voor de dorst Overvaller Bredase banken berecht TE GOES m -papier voor uw Broodoorlog barst opnieuw los Raad Rilland Gewonde bij aanrijding HET KWAM PRIMA VOOR DE BAKKER ^pen Lichaam van visser aangespoeld nor Cl C Een droom in UnUCLO klank en vorm Pleidooi voor meerder jarigheid met 18 jaar Recreatie Te Haamstede De klachten Bakker zwijgt Zinkend schip Einde van terreur Eerste maal Triest Bankwezen Zeeliengelwedstrijd te Breskens Vrijheid, blijheid Vers de Vase DE STEM VAN VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1969 5 (ADVERTENTIE) Ook in Huur met recht van koop Reeds vanaf f 11,- per week bent U de bezitter van zo'n pracht instrument E3S2BSK5!E3EX! I Zend mij Uw catalogus I U Demonstreer mij uw instrument vrijblijvend aan huis. I naam jj ADRES I PLAATS..,tol Gewenst hekje aankruisen s.v.p. Onze zaken te Sliedreeht en Dordrecht zijn dinsdag 2 september a.s. de gehele dag gseloten i.v.m. onze jaarlijkse personeelreis. DEN HAAG (ANP) In een ad vies aan minister Klompé (CRM) heeft de Raad voor de Jeugdvorming zich uitgesproken voor de verlaging van de meerderjarigheids-leeftijd van jaar op 18 jaar, „met dien verstande dat iedere jongere dus op zijn acht tiende jaar juridisch volwassen en volwaardig staatsburger wordt, zon der enigerlei beperking op grond van zijn leeftijd." In het advies zegt de raad dat zo nodig gezorgd dient te worden voor een preparatie op het dragen van de verantwoordelijkheden, die de meer derjarigheid met zich meebrengt. (VERVOLG VAN PAGINA 1) ting zo langzamerhand onverteerbare figuur, die echter gewoon doorgaat met het organiseren van acties tegen 4e in zijn ogen te lage broodprijzen. Bij de eerstvolgende acties, die ge pland zijn In september zullen de keer Den Bleker en zijn PBB-aanhan- fers naar Den Haag trekken om daar In de Tweede Kamer de aandacht op de positie van de warme bakkers te vestigen. De heer Den Bleker vertelde ons, dat er volgende week in Hengelo ver gaderd zal worden over de oprichting van een PBB in Overijssel. „Het wordt een zelfstandige afdeling", zegt hij, „maar ik verwacht wel dat de beide bedrijfsgroepen elkaar op den duur zullen vinden." Voor de toekomst ziet hij een PBB, die afde lingen in heel Nederland zal hebben. Volgens hem is het zelfs mogelijk, dat het uitdraait op een politieke par tij. „Ik denk bovendien", zegt hij, „dat ook met-bakkers en met name middenstanders tot de PBB zullen toetreden. De hele middenstand zit in een vacuüm. Er is een broodoorlog, een melkoorlog en een suikexoorlog. Voor de mensen, die daarvan de dupe dreigen te worden moet iets gedaan worden." En tenslotte spuugt hij dan rog eens zijn gal uit over de Neder landse Bakkerijstichting. „Die orga nisatie is ingeslapen en zal wel wak ker worden ais het te laat is. Ze lo- Pen nu al achterop. Het wordt echt tijd, dat die stichting zich gaat afvra- Sen of het beleid juist geweest is." (Van onze correspondent) RILLAND-BATH In de raad van Riliand-Bath is langdurig ge sproken over het vervoer van mijn- steen door de firma Van Noord door net dorp Rilland. De aanleiding hier toe was een brief van de heer Glas. ueze trekt de conclusie dat de ge meente de kosten van een rechtsge ding voor haar rekening dient te ne- 7200 De k°s'en hiervan bedragen Dit rechtsgeding is aangespannen ®wr enkele ingezetenen ter zake van dit vervoer. Burgemeester J. C. W. Jobse zag a j ®een enkcle grondige reden dat de gemeente deze vergoeding zou moeten bekostigen. Tevens waren b. t w. van mening dat de aangevoer de argumenten onvoldoende grond ormen voor deze conclusie en stel den de raad dan ook voor niet tot het .enen van enige vergoeding over gaan. Er werd verder nog over gediscus- leerd door mevr. Kamps-Visser. Zij °P dat de hoofdweg nog zeer r™1' was en dat elke auto die nu aa komt, schade veroorzaakt dan deze woningen. J. Hoekman (S. c.) bracht ook de mijnsteen-affaire nffr ganS- door te vragen wan- ^a.' ^an Noord de hoofdweg Wj slation en door de kom van «dorp zou opknappen. urgemeester Jobse kon alleen maar zeggen dat deze firma 25.000, ha verbetering zou bijdragen. 