Reserve NAVO- officieren in Breda Stijn Streuvels: een „analfabeet die anderen liet lezen Plezierboot slaat om: minstens acht doden Zeeuwse tentoonstelling feek lang te gast in West-Brabant Suikeranalyse passend werk voor onderwijzer, meent G.S. en krijgt secretaris ERSTE CRNOOI EEERT ag I.45 r achter It Congres Rondrit Brazilië klopte Paraguay: 3-0 IJzendijke verkoopt woning Tivoli 4 Jachthaven van Ellewoutsdijk feestelijk geopend Stamboek varkens en schapen Vriend Meer Bron Drie van Breda III Drie van Breda I Drie van Breda li Aardgas in Schoondijke sportredactie) De algemeen se- voetbalvereniging ïeer M. B. van de overwogen af te tre- kke werkzaamheden, heeft hij echter be- let bestuur te treden, ndere bestuursfunctie vergadering van Vlia. ra-gesteld dat de heer et algemeen secreta- men, terwijl de heer ie dan 't tweede pen- ip zal gaan bekleden, op 27 augustus op de ene ledenvergadering voetbalmedewerkers Op het gemeen- aan de Hansweertse uisweert een voetbal sgevonden, waaraan aen door de eerste en van de voetbalver. F. '24 uit Hulst, Ro- Vlerwe Boys uit Dor- ise Boys uit Fijnaart, iserende vereniging loys. De belangstel- lernooi was groot. :erste elftallen: 1, 2. en 3. na straf- ur en Hansweertse we Boys, 5. Kaaise elftallen: 1. Kaaise 3. en 4. na straf- we Boys en Hans- :n 5, Robur. ,.„'d ost niks! Koop Niemeyer. Als ie u tot nu toe r dan uw aan- taar Niemeyer uw geld terug! SZ 3469 DE STEM VAN DINSDAG 19 AUGUSTUS 1969 (Van een onzer verslaggevers) BREDA - GILZE-RIJEN „Als ■speciale attractie laten we u hier Je Phantom zien", klonk het trots vanaf de verkeerstoren van de vliegbasis Gilze-Rijen. In de ver te verscheen een rookpluim, ivaarna het Amerikaanse jacht- I vliegtuig boven de baan ver- I scheen. Speciaal voor het bezoek Ivan 30# reserve-officieren uit de IxAVO-landen was het uit Soes- I terberg gekomen, waar de Ame- I rikaanse luchtmacht sinds kort |«ver een aantal van deze hyper- I moderne vliegtuigen beschikt. De officieren, afkomstig uit vrijwel li'le NAVO-landen met uitzonderling Ivan Portugal Griekenland, Luxem burg en IJsland, zijn een week te gast Ivan de Algemene Vereniging van Ne- Iderlandse Reserve-Officieren (AVN- IrO) en ondergebracht in hotels en ■motels in Breda, Roosendaal en Zun- rt. Een aantal vrijgezellen en otfi- ■cieren zonder gezin zijn gelegerd in ■het Prins Bernhard-paviljoen van de |kma Het doel van het bezoek van de of- Ifideren is het bijwonen van het 22-ste I ngres van de Confédération interat- |liée des officiers de réserve (CIOR), |dat donderdag in Breda op de KMA ■plaatsvindt. Daar zal onder andere ■spreken generaal Andrew J. Goodpas- Iter, ée pas benoemde NAVO-bevel- Ijiebber van de geallieerde strijdkrach- ■ten in Europa. Verschillende staats- I hoofden van de N AVO-landen heb- |ben een boodschap gericht tot het ■congres, waaronder president Nixon loan de Verenigde Staten en ook prins |Bernhard. De hoge gasten zijn in de loop van .zondag in Breda aangekomen, waar ■zij door leden van de AVNRO werden I opgevangen en van informatie voor- I zien. Het merendeel van de officieren, [waaronder zich prins Peter van Grie kenland en de staatssecretaris van de [Landesregierung van Beieren bevin den, is afkomstig uit Amerika. Velen |van hen hebben hun gezin meege- om aan het congres een Euro- pese vakantie vast te koppelen. Precisiewerk De gasten hebben een omvangrijk Programma voor de boeg. Gisteren liegen zij op de vliegbasis Gilze-Rijen 1M herhaling van de vliegshow van Ingelopen zaterdag te zien. Het weer nu aanzienlijk beter zodat het vliegprogramma kon doorgaan. 