sjouwers ABI NATHAN HEEFT ZIJN VKEDESSCHIP Geen „boek- communisme meer in Roemenië Israël waarschuwt Libanon BESLUITEN E.E.G. TELEURSTELLEND „Collectieve bedrijfssluitingen vormen een sociaal onrecht" I )e^e|ya Voorzitter landbouwschap: VOORSCHOTEN ZONDER WATER Geen sporen in moorden Hollywood rrouwen Overval met traangas op benzinestation i r lek ihuurink N.V. LINGSBAAS huurink N.V. DE MOOISTE INE- ERMEN ZONWERING HENSTE nd N.V. LEZER >UWWERK jtember 19 69 If haar ren of verven allernieuwste nten bij Ion l^sióhé Commentaai Vakantie- spreiding Ontvoerde vrouw weer terecht Overleg Gevecht op Hawaii ei v? [BETUIGING an belangstelling, kaarten rij mochten ontvangen van inden bij gelegenheid van betuigen wij onze hartelijk® I er-van Broeek Kleinkinderen He gang van werken aan d« ng ontviel ons E KLERK itenaar eerste klas der Rtyg onverwachte sterfgeval gel ilange samenwerking waar- oeid was tussen hem en da die onder hem gewerkt heb. et hem in contact stonden leven en dood zijn vrouw en personeel ingsmij. an Oord N.V., Utrecht. DE STEM VAN WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1969 huishoudelijke apparaten, deling perserij. ie technische ervaring heb- ;ebied van persen - Leiding :n in twee ploegen te werken. Etijdsklasse van 30 - 45 jaar jllicitatie te willen richten oneelszaken .LAAN 170, BREDA 33850. 0 - 2788 ELIJK BEPERKT AAN- )RD ROLSCHERMEN iale prijs. en ook aluminium horren legenheid voor ities van onze Zweedse ismiddelen volgens ons y systeem is een d en winstgevend rerk. i in middag- of avond- ninste 10 uren per week ir zijn. ca. 15,per uur. iding. re informatie anager -35873 oei en dwars waard jte te worden gesteld 'ertentienïeuws au van dit blad. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De droom van Abi Nathan is na 57 dagen zweten werkelijkheid geworden. Gisteravond tekende hij het contract voor 162.500 gulden, dat hem eigenaar maakte van het 500 ton metende motorschip „Cito". De Gro ningse reder Paap kon de dikke bundel groene biljetten contant in zijn zak steken. Het eerste, dat Nathan nu gaat doen, is de naam over schilderen. In vijf talen zal in grote letters „Vredesschip" op de witte boeg komen te staan. Zondag moet het schip afvaren naar New York, waar een actie gevoerd zal worden om aan de 200.000 dollar te komen voor de benodigde zendapparatuur. Als alles lukt, kan het Vredesschip over 90 dagen in de Middellandse Zee liggen om zijn ideologische piraterij te gaan bedrijven en een bij drage te gaan leveren aan de toenadering tussen joden en Arabieren, waarin Nathan heilig gelooft. De operationele kosten van de uitzendingen zullen bestreden worden met religieuze advertenties. Verschillende kerkelijke organisaties zul len 550 dollar per minuut gaan betalen voor het voorlezen van citaten uit het Oude en Nieuwe Testament en uit de Koran. Maar zover is het nog niet. Voorlopig moet Nathan nog de 45.000 gulden bij elkaar zien te scharrelen, die nodig zijn om de overtocht aaar New York te kunnen betalen. Als dat niet lukt hoopt hij lading te kunnen innemen en een beman ning van vrijwilligers te kunnen werven. De inzamelings-actie in Nederland is een moeizame zaak geweest, „waarbij ik", aldus Nathan, „veel droevige, frustrerende en teleurstel lende ervaringen op heb gedaan." De grootste gift was.10.000 gulden, de kleinste 75 cent. Een inzame ling in Friesland (7000 gulden) de wilde ganzenactie van het IKOR (39.000 gulden) zorgden er gisteren voor, dat Nathan op het nippertje, met zijn hakken over het Noordzeekanaal op zijn Vredesschip kon belanden. (Van onze redactie buitenland) BOEKAREST Dimitri Popescu, de secretaris van het centrale comité van de Roemeense communistische partij, heeft gisteren tij dens de bijeenkomst