Ploegachtervolging bij Balk op tweede plan Totaal nieuw en mildQ amerikaans Golden Fiction 25 VAN BLERCKERVARE LANGE AFSTANDLOPEH ZEGE VAN HAJER ite-rei: NOORDHOLLANDER VINDT TIJDRIT BELANGRIJKER Sigmans bij favorieten in Hechtel Golden Fiction FILTER KINGS Camouflage Voldoening Concurrentie AANBIEDINGEN VOOR KARSTENS kikkerop-vlag limonades ZWEMMEN Carita Salomé favoriete in Haven wedstrijd SOA organiseert internationaal handbaltoernooi de extra milde 1.75 science prognose 12 DE STEM VAN VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1969 BRESKENS Morgen om 15.00 uur zal het Zeeuwse langebaansei- zoen worden geopend met de tradi tionele, door de zwemvereniging de Scheldestroom te organiseren, Ha venwedstrijd te Breskens. Tot deze wedstrijd worden alleen leden van de Zeeuwse zwemclubs toegelaten. De winnaar van vorig jaar Piet Schop van de Ganze uit Goes zal de wisselbeker moeten verdedigen' tegen de talentvolle Tonnie van Ma- ris en de vorig jaar zo verrassend goed zwemmende Sjaak van der Hoofd uit Terneuzen. Dit drietal zal echter ook rekening moeten houden met de Middelburger Frans van Krui- ningen. Bij de dames zal Martha Wolff uit Souburg het moeten opnemen tegen haar eeuwige rivalen Carita Salomé (Scheldestroom) en Jannie Fransoo (Luctor). Het zal voor de enigszins uit vorm zijnde Martha Wolff heel moeilijk worden haar overwinning van vorig jaar te herhalen. Carita Salomé is wel de grote favoriete. De Zeeuwse zwemploeg zal het zondag a.s. in het gemeentelijk zwem bad te Terneuzen gaan opnemen te gen de zwemploegen van Limburg en Noord-Brabant. De teams van Limburg en Brabant zijn samenge steld uit leden van verenigingen, die uitsluitend over een open zwembad beschikken. Dit zijn zogenaamde „openbaders". Vorig jaar werd deze driefcamp in Eindhoven gehouden en werd toen gewonnen door Limburg met de Zeeuwen op een verrassende tweede plaats. De Zeeuwse ploeg, die in zijn sterk ste formatie zal uitkomen, zal alles doen om deze keer als winnaar uit de bus te komen. Het zal wel een zeer moeilijke opgave worden. Vooraf gaande aan de wedstrijden, die ojm drie uur beginnen, zullen de delega ties van de drie provincies door het gemeentebestuur van Terneuzen worden ontvangen. ZWEMMEN. De Rus Vladimir Nenichilov heeft het Europese record 100 m vlinderslag op zijn naam ge bracht. De Rus noteerde in Moskou een tijd van 57,8 sec. Het oude re cord stond op naam van de Westduit ser Lutz Stoklasa, die op 29 augustus 1968 in Berlijn een tijd van 58 sec. voor zich liet afdrukken. Klaas Balk: individualist (Van onze handbalmedewerker) BREDA „Toen de Bredase hand balvereniging SOA zestien jaar gele den haar eerste zevenhandbaltoernooi organiseerde, had niemand kunnen denken dat dit toernooi zo geweldig zou groeien en dat zevenhandbal zo enorm populair zou worden. Alge meen bemerkt men een stijgende be langstelling, vooral bij de jeugd, voor deze tak van handbal", aldus de heer P. Leijten voorzitter van de Bredase handbalvereniging SOA. Het toernooi wordt dit jaar voor de twaalfde maal gehouden. Er komen zondag ploegen uit België, Denemar ken, Duitsland en Nderiand. Uit Bel gië komt KAVD Dendermonde. Dene marken is vertegenwoordigd door Go Fo Frem Sohus en Oster Haesinge Korinth. Duitsland neemt deel met DJK Essen; Künsebeck Amshausen; LTV Wupperal; Lücklenberg Dort mund en OTB