Speelgoed voor vijf december al gereed TIEN GEBODEN VOOR DE DAG DER SCHANDE ngelse troepen voor het eerst sinds vijftig jaar Ulster ;ie over school bouwdozen, trappelpoppen en maanwagentjes clieren stopt herdenken rrote stijl 0e schip sluizen Terneuzen fESTlGD r» Kruiningen tingscentrum ng en Gezin Sinterklaas Trappelbaby's Minispoortjes 21 augustus: een jaar na invasie Meneer' VLUGSCHRIFT MET ,TIEN GEBODEN' OP TOILET is in Koper! 5INGEN In een voorsta raad delen b. en w. van Vfe ïee, dat het waarschijnlijk laatste keer zal zijn, dat et otscheepse herdenking van s, ng op Walcheren zal worden het oog daarop stellen zij VOo 1 zuinig met subsidie te zij. de f 6000,- die de gemeen ingen aan het feest bijdraaw j f 6000,- van Middelbars :n f 12.000,- uit de provincie, ■agen. en w. nog om een ex" liet van f 1000,- om een groen joudstrijders een zondag ]an. [aam bezig te kunnen houder ïdlijdend bestaan hebben en eester van Suylekom achtte r niet onmogelijk dat straks ken dat beide schoolvereni- bloedarmoede lijden, alle eisen van de wet is ech. daan en de overige raa nden dat voldoende aanleiding :t verzoek toe te staan. De W. Bierens te Schare krijgt emie voor woningverbetering behoeve van de heren H. 7 Ihoek te 's-GravenpoIder, ;an te Goes en J. M. op 't Kapelle werd een gemeente- arantie voor woningbouw ge- rondvraag vroeg de heer J, dweg (CHU) naar de moge- l om bij calamiteiten een an- 'ijze van melding te gebriii- lij de twee boerderijbranfltj afgelopen week kwam er melding per sirene zulk een o stroom van mensen los, dal ndweer in de pogingen snel atse te zijn belemmerd weri ïeester van Suylekom zette dat hij een vrijwillige brand- ioals Kapelle heeft, melding rene de enige mogelijkheid DE STEM VAN ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1969 5UZBN (ANP) Ongeveer en eerder dan verleden jaa lag het drieduizendste schip e zeesluizen van Terneuzen ge- Het was de 360 brt metende ia H" van de rederij C. Min- f.V. te Rotterdam, eden jaar passeerde het drie dste schip op 11 november de Gelieve geen geld of goe deren af te geven aan Mevr. S. ZwagemakerS- Minnaard daar door mij nergens voor wordt ingestaan. J. E. Zwagemakei Sas van Gent, Noordstr. 10- De provinciale afzetcom missie voor Zeeland er West-Brabant maakt aai haar fruittelers bekend, dat op de veilingen kun nen worden aangevoerd er geveild, vanaf: dinsdag 19 augustus 19® James Grieve, alle maten in 3/4 kist, 5 mm sorte ring, IID sortering 60/oa en 55/60 mm. Clapp's vourite, boven 60 mm, 111 3/4 kist, 5 mm sorteren. Donderdag 21 augustus 1969 James Grieve, rode mutan ten, alle maten, in 3/4 kist mits voldoende kleur, mm sortering, IID ring 60/65 en 55/60. Intoor Goes - Tel. 01100 - 8' ile van boekhoudingen, ling alle belastingzaken. (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA. In Nederland gaat men steeds meer over op het aanschaffen un duur en educatief speelgoed. Zo'n tien, vijftien jaar geleden waren de gezinnen kinderrijker, en het speel goed dat ouders voor hun peuters kochten was derhalve wel talrijk, maar kwalitatief minder dan het speelgoed anno 1969. Op het ogenblik zoekt een vader of moeder, daarbij geadviseerd door een deskundig speelgoedhandelaar, graag een dege lijk stuk speelgoed uit, waar het kind wat aan heeft. De prijs legt daarbij niet zoveel gewicht in de schaal als de kwali teit. Vandaar dat de laatste tijd weer veel vraag is naar allerlei oonstruc- tiespeelgoed systemen waar iets mee kan worden gebouwd en naar stevig houten speelgoed, dat hef niet kapot te