Beweging in Arabische wereld minder krachtig Hoofdkwartier aangevallen Politieke invloed van televisie niet erg groot Vulcana OOK JOSEF PAVEL OP „LASTEREANK" Wordt Tsjaad een tweede Vietnam? man gedood Picknick voor alle critici Protest tegen deelname aan atletiektitelstrijd Belg steelt eigen auto in Zwolle terug RICHARD SCHOONHOVEN (KRO) ISRAëLISCHE GOMMANDO'S ZEER DIEP EGYPTE IN CNY-bond bepleit stichting van werknemersbank ï'j,dens1de Picknick, waarop be- Mlve de uitgenodigde critici en ook belangstellenden T\ar}e welkom zijn, vervult t Uniek Ludiek Sirkus com- Peet met beatband de funktie van katalysator. Daarnaast zullen 1 e^aar op het sportieve wak ontmoeten om uit te maken ie bijvoorbeeld de meest bijde- jcwe criticus is of welke criticus 2ietW Bn ^esP*kfcelde voorwerpen PORTIER IIALF geopend: a- TELEURSTELLING Duitsland en V.S. helpen Frankrijk ynof een sfeervol houtvuur volgloed raspaarden... ^d|eideale brandstof gas Paola mocht Sint Pieter niet in Britse marine moet oorlam gaan missen DE STEM VAN VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1969 IS NASSER HOESSEIN FEISAL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De gedachte van de Nederlandse Christelijke Agrarische Bedrijfsbond tot het stichten van één {rote werknemersbank, hoewel niet helemaal nieuw, spreekt ook andere kringen in de vakbeweging wel aan, Zoals bekend, hebben de drie vakcen trales thans reeds directe en indirec te bindingen met spaarbanken, beieg- {ingsfondsen, verzekeringsmaatschap pijen en dergelijke. „Concordia" en je volksbank van het N.K.V., de „Centrale", de Hollandse Koopmans bank en de Algemene Spaarbank Ne derland van het N.V.V. zijn er voor beelden van. Via de spaarbanken geschiedt ook loonbetalingen dank zij een speciale regeling, die kortelings met de giro dienst werd getroffen als tegenhan ger van loonbefaling via handelsban ken. Reeds enige tijd zijn er bespre kingen gaande tussen de vakbewe gingsinstellingen om tot een zekere onderlinge samenwerking te komen. Deze zouden, naar verluidt, niet een complete samensmelting van de fi nanciële instellingen als opzet heb ben. Zo'n samensmelting zou men in verschillende kringen van de vakbe weging wel gaarne tot stand zien ko men. Men zou dan tot een sterke in stelling komen, die de werknemers aanspreekt en als resultaat van haar aantrekkingskracht een machtsfactor van betekenis kan worden. Het wordt in de vakbondskringen overigens wel pikant gevonden, dat juist door een C.N.V.-bond voor een bundeling wordt gepleit, terwijl de nieuwe C.N.V.-voorzittkr er blijk van beeft gegeven dat men in zijn kring de boot van vergaande samenwerking liever nog wat afhoudt. Dichter organiseert; (Van onze correspondent) HEERLEN De Limburgse schrijver/dichter Ton van Reen is niet erg ingenomen met de inhoud van de kritieken op zijn werk. Om meer begrip te kwe ken voor de bedoelingen van zijn boeken, heeft hij op 20 septem ber alle Nederlandse critici uit genodigd voor 'n picknick in Sle- naken. Hoewel de uitnodigingen pas woensdag verstuurd werden waren er gisteren al een tien tal telefonische aanmeldingen binnen. Ik kan me wel voorstellen dat ft in de beoordeling van mijn oek verschillen zullen zijn tus- se?.,,e criïici, maar dat die ver schillen zo gróót zijn, is pure w anzm. Misschien dat deze piek wek ervoor kan zorgen dat de ci en critici mij beter leren ken- en dat we niet zo veel uit 7e moeten zuigen bij de Noordelingen", motiveert Ton tiatitf71 Z^n nieÉ alledaa9s ini- aan u Dordrecht is overleden verkeLVerW?n,dingen die hi-ï bii «keersongeluk had opgelopen. Hij «Pend nn*" f'ets te£en een ha,f se- tl,,, Portier van een auto opgere- et® e" gevallen. Utrechf?