Wuppertal. Verder schreven 21 Nederlandse verenigin gen in. Het totaal aantal teams be draagt 126. (ADVERTENTIE) FILTER KIN CS (Van onze speciale verslaggever) BRNO Klaas Balk de eerste Nederlander, die bij de wereld kampioenschappen te Brno in de slag moet, heeft meer onbewust dan bewust de training van de Nederlandse achtervolgingsploeg in de war gestuurd. De 20-jarige Balk is, net als het gros van de wielren ners een individualist, die terecht meer gespitst is op de tijdrit over 1000 meter, die hij bovendien al vandaag moet rijden, dan op de 4000 meter ploegachtervolging, waarvan de kwalificaties pas voor dinsdag op het programma staan. Balk trainde privé, was wel gelijk tijdig met de anderen Piet Hoekstra, Tino Tabak en Frans van der Ruit in de baan, maar concentreerde zich volledig op zijn eigen voorbereiding en hield zich afzijding van de ploeg, die te mid den van de talrijke trainende renners toch niet echt kon oefenen voor de ploegachtervolging. Donderdagmorgen was de geza menlijke wegtraining van de ploeg- achtervolgers ook al geen succes ge weest. Klaas Balk vertelde: „Voor die 1000 meter heb ik vele spiertjes nodig. Dan kan ik toch niet serieus op keien en heuvel-op gaan trainen. Daar heb je de kans dat alles hard wordt." Die 1000 meter van Balk is een eenmalige explosie, er is geen kans op herstel. In iets meer dan een mi nuut, in een enkele rit wordt vrij dagmiddag de strijd om het wereld kampioenschap heslist. Het is een ti telstrijd waarvoor Balk niet tot de grootste favorieten behoort, hoewel hij normaal gesproken zeker bij de eerste zes moet kunnen rijden uit het veld van ongeveer vijfentwintig renners. De eerste kanshebber blijft natuurlijk Niels Fredborg, de Deen. Fredborg greep zowel in Amsterdam als in Montevideo, bij veel mindere concurrentie, de wereldtitel en ein digde in Mexico op dit nummer op de tweede plaats, achter Trentin, de enige amateur, die wereldkampioen is geweest in de drie snelheidsnum mers: sprint, 1000 meter en tandem. Pierre Trentin zal overigens vrij dag zijn kansen niet verdedigen. Toto Gerardin, de Franse baancoach, heeft Pierre Moreion, als wielrenner de tweelingbroer van Trentin, inge schreven omdat zijn eerste man op dit nummer last heeft van een lichte bronchitis en daardoor zijn toptijden van de laatste seizoenen niet meer kan verwezenlijken. Buiten Moreion en Fredborg is ook de kleine Ameri kaan Jack Simes een van de gegadig den voor een plaats op het erepo dium, en ook de rijzige Lesley King van Trinidad, die de laatste maanden in Nederland heeft getraind. Naast deze Amerikaan zijn er ook nog de Poolse renners. Kierzkowski zal vermoedelijk de voorkeur krijgen boven de veel oudere Latocha, die bij de kampioenschappen in Amsterdam verrassend tweede werd achter Tren tin. Zo'n laatste dag voor het begin van de titelstrijd is de dag van de „spi onnen". Ook de Nederlandse coach Hein van Breenen heeft urenlang langs de piste gestaan om tijden op te nemen en hij was niet de enige. Tegenover spionage staat uiteraard camouflage en Oscar Plattner gaf daarvan het meest sprekende voor beeld. In zijn zeer kleine ploeg, Zwit serland is slechts door drie stayers en een achtervolger vertegenwoor digd, schuilt een potentiële wereld kampioen, namelijk de begenadigde achtervolger Xavier Kurmann. Op het moment dat Kurmann be gon aan een serieuze test van