protestanten niet zo gelukkig met overeenkomst belfast-londen Zware druk op regering van Noord-Ierland Maxi-jas van lynx EXPEDITIE NAAR DE „VERLOREN VALLEI" AANTAL DODEN NA ORKAAN NEEMT TOE DUIZENDSTE ADOPTIE-PLAATSING Nieuw plan voor haven eiland in België ANWB stelt onderzoek in naar toedracht van ongeval Italië zet onderzoek ïaak-Defregger voort Programma terugtrekking VS-troepen zal worden uitgevoerd BIJ DE PANNE HEEFT RIJSWIJKSE POLITIE GEKNOEID? Dossier Rogers: Kongo-Kinsjasa wijst twee diplomaten uit DEBBIE óntbijt-tip voor mórgen DE STEM VAN DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1969 11 (Van onze redactie buitenland) BELFAST-LONDEN-DUBLIN Het Britse leger heeft gisteren de handhaving van de openbare orde in Noord-Ierland geheel in handen genomen. Het hoopt hiermee een einde te maken aan bloedvergieten, brandstichten en alle gedachten aan rebellie in Ulster. Inmiddels is de politieke druk op premier Chichester-Clark toegeno men. Niet iedere groepering is even gelukkig met de overeenkomst I die hij in Londen heeft getekend. Enkele invloedrijke leden van de Enionistische partij van Chichester- Clark voorspellen dat hij zal aftre den. De vurige evangelist dominee Ian Paisley, heeft de overeenkomst, waarbij o.m. ook de zogenaamde „B- specials" onder Engelse controle ge steld worden, van de hand gewezen met het commentaar: „Wilson heeft het hoofd gebogen voor de hiërarchie van de rooms-katholieke kerk". Hij voorzag dat de plannen om de B- specials op te heffen op grote tegen stand zou stuiten. De Noordierse minister Faulkner verklaarde echter dat er geen spra ke van kan zijn dat de „B-specials" ontbonden zullen worden. Hij zei dat de functie van de politiemacht is te waken over vitale installaties en controleposten op de wegen te be mannen. Luitenant-generaal Ian Freeland, commandant van de Britse troepen in Noord-Ierland, bevestigde dit. Premier Jack Lynch van de Ierse republiek verklaarde dat het gebruik van Britse troepen in Noord-Ierland niet aanvaardbaar is voor zijn rege ring. Bernadette Devlin zei, dat de maatregel „ons hoop geeft, maar het is voor ons belangrijker er aan te blijven deken dat de strijd nog niet gestreden is". De republikeinse leider Kevin Ag- new zei: „Wanneer de militairen worden teruggetrokken zitten we op nieuw onder de laars van de fasciti- sche regering". Hij riep de katholie ken van Ulster op tot een dag van rouw. Over het algemeen genomen kan men zeggen dat de Noordierse ka tholieken een zucht van verlichting hebben geslaakt bij het vernemen van het nieuws dat de Britse mili taire commandant het bevel heeft gekregen over de politie en vooral over de B-specials. De protestanten reageren voorzichtiger. De echte ver liezers lijken de extremisten aan bei de kanten, namelijk de militante pro testanten, die de sterke rechtervleu gel van de regering vormen en aan de andere republikeinen en het Ier se Republikeinse Leger (IRA). De Veiligheidsraad heeft gisteren een beslissing over het Ierse verzoek een V.N.-vredesmacht naar Noord- Ierland te zenden, verdaagd zonder de kwestie formeel op de agenda te plaatsen. Engeland had zich krachtig tegen de plaatsing op de agenda ver zet, zich baserend op artikel 2 para graaf 7, dat inmenging in de binnen landse aangelegenheden van een staat verbiedt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De A.N.W.B. stelt ten nauwkeurig onderzoek in naar de toedracht en de verwerking daar van in het proces-verbaal van het verkeersongeluk, dat op 16 mei jl. plaats had op het kruispunt Gene raal Spoorlaan-Steenvoordelaan te Rijswijk in Zuid-Holland. Bij dit on- geval werd het II-jarige Rijswijkse meisje Sandra de Bruin zwaar ge wond, toen zij gegrepen werd door een surveillanceauto