es: Leraren adverteren met hun bezorgdheid GUYANA ZAL NOOIT TOEGEVEN... Mies van der Rohe pionier moderne bouwkunst mms inziens UITVOERING MAMMOETWET „MAGER Grensincident „demonstratie" tegenover Venezuela VELE TONNEN SCHADE OP OVERWEGEN NA TREINONGELUKKEN Nieuwe sport Rare mensen Naast elkaar Man Winkler gaven lager Biesbroeck Onbekenden Kitme Spanning BRAZILIË Verdienste Twee boerderijbranden in Groningen: woonhuizen gespaard door te DE STEM VAN DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1969 iaf 16,50 iaf 29,95 wit zilvergrijs groen wit wit wit crème blauw grijs lichtgrijs wit groen crème 1967 1964 1966 1967 1966 1965 1967 1967 1965 1966 1965 1967 1965 r 750,— incl. b.t.w. ir 300,— incl. b.t.w. ir 150,— incl. b.t.w. es NU magere speklapjes 500 gr. 1,95 ;t gebraden gehakt 200 gr. 0,95 Extra bij 5,— pak Belgische speculaas van 0,90 voor 0,65 A. 2541 ZJMOmD TuiGZÉTOhOf- r. Je Raad van Leraren, waarbij 90% van alle leraren aan scholen voor V.W.C J.A.V.O. zijn aangesloten, richt zich met deze open brief tot U die een kind 1 en gymnasium, een atheneum of een school voor H.A.V.O. Je scholen voor voortgezet onderwijs werken sinds 1 augustus TJ68- onder de z .mammoet-wet". De invoering van deze wet heeft bij IJ en bij ons veel verwar Jwekt. Ms verbeteringen noemen wij o. a.: |i. Meer individueel gericht onderwijs. Betere keuzemogelijkheden, aangepast aan de behoeften van de leerlingen, s. Meer zekerheid dat het kind op het voor hem geschikte schooltype terechtkoi I. Uitgebreider gebruik van de technische onderwijskundige hulpmiddelen (Wj> j: talenprakiikum) e. Meer aandacht voor de expressievakken (tekenen, muziek e.d.) j - j Ma een jaar praktijk moeten we vaststellen dat gevoelens van onbehagen bij vee lozeer de overhand. krijgen, dat zelfs van „staking"1 wordt gesproken. i oorzaak hiervan ligt in het feit dat het ouderwijzend personeel dit jaar niet en zoals, de zaken nu slaan ook in de toekomst niet in staat gesteld worden de bedoelingen van de wet uit te voeren, t Immers: Tot or '"nisfiie y?' 1 -""F, en eJ (Van een onzer redacteuren) BREDA De Raad van Leraren, waarbij volgens zijn eigen opgave negentig percent van alle docenten bij het voorberei dend wetenschappelijk en hoger algemeen vormend onderwijs zijn aangesloten, maakt zich ernstig bezorgd over de wijze waarop de mammoetwet wordt toegepast. Na een jaar praktijk zijn er zoveel gevoelens van onbehagen in deze lerarenkring ontstaan, dat men het nodig heeft gevonden er een advertentiecampagne van vijf entwintigduizend gulden tegen aan te gooien om de ouders van de 225.000 havo-leerlingen maar die natuurlijk niet alleen daarvan op de hoogte te brengen. De leraren klagen over de een zijdige vaststelling door het minis terie hoe de wet moet worden uit gevoerd, waarbij de financiële over wegingen het winnen van de onder wijskundige. De regering, zo staat er verder in de advertentie, stelt niet voldoende geld beschikbaar, zodat de hulpmiddelen om het on derwijs te vernieuwen ontbreken. Aan de kinderen die dit jaar in I de tweede klas zijn blijven zitten (en dus nog geen „mammoet-erva- I ring" hebben, want de wet werkt sinds een jaar) moet veel extra I aandacht worden besteed, zeker op het terrein van het wiskunde-on- derwijs en op dat van de moderne talen. Daarvoor zijn er geld noch gelegenheid. Evenmin is er aan ge dacht dat er, door de grotere keu zemogelijkheden, straks kleinere klassen zullen ontstaan zonder dat er aan een aangepaste scholen- bouw is gedacht. De Raad van Leraren heeft ge- l meend de ouders van deze stand van zaken op de hoogte te moeten brengen omdat de belangen van de kinderen niet worden gediend met de schrielheid waarmee de mam moetwet wordt uitgevoerd. „Wij achten het niet verantwoord bij ko mende desillusies en teleurstellin gen géén openlijke waarschuwing te hebben laten horen", zo besluit de tekst. Wij hebben de woordvoerder van de leraren, de heer L. J Rousseau, gevraagd