zijn capaciteiten op de 400 m baan van Brno, werden vrijwel door alle coaches de stopwatches getrokken. Kurmann reed razendsnel. Plattner wilde echter niet dat zijn beste ren ner zich volledig zou blootgeven. Daarom liet hij na zeven ronden Kurmann stoppen. Berekeningen leerden dat als Kurmann zijn 4000 m in hetzelfde ritme zou hebben uitge reden als de 2800 m die hij aflegde, de voor deze baan sensationele tijd van 4 min. 40,6 sec. zou zijn gemaakt. Dat echter moet praktisch onmogelijk (Van onze motorsportmedewerker) BREDA Vandaag, de datum die jaren voorbehouden is geweest aan de M.C. Mol, zal de internationale cross van de Duinen verreden wor den. 15 augustus, of half oogst, zoals men in België zegt, wordt daar nog steeds als zondag gevierd, en een zondag zonder motorcross is voor on ze zuiderburen ondenkbaar. Voor de Nederlandse motorsport liefhebbers, die nog aan hun vakan tie bezig zijn, of een snipperdag kun nen nemen, een mooie gelegenheid dioht bij huis een van de grootste Belgische wedstrijden te bezoeken. Onze landgenoten Sigmans, Karsma- kers en Driessen zullen op het be kende Grand Prix-circuit aantreden tegen Silvain Geboers, Teuwissen, Smith en een aantal andere bekende buitenlandse rijders. Karsmakers werd zondag winnaar in het Franse Tribehou, terwijl Sigmans in Bakel op de eerste plaats eindigde. Wel een bewijs dat zij nog steeds in goede vorm zijn en tot de grote kanshebbers moeten worden gerekend in Hechtel. worden geacht. Van Breenen tenmin ste rekent voor zijn rijders Hoekstra en Van de Ruit op een tijd van rond de 4.55. Het is dus waarschijnlijk dat Plattner, de slimme vos, juist voor de start tegen Kurmann heeft gezegd dat zijn activiteit tot zeven in plaats van tien ronden zou worden beperkt, waardoor hij over de korte afstand meer heeft kunnen geven dan hij normaal zou doen. Voor Nederland ligt op de baan bijna traditiegetrouw, het meeste perspectief in de stayerij, vooral door Cecs Stam, die vorig jaar verslagen werd door Grassi. De Italiaanse squa- dra achter de motor is in Brno echter lang niet zo sterk vertegenwoordigd als in Rome. Het Italiaanse trio wordt aangevoerd door de nationale kam pioen Premoli en bestaat verder uit Di Giovanni en Iacomini. Premoli is in feite een eerste jaars stayer. Vo rig jaar was de sprint nog zijn spe cialiteit. De eerste zorg voor de Nederlandse stayers, Cees Stam achter Staken burg, Dries Helsloot achter De Graaff en Bert Boom achter Walrave gold echter niet de concurrentie maar de gangmaakmotoren. Die zorg is giste ren weggenomen. De jury voor de stayerswedstrijden toonde zich ge voelig voor de argumenten van de Nederlandse leider Martin Wierstra om alle deelnemers tenminste een ge lijke kans te geven. Besloten is voor iedere wedstrijd de gangmakers om de startplaats en om de motor te la ten loten. Een dubbele gok in feite, wamt de kwaliteit van de motoren is verschillend. Het gevaar echter dat door machinaties met de machines iemand voortdurend zou worden be voordeeld is in ieder geval in Brno verdwenen. Cocky van Blerck: „de marathon is gegarandeerd de zwaarste sport. Maar het is geweldig". (Van onze sportredactie) BREDA De internationale ma rathon van Enschede, waarvoor mor gen ruim tweehonderd lopers uit vijftien landen van start gaan, kent een traditie. Het is ai jaren gebrui kelijk dat de meute direct na het