1 e raa<f Shag akkoord met de aan- vA van eer> dubbele tennisbaan op sportveidencomplex en voteerde awrv?°r een bedrag van ƒ30.300. medegedeeld werd dat de laatste sroep woningen in de Burg. van Gor- («straat opgeknapt zal worden. De ÏÏrageerm ging Z&1 1,95 P6r W0IÜng (Van een onzer verslaggevers) GOES Vlakbij het Goese gemeentelijke zwembad ligt een uitgestrekte, totaal verwaarloos de boomgaard. Een roestig hek dat niet open te krijgen is, omdat het stevig in het prikkeldraad zit, duidt erop, dat al sinds lang nie mand meer belangstelling heeft voor de lange rijen met wilde wingerd behangen appel- en perebomen. Ook de sloot vóór de boomgaard is vervuild. Tegen de zijkanten staat het onkruid meer dan een meter hoog. Ook hier schijnt niets aan gedaan te wor den. Hoge populieren camoufleren de verwildering nog enigszins. Een toe vallige wandelaar zei ons, terwijl hij de boomgaard nauwelijks een blik waardig keurde: „Het is een ver schrikkelijke bende, maar wat doe je eraan? Niemand schijnt te weten wie de eigenaar is. Eigenlijk is het toch droevig om al die fruitbomen zo te laten onderkomen..." Van de Goese wethouder J. Roose kregen we te horen, dat het stuk wildernis bij het zwembad wel een eigenaar heeft, maar dat deze de zaak laat voor wat het is. De heer Roose vertelde ook, dat aan deze boomgaard een lange ge schiedenis kleefde. De gemeente zou volgens hem in dertijd geprobeerd hebben de grond aan te kopen voor uitbreiding van het recreatieterrein. Met de eigenaar kon een financiële overeenkomst worden afgesloten, maar G.S. van Zeeland zagen de koop liever niet doorgaan wegens gebrek aan finan cieringsmiddelen. Sindsdien ligt de boomgaard te verkommeren tot grote ergenis van menig Goesenaar. Het fruit zal door niemand geplukt worden. „Als het financieel haalbaar was geweest", aldus wethouder Roose, dan had de gemeente van de vrijge komen grond een deel kunnen benut ten voor de bouw van de sporthal. In dat geval hadden we het terrein naast het zwembad heel kunnen la ten". Nog steeds heeft het Goese ge meentebestuur belangstelling voor de boomgaard, maar inmiddels staan er op de urgentielijst al weer zoveel punten, dat de aankoop van de boom gaard helemaal op de achtergrond is geraakt. De eigenaar zal daarom voorlopig zijn „appeltje voor de dorst" (het gaat om enkele honderdduizen den) nog even moeten vergeten. De foto geeft een kijkje in de ver waarloosde boomgaard. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Op de kruising Vlissingse KleiwegPauwenburgweg heeft doordat de bestuurder van een bromfiets A. G. K. uit Souburg geen voorrang verleende aan een perso nenauto bestuurd door J. B. uit Vlis- singen, een aanrijding plaatsgevon den. Hierbij werd A. G. K. gewond en diende per ambulance te worden overgebracht naar 't St. Jozefzieken huis. De auto en bromfiets werden zwaar beschadigd. (Van een onzer redacteuren) BURGH-HAAMSTEDE Zelden zaten er zoveel mensen in een zaal tje bijeen als woensdagavond in ho tel Bom te Haamstede. Toch was het niet Toon Hermans die optrad en evenmin was het Hans van