van het tiende partijcongres verklaard, dat „Roemenië het ,,boekcommunisme" vaarwel heeft gezegd en nil een systeem hanteert waarbij iedereen gerechtigd is een eigen oordeel te vormen". Popescu zei verder dat de laatste vier jaren duidelijk te zien hebben gegeven dat Roemenië geleidelijk de elementaire aspecten van het socia listische systeem opgeeft. „De com munistische partij kan niet worden beoordeeld naar haar verklaringen of haar theoretische uitingen, hoe prin cipieel die ook zijn, maar naar de praktische uiting". Sprekend over het gezicht van Roe menië zei de secretaris dat het respect en de vriendelijkheid die andere lan den ten opzichte van Roemenië tonen gelegen zijn in het fedt dat Roemenië duidelijk aantoont te streven naar de „vestiging van volledige gelijkheid HULST Er gaan stemmen op de collectieve bedrijfssluiting, zoals in de bouwvakvakantie het geval is, los te laten. Het is inderdaad voor een minderheid van de werknemers bij zonder vervelend gedwongen te zijn in een door anderen bepaalde I periode met vakantie te moeten gaan. Behalve dit motief zijn er wel meer voordelen te noemen van een vrije vakantiekeuze, zoals de moge lijkheid om de topseizoentarieven in sommige bedrijven te ontgaan. Daar staat tegenover dat de col lectieve vakantie bedrijfseconomi sche voordelen heeft en dat in een bedrijf dat doorwerkt het achter blijvende personeel dubbel zo hard moet werken om de produktie gaan de te houden. De schoolvakanties zullen altijd de eigenlijke vakantieperiode enigs zins begrenzen. Verder bestaat er een tendens tot verlenging van de bedrijfsvakanties en een splitsing daarvan in zomer- en wintervakan- ties. Al die verschijnselen in aan merking genomen komt ons een on derzoek naar de noodzaak van de handhaving van de collectieve be drijfssluiting zeer gewenst voor. De ze studie zou het best kunnen worden verricht door de vakbonden, niet alleen omdat het om een werk- nemersbelang gaat, maar zeker niet minder omdat hun apparaten daar toe beter in staat zijn dan de op het gebied van toerisme en recreatie werkzame instellingen. (Van een onzer verslaggevers) PEN HAAG Drie Duitse jonge- nebben dinsdagavond met behulp wn traangasgranaten een overi- Btis mislukte overval gepleegd op «bediende van een pompstation in badplaats Kijkduin, he Duitsers, ongeveer twintig jaar, «enten voor drie gulden benzine en maakten, na te hebben afgerekend, aanstalten om weg te rijden. Plotse- ®g kwamen zij echter de 38-jarige w un<?e Noordover achterop. In huisje bij de pomp schoten de vervallers drie traangasgranaten af. keet daarop probeerden een van «b de geldla open te trekken. De pompbediende lietzich echter niet an zijn stuk brengen en schopte fors Im' ^*eschrokken door deze door etende reactie, namen de jongelui vlucht in een Ford Taunus. De jf? Noordover slaagde er ook nog het kenteken te noteren en aan de laat a ^00r §even- Gisteravond h*e Politie nog geen spoor ,1. *tet overvallerstrio, dat waar- ^Mijk gewapend is. HOESSEIN nieuwe regering GOLDA MEIR waarschuwing (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Landbouwschap is zeer teleurgesteld over de beslui ten die de EEG-ministerraad van Fi nanciën en Landbouw maandagnacht in Brussel genomen heeft. „De vijf andere EEG-landen moeten zeer waarschijnlijk de gevolgen betalen van de Franse stap om de frank te devalueren", aldus zei gistermiddag ir. H. Knottnerus, voorzitter van het Landbouwschap. Hij had veel kritiek op het voorstel van dr. S. Mansholt, de Nederlandse vice-voorzitter van de Europese Commissie om Frankrijk een jaar lang vrij te stellen van de EEG-landbouwverplichtingen. „Wie verzekert ons, dat Frankrijk over een jaar deze verplichtingen weer vrij willig op zich zal nemen aldus