JS-SLAG MIN. CALIACIIAN BEKEEK SCHADE IN BELFAST Frankrijk wil V eiligheidsraad veroordeelt aanval Israël In 1970 eerste mavo-eindexamens je^elFd Maanstof is onschadelijk GECONCENTREERD ONDERZOEK OP HET TERREIN VAN MULTIPLE SCLEROSE DY 1.40 oordiger JGE MEISJES INDEN J OFFICIEEL VERZOEK AAN IMF Vrouw (78) in Dongen verongelukt NIEUW WAPEN Actiegroep wil alle urnen uit nationaal monument halen Nota regionale Omroep nog dit jaar bij Tweede Kamer N.V. Commentaar Verdeeld front Hygiëne kampeer plaatsen geregeld Bezuiniging Tegenvaller Italiaanse studenten vinden bisschoppen maar bangeriken' ochteronderneming van een op de detailhandel (kantoor- gerichte verkooporganisatie lands. Ruime er aan detaillisten, Ifde branche, is n goed inkomen, provisie en on- et volledige inlichtingen om sloop en voorzien van recente [SYCH0L0GISCH ONDERZOEK AMSTERDAM f levensmiddelen-sektor, opent OOSTBURG. Beds plaatsen: an caissière opgeleid willen pr een carrière in ons bedrijf), de opleiding vindt binnen ons IDE PROMOTIEKANSEN, in snelgroeiend bedrijf, kosten-vergoeding, waar g. houden sollicitatie-avond, op i.00 uur in Hotel de Eenhoorn, lijk solliciteren of even bellen nans Prijsslag N.V. t.a.v. afd. "gen op Zoom. Tel. no. 01640- (Van onze redactie buitenland) BELFAST Het eerste wat de Britse minister van binnenlandse za ken, James Callaghan In Belfast aangekomen om te onderzoeken of hij kan helpen bij het beëindigen van de vete tussen rooms-katholieken en protestanten deed, was de stad in gaan om met eigen ogen te aanschou wen welke vernielingen en schade er was veroorzaakt bij de ongeregeld heden in Belfast. Callaghan werd op zijn tocht onder meer vergezeld door een lid van de B-specials, die in bur ger was. De man werd evenwel her kend en men wilde hem te lijf gaan. Twee Britse soldaten kwamen echter tussenbeide, rukten de man weg en zetten hem in een jeep, die snel weg reed. Het was een incident, dat typerend is voor de stemming die er momenteel nog steeds in Belfast heerst. Pro testanten en rooms-katholieken ver trouwen elkaar nog steeds niet en ook de berichten over de ontwapening van de gehate reserve-politie worden niet vertrouwd. Bij zijn aankomst in Belfast zei de Britse minister (verantwoordelijk voor het handhaven van wet en orde) dat er te veel vuurwapens in Noord- Ierland zijn en dat daardoor een sta biele en vreedzame maatschappij on mogelijk is. Hij heeft de Noordierse regering la ten weten dat hij niet zou komen om te spreken over de grens met Ierland. „Deze grens blijft zolang de meer derheid van het Noordierse volk dat wenst. Wij kunnen de zaken niet 300 jaar terugdraaien. Ik weet dat er onder de bevolking van Noord-Ier- land een wens bestaat om in vrede en vriendschap met elkaar te leven en er zeker van te zijn dat er geen discriminatie kan bestaan." Gistermiddag is in Belfast ook een begin gemaakt met het justitiële on derzoek naar de opstanden, als gevolg waarvan acht mensen zijn gedood en vele honderden werden gewond. Aan het hoofd van de commissie, die met het onderzoek is belast, staat een Britse rechter, sir Leslie Scraman, Hij wordt geassiteerd door twee Noord ierse advocaten, een katholiek en een protestant. De politie van Belfast heeft inmid dels meegedeeld dat de inlevering van wapens door de reserve-politie vlot verloopt. Bernadette Devlin, het Ierse parlementslid, heeft echter ge zegd dat het aantal ingeleverde wa pens klein is, als men bedenkt dat de totale sterkte van de B-specials on geveer 8400 man is. Zij zei dat 1000 van hen geweigerd hebben hun wa pens in te leveren. Over de juiste aantallen kon geen zekerheid worden verkregen. De