Motorpolitie nu ook op de Zeeuwse weg Eenzame vuurtorenwachter Roofmoord Ündhoven VRIJ KOEL Nog geen vonnis in zaak ongeluk op bouwwerk Raad Heinkenszand op bezoek in nieuwe school In gesprek met Proef met surveillance bewees zijn waarde op andere wegen Roeishet mogelijk. oogwater it en.waar /ANDAAG MORGEN POTENTIEEL Schouwburg Terneuzen Aanvragen voor abonnementen stromen binnen ZOMER KANTONRECHTER TERNEUZEN ZEEUWSE VISSERS SPELEN BENEFIETWEDSTRIJD Horeca Sluis zonder vast sluitingsuur? Bruinvis" won zeilwedstrijd zeeverkenners Raad Zuidzande niet naar hearing P. de Deckere donderdag 21 aug: Bet, om 8.41 en 20.57, Hana] en 20.19, Made Drim^, a 23.43, Terneuzen 7.23 etl iimgen 6.52 en 19.24, .31 en 20.47. FILM, CONCERT ENZ. uur :im agent met de stalen 14 j. IIRG ur te paradijzen. 'EN n dokter van St.-Pauli 18 j. issi a.l. ommando's, 14 j. Arenden vallen aan 18 j. Parade Walt Disney, a.l. e: Yellow Submarine, al eff, 14 j. Gongslag te Hongkong ides: Duffy, de vos van 18 j. weden, hel en paradijs, 9e kardinaal, 14 j. AAS Wary Poppins, a.l. Asterix en Cleopatra al, Clambake, 14 j. Rosemary's baby, 18 j. raeula, 18 j. )e ondankbare leeftijd, 18 j, [TOONSTELLINGEN iCRG Stadhuis: werk van Picasso hief: „Zeeland en de Synode" Museum: Werk van J. C. J. agen IE reeshuis: Nederlandse plas- o.a. Dirk Claus, Hans Niek Jong ®G s Expositie Zeeuwse 'ing A TER MUIDEN Raadhuis: Schilderijen en uwwerk van Jos But en R. de Meester de Betzen- RPE Troutzaerte: Beeldhouw- ■ans Cox; grafisch werk van honio en klein plastiek en an Marja van Putten BURG ifskerk Expositie Xeno itelijk Museum Vondsten uit Tijdperk, Romeinse tijd en DIVERSEN BURG jur Walcheren: id van 9 tot 22 uur UBURG irsweide 19.30 uur Handboog- in St.-Sebastiaan. fEE HRC „Mondragon" Verkie. liss Toerist". NGE Heide" 15 uui sschieting. FILM, CONCERT ENZ. pen als onder vandaag LAAS pen als onder vandaag 1NTOONSTELLINGEN BURG al Stadhuis :h werk van Picasso chief: „Zeeland en de e Synode" s Museum: Werk van 1. van Schagen SEE -weeshuis: Nederlandse plas- an o.a. Dirk Claus, Hans is. Niek Jong. RG lis Expositie Zeeuwse iring >JA TER MUIDEN n Raadhuis: Schilderijen e" ouwwerk van Jos But a® R. de Meester de Betzen- ORPE e Troutzaerte: Beeldhouw- i'rans Cox: grafisch werk van thonio en kleinplastiek e" van Marja van Putten. UJURG afskerk Expositie Xeno intelijk Museum Vondsten uit Tijdperk, Romeinse tijd en leeuwen DIVERSEN 3NS lshoven: 19.30 uur: Vertrek oot. TEDE itoren 9 uur: Rondleiding lomaniale Bossen. or deze rubriek tel. Postbus 116 in Middelburg- GEWONE TA.KTIEK? ZEKKEN WE Jl ZE HEEN 4 SCHIETEN OAN OP Z DE STEM VAN WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1969 Strak in het gelid stond een motorsurveillancegroep van de rijkspolitie dinsdag aangietreden voor „De Caisson" in Kruiningen. De groep heeft tot taak het verkeer op rijksweg 58 veiliger te maken. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE De motorsurveillancedienst van de sectie bijzondere ierkeerstaken van het korps Rijkspolitie te Driebergen werkt nu op Rijksweg 58, de belangrijkste vekreersader in de provincie Zeeland. De commissaris van de koningin, mr. J. van Aartsen, gaf gistermorgen bij het restaurant De Caisson aan rijksweg 58 te Ka- lelle het startsein. De commissaris, op wiens verzoek de surveillance- p-oep, die ook elder in het land „opereert", naar Zeeland is geko men, deed dit na inspectie van de 13 stoere, in het wit gestoken berjj- [ers van oranje-wit gekleurde zware motoren, die een snelheid kun- nen ontwikkelen tussen de 150 en 180 km per uur. De