Gezicht van Terneuzen bepaald door flats SILHOUET GRONDIG GEWIJZIGD Vermakelijkheidsbelasting in Domburg afgeschaft ILIJVEN'T Raad zeer verdeeld Os aan 't spit in Weense Week Enkele subsidies overbodig door ng te Hulst Stichting Werkplaatsen Walcheren verdwijnt Geen subsidie voor „Dieren in nood" Manege Voetballen voor J. Olieslagers Tentoonstelling Zeeuwse kunst „Yij vervreugd" begint met tweede bouwfase Te Middelburg Kinderzorg nam afscheid van dr. B. Pfaltzer Zeeuwen op de blarentoer in Oostenrijk IETICA [SBAAR Volksgezondheid en sport in raad Kruiningen Hoog bouwteinpo SPELEN OP DORPSPLEIN HANSWEERT 4 5 DE STEM VAN VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1969 5 ibruiken voeren er vier die strijd en zoeken verge. het tablet. iders ligt het met het ge- i medicamenten tegen het aatziekten. Hier is de leei. :eer belangrijke factor. On. cintig jaar gebruikt slechts ertegen een geneesmiddel, 60 daarentegen 43 pet. Uit eu, die de farmaceutische hierover verstrekte, werd int geen onderscheid ge. ssen mannen en vrouwen, luidt komen hart- en vaat- neer onder mannen voor. noemen als oorzaak de iekte. (een huisarts ver- ns onlangs echter, dat naar ng jonge vrouwen met huis- n kleine kinderen veel va- managersziekte leden, dan managers-in-zaken) 14 augustus werd, an Christus opgenomen GE ALPHONS SBEECK ;weest met der Kun iter van Breda ie provincie Limburg mor wat h(j tot in zijn doen wij hem uitgeleide .'an Heino, waarna be rkhof, aldaar om 15.00 uur. >eeck, vr. van Bethaniè ieeck an Sonsbeeck (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De invoering ysn de algemene wet bijzondere ziek tekosten (AWBZ) maakt het mogelijk esn aantal subsidiebesluiten van ;e Provincies in te trekken. Tot dus- i etre verleenden de provincies bij- "ragen in de kosten van verpleging an zwakzinnigen, blinden, doofstom- "ten en nog andere mensen, diie lang- in inrichtingen worden ver- weegd. Thans komen de kosten daar- jk voor rekening van de AWBZ. vb van Zeeland hebben de Staten Sr? 00lc voorgesteld, de besluiten die rekkjng hebben op het subsidiëren! Van deze gevallen, in te trekken. (Van een onzer verslaggevers) (Van onze correspondent) DOMBURG De gemeente raad van Domburg heeft beslo ten de vermakelijkheidsbelasting af te schaffen. Het voorstel van b. en w. daartoe over te gaan haalde het met de hakken over de sloot: 6 tegen 4 stemmen. In januari besloot de raad de ver makelijkheidsbelasting op midiget- golfbainen en trampolines, na een langdurige discussie, af te schaffen. Daardoor werden de opbrengsten van deze belasting zo gering, dat de meerderheid van het college van B en W, mede gezien de al eerder gehouden discussie, met het voor stel kwam de gehele regeling op te heffen. Wethouder A. Wisse, het minderheidsstandpunt verdedi gend, vond het afschaffen van de regeling te ver gaan. Hij meende dat kon worden volstaan met een vrijstelling voor vermakelijkheidsbe lasting voor de plaatselijke vereni gingen, die door de gemeente ge- subsidieert worden. Ook de heer A. Don (PVDA) deelde dit stand punt. „De belasting was onredelijk, maar waarom zouden we film, dans, en de jaarlijkse motorcross niet belasten?", zo vroeg hij zich af. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De stichting „Werkplaatsen Walcheren", die in 1955 werd opgericht en die zich ten doel stelt om mensen die om een of andere reden buiten het normale ar beidsproces terecht zijn gekomen, aan aangepast werk te helpen, zal per 1 januari a.s. worden opgeheven. In de plaats daarvan komt een ge meenschappelijke regeling, welke wordt aangegaan door en ten behoeve van Arnemuide-n, Domburg, Marie- kerke, Middelburg, Valkenisse, Veere, Vlissingen en Westkapelle. Deze ge meenten nemen ook in de stichting deel. Het werkgebied van de gemeen schappelijke regeling bestrijkt even eens geheel Walcheren. Directie en personeel van de oude stichting gaan in hun geheel over. De heer Don meende, dat, gezien de vele werkzaamheden die verbonden zijn aan de organisatie van de jaar lijkse motorcross in Oostkapelle en de zware belasting van het wegen net vanwege de geweldige belang stelling, een heffing zeker redelijk was. Burgemeester F.G. Sprenger stel de daar tegenover, dat de aan de organisatie van de cross verbonden kosten (ten laste van de organise rende vereniging) enorm hoog zijn. Grote verdeeldheid in de raad ontstond tijdens een discussie over de aanvrage tot het oprichten van een manege in Oostkapelle. Een verdeeldheid, die eveneens in het college van B en W bleek te be staan, getuige drie verschillende voorsteilen, die door de beide wet houders A. Witte, C. den Hollander en burgemeester Sprenger naar vo ren werden gebracht. Burgemeester Sprenger en wet houder Den Hollander betoogden, dat de beschikbare ruimte voor de manege in het bestemmingsplan Duinweg - West niet voldoende was en het plan dientengevolge niet aan de minimum eisen voldeed. Wethou der Wisse, gesteund door de heer Don, meende dat het particulier ini tiatief gesteund diende te worden. De heer Don voegde hieraan toe, dat het hier „een ontspanningsmo gelijkheid van de eerste orde" be trof, die in het recreatiepakket van de gemeente Domburg heel wel past. Na stemming bleek de raad met 7 tegen 3 stemmen niet bereid de voor de realisering van de ma nege benodigde wijziging van het bestemmingsplan te ondersteunen. HULST Tijdens de Weense Week van 22 tot 27 augustus in Hulst zal op het Stationsplein tweemaal een os aan het spit worden gebra den. Slager Plassaert uit Axel is voor deze zware taak aangezocht. Zondagmiddag 24 augustus moet de eerste os boven een houtskool vuurtje sudderen. De tweede moet er woensdagavond aan geloven. Het Stationsplein steekt andere straten qua organisatie naar de kroon. Naast de instrumentale muziek, die zal worden verzorgd door de Hulstac- kerbuben en een muziekgezelschap uit Lamswaarde, zullen Ronnie To- ber en Anneke Grönloh naar het Stationsplein komen. Bovendien zal woensdagavond op het plein een standwerkersconcours worden geor ganiseerd. De beste standwerker er komen er acht uit België en Nederland zal door een jury wor den uitverkoren. (Van onze correspondent) CLINGE Op zondag 17 augus tus a.s. zal het eerste elftal van de voetbalvereniging Clinge een voet balwedstrijd spelen tegen het eerste elftal van de voetbalvereniging Ba sel (B). De opbrengst vam deze wedstrijd zal geheel tem goede ko men aan de voetballer Jan Oliesla gers, die vorig jaar een ernstige blessure heeft gekregen tijdens het voetballen. OOSTBURG Tot 1 september kunnen belangstellenden in de beel dende kunst in het Oostburgse ge meentehuis terecht om zich een in druk te vormen van wat de Zeeuw se kunstenaars momenteel maken. De in totaal 33 doeken van verschil lende artiesten zijn ondergebracht in de hal en de Burgerzaal van het stadhuis. Aan de eventuele kopers van de kunstwerken zal een rijkssub sidie worden verleend. De expositie is, uitgezonderd zaterdag en zondag, dagelijks geopend. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het college van GS in Zeeland heeft de Staten gead viseerd niet in te gaan op een subsi dieverzoek dat is ingediend door de Zeeuwse vereniging tot bescherming van dieren, getiteld „Dieren in nood". Deze vereniging heeft een asiel in Middelburg en heeft een inspecteur in dienst, die een jaarsalaris van f 3.068,heeft. De vereniging wil dit salaris flink optrekken, maar de fi nanciële middelen ontbreken. GS merken hierover op, dat er momen teel twee verenigingen, die Zeeland tot werkgebied hebben, in het belang van de dierenbescherming werkzaam zijn. De vereniging „Dieren in nood" is de ene. De andere is de Nederland se vereniging tot bescherming van dieren. „Dieren in nood" is een af splitsing van de aloude „dierenbe scherming". De reden was een ver schil van mening over de zorg voor zwerfdieren. GS vinden dit een versnippering van krachten, die leidt tot te zware financiële consequenties. Overigens meente het college, dat de provincie op het gebied van de dierenbescher ming geen subsidiërende taak heeft. Die taak hebben de gemeenten eer der. „Woestijnridder" van Andries Minderhout. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De verpleegin richting voor geestelijk gehandicap ten „Vijvervreugd" te Middelburg, die in het voorjaar haar nieuwbouw- paviljoens in gebruik heeft genomen, is aan die tweede bouwfase toe. De opneming van patiënten in het vol tooide gedeelte van het complex ver loopt in zo'n hoog tempo, dat er ver sneld wordt gewerkt aan de voorbe reiding van de tweede bouwfase. Deze tweede fase omvat 96 bedden, die in vier paviljoens worden onder gebracht. In het reeds voltooide deel van „Vijvervreugd" worden ongeveer 180 patiënten verpleegd. Met de bouw van de eerste nieuwe paviljoens en met het treffen van centrale voorzie ningen voor de nieuw te stichten ge bouwen, was een bedrag van f 12 min. gemoeid. De totale capaciteit van „Vijvervreugd" komt, na voltooi ing van de tweede bouwfase, op 275 bedden. De optimale omvang van de inrichting bedraagt 350 bedden, maar deze wordt bij de tweede bouwfase nog niet bereikt. De Stichting Verpleeg- en rusthui zen Zeeland, die „Vijvervreugd" ex ploiteert, heeft van provinciewege een garantie gevraagd voor de aan te gane geldleningen ten bedrage van f 2 miljoen. GS hebben de Staten in middels voorgesteld, deze garantie toe te kennen. f „Lang leve de supermarkt" van Metsers Op een steenworp afstand van de nieuwe Terneuzense flatgebouwen strekt zich het platteland uit. Hop pers en huizen als torens vormen een contrastrijk beeld. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Onder grote hi lariteit werd dr. B. Pfaltzer een ver- bandschaar overhandigd, waarmee hij de touwtjes moest doorknippen waar aan ballons met adreskaarten be vestigd waren. Eerst bleven ze han gen op het speelplastiek, een kunst werk van Nico v. d. Boezum, dat door deze daad in gebruik gesteld werd. Twintig jaar heeft deze nu inmiddels gepensioneerde dr. Pfaltzer zijn bes te krachten aan Kinderzorg te Mid delburg gegeven, waarvan hij bij de ze gelegenheid afscheid nam. Hij heeft in die tijd afschaffing meege maakt van antieke toestanden en uni formiteit. Namens het bestuur werd hem door de voorzitter, ds. H. Stra ten, een verrekijker als aandenken geschonken. Nico v. d. Boezum legde naderhand de bedoeling van het vijf meter hoge teakhouten klimplastiek uit. De kinderen begrijpen de moder ne kunst waarschijnlijk beter dan de volwassenen, want ze hadden hun kunstwerk al volop in gebruik ge nomen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Aan de drie daagse wandeltocht te Knittlfeld in Oostenrijk, op 28, 29 en 30 augstus, lopen dit keer zev enZeeuwen mee. Men kan deze tocht eigenlijk niet met een vierdaagse van Nijmegen of Apel doorn vergelijken. De eerse dag voert de route over een berg van 1717 meter; bovendien bedraagt de afstand 45 km per dag. Op 23 augustus vertrekt het gezel schap naar Oostenrijk. ien de vrouw over het alge- medicijnkast beheert en kan