krijgen, veel goedkopere plastic speelgoed, naar de kroon streeft. In Duitsland een van de belang rijkste leveranciers van speelgoed is men al veel verder. Daar wordt nog veel meer dan in ons land gelet op het opvoedkundige element. Daar nemen psychologen zelfs proeven op scholen door kinderen met diverse soorten speelgoed te laten speleno en aan de hand van de voorkeur van het kind een rapport over de beroeps keuze op te stellen. De gegevens hier voor gaan overigens in een computer, die na verschillende speelexperimen- ten beantwoordt of het door het kind gekozen systeem inderdaad n-uttig voor hem of haair is. Of de door de computer opgegeven beroepen later door het kind zullen worden gekozen, is nog een open vraag. dere dinsdag van 10-12 uur t Landbouwcentrum Kamer loes, telf. 01100-6440. Voor- Rezelman, Landbouwhui®* - Huishoudelijke Voorucn- re donderdag van 10-12 uur soor Nieuwstraat 36 B, tem ster: Mevrouw C. den Dreu- ishoudlerares Nationale idelijke- en Gezinsvoorücn Volgende maand komen de nieuwe voorraden speelgoed weer in de eta- i van de speelgoedzaken in ver band met de komende Sinterklaas. De najaarsinkopen werden tussen febru ari en april al gedaan, vooral in Duitsland en Italië. Duitsland is een „poppenland" bij uitstek. Daar ko men de mechanische poppen van daan, die de laatste jaren de markt veroveren. Goedkoop zijn ze niet, maar volgens de speelgoedhandelaren doen die huilende, lachende, lopende, pratende, trappelende en zingende babypoppen het geweldig goed. Hele maal nieuw op de Nederlandse markt is een babypop waar een piepklein grammofoonplaatje in kan worden gestopt, dat binnen in het zachtplas- tic poppelijf kinderliedjes produceert. Als je het jurkje van de blondge- krulde pop optilt dan zie je een niet erg aantrekkelijke opengewerkte buik, die als luidspreker fungeert. Een dergelijke lichamelijke „afwij king" moet je maar op de koop toe nemen. Er kunnen verschillende grammofoonplaatjes bij worden ge leverd. Deze pop kost 39,75. Al langer op de markt zijn poppen, die kunnen lopen op batterijen, trap pelbaby's, die met de beentjes trap pelen als ze door een batterij worden gevoed 65,00) en een lach- en huilbabypop, die lacht als je eenmaal op zijn buik drukt en huilt bij twee maal drukken. Het aantrekkelijke van deze pop is, dat hij n>ef als een echte baby slap is en in alle standen kan worden gezet 37,50). Er is bijna geen pop meer, die geen lange haren heeft om te kammen, te was sen en te krullen. Er zijn zelfs setjes met pruiken, haarstukjes en krul spelden te koop. De Barbie-poprage is inmiddels ge luwd, maar de Barbie-pop bestaat toch nog steeds, nu uitgerust met een trektouwtje dat wanneer je er aan trekt de Barbie-pop enkele zinnetjes laat zeggen met een lief kinderstem metje. De poppenhuizen, geliefd speelgoed van onze ouders en voor ouders, komen weer in de mode. Ze variëren in prijs van 45,00 tot 275,00, In de laatste categorie heeft men natuurlijk wel een pracht van een huis met dure, zelfs „antieke" meubeltjes en luxe badkamers met alles er op en er aan. Nieuw oonstruc- tiespeelgoed verschijnt er jaarlijks. Nieuw is de Duitse Fisher-Technik, die in tegenstelling tot het oude Me- cano heel snel in elkaar kan worden gezet door kinderen tussen 6 en 13 jaar. Zij kunnen spelenderwijs wijzer worden van de techniek. Er zijn ook electronische bouwdozen bij. Lego is uitgebreid met rails en treinen, die gevoed worden door een transforma tor. Speelgoed in de ruimtevaartsfeer bestaat al jaren. De speelgoedindus trie is zelfs al verder dan