Keihard werken, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, maar POLEN Axel voor KWART Een handza; machientje Imposant Vervuild Omschakeling Alcohol Vakantie Leningen Geen Gok DE STEM CANADA (Van een onzer verslaggevers) TORONTO „Voor een groot gezin, met opgroeiende kinderen is Canada een land waar wai te bereiken is. Vooropgesteld dat die kinderen willen werken. Keihard werken, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. In het begin vergeten dat er ook nog een zaterdag en zondag in de week zitten. Dat zijn begrippen waaraan je voorbij moet gaan als je emigrant bent". Kreten van een gemiddeld emi grantengezin. Geen loos gepraat, maar realiteit. NOG Het gezin vertrok zo'n zestien jaar geleden naar Canada. Vader, moeder en negen kinderen. Zes jongens en drie meisjes. Tussen de zes en ne gentien jaar. Een gezin uit een klein dorp in West-Friesland. Wervershoof om precies te zijn. Ze hadden veel verhalen over Canada gehoord. Van goede bekenden, want er wa ren meer plaatsgenoten geëmigreerd. De verhalen klonken allemaal even mooi. Canada was een groot land. Met grote mogelijkheden. De beken den die voor hen waren vertrokken, per boot of per vliegtuig, lieten op timistische geluiden horen. Bestemd voor het moederland. Na tuurlijk optimistisch, want het valt niet mee om te erkennen dat het een grote gok was. Een gok die in het begin vooral een verkeerde gok leek. Want die eerste jaren waren ver schrikkelijk voor de meesten. Voor al voot hen die lukraak het avontuur zochten. Nog geen familie in Cana da hadden. Daar heengingen met de gedachte veel geld te verdienen. Zo ging dat ook met het grote gezin uit Wevershoof. Ze betrokken na aan komst in Canada een farm in het noorden. Het uitgestrekte noorden, waar de armoede zichtbaar is. Het huis was vervuild. Uitgewoond. Daarom ook zo goedkoop. Het was de enige mogelijkheid om te begin nen. Er werd begonnen. Gewerkt voor de kostbare dollars, die niet zo maar over de drempel kwamen. Allerlei karweitjes werden aange pakt en dankzij het aantal verdie nende kinderen kwam dit gezin bin nen enkele jaren uit de misère, want dat was het bij aankomst. Nu, zestien jaar later ziet het er heel anders uit bij deze familie. Vader en moe der zijn de 65 gepasseerd. Woonden de laatste jaren in een prachtig land huis in Malton, enkele kilometers buiten Toronto. Resultaat van jaren zwoegen, maar er was wat bereikt. Met doorzettingsvermogen. De kinde ren hebben het goed. Hebben de boerderij verlaten, want daar is geen brood te verdienen. Net genoeg om van te leven. Geen luxe, geen com fort. Dat was en is het beeld van de gemiddelde farmer, een enkeling uit gezonderd. De kinderen gingen naar de fabrieken, waar de betaalcheques elke week een constant goed bedrag aanwijst. Zij ruilden het hoge noor den eveneens voor het gebied langs het Ontariomeer, dat het dichtst be volkt is, maar dat toch ruimte genoeg laat om er rustig te wonen. Ze heb ben het goed nu, zouden niet meer terug willen. Maar op de vraag of ze het als ze wisten hoe het geweest zou zijn die eerste jaren er weer aan zouden beginnen klinkt een fel: néé! Want als Nederlander emigreren naar Canada betekent een geweldige omschakeling. In het land met een oppervlakte zo groot als heel Europa, dat slechts ruim twintig miljoen in woners telt (nog niet het dubbele van Nederland) verschilt het leefklimaat verre van dat van Nederland. De meeste emigranten hebben de Cana dese nationaliteit aangenomen, maar in hun hart blijven ze Nederlander. Missen dikwijls de Hollandse gezel ligheid, de spontaniteit. Het is er al lemaal te groot, te uitgestrekt, zelfs in Toronto met zijn 2.000.000 inwo ners. Toronto een goed voorbeeld van uitgestrektheid. Zestig kilometer van het meest oostelijke, naar het weste lijke en net zo ver van het uiterste noorden naar het uiterste zuiden van de stad. Te bereiken over 8-, 10 en vlak voor „down town", het hart van de stad, zelfs over 16-baanswegen. Nog niet groot genoeg voor Cana dese begrippen, want er wordt al weer gewerkt aan verbreding van de weg. Het kan niet te groot. De City Hall bijvoorbeeld het ge meentehuis van Toronto, telt 30 ver diepingen. en kwam enkele jaren ge leden gereed, maar het kan hoger. Vlak tegenover het gemeentehuis gaat men beginnen aan de bouw van een groot hofel dat natuurlijk nog een aantal verdiepingen hoger moet worden. Inmiddels kwam er al weer een imposant warenhuis op de prop pen met de plannen voor een gebouw met 50 verdiepingen. Het absolute Canadase