ver treksein wordt aangevoerd door een en dezelfde persoon: Cocky van Blerck, een van de geroutineerde marathonlopers van Nederland. Ook deze keer wordt van de Bredanaar (hij is lid van Sprint) verwacht dat hij de twee ronden, die in het Diek- manstadion moeten worden afgelegd, de leiding heeft. De bijna 37-jarige atleet voldoet daar graag aan. Hij heeft er gewoon plezier in. Twee ronden dus loopt Cocky van Blerck op kop. Daarna echter zal de Bredanaar, werkzaam bij de afde ling motortransport van de Konink lijke Militaire Academie (KMA), niet meer in de voorste gelederen te vinden zijn, want hjj is bepaald geen favoriet. Die rol is weggelegd voor de buitenlandse cracks en Aad Stey- len, onze nationale kampioen, die in het Overijsselse zijn titel verdedigt. Toch is de kans groot dat Van Blerck bij de eerste vijf Nederlanders ein digt. Dat is hem namelijk van 1960 af steeds gelukt. Cocky van Blerck heeft veel erva ring. Hij heeft zestien maal aan een marathon (42 kilometer en 195 me ter) deelgenomen. Ondanks die rou tine zal hij morgen als één bonk ze nuwen aan de start staan. „Ik heb voor de start altijd dooie vingers. Ze zijn ijskoud, al is het nog zo warm. Ik sta gewoon te bibberen als een juffershondje. De week voor de ma rathon ben ik ook niet te genieten. Het is gek. Bij een 10- of 25-kilome- terwedstrijd heb ik totaal geen last". De Bredanaar, die op 18-jarige leeftijd met atletiek begon, liep ne gen jaar geleden zijn eerste mara thon. Eigenlijk vrij toevallig. „Ik hoorde dat Frans Künen aan het trainen was voor de marathon. Hij wilde de Olympische limiet halen, omdat hij daar op de 10.000 meter niet in was geslaagd. We zijn toen samen gaan trainen en het resul taat was dat hij eerste werd en ik vijfde". Jan Hajer: moeizame vijf sets-overwinning op Paul van Min. Sinds Eindhoven 1960 is Van Blerck „gek" van de marathon. Elke keer weer is het een belevenis voor hem. „Als ik in een 25-kilometer- wedstrij'd achtste wordt, doet dat me niks. In een marahton wil ik echter per se bij de eerste vijf zijn als dat er in zit. De marathon is voor mij ge garandeerd de zwaarste sport, maar het is geweldig. Afzien is het liefste wat ik doe. Ik val in een marathon gemiddeld negen a tien pond af. In Bern, dat was in 1965, toen ik voor de Nederlandse ploeg uitkwam in de zeslandenwedstrijd, heb ik me voor en na de wedstrijd gewogen. Het ver schil was bijna tienpond. Ja, de ma rathon is enorm zwaar. Maar als hij achter de rug is en ik sta onder de douche dan heb ik het gevoel dat ik de hele wereld aan kan. Dat geeft voldoening". Cocky van Blerck regelt in een marathon zijn eigen tempo. Hij laat de optimisten, die snel vertrekken, rustig van zich weg lopen. Later ziet hij de meesten terug, in de slotfase, Als hij op zijn sterkst is en anderen met inzinkingen kampen, door het klimaat, te veel drinken (maagpijn) of onmacht. De Bredanaar heeft slechts sporadisch een inzinking. In dien dat het geval is, begint hij op zichzelf te schelden. „Het lijkt wel of er een film voor me afdraait. Ik be gin tegen mezelf te foeteren of, als ik ver van huis ben, zeg ik: „heb je daar nou dat reisgeld voor betaald". Ik probeer mezelf in ieder geval be zig te houden. Je krijgt de neiging medelijden met jezelf te krijgen. Je bent echter verkocht als je dat hebt. Als je gaat wandelen, gaat het ver keerd". Van Blerck