=H^ Jo?1' Duin (69) "it den Ha een Zlekenhuis overle- Plotwi „W zwaar gewond, toen hij stak g ee" weg in Utrecht over- auto. W aengereden door een wlweenk"* De 78"iarise R- Smit toen ha r een aut0 gegrepen, Murder fen ,weg overstak. De be- rij(jer Yan 'ie wagen kon de wiel- Srnit we m^er ontwijken. De heer HP?RmP„,SlaS dood- %T fS6WAARD - De 12-)a- die met aan uit Heerhugowaard tant b» Y" s aan de uiterste zij- Passeren-io WtS stond. is door een op slsg gedood U'° aangereden en (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV Met de vergeldingsaanval tegen het hoofdkwartier van het Zuidegyptische leger hq Mankabad heeft de Israëlische le gerleiding Egypte willen waarschuwen voor de „ontelbare schendin gen van het staakt-het-vuren". De aanval werd gisternacht uitge voerd door commando's, die volgens een Israëlische woordvoerder allen veilig terugkeerden. Het hoofdkwartier ligt 260 km van de kust van de Rode Zee. Het was de eerste keer dat een Israëlische commandogroep zover op Egyptisch grondgebied is doorgedrongen. Een Egyptische woordvoerder zei dat er geen slachtoffers waren en ook dat er geen schade aangericht was. AMSTERDAM (ANP) Het „vrouwenkontakt in de PvdA" pro testeert in een open brief „ten sterk ste" tegen het besluit van de Ko ninklijke Atletiek Unie om deel te nemen aan de Europese kampioen schappen, die van 16 tot 20 september in Athene worden gehouden. „Ons uitgangspunt voor dit protest is hetzelfde als d-ait vam de Grieken land-werkgroep, namelijk dat de deelname van buitenlandse sportlie den aan deze manifestatie door de heersende militaire dictatuur als pro pagandamiddel gebruikt zal worden." In navolging van de Noorse en Deense omroep heeft thans ook de Zweedse radio en televisie besloten geen verslaggevers naar de Europese atletiekkamp ioenschappen te zenden. In Jordanië, Syrië, Irak en Libanon zijn gisteren proteststakingen gehou den en in Egypte namen zeven mil joen arbeiders twee minuten stilte in acht. Deze demonstraties hielden rechtstreeks verband met de brand in de Al-Aksa-moskee te Jeruzalem. On danks dit optreden tegen wat men in de Arabische wereld de „zionistische samenzwering" noemt, zijn deskundi gen van mening dat de stoot, door de brand gegeven in de richting van de Arabische eenheid, in kracht is afge nomen. Koning Hoessein van Jordanië, die met grote aandrang heeft gepleit voor een Arabische topconferentie, gaat vandaag naar Riad voor overleg met koning Feisal van Saoedi-Arabië, die, naar men aanneemt, zich zal blijven verzetten tegen het beleggen van een Arabische topconferentie. Waarnemers in Beiroet geloven niet dat koning Hoessein koning Fei sal op dit punt tot andere gedachten zal kunnen brengen. De laatste meent namelijk dat het niet juist is een der gelijke conferentie te houden zolang de Verenigde Naties nog pogingen doen om een oplossing te vinden voor het conflict in het Midden-Oosten. Koning Feisal zou ook niet veel voe len voor een gedaehtenwisseling met president Nasser van Eigypte en hele maal niet voor een rechtstreekse con ferentie met de Baathistische leiders van Syrië en Irak. Dat de kans op een Arabische top conferentie op korte termijn ver keken is, is vooral voor de Palestijnse ballingen een grote teleurstelling. De veelvuldige oproepen tot een Djihad (heilige oorlog) tegen Israël hadden hij hen de hoop gewekt op een ge zamenlijke en