Na zeven weken rust in Vietnam Regime in Praag traelit land in toom te houden AUTO RAAST 200 M OVER VANGRAIL Aldrin: Op de maan loop je harder DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND 1 Drastisch offensief in suikeroorlog: prijs 1 cent per kilo! »t. Leven bijna procent goedkoper andaag in nieuwe speciale aanbiedingen op Shell-Stations Dreigementen en pamfletten DUINBRAND RICHT GROTE SCHADE AAN woensdag 13 aug. 1969 Minder warm Breukbandei v.d. WALLE BLOMMAER Pichtlij Kt hij m («é»I 'h pt te lm fin de ion mtmi nen Premier Trudean aangeklaagd wegens mishandeling Zie elders in dit blad' 109e jaargang no. 26196 EDITIE VOOR ZEELAND Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341, Postgiro 1114111 WEERBERICHT Aanvankelijk bewolking met plaat selijk een regen- of onweersbui. Zonnige perioden. Wind van zuid west tot west. Minder warm. KANTOREN: ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, TEL. 37150 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26, TEL. 6850 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14, TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAAT 1, TEL. 8030 HULST, STEENSTRAAT 14, TEL. 3751 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een zelfmoord- offensief om aan de suikeroorlog een beslissende wending te geven. Zo zou men de actie kunnen noemen die Co-op Nederland vanaf morgen be gint en waarbij de kilo's suiker de deur zullen uitgaan voor zegge en schrijve.... 1 (één) cent. Co-op Nederland gaat in al zijn vestigingen de suiker voor 1 cent per kilo verkopen om „aan te tonen hoe belachelijk het gestunt met de prij zen van eerste levensbehoeften wel is". Overigens moet iemand die een kilo suiker voor 1 cent wil meenemen daarbij een ander Co-op-produkt voor de gewone prijs kopen. De actie duurt voorlopig één week. Het stunten met prijzen van eerste levensbehoeften, legt Co-op uit, ver stoort een moeizaam verworven evenwicht van de prijzen van pro- duktie, groothandel en distributie, een evenwicht dat wordt bepaalt in nauw overleg tussen regering, fabri kanten, en bonafide handel. Gezien de concurrentieverhoudin gen in het Nederlandse levensmidde- lenbedrijf kan de consument er van op aan, dat de prijzen voor hem zo laag mogelijk zijn. Co-op Nederland vindt dat de activiteit van prijsboksers, die niet de verantwoording hebben voor een groot, modern en goed geoutilleerd winkelapparaat nu lang genoeg heeft geduurd, omdat het stunten de marktverhoudingen aantast en op den duur wellicht het in stand hou den van eigentijdse, optimaal geor ganiseerde supermarkten onmogelijk maakt. Co-op Nederland deelt verder mee, de vele tienduizenden guldens die de actie gaat kosten er graag voor over te hebben om zo snel mo gelijk een eind te maken aan de sui keroorlog en om de Nederlandse consument duidelijk te maken dat het tegen lage prijzen verkopen van een artikel uit het levensmiddelenassor timent geen kunst is. De kunst is veeleer het verkopen tegen zo laag mogelijke prijs van het totale levensmiddelenpakket van de best denkbare kwaliteit. OORLOG LAAIT FEL OP DROGISTERIJ Stationsweg 9 HULST (Van onze redactie buitenland) SAIGON Na zeven weken betrekkelijke rust zijn giste ren in Vietnam de gevechten over een breed front weer hevig opgelaaid. Minstens 46 Amerikanen werden ge dood en het aantal geallieerde gewonden loopt in de hon derden. (Van onze redactie buitenland) PRAAG Met het naderen van de 21ste augustus de Pag waarop het een jaar geleden zal zijn dat troepen van het |»arschau-pact Tsjechoslowakije binnenvielen stijgt in Praag de spanning. lichte i belast. lig en rerkkring »tie Jegeling. I Volgens onbevestigde berichten prden er veel arrestaties