Proeven op grote schaal met Amerikaanse mais HAARLEMSE MEISJES REIKEN BLOEMEN UIT Zundert maakt zich op voor 28ste corso Bouw van fabriek Péchiney gaat deze week beginnen Ondanks regen goede zaken te Hulst op Weense Week Protest' van schippers In gesprek met NAAR 300.000 TON ALUMINIUM IN 73 Hoe is het mogelijk Onbestendig IN ZUIDWEST NEDERLAND J. de Feijter Situatie van christelijk v.w.o. en h.a.v.o. in Zeeland Grote vraag naar uien Fransen Stevige orders Prins Bemliard opent hippisch centrum PAPOEA'S VIÜCHTEN Minister antwoordt Bestellingen Sloecentrale in Nederland bevredigend Moeilijk Tien jaar 3 DE STEM VAN WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1969 TERNEUZEN Na de langdurige „Protest"-actie van automobilisten is ou een soortgelijke actie van schippers van stapel gegaan. Zij protesteren „tegen de opheffing van de evenredige vrachtverdeling". (Van een onzer verslaggevers) GOES In verband met de uit breiding van de Christelijke h.b.s. en m.m.s. voor Walcheren te Middelburg met een gymnasiale afdeling, is de naam van de school gewijzigd in ..Christelijke Scholengemeenschap Walcheren", lyceum-havo. Het aanital leerlingen bedraagt op het ogenblik 676, verdeeld over 28 klassen. Het Christelijk Lyceum voor Zee land (scholengemeenschap lyceum havo) te Goes heeft momenteel 577 leerlingen, verdeeld over 27 klassen. Vijf vam deze klassen, n.l. 1 athe neum (tweede klas) en 4 h.b.s.-klas- sen (twee derde en twee vierde klas sen) met samen 105 leerlingen zijn in een dependance ondergebracht te Terneuzen. Deze dependance vormt een onderwijskundige eenheid met het Zeldenrustcollege (scholenge meenschap havo-mavo) te Terneuzen. Ei' zijn 284 leerlingen, verdeeld over 13 klassen. (ADVERTENTIE) Watts die Spar vandaag weer voordelig. A ooruitzichten v'oor donderdag en vrijdag, opgesteld door K.N.M.I. op mnsdag om 18.00 uur: Aanhoudend ""bestendig. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. °or vrijdag: aantal uren zon: 1 tot '°t 7; min.-temp.: 0 tot 4 graden onder normaal; max.-temp.: 1 tot 5 jjraden onder normaal; kans op een ™"°ge periode van minstens 12 uur: Procent; kans op een geheel droog «maal: 40 procent. Vo:r vrijdag: aantal uren zon: 1 tot] j min.-temp.: 0 tot 4 graden onder "ormaal; max.-temp.: 1 tot 5 graden ader normaal; kans op een droge Periode van minstens 12 uur: 60 pro sit; kans op on geheel droog et- i "aal: 40 procent. 1 (Van onze correspondent) GOES De Zeeuwse uientelers zitten op het ogenblik te springen om te beginnen met de oogst van hun zaaiuien, maar de weersomstandig heden zijn er de iaatste week de oor zaak van dat dit werk zeer moeizaam verloopt. Het is dikwijls te nat om op het land te komen. Het gevolg hier van is dat het aanbod van uien op het ogenblik betrekkelijk klein is en hier tegenover staat een grote vraag. Ook in het buitenland is het aanbod op het ogenblik namelijk klein. Tengevolge hiervan is de prijs sinds een week behoorlijk aangetrokken. Export geschikte middel 1 uien doen rond 25 cent per kg en grove uien, die er overigens niet zoveel zijn, no teren 26-27 cent. Het klaarmaken van het produkt vraagt op het ogenblik veel extra werk. De kwaliteit is over het algemeen goed. West-Duitsland blijft de voornaamste afnemer van dit produkt waarvan de laatste we ken tussen 5 en 6 miljoen kg per week werd uitgevoerd. Hiervan ging ongeveer de helft naar West-Duits land terwijl Engeland ongeveer 20% van de totale export afnam. Nog naar vele andere landen werd dit Neder landse tuinbouwprodukt uitgevoerd. De export naar Frankrijk was na de devaluatie van de frank wat min der geworden, maar deze begint op het ogenblik weer aardig op gang te komen, zeker vanuit Zeeland. (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG Deze week gaat de bouw van de alumi- niumfabriek van de S.A. Pé- chiney beginnen. Het om vangrijke project totale in vestering rond een half mil jard gulden is in diverse fragmenten verdeeld, die on der leiding van de Société Gé nérale d'Enterprises te Parijs dat als bouwbureau voor Pé- chiney fungeert, tot uitvoe ring worden gebracht. Voor eind van dit jaar zal in het