mannen ston- en keurig aangetreden op het parkeerplein voor het restaurant, olledig berekend op hun taak die allerminst van risico's is ontbloot. Dit laatste had tevoren de alge meen inspecteur van het Korps lijkspolitie, generaal W. de Gast, luidelijk onderstreept in zijn toe- k tot een groot aantal geno digden voor deze officiële gebeurte- lis. Onder hen bevonden zich o.m. nkele belangrijke politiefunctiona- issen, burgemeesters, leden van iet college van GS en vertegen- voordigers van de Rijkswaterstaat, eneraal de Gast deelde mee, dat iet toezicht op rijksweg 58 in de toe- (VERVOLG VAN PAGINA 1) Tijdens het onmiddellijk ter band genomen buurtonderzoek kreeg de Eindhovense recherche al gauw enig houvast. Verschillende buurtbe woners herinnerden zich dat de we duwe de laatste tijd veelvuldig be- raek had gekregen van een jonge man. Enkelen hadden hem in huis aan fel zien zitten. Geleidelijk aan be- ,:eep de politie dat de neef het meest verdacht moest worden. Nadat V. niet thuis bleek te zijn en daar later ook niet meer kwam, wist de politie welhaast zeker dat Rob V. moordenaar van zijn tante moest üjn. De oplossing kwam vrij onver maandagavond laat. In een de politie te overbluffen de verdachte uit eigener bewe- naar liet hoofdbureau van po litie in Eindhoven. Losjes informeer- hij bij de wachtcommandant: „Ik tb begrepen dat de politie mij no il heeft. Wat is er eigenlijk?" Een uur later gaf hij na stevig verhoor zelf het vo-lledige ant woord. Hij had zich, zo vertelde hij later, verschuild bij een kennis. Van "et geld had hij al ongeveer 1000 kt. Naast de 300 voor de auto, gaf hij er 700 uit in cafés en dergelijke. In en rond Eindhoven neeft hij met enkele vrienden een de bloemetjes buiten gezet. Het heeft hij in de slaapkamer ff 4000), in een portemonnee en een ®ukenkastje gevonden. Bij zijn strooptocht door het huis haalde hij 1 overhoop. Tenslotte brak hij keukenraam open en zette een ®braak in scène. Volgens de politie kwam Rob V. i vriJ vlot met zijn bekentenis. Hij 'erkeerde daarna niet in een uitzon- eerlijke gemoedsstemming. komst volledig zal worden verricht door de verkeersgroep Middelburg. De heer de Gast herinnerde er aan dat de route grens Zeeland- Noord- Brabant - Arnemuiden wel de doden weg wordt genoemd- „Er gebeuren spectaculaire ongelukken", zo zei hij. „In een aantal gevallen zijn die te wijten aan het gedrag van de weggebruiker". Volgens generaal de Gast heeft de districtscommandant van de Rijks politie te Middelburg alles gedaan om aan de situatie op rijksweg 58 het hoofd te kunnen bieden. „Het potentieel bij de landgroepen is te laag", meende hij, „door grote personeelstekorten. We hebben bo vendien te maken met een teveel aan ouder personeel. Daarom zal gezocht moeten worden naar nieu we wegen". De rijkspolitie heeft di verse studies verricht, o.a. over de opbouw van de verkeersgroepen, het personeel en het materiaal. „Door veroudering van de ambte naren", aldus generaal de Gast, „krijgt de surveillance per motor minder aandacht dan die per auto, terwijl de motorsurveillance toch meer effect heeft. We moeten voor al jonge mensen opleiden. Het gaat erom personeel te krijgen dat men taal bereid is om zich op een motor in het drukke verkeer te begeven. Men moet daarvoor goed gevormd en getraind zijn, want de risico's per motor zijn veel groter dan met de auto". In 1966 werd de minister van Justitie voorgesteld om proeven te nemen met jonge mensen op de weg Hilversum - Aalsmeer. Tevoren werd deze route volledig geanaly seerd, waarbij gebruik werd ge maakt van de ervaringen, die de Vooruitzichten voor donderdag tn vrijdag, opgesteld door w K.N.M.I. op iinsdag o® 18.00 uur: vjï.i koel met en toe buien. Weersvooruitzichten in cijfers ge- "tiddeld over Nederland, voor donderdag: aantal uren zon: '°t 8; min.