iat Sterke solo van Deen Mortensen DE STERKEN WAREN BANG VAN ELKAAR Dameswedstrijcl voor Nederland vol tegenslag Slechte samen werking Popke Oosterhof: DE UITSLAG Kampioene opvallend TANDEN Hoe is het mogelijk. 0 1—6 I BANG GEWEEST Ut—-mm WERELDKAMPIOEN OP GAZELLE! @de fiets voor kampioenen DERDE SPORTPAGINA DE S"lEM VAN MAANDAG ?5 AUGUSTUS 1969 7in GOEDE KAMPIOEN BIJ AMATEURS van De Vries, Huv« 'aar. Het ziet er niet na^ e de komende weken van den afgevoerd. De Tv/ent raaide niet tegen Telstar deljjk, zijn ritme en zelf' heeft teruggekregen I» lft nam het een 1-0 V00r na rust drukten de Vel' □r Er was overigens een an doelman Schrijven om de stand op 2-0 te 1-0, 65. Clement 2-0 ter Brouwer, toesehou! -AJAX: In een aantrek, zegevierden de Amster. het 2-4. Ajax, dat in j. door een briljante Kei rffelijk voetbalde, kwam moeilijkheden toen Spar. bleef aandringen. Ge! het echter niet. en 0-1, 20 Vermeker H 31. Keizer 1-3, 51 Cruyff ineker 2-4, scheidsrechter i, toeschouwers 28.000 em: Debutant Haarlemen ;n in een goede wedstriio gedeeld (1-1). De Noord, gaven de Maastrichtena. heel weinig schietkansen ip het middenveld beslisl ideren. an 1-0, 75. Couperus M ter Pijpers, toeschouwers In een op zeer middel- taande ontmoeting, welke l overtredingen werd ont- DWS met 1-0 van DOS ied Klaas Nuninga was het veld en scoorde uil Dijkstra het enige doel- mga 1-0, scheidsrechter toeschouwers 28.000. oord 0—4; DWS-DOS 1-0 Twente 2—0; SW-PSV Holland Sport 1—1; MW- -1; Go Ahead-AZ '67 1—0 2—4; GVAV-NEC 0-1. STAND 6 10-1 6 9i 5 5-3 4 4-1 4 7-4 4 4-4 4 3-4 3 5-4 3 2- 3 3— 3 7- 2 1- 2 3-4 2 2-4 1 0-2 0 1-4 0 2-1 0 1-1 ROGRAMMA Feijenoord-DWS, DOS* iTwente-SW, PSV-ADO, ■rt-MVV, Haarlem-Go A- 67-Sparta, Ajax-NEC, rente (inhaalwedstrijd 11Volewijckei'S- —2; Volendam-SC Cam* CH-Fort/Sitt. 0—1; Hel- FC Den Bosch (gestaakt n); DFC-Fortuna VI. 2—1 luw Wit 11; Elinkwijk* —3; HeracIes-GraafschaP STAND afg.; ZFC-AGOW VV 0—0; Limburgia-Ro' Sindhoveti-Hermes D" '-geningen 10: VeloX' L Heerenveen-SC Dren- STAND IOGRAMMA PEC-ZFC, AU" c. V-Limburgia. Roda e». Irmes DVS-Heerenv^. BC, Wageningen-R (Van onze speciale verslaggever) BRNO Leif Mortensen, een 23-jarige machinebankwerker uit Ko penhagen kan alles, alleen sprinten niet. Hij weet dat. In B-rmo, op de laatste dag van de wereldkampioenschappen wielrennen, heeft hij net al vorig' jaar bij de Olympische Spelen in Mexico, een eenzame vlucht moeten maken om te kunnen winnen. In Mexico lukte het niet, daar ging Vianelli hem kort voor de finish nog voorbij. In Brno slaagde hij wel. Het is een bewijs van zijn enorme 1-3 1-31 0 0—4 IOGRAMMA wijk, HVC-Volewijckers, lendam, SC Cambuur- I rtuna/Sittardia-Helmon" en Bosch-DFC, Fortui* Graafschap-Excelswb 'illem II. Ieder uit het kopgrocpje, Jeain Piene Monseré en Staf vam Roos- juoeek (respectievelijk tweede en derde), Popke Oosterhof (vierdie) German Mairtisn Saez, Amidries Oliva Ssnches, Peter Smiilth, Emamiuele Ber- jjjüo, Rudolf Labus en Nükiotaj Dmiit- roek, kende de kwaliteiten van Mor tensen. Desondanks slaagde hij. Een kleine twintig kilometer voor het ein de koos hij een van de bekiliiimmiinigen het parkoers als uitgangspunt voor zjjn aanval, maar de sprong leek te kort. Hij was 6000 