verricht, Fe' name onder mensen die pam fletten verspreiden, gericht tegen de petting. Het regime en partijpropaganda oen verwoede pogingen de inval de Russen en hun Warschaupact- Ndgenoten alsnog te rechtvaardigen. r verscheen gisteren in het partij led „Rude Pravo" een „geheim waaruit zou moeten blijken dat «vóór de inval (óók bij Dubcek c.s.) We bezorgdheid bestond over „an- I'-socialistische" en „anti-Russische" loensen in het liberaliserende Tsje- Ttoslowakije. Uj®groeiende hoeveelheid bloemen ™kt momenteel het graf van de jvagse student Jan Palach, die zich L protest tegen de bezetting op het I Wceslasplein toen het centrum 'tol n daagse verzet in brand up verschillende plaatsen in de ™isehe hoofdstad treft men zijn plichten aan, opgeplakt op bomen 11 muren. J Momenteel wordt in heel Tsjecho- I iP''e een Pamilet verspreid door l'ichnders en studenten" waarin I191 en worden gegeven voor de augustus te volgen gedragslijn, lichtlijnen zijn: niemand zal ge- |E mahen van vervoermiddelen. I.'''uitzondering van arbeiders die |ie v 'n gaan' zal ieder „ostentatief" i?aar Z1^n werk gaan. tillen op de dag van rouw geen neergelegd ter nagedachtenis vain de slachtoffers van de bezetting en die van „de nieuwe terreur". Alie voer tuigen zullen in die tijd stilstaan en de grote lichten ontsteken. Inmiddels voert de regering de campagne om demonstraties te voor komen sterk op. De campagne vari eert van dreigementen met politie en leger tot citaten uit redevoeringen van de populaire, maar afgezette par tijleider Alexander Dubcek. Jan Majer, staatssecretaris van bin nenlandse zaken zei dat alle mogelij ke voorzorgsmaatregelen zullen wor den genomen en dat de autoriteiten vastbesloten zijn de anti-communisten de mond te snoeren. Met alle middelen zal worden voor komen dat een „crisistoestand" ont staat. In de terminologie van de Praagse leiders betekent „crisistoe stand" de terugkeer van Russische troepen om tussenbeide te komen en alles wat daarbij hoort. Voor de Russen is het ditmaal ge makkelijker om in te grijpen want er bevinden zich nog diverse divisies in Tsjechoslowakije. (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT Een hevige duin brand in de noordelijke duinen van Zandvoort heeft gistermiddag de ca ravan-camping „Duinrand" in ern stig gevaar gebracht. Slechts de uiterste krachtsinspan ning van de brandweren van Zand voort, Bloemendaal en Haarlem, en kele honderden militairen en tal van vrijwilligers redden de camping op 't nippertje. Niet voorkomen kon wor den dat 20 ha beplanting verloren ging en talloze vogels, konijnen etc. om het leven kwamen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het leven is in de periode van half juni tot half juli bij na één procent goedkoper geworden. Dit komt vooral doordat kleding en schoeisel in de uitverkoop in prijs daalden, evenals woningtextiel. Groenten, suiker en eieren werden eveneens goedkoper. De prijsdalin gen hielden de gevolgen van duurde re benzine, alcohol en een reeks voe dingsmiddelen op de kosten van le vensmiddelen in toom. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek daalde het prijsindex cijfer van de gezinsconsumptie van 127,1 tot 125,9 (1964 100). Wanneer men het effect van de uit verkoop uitschakelt dit is immers een tijdelijke zaak dan kan wor den gesteld dat de kosten van le vensonderhoud medio juli ongeveer gelijk waren aan die van midden ju ni en midden mei. De Zeeuwse V.V.V. gaat alle zomerhuisjes, bungalows, sta caravans en kamers classifice ren, opdat de toerist niet meer behoeft te betalen dan redelijk en billijk is. Pagina 3. Toenemend verzet tegen ver plichte bedrijfssluitingen in de vakantieperiode. Pagina 5. Circus-exploitant