D '66 bezorgd om verontreiniging lucht rond Sloe Hinder buien Verslagenheid bij vissers op Tholen Duitse „kolonie" vestigt zich in STEM DE MARTELAER, DE VAN IJZENDIJKE Biervliet Goese fruitfee vervangen door fruitambassadrices Dubbelstadformule Watchers ziekenhuis? ■IL ZESTIG HUISJES OPGEKOCHT PEET In gesprek met Brand in vlasbedrijf: schade een ton Bejaarde (80) verongelukt L de luck ?r nieuws uii d en streek pag. 3-5-7 Vragen aan b. en w. Vlissingen IP Voor personeel Kostelijk huisje Vier meisjes van vakschool n, zaterdag 23 augustus, ap Zoom: 11.07 en 23.49 uur[ irt: 10.18 en 23.06 uur, Mad: melen: 14.00 uur, Terneuzen: 22.40 uur, Vlissingen: 9.24 Wemeldinge: 10.57 en 23,3)1 (ADVERTENTIE) 3-2161 3529 Izande (GEN bra 19 en 21 uur onder der liefde (2), 18 j. 19 en 21 uut onder der liefde (2), 18 ÏNTOONSTELLINGEN BERG al Stadhuis: :h werk van Picasso •chief: „Zeeland en de e Synode" s Museum: Werk vein J. C.3 hagen SEE 'weeshuis: Nederlandse plas- m o.a. Dirk Claus, Hans is, Niek Jong IRG is Expositie Zeeuwse ring IA TER MUIDEN Raadhuis: Schilderijen en ouwwerk van Jos But en R. de Meester de Betzen- >RPE Troutzaerte: Beeldhouw- 'rans Cox: grafisch werk van honio en klein plastiek /an Marj? van Putten .'BERG ifskerk Expositie Xeno ntelijk Museum Vondsten uit Tijdperk, Romeinse tijd en eeuwen DIVERSEN 'DIJK le Lustrum wandeltocht Ce JKE e Lozanne 20 uur nsoos IBURG :esrit TRAAT iheere 15 uur Schieting GaafboJlimg aart 15 uur Schieting HIT iuchteneire 15 uur SchietinB Wip 14 uur Schieting Vilder 15 uur Schieting St. r deze rubriek tel. 01180- ?nstbus 116 in Middelburg' i)D OPZITTEN DE WA* DE4.MEN! Een van de door een Duits gezin gekocht, gerestaureerd en bewoond huisje in Biervliet. Inzet: de eigenaar architect W. Peleduhn uit Keulen. (Van een onzer verslaggevers) GOES „In de dagbladen van 1 mei j.l. heeft men kunnen le ien, dat een Frans onderzoek heeft uitgewezen, dat koeien, die ^aasden in de buurt van een aluminiumfabriek na verloop van lijd kraakbeenziekten kregen". Dit schrijven de Democraten '66 van afdeling Noord- en Midden- Zeeland aan het Vlissingse colle ge van b. en w. Zij doen dat uit Wees voor de mogelijkheid, dat de vestiging van het aluminium- hedrijf Péchiney in het Sloege bied ernstige luchtverontreini- ng zal veroorzaken. -Een studie in Tsjeehoslowakije", luidt de brief aan het college ver der, „heeft aangetoond, dat er van de plantensoorten, die voor de komst ran een aluminiumfabriek op proef velden vlak bij de fabriek groeiden, ia vier jaar maar twee meer over waren. Wij nemen aan, dat een ge- *e ontwikkeling moet worden ver dacht van de vestiging van Péchiney W dat, wanneer geen zeer stringente Worwaarden worden gesteld, ge Weesd moet worden voor het ont s'aan van een steppegebied, waar Praktisch niets zal groeien, rondom "et industriële Sloegebied". v»oruitzichten ï#»r zaterdag 'Dimag, JPScsteld door lre' K.N.M.I.: Weidelijk ""'Kier buien gematigde llllliyyMlillltt^llllll1 «speraturen. ^J'eersvooruitzichten in cijfers ge beld over Nederland. 3 t <°n zater(3ag: aantal uren zon: J, min.-temp.: 0 tot 4 graden normaal; max.-temp.: 1 tot 5 dm on.c'er normaal; kans op. een Mi?6 per'oc^e van minstens 12 uur: JWcent; kans op een geheel droog naah 30 proeent. J??r zondag: aantal uren zon: 2 d» m'n- temp.: 0 tot 5 graden on- j normaal; max.-temp.. 0 tot 4 gra- onder normaal; kans op een 10 Periode van minstens 12 uur: etn?