Achtste medische faculteit gaat naar Maastricht Capitulatie van Husak compleet Chauffeur uit Breda in Minsk „ter beschikking" sovjet-justitie DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND POLITIEK DEN HAAG NEEMT AAN: Palestijns front kaapt vliegtuig Mode in Amsterdam Dader moord Danny Visser meldt zich DE STEM Meer zon! Meteoriet ontploft pal boven Axel van Hitier" randaag In NA ERNSTIG BUS-ONGELUK JAM IN ,Wie wenst het woord' Het Nederlands Instituut voor spreekvaardigheid iditie voor zeeland weerbericht EX-NPD-MAN: „Ze sturen elkaar foto's MUSSEN KWAMEN ALS BROEDERS Broeders Uitwijzing Zwijgend Schotels Zonnevlekken Plannen Brief Spanning LEER IS "IN" pindarotsjes Er is nog gelegenheid tot inschrijving, - no. 26211 09e jaargang Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341, Postgiro 1114111 zaterdag 30 augustus 1969 Zonniger Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige noordelijke wind. Iets war- kantoren ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, TEL. 37150 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26, TEL. 6850 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14, TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAAT 1, TEL. 8030 HULST, STEENSTRAAT 14, TEL. 3751 BEIROET (Reuter/A.P.) De pi loot van een Boeing-707 van de Ame rikaanse luchtvaartmaatsch. TWA met 113 man aan boord op weg van Rome naar Athene, is gisteren door gewapende passagiers gedwon gen naar Damascus, de hoofdstad van Syrië te vliegen. Het toestel is daar tegen vijf uur Ned. tijd geland. Functionarissen van de luchtvaartmaatschappij TWA hebben meegedeeld dat het vliegtuig door drie gewapende passagiers is gekaapt toen het boven Brindisi in Zuid-Italië vloog. In kringen die nauw contact onder houden met het Volksfront voor de bevrijding van Palestina, is ver klaard dat Arabische commando's verantwoordelijk zijn voor het ka pen. Van militaire zijde in Tel Aviv is nog meegedeeld dat twee Israëische gevechtsvliegtuigen nog gepoogd hebben het gekaapte vliegtuig te on derscheppen. Toen de Boeing in de buurt van Tel Aviv vloog, hadden de Israëlische piloten over de radio van het gekaapte vliegtuig een vrouw horen zeggen: „Tel Aviv wij zijn van het front voor de bevrijding van Palestina". Daarna was de Boeing af gezwenkt naar Arabisch gebied. De vrouw had verder nog gezegd dat het Volksfront voor de bevrij ding van Palestina het vliegtuig ge kaapt had omdat de Amerikanen Phantoms leveren aan Israël. „Als u ons dwingt in Lydda te landen dan zullen wij het toestel opblazen," zo waren haar laatste woorden. De Israëlische piloten hadden toen maar van verdere achtervolging af gezien. MIAMI Een man, vergezeld van een vrouw en drie kinderen heeft gisteren een toestel van de National Airlines gekaapt 72 km ten noorden van Key West en de piloot bevolen naar Havana te vliegen. Het toestel had 48 passagiers en een bemanning van zes koppen aan boord. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Veringa (O. en W.) heeft zijn beslissing omtrent de vestigingsplaats van de achtste me dische faculteit genomen. Zijn keuze is naar verluidt ge vallen op Maastricht. Dit betekent dat zuid-west-Neder land voorlopig geen universiteit krijgt. Minister Veringa is bezig zijn beslissing ter kennis te brengen van zijn collega's in het kabinet. Volgende week vrijdag zal het kabinet in zijn wekelijkse vergadering de beslissing van minister Veringa bespreken en dan vervolgens een definitieve beslissing nemen. SAARBRUECKEN (Rtr) Een kandidaat voor de uiterst rechtse Westduitse partij NPD voor de algemene verkiezingen volgende maand, Karl Breyer, is uit zijn partij getreden. Hij heeft aan het kiesbureau van de deelstaat Saarland een open brief gezonden waarin hij dit meedeelt en zegt dat de NPÏ» een neo-nazistische partij is. De NPD moet beschouwd wor den als de organisatie