 17 en 20 uur Sexy CaL 18 jaar y bannen Bi HULST Bioscoopgebouw 14.30 en is,„ Wimnetou tegen de witt ^30 21 uur Pas op je tellen 31 ANTWERPEN Bioscopen Als onder vans, GENT vanaaag Bioscopen Als onder vans,, ST.-NIKLAAS vandaag Bioscopen Als onder vandaag TENTOONSTELLINGEN MIDDELBURG Vleeshal Stadhuis: Grafisch werk vain Picasso Rijksarchief: „Zeeland en a, Dordtse Synode" 4 Zeeuws Museum: Werk van r van Schagen OOSTBURG Stadhuis: Expositie Zeeuw» Kunstkring se ST.-ANNA TER MUIDEN Voorm. Raadhuis: Schilderij», beeldhouwwerk van Jos n!; en Baron R. de Meester de nït e° brouck. Betz«- WESTDORPE Galerie Troutzaerte: Beent» werk Frans Cox; grafisch wat,?" R. Anthonio en kteinplastfek brons van Marja vam Putten DIVERSEN IJZENDIJKE Café De Lozanne 20 uur JongerensiOciëteTt WOLPHAARTSDIJK Veerse Meer 9.30 en 10 uux Internationale zeilwedstriid»., ZUIDORPE n A. de Block 15 uur Schiet»? TERNEUZEN Sportvelden Aseelsestraat Jo uur Internationale hoekey-toernnoi BRESKENS 15—18 uur Internationale hengelwedstriidor, ST.-JANSTEEN J n Café Sport 15 uur Schieting HENGSTDIJK Eug. de Kort 15 uur Gaaiboll™ P. v. Dijk 19.30 uur Kermisbal 15 uur Schiettuig PAAL-GRAUW P. Verras 15 uur Schietjnig KOEWACHT P. v. Steen 15 uur Schietin? KLOOSTERZANDE Het Witte Huis 19.30 uur Verkiezing Ronde Miss „Omloop Z.-Vla anderen" HOOFDPLAAT Sportveld 14.30 uur Competitiewedstrijd atletiekvereni. gingen TONEEL, FILM, CONCERT ENZ. VLISSINGEN Britannia 20 uur „Schandaal in Parijs" door Zeeuwse Komedie TERNEUZEN Luxor 20 uur Nacht van haat 18 jaar OOSTBURG Ledel 20 uur De langste dag 14 jaar HULST Bioscoopgebouw 20 uur Pas op 'jé tellen' ANTWERPEN Bioscopen Als onder vandaag GENT Bioscopen Als dhider vandakg ST.-NIKLAAS Bioscopen Als onder vandaag TENTOONSTELLINGEN MIDDELBURG Vleeshal Stadhuis: Grafisch werk vam Picasso OOSTBURG Stadhuis: Expositie Zeeuwse Kunstkring ST.-ANNA TER MUIDEN Voorm. Raadhuis: Schilderijen en beeldhouwwerk vam Jos But en Baron R. de Meester dé Betzen- brouck. WESTDORPE Galerie Troutzaerte: Beeldhouw werk Frans Cox; grafisch werk van R. Anthondo en Hieinplastiek en brons vam Marja vam Putten. DIVERSEN lOOSTBURG Du Commerce 19.30 uur Postzegel beurs HENGSTDIJK Eug. de Kort 15 uur GaafbotUing P. v. Dijk 15 uur Schietinig PAAL-GRAAUW P. Verras 15 uur Schieting ZUIDDORPE A. de Block 14.30 uur Bejaairdenschietirag iRESKENS Uitkomst 14 en 19.30 uur Voorlichting groenten en fruit Opg. voor deze rubriek tel. 01180- 1438 of Postbus 116 in Middelburg DE STEM VAN ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1969 rote ontwikkelingen moeten zich in Zeeland op een gering draagvlak voltrekken. Dèt is het pro bleem!" Dit zijn de woorden, die gedeputeerde A. J. Kaland sprak, toen hij in maart van het vorig jaar een fataal nummertje koorddanserij met „watermiljoenen" in de Staten van Zeeland moest verdedigen. Men weet het nog wel Een verkeerd uitgepakte progno- je met betrekking tot de industrie watervoorziening in Zeeuwsch- Vlaanderen, leidde destijds tot een prop van veel meer dan twintig miljoen gulden. (Het juiste bedrag ligt dichter bij de 40 miljoen!) Deze strop is afgewenteld op de Neder landse belastingbetaler. Op een gering draagvlak, het geen wil zeggen: door een klein aantal deskundige mensen waren plannen opgezet die achteraf beti teld kunnen worden als gigantoma- nie. Er was vrijwel niemand, noch in de Staten van Zeeland, noch bij de gemeentebesturen (die aandeel houder van de toenmalige waterlei dingmaatschappij waren), die in staat was om het proces dat tot het watermiljoenendrama leidde, té con troleren. Sinds vorig jaar is het draagvlak in Zeeland niet aanmerkelijk ver breed. Wij staan voor investeringen (ditmaal onder garantie van de pro vincie) van honderden miljoenen voor de bouw van een kernenergie