industrie, leger en recreanten zijn grootste natuurvijanden Coalitiepartners in Bonn nemen stellingen weer in NAPOLEON en DE GAULLE hadden veel gemeen gerde prof, kuenen directeur van nieuw instituut voor natuurbeheer patakos: 1800 politieke gevan genen Als een Fransman alles is vergetenwie herinnert hij zich dan nog Napoleon B-team V akantiehulpj es vergaten baas Milieuverontreiniging Verlies RUZIE OVER AL OF NIET REVALUEREN Demagogisch Juistheid ZOON VERSCHAFT VADER WERK Radio-Peking stopt met gelukwensen voor Mao >L DE STEM VAN DONDERDAG 14 AUGUSTUS J 969 Moulijn speelde afge tegen Telstar een \y6r] ende partij ein toeval". "T Kessler in Velsm P Nederlands tx>nds. aangekondigd, dat hii aanstaande zijn selec, ld zal maken. ug. Export- en in. bramen 2 kg per feraf 4 kg per krat I en li ieve I 85-90 45, 80-85 4n 10—43.40, 70-75 42-43 33, 75-80 36, 70-75 34 66, 70-80 77—79, 60-70 tark Earliest I 70-80 74 0 13, II 70-80 67, 60-70 nr. de Trevoux I 65-70 5-60 26—27.50, 50-55 13 65-70 36, 60-65 41, 55-60 0-55 1112, Super Tre- 1, 75-80 48, 70-75 48, 65. 35 35, IID 6, II 80-85 39 5 43, 65-70 31, 60-65 29 g: Mantet I 70-80 84' 5-80 53, 65-70 50, 55-60 5-70 72, 55-60 46, Stark 10 79, 65-70 60, 60-70 41 1 39—71, 60-70 36-40, 1015, James Grieve Ir 5 34, 70-75 31, 65-70 27, 'ijn 6, Perzikrode Zo' 30-65 16, Zigeunerin I de Trevoux II 60-65 26 26, 50-55 II, girof 6— Super Trevoux grof 12 7. Totale aanvoer hard sten. Per doos: aard- 37, Loganbessen I 108, I 4246, per kg: Rond- 0, rode bessen II 143 I 89—169, II 47—1041 fabriek 1453, ge- ntario I 80157, II 34 1111, fabriek 24—78 -59. Opal I 132—146, n 9, fabriek gescheurd in I 73—123, II 32—42, fabriek 2952, Vroege grof 116, fabriek 25, vitte I 82, grof 76, dubb —67, n 30—60, II X 30 roenten: per stuk: krop- bloemkool 1562, kotn- 24, meloenen 84193, ten 1718, selderij 17, —13, uien 2427, radijs .0, per kg: aardappelen 17, grote 1623, driel. 7 A 46—59, B 48—61, C •ber 13, snijbonen 49— nonen 90100, pronkbo- rodekool 8.521, spits- sav.kool 6.510, kroten 158, uien 2541, was- -27, augurken B 88—98, (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Professor dr. D. J. Kuenen hoogleraar in de dierkun de is een vriendelijk man die op haast professionele wijze thee schenkt. Hij kijkt me doordringend aan en gaat pas rustig zitten ais hij precies weet waarvoor ik kom. „De zaak is deze. Er is al sinds 25 jaar een instituut in Arnhem dat in de wandeling het 1TBON heet. Dat is het instituut voor toegepast biologisch onderzoek in de natuur. Het instituut houdt zich bezig met onderzoek op het gebied van insec tenplagen in bossen, biologische pro blemen van omzettingen in de bo dem, met vogels en wild en met ver stuivingen enzovoortDaar naast is er een instituut in Zeist, dat de RIVON heet. Dat is een rijks instituut voor veldbiologisch onder zoek ten behoeve van het natuurbe houd en het natuurbeheer. En daar zitten een aantal lieden die zich af vragen hoe zit het met de schaarse diersoorten, zeldzame vogels, hoe is het met de vervuiling van beken en watergangen en talloze andere pro blemen. Zij geven het ministerie van CRM advies over bepaalde zaken, zoals het aankopen van natuurge bieden". De professor vertelt op een wijze alsof hij college geeft. „Er is een jaar of twee geleden gezegd: „Deze twee instituten lijken verschrikkelijk veel op elkaar, kunnen we niet van deze twee lichamen één instituut ma ken". Men heeft besloten om dat te doen en is toen op zoek gegaan naar een nieuwe directeur, omdat de hei de directeuren van de instituten niet beschikbaar waren. Welnu, men heeft het mij gevraagd en ik ben er op in gegaan. En met ingang