„Verbroedering vol optimisme" op Wieze-oktoberfeesten LERAREN: WIJ STAKEN NIET Brabant brengt geschut in stelling voor „verovering" van medische faculteit Eindelijk zon tijdens Ween se week te Hulst ACHTER FACADE VAN VEEL SENTIMENT WERKT GOÉD GEOLIEDE ORGANISATIE Klacht over Sasse markt rpapier voor uw pen In Zeeland en West-Brabant Zeeland nam afscheid van ir. T. Verheul 27 september- 12 oktober Ziektebestrijding in fruitteelt Vraagteken bij topsalaris Minderjarige jongen terug naar ouders Molenexcursie TILBURG BERGEN OP ZOOM t P with people' Extra-treinen Weduwen Een handvol namen uit de lange lijst van prijswinnaars. Zij wonnen I li f 2Ï 150, 1100 of f5001 vSpelmee.win mee! Veel deelnemers aan rally Weense Wéék ACTIES ROND „ACHTSTE" (Van onze correspondent) VLISSINGEN Een man, die ge- wenen was door de taak die hem te achten stond, die met volledige in- iet gestreden en gewerkt heeft voor rijn ideaal: een groot waterleiding bedrijf Midden-Zeeland". Dit waren lovende woorden uit de mond van de heer A. J. Kaland, die namens pro vinciale staten op het afscheid was van ir. Teun Verheul, directeur van de waterleiding mij. Midden-Zeeland. De secretaris van de raad van com missarissen, de heer H. van Suijlen- kom, voerde namens deze raad het woord. Van juli 1962 tot op de dag van vandaag, heeft hij het doen en laten van de heer Verheul op de voet kunnen volgen. In deze zeven jaar was er een produktietoename van 83/4 miljoen m3 water. Er moesten 12? man personeel aangenomen wor den. De totale lengte van de leiding aam in zeven jaar toe met 1425 km. De heer Verheul was wel de beste, maar in ieder geval niet de goed koopste. De baten en de lasten be liepen in die jaren precies het dub bele. De heer Van Suijlenkom zag in de scheidende directeur alle kwali teiten verenigd die hem zo bekend gemaakt hebben. Mr. F. G. H. Huber, burgemees ter van Goes, sprak de heer Verheul namens de aandeelhouders toe. Ir. P. Stoter is de opvolger van de heer Verheul. In zijn toespraak bedankte hij voor het geweldig enthousiasme en de teamgeest die hem dusdanig gestimuleerd hebben, dat hij hoopte i de ingeslagen weg voort te kun nen gaan. De heer Verheul gaat nu orde stel len op de vrij chaotische toestand die er landelijk heerst op het punt van distributie en produktie van de Rijks watervoorziening in Den Haag, waar in zijn grote taak o.a. zal liggen in het terugbrengen van de nu bestaan de 140 waterleidingbedrijven tot ten hoogste 25 of 30. Britannia puilde op de receptie uit van provinciale en landelijke promi nenten. In Goes zal vandaag de heer Ver heul officieel afscheid nemen van het ïersoneeL (Van een onzer verslaggevers) BREDA Ruim twee weken nadat burgemeester mr. C. Becht van Tilburg zijn kritiek en verbazing heeft gespuid over het uitblijven van acties in Brabant met betrekking tot de ves tigingsplaats van de achtste medische faculteit begint er plot seling op verschillende fronten beweging in deze zaak te ont staan. (Van onze correspondent) GOES De waarschuwingsdienst voor de ziektebestrijding in de fruit teelt heeft de fruittelers in Zeeland en West-Brabant opnieuw gewaar schuwd voor het optreden van de vruchtbladrollers. Op bedrijven, waar het gehele sei zoen al veel bladrollers aanwezig zijn, zal nog een derde bespuiting noodza kelijk zijn. Deze wordt dan gericht tegen de tweede zomergeneratie. Vooral rassen waarvan de vruchten tegen elkaar hangen, zoals Cox's O- range Pippin bij de appels en Beurré Hardy bij de peren, dient men goed in de gaten te houden. Ook bij laat te plukken rassen als Golden Delicious, Goudrenet en Win ston kan nog ernstige vruchtbeschadi ging door de vruohtbladrollers op treden. