Evert Schneider tennist tussen zijn werk door in Scheveningen Nederlands team klaagt in Brno NJlC-Feijenoord Lindenberg bouwt zijn boop op Boera George -*! Best de mode koning van United IER ZET VOETBAL OM IN VEEL GELD LUBS ZIJN IET ONEENS HET KNAU Windvang Nog eens Keerzijde Kapper N AC. - Stadion Breda Zondag 24 augustus - Aanvang half drie 11 DE STEM VAN DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1969 13 «CHEVENINGEN (ANP) Evert Schneider, als meester in de rechten verbonden aan de medische faculteit in Rotterdam geniet deze week een wat langere koffiepauze. In dat ex tra uurtje per dag hoopt hij tennis kampioen van Nederland te worden, V n titel, die hem tot dusver is ont- raan omdat in zijn studie-jaren (toen kü meer tijd voor tennis had) een ze kere Tom Okker ongenaakbaar was. \u Okker in buitenlandse prof- dienst is getreden, heeft Schneider het racket weer ter hand genomen. Hij fietst elke dag rond het middag uur naar Scheveningen en keert na afloop van zijn partij, weer op zijn werk terug. Gisteren was Evert Schneider één van de zeven geplaat ste spelers, die zich voor de kwartfi nales kwalificeerden. Als achtste plaatste zich jeugdkampioen Paul van Min, die dinsdag een toegang forceerde door de nummer acht Pe ter Scholtz uit te schakelen en gisteren de laatste acht binnentrad door een verdienstelijke drie setszege op Richard Kasten (7-5 6-1 6-4). Evert Schneider trad aan tegen Lex Constandse en gunde deze zeventien jarige tegenstander, die het effect van zijn slagen verloren zag gaan door een zwakke tweede service, vier games (6-1 6-2 6-1). Vandaag begint voor Schneider het serieuze werk. Hij ontmoet dan Fred Hemmes. Ondanks een viersetszege op Eddy Knol (6-2 3-6 7-5 6-2) is de ze fulltime tennisser L'paald niet (Van onze speciale verslaggever) BRNO Wielrenners zijn vaak klagers. Kort voor een belangrijke wedstrijd worden 1001 punten aan gevoerd die niet goed zijn, maar die gewoonlijk niet meer betekenen dan een uiting van spanningen voor de strijd. In Brno, waar morgen de wed strijden om de wereldkampioenschap pen beginnen, het belangrijkste eve nement van het jaar voor iedere ren ner, is het niet anders. De klagers lebben dit keer gelijk en de klachten lijn vrijwel eenstemmig, hoewel de organisatie letterlijk en figuurlijk al les heeft gedaan om de zaken tussen ile 15e en 24e augustus zo goed mo gelijk te laten verlopen. Maar ook de organisators konden niet vooraf we ten dat hotel Pozemstav, waar de Nederlandse ploeg zou logeren, door oorzaken buiten hun macht voor een nog veel belangrijker doel moest worden vrijgemaakt. Logiesruimte is ook in Brno niet onbeperkt aanwezig in voor sommige buitenlandse gas- en, ook al komen die niet voor de wereldkampioenschappen wielren nen, is intrek in een goed hotel maar net goed genoeg. De Nederlandse ploeg kreeg daar door een ander onderkomen toegewe zen in een soort studentenhuis dat is voltooid. De kamers zijn goed, ruim en redelijk comfortabel, maar (Van onze correspondent) DEN HAAG (ANP) De atletiek verenigingen ADA, AAC, GVAG/Ra is, Fortis, De Spartaan en Hellas hebben met hun juridische adviseur, nr. J. L. Jansen van Raay, advocaat te Rotterdam, de voorlopige schor sing, die het hoofdbestuur van de «AU had opgelegd aan zes atleten ölieke Sterk, Corrie Bakker, Sjouke I Fred van Herpen, Rudo Lievense Feter Dcilensen) wegens het niet in ingst willen nemen van medail les tijdens de Nederlandse kampioen schappen in Groningen, besproken. De conclusie van deze bespreking was 1st de