1 bewondering oogstte het preci- I sie-parachutespringwerk van de Roo- Istiidaalse paracommando's, die giste- I ren in tegenstelling met zaterdagmid- I tat <?P hun landingsplaats ter grootte I één vierkante meter terechtkwa- I ®en. Naast de komst van de Ameri- Ikaanse Phantom hadden de organi- lffloren voor nog een verrassing ge- I sargd, namelijk de komst van een I ®gelse Canberra-bommenwerper I w een ^as's *n Duitsland. De gasten lteochten ook de tentoonstelling in I hangar 401, die voor de „open dag" ''as ingericht. I, „og bezoeken de officieren het l'reluon in Eindhoven en maken zij I Mi rondrit door de provincie, terwijl I® morgen een bezoek wordt ge- I ''acht aan Amsterdam en het LageT- la"seum in Leiden. Donderdag begint IMe middag het congres, nadat er in I °?™nduren een rondvaart door de lirt 's Semaakt. Na het congres I p ve siaatssecretaris van defensie I a, Haex, de reserve-officieren IJ receptie op de KMA aan. Vrijdag I «2? men een bezoek aan de Delta- I -)] ln' 's avonds op de Gene- I sant ii Den Haag een diner-dan- l^'-^wdt gegeven. Zaterdag brengt I L J^slotte een bezoek aan de tap- 1106 Delft. de groep bevindt zich ook I j aan-tpl medische officieren. Zij I en een bezoek aan het medisch- Ifc ®sch laboratorium van TNO I sisii l wa^ een aantal lezingen I jj gebied wordt gehouden. 13 H» i een g™!0 groep officieren l 'facht gerplaats Oirschot onderge- waar zij gedurende de week I Het•?rtPr°gramma zullen' afwerken. I!il£0erend comité van het CIOR 1 Hvaalf da®morSen om kwart voor I TiiHiv, een krans leggen bij het be- r'ib-smonument op de Grote u Ereda, waarna het zal wor- tn vangen door de burgemeester "s gemeenteraad. Verschillende landen; verschillende petten. (Van onze correspondent) PARIJS Zeker acht personen onder wie vier kinderen zijn ver dronken en tenminste 11 worden nog vermist nadat een pleziervaartuig gisteren op het meer van Genève was omgeslagen. Volgens de politie hebben redders 8 lijken geborgen tot wegens de in vallende duisternis het zoeken naar acht kinderen en drie volwassenen moest worden gestaakt. De politie zei dat de kans zeer gering moet worden geacht dat de vermisten morgenoch tend nog levend worden aangetroffen. Er waren 53 opvarenden op de ple zierboot, de Fraidieux, een verbouw de sleepboot. Onder hen bevonden zich 31 kinderen, allen uit een plaat selijk vakantieoord. De boot zonk op een afstand van ongeveer 70 meter uit de oever. Een Franse douanebeambte, die het ongeluk zag gebeuren, zei dat alle kinderen door een grote golf naar een zijde waren gerend. De boot, die zonk tussen de Franse badplaatsen Evian-Les-Bains en Thonon-Les-Bains aan het meer, behoorde toe aan Emile Richard, wiens dochter de Fraidieux bestuurde. De politie deelde mee dat drie kin deren en zes volwassenen in een zie kenhuis werden behandeld voor ver wondingen of shock en dat 16 kinde ren en vier leiders uit de vakantie kolonie naar de kant wisten te zwem men of gered werden. Men verwacht dat het dodencijfer nog kan stijgen. De justitie heeft een onderzoek la ten instellen. Het schip was berekend op ongeveer 40 passagiers, terwijl er 50 aan boord waren. De plezierboot de Fraidieux. ASUNCION (ANP) Brazilië heeft in Asuncion Paraguay versla gen met 3-0 in een wedstrijd, die meetelt voor de voorronden van het wereldkampioenschap. In de eerste helft waren de Brazilianen al opper machtig, maar het duurde tot de 70ste minuut, voordat de oud-we reldkampioenen de score openden. Jairzinho, in de 83ste minuut, en Edu, enkele seconden voor het eind signaal, bepaalden de eindstand ten slotte op 3-0. Stand groep 11: Brazilië 3 6; Pa raguay 3 4; Columbia 4 3 Venezue la 4 1. In Lima bleef Peru met 3-0 de baas over Bo-livia. Peru zette gedu rende een groot deel van de wed strijd de Boliviaanse defensie onder zware druk. In de 36ste minuut zorgde Cubillas voor een voorsprong van 1-0. Vier minuten later ver grootte Challe de voorsprong tot 2-0. Gallardo maakte er in de 58ste minuut 3-0 van. Stand groep 10: Peru 3 4: Bolivia 3 4; Argentinië 2 0. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE De gemeenteraad van IJzendijke heeft conform het voorstel van b. en w. besloten de woning Tivoli 4 te verkopen tegen liet hoogste inschrijvingsbedrag, 13.000,—. Een krediet van 1500,werd be schikbaar gesteld voor de overname van de inventaris van het jeugdge- bouw, met uitzondering van de to- neelrequisieten. De raad besloot voorts om in het kader van de realisering van het uit breidingsplan de Kleine Jonkvrouw 1 van de heer P. B. Haverbeke aan te kopen. LUDWTG MIES van der Rohe, een van de „reuzen" van de moderne ar chitectuur, is in een ziekenhuis in Chicago overleden. Hij was 83 jaar. (Van onze correspondent) ELLEWOUTSDIJK Zaterdag middag werd op feestelijke wijze de jachthaven van Ellewoutsdijk officieel geopend. Aan de officiële opening voorafgaande werden de genodigden ingescheept op het Bel gische jacht ..Weltevreden". Te 14.10 uur voer dit de Westerschelde op vanuit de nog niet officieel ge opende haven. Dit gebeurde offici eel hij de terugkeer van deze tjalk die daartoe een koord waaraan bal lons waren bevestigd moest ka pot varen hetgeen onder luid getoe ter van de in de haven gelegen scheepjes gebeurde. Eenmaal aan wal, werd de gemeentevlag gehesen naast de inmiddels vrolijk wapperde driekleuren van België en Neder land. Burgemeester D. Lodder wees op de oorspronkelijke bedoeling van de haven van Ellewoutsdijk t.w. een agrarische haven te zijn. In de loop der jaren is deze bestemming ver loren gegaan en bleek er een toene mende interesse te ontstaan voor een jachthaventje. Het initiatief om te komen tot het ombouwen van de ze haven tot jachthaven is geboren bij de heer C. Flipse uit Ellewouts dijk, Volgens burgemeester D. Lod- der is de jachthaven reeds nu weer te klein. Hij ontkende dan ook ten stelligste de zienswijze als zou de Westerschelde niet een aangewezen watersportgebied zijn. Mede in ver band hiermede hoopt hij, en dan met steun van de zijde van het mi nisterie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, ten oosten van de huidige haven een nieuwe grotere jachthaven te kunnen rea liseren. Tenslotte volgden enkele wedstrijden, die vee] publiek trok ken. (Van een onzer verslaggevers) De Zeeuwse Stamboeken van var kens en schapen organiseren op vrij dag 29 augustus a.s. op de Grote Markt te Goes hun jaarlijkse ten toonstelling. Het aanvangstijdstip is gesteld om 10 uur 's morgens. In totaal zullen op deze dag vain 80 inzenders 460 varkens en schapen, waarvan 6 zeugen met biggen de Grote Markt te Goes bevolken. De inzending schapen vormt met 259 dieren de meerderheid in getal. Een interessante afsluiting van de in dividuele beoordelingen bij de scha pen zullen in de middaguren de keu ringen vormen van de kampioen schappen, fok- en bedrijfsgroepen. Vooral de rubriek fok- en bedrijfs groepen zijn goed bezet. Het aantal ingeschreven varkens, behorend tot het ras Nederlands Terhole Excelsior Sedert een jaar be schikt de muziekvereniging Excel sior van Terhole over dirigent Et. Rottier (21) uit De Klinge (B.). Et. Rottier behaalde