van 1 oktober word ik directeur van het (per één oktober zijn bestaan be ginnende) nieuwe instituut. En dat heet het Rijksinstituut voor Natuur beheer". Hij legt uit dat de naam eerst an ders was, maar die was niet hele maal juist. Dat instituut is op het ogenblik op twee plaatsen gevestigd (Arnhem en Zeist). „Wij blijven wel in Arnhem zitten, maar in Zeist gaan we weg. Zeist gaat in de loop van 1970 verhuizen naar kasteel Broekhuizen bij Leer- sum. Die grond was al voor de fusie aan gekocht. In d/at gebied bij Leersum kunnen we namelijk prachtige veld onderzoeken doen omdiat de terrei nen net liggen op de grens van het zand en de klein. We gaan dingen be studeren als: wat is de invloed van de recreatie op de vegetatie. In moe rassige gebieden bijvoorbeeld kun jé niet veel mensen laten wandelen, omdat ze planten kapot lopen, ze trappen er grote gaten in die niet meer dichtgroeien". Het instituut houdt zich bezig met twee aspecten van de milieuveront reiniging, dus van de kwalitatieve daling van het natuurlijk milieu waarin de mens leeft. „Ten eerste", aldus de professor, „is er een afde ling die zich bezighoudt met het be studeren van de bloemen- en die renwereld van beken, rivierlopen en vennen, maar vooral in de natuurter reinen dan. Bijvoorbeeld in de gebie den in Brabant en in de Achterhoek. Er wordt onderzocht hoe het met de vervuiling is en als het nodig is kan er gewaarschuwd warden. Men meet dit door regelmatig monsters te ne men en te kijken of er bepaalde planten groeien en of uitsterven. En men probeert dan de oorzaak te ont dekken. Het tweede onderzoek is gericht op de weg van de insecticiden nadat ze verstoven zijn. Dat wil zeggen dat je nagaat wat er gebeurt als je op op bijvoorbeeld landbouwgronden, 'n insecticide gespoten hebt. Be merkt dan na enige tijd dat er verschillen de dieren dood gaan. En nu is de vraag: hoe komt dat en hoe is nu de weg die dat spul volgt. Het kan zijn dat muizen het graan opeten en dat een roofvogel die muis eet, of dat een duif het graan eet en dat die roofvogel de duif eet. je kan vele manieren bedenken. Echter: hoe voorkom je nu dat dat gebeurt". Met D.D.T. heeft het instituut wei nig te maken, omdat het geen ge zondheidszorg-opdracht heeft. Het geeft louter wetenschappelijk adivies. Formeel heeft het rijksinstituut ook geen stem in een dergelijke organi satie, miaar de desbetreffende orga nisaties zoeken wel veel contact met elkaar. In hoeverre trekt het instituut ten strijde tegen verontreiniging en voert ze acties of ondersteunt ze die? De professor trommelt even op zijn been en zegt dan bedachtzaam, maar be slist: „Neen, ik heb bepaald 't idee om geen actie te gaan voeren, het is namelijk essentieel dat dit insti tuut in zijn onderzoek en adiviezen zoveel mogelijk objectief en niet ge bonden is. En het is daarom dacht Ik, zeer belangrijk dat vanuit dit in- tituut geen acties worden onderno men. Als u tenminste onder actie verstaat, het opjutten van mensen". Ook vlugschriften zou hij niet wil len ondertekenen, tenzij het gaat om feiten die al of niet juist zijn, maar hij wil zich niet bemoeien met be leidskwesties. Op de vraag of hij dus geen kleur wilde bekennen zegt hij: „Eh.... ja luister es, dat is een gemene vraaig. Natuurlijk heb ik mijn eigen opvattingen over wat wel en niet moet. Maar in deze functie is het van belang dat er door de staf van het instituut slechts feiten worden vastgesteld en geen beleid. Ofschoon wij zelf wel van bepaalde dingen overtuigd zijn en iets zonden willen verbieden". De professor weet echter niet zeker of hij dit principiële standpunt vol kan houden. Intern geeft hij bij zijn