iund I0NTEUR DIRECTEUR R.-K. RECLASSERING Y. POSTMA EN GEVANGENIS-AALMOEZENIER A. VERHEIJEN Puur recht voor de drie van Breda" Bouw Janseniuslyceum Hulst in voorjaar '70 klaar Vragen aan b. en w. over zwembadplan Breskens 99 papier voor uw ^pen Hoeishet mogelijk boottochten Wie hielp Amerikaanse majoor in '44 ANDERHALF JAAR VOOR OVERVAL POSTKANTOOR TERHEIJDEN Hercules-manager terug naar V.S. Geen sluitingsuur voor café s in Sluis Jongelui veroordeeld na afrossen fotograaf rijf :tiewerlcers rs >rkers chten l/lessemaeckers »rdam N.V. ningstechnieK 1 Symbolen Drie van Breda VIII 5 DE STEM VAN VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1969 5 Tt koop, ruime 6-pers van ev. met vaste stand"" plaats. Tevens winterstVii, voor caravans, int. 01104 p Fabrieksnieuwe Adria t ravans nw. model lOfia ,0Uïca, met torsievering en kers, nu slechts" f, 2 969h0kb"-l f. 750,. contant, rest OX)']' termijn. Tevens in onz*. I room mod. Engelse tour stacaravans merk Belmön Minster. Nu v.a. f. 6.995 1 ei*l Knuppe's Automobiel'. J."V I vanbedrijf, Baarlesewe? a,l b, Chaam (N.-Br.). Tel - -248. Goeiekoop vakantie hou^TTH een prima 2e hands tent van Kees Mouwen. Showterrein Ram van Hagendoornstraaf 25 te Steenbergen. aat Lessen Landbouw Te koop 4 jr. rijpony, merrie met tuig. Twee Welsh merrie, veulens, 3 mnd., Shetlandse ruin, 1 jr. J. Bruyns, sestr. 14, Breda (Pr.hage) tel 01600-37796. Verloren Weggevlogen. Rosella parkiet, Tegen bel. terug te bezorgea bij Ch. v. Couteren, Julianal, 14, Hulst. Diversen Sex-boe(k)tiek „DELTA". Uniek voor Zeeland! Dage lijks geopend. Terneuzen Schoolweg 7. (ingang Noord straat links). Durex voorbehoedsmiddelen fel realistische romans, foto- bladen, dia's, Deense 8 mm films enz. Sluit f 10,. in enve loppe voor uitgebreid Durex- proefpakket met uitvoerige dokumentatie. Delta postor ders, Postbus 25. Axel. Post giro 1756945. Tijdens Weense Week te Hulst, voor echte Wienerhaënchen ep maar één adres Café Schuttershof, Zoutestr. 2, bij Riet en Dieter. Grote Bierfees ten en Bal m.m.v. de Williams, het orkest voor jong en oud in echt Oostenrijkse sfeer. Muziek waar iedereen zich bij thuis voelt. Vrij entree. Beging 8 uur, Café ,,'t Hoekske", Heikant, alle weekends geopend tot 's nachts 2 u. Tevens zaalver huur voor alle doeleinden. Terneuzen 7 uur. les vragen wij op korte ileg en het onderhoud installaties, het elek- egelapparatuur en het rt de mogelijkheid t.z.t. e leiding van de des- GEL 168 5AM-1 Sportvissen oP Ooster^ïT Met de M.S. „Hoop" en a' „Noordster". Vertrek stew Katseveer (plusminus 6 8? van Goes). Inl. J.J. v Plasse, Kamperfoeliestr h» erl Goes. Tel. 01100-8125. 10 autorljlessen voor l 475» v Vervolg- en losse lessen f 7*! fonkelnieuwe V.W.'s Voor slaagde leerlingen antl-sliniS" sus tegen speciaal tarief a,, torljschoo] „De Centrale" Aan meldingsadressen: Bergen Zoom Lekstraat 9, tel ra b.g.g 6132. Breda: StatlZj plein 5, tel 38718, Roosendaal»! Boulevard 113, Tel 34097 Te neuzen- Dtlkstraat 54 tel Gelegen te St. Jansteen te koop 1,56 ha. weiland, pachtJ vrij. Te bevr. Burg. iJsebaerfj straat 19, St. Jansteen.. Te 01140-3348. Huwelijken Heer uit Rotterdam 37 Jr. Rg met 2 kinderen (d. 5 en 2.7! jr.). zoeken langs deze on- sympathieke weg een lieve vrouw resp. lieve moeder, omF na al het ondervonden ver- 1 driet het verdere leven samen weer gezellig en leefbaar te maken. Brieven en foto o.ejlj Brieven onder nr 1992 van dit blad Jongeman 24 j. m. eigen be-H drijf, zoekt kennismaking m. j. meisje tot circa 26 j. Br. m,n foto op erewoord retour. Ond.P nr. SK 6180. Huisdieren T.k. 2 Duitse