die de op volger is van het nazisme. Hoe kan een partij anders worden genoemd als leidende leden el kaar afbeeldingen van Hitier cnhpnkpil? Bovendien zijn de enigen die zich tot leidende posities in de partij kunnen opwerken natio naal - socialistische politieke avonturiers", aldus Breyer. Een woordvoerder van de NPD in Hannover noemde de beschuldigingen van Beyer ab surd en uitdagend. Volgens het kiesbureau heeft een tweede NPD-kandidaat zijn kandidatuur ingetrokken omdat hij niet tevreden is met ziin po sitie als derde op de NPD-kies- ZIE COMMENTAAR OP PAGINA 19 (Van onze redactie buitenland) PRAAG Gustav Husak, eerste secretaris van de Tsjechoslowaakse communistische partij sedert Alexan der Dubcek uit deze functie werd ge- Jet, heeft gisteren volledig gecapitu leerd. Na maanden lang geweigerd je hebben dit te doen, rechtvaardigde Jij gisteren tijdens de Slowaakse na tionale feestdag de invasie van Rus sische, Oostduitse, Hongaarse, Poolse en Bulgaarse troepen in augustus vo l's jaar. Husak stak evenmin onder stoelen °f banken dat als er nog Tsjechoslo- waken zouden zijn die het hierin niet met hem eens waren en zouden de monstreren, de autoriteiten zeer hard zouden optreden. De Slowaken die gisteren hun op stand tegen de Duitse bezetters her- Jachten, kregen daarna van de Rus- ische vice-premier Kyril Mazoerof o horen dat „miljoenen eerlijke sjechoslowaakse burgers nu weten at waarheid en wat leugen is, wie un vriend is en wie hun vijand. Zij ,gryPen"„ aldus de Rus, „dat de Sov- L le nooit een auder doel voor gen gehad heeft dan de Tsjechoslo- aakse communisten en arbeiders te ark kij het verdedigen van de on afhankelijkheid". llad. Husak eerder ook ge- Sa- „Het binnenkomen in Tsjecho- slawakije van de legers der broeder' landen was door hun bezorgdheid in gegeven. Het ging hier", aldus Husak, „niet om een vijandige daad tegen over Tsjechoslowakije, maar om hulp verlening aan het volk van en de staat Tsjechoslowakije. Wij zijn een geheel soevereine staat", aldus Husak, „en niemand mengt zich in de besluiten op binnen' lands en buitenlands politiek gebied van ons land. De geallieerde troepen die op ons grondgebied zijn gelegerd, bevinden zich hier op grond van overeenkomsten als bondgenoten, vrienden en beschermers". Aldus Gustav Husak, die met deze lang in gehouden verklaring het lot van Tsje choslowakije als satelliet van de Sov jet-Unie officieel formuleerde. Het Tsjechoslowaakse ministerie van buitenlandse zaken heeft giste ren de correspondent van het Britse dagblad The Times uitgewezen. De ze daad moet gezien worden in het kader van de officieel geuite Tsjecho slowaakse woede over de berichtge ving in Britse en Amerikaanse kran ten over de gebeurtenissen in het land. Vier Tsjechoslowaakse sportlieden hebben besloten in Zweden, waar zij een rugbywedstrijd hadden gespeeld, politiek asiel te vragen. Er bestaat dan altijd nog een kleine kans dat het kabinet het in meerder heid met de gedane keuze niet eens is en een andere vestigingsplaats wenst aan te wijzen. De kans dat zulks ook werkelijk zal gebeuren wordt in Den Haag ech ter zeer onwaarschijnlijk geacht. De ministeriële keuze betekent een teleurstelling voor Brabant, dat zich met Tilburg en Eindhoven kandidaat had gesteld. Ook Twente had grote belangstelling. Iedere kandidaat had zijn pluspun ten, die de keuze bijzonder moeilijk maakte, zo verluidt op het ministerie van O. en W. Het belang van de keuze maakte dat niet alleen strikt wetenschappe lijke en medische argumenten in de discussie een rol speelden. Er kwamen al spoedig politieke ar gumenten in het spel, die vooral Limburg in de kaart speelden. Lim burg kon erop wijzen over geen en kele instelling van wetenschappelijk onderwijs te beschikken en daardoor meer en meer een achtergebleven ge bied te worden. Ook de hele Lim burgse problematiek van mijnsluiting