van de politie, testunrd door de 27-jarige agent Th. vanH. Volgens de vader van dit meisje, de heer G. de Bruin, heeft de politie niet de nodige zorgvuldigheid be tracht bij het samenstellen van het proces-verbaal. Verklaringen van enige getuigen, die in het nadeel van de agent zouden zijn, zouden zodanig verdraaid zijn weergegeven, dat deze getuigen van kwade opzet en knoei- ïrij spreken. Volgens de politie zou het meisje Sandra schuldig zijn, om dat zij door rood verkeerslicht zou zijn gelopen. Er zijn echter getuigen, die verklaren te hebben geconsta teerd, dat agent van H. dermate snel reed, dat hij niet voor het oranje heeft kunnen afremmen en vervol- gens door rood licht is gereden. I Het onderzoek van de A.N.W.B. in deze zaak strekt zich niet alleen uit tot de juridische kant. Ook de ver keerstechnische afdeling van deze hond is ingeschakeld en stelde al ter Plaatse onderzoek in. De ANWB heeft de heer De Bruin geadviseerd »h te verzekeren van de bijstand een advocaat. De juridische af deling van de A.N.W.B. heeft bij de Politie te Rijswijk een op deze zaak betrekking hebbende dossier opge daagd. Hieraan zijn toegevoegd de "genhandig geschreven verklarin- fen van getuigen, die menen, dat de Politie een onjuiste weergave heeft Woven van hun eerdere verklarin- W. De juridische afdeling van de A.N.W.B. is nog niet toe aan een con clusie in deze zaak, maar ziet wel 'tien voor diepgaand onderzoek. Er zijn nog geen klachten inge vend bij de officier van justitie te Jon Haag door getuigen die menen ®t hun verklaringen onjuist zijn veer gegeven door de politie. Als de "N.W.B. hiertoe reden ziet, zal dit 'titer alsnog gebeuren, zij het op jjutiatief van de eigen advocaat van heer De Bruin. AQUILA (AFP - Reuter) Het tierzoek in Italië in de zaak-De- De Amsterdamse boutique Barbara heeft gisteren een aantal bontcreaties voor de komende herfst en winter getoond. Op de foto een maxi-jas ver vaardigd van lynx, waarover een zwarte Ieren ceintuur wordt gedragen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De Amerikaan se minister van buitenlandse zaken William Rogers heeft gisteren ge zegd dat het programma voor terug trekking van de Amerikaanse troe pen uit Vietnam zal worden uitge voerd. Hij zei dat de V.S. bereid zijn ter wille van de deëscalatie en een vreedzame oplossing van het conflict weloverwogen risico's te lopen. Hij wees er echter op dat hieruit niet mag worden geconcludeerd dat Ame rika zich niet van haar verantwoor delijkheid zal kwijten. Volgens Rogers zal grote militai re activiteit van de Vietcong en Noord-Vietnam de terugtrekking be moeilijken. Een van de belangrijkste criteria waarop president Nixon zijn besluiten betreffende de terugtrek king zal baseren, is echter de mate waarin de Zuidvietnamezen de plaats van de Amerikanen kunnen inne men. Rogers zei dat de Verenigde Staten opnieuw zullen „reageren" als de be trekkelijke rust aan het front weer terugkeert. In kringen in Washington ver wacht men dat president Nixon nog voor het einde van de maand nieu we mededelingen zal doen over het terugtrekken van Amerikaanse troe pen uit Vietnam. DE AMSTERDAMSE politie heeft op De Dam en omgeving 55 openlucht slapers aangehouden. Onder hen be vonden zich 12 buitenlanders zonder voldoende geldmiddelen, die aan de vreemdelingendienst werden overge dragen. Bovendien gingen 4 jongeren naar de kinderpolitie. DJAKARTA (AP) Een uit drie Fransen en 12 Indonesische parachutis ten bestaande expeditie is gisteren van Djakarta naar West-Irian vertrok ken. Zij gaat de „Verloren Vallei" bestuderen. De Fransen, de 46-jarige filmer en oud-verzetsleider Pierre Gaisseau, zijn 18-jarige zoon Nicholas en een overlevende van een dergelijke expeditie, de