BEPLANTING OP KRUISPUNT ST. ANNA R r* t*m #11 G.S. van Noord-Brabant ongerust over achtste Prik of pil? HULSTER ZIEKENHUIS VERDIEPING HOGER medische faculteit EEN INSPUITING PER DRIE MAANDEN 't kort \Ter keer moet beter zichtbaar gemaakt worden ^KUNDIG HIER Haarense antiquair verliest voor tweede keer collectie door brand jngs Instituut schap voor ma kSAGE N.S.F. Onoplettend Grote belangstelling bij scliieting Vios ïchieting 's-Heerenhoek inet 71 deelnemers Boete betalen per betaalcliècjne Politieke wil Z wem wedstrij den verkenners in Sas van Gent Nadelen Nuteffect DE STEM VAN WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1969 5 3TERDAMSE politierec), [e maatschappij Tusch;,.' :gens het berekenen Va' ijzen in het Roxy. en ]J theater veroordeeld een boete van 10.000 oU telkens 5.000 gld. voor.' AUSTRALIëRS en een tw zijn om het leven ge. Den zondag een utobua tenlandse toeristen tussen I Brest Litowsk in de Sow. Lipte en omsloeg. Er wa'. I vonden. Het was een E obus, die werd bestui_u Nederlandse chauffeur. djg I schudding heeft opgelopen 1MANNEN van de bu- moestraat en Singel heb- rmorgen in de Amster! nnenstad weer 99 open- ■s gewekt en voor onder. I gebracht naar het bureau, ji overnachten op de Dam I omgeving en op het We-1 it. Onder hen bevonden tenlanders met onvoldoen-1 ddelen of zonder identi- en. Zij zullen als onge-1 jemdelingen over de grens I zet. Twee jongelui worden f den wegens bezit van ver- niddelen en een vervalsing les. JRPELINGEN uit West-1 op 13 augustus naar Au-1 Mieuw-Guinea gevlucht, zo I bestuur van dit gebied I >ekendgemaakt. De West-1 zullen in het grensgebied! vastgehouden totdat men I igegaan waarom zij naar h Nieuw-Guinea zijn ge. verwacht, tot onze diepe de H.H. Sacramenten ie en zorgzame moeder, der, zuster en tante, me- IA VAN HUFFEL an de heer ïes van de Voorde ar. n de overledene in uw oorde oorde-v. Driessche rigitte borde Voorde-Girolami i en Tosca irs-v.d. Voorde rs la, Christianne oorde v.d. Voorde-Neve Liesbeth en Jacqueline v.d. Voorde es en Anniek Voorde ffel Voorde iuffel nst, waarbij u wordt uit- aen op donderdag 21 au- r in de kerk van de H. rna de begrafenis op het il plaatsvinden, uur rozenkrans, at 147 om 9.45 uur. geen rouwbrief hebben 'e advertentie als zodanig bouwen complex ningen it (N.-Br.) arne ingewacht op het DEN HAAG. imes en heren voor het CURSUSSEN mber 19 30 uur 41. mber 19.30 uur imber 10.00 uur 12. mber 10.00 uur lingen bij de directrice adellaan 43, Den B°£ UV.i 1,1 P 1 'i liiyuii 1,51} I 5: i (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Om het ver keer over een veer beter zicht baar te maken zullen nabij het door vele ongevallen berucht ge worden kruispunt St. Annapolder Temeuzen beplantingen van bomen en struiken worden aange bracht. Provinciale waterstaat koopt hierdoor dal het aantal botsingen op deze wegkruising4e- rug zal lopen. Een van de andere maatregelen I |er verbetering van de verkeerssitua tie ter plaatse is het aanleggen van een verhoogd „eilandje" op het mid dengedeelte van de kruising. Dit ge deelte zal verder in een afstekende ïleur worden geverfd en van zoge noemde punaises worden voorzien. Bijna met de regelmaat van een I klok gebeuren op het kruispunt Sint- Anna verkeersongevallen. Afgelopen dag nog werden vijf personen bij I een botsing gewond. In de laatstge- I houden gemeenteraadsvergadering I van Temeuzen klaagde de heer J. M. I Hamelink (P.v.d.A.) dat de door Ge- I deputeerde Staten beloofde verbete- 's-HEERENHOEK -De handboog- I vereniging „Vios" hield een poular- denschieting op de staande wippen. Er waren 60 schutters van 17 ver enigingen. Voor 30 kippen als prijs was bij de schutters grote belangstel ling. Uitslag van de eerste wip. I Hoofdvogel A. A. Geense v. Zorgvliet IteEllewoutsdijk. 