centrale. Ook hier precies als bij de wateraffaire hangt het rende ment van die investeringen af van de uitkomst van prognoses en van één groot leveringscontract. Voor het water was dat Dow Chemical, voor de elektriciteit is het Péchiney. Hoeveel mensen in Zeeland, Arn hem en Den Haag zouden er in staat zijn om precies de kans op welsla gen van de geweldige wissels op de toekomst, die Zeeland nu gaat trek ken, te beoordelen? Wij hebben onlangs vernomen dat zelfs de minister van Economi sche Zaken niet weet tegen welk ta- rief Péchiney elektriciteit van de n.v. PZEM - bouwheer van de kernener giecentrale zal gaan betrekken. Dat is een geheim gegevenHet is niettemin het gegeven waarmee de rendabiliteit van d» centrale staat of valt. Het draagvlak is inderdaad ge- 'ing. De onzekerheden zijn groot, Wij noemen er een paar 1. De devaluatie van de Franse bank, die optrad nadat het contract met Péchiney ondertekend was. Po pulair gezegd: Zeeland begon te on tadelen 'n tijdperk van De ,au 'e, maar de zaken worden ten- sotte onder Pompidou gedaan. Als net tenminste Pompidou blijft. De ongewisse toekomst van e aluminiumindustrie. Men ver- Jac t een spectaculaire groei van markt voor lichte metalen, maar en politieke complicatie kan alles el veranderen. P® scHerp stijgende rentevoet ook in het waterdrama een fac- 'was, gelijk gedeputeerde Kaland klare ^)e'3as 'aat) wisf te ver- v P? n°g altijd omstreden a9 of een commerciële kerncen- Vooruitzichten J»r zondag en bandag, opgasteld door Waringen «later weer regen. WiS!?°ruitzicJhten in c«fe™ Sc- Vm r Nederland, tot r ?0IKiag: aantal uren zon: 1 der n„^in'",,6mP': 0 tot 4 graden on- veer max,-temp.: van onge- oormaal^ï- t0t 3 S^den onder van m,„ ns °P een droge periode kans on uur: 99 procent; procent 6611 droog etmaal: 5(j 7°~ J^aandag: aantal uren zon: 1 vn.i' "Un.-terriD.ornsttrPAVc nrvr_ '01 7- tv.;*, 4»«««-«« UJ.C11 C.\J. maal: omstreeks i nom«i 1 tot 5 graden Hade kans °P een droge t*:- t. oan minstens 12 uur: 60 pro oent- ]ro lluns'ens 12 uur: 60 pro- Waai- zo °r' een geheel droog et- Procent. trale van 400 450 MW rendabel te exploiteren is. Er zijn nog meer factoren die hier bij betrokken kunnen worden, maar wij willen het graag doorzichtig houden. In elk geval is wèl duide lijk dat Het hier gaat om zaken die op een breed draagvlak moeten worden beoordeeld. De werkelijkheid is, dat de con trolerende instanties, althans in Zee land, bij de PZEM niet verder naar binnen kunnen kijken dan via het sleutelgat mogelijk is. Ook voor ons geldt dat ons blik veld beperkt is. Wij hebben slechts allerlei randverschijnselen waarge nomen. Op zichzelf zijn die randverschijn selen, zoals een minister die de PZEM-tarieven niet kent, nieuwe meetmethoden voor het stroomver bruik, fouten in tabellen, onbekende grootheden in de afnemersgroepen, niet zo bijster belangwekkend. Zij zijn dat echter wel, indien zij iels verraden van gebeurtenissen in het epicentrum. Blind vertrouwen op een gering draagvlak zou anders wel eens kun nen betekenen dat de miljoenen die bij de waterleidingaffaire teloor gin gen, zelfs als leergeld hun nut niet hebben afgeworpen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In verband met de waarschuwing, die Dow Chemi cal heeft geuit over de arbeidsvei ligheid bij het in aanbouw zijnde be drijf te Terneuzen uitvoerig ge signaleerd in De Stem heeft het socialistisch Tweede-Kamerlid, de heer J-T. Vellenga, de volgende vragen gesteld aan minister Rool- vink van Sociale Zaken en olksge- zondheid. 1. Heeft de minister kennis geno men van berichten over het, volgens Dow Chemical, tekortschieten wat de arbeidsveiligheid betreft van aannemers en onderaannemers, voor bedoeld bedrijf werkzaam in Terneuzen? 