electronische deskundige Havre de Maigret, gaan de bewoners van de Baliemvallei filmen en een voettocht maken door oerwouden en over bergen die nog niet op de kaart staan. Einddoel is de zuidkust van het eiland. De mannen zullen per parachute in de vallei neerdalen. De hele reis gaat drie maanden duren. Men zal uitspringen boven de vallei aan de noordzijde van de centrale kloof die de Baliem-vallei scheidt van het Australische grensgebied. Dit zal gebeuren in het begin van de volgende maand. Men zal boven het gebied worden gebracht door een transportvliegtuig van de Indone- Als de groep in de vallei is aangekomen dan zal er geen hulp meer kun nen worden geboden als er iets mis mocht gaan. Het enige wat men kan doen is lopen, naar de kust toe, via een stuk terrein dat behoort tot het on herbergzaamste ter wereld. Verleden jaar werden er in de Balliem-vallei nog twee zendelingen ge dood en opgegeten door mensen daar, die vermoedelijk ook koppensnellers zijn. Maar Gaisseau zegt dat dit deel van het jaar in de vallei de tijd is van oorlogsritueel en feesten en dus het beste ogenblik om te gaan filmen. De expeditie zal vanuit de lucht lichte opvouwbare bootjes toegeworpen krijgen die men nodig kan hebben voor het bevaren van wat, naar men gelooft, een ondergrondse rivier is die door een berg heen naar de kust stroomt. „Wij weten niets van die rivier af", zegt Gaisseau, „behalve dat die een stuk onder de grond loopt. Het zal niet meevallen". De expeditie beschikt over zes filmcamera's en enkele duizenden meters film. Als alles goed gaat zal men tegen het midden van december de kust bereiken. Gaisseau was een van de leiders van de filmexpeditie die tien jaar geleden ook de Baliem-vallei heeft bezocht en er aan de befaamde documentaire „Boven de lucht, beneden de modder", heeft meegewerkt. (Van onze redactie buitenland) GULFPORT Het aantal slachtoffers van de orkaan Camille loopt nog altijd op. Gisteravond waren 180 doden geteld. Gevreesd wordt dat dit cijfer nog zal stijgen tot 500 of meer. Camille bereikte zondagavond de kust van Louisana en raasde door langs de kust naar Mississippi. Het is de zwaarste orkaan die het vaste land van Amerika ooit heeft getrof fen. Gisteren konden reddingsploegen nog steeds bepaalde gebieden niet bereiken. Alle verbindingen zijn ver broken of gestoord en de autoritei ten vrezen, dat het nog verschillende dagen zal duren voor men de volle dige omvang van de persoonlijke en materiële schade zal kennen. De to tale schade wordt geschat op onge veer een miljard dollar. Inmiddels zijn genieafdelingen van het leger naar de kust gezonden om bii het opruimingswerk te helpen. Het leger heeft door de lucht ge neratoren aangevoerd voor het water leidingbedrijf van Gulfport. De drink watervoorziening is in het getroffen gebied een der moeilijkste proble men. Van alle zijden wordt verder voedsel en medische hulp geboden. Een licht vliegtuig dat uit New Or leans met medische hulpgoederen op steeg is kort nadien neergestort. De vier inzittenden kwamen om het le ven. Langs de gehele kust hangt een KINSJASA De regering van Kon go heeft de ambassadeur van Bulga rije en de Franse consul in Kinsjasa verzocht het land binnen 48 uur te verlaten. De twee diplomaten worden ervan beschuldigd, dat zij een rol hebben gespeeld in de voorgeschiedenis van het incident op vier juni j.l., toen het Kongolese leger het vuur opende op studenten die een demonstratie wil den houden. De Bulgaarse ambassade wordt ver weten, dat zij Kongolese studenten die in verband met het gebeurde in juni zouden moeten worden verhoord, in kleine groepjes naar Sofia heeft laten gaan. De betrokken studenten waren via Parijs gereisd waarvoor de Franse consul in Kinsjasa de doorreis- visa