-temp.: van ongeveer Ofrnaal tot 3 graden boven normaal; "®*.-temp.: 0 tot 4 graden onder r®aa.l; kans op een droge periode un minstens 12 uur: 50 procent; Procent 66n ®e'lee' ^roog etmaal: 30 tou>?r ^TÜdag: aantal uren zon: 2 min.-temp.: omstreeks nor- fc. max--temp.: 0 tot 4 graden on- j?,normaal; kans op een droge pe- cent !an minstens 12 uur: 60 pro- mi, .?ns °F een geheel droog et 4(1 procent. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Na onze publika- tie van het seizoenprogramma van de nieuwe Terneuzense schouwburg wordt de stichting „De te Terneu zen samenwerkende culturele instel lingen", die de verschillende voor stellingen organiseert, overstelpt met aanvragen om abonnementen voor het komende seizoen. De T.S.C. laat weten dat dezer dagen in Terneuzen huis aan huis folders zullen worden verspreid met bijbehorend inschrijfformulier voor een toneelabonnement Telefonische aanmeldingen kunnen dus achterwe ge blijven. Porsche-groep van de Rijkspolitie reeds had opgedaan. De proef had goede resultaten. Het aantal ongevallen bleek met ruim 20 procent te zijn teruggelopen en dat het gedrag van de wegge bruiker aanzienlijk was verbeterd. Spoedig kwam de weg Tilburg - Breda aan de beurt voor proefne mingen- Ook hier zijn al goede re sultaten geboekt. „Er zijn wegen", zei generaal de Gast, „die nog moeilijker zijn dan rijksweg 58, maar vooral In de zo mermaanden is het op deze weg ontzettend druk. Daarom is surveil lance hard nodig." De snelle sur veillance zal worden afgewisseld met een minder snelle controle dienst door middel van auto's, die uitgerust zijn met radio, radar en foto-apparatuur. De groep die belast is met deze manier van suveilleren wordt de traffipax-surveillance ge noemd. De wagens vallen niet op. De gedragingen van de wegge bruiker kunnen dus zeer nauwkeu rig worden geregistreerd. Opvallen de en minder opvallende surveillan ce zullen elkaar afwisselen. Perma nent tien man inzetten is volgens de heer De Gast onmogelijk. „Dan zouden wij", zei hij, „veel meer mensen nodig hebben. Niet elke dag zal worden gecontroleerd. Het is al belangrijk, dat men weet dat er ge surveilleerd wordt". Commissaris, mr. J. van Aartsen zei: „De toename van het verkeer op rijksweg 58 zal in de toekomst nog zwaarder gaan wegen. Het blijft een zeer gevaarlijke weg, zo lang de nieuwe vierbaansweg nog niet is gerealiseerd. (1973 Red.). Ik ben bijzonder blij met deze extra controle. Het slecht gedrag van de weggebruiker is vaak oorzaak van ernstige ongelukken. Neem b.v. de verkeerde inhaalmanoeuvres. De preventieve werking van de surveil- lancegroep is bijzonder groot. Nu men weet dat er controle is zal er beter worden opgepast". De heer van Aartsen wenste de mannen van de motorgroep veel succes met hun werk dat volgens hem wel een be paalde mentaliteit vereist. (Van onze correspondente) TERNEUZEN De aannemer H.C. van T. uit Axel moest zich als hoofd van een bouwonderneming voor de kantonrechter te Terneuzen verantwoorden, omdat er op 28 april van dit jaar in een woning die werd verbouwd aan de Nieuwendijk, zou zijn gewerkt op een balklaag die slechts gedeeltelijk was afge dekt. De 65-jarige A. Koekoek schoonvader van de opdrachtgever, die zich boven op de steiger be vond, viel tussen de balken op de vloer en overleed enkele dagen la ter. Van T. zei dat het