leeft helemaal voor de marathon. Hij traint er het hele jaar voor, meestal twee en een half a drie uur per dag. Bijzonder intensief. Het leven in zijn gezin wordt er naar geregeld, want bijvoorbeeld eten voor de oefenarbeid gaat niet, Daar moet je een lege maag voor hebben. Dat hij nooit echt de Nederlandse top SCHEVENINGEN (ANP) Jan Hajer en Evert Schneider, al een jaar of zes present in het beslissend sta dium van de nationale tenniskam pioenschappen, hebben zich gisteren geplaatst voor de halve finales. De uitermate korte voorbereidingspe riode van de leeftijdsgenoten van Tom Okker vormde daartoe geen ee- letsel. Een deel van de hoofdbestuur ders liep gisteren tevreden rond te midden van de betonnen ongezellig heid van het Metscomplex. De zozeer aangevochten plaatsing was dan toch maar bewaarheid. Zie de indeling van de halve finales: Hajer (nr. 1) tegen Niek Fleury (nr. 5) en Evert Schneider (nr. 2) tegen Jan Hordijk (nr. 3). Bij de dames iets meer va riatie: Marijke Schaar (nr. 1) tegen Trudy Groenman (nr. 5) en Judith Salome (nr. 7) tegen Tine Zwaan (nr. 6). De nederlagen van de beide num mers vier tegen de nummers vijf wa ren te pardonneren. Ada Bakker hield Trudy Groenman vrij goed bij (4-6 5-7) en Jan Coebergh vocht te gen Niek Fleury een vijfsetter uit. waarvan de einduitslag net zo goed andersom had kunnen zijn. De 26-ja- rige student in de werktuigkunde uit Zürieh, die zijn sport serieuzer neemt dan wie ook in Nederland, werkte in de vijfde set een achter stand van 0-4 geheel weg. Hij kreeg zelfs twee gamepoints voor 5-4. Op het tweede keerde Fleury met de rug tegen het gaas nog juist een smash en zag zich de uitermate be langrijke game toegewezen op een dubbele fout van Coebergh. Deze kwam op dat moment tot ae ontdek king dat een snaar van zijn racket gebroken was Enkele andere bestuursleden met name de leden van de comissie spel techniek keken echter zuinig. Van het jonge talent had alleen de negen tienjarige Jan Hordijk (driemaal 6-3 tegen Peter Soeters) zich gehand haafd, Wat te doen met Fred Hem mes? Nederlands tweede full-time tenisser verloor in vier sets van Evert Schneider (6-4 6-4 2-6 6-4), die achteraf niet eens een extra vrije dag had behoeven op te nemen, maar dit karwei ook wel in zijn lunchpauze had kunnen klaren. In de war ge bracht door het gevarieerde kort-lang spel van Schneider gaf Hemmes het initiatief prijs Zijn zelfvertrouwen was zo aangetast dat hij in de vierde set een voorsprong van 4-2 (verkre gen toen Schneider door vermoeid heid even terugschakelde op een la ger tempo) willoos uit handen gaf Een weinig fraai resultaat voor ie mand, die nu al drie jaar niets an ders aan het hoofd heeft dan ten nissen Het ligt voor de hand dat Hemmes bij het dingen naar de bondsgunsten ernstige concurrentie zal krijgen van de volgende maand achttien jaar ou de Paul van Min. Deze leerling aan een middelbare school in Voorburg (waar hij veel sportfaciliteiten krijgt) dwong Jan Hajer tot vijf sets: 5-7 4-6 6-1 6-3 6-0. Met goed aanvallend spel overrompelde hij in de eerste twee sets de niet volledig geconcen treerde Eindhovense sportleraar. „Ik weet niet wat ik had", aldus Hajer. „Maar ik was met mijn gedachten bij de partij van Schneider tegen Hem mes. Toen ik scheidsrechter daar hoorde tellen: eerste set voor Schnei der, gaf ik de bal een dreun. Uit. Ik