heeft verstrekt. walgelijke stank, van verrotting en bederf. Duizenden vissen zijn door de springvloeden die soms hoog ten van zes meter boven normaal -eikten oo het land geworpen. In de getroffen gebieden is nog al- d" staat van beleg van kracht om niet gewenste personen uit het ge bied te kunnen weren. De orkaan „Debbie" die dinsdag tijdelijk in haar loop over de At lantische Oceaan werd geremd door een vliegtuigborbardement met zil- verodide, zet thans haar weg voort in west-noordwestelijke richting en verdubbelt haar kracht. Zij geeft windstoten af van 210 km per uur. „Debbie" bevindt zich op 800 km ten zuiden van de Bermuda-eilanden en op 800 ten noord-oosten van Porto Rico. Er zal een nieuw zilverjodide-bom bardement worden uitgevoerd. De wervelstorm ..Cora" is gister morgen over de Rioe-kioe-eilanden getrokken, waardoor volgens de eer ste berichten zes personen verwon dingen hebben opgelopen. Enige tien tallen huizen werden vernield of be schadigd, terwiil ook schade werd aangericht aan suikerrietvelden. (ADVERTENTIE) een paar plakjes Verkade 'Snijkoek met- boter mmrn. omdat het zo lekker is! ï«i zal worden voortgezet ook "eeft de Westduitse justitie beslo- "te zaak tegen de hulpbisschop 111 München niet te heropenen. Dit tijde is gisteren meegedeeld van de e van het openbaar ministerie in I dar Zoals bekend had Defregger I W u kapitein in het Duitse leger, J.bevel over de eenheid die op 7 1944 bij wijze van vergeldings- l tip t gel in ^et dorp Filetto zeven- I ttaliaanse gijzelaars doodschoot. I is i nn heeft son toneelgezelschap I o«^koidigd, dat het een toneelstuk I *5^ taak-Defregger zal brengen, I nA® de executie in Filetto zal I rdeti weergegeven. AMSTERDAM (ANP) Dezer dagen heeft de Federatie van In stellingen voor Kinderbescher ming in Amsterdam sinds 1924 de adoptie-plaatsing van het duizend ste kind bewerkstelligd. In ons land worden er jaarlijks ongeveer 700 baby's geboren, wier komst problemen scheppen. Ongehuwde moeder vormen 85 procent van het totaal van moeders en aan wijsbaar ..vluchtige" ouders die om uiteenlopende redenen afstand wensen te doen van haar (hun) kinderen. Zij stemmen toe in een adoptieplaatsing die eerst na twee jaar wettelijk kan worden bekrach tigd. De resterende 15 procent valt onder de brede noemer van al dan niet onwettige en vooral toevalli ge verhoudingen. In Nederland overtreft de vraag om een kind te adopteren het kind van een an der als eigen kind te aanvaar den verre het „aanbod". Alleen al bij de F I K A ont vangt men dagelijks een verzoek van kinderloze echtparen om voor adoptie-plaatsing in aanmerking te komen. Dit veroorzaakt lange wachtlijsten van aspirant-adop tief pleegouders, die na een selec tie-onderzoek dat zeer veel tijd vergt, worden ingeschreven. Bij plaatsing moet het echtpaar vijf jaar getrouwd zijn en nog geen 40 jaar zijn. Krijgt een echtpaar een baby toegewezen gestreefd wordt dit te doen verwerkelijken voordat het kind ongeveer een half jaar oud is dan kan na een termijn van 2 jaar de adoptie via een ad vocaat bij de rechtank worden aangevraagd. Deze termijn is ui terst zinvol, omdat het hier om een hoogst belangrijke ingreep gaat in vier levens: moeder-kind, „nieuwe" ouders. Het belang van het onwetende kind staat bij dit alles centraal. Mej. mr. E.C.M.H. Terwindt, hoofd van het FIK A-bureau, verklaart dat het in deze tijd na genoeg volledig mogelijk is ieder kind een passend milieu te geven. Dat wil zeggen, dat met de ach tergronden van iedere baby reke ning kan worden gehouden. Aan redelijke wensen van de moeder, die afstand doet, kan worden tege moet gekomen. De statistieken wijzen uit, dat de moderne voorbe hoedsmiddelen het aanbod van ba- bv's niet doen dalen. Het is psy