EEND" GOEDKOPER OP BUITENLANDSE MARKT? HET BETOVERDE AMRO BANK POESJE ]Va devaluatie van Franse frank 99 Nederlanders vrijgelaten FINANCIEEL SCHANDAAL IN SPANIE AMRO-spaarders profiteren nu van de volgende rentepercentages: Wij hebben het gehad Ik wens hem geluk Proefproces over publicatie van lottocijfers :kampen" lenden tof B Meisje onder bus MIJNS INZIENS Johan Winkler SMURF MEE! SMURF SP! NAJAAR BENZINE lb V UUKdIJ naa™ tvan Robbie) Cisca enz En AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK VEEL GELUK door DE STEM VAN WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1949 13 E HOEFIJZERS e inrichting Bath (Z.) et zojuist voltooide n aan enkele nogelijkheden. jaarne verstrekt door M. van Mourik, te Rilland-Bath, 35) 451. aan het bestuur van nusstichting, te's-Hertogenbosch (Van onze correspondent) PARUS L'EQUIPE, het gro te sportochtendblad van Frank- f(jk, vraagt zich in het nummer van gisteren af wat er na de de valuatie op de automobielmarkt gaat gebeuren. Op die vraag is thans nog geen enkel antwoord te geven, want de hele automobiel industrie is met vakantie. De grote bazen zijn alleen maar per telefoon buiten Parys te berei ken en op de kantoren in de hoofdstad zit zo goed als geen personeel. Bij Renault bestaat het hele kantoorpersoneel uit drie ambtenaren met een wachtdienst. Bij Fiat was maar een enkele se cretaris aan de telefoon te krij gen en bij de syndicale kamer van importeurs werd niet eens de haak van de telefoon opgenomen. Bij de importeur van Engelse auto's wilde men niets zeggen om dat men daar kijkt naar de be dreigde pond sterling. Bij de Duit se merken zoals Ford, Opel en Mer cedes wacht men af of de Duitse regering de extra belasting van 4 procent zal handhaven op de ex port, waartoe kortgeleden is beslo ten als contraprestatie voor de niet- herwaardering van de Duitse mark. Die extra heffing is speciaal gedaan om de Duitse uitvoer naar Frank rijk te remmen. De importeurs van Duitse merken in Frankrijk zullen er vanzelfsprekend op aandringen dat deze vier procent worden afge schaft om daardoor de devaluatie van de frank met 12,5 procent ten dele ongedaan te maken. De impor teur zal vanzelfsprekend alles doen om op zijn kosten zoveel mogelijk te bezuinigen. Maar in elk geval rekent hij op een verhoging van omstreeks 20 procent. De een zegt dat die tien procent vehaald zullen worden op de koper, maar er zijn er ook die dat sterk betwijfelen. De prijs verhoging zal veel meer gelden voor de merken die het monopolie hebben terwijl de prijsverhoging zo laag mo gelijk zal zjin voor de merken, waar in een grote goncurrentie bestaat met Franse merken. In Frankrijk worden de automobilisten niet alleen geplaagd door de devaluatie Voor alle autofabrikanten, Franse en buitenlandse, is de grote onze kerheid hoe de toestand van de Franse markt zal zijn in het najaar na de vakanties. Pas medio sep tember zal men ongeveer weten wat voor aanvullende maatregelen de Franse regering heeft genomen na de simpele aankondiging van ver leden week over de devaluatie. Ziet die Franse markt er in het najaar slecht uit, dan zal alles worden gedaan om de winsten tot de kleinst mogelijke proporties terug te bren gen. Men maakt derhalve geen bijzon dere haast bij het vaststellen van de nieuwe tarrieven. De nieuwe model len 1970 zullen niet voor september worden ingevoerd. Bestellingen zul len worden geaccepteerd maar met een slag om de arm wat de toe komstige prijzen betreft. De buiten landse wagen zal worden geleverd nadat de nieuwe tarieven zijn vast gesteld. Men schat de prijsverho gingen op 5 tot 11 procent. De prij zen van de Franse auto's model 1969, blijven door de prijsstop tot 15 september onveranderd. Renault en Simca hebben hun modellen 1970 al in de vitrines staan. Met uitzonde ring van de Renault 12. Maar ook hier zijn prijsverhogingen te ver wachten, door de