2. Hebben ook ter zake controleren de overheidsorganen eventuele ern stige tekortkomingen geconstateerd, of zijn zij het met de kritiek en het geven van een herhaalde waarschu wing van Dow Chemical niet eens? 3. Mocht bedoelde kritiek juist zijn, waarbij men mede moet denken aan enkele bedrijfsongevallen met dode lijke afloop, welke maatregelen zijn dan o.a. van de kant van de ar beidsinspectie voorgesteld en geno men, en kan de rapportering dien aangaande aan de Kamer overge legd worden? Het gemeentebestuur van Yerseke heeft de minister van Verkeer en Wa terstaat een brief gestuurd, waarin hem wordt verzocht om de studie en de uitwerking ervan, vooruitlopend op de totstandkoming van de Deita- schadewet, te willen aanmerken als voorbereidingskosten in verband met de aanpassingswerken die noodzake lijk zijn als gevolg van de Deltawer ken. De werkgroep, die de studie heeft verricht, bestond uit de burgemees ter van Yerseke, mr. C. Pijl Hoge- weg, dr. A. Grijns viserijbacterioloog, drs. P. Kuiper, econoom; tevens se cretaris van de vereniging „de Mos- selhandel" en technici van de Gront- mij. N.V. in De Bilt, onder wie de weg- en waterbouwkundige W. van Oost. De totale bouwkosten van het zoutwaterbassin en de aanleg van de persleiding naar de Noordzee, van waaruit het zoutwater via een spe ciale installatie zal worden betrok ken, bedragen 21 miljoen gulden. De exploitatiekosten worden geraamd op 5,5 miljoen gulden per jaar. De onderdelen van het kunstma tige zoutwaterpakhuis ter hoogte van Eyrselte, dat een oppervlakte zou krijgen van 35 ha, zijn achtereenvol gens: een bezinkbassin, een voorraad- bassin, oesterbassins, moselbassins en kreeftenparken. In de plannen is een noodcentrale opgenomen, die bij het uitvallen van de energietoevoer, deze taak binnen korte tijd kan over nemen. Het terrein zal verder van een riolering worden voorzien. Men gaat ervan uit deze haar water kan lozen achter een stuw in de afvoer- leiding van het afvoergemaal. Voor de opslag van afval uit de verschil lende bassins is naast de bezinkbas- sins een verhard opslagterrein ge projecteerd. Voldoende ruimte is gereserveerd voor uitbreiding, ook voor recrea tieve doeleinden zoals aquaria, een dolfinarium, een restaurant, een fo- rellenkweekplaats en steigers voor plezierjachten en -boten. Het is wel zeker, dat over 8 jaar de Oosterschelde wordt afgesloten. De Zeeuwse visserij-cultuur, die voor een belangrijk deel bestaat uit schaal- en schelpdieren (mosselen, oesters en kreeften) zal dan de nek slag krijgen. Vooral voor Yerseke, van ouds het centrum van de mossel en oesterculturen zal dit een verlies betekenen van de belangrijkste be- staansbron. Ruim 75% van de be roepsbevolking verdient zijn brood in de schaal- en schelpdierenhandel. „Het is dan ook begrijpelijk", al dus het betoog van de heer Pijl Ho- geweg, „dat vele malen de vraag is gesteld, in hoeverre het mogelijk is deze culturen voor Zeeland in het al gemeen en voor Yerseke in het bij zonder te behouden". De open Oos terschelde is biologisch gezien de meest unieke zee-arm ter wereld, om dat water de drie belangrijkste func ties heeft voor de schaal- en schelp dierencultuur a. als kweekplaats b. als verwaterplaats van mosselen c. als opslagplaats (zoutpakhuis) voor de handel en de verwerking voor de conservenfabrieken. Het is nagenoeg uitgesloten, dat de afsluiting van de Oosterschelde zelfs (ADVERTENTIE) Model Sofia Ons succesvol Frans mode- pruikje. Uit- if stekende pasvorm, le kwaliteit zacht golvend haar. f250.-Ook in vele grijs-tinten. f Caroline Zeer practisch, modieus pruikje, om dun haar meer volume te geven. 1130.- Brigitte Halve pruik van zeer lang haar ca. 50 cm. Echt leuk om erbij te heb ben. Staat heel jeugdig. f180.- f Pelatti- Jeunesse, Extra voordelig pruikje. Leuk om er eens heel anders uit te zien. Slechts f 130.