waarom nu juist deze le rarenorganisatie zich tot de ouders heeft gewend. Hier ligt immers in de eerste taak voor de beheerders (gemeentebesturen) en schoolbestu ren van het voortgezet onderwijs. „Dat is formeel juist, maar het be voegd gezag doet dat nu eenmaal niet". En de onderwijsinspecties dan? De heer Rousseau: „Dat is in de eerste plaats een verlengstuk van het ministerie, al zijn er inder daad besprekingen gaande om tot een georganiseerd contact tussen le raren en inspecties te geraken". On ze volgende vraag luidde: „Moet deze actie dan misschien be schouwd worden als een soort voorspel om straks met salarisei sen te kunnen komen?" De heer Rousseau weerde deze veronderstelling zeer beslist af: „In geen enkel opzicht gaat het hier om salaris-eisen. Ministerie en docen ten zijn wel overeengekomen dat een onafhankelijk bureau een taak analyse zal maken van wat de le raarsfunctie in het nieuwe bestel inhoudt. Zou daaruit blijken dat zijn werk aanmerkelijk verzwaard is, dan zou er over de honorering kunnen worden gesproken. Dat staat los van onze huidige bezorgd heid". Wij hebben ook staatssecretaris Grosheide van Onderwijs om een commentaar gevraagd. Deze zei ons dat hij de „Open brief" met be langstelling had gelezen, maar dat hij het verwijt dat het ministerie de mammoetwet eenzijdig uitvoert van de hand wijst. Er wordt al van 1962 af met de lerarenorganisaties over de onderwijsvernieuwing over legd en dat zal nog wel intensie ver worden. Over de rechtspositie van de le raren wordt in het kader van het georganiseerd overleg altijd over al le onderdelen volledig overleg ge pleegd met de organisaties. Bij de onderwijskundige maatregelen zijn financiële motieven nooit doorslag gevend geweest. Bij alle nieuwe regeringen stond het onderwijskun dig aspect voorop. Bij de uitvoe ring moet met de financiële moge lijkheden rekening worden gehou den, wat invloed heeft op het tem po van de invoering. Over de vraag of voldoende fi nanciële middelen voor invoering van de wet op het voortgezet on derwijs beschikbaar worden gesteld kan men altijd van mening ver schillen. In 1969 geeft dit departe ment voor de wet op het voortgezet onderwijs meer dan honderd mil joen gulden uit, bestemd voor de eerste klassen, en voor vijf maan den eerste en tweede klassen bij het voortgezet onderwijs. Rijks-uit gaven voor een bepaald doel moe ten altijd worden afgewogen tegen andere rijksuitgaven, b.v. volksge zondheid, woningbouw, ontwikke lingshulp, en tegen particuliere be stedingen. Het verwijt dat nauwe lijks aan aanpassing van de scho lenbouw wordt gedacht, snijdt geen hout. Er is een werkgroep scholen bouw ingesteld, waarin ook figuren uit het voortgezet onderwijs zijn opgenomen. Deze werkgroep ont werpt schoolgebouwen die afge stemd zijn op het nieuwe onder wijs. Men is inmiddels met het ha vo-project gereedgekomen. Op het moment van invoering van de wet op het voortgezet onderwijs, kon den niet alle circa 1500 schoolge bouwen voor het algemeen voort gezet onderwijs en nog eens circa 1500 scholen in de beroepssector aan de nieuwe wet zijn aangepast. Per jaar wordt circa 400 miljoen gulden voor investering in scholen voor voortgezet onderwijs op de be groting uitgetrokken, aldus staats secretaris Grosheide. (Van onze kunstredactie) BREDA In 1930 werd Mies van der Rohe directeur van het be faamde Bauhaus op verzoek van Walter Gropius. Kort na Gropius is nu Mies van der Rohe, op 83-jarige leeftijd gestorven in Chicago Met de namen van Le Corbusier en Wright zullen deze niet meer weg te denken zijn als belangrijke vormgevers van de architectuur in deze eeuw, waarbij de invloed van de Bauhaus-gedachten een cen trale rol gespeeld hebben en nog spelen. TELETYPE JOE (Van onze redactie buitenland) BREDA De moeilijkheden, die "pnieuw zijn ontstaan in het omstre den zuidoostelijk grensgebied van Guyana, zijn voor een groot deel te- j'"S te voeren tot de onzekerheid van net bewind