I1 [s en ruktie- kers MATERIËLE SCHADE ONTZAGLIJK „GELDERSE URN MOET BLIJVEN OP DE DAM" Episcopaat bij laatste vergadering van KWG Boterberg ijskast in J© yè? Gvcluon DEMONSTRATIE DIENSTWEIGERAARS Ist ERS (300 miljoen pakjes) RUKTIEBEDRIJF Dreigementen van verboden Iers leger steno-typiste telefoniste-receptioniste Aantal doden rampboot stijgt tot 24 r HINDER President Heinemann bezoekt Nederland „POMFLORA '6 COMMISSARIS BLOEMERS: Y akbondsleiders in Curacao aangehouden Afnemend Grafschenner staat maandag terecht Een dagje uit, naar hef EtoIuoh in Eindhoven. Klacht Haarlemse politie tegen mr. R. voor Haagse rechtbank I werd zij |/arenhuis?\ ptbijzijndo DE STEM VAN WOENSDAG 20 AUGUSTUS 19Ó9 11 lerneuzen 5-3133-3233 "J wij zeer op prijs, f >T 5 [-27 - Tel. 01140-3038. ORKAAN CAMÏLLE EIST 128 LEVENS (Van onze redactie buitenland) GULFPORT Het wordt nu langzamerhand duidelijk met welke mateloze kracht de orkaan Camille heeft toegeslagen. Het aantal doden is reeds gestegen tot 128. Geschat wordt dat het aanal doden in Amerika zal komen te liggen tussen de 150 en de 200. De materiële schade in ontzaglijk. De wervelstorm Camille, de zwaarste uit de moderne geschiede nis, is nu een regenstorm geworden die delen van het zuidwesten van de staten Kentuckey en Tennessee geselt. Het aantal daklozen bedraagt thans 200.000. Duizenden huizen zijn ver woest en steden in puinhopen veran derd. Vooral geteisterd zijn de Ame rikaanse staten Florida, Mississippi, Alabama en Louisiana. Medicamenten, levensmiddelen, de kens en drinkwater stromen naar Bi- loxi en Gulfport, de steden die „de volle laag" gekregen hebben en wind stoten moesten verduren van 320 km per uur. In deze twee plaatsen alleen al zijn 2000 huizen verwoest en 2000 zwaar beschadigd. Er is een uitgaans verbod van kracht om plunderingen tegen te gaan. De 6000 inwoners van de verdwenen stadjes Boothville, Triumph en Ve nice waren voor de komst van de wervelstorm geëvacueerd. Zij mogen van de politie niet terug om te zien wat er van hun huizen is overgeble ven. Volgens waarnemers zijn de plaatsjes weggevaagd. De hulpverlening wordt overal ern stig bemoeilijkt doordat talrijke brug gen verwoest en vele wegen onbe gaanbaar zijn. Ook ondervinden de reddingsploegen veel hinder van een grote menigte nieuwsgierigen die naar de kustgebieden zijn getrokken. Het grootste probleem in de getrof- gen gebieden vormt de water- en de stroomvoorziening. Vele plaatsen hebben in het geheel geen verbinding meer met de buiten wereld. De schade wordt geschat op enkele honderden miljoenen dollar. Het ge hele getroffen gebied is door presi dent Nixon tot rampgebied verklaard. Een eerste bijdrage van een miljoen dollar uit de federale kas is toege zegd. (Van onze redactie buitenland) BONN Op uitnodiging van ko ningin Juliana zal president Gustav Heinemann van de Duitse bondsre publiek van 24 tot 26 november een bezoek brengen aan Nederland. Het betreft hier het eerste officiële bezoek van een Duits staatshoofd aan Nederland sinds 1907, toen keizer Wilhelm II daar was als gast van I ie Nederlandse koninklijke familie. Het is tevens het eerste officiële bezoek aan het buitenland van de president. Inmiddels is zich weer een nieuwe orkaan aan het vormen. Het is „Deb bie", die volgens de laatste berich ten op 1000 km van San Juan (Pu erto Rico) is. 5 vliegtuigen hebben in de wolken rond de kern van de orkaan zilver diodide uitgeworpen in de hoop „Debbie" tot rust te brengen. (Van onze redactie buitenland) BELFAST/DUBLÏN/LONDEN Het verboden Ierse republikeinse le ger IRA heeft gisteren de regeringen van Engeland en Ulster een „oorlogs verklaring" overhandigd. In deze verklaring kondigt het IRA aan dat het zijn militairen in staat van paraatheid heeft gebracht en dat het al troepen met volledige uitrus ting naar Noord-Ierland heeft ge stuurd. IRA waarschuwt de Britse troepen in Noord-Ierland dat „zij zelf de gevolgen zullen dragen als zij zich vrijwillig laten gebruiken om te strijden tegen de gerechtvaardige eisen van het volk dat zich wil