onlangs aan het conservatorium te Gent een dub bel laureaat n.l. een eerste prijs met onderscheiding voor notenleer en een eerste prijs met onderscheiding voor tuba. Het gemeentebestuur van De Klin ge apprecieerde de prestaties van deze jeugdige musicus. Met zijn ouders werd hij in het gemeentehuis ontvangen, waarbij burgemeester J. Hendrickx hem toesprak. Excelsior bracht hem bij deze gelegenheid een serenade. Kloosterzande Botsing In Kloosterzande werd de wagen van de Belg C. M. V. gis teren aangereden op de kruising Ju- liananstraat-Hulsterweg. De heer M. uit Kloosterzande verleende de Belg geen voorrang. De heer V. had enke le lichte verwondingen. De heer M. uit Kloosterzande kwam met de schrik vrij. Beide wagens liepen scha de op. Sint-Jansfeen Receptie Op 24 augustus zal in het verenigingsgebouw St. Jansteen een receptie worden gehouden ter ere van Zuster Martina. Zij is 25 jaar wijkverpleegster van het Wit-Gele Kruis: t.w. vier jaar in Dinteloord, 16 jaar in Rucphen en 5 jaar in St. Jansteen. Zuster Martina is naast wijkverpleeg ster ook overste van het klooster te St. Jansteen. Laradvairken, bedraagt voor deze Cen trale fok'kerijmeetmg 184 stuks. Door de fokgroep Nederlands Land- varkens uit Zuid-Holland zullen 4 dekberen, 3 zeugen met biggen en 13 dragende zeugen naar deze tentoon stelling worden ingezonden. Voor de bedrijfscollectie-keuringen zijn 19 collecties aangegeven. Deze bedrijfs- collecties, bestaande uit 3 zeugen van één jaar of ouder, geven een goed beeld van het kwaliteitsniveau op de individuele fokbedrijven. De eerst geplaatste dekberen uit de oudste rubrieken zullen, voorzover deze met een IA, IB en IC prijs zijn bekroond, in de namiddag worden gedemonstreerd. In aansluiting hier op zullen de kampioenen worden aan gewezen. Een interessant onderdeel van deze demonstratie zal de in te richten stand vormen, waarin geslachte var kens ingedeeld naar kwaliteit zullen worden tentoongesteld. Tevens zal er gelegenheid zijn in deze stand deel ts nemen aan een classificatiewed strijd, waarbij tevens het gewicht van de geslachte varkens moet worden geschat. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Tweede Ka mer uit Gedeputeerde Staten heeft zich uitvoerig verdiept in het pro bleem van een juist afgestudeerde onderwijzer met hoofdakte, afkom stig uit Westdorpe, die tijdelijk werk als laborant in de suikerfabriek te Sas van Gent kreeg aangeboden, maar dit werk weigerde en een be roep op de werklozenwet deed. De onderwijzer zal spoedig in mi litaire dienst moeten en het was hem onmogelijk om de korte tijd, die hem van de wapenen scheidde, een baan als onderwijzer te krijgen. Via het Gewestelijk Arbeidsbureau werd hem een baantje als laborant op de sui kerfabriek aangeboden, omdat het toch juist campagne was. De onder wijzer kon f. 248 bruto per week ver dienen. De man bedankte echter voor de eer, omdat hij dit geen pas send werk vond. Hij meende in aanmerking te kun nen komen voor een werklozenuitke ring, maar b. en w. van Westdorpe weigerden die. „Laborant zijn voor zo korte tijd, is beslist wel passend voor iemand met uw opleiding, die een paar maanden niet in zijn eigen beroep te werk kan worden gesteld", zo beslisten zij. „Ergo: u bent vrij willig werkloos en de geldkist blijft dicht". De onderwijzer bracht het voor G.S. en zei in een gloedvol betoog, dat het natuurlijk de jaarlijkse koorts rondom de suikerbietencampagne was, die het Gewestelijk Arbeidsbu reau had doen besluiten hem naar de reageerbuis te doen verwijzen. „Maar ik heb niet gestudeerd om in