-°iCent; kans °P een geheel droog "aal: 50 procent. (Van een onzer verslaggevers) BIERVLIET De charme van het oude, schilderachtige dorp Biervliet heeft de laat ste jaren vooral op Duitsers een onweerstaanbare aantrek kingskracht. Steeds meer Oos terburen vooral afkomstig uit het Roergebied kopen op de bakermat van Willem Beukelszoon oude, vervallen huisjes op, die ze dan grondig en piekfijn opknappen om er hun vakanties en andere vrije dagen in door te brengen. Op deze wijze zijn reeds een zestigtal Biervlietse woningen in Duitse handen overgegaan. Ook Belgen blijken de sfeer en rust, die het Zeeuwsch-Vlaamse dorp je ademt, bijzonder te waarderen, getuige het groeiende aantal van hen dat Biervliet als min of meer permanente vakantiepleisterplaats heeft uitgekozen. Er is zelfs een Duitse meubelfa brikant die moeite doet voor zijn personeel een soort vakantiekolonie in Biervliet te stichten. Om de een of andere niet te achterhalen reden staat deze industrieel in het dorp bekend als „de generaal". Verschei dene huisjes maken al deel uit van deze Duitse vakantienederzetting. Men kan niet anders zeggen dan In verband hiermee vragen de D. '66-ers een antwoord op de vol gende vragen: 1. Is te verwachten, dat de door het bedrijf Péchiney te veroorzaken luchtverontreiniging, te zamen met de reeds bestaande en nog te verwachten luchtverontreiniging van in het Sloegebied reeds ge vestigde bedrijven, een merkbare invloed, kwalitatief dan wel kwantitatief, zal hebben op de plantengroei of op de gezondheid van mens en dier in de omgeving van het Sloegebied? 2. Is het juist, dat bij een langdurige periode met oostelijke winden de gemeenten Vlissingen en Middel burg in meer of minder ernstige mate van luchtverontreiniging te lijden zullen hebben? 3. Indien de vragen 1 en/of 2 beves tigend worden beantwoord, acht uw college deze gevolgen van in dustrievestiging dan toelaatbaar? 4. Is naar de mening van uw college in het onderhavige geval on danks de aangevoerde bezwaren van luchtverontreiniging spra ke van een industrievestiging in het algemeen belang en zo ja, in welke mate zullen de belangen van volksgezondheid en landbouw veilig gesteld worden? 5. Is de raad van de gemeente Vlis singen betrokken geweest bij de beslissing van deze industrieves tiging en zo ja op welke wijze? 6. Als bovenstaande vraag ontken nend wordt beantwoord, welk vertegenwoordigend lichaam be slist dan over een dergelijke in dustrievestiging? 7. Indien geen enkel door de bevol king gekozen openbaar lichaam mede beslist over een dergelijke industrievestiging, acht uw colle ge dit dan in overeenstemming met het beginsel van democra tische controle door gemeentera den en provinciale staten? 8. Welke stappen denkt uw college te ondernemen teneinde te waar borgen dat de industrievestiging in de gemeente Vlissingen niet tot een ontoelaatbare luchtveront reiniging zal leiden? Een afschrift van deze brief is ge stuurd aan de gemeenteraad van Vlissingen en de Provinciale Staten van Zeeland. dat de ..soevereiniteitsoverdracht" van de Biervlietse woninkjes deze huis jes slechts ten goede is gekomen: Ze zien er welvarender en verzorgder uit dan ze wellicht ooit zijn geweest. Een fraai voorbeeld van deze Duit se grondigheid is de tweede woning van architect W. Peleduhn uit Keu len. Aan de Gentsestraat bij ou dere Biervlietenaren ook bekend als „de Frikkedellen" bezit hij een kostelijk vankantiehuisje. „We hebben deze woning nu onge veer een jaar. Met mijn vrouw en vier kleine kinderen breng ik hier de vakanties door. Biervliet vinden we een lief, rustig plaatsje met zonder uitzondering aardige, vriendelijke mensen. Van het gemeentebestuur hebben we bij de aankoop van het huis alle medewerking gekregen", vertelt de heer Peleduhn. Het gezin gaat graag naar zee en strand. „We zitten hier overal dichtbij. Meestal gaan we naar Groede of Cadzand. Vroeger gingen we met de vakantie altijd naar Zandvoort. Maar het werd ons daar de laatste jaren veel te ru moerig, met die relletjes en zo. Wat ons opvalt is dat in Zeeuwsch-Vlaan deren zo weinig