Drie Russische vlaggen in de masten Oostduitse triomf in Berlijnse finale Willem II zegt zeven renners contract op Charlton gepasseerd Wielerronde St. Niklaas sterk bezet Nieuw estafette-record voor Diomedon Caballero Frijters en Bukacki SPORT Wegrenners weren zich goed Ottenbros en Stevens in profkoers Yerseke KORT) Eefje Helder niet in wegploeg larian Ackermans naar EI. atletiek NAC-FEIJENOORD TWENTE-DWS 26 AUGUSTUS Sluis Schoonspringen GEEN BOYCOT ROEMENEN DISTRICT ZUID I Zaterdagelftal speelt tegen zondagelftal SP0RTT0T0 Tien deelnemers met dertien goed H H 13 DE STEM VAN DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1969 (Van onze spec, verslaggever) BRNO Het sprinttoernooi voor dames bij de wereldkam pioenschappen in Brno is, op een detailpuntje na, een her haling van het Russische kam pioenschap geworden. In Toela werd Galina Careva kampioene voor Irina Kiriczenko en Galina Jermolajeva. In Brno werd Jermolajeva tweede en Kiriczenko derde achter de on genaakbare Careva. De kleine, net als alle Russische hardrijdsters zwaargebouwde stu dent in de lichamelijke opvoeding had in de halve finale geen enkele moeite met Hannelore Mattig, die zij beide keren, rustig omkijkend waar de Oostduitse bleef, met speels gemak versloeg. Het duel tussen Jermolajeva en Kiriczenko in de halve eindstrijd, een prestige gevecht met jarenlan ge traditie, werd met iets minder gemak door Jermolajeva gewonnen. Met die tweede plaats, door het bereiken van de finale, was de rij zige, hoogblonde Jermolajeva tevre den. Zfi merkte al zeer snel, dat zij geen schijn van kans had tegen Careva. De nieuwe wereldkam pioenen vuurrood, kortgeknipt haar, een wipneus en licht groene ogen toonde zich daarmee, al is het dan indirect, sterker ook dan de vorige titelhoudster Alia Bagaoe- niants, die haar titel in Brno niet mocht verdedigen. De Russische wielerbond stelt zich namelijk op het standpunt, dat slechts de eerste drie in het natio nale kampioenschap wi vaardigd naar de strijd om de we reldtitel. Bagaoeniants was in het Russische kampioenschap slechts zesde, nadat zij in de kwartfinales was uitgeschakeld door Galina Jer molajeva, die in de finale van Brno kansloos was tegen Careva. Gezien de kracht van de Russische sprintsters lijkt het waarschijnlijk dat wanneer de reglementen van de UCI zouden toestaan, dat tien Rus sinnen starten op dit nummer zij op de eerste tien plaatsen zouden eindigen. #3^ /V- - j2 Bert Boom: wereldtitel. BERT ROOMTITEL BIJ AMATEURSTAYERS (Van onze speciale verslaggever) BRNO Niet Cees Stam, waar iedereen eigenlijk al op had ge rekend, maar Bert Boom is gisteravond in het Tsjechische Brno wereldkampioen bij de amateurstayers geworden. Na een strijd, die vrijwel een complete Nederlandse aangelegenheid was, ging de Am sterdammer als eerste over de eindstreep direct gevolgd door de tweede Nederlandse vertegenwoordiger in de finale Cees Stam. (Van onze speciale verslaggever) BRNO Het tandemtoernooi, het meest fascinerende nummer van de wereldkampioenschappen, is besloten met een Berlijnse finale. In de eind strijd stonden namelijk de Westberlijners Jiirgen Barth en Rainer Miiller aan de start tegen de Oostberlijners Werner Otto en Jiirgen Geschke. Otto en Geschke resp. 21 en 26 jaar oud, bezaten tegenover Barth en Miiller twee grote voordelen. In de eerste plaats hun grotere individuele snelheid en in de tweede plaats hun rijpere ervaring. Weliswaar is het West- duitse koppel precies even oud als het Oostduitse, maar Otto en