Exploitant van sex-shop' krijgt verbaal Sluis pakt franc aan culina terneuzense politie neemt twijfelachtige lectuur in beslag Straf tarief voor trouwen (aarzelend) vragen over „achtste" aan premier WAGE otter ieuwe fdeling SLACHTHUIS VERSPREIDT STANK OVER UZENDIJKE BUIEN Heinkenszand heeft nu ook aardgas Minister bij opening Terneuzense schouwburg In gesprek met Belgische frank herstellende Hoe is hel mogelijk. Jac. van der Hooft ORGEN nieuws uit en streek ><ag. 3-5 Hulst zocht en vond volkslied POLITIE OP HET SPOOR VAN DADER MOORD IN EINDHOVEN Buurtbewoners Pater Kuipers neemt afscheid van Sluiskil 't keukencentrum DE STEM VAN DINSDAG 19 AUGUSTUS 1969 nzer verslaggevers) .V.D.-afdelingen Kloe- Arendskerke en Goes ïen de nieuwe V.V.D.. at samengaan werd ge- een bijeenkomst in de anje" te Goes. uit "Wilhelminadorp tot voorzitter van de ïg. Secretaris werd de c te Kloetinge. verdienste en erevoor- moemd de heer A. de deling Goes. iensdag 20 augustus, om: 7.56 en 20.10 uur; 59 en 19.19 uur; Ma- 10.45 en 22.53 uur; 32 en 18.53 uur; Vlis- i 18.23 uur; Wemel- 20.00 uur. perk, Romeinse tijd en en HVERSEN G Walcheren: Geopend ,2 uur lm, concert enz. agent met de stalen j. aaradijzen. (ONSTELLINGEN G tadhuis: •erk van Picasso f: „Zeeland en de mode" iseum: Werk van J. C. J. shuis: Nederlandse plas- a. Dirk Claus, Hans fiek Jong xpositie Zeeuwse TER MUIDEN tadhuis; Schilderijen enl werk van Jos But enl de Meester de Betzen-1 E outzaerte: Beeldhouw- s Cox; grafisch werk van lio en klein plastiek en j Marja van Putten RG erk Expositie Xeno ijk Museum Vondsten uit I jdperk, Romeinse tijd en f ,wen DIVERSEN KG Walcheren: ran 9 tot 22 uur JRG eide 19.30 uur Handboog-| t.-Sebastiaan. tC „Mondragon" Verkle- Toerist". E ide" 15 uu reting. deze rubriek tel. 01180- itbus llfi in Middelburg. OA. OA., kalp6koj» JE GE&CH1EOEM15 \s al ouwe ■DOE- KOST'. DOEK (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Terneuzense politie heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een 25-jarige boekhandelaar wegens het openlijk tentoonstellen van voorbehoedsmiddelen. De winkelier dreef sinds enige we ken aan de Schoolweg een sex-sop, waarin naast erotische lectuur ook films, dia's en voorbehoedsmiddelen te koop werden aangeboden. In De Stem van zaterdag j.l. publiceerden wij een interview met deze boekhan delaar. Daarin deelde hij mee dat hij alvorens zijn „eerste sex-shop in Zee land" te openen advies had ingewon nen bij de Terneuzense politie. Hoofdinspecteur E. Hubregtsen, korpschef van de Terneuzense ge meentepolitie, ontkende desgevraagd dat het proces-verbaal tegen de boek handelaar het gevolg zou zijn geweest van onze publikatie. „Ik las dat arti kel pas toen ik in de winkel stond". De heer Hubregtsen wilde liever niet spreken van inbeslagnemen van be paalde lectuur uit de winkel. „We hebben een en ander meegenomen voor nader onderzoek. Persoonlijk ben ik van mening dat wat in Am sterdam en Rotterdam mag ook in Zeeland moet kunnen. Het spul dat we meegenomen hebben gaan we voorleggen aan mr. Andreae, de offi cier van justitie in Middelburg. Die moet het verder maar uitmaken hoe in deze zaak gehandeld moet wor den". De boekbandelaar is verdere ver koop van zijn erotische bladen, waar van de politie van elk een exemplaar voor onderzoek heeft meegenomen, niet verboden. De politie is door burgers attent gemaakt op de aard van de branche die de „sex-shop" vertegenwoordigt. Zo in de trant van „nou, nou, dat is me ook een zaakje daar op de School weg. Kan dat allemaal nou maar in Terneuzen?" Daarop heb ik in die winkel eens poolshoogte laten nemen. Het openlijk tentoonstellen van voor behoedsmiddelen mag nou eenmaal bij