ver dedigen tegen de hulptroepen van de politie en tegen de afzonderlijke moordenaarsbenden van de Oranje horden". Bovendien eist IRA dat de Ierse Republiek onmiddellijk troepen inzet ter verdediging van de vervolgde be volking van de zes graafschappen van Ulster". Premier Jack Lynch van de Ierse republiek heeft zich gisteren gedis tantieerd van de activiteiten van IRA. Inmiddels hebben gisteren Britse troepen hun wachtposten aan de grens met de Ierse republiek ver sterkt. Premier Wilson van Engeland ver gaderde gisteravond met zijn Noord- Ierse collega Chichester - Clark in Londen. Welingelichte kringen in Londen verwachten dat Engeland niet bereid zal zijn het bewind in Noord-Ierland rechtstreeks op zich te nemen zoals dat door de Noord- Ierse bond, voor mensenrechten wordt geëist. (ADVERTENTIE) Hetïurfschïp Congressen, Concerten, Tentoonstellingen. Chasséveld, Breda. Tel. (01600) 453 63. Wij vragen, voor zo spoedig mogelijk: die o.a. de correspondentie van de direktie en staf verzorgt, het archief bijhoudt en de telex bedient. Zij dient de nodige ervaring in een soortgelijke funktie te hebben en haar moderne talen te beheersen. Leeftijd: niet jonger dan 23 jaar. Ook zij dient volledige ervaring te hebben opgedaan in een soort- 9eüjke funktie, vaardigheid te hebben in het spreken van tfe moderne talen en in het bezit te zijn van een typediploma. Leeftijd? niet jonger dan 23 jaar. Schriftelijke sollicitaties kunnen gericht worden aan de direktie van Het Turfschip. In Naaldwijk is gisteren de bloemen- en fruitshow „Pomflora '69" geopend. Tijdens deze opening werd de Nederlandse druivenprinses Ellen Bouw meester door haar Britse collega gekroond. V.l.n.r. bloemenfee Heieen Disselkoen, druivenprinses Ellen Bouwmeester en miss Batlle of Flowers, afkomstig van het kanaaleiland Yersey. Zij heet Carole Reeves. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Mr. H. W. Bloemers, commissaris van de koningin in Gel derland, is niet erg gelukkig met het standpunt van de gemeenteraad van Putten, dat de Gelderse urn met aarde, die in het Nationaal Monu ment op de Dam bewaard wordt, moet worden teruggevraagd „opdat deze op waardige wijze in of bij het provinciehuis in Arnhem zal worden bewaard totdat elders in Nederland een waardige centrale herdenkings plaats zal zijn gevonden". Dit standpunt van de Puttense raad is neergelegd in een motie die is toegestuurd aan de gemeenteraad van Amsterdam en de Provinciale Staten van Gelderland. De raad meent dat „de instanties, die verant woordelijk zijn voor de waardige be waring van het Nationale Monument voor de gevallen op de Dam in Am sterdam in ernstige mate schrome lijk in gebreke blijven dit te doen". De raad van Amsterdam wordt ge vraagd zo spoedig mogelijk maatre gelen te nemen tegen het gedrag van de jeugd bij het Nationaal Monu ment. Mr. Bloemers zei gisteravond dat het te betreuren zou zijn wanneer deze of gene provincie haar um met aarde uit het monument zou terug eisen. „Dat zou de kern van de zaak niet raken. De vraag is: wat moeten we aan de toestand bij het monu ment doen. Dat is een vraag voor de genen, die zakelijk verantwoordelijk zijn voor het behoud van het monu ment. En dat zijn de regering en de gemeente Amsterdam". Overigens zei mr. Bloemers er be grip voor te hebben dat de raad van Putten zo op de situatie in Amster dam heeft gereageerd. Putten heeft in de oorlog bijzonder zwaar gele den. Na de moord op Rauter werden (Van onze redactie buitenland) WILLEMSTAD/UTRECHT Op Curasao zijn twee vakbondsleiders aangehouden. Het zijn de voorzitter van de Algemene Havenunie W. G. en de voorzitter van de Curaeaose fe deratie van werknemers E. O. Zij zijn aangehouden wegens „op ruien en of opzettelijk in woord ver storing, der openbare orde aan te prij zen of daarvoor stemmen te kweken". De arrestatie wordt gezien als na sleep van de mei-gebeurtenissen op Curasao. Het bericht van de arresta tie heeft bij het NW grote opschud ding verwekt. IN SOERABAJA zijn vier mensen om het leven gekomen en vijftig ge wond