de oorzaak van haar ger gebruik ook liggen aan kkelijk omgaan met de fles jes. Wij willen hier aanstip. :ij tevens een steeds inten- ebruikster van cosmetica ak hier flesjes en tubes en aanprijzingen van fahri- ie zich bij voorkeur bedie ner geleerd lijkende dokters choon cosmetica geen ge el in de zin der wet, komt rd „genezend" menigmaal et hoe gemakkelijk een mid- >r de hand ligt. ypisch grensgeval tussen ds- en geneesmiddel is de irgingsserie - met - vitami- van Mary Quant. Prepara- aan vitaminen zijn toege staan al jaren (en de huis- er van dat je vitaminen be- .nnemen, dan helpen ze ten- etgeen hij en menig colle- le crème met toegevoegde niet gelooft!) Mary die geluk werkt aan de schoon de vrouw, stortte daardoor zakenreis in Amerika. Een lelp haar weer op de been, vitamine-injecties. Zij knap- ienderogen op, zij werd „er om te zien" van. En aan- het zakendoen niet kan la- Ie zij onmiddellijk voor een paraten met vitaminen in ïheidslijn (die zij al eerder zet). Wij dachten: nu gaat !f concurrentie aandoen. Vi- illen-slikken maakt dde -èmes toch overbodig, of i, dat was buiten de waar- :end. Mary verkoopt de vi- len, vastgebonden boven !les lait of crème. Wel 's- m pil innemen (vit. C, BI laar tegelijkertijd juist die geen andere. In Engeland Hier bij ons mag dat niet. is en lotions van Mary zijn te krijgen, maar zonder de int die zijn een geneesmid- zin der wet en horen bij ons ;t vakje van parfumerie en Mary's vinding heeft in veel succes. Ook daar hou- 'ouwen var, middeltjes slik- oed als van mooi zijn. langrijke reden om medi- slikken is ook het feit, ouw op de been moet blij- huisvrouw die 's morgens 'lijf liggen, weet dat ze de in het honderd laat lopen, lat ze om de haverklap op in en dan ook maar beter lijven. Met een paar tablet- in doek om de keel. Maar lij nu eens 's morgens zegt: ggen. Dan mag het „op d® sschien in het honderd lo- om zijn bed kan het aar- blijven. Hij neemt dan één i plaats van een paar. Z° dat verschil in de statis- TUIGING bloemen en cadeaus die >ns 25-jarig huwelijksfeest len wij aan allen onze op- iikkelerus-Dophemont ren en kleinkinderen it 1 ne kennisgeving. KRUININGEN. De raad der ge meente Kruiningen kwam bijeen om een negen punten tellende agenda in snel tempo onder de voorzittershamer te laten verdwijnen. Het voorstel tot vaststelling van de grenzen van de bebouwde kom voor de toepassing van de boswet werd onveranderd goedgekeurd. Besloten werd aan te kopen van de heer C. de Jonge te Kruiningen het perceel Oude Plein 26 te Kruiningen. Deze aankoop houdt in dat het Oude Plein op één perceel na nu eigendom is geworden van de gemeente. De heer W. J. Pouwer (Chr. Histo rische Unie) informeerde in de rond vraag naar de verbetering van de ac commodatie op het gemeentelijk sportterrein. Tevens vroeg hij of het mogelijk was nog vóór zondag de elektriciteit en de waterafvoer in or de te laten brengen een en ander in verband met het a.s. voetbaltoernooi. Wat het laatste aangaat zegde de voorzitter alle medewerking toe. Ten aanzien van de verbetering van de sportaccommodatie is de raad reeds ingelicht. In september zal b. en w. een definitief gewijzigd plan ter goedkeuring aan de raad voorleggen. Ruw geschat zullen de verbeteringen die worden aangebracht een bedrag van 50.000,eisen. De heer C. Slabbekoorn (P.v.d.A.) vroeg of er nog voorzieningen te treffen zijn om wateroverlast bij he vige regenbui te Kruiningen en te Hansweert te voorkomen. De voor zitter kan geen garantie geven dat zodanige voorzieningen worden ge troffen dat dit mettertijd niet meer zal voorkomen. Het houdt echter de aandacht van b. en w. De heer P. Polderman (V.V.D.) vroeg