een fabriek te gaan werken!", con cludeerde hij. G.S. vonden dat ook niet, maar dat was dan ook nooit beweerd. Het ging om tijdelijk werk van intellec tuele aard met een goed salaris. De onderwijzer had het ten onrechte ge weigerd, zo meende ook de Tweede Kamer uit G.S. en zij gaf b. en w. van Westdorpe groot gelijk. (Van onze kunstredactie) BREDA Dat Frank Lateur over leden is, zal weinig mensen iets zeg gen. Dat Stijn Streuvels (zijn pseu doniem) gestorven is zal velen aan spreken. In zijn Lijsternest te Inge- bigem bereikte hij de leeftijd van bijna 98 jaren, waarin hij door talloze boeken velen aan het lezen heeft ge zet. Zijn ongecompliceerde schrijf trant heeft tallozen geboeid en ande ren kritisch laten reageren („de schrijvende bakker"). Hij reageerde nooit direct op kritiek, maar toen hij bijvoorbeeld enkele jaren geleden Hubert Lampo in zijn grote biblio theek rondleidde zei hij „Dat is nu de bibliotheek van een analfabeet". Zeventig jaar geleden kwam zijn eerste grote boek „Lenteleven" op de markt. Het werd de aanloop van een grote reeks romans, die zijn naam tot ver over de grenzen bekend maakte. De Vlamingen hebben Stijn Streuvels vaak de Nobel-prijs toege dicht. Het kwam er niet van. Frank Lateur was een neef van Guido Gezelle. Hij was voorbestemd, als zijn vader, om bakker te worden. Hij heeft voor de oven gestaan, maar zette zich intussen hardnekkig aan het bestuderen van Duits, Engels, Deens, Spaans, Italiaans en Russisch. Via het beheersen van deze talen leerde hij ook de literaire meesters van zijn tijd ontdekken. Hij begon kleine stukjes te schrij ven, maar moest om den brode bak ker blijven. Zij allereerste werk ver scheen in 1892. In „Van nu en straks" en „Vlaams en Vrij" publiceerde men zijn proza. Vanaf 1905 kon hij van zijn pen leven. Stijn Streuvels vertaalde ook de buitenlandse meesters die hem had den betoverd: Tolstoi, Björnson, Brentano werden toegankelijk voor de Vlaamse lezer. Maxim Gorki was een vriend van hem. Streuvels' hartstochtelijke belang stelling voor de Russische literatuur bleef niet zonder gevolgen voor zijn eigen werk. Het Russische fatalisme is nog duidelijk te lezen in zijn eerste boeken. Een invloed die zijn litera tuur debuut zwaarmoedig maakte. Aan dat pessimisme en aan de in vloed van een Gorki, een Toistoi of een Zola zou hij zich geleidelijk ont worstelen, om dan zijn eigen, zijn grootse weg te gaan. Een persoonlij ke stijl die bijvoorbeeld in 1927 in „De Teleurgang van de Waterhoek" alle litteraire deskundigen en critici frappeerde. Biografen kunnen zich zetten aan de volledige opsomming van het Streuveliaanse werk. Voor ons lijkt het noemen van zijn voornaamste werk voldoende. De bundel schetsen die onder de titel „Lenteleven" in 1899 verscheen, wekte al dadelijk in Nederland grote belangstelling. Dan kwam Zomerland, en Zonnetij in 1900, Dodendans 1901, Dagen 1902, Langs de wegen, Minnehandel in 1903, Dorpsgeheimen 1904, Open lucht, Stille Avonden 1905, 't Uit zicht der dingen 1906. En dan in 1907 zijn meesterwerk dat later zou worden verfilmd: „De Vlaschaard." Najaar 1909, Het Kerstekind 1911, Het glorierijke licht 1912, Dorps lucht 1914, De bomen in 1919, even als Sint Jan, het historisch werk Genoveva van Brabant in 1920, Prutske in 1922, Land en leven in Vlaanderen 1923, Werkmensen in 1926 met daarin de aangrijpende no velle Leven en Dood in den Ast... En verder?... De oude Viking in 1932, zijn erg omstreden oorlogsboek „In oorlogstijd" (1914-1916). Alma met de vlassen haren en Levensbloesem in 1937, Kerstvertellingen 1939, De