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Het Sasse raadslid De Groff (PvdA) bracht het college van b. en w. in de raadsverga dering in verlegenheid door te in formeren naar het hoe en waarom van een in de gemeentebegroting vermelde salarisverhoging van een topfunctionaris. De heer De Groff vond een stijging van f 6000,in een jaar nogal opmerkelijk. Hij wilde we ten hoe dat precies zat. De voorzitter, burgemeester Den Boer, moest het antwoord schuldig blijven. Hij dacht in de richting van een periodieke ver hoging, maar zegde toe in de eerst volgende vergadering met een duide lijker verklaring te zullen komen. Namens 34 Westbrabantse ge meenten is gisteren een telegram gestuurd naar minister Veringa. De gemeenten vragen vestiging van de achtste medische faculteit in Noord- Brabant. Vogels van verschillende politie ke pluimage zullen maandag avond in Tilburg op uitnodiging van de K.V.P. pleiten voor vestiging van de „achtste" in Noord-Brabant. Voorzitter P. Gorrissen van de K.V.P.-fractie in de raad van Ber gen op Zoom zal tijdens de raadsver gadering van morgenavond de wen selijkheid van de vestiging van de achtste medische faculteit in Brabant aan de orde stellen. Hij hoopt op dit punt een motie uit te lokken. De Anti-Revolutionaire Partij in Noord-Brabant heeft, zoals giste ren in enkele edities reeds bericht, nog eens nadrukkelijk verklaard dat Brabant recht heeft op een volwaar dige universiteit en dat de achtste medische faculteit daarvan een be langrijk onderdeel zal moeten uit maken. De acties m Brabant komen op een moment dat minister Veringa en een meerderheid van de Tweede-Kamer fractie van de K.V.P. reeds in prin cipe besloten schijnen te hebben dat de achtste medische faculteit het best in Zuid-Limburg gevestigd kan wor den. (Van onze correspnodent) BRESKENS Op het bureau der rijkspolitie Breskens was een verzoek binnengekomen om een onderzoek in te stellen naar de evrblijfplaats van de minderjarige R. uit het Duitse Düsseldorf. Uit een ingesteld onder zoek bleek, dat hij in een onbewoon de zomerwoning nabü Het Halve Maantje verbleef. Tegen R, die mee naar het politiebureau is genomen, is proces-verbaal opgemaakt. Hij is later aan zijn ouders ter beschikking gesteld om vervolgens op transport naar Düssldorf te worden gesteld. Het telegram van de 34 Westbra bantse gemeenten is gestuurd door de stichting overleg- en informatie centrum West-Brabant, waarin deze gemeenten samenwerken. De stich ting overweegt in haar telegram dat een in Noord-Brabant gevestigde medische faculteit „een wel zeer bij zondere betekenis kan hebben voor het zich snel ontwikkelende weste lijk Noord-Brabant. Een andere overweging is dat de door de cen trale overheid gewilde uitgroei van de Brabantse stedenrug tot tweede stedelijk zwaartepunt van Nederland hoogwaardige voorzieningen vereist waarin hoogwaardige onderwijsinsti tuten in geschakeerde vorm niet mo gen ontbreken. De minister wordt tenslotte met klem verzocht te be vorderen dat de achtste medische fa culteit in Noord-Brabant gevestigd wordt. Ir. W. Merkx, burgemeester van Breda, voegt er als ondertekenaar van het telegram nog aan toe dat het er, strikt zakelijk gezien, niet toe doet of de medische faculteit in Til burg of in Eindhoven zal worden ge sticht. (Van een onzer verslaggevers) GOES Op 20 en 27 september a.s. organiseert de vereniging tot behoud van molens in Nederland een molenexcursie door Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland. Begin en eindpunt van de tocht is Middelburg. De vergadering van maandag avond in Tilburg is uitgeschreven door de statenkring Tilburg van de K.V.P. Er worden inleidingen ge houden door de Tilburgse wethou der van onderwijs, de heer E. de Grood, de voorzitter van de rijks- j kieskring Tilburg van de K.V.P., de heer L. van Banning, de V.V.D.'er M. Krens van de Tilburgse gemeente- raad, het P.v.d.A.