- Minny-fall Halve postiche van half lang haar ca.40cm. Valt dik en. vol tot op de schouder. 1165.- Elower-base Jeugdig lang haarstuk. Voordelige aanbie dingen. f80.- Pelatti kwaliteits haarwerk, herkenbaar aan het Pelatti-etiket, is ïu Nederland te koop bij iedere vooraanstaande kapper. Grootste kollektie in alle natuurlijke kleuren en grijs-nuances. Uit voorraad leverbaar Vul onderstaande bon in, U ontvangt dan gratis 'n rijk geïllustreerde folder. ,-ft Opsturen in een gefrankeerde enveloppe aan PELATTI-BREDA, Ginnekenweg 43 Breda. Zend mij Uw rijk geïllustreerde catalogus damesliaacwerk. NAAM: ADRES: WOONPLAATS:. I 1 l j "-'J met de meest vernuftige voorzienin gen de kweek van scherp- en schaal dieren kan worden voortgezet. in de winter van 19b2/biS zijn prak tisch de hele oestervoorraad (moe- üeroesters, jonge oesters en oester - oroeü) door Bevriezing verloren. Het gevoig was, dat 170 van de 180 oes terkwekers hun bedrijf hquideerdeii omdat het geen zin meer had een 4-jarige cultuur nog helemaal op nieuw op te bouwen, terwijl in 1918 alles toch zou moeten verdwijnen. De mosselkweek wordt uitgeoe fend in de Oosterschelde, maar ook op de Waddenzee. Na de afsluiting van de Oosterschelde zal de mossel- kweek alleen in de Waddenzee kun nen gebeuren. Wat het probleem van de mosselverwatering betreft (het langs natuurlijke weg zandvrij ma ken van de mossel) worden op het ogenblik door de regering proeven genomen op Texel om na te gaan in hoeverre het mogelijk is om mossels op kunstmatige wijze te verwateren. Als de proef slaagt, zal door de re gering op een nog nader te bepalen plaats een verwaterplaats worden gebouwd. „Er vanuit gaande", zo zei de heer Pijl Hogeweg verder," dat na 1978 zowel de mosselkweek als de mos selverwatering op deze wijze dooi blijven gaan, dan blijft nog de vraag waar de handel en de verwerking moeten worden gesitueerd". Yerseke is op het ogenblik het enige handels centrum voor mosselen, oesters en kreeften voor een belangrijk deel van Europa. Ongeveer 400 mensen vin den in deze branche werk. Daarnaast zijn nog eens 100 werknemers afhan kelijk van deze bedrijfstak. (Van een onzer verslaggevers) GOES Dit jaar nog zal het plan voor de aanvoer van water uit de Biesbosch naar de Braak man in Zeeuwsch-Vlaanderen en Vlissingen-Oost zover gevorderd zijn, dat een werk- en investe ringsprogramma kan worden op gesteld. Ook de verkoopprijzen van het water zullen dan nauw keuriger kunnen worden bere kend. De financiering van het project, dat 150 miljoen gulden zal gaan kosten, wordt dan tevens vastgesteld. Met de tot standkoming van één waterleidingmaatschapij voor de hele provincie Zeeland (met uitzondering van Middelburg) en voor westelijk Noord-Brabant is per 1 januari a.s. een basis gelegd voor een goede taak verdeling op het gebied van de wa tervoorziening zowel aan bevolking als industrie. Als een zeer belangrijke voorwaar de voor een goede taakvervulling wordt gezien de vaststelling van de plannen voor uitbreiding van de pro- duktiemiddelen. De werkgroep basis plannen Zuidwest-Nederland heeft geraamd, dat het verbruik voor de jaren 1980 en 2000 is te stellen op 110 tot 360 miljoen kubieke meter per jaar. Als eerste te realiseren project voor uitbreiding van de capaciteit van 60 miljoen tot 120 miljoen kubieke meter per jaar wordt het plan voor aanvoer van water van de grote rivie ren uitgewerkt. (Van een onzer verslaggevers) HULST De gemeenteraad van Hulst heeft zich in een snel tempo door de agenda heengewerkt. Slechts hier en daar op ondergeschikte pun ten werd commentaar geleverd door de raadsleden. Zo verzocht het raads lid Willemsteyn 't ooilege van b. en w. de heer J. Brouwer zo spoedig mogelijk te berichten dat de gemeen te zijn woning een