Britse regering heeft aan deze reservisten op het platteland toegestaan dat zij hun wapens hou den. Meer als een soort persoonlijke bescherming. Een uit te brengen rap port zal het antwoord moeten geven op de vraag of deze eenheden moeten verdwijnen. (Van onze redactie buitenland) PARIJS Frankrijk heeft bij het Internationale Monetaire Fonds officieel een verzoek ingediend om zijn contingent van een miljard dollar in dit fonds geheel of gedeeltelijk te mo gen opnemen. Dit wijst er op dat Frankrijk op het ogenblik economisch en financieel zo goed als aan de grond zit. De centrale banken van de landen in West-Europa zijn op de hoogte ge steld van de onderhandelingen tussen Parijs en Washington die begonnen rijn onmiddellijk na de devaluatie van de Franse frank met 12,5 procent. Als gevolg van deze besprekingen is vorige week een delegatie van het IMF naar Parijs gekomen om met de Franse regering niet alleen de tech nische consequenties te bespreken van de trekking van één miljard, maar te vens om ingelicht te worden over de Franse versoberingsmaatregelen om de frank op peil te houden. Op 3 september zal de Franse re gering haar programma vaststellen voor het economisch en financieel herstel van Frankrijk. Verwacht wordt dat Frankrijk een meedogenloos jaar wacht van be snoeiing der staatsbestedingen en af remming van de uitgaven van de ge bruikers. Hoezeer de Fransman de broekriem zal moeten aanhalen blijkt wel uit het feit dat de radio, en televisieuitzendingen gepland zijn op 4 en 5 september (een dag na de af- kondiging van de maatregelen) waar in regeringsfunctionarissen zullen trachten de gemoederen te kalmeren. De twaalfde september zal voor enkele honderden middelbare scholieren een vrije, althans les-loze dag betekenen. Of er verder nog voordelen aan de voorgenomen eendags-stakingsactie van de boze leraren verbonden zullen zijn, lijkt nog niet zo zeker. Wat wij vooral jammer vinden is dat deze leraren met hun besluit tot een wilde actie geheel los van de Raad van Leraren blijken te opereren. Hun kritiek op deze Raad, die niet effectief en hard genoeg zou optreden, mag des noods juist zijn, een verdeeld front is nu eenmaal een zwak front. Dat de Raad van Leraren zelf helemaal niets doet is niet waar, getuige de „open brief" die de Raad vorige week in enkele dagbladen heeft ge publiceerd. De klachten van de Raad en die van de stakende leraren zijn in grote trekken dezelfde en richten zich beide tegen manco's bij de uit voering van de mammoetwet (te weinig middelen, te grote klassen, geen inspraak, enz.). Afgezien van leze klachten lijkt ons een verdeeld front tegenover een staatssecretaris Grosheide, die maar blijft doen of zijn neus bloedt en of er met de mammoet helemaal niets aan de hand is, gewoon ineffectief en daarom onverstandig. Dit verwijt is zowel bedoeld voor de Raad van Leraren die de souplesse blijkt te missen alle leden onder een vaan te houden, als voor de actievoerende leraren, die onder een eigen vaantje willen vechten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met alleen de stem van de PSP'er Van Wijk tegen is de Eerste Kamer akkoord gegaan met een wettelijke regeling voor de hygiëne op kampeerplaatsen. Staatssecretaris Kruisinga (Volks gezondheid) merkte tijdens de be handeling op dat 75 procent van de standplaatsen voor kampeerders reeds aan de eisen van de nieuwe re geling voldoet. Het meest belangrijk is echter een goed sanitair gedrag van de kampeerders zelf. Wanneer dat ontbreekt zijn ook de beste voor zieningen voor niets getroffen. Nederland telt thans 4234 kampeer plaatsen met totaal 700.000 slaap