door een ontploffende handgra naat, die door een onbekende werd geworpen tijdens een viering van de 24e verjaardag van de Indonesische onafhankelijkheid. alle mannelijke inwoners van dit dorp geliquideerd. Vanmiddag zullen Gedeputeerde Staten van Gelderland beslissen wanneer de motie in de Staten van Gelderland aan de orde zal worden gesteld. Dat zal waarschijnlijk op 27 augustus reeds gebeuren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het episcopaat heeft een uitnodiging van de Katholieke Werkgemeenschap (KWG) in de Par tij van de Arbeid aanwezig te zijn bij de laatste vergadering van deze werkgemeenschap, aanvaard. Bis schop A. Blnyssen van Den Bosch zal het episcopaat vertegenwoordigen tij dens een deel van de bijeenkomst op 13 september in Apeldoorn. De Katholieke Werkgemeenschap wordt net als de humanistische en protestants-christelijke werkgemeen schap in de Partij van de Arbeid, op geheven. De gedachte leeft om geza menlijk een permanente gespreks groep op te richten, maar of dit zal doorgaan staat niet vast. In elk ge val zal in de middagbijeenkomst van de opheffingsvergadering van de KWG gediscussieerd worden over de huidige plaats van de katholiek in de PvdA. Deze discussie zal door mgr. Bluyssen worden bijgewoond. Hij zal zich tot luisteren beperken en dus niet het woord voeren. Het zal de eerste keer zijn dat het episcopaat vertegenwoordigd is bij een bijeen komst van de PvdA. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse botervoorraad is thans opgelopen tot ruim 75 miljoen kilogram. Deze boterberg komt neer op 300 miljoen pakjes. Globaal kan men stellen, dat alle boter die dit jaar werd geproduceerd, in de koelhuizen is beland en er geen pakje van is verkocht in ons land. Uit de statistieken blijkt trouwens, dat de Nederlanders de boter de rug hebben gekeerd. De CBS-cijfers laten zien dat dit jaar tot begin augustus bijna 75 mil joen kg boter is geproduceerd in Ne derland. Een jaar eerder was dit 83 miljoen kg in dezelfde periode. Op 2 augustus j.l. was de voorraad 73 mil joen kg, waarvan 68 miljoen kg was opgeslagen in de koelhuizen van de overheid, die boter desgewenst van de handel overneemt (en ze later als regel met aanzienlijk verlies als koel- huisboter weer afstoot). Intussen zijn de voorraden alweer gestegen en de 75 miljoen kilo-grens gepasseerd. Een jaar geleden was de voorraad circa 50 miljoen kilo bij een hogere produktie. Uit de statistieken blijkt voorts een afnemende belangstelling van de con sument voor boter. Men mag aan nemen, dat de prijs van dit zuivel- produkt te hoog wordt gevonden. Im mers, toen de overheid uit haar im mense voorraden koelhuisboter tegen een lage prijs beschikbaar ging stel len leidde dit niet tot een in totaal grotere omzet van boter. Zeer vele consumenten schakelden over op koelhuisboter, waardoor de afzet van verse boter werd gehalveerd. (Van onze correspondent) PARIJS Het aantal slachtoffers bij de scheepsramp op het meer van Genève is gestegen tot vierentwintig. In een rouwkapel van Thonon-les- Bains staan acht doodkisten. Maar er zijn nog altijd veertien vermisten bij wie dinsdagmiddag nog twee vermis te toeristen moeten worden opgeteld. De kisten zijn overdekt met bloe men, die werden gedeponeerd door inwoners van Thonon en toeristen. Zwitserse duikers hebben op bijna 80 meter diepte de bodem van het Meer van Genève afgezocht, maar niets kunnen vinden. Op nog veel groter diepte is de temperatuur van het water zo dicht bij het nulpunt, dat stoffelijke overschotten er blijven lig gen en niet boven komen. De rechter van onderzoek belast met het antwoord op de schuldvraag heeft dinsdag een zeer groot aantal getuigen gehoord. In de eerste plaats wordt een onderzoek ingesteld naar de toestand van het schip zelf, dat naar boven is gehaald en in een droogdok is gezet. De eigenaar zegt dat zijn schip, een vroegere sleepboot, sedert 1950 driemaal op zeewaardig heid is onderzocht. Volgens de eigenaar waren er 50 reddingsgordels aan boord. Terwijl er 60 opvarenden waren. Tien meer