Mier- lo. Neen, men had huis en haard voor enkele uren verlaten om een VW-vergadering bij te wonen. Op de agenda stond één punt: „De ont slagaanvrage van WV-directeur W. Bakker". De 45-jarige W. Bakker is in het nieuws gekomen, doordat hij zijn lier aan de wilgen hing, na te hebben vastgesteld dat een VVV- directeur onmachtig is om iets te ondernemen tegen verhuurders van kamers, huisjes en wat dies meer zij, die hun gasten geen waar naar hun geld bieden. Aangezien de heer Bakker bij wij ze van spreken zijn ontslagbrief via de pers wereldkundig maakte, ont stond er een rel, die de gemoederen in Haamstede hoog deed oplaaien. Zij kwamen geladen bij Bom aan, de accommodatieverhuurders, gewa pend met de kranten waarin Bakker hen (met soms al te fantasierijke re porters als tolk) de waarheid onder de neus wreef. Sommigen hadden zelfs fotokopieën bij zich en aan menige verhuurder kon je zien dat hij thuis een toespraak had inge studeerd, die iedereen straks in zijn zak zou kunnen steken. „Ze doen alsof wij varkenshokken verhuren!" kankerde er één aan de toog, waar hij alvast een paar cc spraakwater stond in te nemen. En zijn buurman: „Ik ga niet weg vóór Bakker zijn excuus heeft gemaakt!" Stommelend gingen ze het zaaltje binnen, waar al spoedig een nevel- gordijn ontstond, waarin het VW- bestuur achter de groene tafel en daartussen, zwijgend en blijkbaar onaangedaan, de heer W. Bakker, nauwelijks te onderscheiden was. De voorzitter van VW-Haamste- de scheen van alle aanwezigen het meest onder de indruk te zijn. Maar hij was dan ook in een bepaalde krant afgeschilderd als iemand die van elke gast (hij verhuurt zelf ook) een gulden in zijn zak stak, die eigenlijk in de WV-kas thuis hoorde. Bakker zou dat aan de re porter van die krant verteld heb ben. Een fotokopie van het blad toonde het aan. Omdat hij door de betreffende publikatie zelf in het zonnetje was gezet, vond de voor zitter het beter dat meneer Van Zuylen, RTM-direoteur ter plaatse, de inleiding van de vergadering overnam. De heer Van Zuylen wilde geen bloed zien. Derhalve trok hij volle vijftig minuten uit, om de tegen woordige WV-problematiek van Haamstede te verklaren. „Vroeger werkten de VVV's voor het ver krijgen van voorzieningen in het dorp, zoals een brievenbus en een telefooncel", zei hij. „Het was alle maal erg goedmoedig en iedereen was goedwillend. Maar gaandeweg heeft het VW-werk een zakelijker karakter gekregen. Ook de verhuur- hedrijvigheid wordt harder. Tege lijkertijd nam het massatoerisme grotere vormen aan; Nederland ver loor zijn faam als goedkoopte-eiland en de toerist begon het verschil te merken tussen de badplaatsen in het buitenland en in de buurt "an de randstad en die in Zeeland". Dat was een veilig vertrekpunt, waar iedereen het mee eens was. Van Zuylen maakte geen aanstal ten om de aanwezigen tot een open baar zelfonderzoek op te roepen, al gaf hij toe dat de klachten van de toeristen (die de heer Bakker op den duur het leven vergalden) vaak terecht waren. Maar slechts in een enkel geval hadden die klachten be trekking op VVV-leden. Overigens moest hij erop wijzen, dat VVV Burgh-Haamstede zwaar in de rode cijfers zit omdat zovelen niet-lid zijn en omdat anderen hun contri butie, die toch al te laag is om er een sluitende begroting uit te con strueren, veel te laat of helemaal niet betalen. „Wij moeten met f 15.000,- rond zien te komen. Be taal daar maar de personeelskosten en de kosten van het VW-kantoor maar eens van!" betoogde hij. Omzichtig legde de spreker uit, dat het de heer Bakker, die het met zijn geringe