vroegere wo ningwetwoning niet wilde kopen. De heer Brouwer had reeds 20 janu ari van dit jaar, zoals in zijn koop contract verplicht was gesteld, de woning te koop aan de gemeente aan geboden. Nu pas werd door de ge meenteraad beslist. Ook bij het voorstel van b. en w. de vijver van de gemeente aan de Zoutestraat beschikbaar te stellen als viswater voor de bejaarden, plaatste de heer Willemsteyn een op merking. Hij vond het een pracht- voorstel, maar dacht dat het weinig zin had, zolang een bedrijf in land- bouwmachinés zijn apparaten wast in de vijver. Op deze wijze aldus de heer Willemsteyn kan er geen vis in het water leven. Burgemeester Molthoff, die de ver gadering leidde, dankte het raadslid voor da tip. Dit is een situatie tekening van de zoutwa terpersleiding vanaf het zoutwaterbekken bij Yer seke naar open vaarwa ter door de Ooster schelde. (Van een onzer verslaggevers) YESEKE Een voorstudie over de aanleg van een kunstmatig „zoutpak huis" bij Yerseke, verbonden met de Noordzee door middel van een pers leiding door de Oosterschelde, heeft een zeer positief resultaat opgeleverd. Dat werd gisteren bekendgemaakt door de burgemeester van Yerseke, mr. C. Pijl Hogeweg, tijdens een persconferentie in het gemeentehuis van Yerseke. Het z.g. persleidingproject ook wel genoemd zoutwaterbassinproject, zal vol gens hem na de afsluiting van de Oosterschelde in 1978 het behoud kunnen waarborgen van de schaal- en schelpdierenhandel te Yerseke, het belangrijk ste centrum op dit gebied van heel West-Europa. (Van onze correspondent) SCHOONDIJKE In de laatste door waarnemend burgemeester J. de Feyter geleide raadsvergadering van Schoondijke heeft de raad het voor stel van b. en w. om de gemeente aan te sluiten bij de N.V. Zeeuw se Gasmaatschappij Zegam goedge keurd. Bij de behandeling van dit voor stel vroeg ae neer j. 1. VerKruijsse nel cortege waar ae aardgasreicungen zuilen woruen aangeoracnt. JJe voorzitter aeeiae het vhV.JJ.-raaas- Ha mee dat aeze buizen voor zover mogemK in ae trottoirs zuUen wor- aen aangelegd. Voorts aannte de voorzitter de raad voor het accepteren van dit voorstel, want zo zei hij, dit is een belangrijke stap voor ae toekomst van fachoondijhe. Voorts maakte ae raad deze avond een eind aan de on zekerheid van de bewoners voor de finitief te besluiten elke verkeers maatregelen er in de gemeente zul ten worden getroffen. In de eerste plaats zai het straatje van Vermeer voor het hoofdverkeer worden ge sloten. In de Nijverheidsstraat zullen voortaan rijwielen worden toegestaan; de Raadhuisstraat en de Korte Steeg worden opengesteld voor rijwielen zonder hulpmotor. Het verzoek van het schoolbestuur van de Christelijke Nationale school om een krediet van f 10.500 voor de aanschaf van nieuwe leermiddelen en verbouwingskosten aan die school evenals een verzoek van het bestuur om een krediet van f 2000,- voor de bouw van een fietsenbergplaats, werd door de raad ingewilligd. Aan het einde van de vergadering dankte de heer De Freyter de raadsleden voor de medewerking, die hij in de loop der jaren van hen heeft mogen ondervinden en overhandigde de voorzittershamer aan de nieuwe waarnemend burgemeester de heer P. W. Toesseint. Als nestor van de raadsleden overhandigde de heer J. M. van Baal de scheidende wethouder (zoals wij reeds eerder vermeldden had de heer de Feyter in verband met zijn leeftijd besloten er met in gang van 1 september een punt ach- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het bestuur van de stichting „Verpleeg- en rusthuizen Zeeland" is dit jaar voor 't eerst met een jaarverslag in beknopte en popu laire vorm gekomen. Naar de voor zitter der stichting, de heer A. J, Ka land, in een voorwoord op het ver slag over 1968 meedeelt, is deze nieu we activiteit allereerst