-Tweede-Kamerlid J. Willems en burgemeester mr. C. Becht van Tilburg. De bijeenkomst wordt gehouden in de Harmoniezaal en begint om 8 uur. De heer Gorrissen, die de kwestie morgenavond in de raad van Bergen op Zoom ter discussie wil stellen, zal j dat niet doen als voorzitter van de K.V.P.-fractie maar, zo hjj zelf zegt, als „particulier raadslid". Volgens de heer Gorrissen moet de partijpoli tiek zoveel mogelijk buiten de zaak blijven: „Er is al meer dan voldoen de politiek geharrewar over de acht ste medische faculteit. Dat dreigt de zakelijke argumenten, waarop het vestigingsbesluit gebaseerd moet zijn, te versluieren". We heer Gorrissen hoopt dat de discussie zal uitmonden in een motie, die, wanneer aangeno men, ter ondersteuning naar alle an dere gemeenteraden in Noord-Bra bant zal worden gestuurd. (Van een onzer verslaggevers) WIEZE. „Een nationale hulde brengen aan de Belgische volks bank nummer een, het hier. Gezonde ontspanning en verbroedering vol optimisme verschaffen. De volksverbroedering stimuleren onder tot Leitmotiv: alle mensen worden broeders." De organisator van de Wieze-oktoberfeesten, brouwer R. van Roy, Mikt niet op een slogan. Hij strooit ze met gulle hand in het rond. Bovenstaande opgeblazen zinnen zijn dan ook nit een van ijn vele folders over de „oktoberfeesten" overgenomen. rii wï, 14e maal wil de brouwe- 13.V. R. van Roy van 27 septem- er tot 12 oktober de feesten houden f et. kleine dorpje Wieze. Het ligt 3 zaiden van Dendermonde in Bel- «e' Graag houden, omdat de voor- Me dertien feesten doorslaande u in de portemonnee van de eige- ar duidelijk voelbare successen ](|Ien' Men begon in het klein in o met dertigduizend toeschouwers te vergeten ook afnemers aren, en men eindigde voorlo- 5'" 1968 met 360.000 bierlief- nbers, Het is niet verwonderlijk, «i»,V?or een dergelijke massale con- umptie (in 1968 320 duizenH liter) dino'rS ondergrondse bierpijplei- Werd aangelegd van de brouwe- feestaar drie hallen waarin werd ge- Taa?' de meer algemene bovenge- hehh redenen om bier te tanken, »oen de oktoberfeesten 1969 nog fe,ria!e 3trÖdkreet van de orga- le» ST me;ogekregen .,Up with peop- van eo 1 de hei"kenningsmelodie herhn,„n w waarmee de morele i boer opaPg^gng de laatste jaren de li in ^as' m zegt de organisator dat ,iif persc°mmuniqué, opgevallen, doelH wn°S10i,ter®Ild spektakel, be- tarbewiJ w van de morele pening, en onze manifesta tie gedragen worden door dezelfde idee In het vermaaksleven, zo gaat de brouwerij gladjes voort, ja, we zouden zeggen bijzonder in het vermaaksleven, moet de geestelijke waarde van de mens op het voor plan worden gebracht. Na nog enke le volzinnen als „Een wijdingsvolle huivering welke de massa aangrijpt" en „Een intens gevoel van ontroe rende paraatheid om mede aan het vestigen van de vrede te bouwen, groeit in de harten dezer feestende massa", komen meer reële zaken aan de orde in het perscommuniqué gegevens over het spektakel die doen vermoeden dat het bezoekersaantal niet zonder reden explosief is ge groeid en dat achter een facade van veel sentiment een goed geoliede or ganisatie werkt. Op de openingsdag zullen twee op tochten worden gehouden. Een in een grote Belgische stad, de tweede in Wieze zelf. Dit jaar is de organi satie te gast in St.