herders, reu, goede afstamming, 8 weken oud. Te bevr. bij, R. v. Gils, I Dreef 72, Breda. BREDA „Het is ons duide lijk, waarom Aus der Fünten, Fi scher en Kotalla indertijd zijn veroordeeld en gevangen gezet. Maar niet, waarom uitgerekend deze drie na 24 jaar nog in de Koepel zitten. Als het de aller grootste oorlogsmisdadigers wa ren geweest, zouden we ons bij de gang van zaken kunnen neerleg gen; nu niet. Alle andera oorlogs misdadigers, die hier gevangen hebben gezeten, Duitsers zowel als Nederlanders, hebben gratie gekregen. Sommigen zelfs drie maal. Een commissie is volkomen wille keurig gaan gratiëren. Soms zelfs werkte zij de verzoeken in alfabeti sche volgorde af. Men is er om een of andere duistere reden mee gestopt, terwijl er nog; een tiental oorlogsmis dadigers waren overgebleven. Zij had den wel gratie gekregen van. de dood straf in levenslang, maar niet van levenslang in voorlopige invrljheid- Hng, zoals alle anderen. Tenslotte zijn deze drie overgebleven, waarom juist zij? Zelfs sommige chefs van de drie van Breda bevinden zich al ge ruime tijd op vrije voeten." Nu vragen we om puur-Nederlands recht. Recht, dat wil dat levenslang twintig jaar betekent. Dat is hier ook altijd het geval geweest; ook ten aan zien van Duitsers, maar waarom niet van deze drie. Wij vragen waarom dit principe met voeten is getreden?" Dit zeggen' de heer Y. Postma, di recteur van de R.K. Reclassering, afdeling Breda en gevangenis-aalmoe zenier A. Verheyen; de twee grootste pleitbezorgers voor vrijlating van de drie van Breda. Niet uit medelijden, maar uit oogpunt van rechtsgelijk heid. „Ik zal u zeggen, waarom ik me zo machteloos voel en nachten wakker lig", aldus aalmoezenier Verheyen. „Drie jaar geleden is de laatste Ne derlandse politieke delinquent voor waardelijk vrijgelaten. Een leraar moderne talen die steeds principieel had geweigerd gratie te vragen; die een volkomen gebrek aan schuldbe wustzijn demonstreerde en geen en kele moeite deed om uit de gevange nis te komen. In tegendeel: Hij wens te pas te gaan als er aan een reeks voorwaarden zou zijn voldaan- Hij eiste van het rijk een uitkering van f 6.000,- moest hetzelfde werk voor Rijkswaterstaat, dat hij al jaren in de gevangenis deed, daarbuiten ook kunnen blijven uitvoeren en wil de bovendien weer terug naar de pro vincie, waar hij in de oorlog had huis gehouden. Hij was in het noorden van Neder land een hoge SD-er en „Polizei-An- gestellter". Het geld kreeg hij. Maar een oorlogsmisdadiger kan niet in overheidsdienst werken.Ook daarvoor vond men echter een oplossing. Wa terstaat kon het werk aan een parti culier uitbesteden, hetgeen dan ook prompt gebeurde. De bewuste man is zijn werk blijven doen. Justitie ver bood hem alleen in het noorden van het land te komen", aldus het relaas van aalmoezenier Verheyen. „Begrijpt u nu dat wij iets niet snappen van zulke „rechtvaardig heid"? Als dit kan, waarom krijgen die drie Duitsers dan geen gratie? Geef hen in ieder geval zekerheid, haar hebben ze recht op. Laat Jus titie zich uitspreken: „Jullie zijn ons nationaal symbool van de slechtheid van de Duitsers en de goedheid van de Nederlanders", (want daar komt het in onze ogen op neer), of: „Jullie kunnen gaan". Enkele jaren geleden is er in ver trouwelijke rapporten over de (toen nog) „vier van Breda" gesteld, dat er „geen moment aan behoeft te wor den getwijfeld, dat zij wanneer ze ooit in vrijheid worden gesteld nie mand last zullen geven. In de gevan genis hebben zij zich tot nu toe zon der uitzondering behoorlijk gedragen. Ze zullen ook zonder wrok tegen het gevangenisregiem