drastische actie tegen dit land, waartoe de Arabische lei ders op een topconferentie hadden kunnen besluiten. Toch meent men in Beiroet dat de morele verontwaardiging die op een Islamitische topconferentie tot een gebundelde actie zou kunnen worden omgesmeed, een doeltreffender wa pen tegen Israël kan zijn dan een ge zamenlijk militair optreden van de Arabische landen, die al in drie oor logen verslagen zijn. Maar koning Hoessein zal waar schijnlijk niet tevreden zijn met een bundeling van de niet-militaire macht van de Islam. Jordanië staat dagelijks onder militaire druk van Israël en de Israëlische luchtmacht grijpt voort durend in boven Jordaans gebied. Daarom wil Hoessein een doeltreffen de militaire actie op korte termijn. Gisteren zou hij tegen een verslag gever van het in Beiroet verschijnen- UTRECHT De 14-jarige Petro- nella Broekhuijsen uit Wilnis is ge dood bij een ongeluk in Wilnis. Ze zat op een tractor met aanhanger, die omsloeg. Het meisje kwam onder de tractor terecht en was op slag dood. de blad Al Jarida gezegd hebben dat er waarschijnlijk binnenkort een „kleine Arabische topconferentie" ge houden zal worden. Waarnemers in Libanon hebben echter niet veel vertrouwen in het eventuele resultaat van zo'n kleine Arabische topconferentie. Zij menen dat een kleine topbijeenkomst de spanning in het Midden-Oosten kan vergroten. (Van een onzer verslaggevers) MERKSEM/BREDA Een man uit Merksem, een voorstad van Ant werpen, heeft dezer dagen in Zwolle zijn eigen wagen teruggestolen. De auto van de Belg werd in 1968 ge stolen. De twee dieven werden later gegrepen in Nederland en veroor deeld. De wagen van de Belg was intussen doorverkocht aan een man uit Zwolle. Aangezien hier sprake was van legale verkoop en niet van heling kon de Belg in Nederland geen aanspraak maken op zijn eigen auto. Het Belgische blad Het Laatste Nieuws wist gisteren te vertellen dat de Belg, op advies van een politie officier in Leiden, de raad heeft ge kregen de wagen terug te stelen. Dat deed hij, en daar hij beschikte over het sleuteltje en de papieren, is hij volgens de Belgische wet in orde. In Nederland staat zijn voertuig echter geboekt als „gestolen". De Belg kan zich niet in Nederland ver tonen zonder het risico te lopen op gepakt te worden wegens diefstal. De politie in Leiden ontkende gis teravond met klem dat een van haar officieren de Belg de raad heeft ge geven zijn auto terug te stelen. In januari van dit jaar heeft de politie van Leiden een grote zaak opgelost van uit België gestolen auto's. Vele Belgen vervoegden zich toen op het Leidse politiebureau om hun wagen op te eisen. Toen zij hoorden dat hun auto inmiddels een andere legale eigenaar had gevonden en zij hem derhalve niet konden mee nemen, reageerden vele Belgen: „Nou dan pikken we hem gewoon mee". De politie heeft steeds reke ning gehouden met de mogelijkheid dat het eens zou gebeuren. De man uit Merksem is, volgens de Leidse politie, de eerste die zijn woord heeft gehouden. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De invloed van de televisie op het publiek is volgens Richard Schoonhoven, waarnemend programmaleider bij de KRO-tele- visie minder groot, dan men over het algemeen aanneemt. Hij bedoelt hiermee de politieke invloed van de televisie, want in een uitvoerig essay in het boekje: „De macht van de media" wijst hij er enerzijds op, dat volgens onderzoekingen in ver schillende landen „de tv geen In vloed heeft op het stem-gedrag van de kijker" maar anderzijds veroor zaakt de