de voorzitter van het Landbouwschap, Ondanks het felle verzet van ir. P. Lardinois, de Nederlandse minister van Landbouw werd het voorstel van de Europese Commissie dinsdagmor gen in alle vroegte aangenomen. Ir. Lardinois had zich op het standpunt gesteld dat Frankrijk eerst zelf de fi nanciële problemen rond de gedeva lueerde frank ook voor de Franse landbouw moest proberen op te los sen door onder meer een aantal bin nenlandse prijzen aan te passen. Hij kreeg hierbij echter het verwijt te ruggekaatst de gemeenschapsgedach te op te willen offeren aan eigen in zichten. De Nederlandse minister van Landbouw vreest namelijk niet ten onrechte dat Nederland zijn land- Nederlandse agrarische verwerkende bouwexport en vooral export van de industrie naar Frankrijk een ernstige terugslag krijgt door het Brusselse besluit. De Nederlandse voedingsindustrie »E z.g. „vallei des doods", een [«/..onherbergzaam gebied in Cali- ïtl"le 2'jn drie mensen om het leven Wij, "ten. Zij waren verdwaald, ter- taakt wa£en bovendien defect Zij probeerden te voet de be ken wereld te bereiken. Hun lij ken Wer^en later gevonden. Zij ble- van dorst te zijn omgekomen. PRETORIA (RTR) De ontvoer de vrouw (45) van de Zuidafrikaanse professor Koos van der Walt is ge vonden in een verlaten huis op en kele kilometers van Pretoria. Zij was ongedeerd. Inmiddels is een blanke (een vriend van prof. Van der Walt) aangehou den op de plaats waar een losgaid van 75.000 rand (375.000 gulden) moest worden gedeponeerd. die landbouwgrondstoffen verwerkt, heeft de laatste jaren namelijk een grote plaats op de Franse markt ver worven. Nu de Franse landbouw en daardoor ook de Franse verwerkende industrie gesubsidieerd mag worden volgens de beslissing van de EÈG dreigt de Nederlandse plaats kleiner te worden. Dit heeft dan weer gevol gen voor de Nederlandse export, de Nederlandse werkgelegenheid en dus ook voor de Nederlandse betalings balans. Althans wanneer Frankrijk zich niet aan de afspraken van maan dagnacht in Brussel houdt, waarvoor niet iedereen zijn hand in het vuur durft te steken. Minister Lardinois die gisteren nog niet bereikbaar was na de uitputten de onderhandelingen in Brussel zal vermoedelijk vandaag in eigen land met een verklaring komen. Vooral ook omdat hier en daar in de EEG- landen gevreesd wordt dat West- Duitsland wel eens het voorbeeld van Frankrijk zou willen volgen om ook daar een eigen nationale landbouw politiek te gaan volgen. (Zie ook de financiële pagina) (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV BEIROET De Israëlische premier Golda Meir heeft Libanon, dat na de luchtaanval op Libanees ge bied om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad heeft ge vraagd, gewaarschuwd dat het niet ontkomen kan aan de verantwoordelijkheid dat Arabische guerrilla's vanuit Liba non opereren. De Libanese regering heeft een klacht bij de Verenigde Naties inge diend over het „in het wilde weg bombarderen van burgers met na palm". Er zouden bij de bombarde menten 8 mensen gedood zijn. Een Israëlische woordvoerder heeft toe gegeven dat er napalm is gebruikt. Premier Golda Meir zei in haar waarschuwing aan Libanon onder meer: „Als de Libanese autoriteiten niet met de guerrilla's afrekenen zul len wij het doen. Onze politiek ten opzichte van Libanon is, dat wij steeds vrede willen. Wij zijn bereid ons nauwkeurig aan het bestand te houden, maar dat moet wel weder zijds gedaan worden". Libanese dagbladen hebben giste ren foto's afgedrukt van enkele ern stig gewonde vrouwen en kinderen, die het slachtoffer waren geworden van het bombardement op de berg Hermon. Het was de eerste Israëli sche aanval op Libanon sinds de gro te commando-overval op het vlieg veld van Beiroet, toen 