ongeluk ge beurde bij het wisselen van de stei ger voor verdere werkzaamheden. Er is hoogstens vijf minuten een opening tussen de balken geweest. Herhaalde malen had Van T. tegen het slachtoffer gezegd, dat hij het niet raadzaam achtte, dat hij op de steiger kwam. De heer Koekoek deed dit echter toch. Van T., die zelf ook aanwezig was toen het on geluk gebeurde, zei, dat hij tijdens het draaien van de steiger opeens een doffe klap hoorde en toen de heer Koekoek beneden zag liggen. Als getuige in deze zaak trad op de heer J. Dieleman, controleur bij de arbeidsinspectie, die vertelde twee dagen na het ongeval op de bouwplaats te zijn gekomen. Vol gens deze getuige waren er geen doeltreffende middelen gebruikt om te voorkomen, dat een der werkne mers tussen de balken zou vallen. De zaak werd aangehouden het horen van getuigen. voor (Van onze correspondent) BRESKENS Ten bate van een gehandicapte Belgische collega' in zijn woonstreek bekend als visser „Sam", hebben de vissers uit Breskens en Zeebrugge een voetbalwedstrijd gespeeld, waarvan de opbrengst voor Sam bestemd zal zijn. De wedstrijd werd in het stadion De Staye in Heist ge speeld, waar de Bressianen met 72 aan het langste eind trokken. De stand bij rust was nog 22. De belangstelling bij deze unieke interlandwedstrijd was verrassend en meer dan 1000 bezoekers, onder wie burgemeester 3. Eek hout van Breskens, moedigden hun favorieten aan. De opbrengst was dan ook boven verwachtingen. Twee bussen Breskense supporters waren naar Heist getrokken om hun favorieten in België de nodig steun te verlenen. Tijdens de rust werd het feest opgeluisterd door een fanfarekorps en een aantal majorettes die de Nederlandse supporters zowel van als naar de auto bus geleidden. De organisatoren van dit originele sportgebeuren kunnen met veel genoegen terugkijken naar de enige dag waarop ooit Nederlandse en Belgische vissers elkaar op het voetbalveld de loef hebben afgestoken. „U verstaat geen Nederlands?" „Nein", zei de Duitser H.R., gedo- micileerd te Westdorpe, ferm. Kan tonrechter mr. C. v®n Hees, las de personalia en de Duitser bevestigde deze steeds met: „Ja, ja". Zijn zaak werd dan ook verder maar in het Nederlands afgehandeld. R. was na sluitingstijd in een café te Sas van Gent gesignaleerd. Hij wist niet dat er een sluitingsuur bestond. Reke ning houdend met deze onwetend heid eiste de officier van justitie, mr. H. Frey, vijf gulden boete, „anders is het vijftien gulden". De kantonrechter ging nog verder en sprak een schuldigverklaring uit zonder strafoplegging, waarop de Duitser: „Ach so!" De man in wiens café de verlate bezoeker was geweest, J.F.J. uit Sas van Gent, moest ook terecht staan. Hij had voortdurend om ver gunning gevraagd om zijn café lan ger open te mogen houden, maar dit werd hem steeds geweigerd, al dus J. „Daarom ben ik er toch maar mee doorgegaan". Nadien had hij „te hooi en te gras" wel de begeerde vergunning gekregen om enkele dagen per week zijn café langer open te mogen stellen. De officier noemde de wijze waar op J. op de afwijzing reageerde erg kinderachtig en eiste f 25,-. De kan tonrechter veroordeelde de caféhou der tot f 15 boete. (Van onze correspondent) SLUIS Op de openbare verga dering, die de gemeenteraad van Sluis donderdagavond belegt, zal o.m. het voorstel van b. en w. naar voren worden gebracht om een wij ziging aan te brengen in de plaatse lijke politieverordening waardoor het sluitingsuur van de horecabedrijven kan komen te vervallen. Hiernaast zullen enige subsidiever zoeken van o.a. het oecumenisch vor mingscentrum Hedenesse, de Stich ting Omloop Zeeuwsch-VIaanderen en van de plaatselijke tennisvereniging worden behandeld. 