Inspraak bij streekplannen wordt aanzienlijk uitgebreid AL IN HONDERD HUIZEN BIJNA PLAN JAVA'' GESLOOPT Vliegopleiding Hulst ondervindt stagnatie TROS- uitzending Zeeland succesvol In gesprek met m Politierechter verzacht bijkomende straf NOTA VAN GS. arm en droog Via naar Werkmansbelang nieuw- Terneuzen Hoe is het mogelijk. J. Dieleman I rgadering l'24 T MORGEN ?er nieuws uit id en streek pag. 3-5 Metanoia houdt walk-in over Bolivia 't keukencentrum Vervanging ,Hart' Schoonheids commissie wordt opgeheven Eerder inschakelen Hearings Ir. M. Geuze weg bij Suikerunie Subsidie voor provinciale VVV wordt beter Oriënteringsdagen kath. hogeschool DE STEM VAN DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1969 il vereniging HW '24 hfey ^nene jaarvergadering in |i. [staurant te Hulst. Ue laarverslag van de pennin» |e heer A. Prince bleek. |ële toestand minder Oorzaak hiervan warej kchteruitgang van het waj. Ik in het afgelopen seizoen |re kosten door het behal», I "ampioenschap in de viert P In de daarop gespeelde pro. ttrijden. De toto liep bracht niet minder bP. Jitimisme klonk in het jaai. lan secretaris A. Reyns. Hij lm overtuigd dat men ip lisse bij de eerste drie jjj I De vereniging kent teven |dige groei, wat onder a. ■t uit het grote aantal junj0. de jaarverslagen van eü ■ssie, jeugdcommissie, cluk. %VV'er en de veteranen lopen seizoen kampioen I de bestuursverkiezing „vl> IA. Prince herkozen. In lï |n de heren H. Kramers naert die aftraden wegers werkzaamheden, werd di nans gekozen. Broeder Fer. de plaats in van de die aftrad omdat hij verenigen met het jeugd, loor de nieuwe kascommis- Icn de heren W. Poppe, [en P. de Block herkozen Ie vergadering bestond eej T belangstelling. ÏBURG uur Walcheren: Geopend tot 22 uur FILM, CONCERT EN2, pRG >0 uur Ite zonden van Suzanne, 18 j 5NTOONSTELLINGEN .BURG lal Stadhuis leb werk van Picasso Jrchief„Zeeland en de Ie Synode" |s Museum: Werk van J. C.! phagen. ZEE [■weeshuis: Nederlandse plas an o.a. Dirk Claus, Hans ns, Niek Jong. kelder: Schilderijen van van Vosselen 4A TER MUIDEN Raadhuis: Schilderijen [ïouwwerk van Jos But e R de Meester de Betzen I ORi'E I ie Troutzaerte: Beeldhouw- Frans Cox; grafisch werk Anthono en klein plastie |ons van Marja van Putten TBURG lafskerk Expositie Xeno entelijk Museum Vondsten Tijdperk, Romeinse tijd ei lleeuwen DIVERSEN LBURG [tuur Walcheren: Geopend tot 22 uur tIL Vfestival JcHT [Guchteneire 15 uur Sehietinj INGE Ie Heide 19.30 uur Kermis- Kng (Van onze rechtbankverslaggever). BREDA Door gebruik te maken van een arrest van de Hoge Raad (1968, no 350) heeft de Bredase po litierechter mr. E. Thijssen een ver dachte uit 's-Gravenmoer, die dron ken achter het stuur werd aangetrof fen, op een geheel andere wijze ver oordeeld dan tot nu toe bij deze Rechtbank gebruikelijk was voor dit soort misdrijven. Weliswaar veroordeelde hij de ver dachte tot veertien dagen gevangenis straf, maar de bijkomende straf, na melijk de ontzegging, legde hij de verdachte voor zes maanden voor waardelijk op met een proeftijd van één jaar. Gedurende die periode mag de verdachte echter niet met een auto rijden, wel werd het hem toege staan gedurende die tijd een brom fiets te gebruiken. De officier, mr. K. Thijssen, had de gebruikelijke eis gesteld: veer tien dagen met een jaar algehele ont zegging. Hij overweegt van dit vonnis in hoger beroep te gaan, aldus deelde hij ons mee. Het was overigens de verdedi ger van de verdachte, mr. P. R. C. M. Paalvast, die de politierechter op dit arrest attendeerde. Mr. E. Thijs sen trok zich na het pleidooi in de raadkamer terug om daarna tot bo venstaande veroordeling te komen. Links: kijkje In een straat in het oude Java, waar de sloper nog niet zijn werk heeft gedaan. On der: grote gaten vallen in het Java. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De in spraak van de bevolking in de publiekrechtelijke organen, de gemeenten e.d. bij de totstand koming van een streekplan, zal in Zeeland aanzienlijk worden verbreed en uitgebreid. In een nota van het college van GS aan de Staten worden ont- werp-besluiten, die op een meer democratische procedu re bij de totstandkoming van streekplannen zijn genomen, in het vooruitzicht gesteld. GS gaan daarmee in op wen sen en verlangens die bij me nige zitting van de Staten van Zeeland- maar ook in gemeen teraden in vergaderingen van waterschappen enz., zijn geuit. Een uitgangspunt voor de nota van GS van Zeeland was een rapport van de raad van advies voor de ruimte lijke ordening. De nota van GS bevat de volgende suggesties: (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De Tilburgse studen tenorganisatie Metanoia, die wiekt tenorganisatie Metanoia, dei werkt werking, organiseert in het kader van de vredesweek een walk-in op 27 september. Het hoofdthema van tee walk-in is Bolivia. Metanoia stelt zich ten doel zoveel mogelijk Boliviaanse studenten in het buiten- *®d te laten studeren. Het Bolivia Comité Nederland heeft reeds haar medewerking toegezegd. (ADVERTENTIE) De keuken in landhuisstijl Baronielaan 59 Breda Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het K.N.M.I.: Merendeels droog, nu en dan zon en weinig Wandering in temperatuur. /^^vooruitzichten in cijfers ge- «Mdeld over Nederland. tot m vriida§: aar>tel uren zon: 4 ma i m'n--temp.: omstreeks nor- aal; max.-temp.: van ongeveer nor aal tot 3 graden boven normaal; N aP een droge periode van min- uur: 90 procent; kans op een «weel droog etmaal: 80 procent, tot in Zaterda§: aantel uren zon: 3 mi- min.-temp.: omstreeks nor maal' ,max-"temp.: omstreeks nor- mt? i °P een droge periode van eari ?s uur: procent; kans op geheel droog etmaal: 80 procent. 55 V (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het gemeen tebestuur van Terneuzen heeft goede hoop, dat het bestemmings plan „Java" in de loop van vol gend jaar zijn definitief beslag zal krijgen. Terwijl dus aan de nieuwe grotere stadswijk, op pa pier, nog wordt geschaafd, vor dert het afbreken van het oude „Java" stap voor stap. Vooral in de oudste kern, de huizen zijn allemaal van voor de eerste we- reldoorlog, valt nu het ene gat na het andere. De gemeente heeft hier tot nu toe 137 woningen aangekocht, waarvan er inmiddels al 94 zijn ge sloopt. Van de overige huizen zijn er alweer zeventien ontruimd, zodat ook deze kunnen worden afgebroken. De gemeente moet er nu nog 183 in bezit zien te krijgen, voordat de hele wijk „schoon" kan worden ge maakt voor de nieuwbouw. Een ge lukkige omstandigheid is, dat van deze 183 woningen er 152 in bezit zijn van de woningbouwvereniging „Ter- neuzen", die ze, toen nog onder de naam „Werkmansbelang" daar zelf heeft neergezet. Doordat er zoveel woningen in „één hand" zijn, kan de gemeente de aankoopprocedure na tuurlijk aanmerkelijk vereenvoudi gen. Deze woningen van de vereni ging, die als een halve ring rond de oudste kern liggen, o.m. langs de Steenkamplaan, de