stond meteen een set achter" Van Min, die vorig jaar ook tegen over Hajer stond en toen een long set haalde (10-12), ging door Op volley en smash was hij vrijwel ge lijkwaardig aan de oud-titelhouder, zodat er een hevig gevecht ontstond om het bezit van het voorterrein, dat beurtelings door de één dan weer door de ander werd bezet. Na de ver loren tweede set gooide Hajer ande re wapens in de strijd Met halfhoge ballen tastte hij het uithoudingsver mogen van zijn negen jaar jongere dubbelsDelpartner. Toen werd het duidelijk dat Van Min's forehand de druk niet zou weerstaan De Voor burgenaar werd onzeker en verloor het initiatief. Hajer was ervaren ge noeg om dat uit te buiten. „Die jon gen beschikt over bijzonder veel aan leg", aldus Hajer. „Hij is een stuk sterker gaan spelen sinds verleden jaar. Er zou nu een man naast hem moeten staan, die elke partij met hem doorneemt om hem op de tactische finesses te wijzen. bereikt heeft zijn beste prestal bij de Nederlandse kampioenschap pen was een derde plaats in 1965.; verklaart Van Blerck als volgt; j| mis de sneiheid van een Steylefl Trouwens daarvoor moet je net i, Steylen doet ook tweemaal op dag trainen. Bovendien heb ik ti nadeel zware botten te hebben i dikke benen, geen typische loperslH nen, nee, echte voetballers hem Maar als ik de snelheid van Steyiil had die is nog kampioen gewei op de 800 meter had ik zekert de uitblinkers behoord". In Enschede „een van de pul tigste marathons die ik ken, alle do I pen lopen uit, het publiek klapt op de terugweg gewoon naar E: schede" heeft Van Blerck zich ze nauwgezet voorbereid. Samen a zijn clubgenoot Huub Westen „1 kan het ver brengen als hij doorzt heeft hij de trainingsschema's v: de heer Rinkel van de nationi technische commissie afgewerkt. Di ze week beperkt hij zich tot relaxej Daarbij ondervond hij medewerkiq van zijn werkgever, die hem dagen wij gaf om zich te treren. Zijn wens voor Enschede is beste tijd (2 uur 42 minuten en 6 conden) te verbeteren tot 2.36, is mijn droomtijd. Als het weer zit heb ik misschien een kans", Van Blerck. HEIN GROOTHUIS. (Van onze sportredactie) PRINSENBEEK Gerben Kat stens heeft dezer dagen enkele i biedingen gehad van buitenlands firma's. Zijn prestaties van de ste tijd waren voor de Italia merken Germanovox (dat o.a. ter in dienst heeft) en Scic (Adori alsmede het Franse Sonolor (was van Jean Stablinski ploegleider I aanleiding om Karstens te benafc; ren. Zijn contract met Peugeot lot eind dit seizoen af. „Ik weet nc| niet wat ik doe", aldus Karstffl die zich voorgenomen heeft rust af te wachten hoe ver de belangst ling precies reikt en wat de vol waarden zijn. (ADVERTENTIE) als u een café, restaurant, cafetaria ziet waar de uit hangt. U bent daar verzekerd van kwaliteits frisdranken. Sinas-vruchte- limonade, citroen, frambozen, champagne-pils, bitter-lemoit Kikker öp met R ECO" (Van een onzer verslaggev Chartervluchten met supq sche en natuurlijk superluxe teschepen naar de planeten op een dag zo gewoon zijn a| ITE-reis naar de Rivièra. 