in Georgetown over een Stoot deel van het Guyanese grond- sebied. Venezuela claimt namelijk ol het gebied ten westen van de Es- sequibo River (bijna de helft van Gu yana), terwijl Suriname het (zie kaartje) gearceerde gebied tussen de nieuwe rivier en de andere zijri- t'er van de Corantijn, de Koeroeni t°t zijn grondgebied rekent. De Guyanese manschappen, die dezer dagen geland zijn op de air- strip Tigri (in het gebied tussen Bo ten—Corantijn en Koeroeni), moeten met hun actie aangeven dat Guyana nooit zonder meer zal toegeven aan dfuk van Venezuela om gebied af te staan. Ook in Den Haag legt men de actie uit als een waarschuwing aan Venezuela. Dat Guyana iedere koer (want het is niet voor de eerste maal dat er in dit gebied moeilijk- noden ontstaan) juist het zuidoosten most voor zijn acties is een uitvloei sol van het verzuim van Nederland en Engeland om bindende afspraken ovor dit gebied te maken. Hot geschil is ontstaan omstreeks '830 toen de Nieuwe Rivier werd ont- dokt. Nederland en Engeland dat Gu yana als kolonie bezat, verschilden mon al van mening of de Nieuwe Ri- Vler al dan niet beschouwd moest borden als de bovenloop van de Co- fantijn, die bij de Vrede van Parijs m 1815 was aangewezen als grensri- jjor tussen het Britse Guyana en het ™oderlandse Suriname. In die tijd ad men nog geen idee over de loop an de rivieren in 't oerwoud op eni- 80 afstand van de kust. Feit was wel, de enige goede weg door de digle, de rivier, in handen kwam an Suriname. Steeds heeft Engeland en later Gu yana volgehouden dat de Koeroeni de bovenloop van de Corantijn is, ter wijl Nederland en Suriname de Nieu we Rivier als Boven-Corantijn zijn blijven heschouwen. Nog twee onbekenden zijn er in het spel. Stel, dat er in het omstreden gebied goud gevonden wordt. De In dianen kunnen er over meepraten hoeveel geweid enkele goudklompjes kunnen oproepen. In Paramaribo deed in 1964 het gerucht de ronde dat er diamant te vinden zou zijn. In Geor getown denkt men zelfs aan olie en bauxiet. In december 1967 heeft zich aan de rechteroever van de Boven-Co rantijn ook een grensincident voorge daan, waarbij Guyanese politieman nen en Surinaamse arbeiders waren betrokken. Er was een Surinaams kamp, waarin hydrologen bivakkeer den die de stroomsterkte van de Mies (van der Rohe is de toege- voegue lamuienaam van zijn moeder) heeu taiioze ontwerpen gemaakt, vanai een simpele stoei tot een woi- kenKraDDer, die getuigen van zijn invloedrijke opvattingen over archi tectuur, over een neioere en conse quente functionaliteit en een vol maakte toepassing van materialen. Zijn laatste visitekaartje heeft hij aigegeven in Duitsland, het land waaruit hij in 1969 als „Entateter Kunstier" 'moest vertrekken, in de vorm van de vorig jaar geopende Nationaigalene te Berlijn. Mies van der Rohe heeft geen ar chitectenopleiding gehad. De aanleg tot zijn beroep en ambachtelijk mees terschap kreeg een impuls in de metseiaarswerkpiaats van zijn vader. In de leer bij een Berlijns architect, bu de meubelontwerper Bruno Paul en vooral bij de befaamde architect Peter Behrens werd hij geleidelijk een vakbekwaam architect. Een van zijn opvallendste ontwerpen uit de beginperiode is die van het huis en een museum voor Helène Ki'öller (1912), eigenaresse van het beroem de Krölier-Miiller museum. Het werd nooit uitgevoerd. In die periode leerde hij ook Berlage kennen, wiens invloed hij onderging. Bijn eigenlijke bijdrage aan de mo derne arcüitectuur begon in de jaren twintig waarbij net Duitse zxpres- siomsme, ae j»eüerianüse Stiji en het rtussische constructivisme op hem doorwerkten. Glas, beton en metaal waren nieuwe materialen, die hij op een verbluffende wijze vorm en rit me gaf. Uit deze jaren stamt ook zijn meesterwerk: het Duitse paviljoen te Barcelona (1929). De Bauhaus ten toonstelling, die enige tijd geleden in Amsterdam te zien was, gaf een goe de kijk op zijn Bauhaus-activiteiten. Hij was de laatste