Oostkolkstraat en Van Steenbergenlaan, vormen kwalitatief nog het beste deel en zul len daarom ook het langst bewoond blijven. Onder meer doordat het rijk voor tachtig procent subsidieert in de aan- koopkosten wordt een snellere sloop van het oude „Java" niet belemmerd door gebrek aan de nodige geldmid delen. Een zekere rem wordt wel ge vormd door het niet voortdurend ter beschikking hebben van geschikte vervangende huisvesting. Die huis vesting zal niet alleen moeten wor den gevonden in, uiteraard op de eerste plaats, betaalbare woningwet woningen elders in de gemeente, maar voor een aanal bewoners van de oude huisjes in een verzorgings tehuis voor bejaarden of in bejaar denflats. Juist in de raadsvergadering van hedenavond, donderdag, zal, zoals ge meld, worden voorgesteld om grond in het plan „Java" in voorbereiding te verkopen aan de woningstichting „Zeeuwsch-Vlaanderen". De vereni ging wil op die grond in totaal 168 be jaardenflats, in twee blokken, en een dienstencentrum bouwen. Voor een aantal Java-bewoners zal er dus gelegenheid bestaan om heel dicht te blijven wonen, bij de plaats waar zij het grootste deel of hun ge hele leven hebben gesleten. Deze flats komen n.l. tegenover de Van Steenbergenlaan, aan de „rand" van het nieuwe plan „Java", dat aan zienlijk groter is dan de oude wijk. In het plan is ook een aantal reeds bestaande gebouwen opgenomen, zo als het politiebureau, het Groene Kruisgebouw, het rijkskantorenge- bouw en de watertoren. Ook het nieuwe stadhuis zal er in feite deel van uitmaken. Het „hart" van het nieuwe Java zal evenwel worden gevormd door winkelgalerijen met daarboven .woon lagen van zes tot tien hoog. De voor lopige plannen voorzien in rond 500 woningen. Bij het gemeentebestuur denkt men „in de orde" van vijf jaar, alvorens aan deze projecten zal kunnen wor den begonnen. „Eerst zullen er ech ter", stelt men praktisch, „gegadig den moeten worden gevonden, die de realisering van de plannen voor hun rekening willen nemen". (Zie ook: In gesprek met....) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Als Provinciale Staten ermee akkoord gaan, zal Zee land met ingang van 1 januari a.s. niet langer in het bezit zijn van een provinciale schoonheidscommissie. G. S. hebben de Staten voorgesteld om de uit 1950 daterende verordening, die op het instandhouden van een schoonheidscommissie betrekking heeft, in te trekken. Eén en ander is het gevolg van de nieuwe wettelijke regelingen, die de gemeenten op het punt van het wel standstoezicht een belangrijker rol geven. De gemeenten in Zeeland heb ben zich met zoveel voortvarendheid van een eigen welstandstoezicht ver zekerd, dat de provinciale commissie niet meer nodig is. Zulks was moge lijk door inschakeling van deskundi ge adviesbureaus. De provinciale commissie werkte in het verleden veelal ten dienste van de gemeenten, die vrijblijvend van de diensten van de bouwcommissies gebruik konden maken. 1. De doelstelling van de provincia le planologische commissie zal be perkt blijven tot het bijeenbren gen van zoveel mogelijk deskun digheid en het verzekeren van de coördinatie tussen de ambtelijke en semi-ambteiyke diensten. 2. In de agrarische adviescommissie krijgt een vertegenwoordiger van het waterschap of de waterschap pen van het territoir in het streek- plangebied gelegen is, zitting naast een vaste vertegenwoordiger van de unie van waterschapsbonden. 