de vrijheid ingaan, wanneer hen die wordt gegeven. Het is uitgesloten dat deze mensen ooit nog de kans krijgen dingen te doen die zij hebben gedaan. Ze zou den er persoonlijk ook niet meer toe m staat zijn en het niet willen", aldus het rapport. Aalmoezenier Verheyen voegt er aan toe: „Ze hebben van politiek hun oitik en alles wat ze maar hebben, (ADVERTENTIE) VAN BERGEN OP ZOOM UIT vertrekTheodorushaven "aar zierikzee op di,do en za:V 9.45 uur naar veere op wo,vr en zo:V 9.45 uur Plaatsbewijzen en folders V.V.V.en R.T.M. ;Ri l°!g_str.3,R'dam-2Q, tel.010-272864 ■®- Op de zondagen 24 en 31 attg. wordt de tocht B. op Zoom tere v.v. niet meer uitgevoerd. De heer Y. Postma: mende vraag". „Een beklem- vol. Ze zeggen ook dat ze de mening van het Nederlandse volk kunnen be grijpen". De heren Postma en Verheyen zijn enkele jaren geleden naar Duitsland geweest om zich te oriënteren over eventuele repercussies op een moge lijke terugkeer van de drie in Duits land. „We wilden o.m. nagaan of ze wellicht als helden zouden worden vereerd en we waren benieuwd of er bij de kinderen van Aus dier Fünten misschien iets van een nieuwe Hitler- jugend was te ondekken. Wij heb ben in Bonn met regeringsvertegen woordigers gesproken; met de vrou wen van de gevangenen; met burge meesters; geestelijken bij het ge vangeniswezen, enz. Ons werd van alle kanten verzekerd dat men niet eens blij zou zijn met de komst van de „drie van Breda" (dat slaat niet op de families in Duisburg en Bigge). Men wil ook garanderen dat deze lieden niet met gejuich zullen worden ontvangen en zelfs borg staan voor een geruisloze ontvangst. Een zoon van Aus der Fünten is een principiële dienstweigeraar. Hij heeft vrijstelling gekregen. „Mijn va der zit in de gevangenis wegens uit voering van dienstopdrachten", zo stelt hij. Het geval-Lages heeft inmid- deld ook bewezen dat dergelijke za ken in Duitsland zonder fanfares kun nen worden afgewerkt", aldus de heer Postma. Hij zegt met de heer Verheyen dat het voor een psycholoog „erg inte ressant" zou zijn eens uit te zoeken, waarom alle schuld juist op de drie nog gevangen zittende Duitsers wordt afgewenteld. „Een beklemmende vraag", zegt de gevangenis-aalmoe zenier. Kotalla moet eens gezegd hebben. „Noem m(j eens iemand die 24 jaar lang berouw kan tonen?" Het wordt de levenslangen de laatste jaren nog moeilijker gemaakt. Door de weten schap dat hun chefs al geruime tijd op vrije voeten zijn. „Ze voelen zich gebruikt als piespaal, waartegen het Nederlandse volk de daden van alle Duitsers afreageert", zegt de hee Postma. In de Bredase gevangenis weet men te vertellen, dat Joseph Kotalla (60) niooiit een lieverdje is geweest. Offi cieel was de Waffen-SS'er admini strateur van 't kamp Amersfoort. Hi.i was een fanatiek Nazi- In Polen is hij bijzonder „ijverig" geweest. Hij had daar iets „goed te maken", zijn vader werd door de Polen geëxecu teerd. Hij is tijdens en na de oorlog verschillende malen opgenomen ge weest in zenuwinrichtingen. Hij is getrouwd en heeft geen kin deren. Ferdinand aus der Fünten (59 en oud-SD-er) is nog maar enige jaren „bevrijd" van het toezicht van zijn chef Willy Lages. Ook tijdens de con tacten die -de vier Duitsers met elk aar in d'e Koepelgevaingends hadden, stond Lages namelijk nog steeds dui delijk boven de overige drie. Aus der Fünten spreekt inmiddels heel goed Nederlands en studeert. Hij heeft zich bekwaamd in het koksvak. Hij werkt dagelijks in de keuken van de gevan genis. Elk pollepeltje hangt op zijn plaats. Aus dier Fünten is getrouwd en heeft twee kinderen. Frans Fischer (67) heeft