kantoorbezetting vaak te druk heeft, gemakkelijk te veel kon worden. Het is dan ook niet bemoedigend, als je aan de ba lie van het WV-kamtoor met een paar nieuwe gasten de sympathieke dorpssfeer staat te beschrijven, als er een paar binnenkomen die levens lustig beginnen te kankeren op de man die hun kamers of een huisje heeft verhuurd! „Het bestuur betreurd het zeer dat de heer Bakker ontslag heeft ge nomen", constateerde de spreker, via een verre omweg van dunne matrasjes uit Middelburg en het vraagstuk van gratis ballonnetjes voor een optocht in Haamstede. „Het bestuur betreurt het ook, dat het ontslag en de redenen daartoe zo groot in de pers zijn gebracht, en dat vindt de heer Bakker ook, zoals hij ons verklaard", zei de heer Van Zuylen, „maar één en an der heeft toch zijn nut gehad. Er zal een andere mentaliteit moeten ontstaan; men zal in geheel Burgh- Haamstede moeten beseffen dat VVV een algemeen belang dient en dat 't de moeite waard is daar voor contributie te betalen. Wil men dat niet, dan kan VVV beter ver dwijnen en moet men hier een ver huurkantoor stichten, dat de gasten naar onderkomens dirigeert waar men in diverse prijsklassen waar voor zijn geld krijgt". Al die tijd keek de heer Bakker welwillend naar de VW-leden in de wolkbank. Zelfs bij het zwaar ste salvo vanachter de bestuurs tafel: „Het bestuur is bereid in zijn geheel af te treden, indien de ver gadering dat wenst", bleef hij on bewogen. Toen stond er een lid met een ringbaard op. „Ik wil graag we ten", zei hij, „of het bestuur vindt dat de heer Bakker juist gehandeld heeft, ja of nee!" De heer Van Zuylen: „De heer Bakker heeft juist gehandeld!" Applaus. i Een andere, die geen zitplaats meer had kunnen krijgen, riep: „Zou de heer Bakker niet kunnen aan blijven? Wij hebben er in de pauze over gesproken met mekaar en ik denk dat de meesten het met mij eens zijn!" Van Zuylen: „Wij zouden dat ook graag willen, maar de heer Bakker kan andere motieven hebben en wij hebben niet het recht hem daarnaar in het openbaar te vragen. Wij moe ten hem niet onder druk zetten". Een zalvende stem riep uit de buurt van het toneel: „Kan er geen apart klachtenhokje in het VW- kantoor worden gemaakt? Dan hoeft alles niet aan de balie te worden afgewikkeld". Van Zuylen: Stel je voor: een deurtje met het woord „Klachten" in het VW-kantoor! Nee, dat gaat niet. Overigens gaan de meeste klachten over niet-leden. Helaas kijkt men VW op him praktijken aan. Wordt daarom allemaal lid en laat een neutrale instantie onze be drijven classificeren, zodat de gast weet dat hij waar voor zijn geld krijgt, onder garantie van VVV". Iemand riep: „Geef certificaten bij de huurcontracten af, waaruit blijkt dat VW de verantwoorde lijkheid draagt!" Er kwam weer een applausje. „Ik ben maar een outsider", riep iemand, „maar als iedereen lid moet worden, dan halen we het paard van Troje binnen! Ik breng overi gens hulde aan de heer Bakker!" Een vrouwelijke bezoekster zei, duidelijk ontroerd„Als meneer Bakker weggaat, dan is het alsof de kapitein zijn zinkend schip ver laat. Als het hier is misgegaan, laat ons het dan samen weer opbouwen. De heer Bakker heeft het te druk gehad en de pers heeft de zaak op geblazen". Een jongere: „Het verbaast me dat alles hier zo rustig toegaat. Bui ten waren we veel feller. Ik heb nog geen kwaad woord gehoord over de manier waarop de heer Bakker zich via de pers heeft geuit". Van Zuylen: „Het bestuur heeft daar in een verklaring met schoon heidsfoutjes, ook kritiek over ge uit. Maar het bestuur vindt het niet temin goed, dat deze