directeur van deze school, die in '33 door de Nazi's werd gesloten. In '39 emigreerde hij naar Amerika, waar hij ook de nationaliteit van dit land kreeg. Hij werd er, evenals veel geëmigreerde Duitsers in dit land 'n (vaak snobistisch) ge. vierde meester. Als hoogleraar aan het Illinois Institute of Technology was zijn invloed groot. De door hem ontworpen Seagram-building, House Fransworth Lake Shore Drive Apart ment en de Convention-Hall in Chi cago kregen wereldvermaardheid. Hij werd het zoveelste talent dat Europa liet emigreren. Hij werd de zoveelste deskundige en visionaire mens, die vanuit de eerste erkenning in de Ver enigde Staten in Europa invloed kreeg en de Europese cultuur ging overvleugelen. .v.m.-r anpL 250 km; "3 Koeroenj en de Nieuwe Rivier opma ten. Dit was een doelbewuste zet van de toen aan de macht zijnde premier „Jopie" Pengel, die de wereld had willen verrassen met het bewijs door hydrologen dat de Nieuwe Rivier de bovenloop is van de Corantijn. Guya na zou dit bewijs tenslotte moeilijk kunnen ontzenuwen en stak er daar om de gummi-knuppel tussen. Dit was het sein voor Pengei om naar Venezuela te reizen (de belager van Guyana's westgrens), gespierde taal te gebruiken en in strijd met het Koninkrijks Statuut een vrijwilli gersleger op de been te brengen, de „defensiepolitie". Maar nadat de spanning in januari '68 weer was op- gelaaid in het grensgebied, trokken de manschappen van de Guyanese politie zich plotseling terug uit het gebied tussen de rivieren, waarna de rust weerkeerde. Na het vertrek van Pengel werd er bezuinigd op de defensiepolitie, de Defpol. Maar ontbonden werd Pen- gels privélegertje niet. Bijna de helft van de manschappen werd uit het grensgebied teruggetrokken. Wat bleef, was een wat armzalig troepje soldaten zonder leider, die na het eerste schot van Guyanese militai ren onmiddellijk de vlucht namen. Wat voor Guyana een demonstra tie van macht tegenover Venezuela is, betekent voor Suriname een uiterst pijnlijke kwestie, die - zoals hekend - zonder Nederlandse militairen op gelost moet worden. In 1967 werd een klein detachement Nederlandse militairen op een vlieg-strip gelegerd, niet ver van het omstreden gebied. Zij hadden tot taak te controleren of de Guyanese troepen op erkend Suri naams grondgebied zouden komen. Zij hadden tevens de strikte opdracht zich niet te bemoeien met inciden ten die zich in het grensgebied voor deden. Men overweegt nu weer der gelijke maatregelen te nemen. Reeds de eerste grote opdrachten: het ontwerp voor een universiteits. complex en diverse andere gebou wen vertonen de belangrijke trekken van zijn Amerikaanse arbeid: het zichtbare staalskelet dat een neutraal rechthoekige ruimte als het ware in een rooster vangt. Hij blijft echter onbereikbaar voor zijn talrijke na volgers, waar het de behandeling van het architectonische detail betreft: zowel in de doordachte verhoudingen van het skelet, de groeperingen van de individuele componenten, zijn ele gante profielen en de subtiele over gangen bij de hoekpartijen of daar waar verschillende materiaalsoorten elkaar ontmoeten. Verscheidene late re architecten, hebben zijn werk als een goedkoop excuus voor prefabri- cage gebruikt. De ontwerpen van Mies maken een koel berekende indruk, zorgvuldige doordacht tot op 't detail, maar door het samenspel van vorm, materiaal en ruimte komt hij dikwijls tot een dramatische spanning, waarbij don ker en licht een visueel architecto nisch aspect vormen. Pure architec tuur. Hij was niet alleen de bouwer van geweldige, grote en monumentale gebouwen voor officiële instanties en de nouveaux riches, maar was ook de geraffineerde ontdekker van vormen voor de binnenhuisarchitectuur. Er zou over Mies alleen al een stoelen- geschiedenis te schrijven zijn. Hii be hoorde tot de grote vernieuwers in het tijdvak '20 - '30, waarvan we eerst nu ontdekken, dat ze met een verbijs terende rijpheid dachten en ontwier pen. Tot in