W etenschapsmensen pionierden op plaat in Wester schelde Brand in Goes riclit schade aan van f 200.000 AXELSE CAMPING MINDER BEZOEK Y.V.V. Sluis protesteert bij PZEM Koel TROK Ir. Loeff: afsluiting van Oosterschelde nationale ramp Stroomsnelheden en sandverplaatsingen In gesprek met a [G Hoe is het mogelijk. Nog dit jaar voorstellen voor kanaal verbinding H. Timmerman NDAAG BORGEN nieuws uit en streek ig. 3-5-7 SAMENWERKING Zcindgolven Zakkende jeep Verdachte handel in Middelburg T keukencentrum Raad van Goes Venvacht PvdA-af delingen met gezamenlijk program voor verkiezingen INSTELLINGEN idhuij: >rk van Pieasso „Zeeland en de lode" eum: Werk van J. c j kuis: Nederlandse nis- Dirk Claus, Hans ek Jong Ipositie Zeeuwse 2r muiden fdhuis: Schilderijen en lerk van Jos But en Ie Meester de Betzen. utzaerte: Beeldhouw- Cox; grafisch werk van r en klein plastiek en Sarja van Putten |k Expositie Xeno k Museum Vondsten uit perk, Romeinse tijd en hversen en: 19.30 uur: Vertrek i 9 uur: Rondleiding liale Bossen. |lm, concert enz, 4 okter van St.-Pauli 18 i i a.l. nando's, 14 j. ■enden vallen aan 18 j. rade Walt Disney, a.l. Yellow Submarine, a.l 14 j. ongslag te Hongkong Duffy, de vos van den, hel en paradijs, kardinaal, 14 j. 5 ,y Poppins, a.l. iterix en Cleopatra al mbake, 14 j. osemary's baby, 18 j. jla, 18 j. -ndankbare leeftijd, 18 j. (lm. concert enz 20 uur: Orgelconcert lan Swart. Ionstellingen g (adhulr erk van Pieasso f: „Zeeland en de node" iseum: Werk van n Schagen huis: Nederlandse plas- a. Dirk Claus, Hans iek Jong positie Zeeuwse er muiden adhuis: Schilderijen en verk van Jos But en ie Meester de Betzen- ■outzaerte: Beeldhouw- Cox: grafisch werk van en kletnplastiek en 'Marja van Putten. ig rk Expositie Xeno jk Museum Vondsten uit iperk, Romeinse tijd en ren uis 19 uur: Raadsverg. daiz DONDERDAG-24 Ay©y34>U!S l'969r. :ze rubriek tel. ius 116 in Middelburg ylOE o. WOE °CT> Brandweerlieden in actie vlak na het uitbreken van de brand in het schoenenmagazijn in het centrum van Goes. (Van een onzer verslaggevers) GOES Voor ongeveer fl. 200.000 schade is gistermiddag aangericht door een felle brand, waarvan de oorzaak nog onbekend is, in het schoenmagazijn van W. Verburg aan lie Rijfelstraat in het centrum van Goes. Door snel ingrijpen van de brand weer, die in een week tijd voor de vijfde maal in actie moest komen, bon het vuur binnen het gebouw worden gehouden. Niemand raakte gewond. Een man die zich op het Moment dat de brand uitbrak nog in het magazijn bevond kon het Pand tijdig verlaten. De Goese brandweerlieden, die asistentie kregen van collega's uit Kattendijke, slaagden erin om de aangrenzende panden met tien stra len brand- en watervrij te houden. De donkere rook, die zich door al le kieren en gaten van het gebouw aaar buiten wrong, vulde in korte Hjd de hele straat en een groot ge deelte van het marktplein. Het blus- barwei werd daardoor ernstig be moeilijkt, maar na twee uur was de brandweer het vuur toch meester. Met behulp van perslucht gelukte het vier brandweerlieden om de brandhaard in het magazijn op te sporen. De vlammen werden met twee stralen bestreden. Ook van bo venaf werd gespoten. Het centrum van de brand was van de aangren zende zoutkeet van het waterschap „De Brede Watering" slechts ge scheiden door een wand van zacht- board. De zoutkeet bleef gespaard. „De perslucht heeft ons weer goede diensten bewezen", zei ons de Goe se brandweercommandant de heer D. Taekema. Zonder perslucht had den we het gebouw niet binnen ge kund". De heer Taekema vestigde nog even de aandacht op een goed voor beeld van samenwerking tussen de Goese brandweer en die van Mid delburg tijdens de brand. Op een gegeven moment kregen de Goesenaren gebrek aan pers lucht. Onmiddellijk werd contact op genomen met de brandweercomman dant van Middelburg, die snel een eommandowagen naar Goes stuurde met zes persluchtapparaten en nog eens zes reserveflessen met pers lucht. Vooruitzichten voor vrijdag m en zaterdag, JS opgesteld door «pSlliiipk het K.N.M.I. op lil woensdag |6H|g| om 18.00 uur: IMIJfiyiyillll Aanhoudend koel en Perioden met buien. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 2 '0' 8; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.: 1 tot 5 graden on- dar normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 60 pro fit; kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Voor zaterdag; aantal uren zon; 2 EEN DELEGATIE van de Westduitse socialistische partij, waarvan onder andere de parlementaire fractievoor zitter Helmut Schmidt deel uitmaakt, is naar Moskou vertrokken. Zij zal in de Sovjet-Unie besprekingen voeren over de betrekkingen tussen West- Duitsland en Oost-Duitsland, de Duits-Russische betrekkingen, de Berlijnse kwestie en de Europese veiligheidsconferentie. (ADVERTENTIE) tot min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; max.-temp.; 1 tot 5 graden onder Jjormaal; kans op een droge periode yan minstens 12 uur: 60 procent; Jans op een geheel droog etmaal: 30 Procent. aSy Wal is die Spar vandaan u-eer voort (Van een onzer verslaggevers) HANSWEERT Een groep wetenschapsmensen van de afda ling sedimentologie aan de Rijks universiteit te Utrecht, is bezig met een uitgebred onderzoek naar de stroomsnelheden en de zandverplaatsngen op en bij de Platen van Ossenisse, een grote zandbank in de Westerschelde ter hoogte van Hoedekenskerke aan de ene kant en Ossenisse aan de andere zijde van de rivier. Het praktische werk is nagenoeg voltooid, maar de grote hoeveelheid materiaal, die bijeengebracht is zal in het wetenschappelijk centrum in Utrecht nader worden bestudeerd. De onderzoekingen die op 21 juli j.l. begonnen, worden in eerste instantie verricht voor zuiver wetenschappelij ke doeleinden. Volgens de leider van het weten schappelijk team, de geoloog J. R. Boersma te Bunnik, zullen de gege vens onmiddellijk beschikbaar wor den gesteld, als ze voor praktische doeleinden gewenst zijn. Hij verze kerde ons evenwel, dat de navor singen geen onmiddellijk verband houden met de mogelijke aanleg van een vaste oeververbinding over de Westerschelde. De resultaten van het wetenschappelijk werk kunnen even tueel wel bij een eerste werkhypo these worden gebruikt, mocht het eenmaal zover komen, aldus de heer Boersma. De studiegroep heeft bij zijn werk dat de heer Boersma spectaculair en voor de wetenschap zeer belangrijk noemt, veel medewerking gekregen van de Rijkswaterstaat in Zeeland, met name de studie- en Deltadienst. Ook de marine hielp waar dat nodig was. Er werden zelfs een landings vaartuig en een rubberboot beschik baar gesteld. Op de zandplaten staan op het ogenblik nog twee stellingen, die er op enige afstand uitzien als vreemdsoortige maanlandmgsvaar- tuigen. Deze stellingen zijn "ruim acht me ter hoog. Ze dragen de apparatuur die/ de stroomsnelheden moet registre ren. De heer Boersma vertelde ons, waarom nu juist de platen van Os senisse werden uitgekozen voor het onderzoek. „We hebben die plaats tevoren een paar keer bezocht en bekeken", zei hij. „Het bleek, dat dit de enige zand bank is met behoorlijke zand golven en dat moesten we net hebben". De vragen die de onderzoekers zich stelden, kwamen in grote lijnen hier op neer: waneer is er verplaatsing van zand, tijdens eb of vloed, dood tij of springtij en is dit zandtransport visiueel waar te nemen? Op diverse manieren, o.a. door het maken van foto's zijn waarnemingen gedaan. Van de zandribbels werden mon sters genomen door middel vain z.g. lakprofielen, die aan een nader on derzoek