maanden 1941, Beroering over het dorp 1948. Er was ook nog zjjn drie ledige autobiografie: Heu'le (1942), Avelgem (1946), Ingooigem (1950). In 1960 werd zijn „Kroniek van de familie Gezelle" gepubliceerd. En in 1964 verscheen: Hugo Verriest, in de Monografieën over Vlaamse let terkundigen. Een zeer lange lijst. Maar nog onvolledig is... De filosofische kijk in zijn werken haalde hij niet alleen uit de studie die hij van zovele vreemde literato ren had gemaakt maar vooral uit zichzelf, uit zijn kerngezonde West- vlaamse natuur, uit zijn permanente observering van de mens. Hij was veel meer, dan alleen maar een „be schrijver." Hij was een grootmeester in de kin derpsychologie. „Prutske" was hier van het treffende bewijs. In dat boek ontleedde hij scherp de ontwikke lingsloop van zijn dochtertje. Hij doorvorste het naturalistisch impressionisme, het Russische fatalis me en de Skandinavische letteren. Toch zouden die op hem geen blij vende invloed uitoefenen. Hij ging zijn eigen weg. Men heeft zijn natuurbeschrijvin gen en zijn uitbeelding van bepaalde romanfiguren dikwijls vergeleken bij de overdadigheid in de schilderijen van Rubens. Maar die Streuveliaanse overdadigheid deed het. Men zal thans beweren dat die stijl niet meer past in deze tijd. In Rusland schijft ook niemand meer zoals Dostojevski het deed. Maar Dostojevski en Streu vels zullen over vele decennia nog worden gelezen. Zijn hele leven lang vond Streu vels, die voortdurend aan zijn eigen werk schaafde, een onuitputtelijke inspiratiebron gevonden in zijn eigen Westvlaamse land en mensen. De no den van die mensen. Hun karakters. De neerslag hiervan kan men onder meer vinden in „Langs de wegen", het miserieverhaal over de berooide plattelandsproletariëers van toen. In zijn autobiografisch werk deed hij aan een glashelder zelfkritiek. Misschien gold bij sommigen Streu vels niet als een diepgaand psycho loog omdat hij zo helder schreef. Hij was niet gecompliceerd en sommigen van nu nemen hem dat wei kwalijk. Hij kon ongemeen hartelijk zijn en geestig en dat zowel met koningen en ministers die hem kwamen be zoeken als met doodgewone mensen. Maar hij kon ook erg bars zijn. En hij kon de journalisten moeilijk luchten. „Ze leggen je woorden in de mond die je niet eens hebt gezegd" lachte hij eens. Hij was een West-Vlaming uit één stuk en hij was een goed mens. Hij was in de literatuur een van de gro ten. In uw blad van zaterdag 16 aug. j.l., heb ik met bewondering de op roep „vrijlating drie van Breda" ge lezen. Voorop wil ik verklaren dat ik iedereen die voor zijn medemens iets wil doen, respecteer. Dat dit nu gees telijk verzorgers zijn welke willen pleiten voor de levenslangegevangene en in het bijzonder voor de drie van Breda vind ik niets bijzonders. Maar als deze heren zeggen: „dat deze drie onrecht is en wordt aangedaan", wil ik deze pleiters er wel op wijzen dat dit drie mensen zijn die de gru welijkste moorden en martelingen op him medemensen hebben begaan dus geen politieke gevangene zoals wil len voorgeven. De namen van de gestrafte zijn vol doende bekend, ook de feiten waar voor zij gestraft zijn. Het is een te grote wonde voor vele familieleden die zijn achtergebleven, om alle gru weldaden gepleegd door deze ,.drie van Breda" nog eens te gaan beschrij ven (eigenlijk zijn deze niet te be schrijven). Dit schijnt de heren plei ters te zijn ontgaan dat er ook nog zo iets als „naaste liefde" bestaat, maar dat is ook geldig voor de ach tergebleven vrouwen en kinderen en andere familieleden, inplaats van nu nog eens te