het in het Duitse leger niet verder gebracht dan sergeant; hij had in de oorlog de functie van Kriminal Setoretar. Fi scher was en is het proto-type van iemand die zich „waar wil ma ken". In Breda heeft hij meermalen vertelt, volkomen overtuigd te zijn van het feit, dat hij niets verkeerds heeft gedaan. In de tijd dat de Duit sers op het punt'stonden te capitule ren was hij met vakantie in Duits land. Dwars door d'e linies heen spoedde hij zich naar zijn bureau in Den Haag. Daar wachtte hij, totdat hij vain overtuigd na een korte krijgsge vangenschap naar huis te kunnen te rugkeren. Aalmoezenier Verheyen; „Hij maakt nu in de gevangenis gangen schoon met dezelfde ijver, als waarmee hij in de oorlog heeft gewerkt- Ik geloof Aalmoezenier A. Verheyen: „Waarom juist deze drie?" weinig Duitsers als ze zeggen, „Ich hab es nicht gewusst"; maar hem wel. Hij was en is feitelijk nog be perkt van memorie. Achteraf zegt hij dacht u dat als ik alles geweten had, ik aan de oorlog zou hebben meegewerkt? Zelfs de Joodse Raad werkte toch mee?" Bekend is het verhaal over Fischer dat hij vatenmagnaat Van Leer t op last van hoge Duitsers naar Spanje moest wegbrengen. Hij kweet zich als gewoonlijk nauwgezet van zijn taak. Bij de Spaanse grens bood Van Leer Fischer aan met hem mee te gaan; „ik bied je een goede post aan". Waarop Fischer zei: „Mijn land is in oorlog, het rekent op-mij" Volgens ingewijden zijn Fischer en Aus der Fünten „tuchtige" lieden, voor wie (nog) „Befehl, Befehl ist". We vragen het aan aalmoezenier Ver heyen. „Ja", zegt hij, „maar het is te begrijpen. Na hun gevangenzetting zjjn ze met een schok tot de ontdek king gekomen, dat ze een duivels systeem met al hun krachten hebben gediend. Maar het is natuurlijk niet zo dat ze er alléén mee te maken had den en daarop schijnt het Neder landse volk het langzamerhand te willen aansturen. Ze waren Duitse schakels in een spel dat door andere Duitsers, maar ook door Nederlanders werd meegespeeld". „Hun houding is totaal geconser veerd; ingeblikt binnen de muren van de Koepel", zegt de gevangenis-aal moezenier. De heer Postma sluit hier (Van onze correspondent) HULST Verwacht wordt dat het nieuwe, vier verdiepingen tellende schoolgebouw van het Janseniuslyce um te Hulst omstreeks april-mei 1970 klaarkomt. Het werk heeft dan an derhalf jaar geduurd. Op de bouw, die wordt uitgevoerd door de n.v. BATO uit Scheveningen, werken momenteel zestig man. Het imposante gebouw bevat 23 lesloka len plus diverse vaklokalen voor o.a. natuurkunde, scheikunde, biologie met de erbij behorende kabinetten: twee aardrijkskunde- en twee teken lokalen en een muzieklokaal. Een nieuwigheid voor het Janseniuslyce um worden de aparte theorielokalen voor natuur- en scheikunde en het handenarbeidlokaal. Prachtig wordt de nieuwe gymzaal, die volledig vol doet aan de moderne eisen. De gym zaal zal gebruikt kunnen worden als aula en er komt ook een toneelzaal in. Verder komen er een nieuwe kan tine en een leerlingenbibliotheek. De uitbreiding van de school was noodzakelijk door het steeds groter wordende aantal leerlingen. Het ly ceum telt voor het schooljaar 1969- 1970 530 leerlingen. Ter bescherming van de leerlingen komt er een aan sluiting van het schoolterrein naar de Hulster Nieuwlandweg, om niet alle leerlingen af te moeten voeren via de drukke en gevaarlijke Tivoli- weg. Op de foto: Kijkje op de nieuwbouw» op aan met: „Nederland heeft ook nooit een serieuze poging gedaan om hen psycho-therapeutisch te behan delen. Op die manier hadden we wel licht iets meer van die Duitsers en hun mentaliteit kunnen