1—1 - Van onze correspondent) BRESKENS Door de voort schrijdende techniek zijn twee vuurtorenwachters uit Breskens genoodzaakt elders hun boter ham te verdienen. Tot 1 oktober n.l. zal de vuurtoren in Breskens nog slechts worden bemand door één man en wel door de heer W. J. van Noord. Daar alle moderne schepen voorzien zijn van radar installaties heeft het loodswezen in Vlissingen het onverantwoord geacht om de toren nog langer volledig te bezetten. Een volledi ge bemanning bestaat uit drie mensen. Hierdoor komt het dat twee beoefenaars van het door vele mensen als romantisch be stempelde beroep vanaf 1 okto ber niet meer in de meer dan honderd jaar oude vuurtoren te vinden zijn. De heer P. C. Brandt zal op wachtgeld worden gesteld en de heer J. Jansen is een werk kring op een lichtschip in het vooruitzicht gesteld. De heer Van Noord, de man die dus als enige op de zwart-witte toren achter blijft, vindt het jammer dat het zo gelopen is. „Ik ben nu al tien jaar op de vuurtoren en het is altijd jammer wanneer je hoort dat twee collega's, met wie je een hele tijd prettig hebt samen gewerkt, overbodig zijn gewor den. Maar ja,„zo berust hij", het is nu eenmaal de vooruitgang van de techniek en ik ben eigen lijk toch blij dat die er is. De heer Van Noord die op 1 oktober als laatste man op „zjjn" vuurtoren achterblijft. (ADVERTENTIE) Walts die Spar vandaag weer voordelig. •>1 YERSEKE Door diverse groepen zeeverkenners uit Zeeland en Bergen op Zoom werd te Yerseke een kader- bakzeilweekend gehouden. Na het hij sen van de vlaggen werd een brood maaltijd genuttigd en werd door de deelnemers kennis met elkander ge maakt. Hierna volgde een filmpro gramma met o.a. „Verse mosselen". Gezamenlijk werd een excursie ge maakt nar de oesterputten en het kreeftenpark „Clesmi". In het Vracht schip werd de deelnemers een mos selmaaltijd aangeboden en werden nadere gegevens verstrekt over de te houden zeilwedstrijd om de wissel beker van de Yersekse Courant. Aan de wedstrijd werd deelgenomen door 13 vletten, n.l. 8 uit Vlissingen, 3 uit Yerseke en 2 uit Bergen op Zoom. Het startschot werd gegeven door burgemeester Pijl Hogeweg. De uit slag was: 1 Bruinvis, Yerseke, boot- cdt. M. Eckhardt (wisselbeker); 2 Zwaardvit, Yerseke .bootedt. B. Roo- ze; 3 Zeehond, B. op Zoom, bootedt. H. Vogelpoel: 4 Zwaardvis, B. op Zoom, bootedt. P Andriesen; 5 Pinta, Yerseke, bootedt. D. Sandee; 6 Argo, Vlissingen, bootedt. B. Gillissen; 7 Pe gasus, Vlissingen, bootedt. R. v. d. Schaar. De wisselbeker werd door de burgemeester uitgereikt, terwijl aan alle bootcommandanten een herinne ringsoesterschelp werd aangeboden. Wedstrijdleider was T. v. d. Have, de algemene leiding van het kamp was in handen van schipper J. J. v. Loo. (Van onze correspondent) HEINKENSZAND Burgemeester mr. M. Somers is na een korte raads zitting met zijn raadsleden de nieuwe openbare lagere school gaan bezich tigen die sinds het nieuwe schooljaar in gebruik is genomen. Het enige punt waarmee de raad moeite had bleek het toekennen van een naam voor het aan te leggen plein. De heer De Leeuw stelde voor het plein te noemen: het v. d. Biltplein. De heer v. d. Bilt moet voor de ge meenschap Heinkenszand in het grijze verleden zijn sporen hebben ver diend. Wat hij precies heeft gepres teerd is echter niet bekend. En alvo rens nu definitief een plein naar hem te noemen moet hiernaar een nader onderzoek worden ingesteld. Het verzoek van het bestuur der r.