houding van de atleten op zichzelf als minder juist bestempeld mu kunnen worden, maar dat er zo 'tel verzachtende omstandigheden 'urnen worden aangevoerd, dat de taf van schorsing in dit geval onge kchtvaardigd zou zijn. Deze kwestie dient evenwel te wor tel behandeld door het daartoe be voegde orgaan, te weten de nationale slrafcommissie aan de hand van nor- Mie regels van het strafprocesrecht, wis die ook in het KNAU-reglement !iin vastgelegd: hoor en wederhoor, ie mogelijkheid tot het voeren van 'trweer, het horen van getuigen, en f® van het hoofdbestuur onafhanke- Wt rechtsprekend orgaan. Al deze 'Uidamentele rechtsbeginselen die ten volgens de zes verenigingen in kht te worden genomen. Het ingewonnen juridische advies behelst dat het hoofdbestuur krach ras de statuten en reglementen van Je KNAU niet bevoegd is een voor ■opige schorsing op te leggen zodat «se maatregel zonder effect blijft en Ie betreffende atleten tot op het mo- ®ent van de uitspraak van de natio- Sle strafeommissie in alle wedsfcrij «.kunnen uitkomen. Mieke Sterk, een der betrokken «leten, zal dan ook dit weekeinde tij- lens de Nederlandse meerkampkam- Menschappen te Vlaardingen star- op de eerste dagen bleek de bevoor rading (er was niets, maar dan ook werkelijk niets te krijgen) beneden peil. Bovendien moeten de maaltij den op een ander adres worden ge bruikt en dat brengt weer andere moeilijkheden met zich. Daarbij komt dat de maaltijden van een heel andere samenstelling zijn, dan een topsporter is gewend. De hoeveelheid bleek ook al niet indrukwekkend. Het kleine groepje rond de stayers Cees Stam, Dries Helsloot en Bert Boom en daarin op- de eerste plaats de gangmakers Joop Stakenburg, Bertus de Graaf en Bruno Walraven hadden andere klachten. In Brno wordt namelijk niet gereden op de snelle gangmaakmotor, het troetel kind van elke entraineur, maar op de zogenaamde lichte motoren, die nog altijd een cilinderinhoud van 750 tot 1200 cc hebben. Brno heeft niet zoals verschillende winterbanen een compleet park van gangmaakmotoren van hetzelfde jaar en type, maar een allegaartje van op het eerste gezicht identieke produkten. De uiterlijke eenvormigheid is slechts schijn. De motorblokken van de machines zijn namelijk niet alleen uit twee fabrie ken afkomstig voornamelijk voor oorlogse jaargangen van de Ameri kaanse merken Harley Davidson en Indian maar verschillen daarbij in ettelijke detailpunten. De kleine ver schillen van het ontstekingsmecha nisme zijn voor de kracht van de motor misschien niet zo'n verschrik kelijk belangrijk punt maar wel voor de zui-ging van de motor- Iedere ver groting van het motorblok maakt door de windbreking de taak van de renner namelijk lichter. Vooral de gangmakers nemen die verschillen verschrikkelijk hoog op. een enkeling toevallig of opzettelijk bevoordeeld. Zowel het gebrek aan uniformiteit bij de motoren als de onderbrenging geeft de Nederlandse ploeg recht tot enkele klachten en het bewijst dat zelfs de meest geperfectioneerde or ganisatie de kans loopt niet vlekke loos te blijven. Want geperfectio neerd is die organisatie. Wat namelijk in Brno voor deze wereldkampioen schappen is gedaan, grenst aan het ongelooflijke. Meer dan driehonderd Tsjeehoslowaken hebben zich op het organisatorische vlak ingezet voor deze kampioenschappen, de eerste die in de 76-jarige geschiedenis van de titelstrijd in Tsjechoslowakije wor den gehouden. Maar dat is niet alles, de baan waarop wordt gereden, is het afgelopen jaar volledig vernieuwd. Van het oude