gaan pleiten voor de moordenaars welke hun naaste heb ben „afgeslacht". De straf welke ons gerecht indertijd heeft uitgesproken „doodstraf waarop gratie tot levens lang, was dan ook een bijzondere straf (gezien hetgeen op hun geweten) Wanneer deze pleiters met een ge wetensvraag in de knoop zijn geraakt, is er maar één weg voor hen en dat is ander werk te gaan doen dan ais geestelijk verzorger in een gevange nis. Er is zoveel ellende op de we reld, b.v. oorlog te voorkomen. Dit is voor geestelijk verzorgers niet zo moeilijk, als zij dit kerkelijk voor de gehele wereld weten op te nemen. Als Mgr. Verheggen zegt, „dat het christelijk volk is geroepen barmhar tigheid te schenken", waarom klaagt hij dan metéén een andere oorlogs misdadiger (nu bisschop) aan, in plaats ook voor hem te pleiten. Volgens mij, willen de pleiters pres sie uitoefenen door de kwestie Defreg- ger en oorlogs-misdaden in Indië, er hij te halen (de pleiters schijnen wel goed op de hoogte te zijn van het gebeurde in Indië- maar waarom dan nu pas aangeklaagd). Onze overheid doet er beter aan de verzorgers welke niet meer opgewas sen zijn voor hun werk in gevangenis sen hoe en waardoor ook, met ziekte verlof naar huis te sturen. De overheid dus ook politie is er om de burgerlijke bevolking te bescher men en niet om „bewuste moorde naars" op hen los te laten. ST. JANSTEEN S. van Vliet Hiermede laat ik u mijn protest horen tegen de voorstellen om de OORLOGSMISDADIGERS die tien duizenden medeburgers koelbloedig vermoord hebben vrij te laten. Het leed, dat zij hun slachtoffers en nabestaanden veroorzaakt hebben kon nooit vergoed worden. DEZE MENSEN (een ander woord wil ik niet gebruiken) horen nooit meer in de maatschappij terug. BREDA P. VENDRIKS De taak van het volk is om zich uit te spreken, zegt mr. Polak vol gens De Stem van vandaag. Als volksdeeltje, en wel als „chris telijk" volksdeeltje en gelukkig als „niet-jood", heb ik mij bijna opge werkt tot de eminente hoogte van mgr. H. A. J. A. Verheggen, zodat ik nu graag vergeef. Als er dus ka tholieken onder de drie zijn onder steun ik zijn verzoek om vrijlating, echter op voorwaarde dat ze als misdienaars gaan werken voor bis schop Defregger, die in Italië slechts enkele burgers heeft laten doodschieten. Een bezielende taak onder de vergevingsgezinde leiding van kardinaal Döpfner. Als er niet katholieken onder de drie zijn, dan op voorwaarde dat ze hun christelij ke broeders in Belfast moeten gaan helpen zich effectiever te organise ren tegen de „wetbrekende" katho lieken in die omgeving. Ze hebben ervaring en orde is per slot nog or de en wet is wet! N.B. Ik hoop dat mijn joodse land genoten me de hemeltergende leu gen zullen willen vergeven, dat ik als „christen" vergevensgezinder zou zijn dan zij zijn, zo hoog ben ik nog niet gekomen. BREDA A. BLOKLAND (Van onze correspondent) SCHOONDIJKE Hoewel nog niet officieel bevestigd, is thans bekend dat in het najaar van dit jaar met de aanleg van aardgasleidingen in Schoondijke zal worden begonnen. Derhalve zal nog niet de komende winter, doch eerst in de winter 1970- 1971 met aardgas kunnen worden ge stookt. Verwacht wordt, dat bij gun stige omstandigheden de aanleg in maart volgend jaar zal zijn voltooid. De Praktijkschool en de midden standswoningen te Schoondijke zullen door middel van een provisorische leiding van aardgas worden voorzien voor de komende winter. Momenteel maken de bewoners van Schoondijke nog gebruik van gasflessen. Het werk zal worden uitgevoerd door de Neder landse gasunie.

de Stem | 1969 | | pagina 5