record. Het kan niet te gek. Voor een Nederlander is het ook ongelooflijk te zien hoe groot de wa renhuizen in Canada zijn. Als men hier in Amsterdam, Rotterdam of Den Haag de grootste zaken binnen loopt denkt men het wel gehad te hebben. Maar wat Canada op het ge bied van de warenhuizen te bieden heeft is fantastisch. Alles is in han den van enkele personen. Waren huizen met oppervlaktes waar de grootste zaak van Nederland vijf keer in gaat zijn een heel normaal ver schijnsel. Men kan er van alles ko pen. Van een klos garen, tot auto's in de duurste prijsklasse. Levensmidde len, vleeswaren, kleding, schoenen, souvenirs, ook de banken hebben een vestiging in het warenhuis. De Canadees koopt ook niet zijn ar tikelen voor één dag. Hij gaat vrij dag of zaterdag naar de city en doet zijn inkopen. Voor de gehele week. Voor gemiddeld zo'n veertig dollar wordt een drietal wagentjes volge laden, want het eten is in Canada be trekkelijk goedkoop. Tenminste voor Hollandse begrippen. Voor anderhal ve dollar bestelt men in het beste restaurant van Toronto een voortref felijk diner. Alcoholhoudende dranken daaren tegen zijn niet te betalen. De Cana dese overheid schuwt alcohol en drijft de prijzen zo hoog op dat er voor de „gewone man" geen betalen aan is. Voor een doosje bier met 24 kleine flessen moet vijf dollar worden neer geteld en voor een kwartliter cog nac moet de liefhebber ruim drie dollar op tafel leggen. Bovendien komen, er nog allerlei bepalingen bij. Zo moet iemand beslist 21 jaar zijn om drank te kunnen kopen in speciale winkels van het gouverne ment. De man die een doos bier wil meenemen moet daarvoor zijn handtekening zetten onder een for mulier waarop zijn naam en adres staat. Dit om te voorkomen dat de persoon in kwestie teveel drank in slaat, waardoor hij het wel eens sou kunnen gebruiken voor doorver koop. Het clandestien aan de man brengen van drank is streng verbo den. In een gewoon restaurant kan men geen alcoholhoudende dranken krijgen Slechts in exclusieve gele genheden wordt drank geschonken. Voor een biertje wordt dan ruim een dollar gevraagd, dezelfde prijs bijna waarvoor men een diner krijgt voorgeschoteld dat er zijn mag. Veel dorst heeft men dan ook niet voor die prijs. Dan zijn er nog enkele pubs, waar men alleen bier kan krijgen. Ook voor gepeperde prij zen. Gezelligheid zoals die in de kleine café's in Nederland heerst is er daar niet. Na iedere consumptie wordt meteen afgerekend. Alles leeft langs elkaar heen. De sfeer ontbreekt. Maar de man die behoef te heeft aan een biertje kan er te recht, en dat is belangrijk, want of- Een luchtfoto van de Canadese hoofdstad, Ottawa. Voor de vakantieganger is Cana da een ideaal land. Het heeft alles wat Europa heeft Op de eerste plaats de oppervlakte, die vrijwel zo groot is als geheel Europa. In dat ene wijd uitgestrekte land Cana da vindt men alles. De bergen, wa tervallen, bossen, het „platteland", prachtige meren en rivieren, grote steden-Montreal en Toronto, de zon. Brandend heet in de korte zomers en de koude, bittere koude met on voorstelbare hoeveelheden sneeuw. Begin mei kan het voorkomen dat boven in de heuvels, zo'n veertig kilometer buiten Toronto de sneeuw nog niet geheel weggesmolten is terwijl beneden in het dal de per zikbomen en druivestruiken in bloei staan. Vooral in de bloesemtijd de eerste twee weken van mei is het een geweldige drukte van toeristen uit geheel Canada, die hun vrije tijd benutten door een ritje te maken over de highway door de boomgaarden die er bij dui zenden te vinden zijn tussen Toron to en Niagara, een afstand van ruim 100 kilometer lanigs het Onta riomeer De Canadees is verzot op autorij den, maar wat moet hij anders- want te voet ben je snel uitgepraat in een land waar afstanden betrek kelijk zijn. Zo Is het heel normaal dat de zakenlui dagelijks tussen To ronto en Montreal vliegen Een kwestie van ruim een uur. Maar toch altijd nog de lieve afstand van ruim 1000 kilometer. De fiets een traditioneel Hollands vervoermiddel, dat in ons land steeds meer in trek komt is in Ca nada een lachertje In de dr.ie we ken dat we door Canada getrokken zijn hebben we er vijf gezien .Kin derfietsen want alles wat in Cana da maar tot de verdienende jeugd en ouderen behoort rijdt een wagen Zo gauw de knaap van een jaar of zeventien de school verlaat en naar de fabriek, kantoor gaat of ander ,werk begint is er een auto nodig om zich gemakkelijk te verplaatsen Er wordt geld opgenomen en een auto gekocht. De banken zijn er voor