3. De adviescommissie voor de in dustrialisatie wordt met de rijks consulent voor het midden- en kleinbedrijf en toerisme en een vertegenwoordiger van het open baar vervoer uitgebreid. 4. De commissie voor de recreatie krijgt een nieuwe naam, waarin ook het begrip „recreatie" en na tuurbescherming is opgenomen en wordt uitgebreid meteen repre sentant vam de provinciale VW. 5. Er komt een geheel nieuwe com missie bij de bestaande vier, wel ke de sociaal-culturele zaken en kwesties betreffende de volksge zondheid, de milieuhygiëne e.d. gaat behartigen. In hun nota beloven GS dat zij zullen onderzoeken of de adviescom missies, die tot dusverre pas bij de voorbereiding van de voorontwerpen werden gehoord, eerder ingeschakeld kunnen worden, b.v. door zich uit te spreken over de hoofdpunten of uit gangspunten van een streekplanont- werp. Zowel het ambtelijk als het be stuurlijk vooroverl-eg met de gemeen ten en andere instanties kan worden vervroegd en verbeterd. GS denken aan het rondzenden van circulaires in een zeer vroeg stadium van de streekplanarbeid, waarin belangheb bende instanties wordt gevraagd om bijdragen of suggesties. De mate waarin bijvoorbeeld gemeenten aan een streekplan kun nen meebouwen, wordt sterk bepaald door de gemeenten zelf. Een gemeen te of nog beter een groep van gemeenten met een structuurplan kan in de praktijk medevormgever van het streekplan zjjn. GS hechten ook grote waarde aan inschakeling van de betrokken regio's via streekorganen, ontwikkelings schappen etc. Deze kunnen, vinden GS,'óók'best bij hét'overleg worden betrokken en ook voor hen geldt, evenals--voor de gemeenten, dat zij met eigen plannen of scetsen een streep voor hebben op de regio's waar men niet aan toekomst-denken doet. De inspraak op zijn breedst wordt op deze wijze door GS voorgesteld: het verspreiden van duidelijke bro chures over een streekplanontwerp onder de bevolking en het houden van openbare bijeenkomsten in de streek, waar iedereen tijdig zijn zeg je kan zeggen. Zowel de provincie, als de streekorganen, als de gemeen ten kunnen een dergelijke hearing organiseren .De termijn, die gemoeid is met de confrontatie van de streek me thet voorontwerp van een streek plan, zal waarschijnlijk op vier maan den worden gesteld. In hun nota achten GS het ook no dig, dat er een nieuwe Statencom missie komt, met de taak advies en bijstand op het gebied van streek plannen te verlenen. De instelling van deze commissie wordt in een apart voorstel aan de Staten ingeluid. De bestaande commissie „ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, recreatie en natuurbescherming" wordt even eens opgeheven, maar zij zal zich niet meer met planologie bezighou den. Overigens heeft deze commissie een andersoortige functie. Het bestuurlijk vooroverleg met specifieke organen en instellingen, zoals Kamers van Koophandel en Landbouwschap, maar ook met de vakcentrales, zal worden verfijnd. De bedoeling is, in het stadium dat een voorontwerp van een streekplan gepubliceerd is, met deze groeperin gen te spreken. Volgende maand zullen de Staten zich over deze nota uitspreken. (Van een onzer verslaggevers) HULST De enkele weken geleden enthousiast begonnen op leiding van sportvliegers op het vliegveld Hulst is vroegtijdig ten einde gekomen. Deze week besloot de heer Gravenmaker, instruc teur en eigenaar van hot vlieg tuig waarmee werd gelest, de start (met de opleiding) vroeg tijdig af te breken. Gistermiddag vertelde de heer Gra venmaker op het vliegveld Seppe