zullen worden onderwor pen. Er is ook gewerkt met gekleurd zand. Bij laag water heeft de zandplaat die soms uit twee, dan weer uit drie stukken bestaat, een enorme opper vlakte. Door gebrek aan tijd en man kracht werd op een gegeven ogenblik besloten gebruik te maken van een jeep. Het voertuig werd zo goed en zo kwaad als het ging naar de zand plaat gebracht, maar daar eenmaal aangekomen, ging het mis. De jeep zakte weg in het zand waardoor hij onbruikbaar werd. Dat was even een tegenvaller. Voor de rest is alles vlekkeloos verlopen. De heer Boers ma is uitermate tevreden. „Door dit soort onderzoek", liet hij nog weten, „krijg je op een gegeven moment feeling voor fossielensedi menten (afzettingen. Red.) Het stelt je op den duur zelfs in staat voor spellingen te doen en bepaalde mi- heus te reconstrueren". MIDDELBURG In Middelburg en omgeving vent een circa dertigja rige dame, die zich mevrouw De Vos van Steenwijk en ook wel Freule van Lennep noemt, met zgn. zonder in voerrechten geïmporteerde Perzi sche tapijten. Ze tracht de tapijten te verkopen, dan wel te ruilen voor antieke of andere waardevolle voor werpen. Haar tapijten zijn echter van inferieure kwaliteit en vertegenwoor digen nog niet de helft van de waar de die zij ervoor vraagt. De politie verzoekt ieder die door haar wordt benaderd, of reeds is be naderd, dit direct aan het politiebu reau te melden. (Van een onzer verslaggevers) AXEL „Ik ben blij", zo zei gis teren de heer j. W. Witte, exploitant van de gemeentelijke camping van Axel Boshoek, „dat de gemeenteraad de tarieven voor de kinderen heeft teruggebracht van f 1,25 tot f 0,75. omdat op alle kampeerterreinen in de omgeving voor de kinderen min der hoefde te worden betaald dan in Axel. Bovendien maakten de Belgen aanstalten het voorbeeld van de Ne derlanders te volgen en te vertrek ken". Camping Boshoek te Axel maakt een bijzonderlege indruk. Gisteren wairen er slechts vijftien gasten, vier Belgische en zeven Engelse jongens en twee Belgische echtparen. Vrijdagavond werd in de Axelse gemeenteraad gesproken over het leeglopen van Boshoek. Op aandrin gen van de heren Dekker en Oggel, die het college schriftelijk vragen stelden, gaf wethouder Van der Lee opening van zaken. De wethouder vertelde dat de camping in de pe- tot 9 augustus f 3000 minder ui het voorgaande jaar. Het nd de gang van zaken niet end. Het weet de verminde ring van het aantal kampeerders aan het mooie weer van dit jaar, waar door er een trek naar de kampeerter reinen aan de kust ontstond. Ondanks het feit dat het col lege zei de oorzaak te hebben vast gesteld werd de toegangsprijs voor kinderen tot 12 jaar teruggebracht van 1,25 tot 75 ct. Het raadslid Ha melink (P.v.d.A.) nam het initiatief daartoe, waarmee de raad instemde. Zelf had het college al besloten voor te stellen de legesverordening te ver anderen en kinderen tot en met de leeftijd van 4 jaar vrij toegang tot het kampeerterrein te verlenen. Ook met dit voorstel ging de raad akkoord. De veranderingen van de legesver ordening (van het P.v.d.A.-raadslid en van het college) deden de heer J. Oggel, de woordvoerder van de Prot. Christelijke groeperingen in de Axel se raad, bijzonder veel plezier. Gister' middag in zijn woning aan de Noord straat zei hij: „Het college zei vrij dagavond wel dat het al lang van plan was de legesverordening te ver anderen, maar dat maak je mij na tuurlijk niet wijs. Dat is pas besloten nadat de heer Dekker en ik de zaak aan het rollen brachten, door een aantal weken geleden schriftelijke vragen te stellen. Ik ben zeer content met de regeling die er nu is gekomen. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) De keuken in landhuisstijl Baronielaan 59 Breda (Van onze correspondent) SLUIS In een schrijven naar de PZEM lieeft het bestuur van de V.V.V. - Sluis verzocht om van de nieuwe taxatiemethode af te zien. Het bestuur schrijft in zijn brief, dat zijn leden, voor het grootste deel mid denstanders, vrezen dat de nieuwe regeling voor vaststelling van het vastrechtbedrag voor woningen an nex bedrijven tot een belangrijke verhoging van de door hen te betalen bedragen voor de levering van stroom zal leiden. Ook het feit, dat deze nieuwe maatregel met terugwerkende kracht tot 1 januari 1969 zal worden inge voerd, keurt het bestuur ten sterkste af. Het bestuur maakt de P.Z.E.M. er voorts op attent, dat de regering op alle mogelijke manieren probeert om prijsverhogingen tegen te gaan en dat hij zelfs het bedrijfsleven dwingt om door middel van een prijsstop hieraan medewerking te verlenen. Het acht het dan ook on juist en tegenstrijdig met de rege ringsmaatregelen ter beteugeling van de prijzen, dat de maatschappij naar een nieuwe taxatiemethode overgaat, welke een onrechtvaardige prijsver hoging tot gevolg kan hebben. Niet alleen naar de PZEM richtte de V.V.V. haar schrijven, ook het ministerie van Economische Zaken is door middel van een afschrift van deze brief op de hoogte gesteld van de bezwaren, die er onder de mid denstanders leven tegen deze nieuwe taxatiemethode. (Van een onzer verslaggevers) GOES B. en w. van Goes zul len de gemeenteraad nog dit jaar voorstellen doen tot aanpassing of vernieuwing van de kanaalverbin ding van Goes met de Oosterschelde en het daarbij behorende haveneom- plex. Burgemeester mr. F. G. A. Huber deelde dit gisteravond aan de ge meenteraad mee n.a.v. vragen en op merkingen van het taadslid E. van Riesen (V.V.D.). De heer Van Rie- sen wilde weten of er sedert de nog niet zolang geleden gehouden bijeen komst van haven- en mdustriebelan- gen i.o., waa.r onder meer de kanaal- en havenkwestie uitvoerig ter sprake is gekomen, al lichtpunten waren ge komen waaruit kon worden afgeleid dat aan de huidige zeer gebrekkige situatie spoedig een eind zal worden gemaakt. Burgemeester Huber verzekerde dat nu de tijd rijp is om spijkers met koppen te slaan. Wethouder J. Roose merkte daarbij wel op, dat initiatieven op dit ter rein van Goes zelf moeten uitgaan. De raad besloot gisteravond o.m. met twaalf stemmen voor en vier te gen om een huisdrukkerij in te rich ten voor de gemeente. Hiervoor wordt een bedrag van dertigduizend gulden uitgetrokken van het gemeen telijk budget. We komen nog nader op deze ge meenteraad terug. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG/VEERE „Afsluiting van de Oosterschelde beschouw ik als een nationale ramp. Niemand heeft er precier weet van, wat wij daarmee aam de hand halen. Als wij zien hoe vervuild het Veersemeer, de veel kleinere schaal in aanmerking ne mend, thans al is, dan wordt de wal gelijke vervuiling die het Zeeuwse- meer te wachten staat bijna onbe schrijflijk. Het kon weieens miljar den gaan kosten om de vervuilings problemen in de toekomst te bestrij den". Dit is nog steeds de onomwonden mening van ir. J. Loeff te Veere, die sedert zijn ophefmakend artikel te gen de plannen tot afsluiting van de Oosterschelde en vorming van een Zeeuws binnenmeer, (lm het blad „Onze Vloot"), de best gedocumen teerde woordvoerder is van allen die tegen afsluiting van de Oosterschel de gekant zijn: visserij, schelpdieren kwekers, binnenschippers en vele anderen. Minister van Verkeer en Waterstaat Bakker heeft deze week op grond van vele praktische argu menten, het standpunt van ir. Loeff en zijn medestanders verworpen. Ir. Loeff zegt daarvan; „Wij leggen het hoofd na dit antwoord van de minister echt niet in de schoot. Wij zullen met onze studiegroep overleg gen wat ons te doen staat. Wij halen niet zo gauw bakzeil, al moeten ook wij erkennen