chologisch verklaarbaar, dat het aanbod vrij „constant" blijft. De omstandigheden waaronder ongewenste kinderen worden ver wekt. hebben zich niet gewijzigd. Factoren, die een rol spelen: ge frustreerde meisjes en vrouwen, geldingsdrang, ongetemperde ro mantiek, heterogene seksualiteit, vakantievriendschappen en reis- contacten (in de zomertijd een be duidend percentage) fuifjes met consequenties en daarnaast, in eigen land, contacten van Neder landse jonge vrouwen met in hun ogen attractieve buitenlanders. Van de 91 plaatsingen door de F I K A in Amsterdam en elders in Nederland in 1968 kwamen, bij voorbeeld, 64 kinderen uit een ver houding van een Nederlandse met een Nederlander, onder wie 7 uit een contact met Surinamers en Antillianen. Voorts 3 uit een Ne derlands-Franse verhouding, 3 uit een Nederlands-Italiaanse, 3 uit een Nederlands-Amerikaanse en 3 uit een Nederlands-Chinese. Kin deren geboren uit verhoudingen met Turken, Grieken en Spanjaar den komen eveneens voor, waarbij het accent niet nadrukkelijk op de gastarbeiders behoeft te vallen vakantieslippert j es) Het FIK A-bureau fungeert als centrale post: het ontvangt van de organisatie, die in Groot-Amster dam op het terrein van de onge huwde moederzorg werkzaam zijn. de verzoeken tot adoptieplaatsing. Dan komt telkens de maat schappelijke werkster in actie, die met de moeders (ouders) spreekt, de baby leert kennen en uit de aspirant-adoptie-ouders een keuze doet. Begeleiding blijft ook na de plaatsing tot aan de voogdijrege ling essentieel. Daarmee is onge veer anderhalf jaar gemoeid, maar de praktijk is, dait de con tacten langer duren, vooral wan neer twee kinderen in een gezin worden geplaatst. Dit laatste is van pedagogisch belang: indien even mogelijk dient een geadopteerd kind niet alleen op te groeien. Van de adoptief ouders wordt verwacht, dat zij het kind zo jong mogelijk op aangepas te wijze over zijn herkomst inlich ten. De F I K A, die ai dit achter grondwerk verricht, beschikt over 7 maatschappelijk werksters, die als weinigen in de levensboeken van anderen kunnen zien. In de contacten wordt grote openheid be tracht. De tijd is voorbij, dat adop tie een wat geheimzinnige zaak was. Het FIK A-bureau werd tot 1965 gefinancierd door de sociale raad, sindsdien via de gemeente lijke sociale dienst. De diensten, die het bureau verleent, zijn koste loos. Bij het publiek bestaat nogal misverstand over een geadopteerd kind en een pleegkind. Laatstge noemde valt onder de zorg van een voogdijvereniging. Hoewel het lange tijd deel van een gezin kan uitmaken, daar zelfs blijvend kan zijn, is adoptie niet de basis van een dergelijke plaatsing. Twee adoptie-plaatsingen in 1924 de duizendste in 1969. Ontwikke lingen op een arbeidsveld, dat nimmer zal verdwijnen. In 1924 ontstond een gezamenlijk beraad van FIK A-verenigingen om on verzorgde kinderen in gezinnen te plaatsen. „Bliivende" plaatsinger werden sinds 1956 adoptie. In 1969 is bemiddeling, advies en plaat sing van deze kinderen een uiter aard geruisloos en voor de buiten wereld volstrekt anoniem proces dat in ons land nog onvoldoende eenvormigheid bezit. Onder auspiciën varn de Federa tie Instellingen voor de Ongehuw de Moeder en haar Kind wor-' naar een overzichtelijke organis" tie met regionale werkbures.