en noodzakelijke verruiming van werkgelegenheid werd sterk naar vo ren gebracht. Eindhoven en Twente konden op hun beurt wijzen op het belang van de aanwezigheid van een technische hogeschool, die voor de ontwikkeling van het medisch wetenschappelijk onderzoek en onderwijs van groot be lang is. Om hun positie naar buiten toe sterker te maken vormden Tilburg en Eindhoven wel één front, maar achter de schermen ging in beide Brabantse steden toch een sterke verdeeldheid en rivaliteit schuil. Dat de te nemen beslissing uitslui tend politiek bepaald zou worden werd nog eens onderstreept toen van P.v.d.A.-zijde enige tijd geleden reeds openlijk voor Maastricht gekozen werd. De K.V.P.-fraetie heeft zich in het openbaar niet duidelijk uitgesproken Er zijn echter aanwijzingen genoeg dat ook de K.V.P.-fraetie in meerder heid de Maastrichtse aanspraken steunt. De K.V.P. zit politiek in een dwangpositie. Wat zij ook zou kiezen Limburg of Brabant altijd zou op deze keuze kritiek uit eigen ach terban gevolgd zijn. Het feit dat de P.v.d.A., die in Lim burg een sterkere positie inneemt dan in Brabant, voor Limburg koos, dreef ook de K.V.P. uit electorale overwe gingen in de armen van de Limbur gers. Het parlement zal in ieder geval van minister Veringa de gelegenheid krijgen om zich over zijn beslissing uit te spreken. i - ïM- y~ (Van onze correspondent) AMSTERDAM Bij de Amster damse politie heeft zich de 25-jarige los werkman P. J. A. B. uit Amster dam gemeld, die bekend heeft de af schuwelijke moord op de 10-jarige Danny Visser in Amsterdam te heb ben gepleegd. De man is in de afgelopen jaren vele maanden onder behandeling ge weest in een psychiatrische inrich ting. Op 31 mei werd Danny Visser in het Amsterdamse Beatrixpark gevonden, gewurgd en haastig bedekt met wat bladeren. Het verhaa' dat B. tegen de politie vertelde, klopt exact met de gegevens die waren verkregen. De politie neemt aan dat B. inderdaad de dader ia. De rijkspolitie gaat scherp let ten op handhaving van de maximumsnelheid op rijksweg 58. Pagina 5. De persleiding voor het behoud van de oestercultuur in Yerseke gaat 21 miljoen gulden kosten. Pagina 3. Drs. Willemse: de kerk is nu lang genoeg een exclusief mannenzaakje geweest. Pagina 7. De visie van F. Behrendf op de Duitse verkiezingen op pag. 9. Het werk van de structuurcom missie van de Tilburgse Hoge school verloopt niet vlekkeloos. Pagina 9. Rob de Nijs gaat hoofdrol spe len in nieuwe musical. Pag. 11. De Oostduitsers willen niet langer lopen terwijl wij in hun wagens rijden. Pagina 25. Fifa houdt toezicht op de finales voor de wereldvoetbalbeker. Sportpagina. Vandaag begint in Den Bosch weer het internationaal vocalis tenconcours. Pagina 13. „Het roode vaandel volgen wij", een levensecht relaas over de S.D.A.P. Pagina 19. Johnny Kraaykamp wil gewoon goed leven. „Ik neem zelfs geen rumboon meer Pagina 15. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT - Aan de teleurstellende regenperiode van de afgelopen we ken is een einde gekomen. Een sterke rug van hogedruk via Engeland komt dichterbij. Het weer krijgt hierdoor een wat zonniger karakter. Gisteren kwam het op enkele plaatsen in Brabant nog tot een bui, maar de neerslagkans wordt nu klei ner. De middagtemperatuur zal twintig graden of iets meer gaan bedragen. Na twee weken toch eindelijk een verbetering, vooral nu wij uit de buienrijke noordwestelijke lucht stroom zijn weggekomen. Wanneer liet hogedrukgebied zich blijft versterken kan dit een goede aanloop van de septembermaand gaan betekenen. AMSTERDAM: Twee ontwerpen uit de collectie van de Amsterdam se modeontwerper Edgar Vos, voor de komende herfst en winter. Links een rood wollen overgooier met broekje en rechts lange jas van breedsporige negre katoenen tinne roy. De jas is aan de onderzijde af gezet met zwart bont en heeft zwarte plastic manchetten en schouderstukken. MEER MODE OP PAGINA 7 IN COLUMBIA is een regeringscri sis ontstaan doordat zes conservatie ve ministers hun ontslag hebben inge diend. Oorzaak van deze crisis is on enigheid in de conservatieve party. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De familie Balemans uit de Kangoeroestraat in Breda zit sinds 17 augustus in angstige spanning. Vader Cornelis Balemans, 44 jaar en buschauffeur van beroep, moet zich op dit moment in het Russische plaatsje Baranowitsj hij Minsk ter beschikking houden van de Russische justitie en mag het land niet verlaten. Hij be stuurde op 17 augustus een bus met buitenlandse toeristen. De bus slipte en sloeg over de kop. Volgens Russische telexberichten wer den daarbij twee Australiërs en een Engelse gedood, terwijl er 27 passagiers gewond raakten. De bus was eigendom van Muijs Touringearbedrijf uit St.-Willebrord en was gecharterd door een Belgische onderneming. De heer Balemans raakte bij het ongeluk zelf licht gewond. Hij liep volgens berichten uit Rusland o.m. een lichte hersenschudding op. De familie Balemans, moeder en zeven kinderen, weet nog steeds niet of va der naar huis zal komen of dat hij in Rusland terecht zal moeten staan. Via het ministerie van Buitenlandse Zaken wondt het gezin wel voortdu rend op de hoogte gehouden van de gang van zaken. Het ministerie krijgt zijn informatie van de Nederlandse ambassade in Moskou, die in voortdurend telefo nisch contact met de heer Balemans staat. Leden van de Nederlandse am bassade zijn hem ook al enkele ma len gaan opzoeken. Directeur W. Muijs van de Wille- brodse busonderneming weigerd- ons iedere informatie over de gebeurte nissen in Rusland. Hij vond hot ook nog nodig om mevrouw Balemans 'n „spreekverbod" op te leggen. Van het ministerie van Buitenland se Zaken vernemen wij, dat men ook daar niet weet of de heer Balemans terecht zal moeten staan. Het minis terie heeft intussen een mogelijkheid gevonden om mevrouw Balemans met haar man te laten corresponderen. Zij (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Aan de hand van een groot aantal waarnemingen door bewoners van Zeeuwsch-Vlaan- deren, hebben de amateur-sterren kundigen van de Middelburgse volks sterrenwacht vastgesteld, dat er dit jaar een meteoriet op 20 km hoogte boven de gemeente Axel is ontploft. Door metingen heeft men kunnen vaststellen, dat de meteoriet een doorsnede van ongeveer 5 centimeter had. Met een snelheid van 65 km per seconde en vergezeld van een stra lende luchtboog van anderhalve ki lometer, raasde d-e meteoriet precies op het centrum van Axel aan. Het brok steen ontplofte op circa 20 ki lometer boven de grond. Wanneer dit n-iet gebeurd was zou de meteoriet, hoe klein op zich ook, grote schade in Axel hebben kunnen aanrichten. Dit is een van de vele interessante waarnemingen die de Volkssterren wacht te Middelburg in de afgelopen tijd heeft gedaan. Hoewel meteoor- waarnemingen niet de specialiteit van de Volkssterrenwacht vormen (men houdt zich liever met de zon bezig), gaat men voor andere interessante verschiinselen aan hot firmament wiet opzij. Naar directeur Jac. Sohier ons ver telde, behoren vliegendeschotel- waarnemingen daar echter niet toe. Vorig jaar werden door één en de zelfde man vyf vliegende schotels bo ven Vrouwenpolder gezien en één boven Dishoek. Sohier werd er warm noch koud van, want al eerder was hij in het kielzog van aangedane ama teur-waarnemers uitgerukt, om zeld zame hemelverschijnselen te bekij ken, die na een blik op de sterren kaart als doodgewone planeten kon den worden thuisgebracht. De vlie gende schotel uit de Oosterschelde, gezien door een Zaandammer, wekt slechts ziin lachlust op. De sterrenwacht te Middelburg, in tussen voorzien vam meer en moder ner instrumenten, heeft een oogje op de zon. De heer R. Millenaar, adjunct directeur, interesseert