waarom: „Vrijdagavond zei Heyens (eigenaar van het vliegveld Hulst) tegen mij, dat het best mogelijk is, dat ik deze zaak voor een ander op bouw. Op dat moment besloot ik dat de overeenkomst tussen mij en Heyens maar eens op papier moest worden gezet. Ik vroeg van hem zwart op wit een verklaring dat ik als enige mag opleiden totdat Heyens het vliegveld overdraagt aan de n.v. Vliegveld Hulst. Hij vertikte dat. Je begrijpt wel dat ik mijn goeie geld niet ga investeren zonder bepaalde garanties te hebben. De uitbouw van een vliegschool op het vliegveld Hulst zou mij ongeveer anderhalve ton kosten. Er moet een kist worden (Van onze correspondente) MIDDELBURG Een meesterlijke filmimpressie over Zeeland ging het t.v.-programma „Met het oog op..." van de Tros vooraf. Dit programma werd uitgezonden vanaf het Abdij plein te Middelburg. Alles liep pre cies getimed. Het weer hield zich uitstekend. Burgemeester W. Baas uit St.-An- naland spuide zijn grieven betreffen de de herindeling, vooral op Tholen. De TROS had actualiteit ingelast door over vakantieverhuur in Zee land te spreken en over het ontslag dat de directeur van de V.V.V. uit Haamstede, de heer Bakker, n.a.v. deze misstand had aangeboden. De voorzitter van de provinciale V.V.V, de heer De Regt, sprong op de bres voor de reputatie van Zeeland. Elisa beth Mooy miste tenslotte de ring, maar volgens Piet Brasser, de voor zitter van de Zeeuwse ringrijdersver- eniging, zat ze goed op het paard, en zij reed prachtig. Al met al een fijn programma voor wie Zeeland lief heeft. gestationeerd en een vaste instruc teur. Nu Heyens mij geen monopo liepositie wil geven, stop ik er mee, voor de gehele zaak mij meer geld kc st". Tot nu toe waren er zeven gega digden gevonden die regelmatig dooi- Gravenmaker of een van zijn piloten werden geïnstrueerd. De heer Gra venmaker heeft beloofd deze aspi- ra-ntvliegers verder op te leiden op het vliegveld Seppe, in het Brabant se plaatsje Hoeven. Voor het vervoer van en naar Seppe wil hij een rttge- ling treffen. De theoretische oplei ding van de zeven blijft in Hulst. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Ir. M. A. Geuze, voor zitter van de Suikerunie zal om ge zondheidsredenen per 16 september a.s. zijn functie neerleggen. Het heeft aanvankelijk in de bedoeling gelegen, dat de heer Geuze op 1 januari van het volgende jaar afscheid zou nemen Hij stopt al eerder op aandringen van zijn doktoren. De heer Geuze zal worden opge volgd door drs. K. C. van Kempen uit Achthuizen, die reeds lid was van het dagelijks bestuur van de Suiker- unie een coöperatieve vereniging waarvan de suikerfabrieken te Din- teloord, Sas van Gent, Puttershoek en Groningen deel uitmaken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In een voorstel aan de Staten van.. Zeeland vragen G.S. medewerking om een betere sub sidieregeling voor de provinciale Zeeuwse VVV tot stand te brengen. De geldende subsidieregeling, hield o.m. in, dat er een vast subsidiebe drag van f 35.000 per jaar werd ver strekt, waarboven 50 pet. tot een maximum van f 20.000 als bijdrage in het bij de geldende subsidierege ling blijvende tekort. Het totale sub sidie zou, zo was bepaald, niet meer kunnen bedragen dan tweederde deel van de personeelslasten en de kosten van huisvesting van de vereniging. De vereniging kon bij de geldende regeling met haar financiële beleid niet best uit de voeten. G.S. stellen daarom voor een jaarlijks subsidie te verstrekken dat geheel en al aa-n de personeels- en huisvestingskosten is gerelateerd. Voor het lopende jaar krijgt de provinciale VVV daardoor een bijdrage van f 59.000. Het maxi mumbedrag is vastgesteld op f 60.000. (ADVERTENTIE) Wat is f lie Spar vandaag weer voordelig. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De traditionele oriën teringsdagen voor eerstejaars studen ten van de katholieke hogeschool in Tilburg worden van 1 t.m. 5 septem ber gehouden. Tijdens die dagen wor den de studenten toegesproken door prof. dr. C. F. Scheffer, rector-magni- ficus van de katholieke hogeschool. Bovendien zullen zij kennis maken met het verenigings- en gezelligheids- leven van de studenten. Ook de voor zitter van de ATSO, de heer P. Jans- ma, zal de studenten toespreken en ze vertellen over de verschillende poli tieke stromingen binnen de studen tengemeenschap. ,JK heb bijna mijn hele leven op „Java" gewoond. Toch zal ik het geen ramp vinden als ik hier weg moet. Trouwens, al zou je niet willen, je doet er toch niets tegen, als ze je wegsturen". Aldus de heer J. Diele- man (65), laatstelijk in gemeente dienst en nu gepensioneerd, bewoner van de saneringswijk „Het Java" in Terneuzen. „ZE zijn hier al zo'n jaar of drie aan het slopen. Dan gaat er hier weer eens een huis tegen de vlakte, dan daar weer een. Het Wordt op den duur wel rommelig. Twee huizen waarin ik hier heb gewoond, zijn al afgebroken. Het huis waarin ik nu woon, in de Steenkampelaan, zou je nog tot de beste van de slechtste kun nen rekenen". „HET is goed mogelijk, dat die wonin gen nog wel een jaar of tien blijven staan. Het is goed, dat al deze hui zen verdwijnen. Ze zijn te oud en te slecht, ze bieden te weinig leefruimte en comfort. Een aantal van de bewo ners beschikten niet eens over een behoorlijke w.c. Er wordt natuurlijk ook niet veel meer aan de woningen gedaan, omdat ze toch onder de slo pershamer komen. Het gevolg is, dat het bij menigeen gewoon binnen re gent. De meeste huizen zijn dan ook niks meer waard. Het zijn oude ver sleten werkmanshuisjes. DE meeste mensen, die de wijk ver laten, dat zijn natuurlijk op de eer ste plaats de jongeren, gaan naar de nieuwe buurt". Voor veel ouderen valt het niet mee. Ze zijn te erg ge hecht, vooral als het huisje eigendom is. Zij zullen hier bij wijze van spre schepen met papierhout in het lossen daarvan vonden velen een bo terham dan werden die schulden met beetjes tegelijk weer afbetaald." ken moeten worden weggebrand. Je ZO'N veertig jaar geleden kon je op moet niet vergeten, dat de mensen Java een huis huren voor 1,25 tot 2 in deze buurt ontzettend veel lief en leed met elkaar hebben gedeeld." „HET Java was een werkmanswijk, het „woonoord" van de bootwerkers. In de winter waren de meesten zonder werk en zonder inkomen. Was er in een gezin ziekte of andere misère, dan stonden de buren direct klaar om te helpen. Die armoe hield de mensen bij elkaar. Er waren hier winkeltjes, waar je de hele winter door kon pof fen. Kwamen met de zomer weer de gulden per iveek. Ben heel oud huisje kreeg je zelfs voor één gulden per week. En toch waren er mensen, die zelfs dat niet konden betalen". ALS het een beetje vlot gaat met de sloop en de nieuwbouw, dan hebben wij misschien toch nog een kansje dat we hier helemaal niet weg hoeven. Dan zouden we zo van oud naar nieuw kunnen verhuizen, als ze ten minste geschikte en betaalbare wo ningen voor ons willen bouwen".

de Stem | 1969 | | pagina 3