wordt gedaan aan het schoonhouden van het strand. In Zandvoort was dat weer perfect in orde. Met betrekkelijk eenvoudige middelen zou dat hier toch ook kun nen. Men zou er beslist meer toeris ten door trekken", aldus de heer Pe leduhn. Hij zegt verder dat hij voor lopig niet van plan is zijn vakanties ergens anders door te brengen als in Biervliet. „Nergens anders vind je de rust die hier heerst. Die zou ik niet voor Spanje of Italië willen ruilen. En lange reizen hoeven we ook niet te maken. In ongeveer drie uur zitten we uit Keulen in Bier vliet". (Van een onzer verslaggevers) THOLEN In de stad en op het eiland Tholen heerst diepe versla genheid over de ramp die zich gis ternacht tien mijl uit de kust ter hoogte van Scheveningen voltrok over de kotter Tholen 38, en waar bij (zie de voorpagina) twee matro zen, M. Deurloo (26) en M. van Zet ten (16) omkwamen. Dit is de tweede keer in korte tijd dat het visserswereldje in Tholen een harde klap te verwerken krijgt, een klap die trouwens door de hele Thool- se gemeenschap wordt gevoeld. Vlak voor Kerstmis 1966 sloegen schipper Jo Schot en zijn zoon Jo overboord. Zij verdronken. „De ramp met de Tholen 38 komt hard aan omdat de groep vissers in Tholen door de teruggang van de vis serij op de Zeeuwse stromen na de oorlog, en door de oesterramp in 1963, heel wat kleiner is geworden. Maar heel Tholen leeft mee. We vormen een kleine gemeenschap, waarin ie dereen iedereen bij naam en toe naam kent. Bovendien nemen de vis sers hier nog altijd een centrale plaats in", zegt burgemeester J. van Boeijen, die met enkele andere leden van het gemeentebestuur in Den Haag was, toen hij het droeve nieuws over de Tholen 38 hoorde. Tholen heeft gistermorgen lange tijd in onzekerheid gezeten over het lot van de bemanning van de kotter. De berichten over de ramp waren zeer verward Tenslotte werd bekend dat schipper A. Schot en matroos K. van Belzen zich hadden weten te redden. Daarna kwamen weer be richten. dat Schipper Schot zwaar gewond was. Dat bleek later geluk kig mee te vallen De ramp met de Tholen 38 vormde gisteren in Tholen in ieder geval het gesprek van de dag en dat zal voorlopig nog wel zo blijven. De Tholense vissersvloot telde en kele decennia geleden nog ongeveer honderd schepen. Er zijn nu nog circa twintig schepen waarvan er tien hun thuishaven hebben in Sche veningen. Daarbij was de Tholen 38, volgens de vissers in Tholen een bij zonder goed schip. (Van onze correspondent) KOEWACHT On de nacht van woensdag op donderdag werd om on geveer drie uur brand ontdekt in de oude Linex-fabriek, niet te verwar ren met de platenfabriek Linex. De schade is een ton. In de oude Linex heeft de heer W. de Smet een lokkenveredelingsbedrijf gevestigd. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, brandde de fabriek geheel uit. Men was pas 's morgens de brand meester. Doordat de wind uit een gunstige richting waaide, konden de belendende per celen behouden worden. Machines en voorraden ter waarde van ruim 100.000,gingen in de vlammen op. Het bedrijf, waar de afval van vlas opnieuw gezwingeld wordt een lokkenveredelingsbedrijf was bijna geheel op export ingesteld, voornamelijk naar België. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Verzekering dekt de schade. (Van een onzer verslaggevers) GOES Hoewel dit jaar geen fruitcorso in Goes wordt gehouden, zal toch het bezoek aan de ziekenhuizen en verpleegtehuizen worden gehand haafd. De Stichting Zeeuws Fruitcorso heeft dit onderdeel van het pro gramma altijd als zeer belangrijk beschouwd. De patiënten kunnen dus ook nu weer rekenen op hun bakje fruit. In voorgaande jaren werd het fruit altijd uitgereikt door de fruitfee en haar hofdames. Dit jaar zullen ze er niet zijn. Door het wegvallen van het corso achtte men het beter de fruitfeeverkiezing achterwege te laten. Ter vervanging van de beminnelijke fruitfee heeft het corsobestuur be sloten dit jaar zogenaamde „fruitambassadrices" de honneurs waar te laten nemen. Deze ambassadrices zullen evenwel niet, zoals de fruitfee en haar gevolg, aan openbare of officiële ontvangsten deelnemen. Een commissie uit het corsobestuur heeft een viertal dames gekozen tot fruitambassadrices. Het zijn mej. Trinet van Stee uit Goes, mej. Huigje Geluk uit Nieuw-Vossemeer, mej. Corry Stoutjesdijk uit Tholen en mej. Jenny Cijsouw uit Cadzand Zij volgen allen bij de vakschool in Goes de opleiding voor de akte lerares NA. De vakschool zal voor passende kleding zorgen. De heer Pieter de Martelaer, al 27 jaar dorpsomroeper van IJzendijke. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Op de kruising van de Antwerpsestraat en de van Dedemstraat te Bergen op Zoo-m is gistermiddag de 80-jarige fietser G. van Wezel uit Bergen op Zoom aangereden door een vracht wagen. De bejaarde man overleed enkele uren later in het ziekenhuis aan de opgelopen verwondingen. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Miljoenen Ne derlanders hebben hem onlangs op de televisie gezien en gehoord (in een programma over Zeeland) Pieter voor vrienden Peet de Martelaer, de dorpsomroeper van IJzendijke. Bijna dagelijks klinkt de door dringende klank van zijn koperen bekken over pleintjes en straten. „Ik roep van alles om, verkopin gen, kaartingen, groenten op de markt, verse paling. En ik doe het graag. Voor sportverenigingen doe ik het gratis. Andere opdrachtge vers betalen een kleine vergoe ding", zegt de heer De Martelaer. Zevenentwintig jaar doet hij dit omroepen nu al. „Ik heb het des tijds overgenomen van een Victor de Witte. Dat was in de oorlog. Het (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN-DEN HAAG De Natonale Ziekenhuisraad zal nog deze maand met een advies komen, dat wellicht een oplos sing zal moeten brengen in de al jaren slepende problematiek rond de ziekenhuizen op Walcheren. Het advies opent de mogelijkheid dat er een andere samenwer kingsvorm tussen de ziekenhui zen voor de dag komt, dan men steeds heeft verwacht. Werd bij voortduring aangenomen dat de beide Vlissingse ziekenhuizen St.-Joseph (r.-k.) en Bethesda (prot.- christelijk) tot elkaar moesten zien te komen - nu opent zich een pers pectief in de stijl van de dubbelstad. Het is n.l. ook mogelijk om een com binatie te vormen tussen St.-Joseph te Vlissingen en het Gasthuis te Mid delburg. in gesprekken heeft het bestuur van de godshuizen te Middelburg, dat het Gasthuis exploiteert, te kennen gegeven niet afkerig te zijn van sa menwerking met Sint Jozef. Voor dit ziekenhuis is een compleet nieuwbouwplan ontworpen dat naar behoefte voor uitbreiding vatbaar is. Overigens - zo werd ons medege deeld - zijn de restauratiewerkzaam heden en de nieuwbouw van Bethes da thans zover gevorderd, dat inte gratie van de twee ziekenhuizen om technische redenen volslagen onmo gelijk is. Juist vandaag wordt de nieuwe, moderne, reumaafdeling in gebruik genomen, waarna de eerste steen zal worden gelegd voor het nieuwe beddenhuis. De afdeling Walcheren van de Kon Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunde heeft - zoals wij eerder hebben gemeld - sterk voor integratie van de Walcherense ziekenhuizen ge pleit, daarbij steeds wijzend op de belangen in de medische sfeer. Het is o.a. aain een brief van medici aan de Wa'lcherse ziekenhuisbesturen te danken, dat de Nationale Zieken huisraad voor advies kon worden in geschakeld. Deze raad heeft een be- middeltngscommissie in het leven ge roepen, waarin zitting hebben: de heer P. J. van