de wet niet. Wat die meegenomen lectuur betreft, daar zal de officier van justitie uitsluiting over moeten geven", aldus hoofdinspecteur Hu bregtsen. (Van een onzer verslaggevers) HULST De organisators van de Weense week die van 22 - 27 augustus in Hulst wordt gehou den hebben dagenlang gezocht naar de melodie van de nationale Oostenrijkse hymne. Het lied moet worden gespeeld door de stadsbeiaardierster mevr. Moer dijk. bij de opening van de week. Niemand in Hulst, ook de beiaardierster niet, wist wat er precies moest worden gespeeld. Teneinde raad heeft de heer Hollaardt, V.V.V.-man en voor- lichtnigsbeambte van Hulst, de Oostenrijkse handelsdelegatie in Den Haag opgebeld. Daar was men wel in staat de melodie te neuriën maar op papier had men het lied niet. Tenslotte belandde de heer Hollaardt bij het Oosten rijkse Toeristisch Verkeerscen- trum in Amsterdam. De heer Uil had de hymne wel op papier staan. Hij beloofde Hulst on middellijk te zullen helpen maar eiste na gebruik zyn eigendom terug omdat hij slechts één exemplaar bezit. De opening van de Weense week waarbij de hymne zal worden gespeeld wordt door de Oostenrijkse am- basadeur in Nederland dr. J. Coreth bijgewoond. Zij aan zij zal hij met de Hulster burge meester Molthoff door de straten van het volledig versierde Hulst lopen. In hun gezelschap zullen o.a. de burgemeester van Hulst's zusterstad Michelstadt de heer Erwin Hasenzahl zijm en de ge deputeerde van Zeeland, Van Dongen, die de commissaris van de koningin vervangt. (Van een onzer verslaggevers) UZENDIJKE Omwonenden van l het slachthuis in IJzendijke klagen he laatste tijd herhaaldelijk over de '«draaglijke stank die nit het slacht huisgebouw komt. Deze overlast h°et zich vooral voor tijdens de Weekeinden. De klachten van de in een kwade 'enk staande bewoners werden in de i raadsvergadering te berde gebracht 1 tor de heer A. Boogaard. Hij drong bij b. en w. op aan maatregelen ';e treffen ter voorkoming van de •uchtverontreiniging. De raadsvoorzitter, waarnemend burgemeester Den Boer, zei dat de !'ank afkomstig is uit vaten met 'ioesafval die niet goed afgesloten worden en van ruimten die niet af wende uitgemest worden. Wethouder Termote zegde toe dat tan gemeentewerken strenger toe- Scht zal wor den gehouden op het I wb'ionhoudcn van het slachthuis 1 "oor de slagers en het afdoende af sluiten van de afvalvaten. Vooruitzichten voor woensdag (o donderdag, ?Pgesteld door K.N.M.I. I "l Baandag I '5 18.00 uur: "kele buien lagere "uperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge zadeld over Nederland. j°°r woensdag: aantal uren zon: tot 8: min.-temp.: van ongeveer 0rBaal tot graden boven normaal; uax.-temp.; 0 tot 3 graden onder .«maal; kans op een droge periode minstens 12 uur: 70 procent; i Proce°f 6en gellee^ droog etmaal; 40 2 Voor donderdag; aantal uren zon: Uia 8' mtn'-temp.: omstreeks nor- aal; max.-temp.: 0 tot 4 graden on- fjUotmaal; kans op een droge pe- oeuu iVan minstens 42 UUT: 6(1 pro oi; kans op een geheel droog et- i a'l: 40 procent. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL In Brusselse beurs- kringen circuleerden gistermiddag berichten over een mogelijke opwaar dering van de Belgische frank. Ter wijl op vele buitenlandse beurzen de Belgische frank weer verkocht en gekocht wordt tegen een normale koers, en alle pessimisme over deva luatie geweken schenen te zijn, be gonnen sommigen al te spreken over goede gevolgen die een eventuele „opwaardering" van D.m. en gulden zouden kunnen hebben voor de Bel gische munt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De gemeen teraad van Middelburg heeft gis termiddag, zonder al te veel te genstribbelen, een