1ste zij vogel L. Mey- I aard van Edele - Handboog te Oude- lande, deze schutter nam ook de tweede zijvogel voor zijn rekening, lste bovenkal A. A. Geense van Zorg vliet te Ellewoutsdijk, 2de bovenkal M, Allemekinders van Victoria te Kwadendamme. lste onderkal W- [Voet van Soranus te Heinkenszand. i onderkal Jan v. d. Dries van I Eensgezindheid te 's-Heerenhoek. I lste ldep L. de Jonge van Concordia 's-Heerenhoek. 2de klep: C. West- srp van Eensgezindheid te 's-Hee- I renhoek. 3de klep Jac Platschorre van Zorgvliet te Ellewoutsdijk.Een onder- kal werd door P. Traas geschoten wilde schutter, en de meeste klei- I se vogels had H. v. d. Dries van Concordia te 's-Heerenhoek, 5 stuks. Uitslag van de tweede wip. lste hoofdvogel J. F. Ossewaarde van Doel naar Hoger te Wolphaartsdijk- Me hoofd vogel Jan Jansen, wilde schutter, lste zijvogel C. D. Raas van Vooruitgang te Kwadendamme. 2de zijvogel A. v. 't Westeinde van ADLM te Kwadendamme. 3de zijvogel P. Rijk van Vios te 's-Heerenhoek. 4de zijvogel F. Koens van Spes-Nostra te Ovezande. lste kal J. Goetheer van Juliane te Oudelande. 2de kal J. Bon- ?ers van Zeelandia te Ovezande. 3de kal P. M. Timmerman van Vrije Schutters te 's-Heerenhoek. 4de kal T Koens van Spes Nostra te Ove zande. Meeste kleine vogels C. Baart van Juliana te Oudenbosch, 6 stuks. 's-HEERENHOEK Op de schie- 'ingvan de Vrije Schutters in 's-Hee- senhoek waren 71 schutters van 14 ■'stenigingen aanwezig. Uitslag van 'c eerste wip: Hoofdvogel C. Steen bakker van Victoria te Kwadendam me. Ie zijvogel M. Steenbakker van ■ictoria te Kwadendamme. 2de zij vogel P. M. Timmerman van Vrije- ochutters te 's-Heerenhoek. lste bo- cnkal G. M. Geense van Eensge- endheid te 's-Heerenhoek. 2de boven al W. de Jonge van A.D.L.M. te Cwadendamme. lste onderkal C. 'teenbakker van Victoria te Kwaden- Mime. 2de onderkal M. Verdonk an Concordia te 's-Heerenhoek, bei en bij loting, lste klep F. Koens van opes-Nostra te Ovezande. 2de klep, A de Jonge jr- van Soranus te Hei- kenszand. 3de klep L. Rentmeester ■an Willem-Teil. te Ovezande. Meeste kleine vogels J. Rijk van Vrije «witters te 's-Heerenhoek, 6 stuks. Uitslag van de tweede wip. lste vondvogel C. Steenbakker van Vic- ona te Kwadendamme. 2de hoofd- „1 A. de Jonge Jr. van Soranus e Heinkenszand. lste zijvogel L. v. Boogert van Willem-Teil te Ove- 'ande. 2de zijvogel A. v. d. Dries van ens6ezindheid te 's-Heerenhoek 3de 'jvogel A. v. 't Westeinde van ADLM y kwadendamme. 4de zijvogel A. v. knnderen van Spes-Nostra te Ove- ■ande. de laatste twee bij loting, lste A. v. Zunderen voornoemd 2e kal v. Iwaarden van Victoria te Kwa- endamme. 3de kal Jantje van Iwaar- W Jr van Victoria te Kwaden- I de jongste schutter, 10 jaar. a Rul P. Vette van Concordia te "Heerenhoek- Meeste kleine vogels: Vette voornoemd. 6 stuks. f pipi ringen zo lang op zich laten wach ten. Deze maatregelen zijn het schil deren van het middengedeelte van het kruispunt in een afstekende kleur, het aanbrengen van borden met afpellende snelheden langs de toevoerwegen en van voorrrangsbor- den. Alleen de laatste zijn aange bracht. Het verven van het middenstuk van het kruispunt is geen succes ge bleken. De verf was er na korte tijd afgereden. „We bezinnen ons op een andere methode", zei men ons bij de Provinciale Waterstaat. De vergunning voor het aanbren gen van borden met afpellende snel heden is bij de minister van Verkeer en Waterstaat aangevraagd. „We we ten zelf niet wat we meer aan het kruispunt kunnen doen. Zuiver tech nisch gesproken is het duidelijk en overzichtelijk genoeg. Maar de men sen zien het eenvoudig niet en dan krijg je brokken. Het is te hopen dat een beplanting