baantje, waar de eerste wedstrijden in 1889 werden gehou den, is niets meer o-ver. Er ligt pre cies op dezelfde plaats, vlak bij het jaarbeursterrein, nu een fonkelnieu we baan met een schitterend profiel. De accommodatie voor ongeveer tien- duizen toeschouwers is helemaal her bouwd en bestaat uitsluitend uit overdekte plaatsen. Ook de baan is overdekt en alleen het middenterrein ligt in de open lucht. meer de favoriet, die hij was vóór het begin van de „nationale". Onder de druk van het moeten winnen ver toont het spel van Hemmes namelijk ernstige leemten. Tegen Knol werk te zijn backhand niet. Bovendien ge raakte hij in verwarring als zijn te genstander aan het net verscheen. De hardwerkende Eddie Knol zag na een voorsprong van 3-1 in de der de set echter geen kans het initiatief te behouden. Jan Hordijk, de andere „bondstennisser", die zich waar moet maken, ging resoluut te werk. Ron v. Gelder, wiens omvang zo is toege nomen, dat Hordijk er slank bij lijkt, slaakte in de winderige betonnen kuip van het centrecourt menige kreet vol zelfbeklag. Een aantal sla gen van deze technisch begaafde ten nisser mislukten inderdaad. Maar aan de andere kant zette Hordijk zo'n kracht achter zijn stalen racket, dat de weinig mobiele Van Gelder er eenvoudig niet aan te pas kwam (6-0 6-1 6-3). Ook Jan Hajer hield zich bezig met gedegen tennis-vakwerk (6-2 6-2 6-3 tegen Frans de Kort), maar de prognoses gaan toch steeds meer in de richting van 'n eindstrijd Niek Fleury-Jan Hordijk. Fleury won vrij gemakkelijk van Niesi Sie (6-2 6-4 6-2) die het recht om tegen de Nederlandse Davis Cupspeler uit te mogen komen 's morgens vroeg had verworven door het winnen van de afgebroken partij tegen Dick Stradmeyer. De Amerikaanse In disch/Chinese Nederlander toonde op volley en smash al aardig gewend te zijn geraakt aan de trage Nederland se banen, maar hij werd geklopt door de veel betere groundstrokes van de Amsterdammer. In de kwartfinales van vandaag komen tegen elkaar uit: Hajer-Van Min, Coebergh-Fleury, Schneider- -Hemmes en Hordijk-Soeters. Bij de dames bereikten alle ge plaatste speelsters de kwartfinales, geen van hen had daarvoor meer dan twee sets nodig. Het werd zelfs een soort onderlinge wedijver, wie de minste games tegen zich gescoord kreeg. Ada Bakker won dat (twee maal 6-0 tegen mevr. Lazonder). Trudy Groenman was met 6-1 6-0 te gen Hilda van Loon een goede twee de. De enige, die zich ten volle moest geven was Els Veentjer in het duel met haar clubgenote Lidy Bielefeld (7-5 6-4). De kwartfinales van de dames geven de volgende partijen te zien: Marijke Schaar-Els Veentjer, Ada Bakker-Trudy Groenman, Patri cia Went-Judith Salome, Astrid Suur- bpn^-Tine Zwaar Bruno Walraven, de jongste van het Nederlandse trio gangmakers, de meest onstuimige van de drie dan ook, riep gisteren, nadat hij het mo torpark van twintig stuks, bijeenge bracht door verschillende Tsjechische wielerclubs, had gezien: „Van die twintig motoren zijn er geen twee ge lijk. Er is er zelfs een bij, die aan het blok een acu heeft zitten en wat dat scheelt aan windvang is niet voor te stellen." Bertus de Graaf, 62 jaar oud en wat rustiger „Het zou een schandaal zijn als iedere gangmaker voor het hele toernooi één bepaalde motor kreeg aangewezen. Daarvoor zijn de ver schillen te groot. Het eerlijkste is, dat voor iedere wedstrijd tien motoren op het middenterrein worden opge steld, waarna de gangmakers en de twee reserves voor die wedstrijd lo ten welke motor zij tot hun beschik king krijgen. Zo gebeurt