13 vliegtuigen vernietigd werden. Egyptische verkenningspatrouilles zijn de afgelopen drie nachten op verscheidene punten tussen El Kan tara en Port Laufik het Suezkanaal overgestoken. Volgens een militaire woordvoerder zijn bij gevechten met Israëlische troepen verscheidene pantserwagens en tanks van Israël vernield. De commandotroepen wa ren zonder verliezen op de weste lijke oever van het kanaal terugge keerd. De Israëlische autoriteiten in Gaza hebben met ingang van dinsdag een uitgaansverbod ingesteld voor een periode tussen zeven uur 's avonds tot zonsopgang. Aanleiding hiertoe zijn de recente sabotagedaden. In Amman heeft het hoofd van het kabinet van koning Hoessein, Al-Tal- houni, een nieuwe regering gevormd. Al-Rifai, de leider van het vorige ka binet, is vice-premier en minister van buitenlandse zaken. Van de 18 mi nisters is de helft afkomstig uit het door Israël bezette deel van het land. In totaal zijn zeven leden van het oude kabinet in de nieuwe regering opgenomen. Eerder op de dag had Al-Rifai het ontslag van zijn rege ring ingediend. (Van onze correspondent) VOORSCHOTEN Huismoeders met een ontstuitbare dadendrang, hartelijk gesteund door autowassers en tuinbesproeiers, hebben gisteren de Zuidhollandse gemeente Voor schoten voor korte tijd droog gelegd. De waterdruk die normaal 25 be draagt, was tot 7 gedaald, waardoor met name de flatbewoners in de nieuwe wijken urenlang geen nattig heid meer voelden. Na een bliksem- beraad op het gemeentehuis besloot men toen een geluidswagen de ge meentelijke woestijn in te sturen om de 21.000 bewoners op te roepen tot uiterste soberheid. Tevens werd een volledig verbod om tuinen te be sproeien, auto's te wassen en straten te schrobben afgekondigd. Het on middellijke resultaat was dat de .wa terdruk zich al spoedig hersteld had en tegen half zes weer vrijwel nor maal was. tussen de landen. De realiteit maakt ons duidelijk dat degenen die de ele mentaire rechten van de mens probe ren aan te tasten gedoemd zijn jam merlijk ten onder te gaan. De geschie denis zal meedogenloos spreken over de imperialistische kringen die de ijzeren wil van de volken willen bre ken", aldus Popescu, die hiermee ook een aanval deed op de politiek van Rusland. DE GRIEKSE politie heeft een aan tal personen gearresteerd die ver dacht worden bomaanslagen op het ministerie van voorlichting, nu tien dagen geleden. DE GRIEKSE ambassadeur in Parijs, George Christopoelos, heeft zich uit de diplomatieke dienst teruggetrok ken uit protest egen zijn terugroeping door de kolonels. DRIE FRANSEN hebben besloten een reis om de wereld te maken in een rubber-zeilboot. De 51-jarige Nieolea Ceaucescoe is op het partijcongres met algemene stemmen herkozen tot algemeen par tijsecretaris. In de slotresolutie staat dat de partij de betrekkingen met de socialistische en sociaal-democratische partijen zal blijven ontwikkelen. Op voorstel van Ceaucescoe kreeg het centrale comité opdracht bij politieke en ideologische meningsverschillen tussen communistische partijen deze door onderhandelingen op te lossen en niet te veroordelen. Het congres nam nog een aantal andere besluiten: Het sprak zich uit voor een Euro pees veiligheidsstelsel. Uitgangspunt: de toestand na de tweede wereldoor log, dus met twee Duitse staten; Algemene ontwapening, verbod van atoomwapens en vernietiging van alle voorraden. Militaire bases buiten eigen land moeten verdwijnen; Partijleden krijigen het recht vrij hun mening te uiten over partijwerk en -problematiek; De nieuwe ambtstermijn van Ceaucescoe is vijf jaar. De partijcon gressen worden voortaan om de vijf jaar gehouden; De betrekkingen binnen de Come con moeten versterkt worden. Een economische integratie door middel van