Geschke rijden al drie jaar samen. Barth - Miiller is een nieuwe combinatie, die dit leizoen in West-Duitsland de hegemonie van Kobusch en Stenzei doorbrak. Op weg naar de finale schakelden Barth en Miiller het favoriete koppel Moreion - Trentin uit. Het Franse paar voelt het teruglopen van de vorm, vooral doordat Trentin de laatste tijd last heeft van een lichte bronchinale aandoening. In de eerste rit waren Moreion en Trentin nog het snelst, maar in de volgende duels bleken de Fransen, die in tweede positie voor de eindsprint kozen, niet meer rap genoeg om een achterstand van één lengte goed te maken. De onvoldoende ervaren Amerikanen Simes en Mountford bleken in de halve finales niet bestand tegen de tactiek en snelheid van Otto en Geschke en in de strijd om de bronzen medaille verloren zij ook, van Moreion en Trentin. De eindstrijd was tamelijk eenzijdig. Beide keren moesten Barth en Miiller een achterstand van meer dan een lengte goed maken. In de eerste rit waren de Oostduitsers van kop af gewoon sneller en in de tweede manche verrasten Otto en Geschke de Westduitsers in de eerste bocht van de laatste ronde. IN 'T BOKSEN Cassius Clay heeft in Miami Beach een oefenpartijtje van drie ronden gebokst tegen Jimmy Ellis, die door de World Boxing As sociation als wereldkampioen wordt beschouwd. Clay liet de duizenden toeschouwers zien dat hij nog niets aan kracht heeft ingeboet. Voor Ellis was het gevecht tegen Clay een voorbereiding voor het titelge vecht tegen de Europese kampioen Henry Cooper (Eng.). TENNIS De Nederlandse da- mesploeg, die op zaterdag 6 en zon- 7 september op de banen van ELTV in Eindhoven tegen Zwitser land speelt, bestaat uit Ada Bakker, Judith Salome, Annemiek Blom, No- ra Blom en Nellemiek Brouwer. Als aanvoerster zal fungeren mevrouw M. Vletter-Tettelaar. DEN HAAG (ANP) De compe titiewedstrijd tussen FC Twente en DWS, die afgelopen zondag wegens sen waterhoos moest worden afge last, zal nu op dinsdag 26 augustus "orden gespeeld. De ontmoeting be gint om 19.30 uur. (Van onze speciale verslaggever) BRNO Eefje Helder zal zaterdag niet starten in het wereldkampioen schap op de weg voor dames. In trai- ningsritten is gebleken, dat Nel van Dijk en ook Anneke Lute beter berg op gaan dan de rijzige rijdster uit Akersloot. Voor de wereldkampioenschappen waren titelhoudster Keetie Hage, Henny Hondeveld, Truus Smulders en Bella Hage al aangewezen. Iin Brno zou een keus gemaakt worden uit de achtervolgster Nel van Dijk en de sprintsters Anneke Lute en Eefje Helder om de ploeg op zes meisjes te brengen. den HAAG (ANP) Op voor van de nationale technische commissie heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Atletieku- n'e vijfkampster Marian Acker- Mans (DEM) aangewezen voor de Europese atletiekkampioenschap- Pcn, die van 16 tot en met 21 sep tember in Athene worden gehouden. Marian Ackermans werd afgelopen rondag in Vlaardingen nationaal kampioene met 4.698 punten, een nieuw Nederlands record. De enige mogelijkheid voor de jonge Miep van Beek (ADA), die A«i.Wel 'eJereen de plaats voor Athene had toegedacht, om alsnog ?aar de Griekse hoofdstad te gaan ls> om Marjan Ackermans tot een ™eede vijfkamp te bewegen, waar- Heide atletes dan de door de in- 'ornation-ale atletiekfederatie ge daagde limiet van 4.700 punten Moeten halen. MANCHESTER (AP) Bobby Charlton, de topscorer van het En gelse voetbalelftal, dat in 1966 de wereldbeker heeft gewonnen, is gis teren door Manchester United, aan de kant gezet na negen jaar