informatie van de tv over allerlei onderwerpen toch „deining, beweging, misschien onrust, mis schien bezinning". Verschillende onderzoekingen over het gedrag van de Nederlandse te levisiekijker geven Richard Schoon hoven voor wat de politieke invloed betreft, gelijk. De programma's van de politieke partijen hebben de kleinste kijkdichtheid, zo zelfs, dat een minister als Marga Klompé van CRM meent, dat meer zendtijd voor de politieke partijen weinig zal uit halen. Toen premier De Jong vorig jaar de fel omstreden 225 miljoen extra voor de NAVO persoonlijk op de tv kwam toelichten, trok hij nog geen tien procent kijkers, als we ons goed herinneren. Dit geldt voor het uitzenden van kamerde batten over het algemeen ook. Ten zij het discussies zijn over zeer be langrijke politieke onderwerpen. Dan wil een in verhouding overigens nog maar klein aantal Nederlanders nog wel urenlang blijven kijken naar de statische parlementaire heelden en de dik wijls larmoyante politieke taaL Richard Schoonhoven zegt hier over in zijn essay: „Wij televisiema kers weten nu, dank zij de hulp van de communicatie-deskundigen en sociologen, dat beïnvloeding niet zo maar mogelijk is in een demo cratie, met haar verschillende in formatiemogelijkheden". Andere tv-deskundigen hebben de laatste dagen al ontdekt, dat een aantal trouwe Vara-Ieden naast de programma's van hun eigen omroep ook graag de uitzendingen van de Tros opzetten-. Een duidelijk bewijs, dat de waarnemend programmalei der van de KRO-tv met Zijn stelling gelijk heeft. Hij weet daarnaast ook veel te goed, dat deze stelling in werke lijkheid maar ten dele opgaat. Los van de sterk politiek gekleurde pro gramma's hebben andere uitzen dingen dikwijls een grote kijkdicht heid. Dit geldt natuurlijk vooral voor bepaalde ontspanningspro gramma's, maar wij doelen hier meer op tv-reportages zonder meer, waarin van een journalistieke opi nie nauwelijks sprake is. Reporta ges als over Vietnam, Biafra, Zuid- Amerika, het Midden-Oosten en studenten-onrust en dergelijke heb ben sterke weerklank in Neder land gevonden. Waarmee een an dere stelling van Richard Schoon hoven bewezen wordt, dat beelden zijn als woorden. En dat de wijze waarop beelden en woorden aan eengeregen worden mede de in vloed bepaalt. Hij schrijft verder: „Beelden en woorden kunnen in elke volgorde achter elkaar worden gezet. Men kan er ook mee liegen (maar) bij de behandeling van het onderwerp ga ik uit van de integriteit van de journalist, die zijn beeldenmateriaal kundig bijeenbrengt en bewerkt. Hij zal, naarmate zijn professionali teit groter is de objectiviteit meer nabij komen ondanks zijn engage ment of zijn gebrek aan engage ment (dat laatste kan ook hinder lijk werken). Nooit zullen overigens twee objectieve journalisten een zelfde produkt afleveren. Absolute objectiviteit bestaat niet". Overigens mag de overheid, die volgens de schrijver altijd maar angst heeft voor de schokkende programma's van de tv (de zoge naamde eye-openers) gerust zijn. want hij haalt de Amerikaan Ed Murrow aan die zegt: „Televisie is uitstekend geschikt om kauwgom te verkopen maar niet geschikt om een idee aan de man te brengen". En dan doet het wat teleurgesteld aan, wanneer hij even verder zelf schrijft: „De overheid is bang voor deze (schokkende vorm van journa listiek, die onder de huid van het maatschappelijk gebeuren kruipt en verborgen misstanden, politiek on behagen, sociale wrevels, wantrou wen tegenover een falend gezag signaleert Wie zou gelijk kunnen hebben: de Amerikaan