-k. Kleuter- en lagere school om gelden beschikbaar te stellen voor de aanleg en ombouwkosten verbonden aan de omschakeling op aardgas van de stookinstallatie van heide scholen kon de goedkeuring van de raad niet wegdragen. Men achtte de bestaande verwar mingsinstallatie nog te kort geleden aangeschaft om reeds nu weer voor zieningen hieraan te gaan treffen. Wel werd goedgekeurd het verzoek van het bestuur van de vereniging tot stichting en in standhouding van een christelijke school te Heinkenns- zand om de beide muren in beide lokalen die aan het verkankeren zijn te herstellen en tot de inrichting tot een leermiddelenberging van de voor malige kolenbergimg. (Van onze correspondent) ZUIDZANDE Met algemene in stemming heeft de gemeenteraad van Zuidzande besloten om geen gebruik te maken van de gelegenheid die ge boden wordt om de hearing bij te wonen die de leden van de Eerste Kamer op 9 september in Oostburg zullen houden. De raadsleden beslo ten echter wel een schrijven te rich ten aan dit college om hun ongenoe gen te uiten over de manier waarop deze een dergelijke belangrijke zaak hebben behandeld. Men zal er tevens aan toevoegen dat de raad het de hoogste tijd acht dat er eindelijk eens een beslissing uit de bus komt, zodat de bevolking van de betrokken ge meenten weet waar zij aan toe is. In deze vergadering besloot de raad voorts om de grond van de heer J. de Hullu voor de som van f 13.000, aan te kopen. Deze grond is bestemd om er een gymnastieklokaal op te bouwen. Bij de rondvraag zei de heer A. Kools van mening te zijn dat het aantal leerlingen van de lagere school in Zuidzande groot genoeg was om de aanstelling van een derde leerkracht te rechtvaardigen. De voorzitter deelde de raad mee dat er reeds een dergelijk verzoek was ingediend maar dat dit was af gewezen. IN september viert de Nieuw-Namen- se fanfare Scheldezonen zijn hon derdjarig bestaan. Voorzitter P. de Deckere en zijn bestuur hebben het druk met de voorbereidingen van de festiviteiten rond dit jubileum. De heer De Deckere: „Ja er zijn natuur lijk allerlei zaken te regelen. We zijn op zoek naar onze oude vaan dels. We hebben er nog twee. Maar er gaan verhalen, dat ergens op de zolder van het Nieuw-Namense ge meenschapshuis een zeer oud vaan del moet liggen van vóór 1903. We hopen het te vinden". „ONS dertig leden tellende korps heeft een uitgebreid programma opgezet voor 13 en 14 september. Niet min der dan acht muziekverenigingen zullen worden uitgenodigd om die zaterdag en zondag in Nieuw-Namen te komen spelen. Het zijn gezelschap pen van Clinge, St.-Jansteen, Hei kant, Vrasene, Graauw, Lamswaarde, Meerdonck en Kieldrecht". „HET concours speelt zich af op en rond de kiosk, in de tuin van de pas torie. Het wordt op zondagmiddag ge houden. De zaterdag wordt bestemd voor het eigenlijke feest. Dan is er een feestvergadering om vijf uur waaraan zal worden deelgenomen door het hoofdbestuur van de r.k bond van fanfare, en harmoniegezel schappen in het bisdom Breda, door de besturen van alle verenigingen, die aan het concours deelnemen, en na tuurlijk door de leden en ere-leden van de fanfare Scheldezonen. TIJDENS de feestvergadering zullen vooral de jubilarissen van de vereni ging worden gevierd en onderschei den. Twee leden, F. van Dam en C. van Ecken, zijn zestig jaar verbonden aan ons korps; drie (C. van Rooyen, Th. Kindt en L. Verstiggelen) vijftig jaardrie (J. nan Ontbergen, L. van Vlierberge en H. heenknecht) veertig jaar en tenslotte twee (G. van Ecken en JV ermeerssen) vijfentwintig jaar".

de Stem | 1969 | | pagina 3