plaatsen. Het program, dat is opgesteld door Pompidou, premier Chaban Delmas en minister van financiën Giscard d'Estaing, heeft als eerste doel de ver bruikersuitgaven af te remmen, zowel van particulieren als van overheden, om de „oververhitting" van de econo mie tot staan te brengen, de stijging van de prijzen in de hand te houden en de produktóe voor de uitvoer tot het maximum uit te breiden. Zo zal de overhead op alles, behalve op on derwijs en telefoon, gaan bezuinigen. Over andere besparingsmethoden is nog niet definitief beslist, maar enige lijnen zijn toch wel bekend: het sparen zal worden aangemoe digd. De rente van de rijkspost spaarbank wordt verhoogd van 4 tot 4,5 tot 6 procent. beperking van kredietverlening. De eerste termijn op kopen op af betaling wordt verhoogd tot vijf tig procent. Daardoor wordt de consument gedwongen minder te kopen zodat het overschot bei- stemd kan worden voor de export, die 12,5 procent goedkoper is ge worden en waardoor Frankrijk buitenlandse deviezen moet bin nenkrijgen. - besnoeiing van de begroting. (Van een onzer verslaggevers) .DONGEN Gistermorgen stak de 'o-jarige weduwe C. van Boxel-Lee- Mans uit Dongen, juist op het mo ment dat er een auto naderde, met haar fiets de Gemeenteweg in Don- Sen over. De automobilist kon een hitsing niet meer vermijden. Het slachtoffer was op slag dood. Op de Gemeenteweg zijn weg en rijwielpad van elkaar gescheiden door bomen, "et was het tweede ernstige ongeval hinnen een week op deze weg Plaats vond. TILBURG In een Tilburgs zie- is (te 86-jarige J. de Laat verleden, die als bestuurder van een «stelwagen betrokken was geweest nil e,en l™ntete botsing in zijn woon- L j ongeluk was reeds eer- ^66-jarige H. Vorstenbosch om- ENSCHEDE De 48-jarige me- Jtouw J. Wildschut-Uithoff uit En schede is op slag gedood, toen zij erd aangereden door dr. J. van M„ aWnMrmoecte'i^ onder invloed van J? waj(. Mevr. Wildschut werd ÊesleurHarrilets) Zeker 50 meter mee" stMd f ?gen kwaffl tot stil- ermtio „een tuin. Van de M. werd veronal vW heeft reeds een gens nun z«n naam staan we- Stos rijden onder invloed. Vandaag wordt het program in het Franse kabinet behandeld, de eerste Franse vergadering in het najaar. Het plan om bij het IMF 1 miljard dollar op te nemen wijst er op hoe weinig gezond de Franse frank is. Met dit bedrag kan Frankrijk aan toekomsti ge speculaties van de frank het hoofd bieden. Intussen is namelijk de devaluatie in zoverre een tegenvaller geworden, dat het naar het buitenland gevluchte Franse kapitaal nog lang geen aan stalten maakt om naar Frankrijk te rug te keren. Frankrijk zal een buf fer moeten vormen voor zijn reser ves voordat eind september, zoals wordt verwacht, weer kapitaal in West-Duitsland zal binnenstromen. Het gevluchte Franse kapitaal wacht af wat de markt gaat doen na de ver kiezingen in Duitsland: herwaarde ring of geen herwaardering. Van de Franse onafhankelijkheid waar Pompidou zich onlangs bij de jongste herdenking van Napoleon op beriep is nog maar weinig overge bleven. VERONA (KNP) De Italiaanse studenten hebben hun bisschoppen uitgemaakt voor bangeriken, die niet anders doen dan wachten op richtlijnen uit Rome. Deze scherpe aanval op de Italiaan se universiteitsstudenten, Giovanni Benzoni, tijdens hun vergadering in Verona. Onderwerp van discussie op dit studentencongres was de post conciliaire ontwikkeling der kerk in Italië. Benzoni wierp de Italiaanse bis schoppen voor de voeten, dat het hun ontbreekt aan moed en levenskracht. Zij voelen er niets voor de actieve deelneming der gelovigen aan het kerkelijk leven te bevorderen of zelfs maar te dulden. Benzoni zei dat het Italiaanse epis copaat niet in staat is zijn gezag om te bouwen tot een werkelijke dienst aan de gemeente. De Franse marine heeft een nieuw „wapen" voor de strijd te gen de enorme bosbranden, die de Franse Rivièra nu reeds vele dagen teisteren. Een speciaal ge construeerde Catalina-vliegboot werpt vanuit de lucht enorme hoeveelheden water op de vuur zee. Veel resultaat heeft dit wa pen nog niet gehad. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/AMSTERDAM Een actiegroep die zich „Nederland Vrij" noemt heeft in een brief aan de commissarissen der koningin en de statencolleges in alle Nederlandse provincies gevraagd, de umen met aarde uit die provincies, welke zich in het nationaal monument te Am sterdam bevinden terug te halen en naar de eigen provincie terug te voe. ren. De actiegroep verwijst daarbij naar het besluit van de raad van Putten in Gelderland, om het provinciaal be stuur van Gelderland te verzoeken de Gelderse urn naar Arnhem over te brengen. Het provinciaal bestuur van Zee land zal de brief als ingekomen stuk iin de staten brengen, waarschijnlijk zonder er een preadvies aan te ver binden, maar met de gebruikelijke term „wij adviseren u d'eze brief ter afdoening in haniden van G.S. te stel len". In Den Bosch was de brief nog niet opgemerkt, althans niet door de grif fier van de staten, mr. E. Bogaerts, die zei een achterstand met de post- behandeling te hebben opgelopen. De commissaris der koningin in de provincie Gelderland, mr. H. W. Bloe- mers, heeft de leden van die provin ciale staten die gisteren in vergade ring bijeen waren, toegezegd dat er spoedig een voorstel te verwachten is om de urn met Gelderse aarde een waardiger plaats te geven in het huis der provincie te Arnhem. (ADVERTENTIE) Bartex is de fijnste snel- scheercrême die ik ken. En nog de voordeligste ook! HOUSTON (AFP) „Enige oesters die in contact gebracht zijn met het maanstof van de Apollo-ll zijn dood gegaan, maar dat heeft niets met het maanstof te maken. Wij weten dat zij een natuurlijke seizoendood zijn gestorven", aldus heeft de coördinator van het onder zoek van het maanstof in Houston Richard Johnston, verklaard. Bij dte andere dieren die met maanstof ingeënt zijn (muizen, vo gels, vissen, garnalen en irasekten) en bij de planten is niets abnor maals geconstateerd. Het onderzoek van andere ingeente dieren wordt de jkoomendte weken echlter toch voortgezet. De technici van het maanont- vanigstcentrum in Houston zijn be gonnen met het vullen van de bus sen met steentjes en stof, die naar 142 geleerden over de wereld zullen worden gezonden. De verzending kan 12 september beginnen, maar eerst moet de speciale besméttings- commissie nog goedkeuring verle nen. Deze commissie had ook de quarantaine voor de drie maanrei- zigers Armstrong, Aldxin en Collins na hun terugkeer verplicht gesteld. Johnston zei dat voor de komende maanivlucht'en dezelfde procedure zal worden gevolgd omdat steeds op een ander gebied van de maan zal worden geland. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV/BEIROET De Libanese regering heeft zijn tevredenheid uit gesproken over het besluit van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties Israël te veroordelen na een luchtaanval op 11 augustus, waarbij vier bur gers werden gedood. Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft de resolutie van de Veiligheidsraad verworpen. „De raad is weer eens voorbij gegaan an de werkelijke feiten", aldus een woordvoerder. Libanon legde er gisteren nog eens de nadruk op dat de resolutie mel ding maakt van het wapenstilstands akkoord van 1949. Libanon wil na melijk geen andere situatie erkennen dan die na de wapenstilstand van 1949. Israël gaat uit van de toestand na de juni-oorlog van 1967. De Vei ligheidsraad keerde zich in de reso lutie indirect ook tegen de Arabische guerrilla-activiteiten in dat gebied. Vanaf Libanees grondgebied is gis teren een Israëlisch burgervliegtuig, dat gebruikt wead om de gewassen te bespuiten, met lichte wapens be schoten. Het toestel werd aan een van de vleugels licht beschadigd. De piloot slaagde erin veilig te landen op een plaats ten zuiden van Metulla. Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina heeft aangeboden een krijgsgevangen gemaakte Israëliër uit te wisselen tegen door Israël vast gehouden Arabische commando's. Het aanbod werd tijdens een persconfe rentie gedaan. De Israëliër Yoesef Habka werd in een grot getoond. Hij verklaarde goed te zjjn behandeld. Een woordvoerder van de commando organisatie stelde voor de uitwisse ling via het internationale Rode Kruis te doen geschieden. IN DE BAGAGE van de Canadees Colman Losonczy, die bekende de brand in de Canadese ambassade in Wenen te hebben gesticht, is een brief aan de regering in Ottawa ge vonden met in het Frans gestelde leuzen als „Leve vrij Quebec", „Leve de revolutie, Leve de Frans-Cana- dese Nationalistische Beweging", en „Weg met het imperialisme". Volgens Israëlische militaire des kundigen is de raketbeschieting van Jeruzalem vain dinsdagmorgen de be langrijkste en meest gewaagde ope ratie die sinds juni 1967 tegen de stad is uitgevoerd. Uit het gevonden-niet- gebruikte materiaal, namelijk zeven raketten van 130 mm en zes Egypti sche grond-tegen-lucht projectielen blijkt, dat bij deze operatie minstens 20 mensen betrokken moeten zijn ge weest, De raketten zijn afgevuurd vanaf een verlaten heuveltop op on geveer vijf kilometer afstand van Je ruzalem. Zij richtten geen schade aan. In Engeland zou een groep Israëli sche geheime agenten gevormd zijn, die de in Londen opererende Arabi sche terroristen-organisaties zou moe ten penetreren. Het doel van deze operatie zou zijn het verzamelen van inlichtingen over de aanslagen op Is raëlische bedrijven en organisaties. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Klompé (CRM) houdt vast aan haar streven om nog dit jaar haar beleidsnota over de invoering van regionale omroep bij het parlement in te dienen. In dien een advies over de regionale omroep van de Nederlandse Omroep Stichting (NOS) te lang zou uitblij ven. dan zal de minister eventueel beslissen om haar nota maar zonder voorafgaand advies in te dienen. Dit werd ons desgevraagd door een woordvoerder van minister Klompé medegedeeld. De betreffende nota zou aanvankelijk reeds in het midden van dit jaar zijn ingediend. De trage werkwijze van de NOS is er de oor zaak van dat dit niet haalbaar is ge bleken. Een commissie uit de NOS heeft weliswaar reeds een ontwerp- rapport over de regionale omroep opgesteld, dat aan de minister bekend is, maar aan dit ontwerp is door het NOS-bestuur nog steeds geen defini tieve goedkeuring verleend. Het NOS-bestuur zegt eerst nog aanvul lende gegevens over exploitatiekos ten en technische investeringen te willen ontvangen. Volgens NOS-voor- zitter Schüttenhelm kan dat echter nog wel enkele maanden duren. Be langrijkste oorzaak van de trage gang van zaken is evenwel, dat binnen het NOS-bestuur verschil van mening leeft over het tempo van invoering van regionale-lokale omroep en de toekomstige exploitatie-regeling. Zoals gezegd is de minister voor nemens om de beleidsnota in ieder gevql nog dit jaar in te dienen, even tueel zonder voorafgaand NOS-ad- vies. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het onderzoek in Nederland op het terrein van de mul tiple sclerose zal worden geconcentreerd en geïntensiveerd. Staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga van Volksgezondheid heeft zich bereid verklaard hier aan mede te werken. De research en de toepassing van behandeling en re validatie zullen in een centrum worden samengebracht. Multiple sclerose is een ziekte die zich kenmerkt door toenemende verlamming van de lede maten, waarbij tevens spastische verschijnselen optreden. Dr. Kruisinga zal de uitzending van twee deskundigen een neuro- biochemicus en een neuroloog financieel mogelijk maken. Deze studie en oriëntatie in het buitenland moeten de basis leggen voor het in de toe komst in Nederland te verrichten onderzoek. Bovendien zal worden nage gaan de research in Nederland te bundelen onder auspiciën van de gezond heidsorganisatie T.N.O. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Volgend jaar zullen voor het eerst aan de avondscholen en enkele dagscholen eindexamens worden gehouden voor het middel baar algemeen vormend onderwijs- driejarige cursus (mavo-3). In 1971 zullen aan de overige dagscholen voor mavo voor het eerst eindexa mens mavo-3 worden afgenomen. Ook zal er volgend jaar een staats examen mavo-3 zijn. Dit is bekend gemaakt door het ministerie van nOderwijs en Weten schappen. In de regeling worden ook gegevens vermeld over examenvak ken en examensprogramma's. De ge gevens gelden niet voor de experi mentele scholen, die al eerder over gingen tot onderwijs volgens de nieu we wet ter voorbereiding van de al gehele invoering van de mammoet wet (de wet op het voortgezet onder wijs). Voor mavo-vierjarige cursus (ma- vo-4) vallen de eerste eindexamens aan avond- en dagscholen en het eer ste staatsexamen een jaar later dan voor mavo-3 werd vastgesteld. Voor mavo-4 moet examen worden afge legd in zes vakken: Nederlandse taal, een van de moderne vreemde talen en bovendien vier uit de reeks, waar uit voor mavo-3 drie vakken moeten worden gekozen. Voor het hoger algemeen vormend onderwijs (havo) zijn er volgend jaar voor het eerst eindexamens en staats examens. De schooleindexamens zullen zijn aan de havo-afdelingen, die zijn verbonden aan de opleidings scholen voor onderwijzers. In 1971 en in 1973 zullen er voor het eerst eindexamens worden gehouden res pectievelijk aan de avond- en aan de dagscholen. De eind- en staatsexamens-havo zullen volgend jaar worden afgeno men volgens interim-besluiten, waar van men verwacht, dat zij volgende maand in het Staatsblad komen. De stof, waarover bij het eindexamen volgend jaar zal worden gevraagd, zal gelijk zijn aan het eindexamen programma, dat dit jaar bij de eind examens mavo-3 en havo van de ex perimenterende scholen is gevolgd. Bij het staatsexamen mavo-3 en havo zal wigend jaar zoveel mogelijk het zelfde eindexamenprogramma wor den gevolgd. De tekst van dit pro gramma wordt ook in september in de Staatscourant verwacht. Voor het eerst zal voor het voor bereidend wetenschappelijk onder wijs (vwo) een eindexamen worden gehouden in 1972 aan de avondscho len en in 1974 aan de dagscholen, in welk jaar ook het eerste staatsexa- men-vwo is voorzien. Besluiten, die definitief de eindexa mens en staatsexamens-vwo regelen, zijn nog in voorbereiding, evenals die voor de definitieve regeling van de havo- en mavo-examens. Wat de examens aangaat voor voort gezet onderwijs van de voor de mam moetwet werd ingevoerd, nog het vol gende. De staatsexamens gymnasium (oude stijl) en de staatsexamens hbs.a en hbs-b zullen