duurder geworden grondstoffen, diensten (transport of stroom), en mogelijke loonsverho gingen. De Franse constructeurs willen hun prijsverhogingen tot 1 of 2 procent beperken, mits de rege ring hen niet al te zware lasten op legt. Wat de export betreft zijn de Franse constructeurs, na de deva luatie op de buitenlandse markten in het voordeel. Het is zeer goed mogelijk dat de eend (Citroen) buiten de grenzen nog populairder wordt. Een even- teele grotere winstmarge zal gebruikt kunnen worden voor meer investe ringen. Verder hangt de Franse automo bilisten een prijsverhoging van de benzine boven het hoofd. De rege ring heeft een verhoging laten door schemeren van 1 tot 2 centimes per liter. Waar de fabrikanten van benzine bezwaar tegen maken, want volgens hen komt de benzine voor het grootste deel uit het bui tenland, met inbegrip van Algerije, dat zijn Dinar niet gedevalueerd heeft. Zij hebben nu al de eis ge steld van een prijsverhoging met minstens 3 centimes per liter, waar door de benzine in Frankrijk toch al de duurste van heel Europa, nog duurder wordt. HAARLEM (ANP) Gistermor gen om half twaalf is de zeventien jarige Annemarie Muyser uit Am sterdam die een bromfiets bereed in Haarlem op de Herenweg in aanra king gekomen met een autobus. Ze viel en kwam onder de wielen van de bus terecht. Ze overleed ter plaatse. HONGKONG (AP) Twee Ne derlandse zeelieden die na een ver blijf in de communistisch-Chinese ge vangenissen wegens belediging van partijvoorzitter Mao Tse Toeng zijn vrijgelaten, zijn gisteren onmiddellijk na aankomst in Hongkong schuil ge gaan. Noch de autoriteiten van Hong kong, noch het Nederlandse consulaat wilde iets over de identiteit van de twee mannen meedelen. Wel bevestigde een regeringswoordvoer der in Hongkong dat de twee man nen per trein uit Kanton op het sta tion Luwo, 40 kilometer ten noorden van de stad Hongkong waren aange komen. De Nederlandse oonsulgeneraal in Hongkong, de heer Van Swingber- gen wilde slechts zeggen „Ik sta on der strenge orders geen woord over de zaak te zeggen". MADRID (AFP) In Spanje is een reusachtig financieel schandaal ontdekt. Een Spaanse onderneming, „Matesa", die bij de staat voor 12 miljard peseta (ongeveer 600 mil joen gulden) in het krijt staat, blijkt niet meer aan haar verplichtingen te kunnen voldoen. Het is gebleken dat „Matesa" in het raam van de exportbevordering gro te kredieten van de staat heeft los gekregen, zonder dat het bedrijf in noemenswaardige hoeveelheden zijn produkten in het buitenland wist af te zetten. Er werken ongeveer 2000 mensen. Jet Boeringsma werd die morgen „Voor het nieuwe schooljaar", zei vroeg wakker. Ze was jarig. Ze hij want het was nu in de vakantie, vloog naar het bed van vader en Toen kwam moeder met een prach- moeder Vlug maakte Jet moeder tige vulpen. En toen Robbie nog wakker. „Mama, ik ben jarig", met een rode schooletui met twaalf riep ze. „Stil kind je maakt Robbie stiften.." O, dank je wel allemaal", wakker en het is nog maar zes uur. riep Jet uit. „Nou kom jongens nu Ga nog maar eventjes slapen. Zes gauw naar beneden anders staan we uur is geen tijd om op te staan", hier om negen uur nog", zei moe- mopperde moeder. der. Maar toen lachte ze: „Sorrie hoor. Hartelijk gefeliciteerd meid. Direct p/-vrr ir krijg je het cadeau", en ze gaf haar rUtjJI. dochter een zoen. „En nu gauw naar bed hoor". De morgen ging langzaam voorbij. Maar vader was nu ook wakker Buurmeisjes hadden haar repen cho- geworden. „Gefeliciteerd hoor met cotede gegeven. Jet verheugde zich fP tiende veriaardav" zei hii en het meest °P de middaS' want dan gaf ook een zoen aan'Jet. „Dank u d^mldda? wel" zei ze en vine naar haar bed langzaam naderde toch de middag. En om zeven uur stonden ze alle- e"rkreeg van^haar Jeen maal bij haar bed. Vader, moeder 6®™ipC°? wif en Robbie. Eerst kwam vader met ^euk schemerlamp]e. En