adviezen wel een standpunt „maar dan moeten ze er wel om vragen", dit is echter een punt waar hij zelf nog niet helemaal uit is en wat hij nog niet tot klaarheid heeft gebracht. Ondanks de harde feiten die het instituut naar voren brengt en waar uit nog veel hardere conclusies ge trokken kunnen worden trekt de in dustriële maatschappij zich daar wei nig van aan. Zo'n commerciële in stelling haalt de schouders op en denkt aan het geld. „De Beer" is geheel verloren gegaan als vogelre servaat, doordat de Rotterdamse ha ven uit zijn kleren groeide, de „Biesbosch" zal door de Deltawer ken geheel veranderen. Zeldzame vogels (roerdomp en kwak) zullen verdwijennen. De meeste vennen in Noord-Brabant zijn door vervuiling bedorven. De vervuiling werd voor namelijk veroorzaakt door de „rust- zoekenden". De mdustrievervuiling is zeer groot aan weerszijden van de IJssel. De wateren van Drente en Groningen zijn door de industrie ont zettend vervuild. „Friesland is nog betrekkelijk schoon, hoewel, als je bij een melkfabriek staat wat die voor vervuiling veroorzaken is ook heel griezelig. Maar er zijn ook plaatsen waar positieve dingen ge beuren. De hele „Bosplaat" van Terschelling is beschermd, verder zijn er talloze plaatsen die op tijd ge red zijn, Het Loenerwoud bijvoor beeld". Militairen richten met hun rups voertuigen ook een onherstelbare schade aan „Er is geen enkel terrein dat daar tegen kan. „De schade van schietoefeningen valt over het alge meen wel mee, het is natuurlijk wel storend voor een aantal diersoorten zoals de zeehond op de Vliehors". Doordat de bevolking van Neder- er natuurterreinen opgeofferd wor- land op een klein gebied leeft moeten den. En dat is een veel moeilijker zaak. Het is zeer ingewikkeld om het land enigszins gaaf te houden. Over de tweede nota ruimtelijke or dening zegt professor Kuenen: „Bij een zo grote bevolkingsdichtheid heeft de mens toch een zekere hoe veelheid natuur nodig. Omdat hij moet kunnen recreëren. Ik ben een hartstochtelijk pleiter voor het groe ne hart in de randstad. Het is een zeer essentieel onderdeel van de ruimtelijke ordening. Er moet tussen de steden een stuk groen blijven. An ders krijg je een grote stedengroep en dat is ook niet goed voor de be volking zelf. Maar de heren planolo gen hebben daar vrij aardige gege vens over en ze hebben in de nota heel verstandige dingen gezegd. Er wordt alleen niet strak genoeg de hand aan gehouden en dan kan de regering met hele nare dingen ge confronteerd worden. Zoals met de vestiging van de Shell bij Moerdijk." De waterleidingduinen zijn nog steeds prachtige terreinen. Het is zo'n 2000 ha groot, het voor het pu bliek opengestelde gebied wordt zeer intensief gebruikt" en dan kun je heel goed zien wat het openstellen voor schade brengt aan de vegetatie. Dat wordt regelmatig bestudeerd door de Wageningse studenten. Zowel in 't open als in 't gesloten gebied, waar de filtratiepannen liggen. Elk van de ze pannen heeft een vast waterpeil, maat bij tijd en wijle laten ze ze leeglopen om te kijken hoe de bodem eruit ziet en of er verstoppingen heb ben plaatsgevonden. Het blijkt ech ter dat dat niet het geval is. Er wordt veel onderzoek gedaan naar vogels en insecten die daar voorko men". Er komen in het gebied weinig zeldzame plantensoorten voor, maar het blijkt dat ie het gebied veel unie ke insectensoorten voorkomen. Men heeft in de meertjes karpers uitge zet. Deze eten de planten op en hou den het water schoon. Ook heeft men er, om nog niet verklaarbare rede nen, witvis aangetroffen. „De gangbare veronderstelling is dat eitjes aan de tenen van de wa tervogels zitten en dat zo de