bouwprogramma de eerste fa se van de kantoorgebouwen in het Sloegebied voltooid zijn. De bouw van dit pand, dat voorlopig twee verdiepingen krjjgt. is gegund aan Van Egte- ren Bouwnijverheid n.v. te Em schede. De eerste fase van de fa- brieksbouw is gegund aan de Hol landse Betongroep n.v. te Rijs wijk en aan de Internationale Bouwcompagne te Best. De op drachten aan deze beide bedrij ven belopen een bedrag van 13 miljoen gulden voor ieder afzon derlijk. Gisteren is een der directeuren van „Péchiney" in Zeeland aangeko men om de dagelijkse leiding bij de bouw uit te oefenen. Het kantoorgebouw wordt het eerst voltooid. Het zal, nadat het gereed gekomen is, huisvesting bieden aan het bouwbureau en tevens ruimte bieden voor proefopstellingen van machines en apparaten, die tussen 1971 en 1973 in bedrijf worden ge steld. De bouwondernemingen die het project uitvoeren doen voor haar ar beidskrachten een beroep op de Zeeuwse arbeidsmarkt, die evenwel niet ruim is. De staven komen uit Enschede, resp. Rijswijk en Best. Men hoopt, zo werd ons medegedeeld, per soneel voor de bouw van de kantoren en de fabriek uit West-Brabant en eventueel uit andere provincies te kunnen betrekken. Het totale aantal arbeiders dat voor de bouw moet worden ingeschakeld ligt bij de zes honderd. Het Franse bouwbureau brengt uiteraard ook eigen personeel mee. De gemeente Vlissingen heeft in snel tempo grond en gebouwen beschik baar gesteld voor de stichting van een school voor de kinderen van het Franse personeel. Als de bouw van de fabriek voltooid is, zal de school weer worden opgeheven. Zoals bekend beslaat de eerste bouwfase een terrein van 44 hectare in het Sloegebied, dat via de insteek- haven die momenteel wordt uitge diept en vergroot, bereikbaar is voor schepen tot 60.000 ton. De produktie van de nieuwe fabriek zal in fasen worden uitgebreid. De eerste fase wordt gekwantificeerd op tweemaal 75.000 ton aluminium per jaar. Een belangrijk deel van het fabriekscom plex wordt gevormd door de anode- fabriek. Hierin zullen 200 mensen werk vinden De eigenlijke aluminiumsmel- terij geeft aan 500 tot 800 mensen werk. De bedrijfsplanning voorziet in een produktie-uitbreiding tot 300.000 ton aluminium per jaar. Daarvoor zal (maar dan is het intussen 1973) een groter terrein nodig zijn. Péchiney kan tot een oppervlakte van in totaal 104 hectare uitbreiden. De. aluminiumfabriek wordt de grootste afnemer van elektriciteit in de provincie Zeeland. De bouw van een kernenergiecentrale om de ge weldige elektriciteitsbehoefte van Pé chiney te kunnen dekken hangt dan ook nauw met het Franse project sa men. Een conventionele elektriciteits centrale, die eveneens in het Sloe wordt gebouwd, zal in de eerste pro- duktiefase van Péchiney de nodige elektriciteit leveren. Péchiney heeft, met het verlenen van bouwopdrachten aan drie Ne derlandse bouwbedrijven een order van circa 30 miljoen gulden op de Ne derlandse markt geplaatst. Het leeu wenaandeel van de investeringen be treft de installaties. Ook in deze sec tor, met name voor wat de electroni- sche apparatuur betreft, hebben Ne derlandse ondernemingen van haar belangstelling blijk gegeven. De de valuatie van de Franse frank heeft bij de opstelling van offertes echter voor een onverwachte complicatie gezorgd. DEURNE (ANP) Donderdag om 14.30 uur zal Z.K.H. prins Bernhard het hippisch centrum te Deurne (N-Br) officieel openen. Het centrum zal worden overgedragen aan de stichting het Nederlands Hippisch Centrum. Na de opening is er een ontvangst door het bestuur. De prins zal een rit maken vanuit Deurne door het Zandbos naar het hippisch centrum. PORT MORESBY (Reuter) De laatste twee weken zijn 582 mensen uit West-Irian naar Australisch Nieuw-Guinea uitgeweken, zo deelt het Australische bestuur mee. Op 13 augustus kwamen 384 Pa poea's tegelijk de grens over. (Van een onzer verslaggevers) HULST Hoewel de Weense Week in Hulst vanaf het begin is geteisterd door regenbuien, worden er toch goede zaken gedaan. De slager op de Vismarkt heeft doorlopend klanten met de paraplu op. DRIE ZUIDKOREAANSE militairen zijn gesneuveld in een gevecht met