om de leningen te verstrekken. Dat gaat gemakkelijk. In iedere stad of dorp staan banken. Op elke hoek van de straat kun je een bank of een financieringsiiistituut zien. De vader uit het emigrantenigezin merkte op: „in Nederland waren we gewend steeds alles contant te betalen. We hielden niet van lenin gen. Je voelde je niet lekker. Daar om was Canada voor ons een vreemd land. Hier leeft alles ans- (lers. Ze nemen geld op voor de aankoop van allerlei artikelen. Als ze iets nodig hebben kopen ze. Op afbetaling. Dat is de mode hier. Misschien is er in Nederland ook wel veel veranderd in de zestien jaar dat ik hier zit, maar ik ben er nog steeds niet aan gewend. Je hebt het idee dat je je huis verkoopt aan de banken. Je leeft dan niet lek ker". Aan al het andere is hij gewend geraakt. Hij kan zijn biertje missen. De gezelligheid zoekt hij thuis. Zijn vrije tijd brengt hij door in de na tuur. De bossen in. Jagen, wande len, de heuvels beklimmen en rus tig zitten filosoferen langs de snel- stromende rivier, zo'n 200 meter achter zijn huis langsstromend. Fi losoferen over het leven in Canada dat hem alles bij elkaar toch wel meevalt. „In het begin was het moeilijk en verlangde ik terug naar Holland,. Ik dacht dat ik verkeerd gegokt had. Ik wist in Holland im mers wat ik had. Maar alles is ge lukkig goed gelopen later. Nu weet ik wat ik hier heb. Nu is Nederland voor mij een gok, want je bent het land ontvreemd. Je gaat steeds meer Canadees denken en leven. Ik zou hier nu niet meer weg wil len. Ik gok niet meer. Ik ben uit- TON KOOMEN ficieel is het niet eens toegestaan om voor in de tuin van je huis langs de openbare weg een borrel tje te pakken. Wordt men betrapt dan wacht een zware boete. Het lijkt wat bekrompen, tenminste zo bekijken wij dat. De Nederlander is met de Belgen en Duitsers een bierdrinkend man, maar dat is er in Canada niet bij. Canada is het cola-land. Overal waar men komt, in warenhuizen en snackbars han gen de cola-automaten. Canada, het land van de frisdranken! Je moet er erven aan wennen, maar dat lukt gauw. Houtvlottere in actie op een Ouders per schip op weg naar hm geëmigreerde kinderen, een st minder voorkomend beeld. De taak van het schip is meestal overgeno men door het goedkope cl ter-vliegtuig. (Van een onzer verslagif BREDA Poolse oi jers in Breda en omgevi leden van het eerste Pool: serregiiment dat vijfen jaar geleden het Belgisc Niklaas heeft bevrijd, zi up het bestuur van die s zijn uitgenodigd de bev feesten, die daar op 6 er tember gevierd worden, wonen, maar tegen betali 350 Belgische franken soon. S. Sobieski en S. Danylu gesteld en gegriefd: „Het jjiet om dat geld, maar oml baar. Wij hebben St. Nikll vrijd, wij hebben er onze kameraden begraven, wij kinderen door de stad geadj wij hebben van de bevolkif een vaandel gekregen, en (Van ei AXEL „Axel", zo zegt de heer J. Ogigel, „zal de blijven omdat zij in de a spaard en niet zichzelf. I west-Zeeuwsch-Vlaanderei ons in die dagen duidelijl weinig. Zij vielen Axel mi: gedreven. De tweede keer kostte ze honderd doden. 1 de bevolking. In Zeeuwsch eerst alles plaki en kwamei mige gevallen 200 inwoner Axel heeft de moedige daad Polen nooit kunnen vergeten, eniging Axel-Polen deed bovj alle mogelijke moeite om de g< aan de bevrijding levend te 1 De contacten met de in Nei achtergebleven Poolse oud-s waren veelvuldig. Er werden vakanties georga voor de jonge Polen. Er ware kettenaeties voor Poolse kinde aan t.b.c. leden en elk jaar de in de bevrijding gevallen herdacht in het bijzijn van Pol kruis langs de Hulsterseweg het oude gevechtsterrein nam (Van een onzer verslaggev OSSENISSE - In de oogs augustus zijn de combines loonbedrijven een dagelijks vei sel op die Nederlandse velden, senisse heeft het loonbedrijf j Gebrs. de Waal een bijzonder» dorser, van welk type er slee! in Zeeuwsch-Vlaanderen te viil Bijzonder aan deze maaidor» wel zijn opklapbare armen, wl het graan geoogst wordt. Metl men uitgeklapt beslaat de cl de zeer respectabele breed' 5.60 meter en in ingeklapte tj neemt de machine slechts in beslag, waardoor het gem; rijden is op openbare wegen. Ook de snelheid van werken| bijzonderheid. De machine dorst 2 ha. per uur. Nog technische gegevens: snijbreei m, totale breedte 5.60 m, hooi lengte 13 meter, hoogte ruim 2,5 meter, motorvermo Pk., inhoud 200 ton graan, rter minuten gelost kan wo, De combine die 50 duizend heeft gekost, kan door de gei Waal slechts twee weken pc worden gebruikt. 'W 'f« A

de Stem | 1969 | | pagina 4