Ed Murrow of de Nederlander Richard Schoonhoven. We houden het in dit geval maar op allebei, want zij zijn ieder op hun eigen gebied voortreffelijke vaklui. Waarhij de manier waar op Nederland televisie maakt wel de doorslag zal geven naar de vak man Richard Schoonhoven. PARIJS (DPA) West-Duitsland en de Verenigde Staten hebben Frank rijk elk een krediet van 500 miljoen dollar aangeboden ails aanvulling op de financiële hulp die het land van het Initernationjaile Monetaire Fonds krijgt. Frankrijk heeft het IMF ver zocht een lening van 985 miljoen dol lar te mogen opnemen. In financiële kringen in Parijs wor den de aanbiedingen van de V.S. en de bondsrepubliek beschouwd als een „beloning" voor de devaluatie van de frank. De frank wais voor de deva luatie een storende factor in het in ternationale monetaire stelsel. -1™iii iii i fnlHnr nf schrijf PRAAG (DPA) Na onder meer Alexander Duhcek en Josef Smrkov- sky is nu ook de vroegere minister van binnenlandse zaken Josef Pavel op de Tsjechoslowaakse lasterbank gelegd. Het partijblad Rude Pravo beschuldigt hem van schuld aan de dood van vele prominente functiona rissen in de vijftiger jaren, en het vraagt zich dan ook af waarom men hem reeds lang voor het „binnentre den" van de Warschaupact-troepen niet zijn ontslag heeft gegeven. Bo vendien zou volgens het blad een dergelijke minister in alle landen van de wereld zelf zijn ontslag heb ben genomen. Degenen die hem benoemden en in de regering hielden hebben daar om duidelijk blijk gegeven niet „het mulste veiromit w oordel ij kbeidsg e vo ei te hebben. Rude Pro-va neemt even verder de reeds lang geleden tegen Pavel ge uite beschuldgingen van het Bulgaar se blad „Otetchestven Front" over en zegt d-ait hij reeds in zijn functie als plaatsvervangend minister van bin nenlandse zaken en als lid van het „directoraat van het staatsveiligheids- apparaat" verantwoordelijk was voor (Van een onzer redacteuren) BREDA In Frankrijk begint men zich ernstig zorgen te maken over de steeds toenemende onlusten in de Afrikaanse republiek Tsjaad. Men vreest nu al dat Frankrijk straks in eenzelfde oorlog gewikkeld zal worden als de Amerikanen in Vietnam; tenminste zolang Pompi dou het autoritaire bewind van zijn collega Tomalbaye militair blijft steunen. Krachtens een in 1960 gesloten overeenkomst beschikt Frankrijk na melijk over een aantal militaire ba ses in zijn vroegere kolonie Tsjaad. In ruil daarvoor heeft Frankrijk de verplichting het land militair te steu nen tegen agressie van buitenaf, wat in werkelijkheid betekent, dat de Franse troepen gebruikt worden om pro-Franse regimes, zoals dat van Tomalbaye, staande te houden. Aan vankelijk lagen er in Tsjaad slechts 2.000 man Franse troepen. In de af gelopen 3 jaar is dat flink toegeno men in verband met voortdurende onlusten en opstanden tegen het be wind van Tomalbaye. De oorzaken van de onlusten da teren al voor de komst van de Fran sen, van het begin van deze eeuw. Toen domineerde in Tsjaad de Ara bische bevolking in het noorden over de zwarte bevolking in het zuiden. Onder de Franse heerschappij wer den de rollen omgedraaid en werd de positie van de Arabieren steeds slechter, totdat er opstanden uitbra ken die inmiddels zijn uitgegroeid tot een burgeroorlog. De Fransen in Tsjaad werden steeds meer betrokken in deze oor log, vooral toen vorig jaar een op stand tegen Tomalbaye moest wor den neergeslagen en in het noorden van het land een Franse militaire post in handen van de opstandelin gen viel. De rebellen, die