voorn in de plassen terecht is gekomen. Wat ook gebeurt is het volgende: er zijn mensen die 't niet kunnen laten om ergens vis uit te zetten". Professor Kuenen vertelde nog dat in dit gebied reeën en damherten voorkomen een stuk of zes)De die ren zijn van het oosten van het land naar het westen getrokken en vinden er een goed onderkomen. Hij roept zijn hond: „o, dat is een asbak, uit het asiel gehaald. Hij heeft iets van een terriër, maar hij moet nog op zijn donder hebben, wamt hij is aan de pierewaai gegaan, vanmid dag?" En dan tegen de hond: „Daar kom je vandaag goed vainaf, hè schooier". (Door Norman Crossland) BONN De devaluatie van de frank heeft de oude ruzie in de Westduitse regering over de waarde van de mark weer in alle hevigheid doen oplaaien, waardoor deze kwestie met het oog op de naderende verkiezingen van het grootste belang is. De SPD staat de revolutie van de mark met zo'n hevigheid voor, dat men hen ervan gaat verdenken, dat zij hiermede tot doel hebben om een hernieuwde opleving van de internationale speculatie te veroorzaken, die zo krachtig is, dat revaluatie wel moet volgen. De partijbesturen van heide coali tiepartijen vergaderden deze week afzonderlijk om de situatie te bespreken in het licht van de Fran se devaluatie en hun verklaringen, die zij later uitgaven over de conse quenties voor de Duitse regering, stonden lijnrecht tegenover elkaar. Het was weer net zoals vroeger, toen Bonn een sterke partij in de oppositie had. De devaluatie van de frank, zei de SPD, was een noodzakelijke maatregel om de economische pro blemen van Frankrijk op te lossen en was een stap in de richting van een algemene herwaardering van de wanverhouding tussen de waarden van de internationale valuta. Maar deze waarden kwamen nog steeds niet met elkaar in overeenstemming. Ongelukkigerwijze had Frankrijk de ze eenzijdige daad moeten verrich ten, omdat de Westduitse regering niet in de positie was geweest om aan een algemene oplossing bij te dragen. De SPD waarschuwde tegen de demagogische bewering, dat het Franse besluit de problemen van de Bondsrepubliek zou hebben opge lost. Bonn zou ook handelend op moeten treden om de stabiliteit van de Duitse economie te handhaven. Het SPD-partijbestuur bracht weer in herinnering, dat toen prof. Schil ler, de minister van economische zaken van de Bondsrepubliek, afge lopen maand mei de revaluatie van de mark van 6,25 procent voorstel de. dat hij toen daarbij de waar schijnlijkheid van de Franse revalu atie in aanmerking had genomen. De Franse minister van financien had nu gezegd, dat Frankrijk had besloten tot een bescheiden devalua tie om daardoor ruimte te scheppen voor een Duitse revaluatie. Maar, zei de SPD, deze kans om een be scheiden revaluatie te bewerkstelli gen, kon niet aangegrepen worden, omdat kanselier Kiesdnger er dr. Strauss, de minister van financiën, van tevoren al vaste, onwrikbare standpunten hadden ingenomen. De CDU sloeg terug met een ver klaring, waarin stond, dat de Fran se devaluatie de juistheid van Bonn's besluit om niet te revalueren bevestigde. Frankrijk had duidelijk aangetoond, dat maatregelen aan gaande de waarde van de valuta niet op de open markt konden wor den beslist. De CDU deed een beroep op de regering om niet van haar koers te wijken, zelfs a.j zou er een hernieuw de speculatie komen. De opgaande koers van de economie, die nauw verbonden was met het succes van de Duitse exportindustrie, moest niet in gevaar worden gebracht. De veiligheid van de werkverschaffing (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Frankrijk maakt zich op om zondag a.s. de 200e ge boortedag van Napoleon