met bomen en struiken nabij het kruispunt beter resultaat zal opleve ren", aldus de zegsman van Provin ciale Waterstaat. „Persoonlijk vind ik het geen ge vaarlijk kruispunt. Er valt echter te gen onoplettende automobilisten bit ter weinig te doen. Het ongeluk van afgelopen zondag, veroorzaakt door een Belg die zich niets van het overi ge verkeer aantrok, is er een duide lijk voorbeeld van". Dat is de mening van hoofdinspecteur Hubregtsen van de Terneuzense gemeentepolitie. Kost bare wijzigingen aan het kruispunt Sint-Anna, zullen volgens hem niet meer aangebracht worden. „Kenne lijk is het wachten op de aanleg van de internationale tractaatweg, waar in bij Sint-Annapolder een ongelijk vloerse kruising is geprojecteerd. Het huidige kruispunt zal dan tot het ver leden behoren". HAAREN (ANP) Een oude melkfabrieic in Haaren (N. Br.) is gistermiddag totaal uitgebrand. Al leen de muren staan nog overeind. In deze fabriek liad de Harense antiquair Ben Hüsstege zijn werk plaats ingericht, waarin een collectie antiek ter waarde van ongeveer 100.000 gulden stond. Van de verza meling is praktisch niets gered. Elders in de fabriek had de Til- bungse kunstschilder Jan Spit een atelier ingericht. Hij was hierbij ge holpen door het echtpaar Frits en Ria Janssen uit Oisterwijk. De antiquair Hüsstege en het echt paar Janssen werden in maart van dit jaar ook al de dupe van een brand. De heer Hüsstege had op het Haarense kasteel Nemerlaer een hele etage met antiek staan. Het echtpaar Janssen had op de boven ste etage van dit kasteel een ten toonstellingsruimte ingericht, waar op moderne kunstwerken te zien waren. Bij de brand in maart ging praktisch de gehele verzameling verloren. BREDA De provincie fokscha- pendag voor Noord Brabant vindt plaats op vrijdag 29 augustus in de overdekte kalverhal, op het vee- marktterrein in Den Bosch. Er is thans een vrije aangifte van bijna zes honderd dieren. Dit betekent een stij ging van honderd procent in vergelij king met drie jaar geleden. Foto boven: Kruispunt Sint-Anna bij Temeuzen. Dit keer een foto zonder ongeluk. Foto links: De wegkruising St.-Anna is berucht om talrijke botsingen die er zich hebben voorgedaan. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Vanaf 1 sep tember 1959 kan in geval van verkeersovertredingen, waarbij transactie in handen der poli tie mogelijk is. het transacticbe- drag in plaats van met contant geld ook per betaalcheque wor den voldaan. Net zoals bij betaling met con tant geld dient bij gebruik van een. betaalcheque het vastge stelde transactiebedrag te wor den voldaan hetzij onmiddellijk op straat aan de politiefunctio naris of parkeercontroleur, hetzij uiterlijk daags daarna aan het politiebureau. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant zijn zeer on gerust over de gang van zaken rond de vestiging van de achtste medische faculteit. Dat blijkt uit de geleidebrief bij 's provinciale begroting voor volgend jaar, dis de staten gisteren is toegestuurd. Ongerust zijn zij vooral geworden door persberichten over een bezoek van de minister van Econo mische Zaken De Block aan Maastricht. Daar zou verklaard zijn. dat de vestiging van de „achtste" in Maastricht zou behoren tot het maatregelen pakket dat Limburg nodig heeft om zijn werkgelegenheidsprobleem op te lossen. G.S. van Brabant hebben zich daar na tot de minister-president en de ministers van Onderwijs en van EcO' nomische Zaken gewend. Zij hebben van hun ongerustheid blijk gegeven en nogmaals de argumenten die voor vestiging in Brabant pleiten, naar vo ren gepacht. In de geleidebrief geven zij een uit voerig overzicht van hetgeen zij tot nog toe gedaan hebben om de medi sche faculteit naar Brabant te krij gen. Zij hebben