meter verder bijna vreer achterhaald, maar de laatste derd meter konden de adhtervoi- s, die elkaar net zo wantrouwden a,5 zij Leif Mortensen vreesden, in hun verdeeldheid niet meer goed ma ken. Bij de dertiendie en laatste klim ,n het parkoers vergrootte de sterke Deen zijn voorsprong weer. Alleen Popke Oosterhof, die zich op zwaar terrein ook tot die groten mag rekenen, zag zijn achterstand op de Deen niet groeien. Integendeel. De Drent kwam dichterbij, maar na de klimmende kilometers kwam de lang zame afdaling naar de finish en daar voegden, nadat Oosterhof rond vijf kilometers had gejaagd op Mortensen, Monseré en Dmitroek zich bij de Ne derlander. Voor Oosterhof was het toen niet interessant meer. Hij is iin de sprint kansloos tegen de snelle Belg. De snelheid vam de achtervol gende groep zakte terug. Achter Mor tensen hervonden de jagers elkaar weer. De strijd om het goud was be slist. Slechts zilver en brons waren nog te verdelen. De moed en de kwa liteit van Mortensen waren negen man te veel geweest. Het wereldkampioenschap heeft daarmee een groot kampioen gekre gen, Geen toevalswinnaar. Een ren ner bovendien die in het tamelijk vlakke verlopen kampioenschap her haaldelijk in de slag is geweest. Een kampioen bovendien, die nog een on vervalste, honderd procent, amateur is, Mortensen heeft een volledige werkkring en kan alleen 's avonds trainen. Vijf dagen in de week doet Mortensen zijn werk op een scheeps werf en na ieder van die werkdagen van acht en een half uur begint hij 's middags om vier uur te trainen. Dagelijks nog eens vier uur extra werk voor hij naar huis gaat. Een amateur, die onmiddellijk na zijn we reldkampioenschap zei: „Mijn succes dan ik in de eerste plaats aan mijn vrouw, die mij alle gelegenheid laat om sport te beoefenen. Ik ben hier, net als vorig jaar in Mexico, bang geweest dat er weer een Vianelli zou komen, dat ik weer op de laatste kilo meters zou worden gegrepen." Mortensen kan niet, zoals zo veel vin de andere West- en Oosteuropese amateurs een groot aantal belangrijke mternatioTial'e wedstrijden aflopen. Hem ontbreekt daartoe de tijd. Hij ■teeft zijn werk nooit aan zijn sport ondergeschikt willen maken en heeft or tot zondag nooit serieus over ge- oacht profe'ssional te worden. Hij koopt dit jaar de gelegenheid te krij sen de ronde van de toekomst te rij - don, waardoor hij in een belangrijke ots-ppemvedstrijd zijn krachten zal ™nnen meten met een groot deel van e mannen, die hij op het Jan Ma- ^k-autocircudt bij Brno zo indruk wekkend versloeg. P°pke Oosterhof; vierde (Van onze speciale verslaggever) BRNO Popke Oosterhof aan vaardde zijn nederlaag In het we reldkampioenschap, die hem wat schrale, snel vergeten, vierde plaats opleverde. Van Monseré en Van Roosbroeck had hij sprintend nog nooit kunnen winnen. Leif Mortensen erkende hij volmondig als de sterkste in dit wereldkampioenschap. „Het was ongelooflijk zo snel als die Deen in de voorlaatste ronde bij ons vandaan liep. Als de groep op dat moment wat meer had samenge werkt zouden wij nog een kans heb ben gehad, maar wij, ik was daar ook bij, zaten elkaar maar aan te kijken. In de laatste ronde heb ik nog ge probeerd alleen bij te komen, maar toen het in de klim