de gro te uitblinker geweest te zijn. De 31 jaar oude speler, die in 1958 de luchtramp bij München heeft overleefd, werd niet opgesteld voor de competitiewedstrijd tegen Ever- ton. Zijn plaats werd ingenomen door de 21 jaar oude Don Givens, die tweemaal voor de Ierse repu bliek heeft gespeeld. Denis Law, een andere beroemde speler van Manchester United, bleef ook op de reservebank zitten. De wijzigingen volgden nadat United in de eerste drie competitiewedstrij den slechts één punt had weten te veroveren. De beslissing werd geno men door Wilf McGuiness, die de functie van Sir Matt Busbij als team manager heeft overgenomen. Bushy, die bevorderd werd tot generaal manager, zei geen commentaar te hebben op het niet opstellen van Charlton, waarover druk in Man chester wordt gesproken. Bij de luchtramp in Munchen, waarbij Manchester United acht spelers verloor, bleef Charlton onge deerd. Sindsdien heeft hij 95 maal voor Engeland gespeeld en hij wordt erkend als een van de fijnste doel schutters in de wereld. Cees Stam (rechts) in de aanval tijdens finale van amateur- stayers. Popke Oosterhog: goede prestatie. (Van onze speciale verslaggever) BRNO De Nederlandse weg ploeg, voordat de definitieve keuze is gevallen, nog zeven man (de tijdrij- ders Oosterhof, Den Hertog, Zoete melk en Benjamins plus Bravenboer, Janbroers en Van der Burgh) sterk, heeft een duidelijke triomf behaald in een wegwedstrijd over 100 kilome ter. Na de vier omlopen van 25 kilo meter rond het dorpje Blansko op ruim 30 kilometer van Brno zag het eindklassement er als volgt uit: 1 Oosterhof, 2 Den Hertog, 3 Galames (Spa), 4 Bravenboer en 5 Janbroers. Het aantal echte kandidaten voor een ereplaats in het wereldkampi oenschap van zoindag, dat aan de wed strijd meedeed, was echter niet te groot. Naast ongeveer honderd Tsje chische renners stonden de ploegen van Engeland, Spanje. Rusland, Al gerije, Oostenrijk en Brazilië aan de start. Op het tamelijk heuvelachtige par koers met flinke hellingen ontstond al na 15 kilometer een kopgroepje van vijf renners van wie er zich vier (onder andere de Spanjaard Gama- les) zich in het spoor van de vluch tende Den Hertog hadden gegooid. Bij de moeilijkste van de beklimmin gen in de volgende ronde slaagde Oosterhof er via een bewonderens waardige solo in aansluiting te vin den. Weer een ronde later kwam Bravenboer met een Tsjech aan zijn wiel ook bij. Het meest opvallende was echter, dat ook de nationale kampioen Ben Janbroers, die bepaald niet als een klimmer bekend staat, ook alleen en ogenschijnlijk zeer ge makkelijk de sprong naar de kopgro maakte. Voor Janbroers aansluiting had gevonden, was Popke Oosterhof al gedemarreerd. Oosterhof verover de in de laatste twintig kilometer een voorsprong van rond veertig secon den op Fedor den Hertog, die in de slotfase de jagende Spanjaard Ga lames nog was voorbijgegaan. In de sprint van een oorspronkelijke kop groepje, dat weer een kleine halve minuut achterstand had op Den Her tog, was Wim Bravenboer net iets sneller dan Janbroers. (Van onze sportredactie) YERSEKE Het grootste ge deelte van de Nederlandse elite zal zaterdag in de derde profronde van Yerseke aan de start verschijnen. Zo zal Willem Iï-Gazelle met we reldkampioen Harm Ottenbros, Tour-revelatie Rini Wagtmans, Ne derlands kampioen vijftig kilometer René Pijnen, Eef Dolman, Jan van Katwijk en Huub Zilverberg aanwe zig zijn, terwijl Caballero met ach tervolgingskampioen Gert Bongers, Leo Duyndam, Gerard Vianen. Jan Harings en