het ook in Antwerpen of in Dortmund of Ber lijn. Er is bovendien een risico, dat er aan de motor die je niet in eigen beheer hebt wordt geknoeid." Martin Wierstra, de leider van het Neder landse groepje stayers: „In artikel 57 van het reglement van de UCI staat, dat in de wedstrijden achter lichte motoren de motorinhoud mag varië ren van 750 tot 1200 cc, maar ook dat per wedstrijd uitsluitend dezelfde machines mogen worden gebruikt". Om een rechtvaardige verdeling van het beschikbare gangmaakmate- riaal te krijgen, wil Wierstra beroep doen op de Internationale Wielren- unie. Bertus de Graaf voelt meer voor een pressure-groupe der gangma» kers. De zeer ervaren Amsterdammer zei„Wij, de gangmakers dus, moe ten, de UCI zeggen, dat wij alleen rij den als er per wedstrijd om de mo toren wordt geloot. Dat is in ons al ier belang en daardoor wordt niet (ADVERTENTIE) Gezien de grote belangstelling voor deze wedstrijd adviseren wij Plaatsbewijzen bij de bekende voorverkoopadressen te nemen. De voorverkoopadressen zijn reeds voorzien van kaarten. Bejaarden kunnen op vertoon van hun A.O.W.-diploma kaarten in voorverkoop bij sig.magazijn Peter v. d. Merwe, Haagweg 10 ver- "ijgen. jjdzoenkaarten kunnen op donderdag 14 augustus tussen 19.30 en «1.30 uur en zaterdag 23 augustus van 2—5 uur in het clubhuis wor den afgehaald. Marijke Schaar (links) en Els Veentjer, die beiden tot de kwartfinales van het damesenkelspel doordrongen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Ik", zegt trainer Piet Lindenberg van zondagamateur- kampioen Middelburg, „onderschat VVOG geenszins. De zaterdagtop is gelijkwaardig aan die van de zondag voetballers." Nauwelijks bekomen van een slopende race naar het kam pioenschap moet Middelburg na drie weken rust weer aan de slag. Be paald moet worden, wie zich Neder lands voetbalamateurkampioen mag noemen; Middelburg of VVOG uit Harderwijk. Zaterdag ontvangt Middelburg een grote onbekende. Lindenberg heeft naarstig gespeurd naar gegevens over de zaterdagkampioen, maar hij is niet veel wijzer geworden. „Ik heb", vertelt hij, „diverse collega's in Gel derland opgebeld, maar nog weet ik weinig. Te weinig. Wel weet ik, dat ten koste van alles vermeden moet worden, dat we VVOG onderschat ten." „De club had in het verleden de beschikking over een sterke spitsspe- ler Posthumus. Die jongen was zo goed, dat hij werd overgenomen door Wageningen. Die knaap maakte zon dag tijdens een vriendschappelijke wedstrijd twee doelpunten. Posthu mus is er dus niet meer. Maar zon der hem is VVOG toch ook door de kampioenscompetitie gerold. De Har derwijkers scoorden in acht wedstrij den twaalf doelpunten." Lindenberg wil geen enkel risico nemen. Hij ver zamelde deze week zijn keurtroep en trainde hard. Nog niet hard genoeg naar de zin van de oefenmeester. Hij klaagt„De conditie is nog niet „je dat maar wat kun je verwach ten na drie weken vakantie?" Voor het zaterdag is, zullen de Middel burgers vier keer getraind hebben. Tweemaal meer dan normaal. De obsessie verrast te worden schijnt Middelburgs trainer al dagenlang te beheersen. Met nadruk vertelt hij zijn spelers te hebben ingepompt, dat zij zaterdag een sterke tegenstander ontmoeten. In niets wil Lindenberg dan ook afwijken van zijn het afgelopen sei zoen gehanteerde systeem. „Er zal 4-3-3 worden gespeeld, anders niets", zegt hij. „Vanuit een sterke verdedi ging zullen wij aanvallen. Als van ouds snel schakelend zullen we daar na trachten hard te counteren." Er zijn echter problemen. Om het 