niet lukte, wist ik dat het beslist was. Het was hele maal voorbij toen Monseré en die Rus aan mijn wiel kwamen en daar bleven zittten. Later wilden zij dat ik ook kop overnam, maar daar had ik geen zin meer in. De andere vijf konden daar door ook weer bijgekomen, 't Meest verrassend vond ik dat de slag pas zo laat viel, ik had het eerder ver wacht. In het begin hebben alle Ne derlanders voortdurend van voren gereden". Ook Joop Zoetemelk had gerekend op een vroegere aanval. „Het is een beetje ongelukkig gelopen. Voort durend hebben wij voorin gezeten, maar iedereen reed verschrikkelijk op ons. Niemand eigenlijk kon wat doen, in de beklimming liep het wel een beetje uit elkaar, maar onmid dellijk daarna was het weer rustig. Juist toen de beslissende aanval kwam, waren wij er niet bij. Wij hadden er eigenlijk niet op gerekend. Wij namen aan dat het na die berg wel weer in elkaar zou lopen. En toen die groep een keer weg was, was er geen redden meer aan. De ploegentijdrit van vrijdag is voor ons niet. schadelijk geweest. Na een rust dag is alles weer in orde". Fedor den Hertog: „In het begin, zeg de eerste drie ronden, voelde ik mij net zo slap als vrijdag, maar daarna ging het beter. Aan de be klimming begon ik als een van de laatsten. Er waren er te veel bij, die in de afdaling daarvoor, te wild re den maar ik kwam steeds met de eersten boven. Aan het eind kostte het ook weer meer moeite, maar van de andere kant hadden wij er ook niet zo veel belang bij om te gaan jagen op een groep waarin Ooster hof zat". Ben Janboers vond het parkoers, als een van de weinige Nederlanders, echt zwaar. In het vlakke reed ik uit de kunst, maar in de klim was het verschrikkelijk. Ik moest er steeds op het eind af. Voor mij was het rondje hier te zwaar. Alleen te gen het eind ging het beter, maar misschien kwam het ook wel door dat het peloton langzamer reed". Henk Benjamins, die met zijn twintigste plaats de tweede Neder lander was, kreeg drie ronden voor het einde een lekke band. „Daardoor heb ik mij een beetje moeten for ceren. Ik moest helemaal van het laatste groepje weer naar voren zien te komen. Dat heeft mij te veel kracht gekost. Ik vond het een eer lijk parkoers en achteraf gezien is het niet tegengevallen. Slechts een klim was echt zwaar, de anderen vielen wel mee". Wim Bravenboer heeft de laatste twee ronden niet meer meegemaakt. „Het was er moeilijk. Ik heb steeds geprobeerd voorop te rijden, maar ik kwam op het laatst niet meer om hoog. Ik zakte steeds verder terug, ik kon niet meer". Bondscoach Joop Middelink ver telde: „Wij hadden geTekend dat er veel op Zoetemelk en Den Hertog zou worden gereden, daarom hadden wij de anderen carte blanche gege ven. Zij moesten maar proberen er van te profiteren. Over wat Popke Oosterhof heeft gedaan, ben ik zeer tevreden, de anderen hadden in de laatste paar ronden misschien was meer van voren kunnen rijden". De strijd om de plaatsen achter de eerste waarop Leif Mortensen inmiddels beslag had gelegd. Op kap Monseré die tweede werd, achter hem Van Roosbroeck (derde) en als laatste nummer vier Popke Oosterhof. (Van onze speciale verslaggever) BRNO De 171 amateurs, die 's morgens om tien uur in Brno aan de start kwamen, althans