te her denken (de eigenlijke herden kingsdag is morgen 15 augustus), he feestrede zou aanvankelijk tijn uitgesproken door generaal De Gaulle, maar omdat die geen president van de republiek meer is, zal zijn taak worden overgeno men door Pompidou. Men mag benieuwd zijn wat hij, democraat en republikein, over Napoleon zal reggen, want die was noch het een noch het ander. De Gaulle z°u de aangewezen figuur zijn ge neest, want hij en Napoleon had den veel met elkaar gemeen. In de eerste plaats de „gloire" en „grandeur", waar het Franse Wik tot op de huidige dag zo ver- op is. Op de 14e juli, de natio n's feestdag, staan al 's morgens voor dag en dauw de Parijzenaars achter de ijzeren hekken om maar mets te missen van de militaire pa- we over de Champs Elysee. Bei oen. Napoleon en De Gaulle, hadden 1 elfde minachting voor een par- ementaire democratie en dezelfde oorliefde voor het plebisciet met on j antwoord, ja of neen, P dubbelzinnige en bedriegelijke ragen. Door middel van een ple- iseiet liet Napoleon zich tot keizer "roepen. Hij maakte van de repu- ,lck een erfelijke monarchie. Bei den Paradeerden als vrienden van e' volk, de een met zijn bons mots edert eeuwen kijken de pyrami ds op u neer»), de ander door on- aln duiken in de menigte en over manden te schudden. Beider erf- Pand was Engeland. Napoleon pro efde die vijand te smoren door rontinentaie stelsel. De Gaulle deed het op zijn manier door de grendel te schuiven op de deur van de gemeenschappelijke markt. De Napoleon-herdenking is een welkome gelegenheid om de Fran sen de pijn van de jongste devalua tie te doen vergeten. Het gebeente van de keizer moge tot stof zijn vergaan in de harten van alle Fransen leeft hij voort als een uit zonderlijk genie. Zelfs de commu nistische „Humanité" ontkwam er niet aan twee pagina's te wijden aan Napoleon. Die weliswaar her dacht werd als een tiran, maar aan wie toch de eer niet werd onthou den van invoering van de code ci vil, het burgerlijk wetboek dat later door vele Europese staten werd overgenomen. Een paar weken geleden ver geweten dat kardinaal mgr. Giusti- niani hem bij de wit-mairmeren doop vont in de kathedraal met uitgesto ken handen opwachtte om hem te dopen. Dat alles om te bewijzen welk een onfeilbare geheugen Napo leon had, die zelfs de namen moet hebben gekend van al zijn onderof ficieren. Namen noemen van alle veldsla gen die het Franse leger onder Na poleon heeft gevoerd, is in dit kor te herdenkingsartikel niet nodig. Men vindt die opsomming in ieder schoolboekje, desnoods met de ver melding erbij dat Napoleon bij de slag van Waterloo nog maar pas 46 jaar was. En wie van Napoleon meer wil weten dan wat er in die schoolboekjes staat, kan een litera- che literatuur verschenen, die voor een deel tot op heden als zoete koek wordt verorberd. Napoleon had op Sint Helena op zijn vulkaan- platèau 1500 zeemijlen van Kaap de Goede Hoop niet alleen lakeien en vleiers om zich heen, maar ook doodgewone bedriegers, kwakzal vers en aasgieren, die op het eiland zaten te schrijven, te schrijven en te schrijven om de eerste te kunnen zijn met gedenkschriften, zoge naamd opgetekend uit de mond zelf van de langzaam stervende banneling. Het eiland leende zich voor intri ges en verzinsels, want men ver veelde zich er gruwelijk en de hy giëne was ver te zoeken. Door het vervuilde drinkwater ontstonden ty phus en dysenterie, die Napoleon's beefde en het zwerk zich ontlastte. In de omgeving van De Gaulle kon men soortgelijke verschijnselen waarnemen. Nog horen wij de sid derende stem van een verslaggever van radio-Europa die buiten adem voor de microfoon kwam om de