de ruimte vaartdeskundigen, want in de speel goedzaken kan je al maanwagentjes kopen, waarmee de Amerikanen pas volgend jaar de maan hopen te be rijden. Wel recent is een zilverkleu rig plastic ruimtevaartpak met bij behorende helm. Maanspinnen, ra ketten, lanceerbases etc. zijn in aller lei, de werkelijkheid imiterende, soorten verkrijgbaar. Veel verwacht men in Nederland van de „Heisse Rader", kleine auto- tjes, die zonder electrische aandrij ving, met een enorme snelheid over de baan vliegen. Je behoeft ze alleen maar een duwtje te geven. Aantrek kelijk dus voor jonge kinderen. De autobaan trekt nog steeds, maar het ziet er wel naar uit, dat deze enigs zins wordt verdrongen door de trein. Uit Duitsland komen kanjers van lo comotieven en wagons met zeer brede raiilse die eigenlijk alleen geschikt zijn voor grote zolders en de tuin. Daarvan verwachten de Nederlandse speelgoeddetaillisten dan ook niet zo veel. Wel van de 9 mm mini-spoortjes, welke speciaal gemaakt worden voor kinderen, die in flats en kleine een gezinshuizen wonen. Het zijn peute rige gevalletjes, maar perfect van uit voering. Ze missen geen onderdeeltje. Er zijn op een beperkte oppervlakte hele emplacementen mee te maken. Huisjes, stationnetjes alles is voorradig. Een opleving beleven mo menteel de bijna historische stelten. Ook springstokken en springballen doen het uitstekend. De Fabeltjes krantragetenslotte belooft opnieuw een hausse door te maken als in sep tember de nieuwe afleveringen op t.v. beginnen. Er zijn nu ook view- masters met Fabeltjeskrant-dia's te krijgen, waarbij grammofoonplaatjes geleverd worden. Alles bij elkaar be looft het voor de Nederlandse jeugd een spannende Sinterklaastijd te worden. (Van onze correspondent) WENEN 21 augustus aanstaan de is de eerste verjaardag van de fatale datum waarop de Russen als bezetters Tsjechoslowakije zijn binnengevallen. Hoe meer deze dag nadert, des te onrustiger wordt de bevolking. Maar zeer waarschijnlijk zal de regering zich nog heel wat onzekerder voelen, want 21 augus tus zou wel eens kunnen bewijzen dat het volk zich nog steeds niet heeft neergelegd bij de bezetting en de nieuwe dictatuur van de partij. Er zijn enkele aanwijzingen dat 21 augustus de dag zal worden van een krachtproef tussen volk en regering. Het volk zal wel niet overgaan tot een gewapende opstand, maar precies zoals in de dagen van het Duitse protectoraat zijn haat te gen de onderdrukker uitleven in sa botage, list en boycot. Reeds enige wekein circuleren in het land anonieme brieven, die zelfs op de mededelingborden van de fabrieken worden geplaatst. Zij bevatten tien punten, waaraan de bevolking zich te houden heeft op de beruchte dag, geen openbare verkeersmiddelen gebruiken, geen inkopen doen en geen theater en bioscoop bezoeken. Letterlijk staat er: „Restaurants en café's moeten leeg zijn. want het orkest mag niet genoodzaakt worden om op de dag vam nationale rouw vrolijke wijsjes te spelen". Verder dient om twaalf uur 's middags gedurende vijf mi nuten alle arbeid gestaakt te wor den, en alle verkeer moet stilstaan met ontstoken lampen. Men mag de graven van de slachtoffers van het verzet met bloemen sieren, maar op deze dag van schande moet nergens een krant gekocht worden. De regering heeft de partijmilitie reeds paraat gemaakt. Praag heeft zelfs de Oostenrijkse TV verzocht om op die dag geen uitzendingen van de 21e augustus 1968 te bren gen. En journalisten uit het Westen krijgen sinds enkele weken ai geen inreisvisum Uit diverse berichten die in Oos