voorstel aan genomen om het trouwen op za terdag tegen een „straftarief" te doen plaatsvinden. Niet-ingezetenen zullen f 500 moe ten betalen om in het fotogenieke en stemmige Middelburgse stadhuis te kunnen trouwen. Is een der part ners Middelburger of Middelburgse, dan kost het f 250,Dat tarief geldt eveneens als beide partners in Mid delburg staan ingeschreven. Het „straftarief" zoals wethouder Hubregtse het noemde, is gemaakt om een te verwachten vloed van hu welijkssluitingen van niet-Middelbur gers op de zaterdagen (na 1 januari is zulks toegestaan) een beetje in te dammen. Tenslotte heeft ook een ambtenaar van de burgerlijke stand zijn vrije zaterdag. Het tarief voor huwelijkssluitingen op andere dagen dan zaterdag wordt verhoogd. Maan dag en dinsdag zijn de duurste da gen: f. 100, ingezetenen of niet. De donderdag is de goedkope dag, om dat de marktbedrijvigheid bij het stadhuis op die dag als een storende factor wordt beschouwd. Wethouder Hubregtse rekende de raad voor dat de tariefsstijging ongeveer overeen komt met de gemiddelde loonstijging sinds 1964: ongeveer 65 procent. (Van onze correspondent) SLUIS De vrees dat de midden stand in Sluis tijdens het weekeinde met een te grote voorraad Belgische franken zou komen te zitten, door het grote aantal Belgen dat wekelijks naar deze plaats trekt, heeft haar er echter niet van kunnen weerhouden om de Belgische franken tegen de of ficiële koers aan te nemen. De middenstanders zijn verontrust over de gevolgen die een eventuele daling in de waarde van deze munt ten gevolge van de devaluatie van de Franse franc met zich mee kan bren gen. In iedere winkel en in de hore cabedrijven heeft men de franken on beperkt aangenomen tegen een koers die varieert van 6,64 tot 6,75. Dat de middenstanders geen extra maatregelen hebben genomen ligt hoofdzakelijk aan het feit dat zij zich bij onze zuiderburen, waarvan zij het toch hoofdzakelijk moeten hebben, niet onmogelijk hebben willen ma ken. Want, zo redeneerden zij, wij kunnen ze toch niet wegjagen door te hoge prijzen te gaan rekenen? Op zo'n manier maken we iets kapot, waarvoor we 25 jaar hard hebben moeten werken. Door 't accepteren van de franken tegen de normale wisselkoers is men er zich in Sluis wei van bewust een groot risico te hebben gelopen. Min der pessimistisch bleek men echter op de Amrobank in Sluis te zijn. De zegsman van deze bank deelde ons mee dat er geen extra-matregelen waren getroffen bij de aankoop van franken. „Het doet er niet toe hoe Beide foto's geven een indruk van de drukte in Sluis tijdens een willekeurig weekend. groot het ons aangeboden bedrag in franken is, wij nemen het altijd wel aan. Bovendien is er al een lichte verbetering te bespeuren zodat wij echt geen reden tot paniek zien". Vorige week donderdag belegde het VW van Sluis een vergadering voor het voltallige bestuur om het pro bleem ter sprake te brengen. Men besloot een afwachtende houding aan te nemen en op het ogenblik meent ook de WV dat er nog geen reden tot paniek is, en men wist waarde ring op te brengen voor de midden standers die ondanks het risico, dat zij dit weekeinde hebben gelopen, het hoofd koel hebben weten te hou den. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN „We zijn goed ge vorderd met het onderzoek. We heb ben sterke aanwijzingen tegen een bepaald persoon. De oplossing van de moord is nu nog een kwestie van de man te pakken". Dit zei gisteravond mr. J. Peijenburg, officier van justitie ln Den Bosch, over de moord op de 72-jarige weduwe C. J. Viveen uit de Bakkerstraat, Eindhoven (Woensel). De Eindhovense politie kent sinds gisterenmiddag de identiteit van de vermoedelijke dader. Het zou een dertigjarige man zijn ,die zaterdag avond tot omstreeks kwart over elf bij het slachtoffer op bezoek is ge weest. De man is voortvluchtig. Mr. Peijenburg zei dat het team dat het onderzoek ter hand heeft ge nomen de kans groot acht dat de vermoedelijke moordenaar naar Bel gië zou zijn gevlucht. „Wij kennen de identiteit nog te kort om al te zeggen wie de man pre cies is". Aldus de officier van justitie Hij kon ook nog niet zeggen of de ge zochte familie van het slachtoffer is. De Eindhovense politie heeft goede vorderingen kunnen maken dank zij een aantal aanwijzingen van buurt bewoners. Eén van de buren van het slachtoffer zou, de gezochte bij en met de weduwe aan tafel hebben zien zit ten. Deze buur zou de vrouw hebben gegroet. Zij moet die hebben opge merkt ,maar tegen haar gewoonte in, beantwoordde ze de groet niet. Sinds gisterenmiddag zijn alle po litiebureaus en grensposten in kennis gesteld van het signalement. (ADVERTENTIE) Wal is die Spar vandaag weer voordelig. DEN HAAG (ANP) Ir. Cornelis- sen, lid van de Tweede Kamer voor de KVP, heeft minister-president De Jong schriftelijk gevraagd wanneer een beslissing van het kabinet mag worden verwacht inzake de vestiging van de achtste medische faculteit. Hij vraagt verder of de premier kan meedelen in hoeverre de berichten in het „Eindhovens Dagblad" van 26 juli j.l. als zou de meerderheid van 't kabinet voor vestiging van de achtste medische faculteit in Maastricht zijn, op waarheid berusten. Ir. Cornelissen wijst erop dat door genoemde persberichten in geheel Brabant een nog steeds toenemende ernstige verontrusting heerst. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL Pater Paulinus Kui pers, gardiaan van het klooster van de paters Capucijnen en rector van de St. Antoniusparochie te Sluiskil gaat Zeeuwsch-Vlaanderen verlaten. Hij is door zijn orde overgeplaatst naar het klooster van de Capucijnen te Voorburg waar hij zich enige maan den gaat voorbereiden om een meer gespecialiseerde taak in de zielzorg in Den Haag. De parochie van Sluiskil wil van hem afscheid nemen in een bijzon dere eucharistieviering waarin het dames- en herenkoor samen o.l.v. de oud-dirigent de heer G. de Wijn de h. mis zullen zingen, die deze oud dirigent heeft gecomponeerd. De eu eharistieviering zal plaatshebben op vrijdag 22 augustus 's avonds om kwart over zeven in de parochiekerk. Daarna wordt gelegenheid gegeven persoonlijk afscheid te nemen in de nieuwe zaal van het Gildehuis naast de kerk. Aavang van deze receptie ongeveer 20.15 uur. (ADVERTENTIE) Europa's meest exclusieve keuken Baronielaan 59 Breda IRAK heeft gisteren zijn diplomatie ke betrekkingen met Roemenië be vroren omdat dit land zijn diploma tieke vertegenwoordiging in Israël op ambassadeniveau heeft gebracht. Israël zal zijn zaakgelastigde in Boe karest terugroepen en heeft de Roe meense regering verzocht de Roe meense ambassadeur in Irak, die nu in Boekarest is, niet meer terug te sturen. (Van onze correspondent) HEINKENSZAND Het gasloze tijdperk van Heinkenszand werd gis termorgen om tien uur officieel af gesloten, toen burgemeester mr. M. Somers in zijn hoedanigheid van waarnemend burgemeester der ge meente Heinkenszand in de Barbe- steinlaan een opgestelde gasfakkel aanstak. De periode van stadsgas heeft men te Heinkenszand nooit gekend. Met het aanleggen van de outilage voor het aardgas stroomt nu gas naar 335 aansluitingen binnen de gemeente. Voor dit plechtig gebeuren waren burgemeester en wethouders en ver tegenwoordigers van de ZEGAM en dienst gemeentewerken Heinkens zand maandagmorgen bijeen in de raadzaal van het gemeentehuis. De heer Akkerman van de ZEGAM wees op de snelle wijze waarin het geheel werd gerealiseerd. In april 1969 werd om aansluiting verzocht, hetgeen thans is verwezenlijkt. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk, mejuffrouw dr. M, Klom- pé, zal eregaste zijn tijdens de offi ciële opening van de nieuwe Terneu zense schouwburg, die is vastgesteld op 28 september. De feestelijke openingsvoorstelling zal worden verzorgd door het Neder lands danstheater onder leiding van Hans van Maanen. Het is de bedoe ling dat het dansprogramma uit twee of drie balletten zal bestaan. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de Terneuzense schouwburg een wereldpremière van het Nederlands Danstheater zal beleven, een geheel nieuw ballet dat niet eerder is opge voerd. Het hangt er alleen van af of de dansers en danseressen na afloop van hun vakantie voldoende tijd overhouden om het nieuwe ballet in te studeren. Blijkt dit niet mogelijk te zijn dan zal een bestaand repertoire van het dansgezelschap worden uit gevoerd. Zoals bekend heeft het bestuur van de Terneuzense schouwburg onder de jeugd een prijsvraag uitgeschreven om een naam voor de schouwburg te vinden. Onder de talrijke inzendin gen zijn suggesties als 't Neusje, Ter Muze en Zuidlantheater (genoemd' naar de Zuidlandstraat waaraan de schouwburg is gelegen). De uitslag van de prijsvraag met de winnende naam moet nog bekend worden gemaakt. „IK draaide lekker. Van de start af lag mijn tempo zo hoog dat ze ge dacht zullen hebben die zakt wel in elkaar. Maar ik heb het goed volge houden. Het is tot nu toe mijn mooi ste succes, vind ik". De pas 14-jarige Jac v.d. Hooft, de talentrijke zwem mer van de Terneuzense zwemclub Schelde zegt het met bescheiden trots. De 1,86 m lange Mavo-leerling boek te afgelopen zaterdag een opvallend resultaat door de Breskense haven wedstrijd over 1750 m royaal als eer ste te eindigen. „DIT is het vierde jaar dat ik regelma tig op wedstrijden uitkom. Het liefst zwem ik lange afstanden. Voor de sprint is mijn slag wat te kort. Aan zwemmen in open water geef ik de voorkeur boven zwembaden. Een wedstrijd over twee kilometer doe ik graag. Als zaterdag in Terneuzen de kreekrace wordt verzwommen zal ik er alles op zetten om meer te berei ken dan de derde plaats van vorig jaar. Of ik hard train? Nee, eigenlijk niet zo bijzonder, 's Avonds ongeveer drie kwartier en overdag als ik er tijd voor heb een half uurtje. Als ik een vaste trainer had zou ik er best wat meer voor over hebben. Nu doe ik het nog maar zo'n beetje voor de sport. Ik heb eigenlijk geen speciale voorkeur voor een bepaalde slag. Op de vrije slag, schoolslag en vlinder slag heb ik nogal wat clubrecords op mijn naam staan, maar dat zegt nog niet veel. Waterpolo doe ik ook graag". DE wisselbeker van de Breskense ha venwedstrijd, waaTop Jac v.d. Hooft voor een jaar beslag legde, neemt tussen zijn prijzen een ereplaats in. „Ik was bijna een minuut sneller dan vorig jaar. Tijdens de wedstrijd is mijn vader nog gekleed in het water gesprongen. Dat kwam zo. Voor de start was bepaald dat iemand die zon der zwemcap met startnummer aan kwam gediskwalificeerd zou worden. Al zwemmend merkte ik dat mijn cap van mijn hoofd zakte. Omdat ik daar last van kreeg wierp ik het ding aan de kant. Mijn vader die dat zag was bang dat ik daardoor mijn kans op de overwinning zou verspelen. Hij liep van de damglooiing het water in en gaf me mijn cap terug. Later bleek dat ik, ook al was ik zonder cap aan gekomen, ik toch niet gediskwalifi ceerd zou zijn. Hoogstens had het me f 2,50 gekost, de prijs van een nieuwe cap. Ik tikte 50 seconden eerder aan dan nr. 2. Die heb ik tijdens de wed strijd nauwelijks gezien".

de Stem | 1969 | | pagina 3