zaak naar bui ten is gekomen, al valt de manier waarop niet toe te juichen". En hij herhaalde: „Als we meer contributie zouden ontvangen en zo mogelijk meer gemeentesubsidie, dan zouden wij gauw uit de moei lijkheden zijn". Stem uit de hoek van de zaal: „Laat ons de heer Bakker zijn fout je toch vergeven!" Op dat moment kwam er uit een hoofd dat vlak boven de tapkast zweefde (daar zat het ook al vol!) een krachtige volzin: „Voorzitter, hoeveel geld is er nodig om de begroting sluitend te maken?" De voorzitter: „30 a 35.000 gulden per jaar!" Het hoofd: „Nou, neem dan een besluit en laten we de contributie verhogen!" De voorzitter: „Dat zullen we be kijken. In de najaarsvergadering praten we er verder over!" Wij spraken na afloop nog even met de heer Bakker: „Ik ben ont zettend verrast over het verloop van de vergadering", zei hij. „Of ik zal aanblijven als WV-directeur weet ik werkelijk nog niet. Ik moet daar eens goed over nadenken. Maar ik ben wel blij dat alles zo gelopen i®Ik dacht echt: nou ga ik voor de bijl!" Tot diep in de nacht werd er aan de bar van café Bom nagepraat over de vergadering. „Was er altijd maar zon grote opkomst", zei er één. En een ander: „Zo zie je maar, hoe de pers de zaken opgeblazen heeft!" Iemand nam ons apart en zei: „U kunt me geloven of niet, maar "in dit zaaltje zit er één, die op vrij dagavond zijn varkenshok met Omo schoonmaakt en het op zaterdag aan toeristen verhuurt TOM KOOPMAN (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA J.N.V., de man, die in de periode van november 1968 tot maart 1969 de Bredase bankwereld in opschudding bracht door het ple gen van niet minder dan vier over vallen, waarvan de laatste hem nood lottig werd, is gisteren berecht. Hij werd veroordeeld tot 52 weken met aftrek, waarvan 38 voorwaardelijk en onvoorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering. Het von nis betekent, dat de psychische be handeling van de verdachte niet on derbroken zal behoeven te worden. De officier van justitie, mr. K. Thijs- sen, had vier jaar met aftrek geëist. Met de arrestatie van de verdach te, mogelijk door het kordaat optre den van de bankbediende Bogaert van het Boerenleenbankbijkantoor aan de Bredase Dr. Struyckenstraat, was een einde gekomen aan wat langzamerhand dreigde uit te groeien tot een angstpsychose ohder de Bre dase banken, die zich begonnen af te vragen, wie het volgende slachtof fer zou zijn. Van deze kant èn van de kant van de politie werden niet alleen besprekingen gevoerd maar ook maatregelen genomen om het ri sico van overval zo klein mogelijk te maken en de dader te grijpen. Het was voor de eerste maal, dat de verdachte in aanraking was ge komen met de politie en de president, mr. Willekens, merkte na voorlezing v.d. dagvaardiging op: „U komt niet voor uit een familie, waar dit soort zaken gewoon zijn". V. beaamde dit door ijverig nee te knikken. Veel zei hij overigens niet tijdens de behan deling van zijn zaak. De eerste overval vond 8 novem ber plaats in de Mechelenstraat in Breda-Noord. V. had zich gewapend met een alarmpistool, een nylonkous over zijn hoofd getrokken en een zonnebril met kapotte glazen opge zet. Aldus uitgedost bezorgde hij twee meisjes de schrik van hun leven een schrik, dei hem f 925,- opbracht. De dag na het sinterklaasfeest, ge holpen door duisternis en mist, was hij weer binnengedrongen in een bankfiliaal, ditmaal aan de Molstraat. Ook daar bedreigde hij het personeel met een alarmpistool en ook daar wist hij zich van buit te verzekeren: f 1825.