dat het met Rijkswa terstaat slecht kersen eten is. Dat is nu eenmaal een staat in de staat". In visserijkringen vernamen wij geluiden als: „Het antwoord van mi nister Bakker klinkt niet nieuw. Rijkswaterstaat komt langzaam tot besluiten, maar als de machine een maal draait dan is er geen macht ter wereld die hem kan doen stoppen. Maar wij blijven argumenten aan voeren". Minister Bakker heeft, in antwoord op vragen van senator De Geer van Oudegein verklaard, dat de argumenten van degenen die tegen afsluiting van de Oosterschelde en vóór dijkverhoging zijn, geen nieuwe gezichtspunten hebben geopend. Alle elementen, ook de vraag van de ver vuiling, zijn door de Deltacommissie tegen elkaar afgewogen. In het kort herhaalt minister Bakker de voor naamste overwegingen, die de balans ten gunste van afsluiting hebben doen doorslaan: 1. Verkorting van de kustlijn. Voor wat de Oosterschelde betreft, wordt de zeewaterkering verkort van 200 km thans tot slechts een dozijn kilo meter. 2. De mogelijkheden in economisch en maatschappelijk opzicht, die zich in dit deel van de delta aandienen en die zonder verbindingsdammen ondenkbaar zijn. 3. Opheffing van de getijkering, die de gevreesde oevervai-len tot vol tooid verleden tijd maakt. 4. Het belang yan afsluiting voor da waterhuishouding van geheel zuid west-Nederland. De kwaliteitsbe heersing van het water zal, in tegen stelling tot wat ir. Loeff meent, geen problemen geven, aldus minister Bakker. 5. Er is al met de werkzaamheden begonnen door de aanleg van werk- havens en een groot werkeiland waari-n vele miljoenen zijn geïnve steerd. Van een onzer verslaggevers) GOES De P.v.d.A.-afdelingen Wolphaartsdijk, 's Heer Arendskerke, Kloetinge en Goes hebben besloten om een gezamenlijk verkiezingspro gramma op te stellen. Dit zal voor de eerstkomende jaren dienen als basis plan. „EERLIJK gezegd, de beslissing om naar Zeeuwsch-Vlaanderen te komen is moeilijk geweest", zegt de heer H. L. W. Timmerman, hoofd van het Euro-bakkerij-centrum in Sas van Gent. „Niet om het werk, maar om het woonklimaat. Maar dat was twee jaar geleden. Intussen is het woon klimaat in Zeeuwsch-Vlaanderen, en speciaal in Terneuzen waar ik woon, stukken verbeterd". VREEMD vind ik het wel dat, met uitzondering van Terneuzen, in de nieuwe woonwijken geen kleuter scholen zijn te vinden. Moeders zijn daarom genoodzaakt grote afstanden van huis naar school af te leggen. Je sou bijna genoodzaakt worden je vrouw een autootje te schenken. VOLGENS mij kijken de gemeente besturen in Zeeuwsch-Vlaanderen te veel naar een industrie als Dow Che mical. En toch is dit bedrijf niet ar beidsintensief. Voor het reserveren van woonruimte zou men ook eens aan andere industrieën kunnen den ken". „Ik heb de indruk dat nog te veel inwoners van Zeeuwsch-Vlaan deren zeker de zg. import, buiten dit gebied inkopen doen. Mijn vrouw vindt bijvoorbeeld dat kleding en meubilair hier zijn ingesteld op de Belgische smaak. Ook zijn er in de nieuwbouwwijken veel te weinig winkels. Wat mij verder opvalt is dat je bij toneel, cabaret en andere culturele uitvoeringen steeds dezelf de mensen ontmoet van wie je weet dat ze pas de laatste jaren in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn komen wonen. Echte Zeeuwsch-Vlamingen zie je maar zelden". DAT mentaliteitsverschïl is ook in het dagelijks werk terug te vinden. Voor al de oudere mensen uit deze streek staan anders tegenover hun chef dan de jongeren. De laatsten "plegen hun problemen eerder met je te bespre ken dan de oudere generatie. „Ik ge loof dat de hokjesgeest in Zeeuwsch- Vlaanderen nog teveel rondwaart maar die verdwijnt gelukkig meer en meerNiettemin is het hier leuk wo nen met een zeer interessant Bel gisch achterland

de Stem | 1969 | | pagina 3