de sterken onder hen, waren in dit wereldkam pioenschap bang voor elkaar. De vroege slag die ieder vreesde, bleef uit. Men bekeek elkaar, hield een redelijk hoog tempo aan dat de erva- renen geen pijn deed en snel het kaf van het koren scheidde. Alleen op de zware belimming van Kohoutovice liep het veld voortdu rend uit elkaar, maar in de gemak kelijkere stukken vonden de renners elkaar weer in het peloton, dat de eerste negen van de dertien ronden meit een gemiddelde snelheid van rond de 39 kilometer voltooide en niemand een serieuze ontsnapping toestond. Een zeer vroege aanval van de Belg Hooybergs en de Pool Soucek werd snel geneutraliseerd. Oliva San chez genoot kort van een kleine voor sprong en halverwege de ruim 181 kilometers die moesten worden afge legd, kreeg ook een viertal met de Polen Szarkowski en Czechowski, de Engelsman Baily en Fedor den Her tog geen lang leven. Een ronde later probeerde Joop Zoetemelk het. Hij kreeg Bruyere, Sorlini en Delepine aan zijn wiel. De Nederlanders, die voortdurend voor in het slinkende pe loton reden, waren actief, maar aller aandacht richtte zichin de eerste plaats op Den Hartog en Zoetemelk. Pas in de negende ronde werd het ernst in een groepje met Bravenboer, Bergamo, Danguiliaume, Peschel, Fa- bri, Bilsland en later ook nog Mor tensen, Den Hertog, Monseré en San chez. De bewegingsvrijheid was be perkt. Men was te bang voor elkaar om te durven doorgaan en kort daar na kregen ook Oliva Sanchez en Smith een aantal jagers, bij wie Leif Mortensen aan hun wiel. Maar de slag was ontbrand en juist op dat mo ment zaten de sterkst geachte Neder landers achter in het veld. In de tien de ronde van bijna veertien kilometer kwam het peloton nog een keer in een geheel bij de hindernissen aan, (ADVERTENTIE) nat is die weer voordelig. Joop Zoetemelk: vergeefse poging maar daarna verbrokkelde het veld en alleen Popke Oosterhof was erbij op het moment dat de beslissende slag viel. Met nog twee volle ronden te rijden had het eerste peloton een achter stand van 46 seconden opgelopen en het tweede gedeelte lag al bijna twee minuten achter. Het eerste tiental was weg en bleef weg. Het verschil groeide, ieder van het tiental had er belang bij dat niemand van de ande ren nog zou kunnen bijkomen. Zeker de Belgen en de Spanjaarden, die ieder met twee man waren vertegen woordigd. Desondanks liep Leif Mortensen in de voorlaatste omloop weg. De paar honderd meter die hij klimend had veroverd, schrompelden op het ge makkelijkere stuk van het parkoers ineen. Maar alle moeilijkheden kwa men nog een keer terug en juist in die zwaarste kilometers toonde Leif Mor tensen zich de grootste. In de laatste ronde van veertien kilometer ver grootte hij zijn voorsprong op de an dere negen renners van tien seconden tot bijna een minuut. De troostprijs, het zilver was voor Jean Pierre Monseré, die voor de wedstrijd alle steun kreeg toegezegd van Staf van Roosbroeck, twee van de grote mannen uit de laatste Olym piad Tour door Nederland. Hun sa menwerking in de laatste paar hon derd meter beroofd Popke Oosterhof, die maar alleen was, van een plaats op het erepodium. Van Roosbroeck trok de sprint aan, Oosterhof zat aan zijn wiel, Monseré kwam