besprekingen gevoerd met de minister, met de presidenten- curator van de beide Brabantse hoge scholen en op 2 juni jongsleden met de Brabantse kamerleden. G.S. herhalen, dat vestiging van de medische faculteit in Noord-Brbamt voldoet aan de politieke wil van de overgrote meerderheid van de bevol king in deze provincie. Dat is ook aan de minister meegedeeld en on derstreept door Provinciale Staten. G.S. hebben aan de vaste commis sie voor Onderwijs en Wetenschappen en de vaste commissie voor de Volks gezondheid uit de Tweede Kamer ge vraagd hun de kans te geven het Bra bantse standpunt nader toe te lichten. De commissies hebben laten weten daartoe later wél bereid te zijn. ï'OKlü Na rte vouwfiets nu ook de vouwmotor. Op de foto de Japan se Dax Honda ST 50, een motorrij wiel dat in twee delen uit elkaar ge nomen kan worden en dan in de ba gageruimte van een auto past. De maximum snelheid van het motortje is 70 km per uur, lengte 1.51 mtr. en hoogte 0.90 mtr. G.S. hebben het Brabantse stand punt ook uiteengezet in een nota, die zij toegezonden hebben aan alle le den van de Staten-GeneraaL De curatoria van de Tilburgse en Eind- hovense hogescholen hebben zij ge wezen op het belang van snelle con crete beslissingen over samenwerking of fusie van beide instellingen. Zoals bekend hebben de curatoria laten we ten bereid te zijn tot nauwe bestuur lijke samenwerking, en eventueel sa menvoeging, om in Brabant een nieu we Nederlandse universiteit tot stand te brengen. De vestiging van de achtste medische faculteit wordt be schouwd als 'n belangrijke fase in de uitbouw van het hoger onderwijs in Brbant tot een volledige universiteit. (Van een correspondent) WESTDORPE Zondagmiddag worden weer zwemwedstrijden ge houden voor de verkennersbeweging In het district kanaalzone. De wed strijden vinden plaats in het gemeen telijk zwembad te Sas van Gent. Ook de rowans en senioren uit het gewest Zeeland zuUen dan hun krachten meten in deze watersport. De organisatie van deze zwemwed strijden berust weer in handen van rowanafdeling 177 uit Sas van Gent en Westdorpe». (Van onze medische medewerker) De laatste tijd is in de geschreven pers nogal wat aandacht besteed aan bepaalde inspuitingen waarvan één enkele zou volstaan om vrouwen ge durende enkele maanden onvruchtbaar te maken. Waarover gaat het eigenlijk Sinds geruime tijd experimenteert men met langwerkende inspuitingen van contraceptieve produkten. De produkten die tot nu toe het meeste voldoening gaven hebben een pro- gestone werking, in gewone taal wil HULST Het nieuwe silhouet van het Hulster ziekenhuis St. Li- duina is bijna afgerond. Als de hijskranen over niet al te lange tijd verdwenen zijn, zal het lijken of het ziekenhuis het nooit zonder vierde verdieping heeft hoeven doen. Het nieuwe dak zit er al op. Binnen moet natuurlijk nog van alles gedaan worden om de uitbreiding van Sint Liduina daadwerkelijk te kunnen gebruiken. Zoals bekend zullen op de bijgebouwde etage een verpleeg- en ver- zorgseenheid komen. dit zeggen dat zij ongeveer de eigen schappen bezitten van het vrouwe lijk geslachtshormoon „progesteron". Een inspuiting, b.v. in 'n dosis van 150 mg., is voldoende om het vrij komen van de vrouwelijke eicellen ter hoogte van de eierstokken te be letten. Zonder dat zijn er geen eicel len beschikbaar voor eventuele be vruchting en zonder bevruchting na tuurlijk geen zwangerschap. Deze inspuitingen veroorzaken ais het ware een schijnzwangerschap. Vele vrouwen klagen dan ook van dezelfde nevenverschijnselen als de ze welke men aantreft bij de klassie ke pil. Ze worden humeurig, sukkelen met hoofdpijn, voelen zich vlug moe en nemen gemakkelijk in gewicht toe door vochtopstapeling in het orga