- Voorwaarde is dan wel: overheid- subsidie. En als laatste wens: e<- landelijke research een onderzo'"' op breed terrein, naar de res'dt- i ten van het verleden om uit pig" werk en dat van anderen te lere- voor de toekomst, aldus mej. Ter windt. Op momenten, dat de protesten tegen de aanwezigheid van jonge mensen bij het nationaal monument op de Dam in Amsterdam verstom men (omdat het regent en er geen jonge mensen meer op de Dam sla pen) en een in de oorlog zwaar ge troffen gemeente het onbegrijpelijke besluit neemt te moeten vragen een urn uit hei nationaal monument te halen, hebben „langharigen in Wau- bach de bakens moeten verzetten." Zij, de „Vrije Progressieve Jonge ren", verzetten zich tegen de vesti ging van het Deense bedrijf Jörgen- Hoyer, maar „worden in Waubach niet geaccepteerd. Onze argumenten slaan bij de bevolking niet aan, om dat men ons verslijt voor rare we zens. De actie zal nu worden voort gezet door mensen die werken wij studeren maar. Mensen met kort haar en mensen die geen afwijkend levenspatroon hebben." De vrije pro gressieve jongeren hopen nu op be tere resultaten. Ze zeggen zelfs dat de kortharigen al kleine succesjes hebben geboekt. Wat hen enerzijds te vreden, anderzijds somber stemt. U ziet, er is nog veel leed in Ne derland. Onlangs, zo meldt een collega mij, was er een Pools journalist op be zoek. Hij kwam in gesprek met enige mensen, die hem vroegen hoe hij de landirg van de Amerikaan op de maan ervaarde. „Ik ben er blij om", zei hij. „Als de Russen namelijk als eersten waren geland hadden we er zeker drie maanden over moeten schrijven. Nu maar één keer." U ziet er is veel leed in Polen. En Tsjechoslowakije. En Vietnam. En Biafra. In Bangkok trouwens, is een Chi nese monnik begonnen aan een maxi-meditatie. Pija Dhammo Bhik- koe wil drie jaar en drie maanden in een glazen kast van ongeveer twee meter 50 hoog en met een doorsnede van nog geen twee meter verblijven. Om te mediteren. Hij zal één vegeta rische maaltijd per dag tot zich ne men en verder uitsluitend water of melk drinken. Smakelijk! Het zit die arme Georg (waar schijnlijk is het George, want de man is Limburger en niet zoals vaak wordt beweerd een prima Neder lands sprekende Duitser!) Kessler bepaald niet mee. Hij wilde zo ont zettend graag naar Mexico (ik ook) en had daarvoor een ambitieus pro gramma opgezet. Maar zijn baas de KNVB doorzag dit snode plannetje en stak er fluks een stokje voor. En zo gaat George Kessler niet naar Mexico. Het Nederlands elftal ove rigens ook niet. Die KNVB lijkt de KNAU wel! Hoe dan ook, ik hoop dat de zon voor u zal schijnen vandaag. Ergens in Oost-Europa ook, maar dat is weer een andere zaak. Het ziet er eerder naar uit dat het daar nacht wordt. Stikdonkere nacht. MERIJN. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische minister van openbare werken Jos de Saeger vindt dat een haveneiland in volle zee het best gebouwd zou kunnen worden voor de Belgische kustplaats De Panne, vlak bij de Franse grens. Een dergelijk eiland - dat technisch gemakkelijk te verwezenlijken is - zou tankers tot 500.000 ton kunnen ontvangen. Dit staat in een nog niet officieel gepubliceerde nota van De Saeger, gericht aan het ministerscomité voor de sociale en economische coördinatie. De minister sluit zich aam bij het havenrapport Verschave, waarin ook gevraagd wordt dat men van Zee- brugge een polivalente diepzeehaven zou moeten maken, toegankelijk voor schepen tot 200.000 of 250.000 ton. De uitbouw vam Zeebrugige moet volgens het rapport van de minister absolute voorrang krijgen. Het werk zal in drie fasen worden uitgevoerd en gefinancierd worden met open bare en privé fondsen. Achter de toe ristische kuststrook zal het terrein van 2.200 ha industrierijp worden ge maakt. Het haveneiland voor De Panne - dat zeer dicht bij het Noordfranse indu striegebied zou liggen - zal volgens de minister slechts zin hebben als het bereikbaar is voor schepen van 500.000 torn, en als er per jaar 50 miljoen ton ruwe petroleum zou wor den behandeld. Technische moeilijkheden ziet de minister niet. De kosten schat hij in zijn rapport op 18 tot 25 riiiljard frank.

de Stem | 1969 | | pagina 9