dan het toegestane aantal. Maar die tien extra kwamen er volgens hem niet op aan, want van de 60 waren meer dan de helft kinderen. Dinsdagmiddag arriveerde de eer ste trein met wanhopige ouders uit Metz. Er waren vrouwen bij die lie pen te snikken met een laatste an sichtkaart van hun kinderen in de handen. Boete prinses Radziwill (Van onze redactie buitenland) HENLEY Prinses Lee Radziwill, de zuster van mevrouw Jacqueline Onassis, is gisteren in de Engelse plaats Henley tot een boete van on geveer 260 gulden veroordeeld we gens roekeloos rijden. Met haar sport auto veroorzaakte zij in mei een on geluk, waarbij zij zelf haar neus brak. Die andere „helft' 'werd aan koel huisboter afgezet. Thans is de koelhuisboter (vrijw«) uitverkocht. Uit recente omzetcijfers blijkt evenwel, dat de consumenten slechts zeer ten dele terugkeren naar de verse boter. Het gevolg hiervan is dat de totale boterafzet aanzienlijk is gedaald. In handelskringen volgt men deze ontwikkeling met bezorgd heid omdat blijkt dat het beschikbaar stellen van koelhuisboter niet leidt tot een extra afzet en uiteindelijk de afzet doet dalen ondanks alle kos ten die men aan propaganda be steedt. De botervoorraden zijn overigens geen exclusieve Nederlandse zorg. Toen 1969 een half jaar oud was was er in de EEG een voorraad van ruim 370 miljoen kg, dat is anderhalf mil jard pakjes. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Maandag 2 sep tember zal voor de Maastrichtse rechtbank „de grafschenner" uit Maastricht terechtstaan. De 47-jarige Pierre S., die ervan verdacht wordt een groot aantal graf schendingen in Nederland, Duitsland en België te hebben gepleegd. S., die ook een aantal inbraken ten laste is gelegd, kon eerst na een jarenlange speurtocht op 3 oktober van het vorig jaar in Hasselt worden aangehouden. Zijn verdediger is mr. M. Trypels te Maastricht. (ADVERTENTIE) Het Evoluon: een futuristisch bouwwerk, enig ter wereld. Dynamisch tentoongesteld: de evolutie van onze samenleving, de mens, de wetenschap en de techniek. Het Evoluon: een uitstekend doel voor een dagje uit met uw hele gezin. Airconditioned Evoluon, direct aan de E38. Ruim parkeren; een gezellig restaurant. eindhoven gesticht door philips in 1966 Wij lachen nogal eens meesmuilend over regendansers en regenmakers. Wij denken daarbij aan enigszins simpele zielen, die begeleid op de tam-tam, de vreemdste sprongen maken en velen van ons amuseren met hun pogingen hemelwater op aarde te laten neerdalen. Maar La ten Wij Ons Niet Vergissen. In Gallup, en dat ligt in Mexico, wordt ieder jaar een folkloristisch festival gehouden. De regendansers van de Zuni-indianen waren ook uit genodigd. Voor de folklore! De Zunis dachten daar anders over. Om even in sportieve termen te blijven, ze gingen met de gedachte het strijd perk is van „we zullen ze daar wel eens wat laten zien." Nauwelijks hadden ze hun regen lied en -dans achter de Mg, toen er zich een kostbaar onweer ontlaadde boven het openluchttheater. Op het moment dat de regenmakers het to neel verlieten, gutste de regen op de 6.000 bleekgezichten neer, die (in derdaad) geamuseerd hadden toege keken. De Zuni's stonden toen al lang weer droog, want die weten wat ze afroepen! Het is maar even dat u het weet, de provincie Brabant gaat een grond- wateronttrekkingsverordening in stellen. Een en ander is nog in de maak, want acute werkzaamheden hebben de uitvoering van dit plan tot nu toe in de weg gestaan. Kort om het kan dus nog best wat groter worden. Adjunctgrondwateronttrekkings- verordeningopstellertweedeklas! Nóg even een mededeling: Heidi Richter (24) en Michael Maien (24), acteurs in München, en optredend in de film „Wonder der Liefde II" heb ben hun opdracht uitgevoerd. Het tweetal is deze week vader en moe der geworden van een zoon. Marcus genaamd. Zes pond. In zwartwit en cinemascope. Dat mijn hoofd als een paal bo ven water staat, laat me niet los. Ik heb er het woordenboek bij gepakt. Dat staat als een paal boven water betekent „valt niet te betwijfelen". Kortom mijn