bedoeld om bekendheid aan het werk van de stichting te geven. Maar daarnaast heeft men het gewenst gevonden, dat de stichting, die met vele miljoenen aan overheidsgeld werkt, een grote openheid gaat vertonen. Dat is zeker nodig, nu de stichting heel Zeeland tot haar werkterrein heeft. Het jaarverslag deelt mee, dat de stichting streeft naar het vestigen van een verpleeghuisaccommodatie in Tholen. Het rusthuis „Ten Anker" wordt geleidelijk in die richting om geschakeld en zal, voor de medische begeleiding van de daar verpleegde bejaarden, maar ook voor het opna- mqfceleidj moeten steunen op „Ter Valcke" in Goes. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen kwam een schetsontwerp gereed voor de bouw van een verpleegtehuis in Ter neuzen, met een capaciteit van 100 bedden voor somatisch zieken en zes tig bedden voor geestelijk gestoorden. Het gebouw komt in de Serlippens- polder te staan. In Sint Maartensdijk hoopt men te komen tot een geheel nieuw bejaardentehuis, waarmee een bedrag van f2.500.000,gemoeid is. Uitbreidingen en/of vervangingen werden verwezenlijkt voor Der Boe- de, Ter Poorte en Ter Hooge, Ter Valcke, Ilpenoord, Te Mantelinge en Vijvervreugd. Personeelsproblemen heeft de stichting genoeg. In „Der Boede" bijvoorbeeld, behaalden 23 van de 43 leerlingen begonnen in 1965-1966 het diploma en bleven daarna slechts gemiddeld elf maan den in dienst van de stichting. Meest al is de huwelijkse staat de reden van vertrek. ter te zetten) een barometer als blijk van waardering. De heer Van Baal noemde het een onbegrijpelijke zaak dat men van hogerhand niet inziet dat het toch eigenlijk niet in de haak is, een gemeente als Schoondijke zo lang zonder burgemeester te laten zitten. Hierna werden de inwoners van Schoondijke in de gelegenheid gesteld afscheid te nemen van de 72-jarige wethouder. Velen maakten hiervan gebruik. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Na een vaartocht op een winderige Westerschelde met aan boord een aantal Zeeuwse auto riteiten is vrijdagmiddag Hr. Ms. ja ger „Zeeland" voor een weekeindbe- zoek te Vlissingen gearriveerd. Nadat het schip in de nacht van donderdag op vrijdag op de rede van Vlissingen was aangekomen scheep ten zich daar vrijdagmorgen de ge nodigden in. Tot deze gasten van de Kon. Marine behoorden o.m. de com missaris van de koningin, mr. J. van Aartsen, de leden van G. S., J. v. d. Bos, J. van Dongen, A. van Geesber- gen en jhr. mr. T. Schorer, en de burgemeester van Middelburg, mr. J, Drijber. De burgemeester van Vlis singen, drs. D. Roemers, was verhin derd. Tijdens de vaartocht werden de genodigden in de gelegenheid gesteld om nader met schip en zijn beman ning kennis te maken. Debarkatie van het gezelschap had plaats tijdens het schutten in de gro te sluis te Vlissingen. Vervolgens werd de jager afgemeerd in de eer ste binnenhaven. Daar kan het schip zaterdag- en zondagmiddag van 2-4 uur door het publiek worden bezich tigd. (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de openbare raadsvergadering van donderdag 4 september zullen burgemeester en wethouders van Terneuzen de raad voorstellen de woningbouw vereniging „Terneuzen" mede werking te verlenen voor de bouw van veertig woningwetwo ningen te Sluiskil. Hiervoor is voor de aankoop van bouwterrein nodig een bedrag van 171.000 gulden, voor een tijdvak van ten hoogste 75 jaar en voor de bouw van de woningen 1.175.843 gulden voor een tijdvak van ten hoogste 50 jaar. In verband met de voorgenomen bouw van flats aan de Zeedijk in het exploitatieplan „Noord", is de aan leg van een weg met riolering nood zakelijk. Het college zal de raad voor stellen dit werk onderhands aan te besteden aan de n.v. aannemingsbe drijf Gebr. Geldof te Serooskerke voor f 228.637,. en f 