Noordkoreaanse soldaten die pro beerden de demarcatielijn te over schrijden. Vijf Zuidkoreanen liepen verwondingen op. Eén Noordkoreaan liet het leven. (Van een onzer verslaggevers) GOES Op het ogenblik worden op groter schaal dan ooit het geval is geweest in Zuidwest-Nederland proe ven genomen met z.g. hebridemais. Dit gewas is afkomstig uit Amerika. Met name op Schouwen-Duiveland zijn grote oppervlakten hebridemais te vinden. Hebridiemais is een kruising van verschillende maiisrassen. Voor de landbouw is dit gewas van groot be lang, in verband met de vruchtwis- seling. Het onkruid wordt door hebri demais op doeltreffende wijze onder drukt. De verwerking is nog beperkt. Van hebridemais worden in ons land nog in hoofdzaak voedselbrokjes ge maakt voor het vee, terwijl in Ame rika dit gewas al geruime tijd wordt gebruikt voor menselijke consumptie doeleinden (maiskoek). Volgens in siders bevat hebridemais veel calo rieën en zetmeel. Op een groot bord langs rijksweg 58 tussen Goes en Kapelle bij een uitgestrekt maisveld staat te lezen, dat hebridemais het graangewas zal worden van de toekomst. De uitge breide proeven, die momenteel wor den genomen met deze maissoort, zul len dat echter nog waar moeten ma ken. DEN HAAG (ANP) Voor de uit voering van de ongeveer drie maan den geleden geplaatste order aan Siemens voor de bouw van een kernenergiecentrale in het Sloege bied werden inmiddels aan de Ne derlandse industrie opdrachten ver strekt voor meer dan 55 procent van het totaal der met de order gemoeide leveranties. Dit heeft de minister van Economische Zaken, mr. L. de Block, geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid drs. G. Nederhorst (P. v. d. A.), die had ge vraagd of de verwachting dat 76 pro cent van het totaal aantal leveran ties door de Nederlandse industrie zou worden gedaan is gerealiseerd. Minister De Block deelt verder mee, dat de voorgenomen samenwerkings overeenkomst tussen Kraftwerk Unicm enerzijds en Verenigde Bedrij ven Bredere, de Verenigde Machine fabrieken en Rijn-Schelde Machine fabrieken en Scheepswerven ander zijds tot stand is gekomen. Gezien het korte tijdsverloop sinds de plaatsing van de order en in aan merking nemende, dat over de ver strekking van verdere orders nog geen besprekingen gaande zijn, acht minister De Block de stand van zaken bevredigend. (Van een onzer verslaggevers) ZUNDERT Er wordt zeer hard gewerkt in Zundert en omgeving. In grote blauwe tenten in het dorp zelf en in de buurtschappen en kerkdorpen, beginnen houten staketsels op wielen vormen aan te nemen. Het 28e bloemencorso in Zundert staat voor de deur, Voor de praalwagens op zondag 7 september uit de tijdelijke werk plaatsen tevoorschijn zullen ko men, moet er echter nog heel wat getimmerd, gelast en geplakt worden. Om nog maar niet te spreken van het „tikken" van de hftnderdduizenden dahlia's in de dag en nacht voor het corso. De voorbereidingen voor het bloe- menfeest zijn al heel vroeg, in ja nuari, begonnen. Elf muziekkorpsen werden waardig genoeg bevonden om in de stoet mee te lopen, waar onder de damesshowdrumband Zun dert, de muziekvereniging Amicitia uit Steenbergen en de jeugddrum band „De Groeseindse jagers" uit Tilburg. De korpsen hebben op dracht gekregen om tijdens het voorttrekken van de stoet niet stil te staan voor een showoptreden om de voortgang van de optocht niet te veel te hinderen. Voor het eerst zal het bloemencor so dit jaar worden opgeluisterd door vijftien Haarlemse bloemenmeisjes, afgevaardigden van de stichting „Haarlems bloei". Zij zullen op ver schillende mensen langs het parkoers bloemen uitreiken aan de bezoekers. De bloemen zijn hiervoor beschikbaar gesteld door de Nederlandse dahlia vereniging. De organisators hebben ngo enkele verrassingen in petto om het vaak lange wachten op de stoet te veraangenamen. Het wordt elk jaar moeilijker om het corso te laten voortbestaan. Niet dat het zou liggen aan de buurt schappen, maar wel aan de financiën. Elk jaar probeert men de wagens weer mooier en groter te maken, maar de kosten stijgen aanmerkelijk. Vooral de buurtschappen die niet beschikken over