hoofd valt niet te be twijfelen.' Het navolgende bericht heeft mij eerst verbaasd, maar daarna ver blijd. Hoewel ik me afvraag... „Sint- NicoJaas heeft kennis gegeven van zijn voornemen om op zaterdag 15 november a.s. in Enkhuizen voet op Nederlandse bodem te zetten." Je zult nu maar setter zijn en dan nog een Ierse! Ik ben van plan ook vandaag voet op Nederlandse bodem te zetten. Maat 43. Arnhemmers: a bas met Abas! Gegroet zijt gij, o lezers. Laat uw gedachten even afdwalen naar Tsje- choslowakije. Morgen is het name lijk 21 augustus. MERIJN. HAARLEM (ANP) De Hoge Raad heeft beslist, dat de klachten van de Haarlemse politie tegen de zestigjarige Haarlemse rechter mr, H. G. Rambonnet wegens belediging door het parket van de rechtbank in Den Haag aanhangig gemaakt zullen worden. Bij deze rechtbank is reeds de zaak in behandeling, waarbij ge noemde rechter verdacht wordt van het feit onder invloed van drank te zijn geweest bij een aanrijding met dodelijke afloop op 22 februari van het vorige jaar in Haarlem. In een interview met „Het Haar lems Dagblad" heeft de rechter ver klaard, dat de Haarlemse politie bij het onderzoek fouten heeft gemaakt. Dit is voor de hoofdcommissaris van politie en voor twee politie-amb- tenaren aanleiding geweest een klacht wegens belediging bij de jus titie in te dienen. DEN HAAG (ANP) Dienstwei geraars uit Vledder, Den Haag, Oegstgeest, Eindhov enen Warnsveld, die in kamp Vledder een vergadering hebben gehouden, hebben daar be sloten om vandaag een demonstratie ve tocht naar het huis van minister Udink (tijdens de vakantie van mi nister Den Toom. ad interim minister van Defensie) te houden om daar hun eisen en grieven kenbaar te maken. In het kort gezegd richten de grie ven van de dienstweigeraars zich er tegen dat ze, als erkende gewetens bezwaarden in veel gevallen geen passende vervangende dienst krijgen en dat de vervangende dienst die hen wordt opgelegd uitgevoerd moet wor den als waren ze in militaire dienst. In kamp Vledder, waar maandag ochtend een korte staking was, is men gisteren onder protest weer aan het werk gegaan. Vier dientsweiger- aars gingen maandag in kamp Vled der in hongerstaking. Hun aantal is gisteren uitgebreid tot zes. De bond voor dienstweigeraars heeft meege deeld dat als woensdag „de bereid heid tot onderhandelen bij defensie niet zal blijken, de dienstweigeraars in Nederland hun protest zullen ver scherpen en fellere acties zullen gaan houden". Een arts in kamp Vledder houdt de gezondheidstoestand van de zes hon gerstakers in het oog. Mocht het zijn, dat ze als gevolg van hun hongersta king niet meer kunnen werken, dan zal aldus een woordvoerder van defensie dat gemeld moeten wor den aan de officier van justitie, om dat ze dan door omstandigheden, af hankelijk van hun wil, nalatig zijn het hun opgedragen werk te doen. In antwoord op een vraag, of de recente acties in kamp Vledder voor Defensie aanleiding zijn het tewerk stellingsbeleid van de erkende gewe tensbezwaarden te herzien, zei de woordvoerder, dat er steeds zoveel mogelijk naar gestreefd wordt de er kende gewetensbezwaarden een plaatsing te geven, die overeenkomt met hun opleiding en mogelijkheden. Defensie beschikt over ongeveer twintig objecten, waar tewerkstelling mogelijk is. Onder meer zijn dat de Deltadienst, de belastingdienst, bij zondere jeugdzorgkampen, de tech nische hogeschool in Eindhoven, het Centraal Bureau voor de Statistiek, de Staatsdrukkerij, het rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening en een aan psychiatrische inrichtingen, waar de gewetensbezwaarden werken als leerling-verplegers, bij de arbeidsthe- rapie, in de administratie of bij de technische dienst. Het totaal aantal gewetensbezwaar den in Nederland bedraagt rond 210. In kamp Vledder verblijft ongeveer tien procent. Die tien procent bestaat uit jongelui, die of 00 plaatsing el ders wachten, of van wie plaatsing el ders moeilijk is vanwege hun onvol doende scholing of onwil om elders te werk gesteld te worden.

de Stem | 1969 | | pagina 9