-Jansmolenbeek. Naast de optocht waaraan 35 vereni gingen deelnemen uit België, Duits land, Nederland, Frankrijk en Dene marken. is er een ontvangst op het stadhuis. De grote optocht in Wieze begint om 13.00 uur. Een vertegen woordiger van de Münchener burge meester za: daarna de hallen openen en de ondergrondse bierpijpleiding in werking stellen. Op de zondagen 28 september en 5 en 12 oktober zullen eveneens op tochten door de met vlaggen versier de straten trekken. Drie Beierse or kesten zullen voor de sfeer in de hal len zorgen. Bovendien treedt er een kapel op uit Garmisch-Partenkirchen die in het raam der verbroedering Miinchen-Wieze door de Münchener Festring wordt uitgezonden. Evenals voorgaande jaren zijn er talrijke organisaties en verenigin gen die een speciale ontmoetings- en verbroederingsdag voor haar le den hebben uitgekozen. Zaterdag 27 september komt de Vlaamse toe ristenbond en de sociale dienst der posterijen met verschillende post- harmonieën en fanfares. Zondag 28 september is het de beurt aan de Kon. Belgische Automobilistenbond en de bloeddonors. Maandag 29 sep tember komen de kappers; op woensdag is het de dag van de brou wers, het corps diplomatique en het leger. Op donderdag 2 oktober is de brandweer te gast. Vrijdag 3 okto ber volgt er een bezoek van de voet ballers en hun supporters, de ge meente-secretarissen en hun ont vangers. De wisselbeker van de fe deratie der supporters zaj op deze avond worden overhandigd aan de Belgische kampioen Standard Luik. Zondag 5 oktober komen de leden van Vakantiegenoegens en van de Bon<j voor Grote en Jonge Gezinnen naar Wieze. Maandag 6 oktober wordt de ontmoetingsclag van de oud-strijders, de bakkers en de bloe misten, terwijl de ledien van de ho reca dinsdag 7 oktober hebben uit gekozen. Vrijdag 10 oktober is het de dag voor de liefhebbers van de motorsport. Robert, voor de derde maal wereldkampioen, zal worden gehuldigd. Tenslotte komt de Belgi sche Toeringclub op zondag 12 ok tober. De belangstelling in het buiten land voor de „Wieze-Oktoberfees- ten" is volgens de organisatoren enorm groot. Speciale treinen wor den ingelegd vanaf Parijs, Dord- mund en Keulen. Bovendien worden uit Engeland minstens tienduizend bezoekers verwacht. De Oostendse boten zijn op de dagen van de okto berfeesten al volgeboekt. Tot slot nog enkele getallen. Vo rig jaar aten de bezoekers 160 hele kalveren van het spit, 23.000 kippen, 66.000 saucijsjes en 2100 boerenbro den. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT „Het is in één woord een rotzooi na afloop van de markt". Het raadslid J. van den Abeele (Kath. partij) wond er in de raadsvergadering van Sas van Gent geen doekjes om. „Het heeft er veel van weg of de marktkooplui juist hun slechtste fruit naar Sas van Gent brengen. Na de markt liggen de straten en stoe pen bezaaid met rotte vruchten tot grote ergenis van de omwonenden". Wethouder Stevens zei dat hii er van afwist, maar dat een oplossing moeiliik te vinden was". We hebben het eens met het neerzetten van vuil nisbakken geprobeerd, maar die ver dwenen spoorloos". Burgemeester Den Boer zei het te zullen proberen met een circulaire aan de marktkoop. lieden. (Van een onzer verslaggevers) HULST Een prachtig vuurwerk heeft de Weense Week in Hulst be sloten. Een week vol regen, die de or ganiserende middenstanders echter toch geen windeieren heeft gelegd. Bijna unaniem verkondigen de win keliers de mening meer dan tevreden te zijn over de bezoekers van de Weense Week. Op die laatste avond werd op het Stationsplein een standwerkerscon cours gehouden. Zes standwerkers, gehuurd door de winkeliers van de Frans van Waesberghestraat en het Stationsplein, vertoonden op specta culaire wijze hun „kunsten" voor het publiek. Er was een fruitkoop man die letterlijk gooide met zijn druiven, er was een handelaar in in genieuze elastieken apparaatjes om herendassen in de plooi te houden, er was een koopman in miraculeuze sponzen en een met wonderlijke me taalpoets. Een jury beoordeelde hun prestaties, 's Middags werd op die Markt in Hulst een ballonwedstrijd In uw blad van 22 augustus las ik het artikel over de „Bond voor We duwen en weduwnaars". Grotendeels kon ik het er wel mee eens zijn, maar toch blijven er een paar