weten. Nu hebben we hen alleen telkens de hoop op gratie gegeven. Het is daarbij on menselijk dat Justitie soms pas na vier jaar antwoordde. In feite was dit niet een kwestie van Justitie, maar van politiek". De psychische gesteldheid van „de drie van Breda" wordt steeds slechter. Vooral Kotalla is er niet best aan toe. „Ze raken volkomen ontluisterd; die mensen functioneren niet meer in het uitzichtloze van de ze kunstmatige opsluiting. Ieder an der zou het al niet hebben uitgehou den," zegt de heer Postma. „Ze hebben het gevoel dat ze meer boeten voor Duitsland dan voor zich zelf en dat die Duitse schuld op hen persoonlijk wordt uitgeleefd en dat maakt het moeilijk voor hen. Zjj zien zichzelf duidelijk in een verbonden heid met anderen die ook en soms evenzeer een rol In het spel speelden, maar die in vrijheid werden gesteld of een lichtere straf kregen", zo ver tolkten de heren Verheyen en Post ma het gevoel van de drie Duitsers. „Nederland heeft er een publiek- zaak van gemaakt. Een nationaal mo nument, waarop we ons kunnen uit leven". „Ik heb vaak gedacht ik schei er mee uit; ik ga weg uit de gevan genis", zo vertelt aalmoezenier Ver heyen. „Maar die drie hebben recht op mijn aanwezigheid en steun. Ik sla het Nederlandse recht nog steeds hoog aan". PIM GAANDERSE BRESKENS Het raadslid G. v. Schaick (KVP) te Breskens heeft aan b. en w. van Breskens schrifte lijke vragen gesteld. Naar aanleiding van publikaties in een streekblad omtrent de aanleg van een nieuw zwembad, vraagt hij het volgende: 1. Is het bij college van b. en w. bekend, dat de n.v. Zeebad Breskens een zwembad wil gaan bouwen bij het zogenaamde „Oude Fort?" Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, doorkruist dit plan dan niet de plannen van de ge meente, en zo ontkennend wordt ge antwoord, zijn dergelijke publikaties dan niet verwarringstichtend? 2. Zou het aanbevelenswaard zijn in de Strandstraat, vanaf het Spuiplein tot aan de trapopgang Promenade, een parkeerverbod in te stellen? 3. Reeds in maart 1968 werd beslo ten de Westlandstraat te asfalteren. In februari 1969 werd in principe be sloten een geldlening hiervoor aan te gaan, waarvoor diverse goedkeu- VERVOLG VAN PAGINA I De Amerikaan kan zich nog on geveer herinneren hoe het er alle maal uitzag. Het huis was er een uit een rijtje dat vlak langs een weg stond. Evenwijdig met de weg liep een sloot, ongeveer twee, meter breed. De Amerikanen trokken aan beide zijden van de weg op in de richting van Breda. De collega's van Bosanko trokken door de achtertuinen van de huizen op. In de buurt lagen nog meer tanks of mortiernesten. Vlak bij het gebeurde takte zich waarschijn lijk nog een zijweg af. Daar vlakbij stond een schuur. Howard Bosanko hoopt vurig dat hij ooit nog eens de man zal ontdek ken die hem het leven heeft gered, Tot zaterdag is hij nog in Nederland en voor die tijd hoopt hij zijn redder nog een keer op te zoeken. Wie aan- wijizingen kan geven, hoeft alleen maar even de redactie van De Stem te bellen. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA De drie zeelui, die in dertijd een overval pleegden op het postkantoor te Terheijden, zijn door de Bredase Rechtbank ieder ver oordeeld tot een jaar en zes maan den met aftrek van het voorarrest. Tegen de verdachten W.J.R. uit 's Heerenhoek en H.W. te Gronin gen had de officier van justitie veertien dagen geleden drie jaar met aftrek geëist en tegen J S. uit Santpoort twee jaar met aftrek. Hun buit bedroeg f 2000,-. Met een gestolen auto reden zij naar Oosterhout, waar zij de wagen lie ten staan en met een taxi verder re den naar Antwerpen. Zij pleegden de overval met een klapperpistool tje, dat overigens nooit is terug ge vonden. ringen moesten worden aangevraagd Gelet op de toename van het ver keer in de Westlandstraat is asfal- tering dringend gewenst. 