Leen de Groot komt. Ook de Nederlandse kampioen op de weg Jacques Frijters verschijnt aan de start. Hij zal worden bijge staan door zijn Mann-Grundig-ploeg- genoten Paul en Willy in 't Ven. Met de gebroeders In 't Ven geven de Belgen Hulien Stevens, Timmer mans en Seeuws een internationaal tintje aan deze wedstrijd. De meeste belangstelling zal ui teraard de met de regenboogtrui getooide Harm Ottenbros krijgen. Een interessant aspect daarbij is dat ook zijn tegenstander in de fi nale van het wereldkampioenschap in Zolder, Stevens, de winnaar van de eerste profronde van Yerseke, van de partij is. De Belg zal alles in het werk stellen om in ieder ge val voor de coureur uit Hoogerhei- de te eindigen. Voor Harry Jansen. die deze week een contract bij Batavus-Alci- ne tekende, is Yerseke zijn tweede profkoers. Zijn debuut maakt hij een dag eerder in Baarle. De West- zaner wordt ter zijde gestaan door Bart Zoet, Johnny Brouwer en Mat je Gerrits. De profs rijden 100 kilo meter op het .1250 meter lange par cours, dat gevormd wordt door de Damstraat (start en finish), Molen laan, Breeweg, en Irenestraat, om de Grote Prijs Zeelands Roem. Zij starten om 15.00 uur. Voorafgaand aan de wedstrijd van de profs is er een damescriterium over 40 kilometer met ongeveer twintig deelneemsters, dat om 13.15 uur begint. Doordat deze koers sa menvalt met de wereldkampioen schappen in Brno ontbreken wereld kampioenen Keetie Hage, haar zus ter Bella en Henny Hondeveld. Naast onder anderen Tiny Lase- roms en mejuffrouw Mulder zul len enkele Belgische dames ver schijnen. TOINE VAN DE BUNDER heeft gisteren in Waas Munster (België) een nieuwelingenwedstrijd over 70 kilometer gewonnen. De IJzendijkse coureur vluchtte 20 kilometer voor de meet weg en bouwde een voorsprong op vain 20 seconden. Wim de Waal eindigde als zesde. AD DUYKER, een amateur, die mo menteel zijn domicilie in Axel heeft, verkeert de laatste tijd in blakende vorm. Na twee overwinningen in het afgelopen weekeinde en een tweede plaats dinsdag in Zaffelare, triom feerde Duyker gisteren in Haasdonk in een wedstrijd over 120 km. Kees Koeoken werd derde, terwijl Jan. Spetgens als vijfde over de streep kwam. Zaterdagmiddag wordt in het West- Zeeuwsch - Vlaamse toeristencen trum Sluis de 11e Ronde van deze plaats gehouden voor adspiranten en nieuwelingen. Om 14.00 uur zullen er een 30-tal adspiranten van start gaan, die op het 1100 m. lange parcours Klooster straat (start en finish), Zuiddijkstraat en Ridderstraat over een afstand van 40 km gaan uitmaken wie de bloe mentuil in ontvangst zal mogen ne men. Waarschijnlijk zal degene, die Jac. van Dijk uit Ulvenhout achter zich zal weten te houden niet ver van de bloemen verwijderd zijn. Mannen als Jac. Hamelinck (kampioen van Zeeland), de gebroeders G. en V. Schouw, Biddelo, Kuzee en Hellemons kunnen het echter de Brabander da nig lastig maken. Om half vier zullen op hetzelfde parcours een 35-tal nieuwelingen van start gaan. In deze categorie zal pas na 70 kilometer kunnen worden ge zegd, wie de winnaar is. Naast de kampioen van Zeeland W. de Waal, zullen ook zijn eeuwige rivalen Toine v.d. Bunder, H. Gijsel en P. Ro- mijn tot de deelnemers behoren. Te vens wordt van de plaatselijke ren ner de Graaf een goede prestatie verwacht. (Van onze sportredacteur) BREDA In het kader van een sterke reorganisatie, heeft de wie lerploeg Willem II-Gazelle zeven renners het contract opgezegd. Het zijn: Henk Nijdam, Rik Wouters, Jo van Seggelen, Jean Tummers, Maar ten