27.436,- BTW. Ook zal de raad worden gevraagd deel te nemen aan de mede-oprich ting van de „Stichting dagverblijf voor geestelijk gehandicapten in Midden-Zeeuwsch-Vlaanderen" en voor het aandeel in het stichtingska pitaal een bedrag van tien gulden te reserveren. Voorts zijn er voorstellen tot be noeming van een hoofd van de open bare lagere school aan de Tamarin destraat en text aankoop van een per ceel in de Kazernestraat en de Java- straat ter verdere sanering. Het voor lopig vaststellen van de gemeentere kening en de bedrijfsrekeningen en een wijziging van de begroting zullen eveneens aan de orde komen. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT De 19-jarige M. Mulderij uit Westdorpe is bij een verkeersongeval in Leidschendam do delijk verongelukt. Hij reed als bij rijder in een vrachtauto die na in een slip te zijn geraakt tegen de vangrail langs de weg opbotste. De chauffeur kwam met de schrik vrij. De vracht wagen was van de firma P. Voerman uit Sas van Gent. „ALS gemeenschap Breda van het Hu manistisch Verhond trachten wij een centrum te zijn voor buitenkerkelij ken, voor mensen! die niet godsdien stig zijn, maar die als niet-religieus individu tot hun recht 1villen komen. Dit betekent niet, dat mensen met een christelijke of andere levensbe schouwing zich niet kunnen aanslui ten. In totaal zijn er in Nederland ongeveer 15.000 leden, maar wij zijn van oordeel, dat er veel en veel meer mensen zijn, die zich humanist voelen, terwijl zij toch niet op de hoogte zijn van onze beginselen. Wij hebben leden uit alle mogelijke le vensbeschouwelijke en politieke richtingen." DE heer C. H. van Woerkom, sociaal- cultureel werker in Breda, is pas 25 jaar, maar vanaf zijn diensttijd is hij een overtuigd humanist. Sinds kort is hij voorzitter van de gemeenschap Breda van het Humanistisch Ver bond. „In militaire dienst ging ik, omdat ik niet christelijk ben, naar een (daarvoor opgeleid) humanis tisch raadsman en op die manier ont stond mijn interesse. Toen ik in Bre da kwam, sudderde de afdeling daar zo'n beetje op een laag pitje. Daar wilde ik graag wat aan doen. Het nieuwe bestuur is in januari begon nen met gespreksgroepen, die met een zijn aangeslagen. We hebben o.a. gesproken over euthanasie en de op voeding van kinderen in de puber teit. Dergelijke gesprekken vinden altijd in een gezellige, ontspannen sfeer plaats. Van echte discussie zou ik dan ook niet willen spreken." ,ONZE gemeenschap in Breda", aldus de heer Van Woerkom, „heeft een 50-tal leden en enkele tientallen be langstellenden en sympathisanten. Zij bestaat 15 jaar, maar heeft nooit veel activiteiten ontplooid. Het nieu we bestuur realiseert zich, dat de huidige gecompliceerde maatschappij voor het individu een steeds groter wordende anonimiteit met zich mee brengt. Hierdoor wordt het verlan gen om te communiceren, om met elkaar van gedachten te wisselen aangewakkerd. In deze behoefte pro beren wij te voorzien. De moderne mens voelt er niet zoveel voor zich te binden, maar dat hoeft ook niet bij het Humanistisch Verbond." „TUSSEN september '69 en mei "10 zullen wij gespreksgroepenbuiten- dagen, excursies en een feestavond voor bejaarden houden. Wij hebben slechts vijf jeugdige leden. De mees ten zijn al wat ouder. Overigens hopen wij in verband met de aanstaande verkiezingen politici te kunnen uitnodigen om hen te laten discussiëren over het humanisme in de politiek." .VEEL mensen", zegt de heer Van Woerkom. „denken, dat het Huma nistisch Verbond voornamelijk, socia listische leden heeft, maar dat ij niet het geval. De humanistische le vensovertuiging wordt gekenmerkt door het pogen om leven en wereli te verstaan met een beroep op men selijke vermogens en zonder uit tl gaan van bijzondere openbaring."

de Stem | 1969 | | pagina 3