4-3-3- systeem goed te hanteren zijn er ge routineerde schakelspelers noodzake lijk en minimaal één aanvallende back. Zoals bekend stopte Wim Groe- newegen (32 jaar) met voethal. Hij werd trainer van Kloetinge. Bovendien werd Boera geblesseerd tijdens de vriendschappelijke wed strijd in het Feijenoordstadion tegen de jeugd van Feijenoord. Op Boera heeft trainer Lindenberg zijn hoop gebouwd. „Waarschijnlijk zal Boera", zegt hij, „er bij zijn. Hij en Vermei- ren moeten de taak op het midden veld volbrengen. Dit keer zonder Wim Groenewegen. We zullen zijn routine missen. Boera moet Groene- wegens taak kunnen overnemen. Hij is snel, sterk en zo vasthoudend als een terrier." Lindenberg zegt nog niet te weten wie zijn aanvallende back zal wor den. Middelburgs trainer: „Ik heb er natuurlijk wel iemand voor. Ik leidde diverse knapen op voor deze taak. Zelfs voorhoedespelersMaar toch weet ik nog niet wie ik zal nemen." De opstelling voor de wedstrijd van zaterdag is nog niet bekend. Van avond na de training hoopt Piet Lin denberg meer te weten Georgie Best: groot wild voor elke vereniging (Van onze sportredactie) MANCHESTER Die middag om kwart over twaalf rekent het modieuze wonderkind Geor ge Best voor goed af met het fa beltje, dat hij alleen maar een vrouwenversierder, een snobisti sche, drinkende, fuivende, auto- gek is, die in zijn vrije tijd ook nog wel eens verdienstelijk wil voetballen. Die middag in het morsige, maar voetbalminnende Manchester, ontzenuwt de ijdel gekapte George Best alle roddel als zou hij een kwaje aap, een arrogante snotjongen, een vlerk, een nozem, een provo zijn. Te gen de kale achtergrond van het Manchester United huis, Old Trafford verrijst de figuur, die George Best werkelijk iseen linke, handige Ier, die niets na laat om een reputatie van een „bink" op te bouwen. Ergens aan de overzijde dan sen, zingen, brullen langharige jongens met roodwitte sjaals en kortharige meisjes in spijker broeken. Ze weten niets van voetballen, ze geven er geen bal om. Ze willen Georgie zien en de volgende dag tussen 2 en 6 zullen ze zijn winkeltje in Cross- street 18 in Cheshire onder de rookpluimen en de smog van hun aller Manchester bestor men. George Best draait er niet om heen, hij bekent eerlijk: „Ik vind het heerlijk om beroemd te zijn. Interviews, T.V.-spots, fanmail, handtekeningen, de hele zwik vind ik zalig. Zo is iedere beroemd heid. Iemand, die zegt dat jour nalisten je bestaan verpesten, zijn huichelaars. Betere tijden dan nu zijn er niet ik ben rijk, de belas ting jaagt me op als een witte olifant, ik krijg een stuk of twin tig liefdesbrieven per dag, ik scheur in mijn Jaguar door de straten en mijn boetiek loopt ge smeerd. Als ik een fijne wedstrijd heb gespeeld en niemand me heeft rot getrapt, heb ik een lekker weekend, dan voel ik me happy". Georgie wat wil je nog meer. haat op papier en dat moet ik slikken. Ze smeren koeienuitwerp selen op mijn wagen, ze bellen me op dat ik een vunzige schoft ben, ze trachten me te chanteren, ze klampen mijn moeder aan, om te zeggen dat ik niet deug". Die middag laat George Best ook weten dat hij kotst van men sen die alleen maar over voetbal kunnen praten. „Die mensen be grijpen niet, dat je ook wel eens ziek kunt worden van voetbal. Ik beken het oprecht, ik luister liever naar een goeie hit, dan naar dat gezwets over de wedstrijd van za terdag en de training van dinsdag en de Europacup van 1969. Maar breng ze dat maar eens aan hun verstand, tracht ze maar eens wijs te maken dat je ook nog