Breure en de Belgen Willy Ja cobs en Jos Timmerman. Het ont slag is in zoverre niet opzienbarend, dat verschillende renners zelf al aankondigden te stoppen (Wouters, Van Seggelen, Jacobs en Tummers) en twee betrokken waren bij een do- pingzaak (Nijdam en Timmerman) hetgeen contractueel tot ontslag moest leiden. Alleen voor Maarten Breure, een van de oudsten in de ploeg, komt het bericht onverwacht. I Het is te verwachten dat Willem II eind deze week nog enkele ren ners ontslag aanzegt „Zolang de brieven niet verstuurd zijn, mag ik vanzelfsprekend geen namen noe men", aldus reelaime-chef Oepts. „De betrokkenen zullen het dezer dagen horen. Het zijn coureurs wier prestaties beneden de verwachtingen bleven en die we nu moeten ont slaan om plaats te maken voor jon geren". Willem II is momenteel in onderhandeling met o.a. Wim Du (Van een onzer wielermedewerkers) ST. NIKLAAS Morgenavond 22 augustus om 19.30 uur wordt op de Grote Markt te St. Niklaas het derde internationale criterium van het Waesland verreden, waarvan de or ganisatie in handen is van wielerclub De Zwaantjesvrienden en het Week blad Het Vrije Waesland. Voor het criterium van start gaat, zal een huldiging plaatsvinden van de wereldkampioen Harm Ottenbros (wereldkampioen op de weg) en Fer dinand Bracke (wereldkampioen ach tervolging), alsmede de winnaar van de Ronde van Frankrijk Eddy Merkx en de winnaar van de Ronde van Italië (Felice Gimondi). De Fransman Jacques Anquetil zal in St. Niklaas afscheid nemen van het Belgische wielerpubliek. Naast de reeds genoemde vijf kam pioenen zullen ook nog 32 andere ren ners het vertrek nemen. Onder hen Rini Wagtmans, Riohaird Buckaki, Theo Versc-hueren, Roger de Vla- minck, Erick Lemam, Rik van Looij, Walter Godefrooit, Herman van Springe! en Julien Stevens. BOLZANO (ANP) Roemenië doet niet mee aan de Oosteuropese boycot van de Europese kampioen schappen schoonspringen, die mor gen in Bolzano beginnen, aldus heb ben Italiaanse officials gisteren mee-j gedeeld. Rusland, Oost-Duitsland, Tsjecho- slowakije, Polen en Hongarije heb ben geweigerd deel te nemen, om dat de organisators hebben afgezien van het hijsen van vlaggen en het spelen van volksliederen bij de ere- ceremonie. Roemenië maakte wel deel uit van zeven communistische landen, die weigerden deel te nemen aan de Europese kampioenschappen Grieks- Romeins worstelen, na een soortge lijk incident. Deze kampioenschap pen werden eind juni eveneens in Italië gehouden. (Van onze atletiekmedewerker) BERGEN OP ZOOM Op sport park Rozenoord hield de atletiekvere niging Spado een estafette-avond. De deelname was groot. Diverse re cords werden verbeterd. Diomedon uit Steenbergen vestigde een nieuw Westbrabants record op de viermaal 800 meter heren. Het record dat op naam stond van THOR uit Roosen daal met 8 minuten en 10,5 seconden bracht Diomedon met 2,2 seconden omlaag. De overwinning bij de 4 x 800 me ter ging naar A.V. '56 uit Goes in de prachtige tijd van 7.58.0 en dat betekende een nieuw Zeeuws record. Sprint uit Breda werd derde in 8.15.9 een verbetering van het clubrecord. Sprint kwam ook tot een record op de 4 x 200 meter heren in de goede tijd van 1 min en 33 sec. rond. Diomedon deed er een seconde lan ger over en vestigde met 1 min en 34 sec. een nieuw Westbrabants re cord- Spado werd derde in 1 min. 35,9 sec. A.V. '56 uit Goes kwam op 1 min en 37 sec. De 4 x 200 meter heren was voor Sprint in 1 min 33 sec. Het bijnum mer was voor heren 5000 meter. Dit werd gewonnen door de