om half een mooie bruine leren schooltas. drle ?o d® ^aar kreeg ze een poesje van. „O, oma en opa wat geweldig", riep ze uit en vloog ze allebei om de hals. Het p. p ITIP werd een leuke middag. En toen I Jr A/ AK A lx] [Ir verzonnen ze een naam voor het poesje. Ze hadden een heleboel na- IC //A/Xn I I men °Pgenoem3. Kittie, Pietje (een op het laatst werd het Nella. Ze speelden heerlijk met Nella. Op een De vakantie is voorbij. keer was de poes aan het eten uit O, wat zijn wij alle blij. een blikje. Jet en José keken toe. De vakantie was wel fijn, maar de school mag er best zijn. En toen ineens liep de poes van het blikje weg en rende de tuin in. Nu gaan we weer aan het rekenen, „Nella kom hier", riepen de meis- en ook vrij lezen en tekenen. jes verschrikt en holden achter de Met de gym en met de taal, poes aan. „Het lijkt wel of hij ons en om vier uur gaan we weer ergens naar toe wil brengen", hijg aan de haal. de José. De poes holde regelrecht naar een schuurtje. De deur stond Dan is de eerste dag voorbij. op een kier. De poes stak haar poot Een zijn we weer een avond vrij. ertussen en glipte naar binnen. Ook En zijn we dan nog niet te moe, Jet en José gingen in het schuurtje, gaan we misschien nog naar En plotseling zei de poes:^ „miauw, het zwembad toe. dag kinderen", Jet en José schrok ken geweldig. „K.k.kukun jij Maar nu is de vrijheid weg. pr.. praten?" stotterde Jet. „Zoals Maar dit vind ik niet zo'n peg. je hoort", zei Neila en ging op zijn Want ik ga graag naar school. achterpoten staan. „Maar van wie En daar maken we weer jool, heb je dat geleerd?" vroeg José. tot we zijn van het spelen moe. _Dat is een heel verhaal,,' zei En dan gaan we fijn naar bedje toe. Nella, „maar luister maar. Ik ben Marian de Wijs, Koning Haakonstraat 4, Moerdijk (Noord-Brabant). Deze tekening werd gemaakt door Eric Sturms, Rederijkers- straat 7, Hulst (Zld.). (ADVERTENTIE) Tot 7% rente! 4% rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. 4V2% rente op een AMRO-spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden. 5% rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden. 6% rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. 7% rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden. eigenlijk een heel gewoon meisje. Maar ik moest voor mijn moeder boodschappen doen bij de kruide nierswinkel op de hoek. Daarin woonde een oude vrouw. Ik ging daar binnen en vroeg om een kilo suiker. Ze moest het achter de win kel gaan halen, ondertussen keek ik wat rond en zag ineens dropveters liggen op een tafeltje, ik dacht toen als ik er eens eentje pak dat zou toch geen kwaad zijn, dus ik pakte er een. Maar juist toen, kwam de oude vrouw. Ze was een ogenblik stil, maar toen begon de vrouw te vloeken en te krijsen: „jij onbe schofte meid, ik zal je, kom maar eens mee", en ze duwde mij in een zijkamer van de winkel. Dat was een wonderlijke kamer. Er stonden glazen bakken met al lerlei kleuren vloeistof erin. Dat bruisde en borrelde geweldig, maar in de winkel kon je er niets van ho ren. Toen zette de vrouw mij op een stoel en haalde een kattestaart er uit. Ze zwaaide die boven mijn hoofd en zei: prattie ko, prattie ka, Vivesem, la. En toen voelde ik een stekende pijn. Opeens stond de kamer in een laaiende gloed. En toen alles weer gewoon werd was ik een poes. Het enige wat ik nog kon doen als een mens was praten. Daarom sloot de heks (want dat was ze) mij op in een kast uit vrees dat die poes al les zou vertellen aan een of ander mens. Ik kreeg goed te eten, dat wel, maar ik kreeg niets van de buitenwereld te zien. Maar. op een keer had de heks per ongeluk de deur van de kast niet op slot gedaan. De heks ging juist boodschappen doen en ik glip te uit de kast en ging het hele huis eens bekijken. En toen zag ik een vreemd boek op een tafeltje liggen. Er stond met gouden gekrulde let ters op: zo leer ik toveren. Ik bla derde het eens door en toen zag ik ineens iets staan wat mij interes seerde. Ik prentte het gelezen stuk je goed in mijn hoofd. En toen sloop ik door de achter deur naar buiten en zwierf van dorp tot dorp. Overal waar ik kwam trok ken ze de neus voor me op. Tot ik op een keer bij een oude dame te recht kwam. Die me optilde en naar binnen droeg. Daar zat nog een oude heer. Ze verzorgden me heel goed. En toen zei de oude da me: „laten we hem aan Jet geven die is overmorgen jarig". „Dus zo kwam ik hier terecht". „Dat is een lang verhaal zeg' zei Jet. „Maar vertel eens wat had je gelezen in dat boek?" „Nou moet je horen", begon Nella. „Je moet ten eerste mijn staart er af trekken" „Maar dat doen toch pijn", zei Jo sé. „Dat doet niks pijn en val me a.u.b. niet meer in de rede", zei Nella. José zweeg toen maar. „Met die staart kun je de heks overwin nen en mij verlossen. Je moet met die staart de Noordzee opvaren. Het eerste stuk grond dat je daar in de zee tegenkomt heet het hek- seneiland. Daar moet je aan wal gaan". Nu moet je weten dat de heks elike nacht om drie uur naar dat eiliand gaat om haar diamanten te bekijken. Het zjjn toverdiamaraten Daarmee kun je mij verlossen. Die diamanten liggen ongeveer een me ter van de enige struik vandaan. Ga achter die struik zitten en als de heks dertig centimeter voor de diamanten staat moet je tevoor schijn komen en met de staart drie maal om haar hoofd draaien en zeggen: Praltie ko, praltie veent, heks je bent versteend. Ze wordt dan versteend. Je moet de diaman ten pakken en dan weer naar mij toe komen. Je moet ze drie maal over mijn hoofd draaien. Maar ter wijl je dat doet mogen jij en ik geen woord zeggen, begrepen"? „Ja", klonk het. 's Avonds kwam Nella in de kamer van Jet. José mocht die nacht bij de familie Boeringsma slapen. Dat was dus makkelijk. De meisjes wa ren klaarwakker. Ze kleedden zich aan en slopen de deur uit. Ze woon den dicht bij de zee en hoefden dus niet ver te lopen. Ze stapten in een boot. „Veel geluk", zei Nella. Toen voeren ze weg. Na een uur kwamen ze bij het eiland aan. Ze gingen eerst naar de struik. En gin gen een meter vooruit. In het zand stond een kruis getekend. „Hier moe ten de diamanten liggen", zei José. Nu gingen ze er een meter vandaan en staken een stokje waar ze toen waren. „En nu maar wachten tot de heks komt", zei Jet. Ze hield de staart van Neila stevig vast, „Ja, daar komt ze", fluisterde José. Ze stond klaar om op te sprin gen als de heks bij het stokje kwam. „Ja nu", dacht Jet. Ze kwam vlie gensvlug tevoorschijn, en zwaaide de staart rond het heksenhoofd. Vlug sprak ze de toverwoorden uit. En de heks was versteend. „Hoi, gelukt", riep José uit. Ze pakten de glinste rende diamant en gingen naar de boot terug. Toen voeren ze terug naar het 1-and. Daar stond Nella al. Nu mochten ze niet meer praten. Jet nam de diamanten te voorschijn Ze draaide die 3 maal over het hoofd van Nella. Toen stonden ze in een laaiende gloed en toen alles normaal werd stond er een meisje voor hun. „Eindelijk ben ik weer gewoon, dank zij jullie"! juichte Nella. Opgewon den gingen ze na-ar huis. ze vertel den alles aan vader en moeder. „Maar ik heet geen Nella maar Jacqueline", zei het meisje. Toen was er veel_ blijdschap in huis. En Jet en José hadden er weer een vriendin bij. Geschreven door: Rian Pertijs, Stationsstr. 