tenrijk binnenkomen kan men op maken dat de opvolgers van Dub- cek de grote interne crisis, die zelfs het voortbestaan van de com munistische staatsmacht een twij felachtige zaak maakte, nog lang niet overwonnen is. Onder anderen is thans pas uitgelekt dat eind juli in Slowakije, in het stadje Gersforf aan de voet van de hoge Tatra tij dens de jaarlijkse bijeenkomst van ruim 2000 jongeren de kapel ver zocht werd om een anti-socialistisch lied te spelen. Toen dit geweigerd werd kwam 't tot een oproer waar bij de tribune in vlammen opging. Ook binnen de Tsjechische pio niersorganisaties bevinden zich ele menten die zich openlijk uitspreken tegen het besluit der partij om de contacten met de staten van het oostblok te herstellen. Het orgaan van de pioniers waagde het te schrij ven dat er geen belangstelling be stond voor reizen naar Rusland of de satellietstaten, maar wel voor trips naar het Westen. Het „Reis bureau voor de jeugd" heeft trou wens een groot gebrek aan reislei- den die Russische spreken, want van de 149 leiders hebben er 146 ontslag genomen. De gelijkgeschakelde pers bevat regelmatig klachten over anti-Rus sische activiteiten. In de sneltrein Praag-Eger zijn alle aankondigingen in het Russisch weggekrabt. Op slot Konopischt, destijds de residen tie van Franz Ferdinand, die in 1914 te Serajewo vermoord werd, weigert de directie de Pravda en het blad „Neues Deutschland" ter beschikking van de gasten te stel len. Een abonnee van het orthodox-ro de tijdschrift „Tribuna" schreef dat in Iglau blijkbaar geen communis ten meer zijn. De onderwijzers wor den daar niet meer als „kameraad" betiteld, maar als „meneer". Op 1 mei zag men daar vrijwel geen rode vlaggen. Bij het filmfes tival werden de Russische films ge weigerd. Het bontste maakte het Bergtheater het in een stuk getiteld: „Gesprek met de duivel", traden alle duivels op in rode doodshem den met een vijfpuntige ster, ter wijl de aartsduivel een Breznjev- masker droeg. Veel schokkender is een enquête die onder de recruten werd gehou den: uit een anonieme ondervra ging bleek dat 75 procent gekant was tegen een vernieuwing van de vriendschap met de Sovjet-Unie, ter wijl 56 procent een eventuele Ame rikaans-Duitse inval geen gevaar voor het land achtte. Uit dit alles blijkt dat alle pogingen om het volk te heroriënteren op Rusland gefaald hebben eai de vraag is nu alleen, wanneer Moskou eindelijk tot het in zicht komt dat het alle krediet bij de Tsjechen verloren heeft. Zal de 21e augustus die datum zijn? BREDA De Bredanaar Hans Westdorp, ontwikkelings werker, bracht als invallend reisleider van 13 tot 27 juli j.l. een bezoek aan Tsjecho slowakije. Op het toilet van zijn hotel in Pardubice vond hij een netjes samengevouwd vel brief papier dat zijn aandacht trok. Het bleek een vlugschrift te zijn waar het volgende, ver taald in te lezen stond: „Op de treurige gedenkdag, de 21 aug. '69, moeten wij de hele wereld in herinnering bren gen de dag waarop wij door de USSR verrast werden. Wij zijn helaas niet bij machte met het geweer te strijden. Wij moeten ons verdedigen tegen de Moskouse machthebbers en Husaks helpers. Wij willen niet tot een geweldstaking oproe pen! Wij hebben ons derhalve besloten, de volgende 10 pun ten bekend te maken, die de hele wereld moet aantonen, dat wij deze dag niet vergeten heb ben en dat wij het met hun „bezoek" niet eens zijn'. Studenten en arbeiders!! 1. Op weg naar liet werk moe ten wij geen gebruik maken van verkeersmiddelen. De weg naar het werk zullen wij demonstratief te voet af leggen. De ouderen en zie ken zullen op deze dag niet reizen. 