zich vooral voor de lichtvariaties die zich met een frequentie vam 20.000 Herz in het randgebied van de zonnevlekken voordoen. Een ander vreemd ver schijnsel, waarover de boeken ni-et al te veel vertellen, iis dat men op het noordelijk halfrond weinig zonne vlekken ziet, als er op het zuidelijk halfrond juist véél zonnevlekken kunnen worden waargenomen. Dit verschijnsel wisselt steeds. De zon gedraagt zich dit jaar ove rigens niet zoals de sterrenkundigen hadden verwacht. Er is in strijd met het boekje geen zonnevlek ken-activiteit van betekenis. „Vreemd", zegt de heer Millenaar. Voor het komend seizoen heeft de Volkssterrenwacht diverse plannen. Er komt een tentoonstelling, men gaat openbare avonden organiseren, er zuUen weer cursussen zijn, die op leiden voor de nog niet gekwalificeer de functie van „sterrenkundig ama teur", alsmede voor assistent van de sterrenwacht. De grootste wens van de sterren- wachters: een nieuw onderkomen. De sterrenwacht huist nu in een oud ge bouw aan de Heerengracht te Mid delburg, waarin iedere vrijdagavond (als de amateur-astronomen op zach te toon over de kosmos spreken) ook muziekgezelschappen komen oefenen. Tegenover het gedaver van drum bands e.d. kunnen de astronomen slechts het kosmische geruis inbren gen en da-t tikt niet door. Zij hopen echter een oude molen van de ge meente te kunnen krijgen. De draai bare kap zou ideaal zijn als koepel voor een echt observatorium. ontving tot nu toe alleen kort na het ongeluk een telegram van haar man, waarin hij zei lichamelijk in orde te zij-n. Hij voegde er echter aan toe, dat hij moreel een flinke opdoffer had gekregen. Er is van hem een brief on derweg naar Nederland. De heer Ba lemans heeft deze brief verzonden via de Australische ambassade in Mos kou. Leden van deze ambassade kwamen hem opzoeken om hen enkele ver snaperingen te brengen. Dit namens de buspassagiers, die het er unaniem over eens waren dat de heer Bale mans geen schuld had aan het onge luk. De mensen van de Australische am bassade namen een brief van de heer Balemans mee, die bestemd is voor zijn vrouw. De brief is volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken reeds gepost. Voor de familie Balemans wordt de spanning bijna ondraaglijk. Mevrouw Balemans heeft de afgelopen veertien dagen veel steun gehad van haar drie oudste dochters, zonder wie zij die eerste moeilijke dagen niet doorge komen zou zijn. Het ministerie van Buitenlandse Zaken is, hoezeer men dat ook be treurt, nog niet in staat iets te doen om die spanning te verlichten. „We wachten voorlopig af hoe de zaak zich ontwikkelt. Pas als we weten of de heer Balemans terecht moet staan, kunnen we zijn rechtskundige bij stand organiseren. Het is echter ook mogelijk, dat hij binnen enkele da gen naar huis komt. Maar nogmaals gezegd, we weten daar op dit mo ment nog niets van". Aldus een woordvoerder van het ministerie. (ADVERTENTIES) Lederen Spencerpakjes In alle maten en vele kleuren J-98T- jU-WSf. i-W,- NU f49,- f69,- f79,- Ruime sortering Suede- en Nappamantels NU f 149,- TILBURG. BREDA Heuvelstraat 44 Bindstraat 14 Tel. 04250:31620 Tel. 01600-31086 DEN BOSCH SCHAPENmarkt 17 Tel. 04100-39125 vandaag 250 gram van 130 voor 115 niet te geloven voor die prijst geeft nu ook in Zeeland de cursus „Spreken in het openbaar", met les sen over o.m. het overwinnen van spreekangst, vergadertechnieken, ge- dachtenwisseling en debat, voorzitterschap, vrij spreken, het honden van lezingen, gelegenheidstoespraken enz. voor de cursus in Oostburg, die gegeven wordt vanaf dinsdag 2 sep tember in Hotel „De Eenhoorn", om 20.00 uur en de cursus te Axel, die op donderdag wordt gegeven in het cultureel centrum „De Halle" om 20.00 uur. DE EERSTE LESSEN KUNNEN VRIJBLIJVEND WORDEN BEZOCHT Voor verdere inlichtingen: N.I.S., Postbus 67 te Hulst.

de Stem | 1969 | | pagina 1