zichzelf „Frolinat" noemen en onder leiding staan van dr. Abba Siddiek, oud- minister van onderwijs en mede-op- richter van de partij van Tomalbaye winnen steeds meer terrein. Zij zeg gen ongeveer de helft van het land in handen te hebben- Dit wordt ech ter toor Tomalbaye ontkend op grond van zijn eclatante verkiezings overwinning in juni j.l., toen hij 93 pet. van de stemmen vergaarde. De toestand blijft verward. Hoe groot het aantal Franse militairen in Tsjaad thans is, wordt zorgvuldig ge heim gehouden. Wel is bekend, dat in april j.l. nog een grote zending troepen naar Tsjaad is gegaan. In Frankrijk groeit inmiddels de onrust. Vooral nu bekend is gewor den, dat een aanzienlijke groep Franse militairen ernstig gewond uit Tsjaad teruggekeerd is opgenomen in ziekenhuizen in Frankrijk. Het is wel duidelijk wat Frankrijk aan de republiek Tsjaad, waar eco nomisch gezien niets te halen valt, blijft binden. De Franse basis in Fort Lamy is namelijk van essen tieel belang voor de verdediging van de Afrikaanse staten Gabon, Congo-Brazzaville, Djibouti, Kame roen en Niger allen voormalige Franse kolonies. Frankrijk wil zijn militaire invloed in Afrika kost wat kost behouden, omdat het daarmee de politieke evolutie van het continent kan be ïnvloeden. En Pompidou zit nu met deze er fenis van de ideeën van zijn voor ganger Charles de Gaulle, de man die de „grandeur" van Frankrijk tot in alle hoeken van de wereld wilde uitdragen. Een erfenis, die nu in Tsjaad voor Frankrijk waarschijnlijk kwade vruchten gaat afwerpen. PIERRE PETIT „de onwettige doodvonnissen" die vanaf 1948 tot in de vijftiger jaren werden uitgesproken. „Thans is be kend geworden dat vele veroordeel den onschuldig waren en dat de zwa re straffen een grove schending van de wet betekenden". Pavel wordt er verder van beschuldigd dat hij tijdens zijn acht maanden durende ambts termijn het veiligheidsapparaat sys tematisch heeft ondermijnd door ver dienstelijke deskundigen uit sleutel posities te verwijderen en mensen in hun plaats te benoemen die steeds tegen de wet ingingen. Het blad gaat zelfs zover Pavel te beschuldigen dat hij als lid van het directoraat voor de staatsveilig heid heeft meegewerkt aan het uit spreken van 8 doodvonnissen en vier levenslange gevangenisstraffen voor dat de beklaagden te-recht hadden ge staan. Het blad besluit met te zeggen dat het daarom verwonderlijk is dat enige functionarissen Pavel bij zijn heengaan vorig jaar september heb ben bedankt voor de bewezen dien sten ofschoon de partijleiding en de regering toen ook op de hoogte waren van de beschuldigingen die nu tegen hem worden ingebracht. In het volle besef dat velen van u behalve vrienden van ondergetekende ook vrienden van de sport zijn, heb ik met droefenis gelezen dat het tv- sportjournaal van de NOS op zon dagavond verhuist naar Nederland 2. Degenen die Nederland 2 niet kunnen krijgen, moeten nu maar uitrekenen wat het voordeligst is: of alsnog een aansluiting op het tweede net nemen of elke zondagmiddag „live" de tri bune op. Maar laten we het NOS-besluit maar sportief opnemen. Over tv gesproken, de Fabeltjes krant verschijnt weer vanaf maandag. Tot dan zit de uil nog in de olmen. Zijn politieke naamgenoot (onge veer tenminste) is ineens gek op Roe menië. Daar is hij in zijn vakantie zo'n tien dagen geweest. Nauwelijkswas hij deze week terug of de Partij van de Arbeid komt met een voorstel tot betere handelsbetrekkingen met o.m. de Oosteuropese landen. Zoals mensen die een wijntje dat ze op vakantie ergens hebben ge dronken, koste wat kost ook hier wil len drinken, hoopt Den Uyl op die manier natuurlijk die geconfeite au bergines met przodkya-saus uit Roe menië nog wel eens proeven. Axel gaat feestelijk herdenken dat ze daar 25 jaar geleden bevrijd zijn van de Duitse bezetting. Nu vinden veel mensen in St.