2. We zullen geen theater of bioscoop bezoeken. 3. We zullen geen inkopen in de winkels doen. De nodige le vensmiddelen kopen we een dag voordien. 4. Indien mogelijk versieren we de graven van de slachtof fers van de occupatie. 5. We kopen op deze dag geen krant of tijdschriften. 6. We bezoeken op deze dag geen café noch restaurant. 7. We versieren alle standbeel den van grote persoonlijkhe den uit onze geschiedenis. 8. Precies om 12 uur zullen wij het werk aan de machines en op elk ander werk voor 5 minuten neerleggen ter ge denking van de slachtoffers door de occupatie. 9. De personenauto's zullen stoppen en zullen groot licht ontsteken. Hetzelfde doen ook alle andere verkeers middelen. 10. Zover het mogelijk is zullen we al onze kennissen en vrienden in binnen- en bui tenland en organisaties met gelijke acties, in de gehele wereld ter ondersteuning van onze acties oproepen. 21 augustus dag der schande. Leve de Tsjechoslowaakse vrijheid! Leve een vrij Tsjechi sche en Slowaakse Natie! Leve Dubcek en Svoboda! 5--^ rTTsr i T*ï O O ~W* B B 3 tltse troepen van het regiment Prins van Wales in gevechtsuitrusting in de straten van Londonderry. (Van een correspondent) LONDEN De driehonderd in fanteristen van het regiment van de Prins van Wales die gisteren Lon donderry binnen trokken ter onder steuning van de politie, kwamen van een nabij gelegen marine-ba sis, waar zij enige dagen tevoren naar toe verplaatst waren met he oog op de onlusten. De soldaten zijn met automatische geweren, lichte mitrailleurs en schilden uitgerust en hebben prik keldraad bij zich voor het afzetten van straten Op de daken staan mi trailleurs opgesteld. Het was niet bekend, of de infan teristen voorzien waren van CS- traangas granaten. Velen van deze troepen hebben ervaring in interne veiligheidsoperaties, doordat zij in Aden en het Verre Oosten waren gestationeerd. De berichten, dat de soldaten geen kogels in hun wapenvoorraden hebben, betekenen niet dat amuni- tie niet voorradig zou zijn, indien vereist. Een legerwoordvoerder zei, dat bij normale operaties altijd amunitie aanwezig is, wanneer er wapens worden gebruikt. Dit bete kent waarschijnlijk, dat de kogels alleen uitgereikt zullen worden, als de situatie verslechterd. De politie heeft zich nu dus te ruggetrokken uit haar activiteiten. De troepen hebben het overgeno men en als zij succesvol zijn, dan zal de bevelvoerende generaal be sprekingen beginnen met de Noord- ierse regering en beiden beslissen zij wanneer de troepen terug zullen worden getrokken. Britse soldaten sjouwen met een Spaanse Ruiter om daarmee een versperring op te werpen in de wrik Cogside in Londonderry. ZEER EXCLUSIEF Dit is de eerste maal in Groot- Brittannië sinds 1916, dat troepen in werden gezet voor de bestrijding van onlusten. In 1916 joegen zij Ierse opstande lingen in Dublin op de vlucht voor de afscheiding. Ian Paisley, de fanatieke protes tantenleider, had nog voordat de troepen ingezet werden aan de pre mier van Noord-Ierland, Chichester - Clark, aangeboden een vrijwilligers korps van protestanten in te zetten ter ondersteuning van de politie. Bernadette Devlin staat huilend van het traangas op een barricade in de omstreden wijk Bogside in LondondSi?. i lood - Ook reparatie' arijke Meustraat 15 'el 34538 - 30336 contingent van 70 man van het Queen's Own Regiment gaat aan boord van een vliegtuig van de RAF ar het roerige Noord-Ierland te worden overgevlogen.

de Stem | 1969 | | pagina 5