nisme. Behalve deze nevenverschijnselen zijn er nog enkele flinke nadelen Dikwijls treedt er onregelmatig bloedverlies op. Hun werkingsduur is veranderlijk en daarenboven is het moeilijk te voorzien wanneer de ovulatie (eisprong) weer normaal zal plaatsvinden Inderdaad, de inspuiting van deze produkten brengt heel het hormonaal huishouden van de ingespoten vrou wen uit het evenwicht. Het is moei lijk te voorzien hoelang na het stop zetten van de inspuitingen alles weer op natuurlijke wijze zal verlopen Niet zelden ziet men dat de normale menstruaties gedurende een lange periode achterblijven. Om al deze redenen lijkt het ons niet verantwoord deze stoffen in te spuiten bij jonge vrouwen. Bij ou- ,dere vrouwen waar de vruchtbaar heidsverwachting zonder belang ge worden is, kunnen er afdoende re denen aanwezig zijn om van deze stoffen gebruik te maken. Een ander niet te onderschatten nadeel is het feit dat de werking van deze produkten niet naar believen kan worden gestopt: eens ingespoten blijven ze ingespoten en blijven ze hun werking gedurende enkele maanden uitoefenen. Indien men het produkt niet verdraagt is er geen middel om het terug uit het lichaam te halen. Anderzijds zijn er ook voordelen aan verbonden. Het nuttigheidsef- fekt is zeer hoog: 0,5 bevruchtingen per 100 vrouwjaren, d.w.z. Dat van 100 vrouwen die gedurende twee jaar normale geslachtelijke betrekkingen onderhouden, er maar één zwanger zal worden. Sommige personen hebben psycho logische bezwaren tegen het nemen van de pil. Ze voelen zich geruster en hun geweten is minder bezwaard, wanneer ze iedere drie maanden een injektie toegediend krijgen, dan wan neer ze iedere dag een pil moeten slikken. De beste toekomst zal deze vorm van geboortenbeperking wellicht heb ben in de ontwikkelingslanden. Hier moet men dikwijls tot massale maat regelen overgaan. De klassieke ge- boortenregelende middelen zijn voor de ontwikkelingslanden meestal te ingewikkeld. Alle geboortenregelende methodes hebben een of ander nadeel. Ze geven gewetensproblemen, ze zijn onhandig, ze storen de intimiteit van de ge. slachtsdaad, ofwel ze zijn niet vol doende veilig. Daar de mam dikwijls degene is die het besluit neemt om aan geboor- tencontrole te doen, is 't niet te ver wonderen dat men zich de laatste tijd ook naar hem is gaan richten op het gebied van geboortebeperkende mid delen. Het nationaal instituut voor de gezondheid van het kind en van de menselijke ontwikkeling van de Verenigde Staten stelden deze maand' 150 miljoen ter beschikking om een pil of inspuiting voor mannen op punt te stellen. Het idee van een contraceptieve pil voor de man be staat al tenminste tien jaar. De meest intrigerende gedachte op dit gebied bestaat er in een pU aan de man toe te dienen waardoor zijn zaadcellen de eigenschap zouden verliezen om in de eicel van de vrouw binnen te dringen. Tot nu toe heeft men dit proces intens bestu deerd bij lagere zoogdieren, maar nu begint men het ook uit te pluizen bij hogere aapsoorten en bij de mens Een handig, goedkoop en bruikbaar mannenpilletje is voorlopig nog toe komstmuziek. Maar de toekomst wordt tegenwoordig vlug werkelijkheid. Toch durven we nu al te twijfelen aan het succes van de contraceptieve pil voor mannen. Onze twijfel is niet gebaseerd op eventuele wetenschap pelijke nadelen, maar wel op psycho logische gronden. We kunnen ons niet indenken dat de doorsnee westerse vrouw voldoen de vertrouwen zal hebben in haar mannelijke partner om hem op zijn erewoord te geloven dat hij zijn pil regelmatig ingenomen heeft. Ons inziens zal ze in deze delicate kwes ties alleen zichzelf vertrouwen. Dit zou meteen de doodsteek betekenen van iedere mannenpil. Br. Iokx

de Stem | 1969 | | pagina 5