Fransen de jobstijding mede te de len, dat de generaal in een Parijs ziekenhuis was opgenomen voor een prostaat-operatie. Erkend moet worden dat Napole on het zijn biografen op Sint Hele na niet gemakkelijk heeft gemaakt. Wetende dat hij nooit meer van het eiland vandaan zou komen, beitel de hij zelf aan zijn eigen stand beeld. De haat tegen de Britten heeft hij na zijn dood gevoed, want voor dat volk van barbaren was scheen het nummer van een zo ernstig maandblad als de „Touring- club de France", met een artikel over Napoleon dat als volgt begon: „Over wie schrijft een Fransman met gevoel voor historie? Over Na poleon. Als een Fransman alles van geschiedenis is vergeten wat hij op de schoolbanken heeft geleerd, wie herinnert hij zich dan nog? Napo leon. En van welke Fransman weet hij het meest? Van Napoleon. „De rest van het artikel kan men verwaarlozen, want verder is het over Ajaccio waar Napoleon is ge boren een en al „la belle, la douce, la lumineuse" alsof het paradijs van Adam en Eva Corsica is ge weest. Zelfs de kleine Napoleon van twee jaar moet heel precies hebben turn- napluizen van meer dan 200.000 boekjes die in de loop der tijden over Napoleon zijn verschenen. Er komen er nog steeds meer bij want in dit herdenkingsjaar houdt de stroom niet op. Heel wat van die boeken zal men als waardeloze rom mel naar de zolder kunnen verwij zen, want Napoleon leefde in een kring van weinig vrienden en veel vleiers, die als lakeien in de hou ding bleven staan, ook al werden zij door de keizer nog zo afgeblaft, toegebullebakt en gekoeieneerd. Daar was Napoleon niet zuinig mee, zelfs niet in de tijd van zijn groot ste vernedering op het eiland Sint Helena. Speciaal over die laatste levens jaren van Napoleon is heel wat lou- onbuigzame wil en ijzersterke ge zondheid hebben ondermijnd. Het wemelde er van geschiedenisverval sers. De een overdreef schromelijk, een ander flanste fantasie-verhalen bij elkaar, een derde had alles van horen zeggen en een vierde was de hielenlikker gebleven uit de glans periode van de Tuillerieën, toen Na poleon nog op het hoogste punt stond van zijn roem. Velen en waarlijk niet de eersten de besten in de Franse literatuur, haatten hem tijdens zijn leven, maar vereerden hem als een heilige na zijn dood. Hij was niet alleen onder bewonderenswaardige omstandig heden geboren, maar hij moest in al die boeken ook sterven als Chris tus aan het kruis, toen de aarde geen tralie te dik en geen prikkel draadversperring te hoog om een tweede ontvluchtingspoging te ver ijdelen. Hij poseerde als de soldaat van de vrede die alleen maar oorlogen voerde als anderen hem daartoe dwongen. Hij deed zich voor als een vrome boeteling ofschoon de godsdienst nooit een wezenlijk be standdeel uitgemaakt heeft van zijn leven. Godsdienst was voor hem een maatschappelijke noodzakelijk heid, want God had nu eenmaal ver ordonneerd dat er in deze wereld armen en rijken moesten zijn en dat Se armen zich met hun lot op deze aarde moeten verzoenen met uit zicht op een humaner behandeling in de hemel. De kerk had hij nodig voor zijn droom naar wereldheer schappij. Zijn lieve Marie Louise was de voorbeeldigste van alle vrou wen ofschoon Napoleon in zijn hart beter wist. Veel zou te schrijven zijn over de redenen waarom Napoleon ondanks de gruwelijke Verdun-kerkhoven van die tijd toch populair was bij een zeer groot deel van de Fransen. Op het oog gezien moesten de ar beiders hem haten. In oorlogstijd waren zij zijn kanonnenvlees. In vredestijd hadden ze niets te vertel len, want stakingen waren verboden en bij konflikten tussen werkgevers en werknemers werd de patroon op zijn