1 endtrips naar ontspanningsc zwevend in de oneindige ri horen tot de mogelij khedei een verschiet dat steeds dich komt. Er zal een dag komei het even normaal is, als mj zaterdag en zondag pootje rond de Scheveningse Groepsreizen met z'n duize daaromtrent tegelijk dan, wi vervoerscapaciteit van de komstige ruimtemachines z! tegen die tijd niet meer aai! perkingen gebonden zijn. EI die eens iets anders willen, j nen dan kiezen uit diverse terreizen naar de diepzee, m| bizondere sensatie: drie wek een superdiepzee-hotel in Phillipijnentrog, het diepste van de wereld, tussen de vissi beschenen door speciale diej zonnen. De Franse ingenieur, socioloc econoom Jean Fourastié schuwt in zijn toekomstgeschi voor dergelijke utopieën. Feit dat een ontwikkeling waar we ger honderden jaren voor nodig den, tegenwoordig in één mei leeftijd het hele wereldbeeld veranderen. Toen Jules Verne zijn superkanon een supergra tot voorbij de maan schoot, ni de men dit „sience fiction". Rusland zijn eerste spoetnik on aarde liet cirkelen kwamen de ten kolommen tekort om dit o grijpelijke nieuws breed genoeg kunnen uitmeten. Nu dienen be ten over satellietlanceringen als kome bladvulling. Het wordt weer interessant, ais straks in daad de eerste mensen oD de ianiden. Toen de heer Alva Ed met veel pijn en moeite, erin slaagd was een beetje licht te gen van een verkoolde katoendr en een batterij, lachte iedereen de ram-bam, terwijl er nu Ia stralen z n met een energie, gi genoeg om de Mount Everest verpulveren. Toen de Fransi Pathé zijn eerste bewegende sch men uit zijn lichtdoos haalde en film noemde, stond de wereld zijn kop. Nu hebben we televisie we vinden dat heel gewoon Toer gebroeders Wright een gammele tenvliegtuigje de lucht in krei was er opnieuw wereldnieuws maakt. Nu is de hemel vol duizenden vliegtuigen, die met zelingwekkende snelheid over du lingwekkende afstanden elk uur de dag en de nacht duizenden sen van de ene kant van de aar* naar de andere vliegen. De sto machines veroorzaakten een soc revolutie. Nu staan ze in het mi nm en varen atoomduikboten het poolijs door voor een kwa brandstof. Als de upperten van Europa 1850 met vakantie gaat, doet ze Per postkoets. Andere mogelijl den zijn er niet. Je haalt er dertig kilometer per dag mee, 3e een paar goeie knollen versi* ■runt. Zeven kilometer per uur een helse snelheid in die tijd. N vakantie een gemeengoed gewor en de meeste mensen gaan sti verder weg om een bruine neui halen en eens een paar weken fe rusten. Je kunt zeggen, dat je een p nose voor de toekomst zelden nooit exact kunt geven- En dat 3e zeker niet op het stuk van toerisme, omdat dit van zoveel foren afhankelijk is, zoveel facto jn hun onderlinge samenhang, jet gewoon onmogelijk is om nu met enige procenten zekerheid eggen, hoe we straks, na dat r rische jaar tweeduizend, met «antie zullen gaan. Hoe èn: wa neen. Aan de hand van de ontw elingen uit het verleden, de t van nu en de verwachte o jhkelingen (vooral technische, °r een uitbreiding van het toei riiÜ ,.ePal©nd zijn) kun je enige es Seven hoe het ©r straks, 3 .etgemeem, op het stuk van ensme in de wereld uit zou k ne« zien. Jn de oudheid al waren er div1 ji vttrmen van toerisme: de Ron aan ,adden hun buitenverblij 0v 2® kust. Hun heirscharen :l/j Pa uitzwierven kun je, soo t P^gruns, beschouwen als 'to»Ü van t°©risten, ofschoon nu 6? nu'^ere betekenis had in en, a'> in de toekomst, opni* li„ a„ e£,e dimensies voor ons schii i is beslist een groot zin sen de grote volksverl jaar vierhonderd en mannli volksverhuizing in schon 'IUni' en nugustus, zich 2, de wetenschapsmensen, momenteel met het toerii

de Stem | 1969 | | pagina 12