België trekt steeds meer Nederlanders DE DOCHTER VAN DE GROOTVIZIER EN DE BOUWMEESTER VAN DE PASJA Ik wil schrijven met (zegeltjes) Vooral Ardennen en Vlaamse kust in trek Wachten Geen tijd Het breistertje „GOLDEN SANDS" GROTE KERMIS CASINO'S DEVIEZEN De dochter van de Grootvizier, woonde in een paleis met spiegelgla zen: een geschenk van niemand min der dan de Pasja. De spiegels waren zo kunstig aangebracht, dat zij er haar lievelingsplekjes in kon zien: de markt, de rivier waar de was vrouwen bezig waren, en het plein waar kunstemakers hun toeren ver richtten. Maar het vindingrijke meis je bad ontdekt dat zij op een héél bijzondere manier óók in het geheim de warande van de Pasja weerkaatst kon zien. Deze Heerser die zich on bespied waand/e,gedroeg zich alles behalve netjes en dat was de reden waarom de dochter van de Grootvi zier niet met hem trouwen wilde. Het kijken naar de vergezichten in de spiegels verveelde haar intussen. Vermomd als bedelares bezocht zij liever zélf die plekjes, maar dat kwam haar duur te staan! Want één van de kunstemakers, een slangen- bezeweerder nog wel. nam haar beet. Hij ontfutselde haar de kostbaarste sieraden die wel 100.000 piaster waard waren. Vanaf die dag verloor het brutale maar levenlustige meisje al haar vrolijkheid. Zij zat maar in haar spiegelpaleis te borduren, en kon niet vergeten dat zij de Pasja wel voor de gek had kunnen houden, maar dat een slangenbezweerder haar te slim af was geweest. „Ik wou dat ik heel ergens anders woon de", dacht zij. „Ver weg in een on bekend land. Of dat ik tenminste van die spiegels af was. Ze herinne ren me aldoor aan vervelende din gen, ook al kijk ik er niet in". Tenslotte liet zij de bouwmeester van de Pasja komen, want hij had de spiegelzalen gemaakt. „Maak er weer een gewoon paleis van en haal die spiegels weg", vroeg ze. ja, als die hoort hoe de kostbare spie gels verwijderd worden??" Toen viel het dit slimme meisje in, dat zij nog altijd wist hoe je in spie gels een kijkje kon krijgen op de warande van die Opperste Heerser. Zij zou dus zelf kunnen zien of de bouwmeester waarheid sprak of niet. Met een uitdagende lach op de lip pen rende zij naar de parelmoeren zaal. Mom er op de ladder en kon van boven af naar beneden kijken in de zilveren spiegel die de gehele vloer bedekte. Het duurde even, voor ze de goe de stand op de ladder had terugge vonden en haar hoofd ver genoeg rekte zonder het evenwicht te ver liezen en ja hoor! Daar zag zij de weerkaatsing van de warande, waar marmeren zuilen, ivoren deu ren en parelmoeren panelen werden aangebracht. Daar zag zij zelfs de bouwmeester, die moest nagaan of de vaklieden zijn tekeningen wel goed uitvoerden. Eke dag keek het meisje nu even in de spiegelende vloer en zag het werk vorderen. Toen het voltooid was. verwachtte zij de komst van de bekwame handswerklieden. Maar in de plaats daarvan kwam de bouwmeester zelf. „Het spijt me u een slecht bericht te moeten brengen", zei hij, „mijn metselaars en stucadoors kunnen de spiegels wel verwijderen maar. „Dat hebt u mij al een keer ver- „Het is voor mijn metselaars en stucadoors niet zo moeilijk de spie gels weg te halen", was het ant woord. „Maar om de zalen weer in hun oude glorie te herstellen heb ik fijne handswerMieden nodig, een voor de marmeren, één voor de ivo ren, en één voor de parelmoeren zaal. Deze kunstenaars zijn helaas juist bezig de warande van de Pasja te verfraaien. U zult dus moeten wach ten". Ofschoon het meisje haar vrolijk heid verloren had, voortvarend wa3 zij nog steeds. Het woord „wachten" beviel haar dan ook niet en zij keek de bouwmeester boos aan. Maar zij moest zichzelf toegeven dat hij dat niet verdiende. Hij was een ernstige en toch aardige man, knap ook, en hij gedroeg zich heel hoffelijk, niet overdreven maar juist goed. Toen voegde de bouwheer er als terloops aan toe: „Het zal u 10.000 piaster