vaardige timmerlie den of andere handige ambachtslie den hebben het wat dit betreft moei lijk. Nu al kost het bouwen van een wagen minstens drieduizend gulden Als de bouw uitbesteed zou moeten worden, zijn de kosten niet te over zien, In Zundert denkt men er niet over om het corso uit te leveren aan de commercie, zoals dat elders wel ge beurt. Het bouwen van de wagens is geheel in handen van de bewoners van het boomkwekersdorp. Bij het ontwerpen van de wagens komen echter meer en meer beroeps krachten kijken. Er bestaat een ge zonde concurrentie tussen hen en de niet-beroepskrachten. Eén ontwerper die daar zo'n beetje tussen in hangt, is mejuffrouw Elly Snepvangers. Zij zit ook in het dagelijks bestuur van het Oranjecomité en is bestuurslid van de buurtschap Klein-Zundert. Zij zegt„Ik doe dit nu al tien jaar. Mijn vader was vroeger ook ontwerper en al spelenderwijs kwam ik er ook in terecht". Zij volgde een studie aan St.-Joost in Breda en is nu lerares tekenen aan huishoudscho len. Al driemaal haalde zij een eer ste prijs in Zundert met één van haar wagens. Ook de fruitcorso's van Goes en Tiel kennen haar als ontwerpster. Vorig jaar kwamen er maar liefst zeven wagens van haar hand in di verse optochten. Het belooft dit jaar een felle strijd om de prijzen te worden. De buurtschap Laer-Akkermolen heeft nu al twee jaar de eerste prijs ver overd en daar moet, volgens de an dere buurtschappen, nu maar eens een eind aan komen. Vooral Wern- hout, vorig jaar tweede, wil hoge ogen gaan gooien. De wagen. Triton genaamd, wordt een uitbeelding van de bodem van de zee, compleet met zeepaarden en monsters. Maar Laer/ Akkermolen is niet van plan om zich zomaar van de het eerste plan te la ten verdringen. Zij maken een wa gen, getiteld „India en zijn goden". Zondag 21 september gaat de jeugd van Zundert met het materiaal van de wagens van het echte corso een eigen jeugdcorso houden. Dit jaar zal de stoet van de ontwerpers van de toekomst zo'n 100 „wagens" om vatten. Dit corso, dat wat plezier en ambitie betreft niet voor het echte onderdoet, zal worden vergezeld van een bezemwagen. Het wil name lijk wel eens gebeuren dat een wagen de tocht niet geheel volbrengt, maar dat kan de pret niet drukken. „IK VIND het nu welletjes gewor den en daarom heb ik besloten er eindelijk maar een streep onder te zetten". Aan het woord is de heer J. de Feijter, nu nog waarnemend burgemeester van de gemeente Schoondijke, maar die per 1 septem ber dit ambt zal neerleggen. Ik heb dit besluit niet plotseling genomen. Het speelde al geruime tijd door mijn hoofd. Ik ben n.l. van me ning dat ik i.v.m. mijn leeftijd dit werk niet meer geheel naar behoren zal kunnen verrichten. Vooral met het oog op de komende herindeling die ongetwijfeld een hoop werk van een burgemeester zal vergen". ,IN 1922 ben ik in Schoondijke ko- men wonen en in 1932 zette ik mijn eerste schreden in de raadzaal als lid van de A.R.-fractie. Ik werd in 1947 als waarnemend burgemeester benoemd. Helemaal onbekend tegen over deze functie stond ik niet, om dat mijn vader burgemeester van mijn geboortestad, Zaamslag, was. Door het overlijden van burgemees ter Van Rozeveld in 1959 kwam de burgemeesterszetel vrij en ik nam die plaats zolang waar totdat er een nieuwe burgemeester benoemd zou worden". DIT is tot op lieden niet gebeurd, maar desondanks zet ik er een punt achter. Ik geloof wel, dat ik met ge noegen terug kan kijken naar de tijd dat ik deze junctie heb uitgeoefend. Nu ik vertrek, zou ik er nog de na druk op willen leggen dat ik bijzon der graag zou willen dat Schoondij ke meer woningen toegewezen zou krijgen. Dit acht ik in de eerste plaats belangrijk om de bevolking hier te houden en in de tweede plaats om mensen hierheen te trekken". VERDER ben ik van mening dat in de jaren dat ik hier ben komen wer ken, veel voor de jeugd is bereikt. Ik sportcomplex, dat als alles naar wens verloopt in 1970 gereed zal zijn. Ook moeten we niet vergeten dat Schoondijke de beschikking heeft over een mooi zwembad. Al mei al: de recreatie voor de jeugd is gelukkig in Schoondijke aanwezig

de Stem | 1969 | | pagina 3