4. Nu het uitbreidingsplan West steeds vordert, komt het mij ge wenst voor om in de Europastraat een behoorlijke in- en uitgang te ma' ken voor de r.-k. lagere school en r.-k. kerk. Het toegangspad langs de wo ning V. Zuyenstraat 17 van de heer Gielliet zou dan kunnen vervallen, waardoor een betere aan te brengen groenbeplanting tot stand kan ko men. De huidige uitgang voor au to's aan de Dorpsstraat zou dan kunnen vervallen, hetgeen de ver keersveiligheid ten goede zou kunnen komen. 5. Zou het gewenst zijn de nachtver lichting eerst om 12 uur inplaats van 11 uur te doen aangaan? Zeker nu de Horeca-bedrijven tot 1 uur geopend mogen zijn is deze maatregel wel gewenst. Ook in ande re gemeenten in West-Zeeuwsch- Vlaanderen wordt de nachtverlich ting eerst om 12 uur ontstoken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De directeur van de DMT-fabriek van „Hercules" te Middelburg, de heer J. G. Catts, keert terug naar de Verenigde Sta ten. Hij is benoemd tot directeur van de Higgins-fahriek in de stad Gibbs- town (New Jersey), in welk bedrijf oxy-ohemicaliën worden vervaar digd. De heer Catts wordt in Middel burg opgevolgd door de heer P. W. Best, totdusver directeur van de Her cules-fabriek in Harbour Beach (in de Amerikaanse staat Michigan). De heer Caitts vertrekt per 1 sep tember uit Middelburg, waar hij sinds 1 november 1966 werkzaam is geweest. Hij heeft praktisch de ge hele bouw van de nieuwe chemische fabriek op het industrieterrein „Ar- nepoort" te Middelburg begeleid. (Van onze correspondent) SLUIS De gemeenteraad van Sluis heeft in de raadsvergade ring van donderdagavond beslo ten, dat het vastgestelde sluitings uur voor de horecasector in de toekomst zal komen te vervallen. De heer P. de Block achtte het be ter, alvorens tot dit definitief besluit te komen, dat eerst een proeftijd in acht zal warden genomen. Burge meester P. van Ootegem antwoordde het PvdA-raadslid dit niet nodig te vinden omdait men, indien dót besluit niiet zou blijken te voldoen, te allen tijde weer een sluitingsuur zou kun nen instellen. Het sluitingsuur was voorheen bepaald op een uur. SOEDAN heeft besloten de diplo matieke betrekkingen met Roemenië te verbreken nu Roemenië en Israël hun wederzijdse diplomatieke verte genwoordigingen tot ambassades heb ben verheven. Grand Hotel BRITANNIA Vlissingen Tel. 01184-3255 Het gastheerschap van vroeger jaren, het comfort van de moderne tijd. Aalmoezeniers bij gevangenissen zijn vaak mensen die schromen kei harde waarheden te zeggen. Het zou goed zijn dat ze dit toch eens deden. De drie eerste briefschrijvers in De Stem hebben gewoontegetrouw overigens (en we nemen het hun niet kwalijk) weer eens hun gal uitgespuugd op de nu drie Duitsers die nog in Breda verblij ven en die zo langzamerhand func tioneren als nationaal monument voor de Duitse schuld aan jodenver volging en bestialiteit en vooral niet te vergeten de Nederlandse onschuld hieraan. Al sinds jaar en dag gaat dit val se en misleidende spel door, nooit krijgen zij de gelegenheid om iets in te brengen tegen alles wat te recht, maar ook heel vaak ten on rechte tegen hen wordt ingebracht. Het trieste gevaar bestaat dat onze kinderen van ons leren dat alle jo den die weggebracht zijn en alle verdere beestachtigheden tijdens de laatste wereldoorlog door hen zijn bedreven en dat is een ernstige