kosten". „Wat???" riep zij uit, „u lijkt de slangenbezweerder wel!" Maar toen sloeg zij de hand voor de mond. Dat mocht toch niemand weten! Maar de bezoeker schonk er geen aandacht aan en ging heen. „Zou hij waarheid spreken?" dacht de dochter van de grootvizier. „Of zou hij maar een smoesje verzinnen uit angst voor de woede van de Pas- Ans Snoeren, Baarschotse- straat 16a uit Dorst wil graag corresponderen met een meisje van ongeveer 13 jaar. Kina de Wijs, Koning Haakon- straat 4 uit Moerdijk wil graag corresponderen met een meisje van 13, 11 of 12 jaar. Het liefste zou ze willen dat het meisje in de buurt van Bergen op Zoom woonde. Marleen Joosen, Leursebaan 385 uit Breda wil graag schrijven met een jongen van 13 of 13 jaar. Kristel Trella, Haagweg 50 uit Breda vraagt wie er met haar wil corresponderen. De jongen of het meisje moet wel in de brugklas zitten. De liefhebbe rijen van Kristel zijn lezen, zwemmen en fietsen. Corrie Heijnen, Deken Naes- laan 20 uit Prinsenbeek (12 jaar) vraagt of er jongens of meisjes zijn die foto's van raketten of van de maan naar hem op willen sturen. Als er iemand met hem wil corresponderen vindt hij dat ook goed. ted", antwoordde de dochter van de Grootvizier", en ook dat het 100.000 piaster kost". „U moet mij laten uitspreken", wees de bouwmeester haar terecht. „Want de Pasja heeft mij opgedra gen met de grootste spoed een jacht- verblijf in het Rode Woud voor hem te bouwen. Die tekeningen gaan na tuurlijk vóór Het meisje keek haar bezoeker doordringend aan. Zou hij de waar heid spreken, of was dit nu een smoesje omdat hij had verstaan wat zij over de slangenbezweerder had gezegd? Zou h;j iets van die geschie denis weten haar erom minachten? Bezorgd liet zij de bouwmeester die ernstig maar aardig, knap, hof felijk maar niet overdreven was, heengaan. Toen herinnerde zij zich weer iets. Zij ging op alle punten van haar spiegelzalen staan en zitten en lig gen om onder elke hoek een ander beeld weerkaatst te vinden. Haar geduld werd beloond, want zowaar op een dag had zii de bouw meester in het beeld Hij tekende vellen vol en werkte met meetlat tot 's avonds laat. Intus sen liet hij zich bedienen door vlugge dienaren en mooie dienaressen, maar nooit door een echtgenote - Kijk, kijk, hij was niet getrouwd, deze hoffelijke man! Het meisje keek elke dag urenlang en zag hoe de teke ningen tenslotte klaar kwamen. Toen verwachtte zii de meester spoedig te mogen ontvangen. En ja, daar kwam hij nu. „Mijn metselaars en stucadoors.." begon hij, en toen lachten zij allebei. Kort en goed, de Pasja wenst dat ik onmiddellijk naar het Rode Woud vertrek om ter plaatse te zien hoe er met de werkzaamheden wordt be gonnen", zei hij. „Ik heb dus geen tijd voor uw tekeningen". Het meisje keek hem onderzoekend aan. Sprak hij waarheid of niet? Straks zou zij het weten. Natuurijk ging ze in haar spiegel kijken. Nau welijks was haar bezoeker vertrok ken of zij vatte al post op het juiste punt. Daar kwam de bouwmeester thuis. Maakte hij zich nu terstondreis vaardig? Ne'en! Hij nam een groot vél papier, ging ermee aan zjjn tekenta fel zitten en begon daarop te teke nen. Nu voelde de dochter van de Groot vizier zich woedend worden, nog bo zer dan zij vroeger was geweest! Maar juist toen die boosheid op zijn hoogtepunt was, zag zij hoe de bouw heer het vel papier omhoog hield. Er stonden geen tekeningen op, maar letters, woorden, zinnen: .Lieve slang, je hebt mij nu ge noeg bespied om te weten wie ik ben. Ik wil je graag bezweren en daartoe onmiddellijk met je trouwen! Reis je met mij naar het Rode Woud? Ik zal je armbanden, ringen, enkel banden, kettingen, ceintuurs geven, van elk zeven, samen 100.000 piaster waard!" Het meisje dat in haar spiegelzaal deze levensgrote brief weerkaatst zag, kleurde tot achter haar oren. Verschrikkelijk! Hij had begrepen, dat zij hem wantrouwde. Dat zij hem nieuwsgierig