gemakkelijk over Oosterhof heen en sloot voor hem de weg af, voor hij ook Van Roosbroeck passeerde. Een wat bitte re troostprijs voor de bijna 21-jarige Jean Pierre Monseré, die in vijf ach tereenvolgende kampioenschappen nSet verder kwam dan de tweede plaats. Voor deze strijd om de wereld titel was hij namelijk drie keer twee de in het Belgische wegkampioen- schap voor amateurs en een keer in dat van de Belgische nieuwelingen. De uitslag van het amateurkam pioenschap: 1. en wereldkampioen Leif Mortensen (Den.), 181,2 kilome ter in 4 uur 38 minuten 30 seconden; 2. Monseré (Bel.), op 59 seconden; 3. Van Roosbroeck (Bel.); 4. Oosterhof (Ned.); 5. Bergamo (It.); 6. Dimitrov (Rus.); 7. Saez (Sp.); 8. Smith (G-B.), allen z.t. als Monseré; 9. Sanchez (Sp.) op 1 min. 9 sec.; 10. Hlabus (Tsj.) op 1 min. 41 sec.; 11. Delepine (Fr.) op 2 min. 50 sec.; 12. Ducreux (Fr.); 13. Milsett (Noorw.); 14. Hub- schmidt (Zwits.); 15. Czechovski (Pol.); 16. Bisland (G.-B.); 17. Kegel (Pol.); 18. Sture Petterson (Zwed.); 19. Collinson (G.-B.); 20. Benjamins (Ned.); 29. Janbroers (Ned.); 48. Zoe temelk (Ned.); 49. Den Hertog (Ned.), alien op 2.50. (ADVERTENTIE) N.V. RUJWIELF6RRIEK GAZELLE - DIEREN (Van onze speciale verslaggever) BRNO Een verschrikkelijker we reldkampioenschap op de weg voor dames is er nog nooit geweest. Het voor de dames afschuwelijk zware parcours vroeg zijn slachtoffers en de regen die na ruim een uur voorzich tig begon en later in stromen omlaag kwam veroorzaakte talrijke valpar tijen. Uit die slag is een groot we reldkampioene gekomen, de 26-jarige slanke Amerikaanse Audrey McEI- mury-Pfelger die alleen met ruim een minuut voorsprong aankwam op de groep waarin de Engelse Berna- dette Swinnerton de tweede plaats greep voor Nina Trofimova uit Rus land en de Belgische Nicole van den Broek. De zes Nederlandse meisjes hebben hun aandeel in het barre gevecht ge had maar het complete zestal werd door tegenslag en pech kansloos voor de ereplaatsen. De kleine Hennie Hondeveld was tenslotte de hoogst geplaatste als dertiende maar zij moest de laatste drie en een halve kilometer op een volledig lekke ach terband rijden. Het noodlot trof niet alleen Hennie Hondeveld genadeloos. Ook de vorige wereldkampioene Keetie Hage werd in kansrijke posi tie teruggeworpen. Hennie Honde veld en Keetie Hage maakten deel (Van onze speciale verslaggever) BRNO Audrey McElmury Pfle- ger is een opvallende vrouw. Zelfs op de fiets als zij haar lange, sluike donkerbruine haar samen windt tot een wapperende paardestaart, die haar zelfs in een keiharde koers charmant doet zijn. De nieuwe wereldkampioene weet dat zij mooi is. ,Jk gebruik zelden make-up, ik heb het niet nodig. Zij hebben vaak tegen mij gezegd dat ik mijn haar moet afknippen. Ik heb het nooit gedaan, ik wil er als een vrouw blijven uitzien, ook in het wielrennen, waar zo velen een andere indruk maken". Audrey McElmery is ook een opmerkelijke vrouw. Zij studeerde biochemie aan de Riverside-Univer sity in Californië, waar zij vier jaar geleden afstudeerde. In 196S trouw de zij en ontbrak, nadat zij als Audrey Pfleger deelneemster was geweest bij de wereldkampioen schappen van 1965 en 1966, bij de titelstrijd in Amsterdam van 1967 