THOR-man Rini Marijnissen in 15 min 19,6 sec. 2 J. van Eekelen in 15 min. 35 sec. 3 werd C. Marcusse van Spado in 16.37.2. Bois en de nu nog amateur zijnde Joop Zoetemelk. Voorts hoopt het dat Fedor den Hertog en Popke Oosterhof voor een prof-contract zijn te interesseren. Ver gevorderde on derhandelingen zijn er voorts met de Zwitser Louis Pfenninger. (Van onze sportredacteur) HAARLEM Caballero, de andere Nederlandse wielersponsor bij de professionals heeft zich gisteren ver sterkt. Frans van der Ende, de ma nager trok de Nederlandse kampioen Jacques Frijters aan en kwam tot een akkoord met de Zeeuwse tweede jaars prof Richard Bukacki. Van alle renners, die vorig jaar voor dit merk reden, komt Dies Kos ten (Kapelle) in ieder geval niet te rug. Hij heeft om gezondheidsredenen besloten te stoppen met wielrennen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Twee selectie-elftallen van het district Zuid I van de KNVB spelen dinsdagavond (26 augustus) om acht uur een llcht- wedstrijd op het terrein van SSC '55 te Sprang Capelle. Dit duel tussen de teams samengesteld uit spelers van de zaterdag- en zondagscompe titie wordt gespeeld in het kader van de voorbereiding van het natio nale amateurelftal voor de wedstrij den om de Europa Cup. Voor het zaterdagelftal zijn de volgende spelers uitgenodigd: J. den Rooyen P. Faro en J. Lagrouw (SSC '55), B. Patteniers, F. van der Heijden, D. Franken en L. Din- gemanse (De Meeuwen), T. van der Heuvej en J. Groeneveld (Kozakken Boys), A. van den Anker (SDO), C. van der Schans (Sprang), A van den Hoek (Smerdiek), W. Baks (Zuilichem), A. van Beek (Wit Zwart). IJ. vam Straten (Woudri- chem. Zondagelftal: C.. Soeterbroek (DESK), C. van de Kerkhof en W. van de Kerkhof (MULO), A. Del- motte (Middelburg), J. van den Avoird en B. Raaymakers (TSC), H. Schipperen en H. Luibregts (Veerse Boys), M. Hendriks (RKWU), H. Kuijpers en P. Kuij- pers (Sparta '25), J. van de Hoofd (Terneuzen), Th. van Bakel (TOP), W. Bos (Vlissingen) en A. Doeland (Zeeland Sport). Na deze wedstrijd wordt een ge mengd districts-elftal samengesteld dat op 3 september speelt tegen het zondagamateurelftal van het district Zuid II. DEN HAAG (ANP) Gistermor gen hadden zich tien deelnemers aan sporttoto 2 vain het afgelopen weekeinde gemeld met dertien juist voorspelde uitslagen. Er waren reeds 350 personen met twaalf goede voorspellingen, 3000 met elf en 800 met de eerste acht. DAMMEN De Nederlander Ton Sijbrands, reeds zeker van de eerste plaats in het internationale NAKS- damtoernooi. dat in Paramaribo werd gehouden, slaagde er dinsdag avond in ook de laatste partij te winnen. Van de negen partijen, die hij in dit toernooi heeft gespeeld, won Sijbrands er acht Eenmaal speelde hij remise. (ADVERTENTIE) NA.C.-STADION Zondag a.s. BREDA Aanvang half drie Opening der loketten 11.30 uur. Seizoenkaarten kunnen nog worden afgehaald in de serre van het cluhuis zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur en zondag ochtend van 11.30 uur tot uiterlijk 13.00 uur. De officiële opening van de nieuwe overdekte staantribune zal plaatsvinden om 14.00 uur door de Burgemeester van Breda. Het Tamboer- Trompetter en Pijpercorps „WERE Dl" zal van 13.30 uur tot 14.15 uur een show geven op het hoofd terrein. Seizoenkaarthouders en werkende leden worden verzocht gebruik te maken van het special tourniquet bij de hoofd ingang. Voor houders van kaarten overdekte staantribune is een speciale ingang in de Beatrixstraat.

de Stem | 1969 | | pagina 13