had gadegeslagen. Dat zij hem in het geheim had bekeken. Dat zij zich heel onbehoorlijk had gedragen! En hij wist alles van haar geheime tochtjes als belelares en de gescheidenis met de slangenbezweer der. Maar het volgende ogenblik kleur de zij van vreugde. Want ondanks dat slechte gedrag wou hij toch met haar trouwen. Zou zij niet overge lukkig zijn met zo'n ernstige, aar dige, hoffelijke en toch niet over dreven man, die bovendien van een grapje hield? En denk eens aan! Zij zou voor een hele poos ergens anders wonen, heel ver weg, in het Rode Woud Vlug nam zij een zilveren handspie gel en schreef daarop met het sap van hennep, dat zij altijd gebruikte om haar nagels te Meuren, vier woorden: Hoe eerder, hoe liever! Zij wikkelde de handspiegel in een zijden shawl en liet hem door een boodschapper naar de bouwmeester brengen. Maar zij bleef niet in de spiegelzaal kijken hoe hij de bood schap aannam. Want zij wilde tonen, dat zij ook bescheiden kon zijn. An Mac Gillavry Onderstaand gedicht werd gemaakt door Astrid Westdorp, Nassaulaan 129, Goes. Er was eens een meisje dat breien wou leren, Ze nam een paar pennen en ging aan 't proberen. Van vuurrode wol wou ze wantjes gaan maken. Een mutsje, een sjaal en nog meer van die zaken. Eerst wond ze de wol op tot keurige ballen. Ze dacht dat het werkje haar wel zou bevallen. Maar lach niet het viel haar tegen. Zo onafgebroken haar vinger bewegen! 't Was insteken, omslaan en af laten glijen... Totdat ze verheugd riep: „Hoera ik kan breien." Ze telde secuur en aandachtig de steken. En trok niet te stijf, om de draad niet te breken. Maar ja het ging na een poosje vervelen, Ze vond het wat saai en ging liever spelen. Zo bleef toen die sjaal een onnozel klein lapje. De wanten, „ach zed ze dat was maar een grapje." Straks brei ik misschien wel een prachtige jumper, Zo dacht ze, een beetje voorbarig, de stumper. Ze breide nooit meer. ze ging liever ravotten. De vuurrode wol werd voer voor de motten. Deze tekening is van Netje Herreygers (6 jaar), Nicolaas Kulitstraat 10, Steenbergen. De Vlaamse kust, een grote kermis. DE STEM VAN WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1969 .ING IN IJNEN |le Famila ornaat betalen in 6 irmijnen? Dan is dit Agio-Post k. Stuur een irtje naar Postbus 3 reda en u ontvangt chtingen en een gformulier. (Van onze Belgische correspondent) BRUSSEL In vele vakantie maanden hoort men in de Belgi sche Ardennen vrijwel evenveel Nederlands als Frans praten. Ho> tels, pensions, restaurants en kampeerterreinen zijn gevuld met Nederlandse en Vlaamse vakan tiegangers. In sommige toeristi sche centra zoals La Roche geeft het Nederlands zelfs de hoofdtoon aan in supermarkets en zelfbedie- ningszaken, waar exploitanten en personeel zich inspannen om hun klanten in voortreffelijk Neder lands te woord te staan. Zowel in La Roche als in andere centra worden tijdens de weekends één of meer kerkdiensten in het Ne derlands gehouden. De Ardennen zijn bij veel Nederlan ders in trek en dat is niet zo moeilijk te verklaren. Het weer is er niet be tel- of slechter dan elders in de lage landen, geografisch is het vlak bij de deur, globaal bekeken is het leven er zeker niet duurder dan in Nederland, maar landschappelijk is het een heel ander land met heuvels en rotsen en dichte wouden en snelle riviertjes en men maakt er kennis met een ander mensentype, met een verschillend leefmilieu en met een andere menta liteit. Van 1965 tot 1968 is het aantal Neder landse toeristen in België met bijna 28 percent toegenomen en die toene ming komt voor een goed deel ten goed aan de Belgische Ardennen. An dere oorden in België, die bij Neder landse toeristen een voorkeur genie ten, zijn de Kempen (in de provin cies Antwerpen en Belgisch-Limburg) nog dichter bij huis en dus vooral in trek voor weekend-toerisme, en de ruim zestig kilometer „golden sands" van de