woord geloofd. De vrije pers lag gekneveld aan 1001 banden. On begrensd was Napoleons haat tegen pers en journalisten. Hij verachtte hen die hem misprezen, maar ook hen die hem prezen. Hij beroemde er zich op persmuskieten te kunnen laten schrijven wat hij wilde. Maar tegelijkertijd zorgde hij er voor dat de lonen stegen en dat er werk was voor iedereen. Tot zijn nederlaag in Rusland hadden de ar beiders het gevoel dat zij bijgedra gen hadden tot de roem van Frank rijk. Chauvinisme is een karakter trek van de Fransen die er tot op dé huidige dag nog lang niet uit is. Op de snaren van datzelfde chauvi nisme heeft De Gaulle naar harte lust kunnen tokkelen. Napoleon stierf 5 mei 1821. Hij wilde dat zijn as eens zou rusten aan de oevers van de Seine temid den van het Franse volk dat hij zo lief had gehad. Aan die wens is vol daan. Menige Fransman die bij de „Invalides" naar Napoleon's graf tombe tuurt en die woorden leest, krijgt gezien of ongezien tranen in de ogen. eu stabiliteit van de markt waren de belangrijkste doeleinden van de regeringspolitiek. Kortom, de twee coalitiepartners in Bonn hebben hun stellingen weer ingenomen. (Copyright The GuardianDe Stem) STADE, West Duitsland (RTR) In de Westduitse plaats Stade is een man aangehouden die vijf hui zen in brand heeft gestoken. Het is de 17-jarige zoon van de brandweer commandant, zo deelt de politie mee. DEN HAAG (ANP) Vier kel ners en twee koks, allen seizoen krachten, hebben in een restaurant in Scheveningen in de afgelopen weken voor naar schatting f 4.000,- wel met de klanten afgerekend, maar niet met de baas. Zij deden dit door een aantal bon netjes waarmee zij in de keuken be stellingen moesten afhalen, niet aan de kassa af te leveren. Deze „vergeetachtigheid" leverde hen sa men rond de f 4.000,- op. De politie heeft de zes „vakantie-hulpjes" aangehouden en ze een proces-ver baal gegeven wegens verduistering in dienstbetrekking. NICOSIA, CYPRUS (AP) De Griekse minister van bin nenlandse zaken Stylianos Pata- kos heeft in een vraaggesprek met het Grieks-Cyprische dag blad „Mahi" verklaard, dat het aantal personen dat sinds de militaire staatsgreep van april 1967 in Griekenland om politieke redenen wordt vastgehouden, de 1.800 niet te boven gaat. Op de vraag wanneer er mo gelijk verkiezingen in Grieken land kunnen worden gehouden, antwoordde Patakos: „Niet voordat het daarvoor tijd is", verkiezingen moeten volgens hem in elk geval ten doel heb ben „de structuur van de revo lutie en haar taak te vol tooien". De aanvallen op het Griekse bewind zijn volgens hem afkom stig van „vijanden van Grieken land of personen die slecht in gelicht zijn of niet zijn geïnte resseerd in ware voorlichting". „Elke regering, die ooit een vijandig standpunt tegenover Griekenland heeft ingenomen, heeft dat uit eigen politieke be hoefte gedaan, en niet in het belang van een gezonde toe stand in Europa", zo beweerde hij. Op de vraag wat de regering zal doen als de Raad van Euro pa zou besluiten Griekenland uit dit lichaam te stoten, zei Patakos: „Voor dat geval heb ben wij een verrassing als wa pen. Het zou onvoorzichtig zijn onze plannen aan de vijand te onthullen". TOKIO (AP) Radio-Peking heeft sinds 23 juli met de gewoonte gebroken om uitzendingen te begin nen met partijvoorzitter Mao Tse Toeng een „eindeloos lang leven" toe te wensen. Dit meldden Japanse luisteraars van de Chinese zender. Radio-Peking had de wens sinds september 1967 gebruikt. Waarnemers geloven dat deze stap bedoeld is om aantijgingen te ontzenuwen dat de 75-jarige partij leider zich schuldig maakt aan per- soonsverheerlij king.

de Stem | 1969 | | pagina 5