41, Etten-Leur. 10 jaar. U/ij hebben het gehad. De bouwvak- kers hebben er hun zonnige va kantie opzitten en daarmee kan de vakantiepiek weer fors gaan zakken. De scholen beginnen op tal van plaat sen ook weer en het belangrijkst van al de voetbalcompetitie is, zoals dat tegenwoordig heet, ge start". En vooral daarmee krijgt ons Nederlandse leven weer een kans om normaal te worden. Hélemaal normaal wordt het na tuurlijk pas, wanneer de zon einde lijk eens leert dat er behalve een tijd van komen een tijd van gaan is. Wie weet is ze, wanneer u dit leest, al verdwenensamen met de vakan tiepiek en samen met die voetballoze periode, die zelfs door geen maanreis kan worden gevuld. Wie weet regent het eindelijk, en dan pas, vrienden, zal het in dit lieve vaderland van ons, volmaakt normaal zijn. Op de Amsterdamse Dam zullen de hippe nietsnutten, waaraan ik mij volgens mijn oudere vrienden terecht en volgens mijn jongere dito's ten on rechte ergerdeer weinig voor voelen om onder een natte regenhemel hun hasjiesj te roken en hup! ineens wordt het rand het nationaal monument weer normaal. En op het Schevening- se strand waagt zich geen mens meer, zodat ook geen patrouillerende agen ten er gevaar meer lopen om door dartele benden met flessen bekogeld en gewond te worden. De hete zomer raakt voorbij, god dank, en de veertienjarige Marjorie, die in Den Haag door óók al zulke dartele knapen in het water werd ge gooid omdat ze zo dwaas was het voor een oude man op te nemen, die door die leuke knapen (terecht) werd las tig gevallen, die Marjorie heeft die aanslag, en daarmee de zomer, gelukkig overleefd. Het irordt, als het eindelijk rege nen gaat, allemaal weer normaal, zelfs in Valkenburg waar de lieve vernielers er (natuurlijk ook terecht met een bedeesd opgelegde boete en een ook al bedeesd opgelegd héél kort celstrafje afkwamen. Allemaal wordt het weer normaal, misschien zélfs in Raalte waar een ook al dar tele jeugd, zolang de regen haar niet naar huis dreef, immers iets moest doen, en dus demonstreerde ze hoe rot de oudeherenmaatschappij wel is door in bepaalde straten geen ruit heel te laten en het Bonanza-vakan- tiedorp stelselmatig te vernielen. Zalige, alles weer goed en normaal makende regen! Als hij er nog niet is, dan komt hij nog wel en dan ho pelijk zó uitbundig, dat geen óók al dartele knaap er meer iets voor voelt om de avondstilte, waarop deze en gene (ten onrechte natuurlijk) nog wel prijs stelt, met een zo hoog mo gelijk opgevoerd bromfietsgeknal te verstoren, alles uiteraard alleen maar uit zomerse uitgelatenheid. Zalige, alles straks weer hélemdal goed en hélemaal normaal makende regen ja, maar dan liefst zó fel, dat je alleen nog maar die regen hoort. Alleen nog maar die regen en je eigen verzuchting dat gelukkig ook deze zomer, lang en heet, weer voorbij en geleden is. Ik wens dr. Vondeling geluk met het kwart miljoen dat hij toch maar voor zijn in financieel opzicht benar de partij bijeengebedeld heeft. Zijn succes kan er allicht toe bijdragen dat de onzalige plannen om onze noodlijdende partijen uit de belasting gelden aan staatssubsidie te helpen van de baan raken. Probeer, zo zal men die partijen nu kunnen toevoe gen, eerst zelf maar, naar Vondelings voorbeeld, aan het nodige geld te komen. Geen bijstandswet voor par tijen, alstublieft! Het Heerlense idee om met behulp van die wet het schouwburgbezoek te stimuleren, is al zot genoeg. En wat die partijen be treft, wat is zo langzamerhand nu negentig procent der Nederlanders aan partijloosheid de voorkeur geeft hun (reële) betekenis? ROTTERDAM (ANP) De recht bank In Rotterdam zal, als eerste in ons land, uitmaken of een dagblad, het Rotterdamsch Nieuwsblad, al dan niet gerechtigd is uitslagen van de Duitse lotto te publiceren. Het dagblad hervatte deze week de publicaties van deze uitslagen, nadat het eerst, een week geleden, hiermee was gestopt na een waar schuwing van de Rotterdamse poli tie, dat een vervolging zou worden ingesteld. Nu elders in het land politie en justitie geen overtreding zien in het bekendmaken van uitslagen van de lotto, wilde het Rotterdamsch iNieuwsblad een proefproces uitlok ken. Hierover heeft overleg plaats gehad tussen de politie, de hoofdre dactie van het blad en de officier van justitie. Het is nog niet bekend, wanneer de zaak zal dienen. I

de Stem | 1969 | | pagina 7