supranationale organen werd echter ronduit veroordeeld. Gestreefd moet worden naar uitbreiding van de economische betrekkingen met landen van een ander dan het socialistische stelsel; „Misbruiken en onwettigheden' uit het verleden dienen voorkomen te worden; De Amerikanen moeten zich uit Vietnam terugtrekken en Het geschil in het Midden-Oosten moet worden opgelost op basis van de Veiligheidsraadresolutie van no vember 1967. J (Van onze redactie buitenland) LOS ANGELES De politie van Los Angeles gelooft steeds meer dat de enkele uren na elkaar ontdekte vijfvoudige en dubbele moord in Hollywood niet door één of dezelfde persoon of personen zijn gepleegd, ondanks de overeenkomsten. De 19-jarige huisbewaarder van het huis van de filmster Sharon Tate is inmiddels vrijgelaten. Verder is de politie nog niet gekomen. HONOLOELOE (A.F.P.) Op de Amerikaanse basis Kaneohe op Ha waii zijn zwarte en blanke mariniers met elkaar slaags geweest, waarbij zestien gewonden zijn gevallen. Vol gens een officiële mededeling waren ongeveer 250 mariniers bij het ge vecht betrokken. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De collectieve bedrijfs sluitingen vormen een sociaal on recht. Dit is de mening van enkeie deskundigen, die dit jaar weer ge confronteerd zijn met de gebrekkige vakantiespreiding. De kernvraag is of het „en masse" sluiten van de be drijfstakken in juli en de eerste helft van augustus, nog wel past in het ka der van de welzijnsverbetering. Vol gens directeur J. Swart van de Stich ting Recreatie, die vierkant achter het opheffen van de collectieve sluiting staat, moet de Stichting van de Ar beid minstens bezien of de collectie ve bedrijfssluiting over de gehele li nie (nog wel) noodzakelijk is. De bezwaren tegen wat gevoeglijk, maar onjuist, „de bouwvakvakantie" wordt genoemd, liggen in het sociale vlak. De opeenhoping in zes weken tijd (met de topdrukte in eigenlijk vier weken) van binnen- en buiten landse vakantiegangers, betekent dat het minst draagkrachtige deel van de bevolking in de duurste periode van bet vakantieseizoen, op vakantie móét gaan. Voor diegenen, die niet gebonden zijn aan schoolgaande kinderen, vor men de oollee.tieve bedrijfssluitingen een harnas. „Dat is gewoon onrecht vaardig", meent de heer Swart van de Stichting Recreatie. „Het is een aantasting van de persoonlijke vrij heid. De collectieve sluitingen zijn indertijd op economische motieven door het bedrijfsleven genomen, om dat het voordeliger is voor veertien dagen te sluiten, dan verliezen te lij den over een langere periode. De vakbonden hebben dit indertijd ge accepteerd, maar ik geloof dat op zijn minst de Stichting van de Arbeid nu zou moeten onderzoeken of de collec tieve sluiting no-g nodig is". Dat neemt niet weg dat een aantal bedrijven door hun specifieke structuur altijd wel gedwongen zuilen zijn om voor enkele weken te sluiten. Daar staat tegenover, dat bedrijven die niet collectief sluiten, het toch op de een of andere manier wel rooien. Naast het sociale motief is er het consumentenbelang en het ho-reca- belang. Voor de consument betekent een grotere vakantiespreiding een ni vellering van de prijzen (de piek- orijzen in het hoogseizoen zullen goeddeels wegvallen) en voor de ho- ecabedrijven zal er sprake kunnen ijn van een betere rentabiliteit. Het toeristische seizoen, waarvan u de topdrukte achter de rug ligt, eeft ondanks het prachtige weer, de nrecabedrijven niet die resultaten 'eleverd, die per traditie gekoppeld worden aan mooie zomers. Wellicht dat het klimaat rijp is dat de zaak van de collectieve sluitingen wordt herzien, zo menen insiders. De deskundigen zijn het er over eens, dat het afschaffen van de col lectieve sluiting voordelen biedt, maar