andere interesses hebt. Het doet ze niks. Ze beschouwen je als hun eigen dom. Ze willen je best aanbidden, maar in ruil daarvoor moet je wel hun slaaf zijn. Altijd glimlachen, nooit kwaad zijn. Het hangt me soms mijlen ver de keel uit". Maar George Best accepteert het. Hij gebruikt zijn naam en re putatie om zijn zaak te promoten. „Dat is toch mijn goed recht. Ik ben toch een prof. Nu verdienen en investeren. Ik wil niet een van die verlopen kereltjes worden, die teren op vergane glorie. Ik ben een zakenman". Georgie vindt het al lang best. Manchester gaat gebukt onder de mythe van Best, die op zijn eenentwintigste jaar zijn memoi res schreef en op zijn tweeëntwin tigste tot Europa's meest bejubel de voetballer werd gekroond. Het voetbaldwaas Manchester schaar de zich eensgezind achter een Ier. Ze kleden zich zoals hij zich kleedt. De mannen scheren zich zoals hij zich scheert, ze lopen zo als hij loopt. „Als ik vijfhonderd Chester: „Georgie is niet bang, al weet hij hoe kostbaar zijn knieën zijn. Bange voetballers worden af geslacht, dat is de wet van het voetbal. Georgie is ontzettend snel en daardoor ontwijkt hij alle ver raderlijke attaques". Georgie weet inderdaad hoe kostbaar zijn knieën zijn, en dat weet Matt Busby en heel Manchester. Ter herinnering: Manchester leek vier jaar geleden onstuitbaar op mars naar de Eu ropacup. In de kwartfinales was het roemruchte Benfica met 5-1 overrompeld, grotendeels door een virtuoze Best, Partizan leek nau welijks een obstakel. Maar toen kreeg Manchester de grootste dreun sinds de vliegramp bij München in 1958. De rechterknie van Georgie zei gedecideerd „nee" En prompt stortte de United in een. George Best is na zijn me niscusoperatie volledig hersteld. Hij heeft gewerkt met gewichten op zijn knieën, rondjes gedraafd, gezweet en gevloekt, maar sinds dien voetbalt hij beter, sneller en harder. Er worden verbazingwekkende verhalen verteld over Best's aan geboren koelheid, zelfs voor de meest belangrijke wedstrijden. George Best kent geen zenuwen. Pat Crerand herinnert zich de eerste oefenwedstrijd van Best met de United. „Best liep met de hal naar Harry Gregg, onze Ierse doelman van destijds, hij liep om hem heen en scoorde. Nu be schouwde Harry ieder doelpunt, dat door zijn teamgenoten tegen hem werd gescoord als een per soonlijke belediging. Hij redde zich er mooi uit: Ik heb het voor het joch gedaan, een beetje zelfver trouwen geven een tweede keer gebeurt het natuurlijk niet meer. En Georgie scoorde prompt nog eens". Vele ervaren voetbalprofessoren hebben getracht het genie Best te analyseren. Malcolm Allison, coach van Manchester City: „Best heeft de beste balcontrole van heel groot Brittannië. Hij heeft al tijd wel een paar trucjes achter de hand en als hij er een van ge bruikt, laat hij die altijd vergezeld gaan van een verandering van snelheid en pas. Wie dat kan is een grote, een hele grote". Die middag om kwart over twaalf toont de „modekoning van Old Trafford" ook de keerzijde van de roem, die hem als een aureool omgeeft. „De hele wereld kan tegen me aanschoppen. Het vervelende is, dat ik me tegen al dat geroddel niet kan verweren. Ik ben een snotaap, die ver geten is dat hij van eenvoudige komaf is. Ik hang de beest uit in kroegen, ik heb totaal geen disci pline en ik baad me ook nog in champagne". Het geroddel deert George Best niet zo. Als het inderdaad alle maal op waarheid zou berusten, zou hij immers niet dat briljante, water vlugge, zakelijke, aggressieve hogelijk begaafde, fantasievolle