-Jansteen het een verdrietige zaak dat er in hun plaats niets te gebeuren staat, zo is mij ter ore gekomen. Terwijl, zo verzekerde mij een zeer vriendelijke lezer, St.- Jansteen notabene het eerst bevrijd is! Nou, ik vind dat ook wel een feestje waard. Sssssssssst. Jansteen! Zouden alle mensen in ons land nu wel weten wat het verschil is tussen de zevende en de achtste medische faculteit? Een NPD-verkiezingsbijeenkomst heeft veel weg van gestoei in een Adolfinarium. Von Thadden we het maar ge weten (over 25 jaar?). Toch vind ik dat dat gekampeer op de Dam in onze hoofdstad gedu rende de afgelopen zomer boven dien tot voordeel heeft dat er nu weer een paar uitgeslapen jongelui méér in Europa rondlopen. Een ander opmerkelijk feitje u merkt het, van een komkommertijd is geen sprake meer. Er lopen (jongste mode?) momenteel vrouwen, jonge tot zeer jonge, ja amper vrouwen rond met een gordel of riem om het middel, dewelke met een heus slot en een sleutel wordt ge- respectieve lijk ontsloten. Slotzusters. Nu zijn Engelse kinderen geen Ne derlandse kinderen, maar het kan zijn nut hebben te weten wat althans de Britse jeugd van 7 tot 12 over films denkt. Die kinderen geven de voor keur aan spionnen boven astronauten. Liefst 99 procent van de kinderen die filmmatinees bezoeken, vinden spio- nagefilms het mooist. Dan volgen de boerenfilms en dan pas de ruimte vaart. De minst populaire figuren zijn boeren, politieagenten en onder wijzers. Bij die Engelse kinderen dan, wel te verstaan. Desondanks groet ik nu speciaal alle boeren, politieagenten en onder wijzers in Nederland! (Vergeet tus sen haakjes de M1VA giro 272249 MERIJN VATIKAANSTAD (RTR/KNP) Met een laconiek „Het spijt me" is woensdag prinses Paola van Luik sa men met een vriendin de toegang tot de St.-Pieter door de pauselijke gen darmerie geweigerd wegens „onbe tamelijke kleding". Volgens de vice-co-mmaindamt der gendarmerie was er op de kleding van de prinses niets aan te merken geweest (zij droeg een rokje tot 5 cm boven de knie), maar haar vriendin had een korter mini-jurkje aam, dat bovendien mouwloos was. De gendarmerie vam Vatikaamstad heeft vorige week vain het pauselijk staatssecretariaat opdracht gekregen scherper toezicht te houden op de kleding van de bezoeksters en dege nen, die volgens Vatikaamse maat staven niet behoorlijk gekleed gaam, te weren. Het betrokken lid van de Vatikaam se garde zei later dat hij de prinses niet berkend had. „Maar dit betekent niet dat zij met een te korte rok niiet toch zou zijn teruggestuurd." LONDEN (DPA) De „hei ligste" traditie van de Britse marine, een dagelijkse hoeveel heid rum voor alle bemannings leden, dreigt te worden opgehe ven. Het Britse ministerie van defensie overweegt het sinds 1731 bestaande privilege voor alle zeelui op Britse oorlogs schepen af te schaffen in ver band met de hoge kosten (jaar lijks 85.000 pond) die ermee ge moeid zijn. Hoe de reactie van de marine mensen luidt is niet bekend. Ver moedelijk zullen de ouderen fel ler reageren omdat zij volgens de traditie hun rantsoen puur kregen aangeboden terwijl de jongeren de rum met water moesten mengen. Het opsparen van het dagelijks rantsoen is ver boden.

de Stem | 1969 | | pagina 9