aandacht voor de beplanting op hoeken en straten binnen de ge meente waardoor deze voor het ver keer onoverzichtelijk worden. De voorzitter zegde toe dit met gemeen tewerken op te zullen nemen. De heer J. Griep (V.V.D.) infor meerde naar de bestemming van de bestemming van de strook, die is ont staan na demping van de sloot langs de Kanaalweg. De voorzitter zegde toe, hierover contact te zullen op- temen met Rijkswaterstaat en te trachten tot zo goed mogelijke oplos sing te komen. Het was eveneens de beer J. Griep, die aandacht vroeg voor het zandstralen van de sluis deuren in het deurendok aan de grote sluis te Hansweert. Dergelijke werkzaamheden dien-en niet binnen de bebouwde kom plaats te vinden, daar dit schadelijk is voor de volksgezondheid. De voorzitter zegde toe onverwijld contact te zullen opnemen met de ar beidsinspectie. Ook hij achtte deze werkzaamheden temidden van de be- "fjvigheid op het sluizencomplex (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het silhouet van Terneuzen is de laatste jaren opvallend veranderd. Steeds na drukkelijker bepalen hoge flats het gezicht van de „hoofdstad" van Zeeuwsch-Vlaanderen. Al van ver is te zien dat Terneu zen hoe langer hoe meer een ste delijk karakter krijgt. Het een na het ander hoge flatgebouw rjjst hoog boven de wijken met eengezinswoningen uit. In Nieuw- Terneuzen, in het zuidelijk stads deel, zijn flats van zeven verdie pingen al geen uitzondering meer, n Terneuzen wordt hard gewerkt om aan de groeiende vraag naar woningen te kunnen voldoen. Ge brek aan voldoende bouwgrond is er oorzaak van dat nieuwe bewoners in toenemende mate het .hogerop" moeten zoeken. Het bouwtempo in Terneuzen liegt er niet om. Jaarlijks komen rond driehonderd nieuwe woningen van diverse typen ter beschikking. Op het ogenblik zijn 600 woningen in aanbouw. Nog deze maand komen er een zeventigtal gereed. In het plan Serlippenspolder, in het noordoostelijk deel van de stad, komen totaal 2200 woningen de wo- Woningen en industrie. Beide zijn in de kanaalzone niet ver van elk aar te vinden. Op de achtergrond het silhouet van de Nederlandse Stikstof Maatschappij. Op de voor grond de Otheense kreek met bungalowbouw in Terneuzen. ningvoorraad van Terneuzen aan zienlijk versterken. Reeds worden nieuwe plannen uitgewerkt om daar nog een schepje van 1400 woningen bovenop te doen. In de Zuidpolder, de Katspolder en in het zogenaamde Java ligt bouwterrein braak voor een verdere uitbreiding van het Ter neuzense woningbezit. Al deze bouwactiviteiten wijzen er op dat Terneuzen met zijn woning aanbod gelijke tred wil houden met de vraag van industriezijde. Wat dat betreft steekt dit deel van Zeeland schril af tegen de huisvestingspro blemen waarmee de bedrijven in de randstad al jaar en dag worstelen. Voorlopig is de w-oonhonger van Terneuzen als kernstad van de ka naalzone nog lang niet gestild. Een produktie van 500 woningen per jaar is het richtcijfer dat het gemeente bestuur zich voor de komende jaren voor ogen heeft gesteld. (Van onze correspondent) HANSWEERT Het Dorpsplein te Hansweert zal zaterdagavond weer het toneel vormen voor spelen die door Scheldegalm worden georga niseerd naar het voorbeeld van de t.v.-spelen in het land. Te 18.30 uur zullen de muziekver enigingen Wissenkerke, E.M.M. uit Kruiningen, Scheldegalm uit Hans weert en een ploeg van Polderman uit Hansweert de strijd om de ere plaats met elkaar aanbinden. Na af loop van de spelen zal het mogelijk zijn via het rad van avontuur prach tige prijzen te winnen. De opzet van het geheel geldt versteviging van de financiële positie van de muziekver eniging Scheldegalm.

de Stem | 1969 | | pagina 5