Meurs, o.m. wethouder van Sociale Zaken te Dordrecht, voor zitter dr. J. A. F. Coebergh, genees heer-directeur van het Gerardus Ma- jella Ziekenhuis te Busisum en drs. C. H. van Rhijn, economisch directeur van het Diaconessenhuis te Utrecht. vlees was op de bon. Het werd verkocht op volgorde van letters. Een slager vroeg of ik het wilde omroepen. Daarna ben ik het blij ven doen". Hoewel geen officiële overheids functie, heeft de omroeper toch een vergunning van het gemeentebe stuur nodig. Een aanstelling die 35,per jaar oplevert uit de ge meentekas. Behalve omroeper is de heer De Martelaer ook omroeper op veilingen. De 62-jarige dorpsomroeper doet zijn ronde altijd op de fiets. „Te voet zou ik twee uur nodig heb ben". Vorig jaar zomer werd Peet de Martelaer in Egmond aan Zee Nederlands kampioen omroepen. Een fraaie zilveren bekken en een dito medaille van het gemeentebe stuur herinneren aan dit wapen feit. „Het omroepen is jammer genoeg aan het uitsterven. Mijn zoon heeft er totaal geen belangstelling voor. Toch is het een mooie traditie. Vooral de toeristen vinden het al tijd heel apart". De IJzendijkse omroeper zet zijn rondgang voort. Ditmaal doet hij luidkeels een beroep op de burge rij oud papier te verzamelen voor de wandeisportvereniging. Nee, IJzendijke zou zijn omroeper als publiciteitsmedium niet graag wil len missen. „HET jeugdwerk in Westdorpe is in tegenstelling tot veel andere plaatsen op een goed peil geko men, omdat we geen leidersprobleem hebben, al worden we nu ook weer niet overspoeld met aanbiedingen van leiders en leidsters. Het aantal ver kenners in de Kanaalzone bedraagt ongeveer 90 met daarnaast 80 welpen en verder nog in Sas van Gent, West dorpe en Terneuzen 20 rowans". AAN het woord is Guus de Buck, 23 jaar, van beroep elektro-technicus en wonend in Westdorpe. „Sinds mijn veertiende jaar ben ik lid van de St.- Tarcisiusgroep en enkele jaren gele den werd ik districtscommissaris voor de r.-k. verkenners". HOEWEL ik ook veel interesse heb voor andere vormen van jeugdwerk, neemt het verkennersspel, wil je het goed doen, toch de meeste tijd in be slag. We streven er naar groepscom- missies te vormen die de materiële én financiële aspecten van de ver schillende groepen gaan behartigen". „HET zomerkamp, dat voor de ver kenners het jaar besluit, is dit jaar voor alle groepen uit de Kanaalzone in Noord-Brabant gehouden. Zo'n kamp betekent meer dan alleen maar spelletjes doen in de bossen. Allerlei activiteiten waar de verkenners het gehele jaar aan hebben gewerktkrij gen op een dergelijk kamp pas goed gestalte". „OVER een paar weken wordt weer het startsein gegeven voor het nieu we verkenners jaar. De verkenners- unijormen gaan dan weer een ver trouwd beeld worden in onze dor pen en steden. Ons nieuwe jaarthe ma luidt: „leven in de brouwerij". Vorig jaar luidde ons thema „samen doen". Dat is uitgegroeid tot een middeleeuws dorpsfeest in het rus tieke Zuiddorpe". „HET is een groot succes geworden. Alleen jammer dat het riddertoernooi door het slechte weer niet kon door gaan. Allerlei vernieuwingen die de afgelopen jaren voorbereid zijn, krij gen dit jaar hun beslag. Het accent ligt voortaan meer op patrouille activiteiten. Een patrouille kan nu kiezen uit projecten als kamperen, observeren, soort, handvaardigheid en expressie". VOLDOET een patrouille aan de ei sen van een bepaald project, dan krijgt ieder lid van de groep een bad ge, een insigne. Op de nationale koempoelan zal hieraan bijzondere aandacht worden besteed. Voor Zee land zal in de maand oktober een bijeenkomst worden gehouden in Hidst, die in het teken zal staan van de vernieuwingen". DE STEM VAN VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1969 3

de Stem | 1969 | | pagina 3