bedenkingeiu Dat zo'n bond nodig is om de zakelijke belangen vain de groep te behartigen lijkt me reëel, maar dat zo n bona ergenr een oplossing is voor de draag- baar maken van eenzaamheid, geloof ik niet. Een mens blijft een gemeen schapsmens en de gemeenschap be staat nu eenmaal uit jong en oud, man en vrouw, gehuwd en ongehuwd. In deze gemeenschap als volwaardig gekend en erkend worden is het stre ven van elke mens. Wie zich niet er kend, voelt is eenzaam, welke sta tus hij of zij ook heeft en wie zich zelf afsluit van die anderen raakt vroeg of laat hopeloos vast. Het is natuurlijk zo dat eigen leed het meest gevoeld wordt, maar mag ik een pluspunt noemen in wat mijns inziens het voorrecht van een wedu we is? Zij heeft de herinnering aan 't samen beleefde geluk met de weg gevallen partner. (Een gescheiden vrouw heeft het b.v. op dit punt veel moeilijker). Zij heeft meestal kinde ren die haar door het feit dat ze ter zijn dwingen over eigen ver. driet heen te zien en deel te nemen aan het leven. Werkelijk alleen ach tergebleven missen dit Is zij 40 als haar man sterft dan heeft ze pen sioen voor het leven en beschikt ze al® regel over een huis. En als mevr. Agthovan het discriminatie noemt dat een jonge weduwe zonder kinderen geen blijvend pensioen geniet, mag zij zich de gevoelens wel eens in denken van vooral de oudere gehuw de vrouw die zo goed en zo kwaad als het gaat werken moet en AWW betalen tot haar 65e jaarl Groepsvorming houdt het gevaar in eigen problemen te overtrekken, maar het blijft levensnoodzakelijk om over de eigen begrenzing heen te kijken. Andere groeperingen hebben ook heus hun moeilijkheden, maar verdriet ontlopen kan niemand. Waar blijft voor iedereen wat ds. Klamer eens zei: „De kortste weg uit de moeilijk heden is de weg er doorheen". HONTENISSE MEJ. L. V. DAMME (ADVERTENTIE) Hennis Wagenaar Haard* G. Raaymakers Wagenberg H. de Ruiter - Harderwijk B. Bloemendaa! Doetincham C. v.d. Sluijs Jutphaas H. Tapper - Beverwijk H.W. Langeler - Deventer AAM* Voermans Tilburg G. Jotlnk - Heino AJ. Baldük WeM DJ. Stoel Delft H J. de Grip - Apeldoorn M.M. Verpaalan - Ede J.C. v.d. Wiel Zaandam Cobie Aaldering - Huissen M Martian Beks Eindhoven PAN. Verbraak - Roosendaal 8 Stond er in De Stem van woensdag een foto die de re- gen-pech van de Hulster Weense week illustreerde, nu jongelui tij dens de middagpauze in de zon, Weense-week vlagvertoon en dat ziet n niet op de foto caril- lonmuziek vanuit de basiliektoren, voor de jeugd gehouden. Zo groot was de belangstelling, dat de organi sators (de winkeliers van de Gentse- startt) honderden ballons te kort kwamen. De voorlichtingsambtenaar van de gemeente de heer Hollaardt gaf voorlopig commentaar op de ge beurtenissen in de Weense Week. „Het was een goede week", zei hij, „die natuurlijk voor verbetering vat baar is. Ik denk dat we dat over twee jaar gaan doen. De middenstanders hebben nu gemerkt wat samenwer king vermag. Ik geloof dat ze de smaak te pakken hebben. Het vol gende jaar wil ik proberen de mid denstanders zover te krijgen, dat ze met stands naar Hulsts zusterstad Michelstadt vertrekken. Een week laing (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE „Heel merkwaar dig", zegt drs. Gordijn, leraar Neder lands van het Twinckler-college te Hengelo, bij het nakijken van zijn kaartsysteem. „Ik tel maar twee mid delbare scholen in Brabant, die op 12 september meedoen aan de leraren- staking. Dat zijn het Titus Brandsma- en Het Maasland-college in Oss. Van de provincie Zeeland heb ik nog geen enkele opgave. Merkwaardig genoeg overigens, want op de protestverga dering van 26 juni in Amersfoort waren opvallend veel Zeeuwen aan wezig." Zoals wij gisteren nog in enkele edities konden berichten hebben dins dagavond op