Vlaamse kust, van De Panne aan de Franse grens tot Het Zoute aan de grens met Zeeuwsch-Vlaan- deren. De Vlaamse kust heeft nog relatief stille badplaatsen, vooral tussen de monding van de IJzer en de Franse grens, waar de duinen hoog zijn en ver het land in schieten (tot 5 km) en waar de stranden breed zijn. Derge lijke stranden vindt de Nederlander evenwel ook in voldoende mate in ei gen land. Als hij naar de Vlaamse kust komt - en hij doet het in steeds groter aantal - dan zoekt hij er druk te en vertier. In de maanden juli en augustus is het daar eigenlijk één grote kermis zonder ophouden, een gewriemel van honderdduizenden op 'n smaile strook grond, een sfeer die nog het best te vergelijken is met de „Riviera del Sole" aan de Adriatische zee, met Rimini als middelpunt. Eén belang rijk verschil: in Italië is de zon tij dens de vakantiemaanden (nage noeg) gegarandeerd, en dat is meer dan omze noordelijke contreien kun nen beloven. Maar juist door het onbestendige weer is het aantal vermaakts- en ontspaningsigelegenheden aan de Vlaamse kust een veelvoud van wat Rimini, Catholica enz. te bieden heb ben. Eigenlijk is het een rumoerige, vaak lawaaierige boel, waar esthetiek en goede smaak bitter weinig mee te maken hebben. Landschappelijk is het grootste deel van de Vlaamse kust hopeloos verknoeid, urbanistisch zijn er schoolvoorbeelden te over van „hoe het niet moet zijn". Veel gebou wen, hotels, pensions en flatwoningen incluis, munten uit door hun stijlloze onpersoonlijkheid, soms kortweg door hun lelijkheid en vrijwel alle kampeerterreinen zijn in het vakan tieseizoen groezelig - overbevolkte negerdorpen. Maar, hoe dan ook ontelbare hon derdduizenden willen er zijn, en hun jaar is niet „af' indien ze niet zijn ondergedompeld in de walm van friet en oliebollen, in het getier van luidsprekers en het elektronisch ka baal van dancings. Anderen houden van het flaneren o- ver de promenade-dijken, waar ieder een ontmoet of vanachter een glaas je bier op een caféterrasje discreet kan observeren. Voor de heel kapi taalkrachtigen en gesofisticeerden zijn er casino's, de speelzalen en de nightclubs, waar ongeveer alles te koop is wat die aparte wereld te bie den heeft. Alles bij mekaar noteerde de Vlaam se kust in het barslechte jaar 1968 nog 16,5 miljoen overnachtingen, wat slechts 0,1 pet minder was dan in '67. In de Ardennen liep het bezoek met 1,5, en in de kuststeden met 4,4 percent terug. De Kempen gingen met 1,6 percent tot 1,3 miljoen over nachtingen vooruit. Traditioneel staat de Vlaamse kust in de gunst van de Britten, maar hun aanwezigheid vermindert van jaar tot jaar. In 1968 lag hun aantal 7,7 percent beneden '67, wat verklaard wordt door het feit dat de Britten slechts 50 pond mogen meebrengen. Wegens dezelfde krappe deviezentoe- wij zingen liep ook het Franse bezoek achteruit. Men constateert ander deels een snelle toename van het aantal Duitse badgasten. Vorig jaar kwamen de Nederlanders voor het eerst op het niveau van de Engelse en Franse overnachtingen, n.l. zowat 1,3 miljoen. Volgens het Belgische commissariaat- generaal voor toerisme moeten vol gend jaar in België 20 miljoen in heemse en 7 miljoen buitenlandse overnachtingen worden geboekt. Het toerisme zou dan circa 1 mlijand gul den aan buitenlandse deviezen moe ten opleveren. Een en ander gebeurt zonder grote internationale reclamecampagnes. België besteedt jaarlijks slechts 62 miljoen Bfr. (ongev. 4,5 milj. gulden) aan toeristische propaganda, waar van amper 11,5 miljoen Bfr. (900.000 gulden) aan directe promotie door advertenties. Canada besteedt meer dan 450 miljoen Bfr. en Ierland ruim 260 miljoen Bfr. per jaar aan toeris tische propaganda. Nederland en België zijn de landen, die in het buitenland het minst uitgeven voor de promotie van hun toeristische industrie. Prachtig zijn de meertjesc in de Ardennen

de Stem | 1969 | | pagina 17