-. Precies een maand daarna sloeg hii opnieuw zijn slag in de Mechelenstraat, ditmaal bedroeg de buit f 4001. Maar de 4e maart liep hij tegen de lamp. Met de kreet: money or 111 kill you bedreigde hij over de toonbank het personeel van het filiaal van de Boerenleenbank op het Dr. Struyckenplein. Maar de chef van het filiaal liet zich niet over bluffen. W. vond hier zijn Waterloo, Hij moest de vlucht nemen, werd achterna gezeten en tenslotte over meesterd. Aan zijn terreur was een einde gekomen. De achtergrond van dit verhaal is triest: V. blijkt een uitstekend vak man te zijn, maar zijn meisje nam geen genoegen met zijn werkkring. Daarom zei hij zijn baan op, kreeg zodoende geen enkele uitkering maar ging in die tijd wel autolessen ne men om daarna een auto te kopen van f 6000.-. Daar moest geld voor zijn. Het was er niet en dus zette hij de bankovervallen op touw. Toen het de eerste keer vlot gelukt was, ging hij er een gewoonte van maken het was een nogal eenvoudige ma nier om aan geld te komen: je maakt wat mensen bang en trekt er met de poet zo snel mogelijk tussenuit. De officier zei aan de hand van het psychiatrisch rapport, dat de ver. dachte naar zijn mening verminderd toerekeningsvatbaar was en dat er sprake was van karakterstoornissen. Toch noemde hij de man geen hope loos geval en een terbeschikking stelling van de regering wilde hij daarom niet vragen. Mr. H. Kronenburg noemde zijn cliënt een „vastgelopen persoonlijk heid", waarbij hij aantekende dat herhaling niet behoeft te worden ge vreesd. Hij meende dat de verant woordelijkheid voor het gebeurde niet alleen op het hoofd van de verdach te moest worden afgeschoven, maar dat het bankwezen de koppen bij elkaar diende te steken om betere voorzorgsmaatregelen te treffen. Hij vroeg de rechtbank V. geen gevange nisstraf op te leggen, die zijn gene zing frustreren zou, zodat hij een vrijheidsstraf vroeg gelijk aan het voorarrest met voorwaardelijke ter beschikkingstelling. Iedere andere straf, aldus liet hij weten, is in strijd met de deskundigenrapporten. Hier moet. aldus eindigde hij, niet alleen gestraft worden maar ook leiding worden gegeven aan een man, die de leiding niet heeft genoten vanuit zijn (Van onze correspondent) BRESKENS De hengelsportveT- eniging De Zeekrab te Breskens houdt zondag ter gelegenheid van het twee de lustrum een internationale zeehen- gelwedstrijd. De wedstrijd vindt plaats langs de oever van de Schelde van 15.00 tot 18.00 uur. De drie eerste prijzen bestaan uit een automatische wasmachine, eet- hoek en draaitopstofzuiger. Door de zakenmensen van Bres kens zijn nog vele andere fraaie prij zen geschonken. De inschrijving als mede het afhalen van kaarten vindt plaats in het clublokaal, café Cen traal. De prijsuitreiking geschiedt di rect na het wegen in café Het Zon- neke. ■W Volgens een Tsjechische vluchte ling zouden wij Nederlanders niet weten wat vrijheid is, onze vrijheid althans niet weten te waarderen. Komende uit streken, waar iedere afwijkende interpretatie van het of ficiële Marxistisch-Leninisme vroeg of laat de Russische knoet achter de deur vindt zal hjj het vrij algemene onbehagen hier ook moeilijk anders kunnen verklaren. Mogelijk is het hem voorshands ontgaan, dat die ontevredenheid beslist niet alleen aan onze materiële welvaart is toe te schrijven. Zeker nemen afgunst en inhaligheid toe, naarmate men op dit punt minder te klagen heeft, maar veler neiging om ook van onze vrijheid het onderste uit de kan te schrapen mag mijns inziens even goed aan „zuiver" politieke oorza ken geweten worden. De vrijheid vormt nu eenmaal geen deel van