misleiding. Het is namelijk een gro te vraag, wie daaraan meer schul dig zijn, Nederlanders of Duitsers. Deze mensen hebben gefaald, er zijn er die ernstiger gefaald hebben. De maat van hun falen is door het Nederlandse recht bepaald op de doodstraf, gevolgd door gratie tot levenslang, hetgeen volgens Neder lands gewoonterecht inhoudt dat za na 18 jaar op jaren worden gesteld. De Nederlandse overheid heeft bij het begin van de detentie aan gees telijke verzorgers en reclasserings- bezoekers gevraagd zich met die mensen te bemoeien zo in de geest van: „Dit is wel een rotkarwei, maar we beschouwen ze als men sen en jullie hebben tot taak dat menszijn tijdens de gevangenisstraf zo goed mogelijk gestalte te ge ven". Toen zijn er van die vermale dijde geestelijke verzorgers en re- classeerders geweest, die zich daar mee bezig hebben gehouden. Wel licht in de ogen van de briefschrij vers een „halve zachte", net als prof. Pompe (in onze ogen een van de meest eminente mensen die Ne derland de laatste tientallen jaren heeft gekend), wiens broer naar alle waarschijnlijkheid door toedoen van één dergenen, die hij later regelma tig in de gevangenis bezocht, is om gekomen; op wie jacht werd ge maakt tijdens de oorlog en wiens huis werd leeggeroofd, maar naast hem vele anderen aan wie het leed van de oorlog en bezetting niet voor bij is gegaan. En die hebben zich 24 jaar lang ingespannen om het „menszijn" van degenen die ze be zochten te benadrukken. Ik weet dat er bij zijn geweest die dit psychisch niet konden opbrengen en er mee moesten kappen. Het moet een trieste indruk ma ken voor geestelijke verzorgers en re- classeringsbezoekers, na 24 jaar be moeiing de ondank voor hun werk beloond te zien met de mentaliteit die uit brieven als deze blijkt. Laat briefschrijvers voordat ze hun „ge voelens" op papier zetten eerst de moeite nemen zich zakelijk op de hoogte te stellen. Aalmoezenier Ver heyen en dominee Knottnerus, ge vangenispredikant, zijn graag be reid zakelijke inlichtingen te ver strekken. Wellicht zou ook kennisna me van een visie van mr. Abel Herzberg, een jood die vijftien maan den in een vernietigingskamp ver bleef en een vriend is van prof- Pompe, het gezichtsveld van de schrijvers iets kunnen verbreden. BREDA. R.K. RECLASSERING, AFDELING BREDA. (ADVERTENTIE) weer (Van onze correspondent) MIDDELBURG In de gerucht makende zaak van het beroven en mishandelen van de fotograaf Koen P. de B. uit Dordrecht stonden vijf verdachten terecht. De aanleiding tot deze affaire bleek een slecht soort drugg te zijn, die het slachtof fer zijn belagers in het begin gratis aanbood, maar die, naar later bleek, betaald moest worden met f. 20. De afstraffing, die de jongelui, ko mende uit Vlissingen, Middelburg en Goes, voor Koen in petto hadden was wel zo bedoeld, maar de daar op volgende diefstal van de kostbare fotoapparatuur en geld ter waarde van f. 3.000 was eigenlijk het ge volg van een panieksituatie, die volgde doordat Koen de B- als een speenvarken begon te schreeuwen. De onwetende L. K. P. uit Koudeker- ke kreeg de buit in handen gedrukt, maar deze dropte het zaakje meteen achter de zeevaartschool, waar de politie het later in zijn geheel terug vond. De twee hoofdverdachten, A. van S. uit Middelburg en M. V. uit Goes, kregen beiden acht weken, waarvan vier voorwaardelijk en drie jaar toezicht door het bureau voor alcoholisme. K. P. uit Middelburg kreeg drie weken voorwaardelijk en een geldboete van f. 150. L. P. uit Koudekerke werd' vrijgesproken. Voor de vijfde verdachte werd nog geen vonnis gewezen.

de Stem | 1969 | | pagina 5