deze dagen hebben wij onze woon-cultuur mede bepaald. Maar deze vormzoeker Mies heeft dertig jaar moeten wachten tot zijn meu belontwerper werden tot „Mies clas sics". Knoll International kreeg de rechten op zijn meubelontwerpen en stelt de stoelen nu verkrijgbaar voor bijna niet te betalen prijzen. Mies van der Rohe had ze ontworpen voor massaproduktieIn zijn tijd ble ven de Barcelona-zetel, de MR-stoel, de Tugendhatzetel en de Brno-stoel gelegenheidsstukken. De grote verdiensten van Mies van der Rohe is onder andere dat hij de vele neo-stijlen, waarin de archi tectuur in het begin van deze eeuw was verzand, heeft doorbroken door in eigentijdse vormen en materialen te denken en te doen. Hij lijkt een be trekkelijke eenling, want de grootse vormen waarin hij dacht zijn nog maar pover vertaald in het woon- en leefklimaat van de doorsnee woning, waarin de meesten van ons moeten huizen. Wat onze tijd nodig heeft zijn ontwerpers, die zo ruimtelijk weten te denken als Mies van der Rohe. (Van onze correspondent) GRONINGEN - Binnen 24 uur zijn in Groningen twee grote boerderijbran den uitgebroken. Dinsdagavond om half negen brak brand uit in de boerderij van de heer H. Faber in Hoogkerk. Oorzaak was hier hooibroei. De totale schade wordt geschat op twee ton. Het woon huis kon worden behouden. Terwijl de Groninger brandweer nog bezig was met de nablussing van deze brand brak gistermorgen om zes uur een brand uit in Adorp. Daarop werd groot alarm gegeven en ook hier slaagde de brandweer erin het woonhuis van de boerderij van de heer A. Brouwer te behouden. Wel ging de schuur grotendeels in vlam men op. Honderd ton hooi en een aantal landbouwwerktuigen werden de prooi der vlammen. Beide eige naars zijn verzekerd. De oorzaak vam de brand in Adorp is vooralsnog on bekend. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De schade welke de Ne derlandse Spoorwegen maandag heb ben geleden als gevolg van de onge lukken op overwegen bedraagt vele tonnen. De belangrijkste averij werd bij Zaltbommel opgelopen. Een ex pertise zal moeten uitmaken voor welk bedrag de locomotief en de vijf door een hotsing met een melkauto ontspoorde rijtuigen kunnen worden hersteld. Zowel de locomotief als één rijtuig werden zeer ernstig gehavend. Bovendien werden de baan en de bovenleiding flink beschadigd. De spoorwegen zullen de eigenaar van de vrachtauto hiervoor en voor de bijkomende kosten van de oprui mingswerkzaamheden en de vervan gende busdiensten aansprakelijk stel len. De moeilijk meetbare, schade wel ke is opgelopen door de uit het on geluk voortgevloeide vertragingen wordt niet in rekening gebracht Men moet aannemen dat de melkrijder te gen wettelijke aansprakelijkheid is verzekerd. De schade bij de ongevallen op overwegen te Wezep en Vries-Zuid- Laren is veel minder groot. Bij We zep konden de bovenleidingen op korte termijn worden hersteld, even als die aan de baan bij Vries-Zuid- laren. De ongevallen op spoorwegover gangen hebben de speciale aandacht van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid. Deze heeft speciale inven-tarisatiegroepen samengesteld uit gepensioneerde po litiemannen die gegevens verzamelen over de verkeerssituatie bij de 2800 overwegen. Dit zeer omvangrijk» werk werd in het afgelopen jaar vol tooid. De verkregen gegevens worden mettertijd aan de hand van de be schrijvingen der ongevallen bestu deerd, maar dat kan nog wel vijf jaar duren. Kjieuwe sport: bierglazen gappen. Ik las er over in een Limburgse krant. De herbergiers, daar in Lim burg, zijn radeloos. Vrijwel geen gast of hij neemt bij het weggaan, handig onder zijn colbertje verstopt een bier glas mee. Als souvenir. Vooral exemplaren met een fraai brouwers- wapen gesierd vinden „aftrekMen. redeneert als men dat al doet dat zo'n glas de herbergiers toch mets kost, maar, zo zeggen deze, de brou werijen laten ons wel degelijk voor dat glaswerk betalen. Vooral reis gezelschappen schijnen