ons nationale inkomen; noch kunnen vrij haar ..bezitten", zoals men een auto of een boekenkast bezit. Zij ont leent haar betekenis uitsluitend aan ons vermogen tot vrijwillige beper king. Met de vrijheid is het, merk waardig genoeg, precies als met de dictatuur: Hoe meer men er aan knabbelt, hoe minder er van over blijft. En dit is het fundamentele ver schil tussen het gebeuren in Praag en de situatie te Amsterdam. Wat daar een spontane volksbeweging mag heten, het tragisch verzet van een jarenlang geterroriseerde sa menleving, vinden we op de Dam terug als de misselijke aanstellerij van een troep geëngageerde opium schuivers, die eenvoudig een broer tje dood hebben aan werken. Dege nen die dergelijke „democratische acties op touw zetten, moeten het wel op onze vrijheid gemunt heb ben. Blijft dus de vraag, of onze vrij heid niet eerder naar de bliksem zal zijn dan de dictatuur in Tsjecho- slowakije. Want onze „vrijheidsstrij ders" van de Dam schijnen in „de provincie" ook nogaj wat supporters te hebben. BREDA L- Pis°n. Letterlijk vertaald is het slijkworm. Het is de larve van een klein mugje. De larve leeft in het slijk op de bo dem van sloten en andere wateren. Ook in mos dat groeit tegen rietsten gels die in het water staan. Bij stil weer ziet men die rietstengels trillen als er weer een witvis tegen stoot om een vers de vasje uit het mos te hap pen. Vers de vase is dus aas voor vis sen en prima om daarmee te vissen op witvis. Excellent voor een wedstrijd visser. Men kan maar een klein haak je gebruiken, want het aas is niet groot. Wil men met vers de vase vis sen, dan zal men de diertjes zélf uit de sloot moeten gaan vissen of ze ko pen in een Belgische sportwinkel, waar men ze geregeld in voorraad heeft, speciaal tegen de zondagen. Men kan er kopen: grote om aan de haak te slaan en kleine om door het voer te mengen. Op het ogenblik is men in Hulst en omgeving met vlijt aan het verkondi gen dat vissen met veTs de vase wet telijk verboden is. Dit is zonder meer bakerpraat. En het wordt nog ver kondigd tegen beter weten in ook Dit voorjaar nog is aan de leden van H.S.V. „De Vogel" een pamflet toegezonden waarin onder andere een uittreksel uit het inliohtingenblad der Visserjj-inspectie. Daar kan men dus veilig op aan. Als aas waarmee mag gevist worden vinden we onder andere vermeld: insecten en insecten- larven. Het mugje is een insect, de vers de vase haar larve en hiermee staan de verkondigers van de bakerpraait in hun hemd Waarom zouden ze die onzin toch rondstrooien? Is het misschien, om dat ze op de komende wedstrijd op de Vest het gebruik van vers de vase willen verbieden, opdat Belgische vissers niet met de vette prijzen zul len gaan lopen? Vanzelfsprekend heb ben de inrichters van een wedstrijd alle recht het gebruik van een of an der aas te verbieden. Ze kunnen des noods voorschrijven dat men alleen met een stukje kippendarm mag vis sen! Slachtprodukten zijn wettelijk geoorloofd). Maar als men iets niet wil hebben, dan moet men niet ach ter de wet kruipen, die het middel waarempel wel toestaat. St.-Jansteen W. Blommaart secr. H.S.V. „De Vogel". HOEK VAN HOLLAND (ANP) Bij Hoek van Holland is het stoffelijk overschot aangespoeld van de 24-ja- rige ongehuwde matroos M. D. Deur- lo uit Tholen. Hij behoorde tot de bemanning van het vissersvaartuig Tholen 38 „Cornelis", dat in de nacht van vorige week woensdag op don derdag op de Noordzee verging. Van de „Cornelis" konden de schip per en een matroos worden gered. Dd twee andere leden van de bemanning kwamen om.

de Stem | 1969 | | pagina 5