deze zullen afgewogen moeten worden tegen Se consequenties voor bet bedrijfsleven. Een ander punt is dat de horecasector door het doen van aantrekkelijke aanbiedingen in voor- en naseizoen (die trend is al aanwe zig) de verdere vakantiespreiding zal moeten bevorderen. „Kreten als mooier weer, minder drukte en der- lelijke doen het niet, maar wel con- :rete zaken van werkelijk aantrek kelijke aanbiedingen", aldus direc- eur J. de Regt, provinciaal direc- 'eur van de Zeeuwse VVV. „Het in ret hoogseizoen op vakantie gaan is listorisch gegroeid en hoewel er een verschuiving is, zal een zeer sterke actie van de horeca gevoerd moeten worden". Wat slechts enkele ambtenaren, maar praktisch niemand in het ge wone bedrijfsleven heeft kunnen ver sieren, krijgen nu schoolkinderen her en der in het land zo in de dankbare schootjes geworpen: een z.g. „tro pisch lesrooster". Het meest verbaast mij hierbij de ontstellende en waar lijk unieke soeplesse, die ons onder wijs plotseling weet op te brengen. Overigens valt het me op dat het woord les-ROOSTER bij dit weer en zeker als ze er dan nog „tropisch voor zetten, zo'n wonderlijk actuele betekenis krijgt. Je voelt meteen wat er bedoeld wordt. De Moezel is smoezelig. En Tilburgs burgemeester heeft heeft zich terecht opgewonden. Maar in Brabant kijkt men nog steeds raar op als iemand zo Becht uit het hart gaat spreken. En zo staat tegenover de verbazing jij mr. Becht over het zwijgen van Brabant, de Brabantse verbazing over het spreken van mr. Becht. Generaal-majoor Yakubu Gowon, de militaire leider van Nigeria, heeft de kosten van de oorlog met Biafra dezer dagen in een gesprek met de pers geschat op ongeveer 45 miljoen gulden per maand. Comfortabel sterven mag dan duur zijn, zoals ik gisteren memoreerde, anderen laten sterven is in deze tijd nog veel duurder. (Volgens gegevens van vorige week, n.l. schattingen van de kerkelijke hulporganisatie Joint Church Aid, is de kindersterfte in Biafra de grens van duizend kinderen per dag weer gepasseerd.) Dat komt niet alleen meer de Nige- rianen duur te staan. Ook ons. MRM a. »-■*< mi Zoals er in onze contreien fruit' feeën, druivenprincessen en bloemen- koninginnen jaarlijks op praalwa gens worden rondgereden, zo troont deze week overal in Frankrijk de ene na de andere nabootsing van wij len Napoleon Bonaparte op rijkelijk opgetuigde praalkarren. Dit is de Franse acteur Jean Pierre Lorrain in een niet onverdienstelijke imitatie van de voormalige keizer op zo'n kar tijdens een optocht in Nice. U weet het, alles t.g.v. Bonapartes tweehon derdste geboortedag. De in ons land opdravende schoon heden dienen echter meestal gewoon de commercie. Nietwaar, druiven en bloemen en mossels enz. enz moe ten verkocht worden. Heel eenvoudig. In Frankrijk ligt de zaak met Napo leon eigenlijk precies zo simpel. Het artikel dat hier verkocht moet wor den is alleen Frankrijk zelf, de natie, de grandeur Dat kunnen de Fransen ook zonder De Gaulle. Béééééstjes, béééééstjesLieve Heer! Onze zuiderburen staan bekend als vrolijke, gulhartige vrienden en vriendinnekes, maar daar gebeuren ook andere dingen dan alleen maar grappige grollen. In een kerk van het Belgische kustplaatsje Bredene, bij Oostende, overleed dezer dagen door een hartaanval een koorzanger tijdens een begrafenisdienst. Fijngevoelige collega's besloten de dienst niet te onderbreken en legden hem voorzichtig op een paar stoelen. De koster speelde verder op zijn or gel, de zangers zongen door. Het was immers toch een begrafe- nismis. MERIJN DE ZES gemeentelijke zwembaden van Amsterdam hebben reeds meer dan één miljoen bezoekers gehad. Ongetwijfeld zal het record van 1.091.000 bezoekers (1959) worden gebroken.

de Stem | 1969 | | pagina 5