een bijeenkomst in Utrecht, waaraan vertegenwoordigers van 72 middelbare scholen deelna men, tal van leraren besloten op vrij dag 12 september het normale les programma te staken. Die dag zullen op een groot aantal scholen de leraren discussies openen of acties uitvoeren ten behoeve van de democratisering van het onder wijs. Als concreet actiepunt is gekozen: Meer inspraak van de leraren (en leerlingen) bij de uitvoering van de Mammoetwet. „We hebben voor deze praktische actie de mammoet, die „heilige koe", bij de horens genomen, omdat hier een direct probleem ligt", zegt drs. Gordijn van de „Winckler-groep". Het Is nu eenmaal onmogelijk om een groot lerarenkorps in actie te brengen voor een vaag en algemeen democraticeringsprogramma op de scholen". Daarom stelt de „Winckler-groep" als concrete eis: deelname aan de be sluitvorming bij de uitvoering van de Mammoetwet op het hoogste ni veau. Er zal een inventarisatie wor den gemaakt van klachten over klas grootte, werkuren, de leiding van de scholen en de verslaggeving over de experimenteerscholen. Het is de organisators van de actie niet bekend, waarom tot op heden de stakingsactie zo weinig gesteund wordt door de drie zuidelijke pro vincies. Op de vergadering in Utrecht is er over geklaagd, dat directeuren van middelbare scholen bulletins over de actie onderscheppen en niet door zenden aan de leraren. Min of meer parallel aan de sta kingsactie van de „Winckler-groep" loopt de actie van de Landelijke Werkgroep Kritische Leraren. De methoden mogen dan al verschillen, de doelstelling van beide groepen is de democratisering van het onderwijs zo snel en zo efficiënt mogelijk te be vorderen. De Kritische Leraren houden een bijeenkomst op 21 september in Utrecht, waar vooral de tactiek van de te voeren acties zal worden be sproken. De werk-, studie- en actie groepen van de Kritische Leraren staan open voor alle docenten van kleuteronderwijs tot en met univer sitair onderwijs. Zij streven naar een interne demo cratisering van het onderwijs, zowel kinnen de klas als binnen de school. En daarbij naar een externe democra tisering, met als hoofdpunt het toe gankelijk maken van het onderwijs voor iedereen. Dus ook voor kinderen uit de zogenaamde lagere milieus. (Van onze correspondent) HULST Ruim 150 deelnemers telde de autorally, die georganiseerd werd door de winkeliers in de Gent sestraat te Hulst, ter gelegenheid van de Weense week. De middenstanders hadden een route uitgestippeld van 50 km die gereden moest worden met een gemiddelde van 25 km per uur. De deelnemers die in paren vertrokken startten om de minuut. De eerste wagen reed weg om half acht, de laatste rond kwart voor ne gen. Organisator de heer Van Poelje noemde de rally a] bij voorbaat een groot succes. Het aantal deelnemers had alle verwachtingen overtroffen. Er reden verschillende geroutineerde rallyrijders mee, onder wie diverse Belgen. De route voerde van Hulst naar Clinge, Graauw en weer terug naar Hulst. Tijdens de rit moesten drie opdrachten uitgevoerd worden. De prijsuitreiking was in hotel De Korenbeurs te Hulst. In Hulst was er voorts een demonstratie van de turn vereniging R.K. H.A.V. in de Bier kaaistraat. De meisjes die werkten op matten en met de bok, werden gadegeslagen door enkele honderden belangstellenden. Uitslag autorally: 1 Van Breemein en Franse, 88 strafpunten, 2 Baart en THaens 98, 3 De Bruyn en mevr. de Bruyn 116, 4 Van Mossevelde en levr. Dobbelaere 116, 5 F. de Vos en i. de Vos 135, 6 Van Driessche en 'roome 146, 7 Eeman en Zwartele 17, 8 Van Waes en Cammaert 165, 1 De Koek en Stevens 170, 10 Meers- chaert en Polfliet 182. Damesequipes: 1 Speleman en Poppe 226 strafpunten, 2 Remerie en v. d. Bergh 230, 3 Baert Picavet en Pluym 239.

de Stem | 1969 | | pagina 5