stukje diamant zijn, dat ervaren taxateurs door heel Europa nog niet op de juiste waarde hebben weten te schatten. Dan immers zou Georgie met een plof op de grond zijn gevallen. „Geroddel doet me niks. Gifbrieven, daar kan ik me vreselijk woedend om maken Beroemdheden wekken af gunst. Deze wereld is vol neuro tische, nijdige, kwaadaardige, laf fe, stiekeme, verziekte, halve psy chopaten die pas gelukkig zijn, als zij anderen verdriet kunnen aandoen. Met ballpoints van een kwartje kwakken ze een heleboel brieven per dag ontvang weke lijks in ik weet niet hoeveel tijd schriften mijn mening over voet bal neerwerp, twee contracten als dressman heb lopen en mijn vader en moeder met de verdiensten van een maand naar Engeland kan la ten komen en hen een viswinkeltje kan geven, mag ik dan alsjeblieft een beetje kapsones hebben. Toen ik mijn boek schreef, kwam er een storm van kritiek los. Ik zou te jong zijn om memoires te schrij ven, omdat ik nog geen herinne ringen had. Aan mijn laars. Ik heb tot nu toe al meer gepres teerd en meegemaakt dan ande ren in hun hele leven". Zijn laatste extravagante aankopen: Sunbeam, Jaguar, 90 hemden, 30 kostuums, 20 paar schoenen. „Als hij er wat mee kon verdienen zou hij ook nog met een vierkante bal spe len", zei een van de meest voor aanstaande Britse managers. En Bobby Charlton, kalend virtuoos uit Busby's circus: „Ik vind het zijn goed recht zolang hij maar voetbalt" En dat doet Georgie dan ook. Zijn koerswaarde wordt mo menteel geraamd op 2,5 miljoen gulden. Beursberichten rechtvaar digen de gedachte, dat dit binnen niet al te onafzienbare tijd ver dubbeld zal zijn. En Georgie zelf, hij is door en door van zijn genia liteit overtuigd. Wat is het geheim van George 8est? Joe Mercier, trainer van stadgenoot Manchester City: „Zijn beenspieren zijn ongewoon lang Dat maakt hem onvermoeibaar" En zo ontloopt Georgie dan alle tackles van hen, die volgens het principe eerst de man en dan de bal opereren. Brian Kidd, grillig aanvalstalent in de met talent doorspekte voorste an Man-v nijl Matt Busbey: „De moeilijkste taak van een manager is jongens met sterallures te vertellen, dat zij nooit een hoge graad in het voetbal zullen bereiken, hoe lang zij ook speelden. Veel jongens zijn goed, zo niet briljant, maar heel weinig worden groot. De meeste bereiken een zekere mate van ont wikkeling en groeien dan ineens niet meer. Ze zullen nooit beter worden ofschoon je hen daar van nooit kan overtuigen. Zo'n conver satie is tussen Georgie en mij nooit nodig geweest. Als ik voet baller was'zou ik liever met hem dan tegen hem spelen". Het is interessant te speculeren of Best's talent ook buiten de Uni ted zo zou zijn gegroeid. Weinig clubs staan hun spelers zoveel tactische vrijheid toe als Manches ter. De eerste lijn van de United is volgepropt met spelers met bij zonder veel individueel talent: Law. Kidd, Charlton, Best. Matt Busby: „Hoe kun je een genie ver tellen hoe' hij moet spelen. Er zijn situaties dat hij uit niets iets groots schept. De enige manier om Best's dreiging de reduceren is hem te dwingen zijn rechtervoet te gebruiken, omdat hij rechts prefereert. Weinig spelers slagen daarin. Zijn linkerbeen gebruikt hij als hij van richting wil veran deren. Zijn kapper is de enige in Engeland die hem kan kortwie ken". Wonderkinderen worden meestal te veel gesignaleerd, vaak zijn het wonderbaarlijke eendags vliegen. Een nieuwe generatie diende zich echter aan. Een beste generatie. Die van George Best,

de Stem | 1969 | | pagina 11