de nieuwe sport niet alleen graag, maar ook grijpgraag te beoefenen. Daar komen ze per bus met hun veertigen, drin ken wat en verdwijnen massaal met hun buit, en doe daar maar eens wat tegen Een nieuwe sport? Neenniet hele maal. Was daar niet, zo'n dertig jaar geleden, die olijke kennis van mij, die als vrijgezel dagelijks in hetzelfde restaurant zijn honger stildeOók dagelijks nam hij, na volbrachte maaltijd, iets mee naar huis: een vork de ene dag, de volgende dag een lepel, dan weer een messenlegger, dan weer een wijn- of borrelglas. Want hij stond op trouwen en wat is er leutiger dan straks naar de gedekte gezinsdis te kunnen wijzen: „Allemaal, haha, allemaal gegapt!" Intussen naderde zijn trouwdag en at hij voor de laatste maal in zijn vaste hoekje in het restaurant. En juist overwoog hij of hij niet toch nog dat lokkende mes zou meenemen, toen de gerant niet slechts met een stralend gelaat, maar ook nog met een keurig opgepoetst olie- en azijn stel op hem afkwam. „Mogen wij," zei de man niet zonder plechtigheid, „u dit óók nog meegeven?" Terug naar Limburg: als ze daar die glasgapperij straks in de bierprijs gaan verdisconteren, moet u zich niet verbazen! Wocli zijn er nog altijd ook rare mensen! Mensen die uit de toon vallen! Jongelui die nu eens niet stil maar, ik begin niet wéér over die Damrakkerij. Jongelui uit elf ver schillende landen die, met vakantie naar Nederland gekomen en daar te gast bij de stichting Buurthuiswerk, in het Rotterdamse Crooswijk met elkaar twintig verwaarloosde huizen van ook al verwaarloosde ouden van dagen zijn gaan opknappen. „Het was wel zwaar, maar wanneer je ziet hoe blij die oudjes zijn als ze weer in een fris huis kunnen, is het echt wel de moeite waard," zei een van die rare jongelui. Had ik de beschikking over plui men, ik zou ze op hun hoed zetten. Bleef er dan nog een pluim over, dan ging die naar zekere Janus Smul ders, vijfentwintig jaar huisknecht in het Bredase Oranjehotel. Toen ze hem gehuldigd hadden, nam hij het woord: „Ik ben nog van de oude stempel," zei hij, „wat mijn handen te doen vinden, dat voer ik uit. Dan kijk ik niet op een uurtje, ook al is dat, ik geloof via artikel zus en zo veel van de c.a.o. voor huisknechts, allemaal precies geregeld." En nu maar hopen dat die Janus mijn pluim ten spijt geen last van die onmaatschappelijke uitspraak krijgt'. fiekere professor Sternglas, van de universiteit van Pittsburgh, heeft gesteld dat de proeven met kernbom men, die in zijn land aan de orde van de dag zijn, tot dusver tot de dood van één op elke honderd Ame rikaanse zuigelingen heeft geleid. En verder: als een Amerikaans systeem van antiraket-raketten ooit zou wor den gebruikt, als derhalve ooit op grote schaal kernbommen met kern bommen vernietigd zullen worden, dan zou er iets in de grootte van 20.000 megaton aan kernwapens de lucht ingaan. Al zou Amerika daar mee zijn steden kunnen beschermen, dan nog zouden de „geredde" bewo ners praktisch geen kinderen meer kunnen krijgen. Ik las dit verhaal in het tegen woordig plezierig radicale „Trouw". De opmaker van dat blad plaatste vlak daaronder een artikel over de nu al jaren durende pogingen van twee soorten Britse christenen anglicanen en methodisten om tot kerkelijke eenheid te komen, maar vanwege allerlei ingewikkelde leer stellige verschillen lukt dat maar niet. Een boosaardige cynicus, die opma ker! Het lijkt wel of hij met dit vlak naast elkaar zetten van die twee ver halen heeft willen demonstreren wat een bepaald soort christendom (dat van deze zelfs over eenheid nog ru ziemakende anglicanen en methodis ten) nu eigenlijk in het aangezicht van onze atoommisdadigheid waard is. Niets namelijk. (ADVERTENTIE) E§H rem begint de >e d - v y( (1 a behalve zondag 24 aug.) T anvang 21.uur k Iff 69 Kaarten bij deV.V.y.'s te Delft, Den Haag,Rotterdam,Schiedam, Utrecht en via de V.V.V.-theaterbespreekbureaus. Prijzen v.a.f 2.-

de Stem | 1969 | | pagina 7