omdat die te kort vielen na de ge boorte van haar zoon Ian. „Hij rijdt nu al op een driewieler". Wielrennen, zeker voor dames, is in de Verenigde Staten een on betekenende tak van sport. Voor de meest prominente vertegenwoor digster van het groepje van mis schien honderd hardrijdende dames is het ook geen halszaak. „Wielren nen is voor mij echt niet het be langrijkste dat er op de wereld be staat, maar ik wil er nog een aan tal jaren mee doorgaan in de hoop dat het ooit nog eens een Olym pisch nummer wordt". De wieler bond van de Verenigde Staten is niet zo rijk dat het zijn vertegen woordigsters gratis reis naar en ver blijf in Brno kan aanbieden. Sprint kampioene Nancy Burkhardt en Audrey McElmury kregen een tege moetkoming, waardoor voor haar de kosten beperkt bleven tot een bedrag van rond de 600 dollar. Een wereldkampioene die geld moet meebrengen en ook niet verwacht een cent voordeel uit haar kam pioenschap te kunnen halen. uit van de groep van zestien die in de derde ronde definitief afscheid van die zwakkeren nam. Eefje Helder was na enkele kilometers al wegge vallen door een lekke band, Bella Hage, Nelleke van Dijk en Truus Smulders die in de beklimmingen net niet meekonden met het veld dat gewoonlijk door Keetie Hage en Au drey McElmury werd aangevoerd, hadden geen succes meit hun achter volging door valpartijen. Bella Hage en Truus Smulders stapten af, Nelle" ke van Dijk vocht net als Eefje Hel der tot het bittere einde. Voor Keetie Hage nam de strijd halverwege een beslissende wending. Zij was alleen en ongrijpbaar weggesprongen tot een lekke band haar stopte. Op de re- servefiets zette Keetie door en nadat zijn de derde ronde had voltooid wil de zij bij de Nederlandse post weer van fiets verwisselen. Door verschil in de breedte van de naven tussen het Nederlandse en het Tsjechische materiaal moest zij echter te lang wachten, verloor de aansluiting met het peloton, sprong weer op de Tsjechische reservefiets en stapte en kele kilometers verder weer af om op haar eigen fiets te kunnen door gaan. Ales bij elkaar had zij daar door een achterstand van dertig se conden opgelopen. Geen onoverkome lijke hindernis voor de ijzersterke Zeeuwse, maar toen zij weer bijna bij was, slipte zij na een afdaling in een van de gevaarlijke bochten en sloeg tegen het spekgladde asfalt. Dat was te veel zelfs voor Keetie Hage. In de tot dertien vrouwen geslonken kop groep, was Nederland nog slechts door Hennie Hondeveld vertegen woordigd. Meer toevallig dan opzet telijk testte Audrey McElmury in de voorlaatste ronde de kwaliteit van haar concurrenten. In eigen ritme klimmend reed zij haar concurrenten uit de wielen maar werd ook door een val weer achterhaald. In de laatste ronde reed zij opnieuw mieit speels gemak weg van iedereen en werd ruim een kwartier later gehul digd als de eerste Amerikaanse we reldkampioene. De uitslag 1. Audrey McElmury (VS) de 69,705 km in 2 u. 4 min. 27 sec. (gem. 33,606 km/u); 2. Berna- dette Swinnerton (GB) 2.05.37; 3. Nina Trofim (Rusl.); 13. Hennie Hon develd (Ned.) 2.05.58; 16. Keetie Ha ge (Ned.) 2.10.19; 29. Nellie van Dijk op 15 min. 17 sec.; 31. Eefje Helder op 22 min. 7 sec. Audrey McElmury; eerste

de Stem | 1969 | | pagina 7