tot in 1974 wor den afgenomen. Mulo-examens zullen tot in 1971 en aanvullende mulo-exa mens tot in 1973 kunnen worden af gelegd. U weet het inmiddels, we krijgen geen lange, hete herfst, maar een re gelrecht stormachtige herfst. Nou ja, wij eigenlijk alleen het kabinet-De Jong, maar ais de hoge bomen in Den Haag veel wind vangen, staat in Zuidwest-Nederland ook wel een aar dig briesje. De eerste stormvlaag heeft trouwens al toegeslagen. Premier De Jong is letterlijk „ontzet en boos" geweest en dat valt niet mee voor zo'n aardige man die bovendien nauwelijks beko men is van zijn zuurverdiende vakan tie. Boos op mijnheer C. Peynen- burg, secretaris-generaal van Defen sie, die op zijn eigen houtje een le gertje aan het bouwen was om in Suriname in te zetten. Het pijnlijkste is dat hij zo maar sa men met het volle gewicht van 147 marechaussees op alle politieke tenen ging staan die er maar zijn. Toch vraag ik me af of premier De Jong misschien niet zo zeer kwaad was op mijnheer Peynenburg, maar op degene(n) die erover gekletst hebben, zodat het bekend werd. Het is wel triest, zo'n kleine wemier, en dan nog ontzet ook. U ruikt overigens ook vandaag nog niet lekker genoeg. „Het fractievoorzitterschap is eigen lijk simultaanschaken. Je bent steeds aan een aantal borden tegelijk bezig". (drs. W. K. N. Schmelzer) Met wat commissariaten kun je heel wat borden leeg eten. Wie uwer dacht dat oorlog voeren iets typisch menselijks was? In het Turks dorp Izmir weten ze nu wel beter. Daar heeft een ware „lucht slag" gewoed tussen kiekendieven en naar het zuiden trekkende ooievaars. De ooievaars behaalden dank zij hun numerieke meerderheid de overwin ning na een meer dan een uur duren- gevecht. Er sneuvelden 18 kieken dieven tegen 9 ooievaars. Ook een manier om de overbevolking te temperen. Nu ik toch zo beestachtig te keer ga, het volgende. Een Engels echtpaar, zo las ik, heeft niet minder dan 1700 gulden neergeteld om in het bezit te komen van een gewone zwerfhond. Ze liepen het dier tijdens een va kantie in Sorrento tegen het lijf, en raakten hem niet meer kwijt toen ze hem een koekje hadden gegeven. Geen mens wilde zich ter plaatse over de hond ontfermen, daarom deden ze het zelf maar. Kosten van overtocht, injecties en dergelijke maakten sa men de somma van f 1700. In veel gevallen is het adopteren van kinderen (Biafraantjes bijvoorbeeld) veel goedkoper. Kind-val-l Toch kost het ons heel wat, die kos- metische verzorging: zo'n 450 mil joen gulden per jaar. En dat is nog niet eens genoeg, vindt lichaamsgeu renexpert J. Hendrikman Verstegen. Maar wist u dat het ongeveer net zo veel is als de gezamenlijke exploi tatiekosten van alle (ja: alle) kerken in Nederland per jaar. Wat doen we nu: maar odeur kopen of meer in het collectebakje, -zakje, -mandje, -schaaltje etc. etc. doem? De bladeren beginnen hier en daar al verdacht geel te zien. En u weet, daarna vallen ze. Er vallen er nu al meer dan gisteren. MERIJN (ADVERTENTIE) Een handvol namen uit de lange lijst van prijswinnaars. Zij wonnen f 10, f 25» f 50, f 100 of f5001 G.H. Reijnders - Venlo F.G.M. Kogelman Nw.-Heeten B.P. Wiers - Oosthuizen J. Mabelis Tholen T. Bakx Dordrecht Stef de Boer Den Haag G. Kraaybeek Roosendaal Th. Hannink Olst J. de Boer - Oss Jan v.d. Ven Wanssum L. Koers Jr. Weesp Gerrie Sanders Gerwen J. Mesuere - Sluis D. Zegger Wassenaar C.P.M. Karelse Warnsveld G. Brefeld Eindhoven H.C. Hartman Haarlem ^Spel mee, win mee! IYZ DE ST-BERNARD-PAS één van de belangrijkste wegverbindingen tussen Zwitserland en Italië, is tengevolge van zware sneeuwval geblokkeerd.

de Stem | 1969 | | pagina 9