Roberti zal blij zijn als hij de zomerramp over leeft. Pagina 9. Franse auto's worden misschien goedkoper, maar de benzine zal in Frankrijk nog duurder wor den. Pagina 7. Veel zon en een briesje maken de vis bijtlustig. Pagina 11. „Gisteren is het gemeenschap pelijk beleid van de E.E.G. be graven". Pagina 13. VANCOUVER (Reuter) Een 17- jarige Canadees, Richard Bruce Jes- mer, heeft een aanklacht wegens mis handeling ingediend tegen premier Trudeau. Trudeau zou hem tijdens een de monstratie tegen de oorlog in Viet nam, afgelopen vrijdag, een karate- klap ln het gezicht hebben gegeven nadat Jesmer hem een smerig woord had toegevoegd. De vrederechter van Vancouver wil vrijdag Jesmer en ge tuigen horen. IN VIER zuidelijke staten van Ve nezuela is de noodtoestand afgekon digd nadat drie dagen zware regen val overstromingen hadden veroor zaakt. Drie mensen zouden verdron ken zijn. De Noordvietnamezen en de Viet- cong zetten volkomen onverwacht een groot aantal operaties op„ waarbij ook enkele grote steden het moesten ontgelden. Volgens het Amerikaanse opperbe vel in Saigon kwamen bij deze acties 365 Noordvietnamezen en Vietcong- leden om het leven. Sommige Amerikaanse waarnemers zien in de plotselinge activiteit van de tegenstander de ouverture tot een fel herfstoffensief, maar anderen be schouwen deze visie ais voorbarig en willen eerst nog eens afwachten alvo rens zich tot deze overtuiging te laten bekeren. In totaal voerden de Noordvietna mezen gisteren en in de daaraan voorafgaande nacht 9 aanvallen en 137 beschietingen uit. Er werd ge schoten met raketten en mortieren op steden, dorpen, kampementen, meest in die provincies ten noorden en noordwesten van Saigon. Kort nadat de drie grootste steden Saigon, Da Nang en Hoeé door raketten werden getroffen, heeft het Zuidvietnamese opperbevel alle mam schappen geconsigneerd. Het hevigst is gevochten bij het hoofdkwartier van de eerste brigade Amerikaanse iuchtpavalerie in de provincie Binh Long, 100 km ten n.w. van Saigon, en op een front van 145 km breed, dwars door drie provincies ten noorden van Saigon, bij de grens met Cambodja. Meer dam 250 Noordvietnamese mi litairen zijn gesneuveld rond An Loc alleen al. Een Zuidvietnamese woord voerder noemde de Zuidvietnamese verliezen matig. Militaire waarne mers geloven dat meer dan honderd Zuidvietnamese militairen het leven hebben verloren. Nu de vijand zich militair weer ac tiever -gaat tonen, is er een hernieuw de speculatie, dat drie vijandelijke divisies, die in Binh Long gesigna leerd zijn, een aanval zullen gaan doen ip Anloc en de nabij gelegen kampen te Quan Loi. Amerikaanse bronnen vermoeden, dat de vijand misschien zal trachten om Anloc in te nemen en er een hoofdstad voor de voorlopige revolutionaire regering te vestigen. De Amerikanen vatten de dreiging zeker ernstig op, want ze hebben niet alleen de kampen versterkt, maar ze hebben ook de Binh Long-provincie zes dagen lang gebombardeerd met de grote B-52's, die meer dan 25 aan vallen uitvoerden. De vernieuwing van het offensief zal de tegenstanders van een snelle Amerikaanse terugtrekking waar schijnlijk een tijdelijk voordeel ge ven. President Nixon zal de aankon diging van zijn plannen na het terug trekken van de eerste 25.000 man te gen het einde van deze maand mis schien uitstellen. (Van een onzer verslaggevers) KLUNDERT Op rijksweg 17 (Roosendaal-Zevenbergen, ter hoogte van Klundert) is gisteren een personenauto na een slip op de vang rail terechtgekomen. Door de hoge snelheid gierde de wagen daarna nog 200 meter door over de rail. Auto en rail werden anwelijks be schadigd en de bestuurster van de auto, mevrouw O. uit Roosendaal kwam met de schrik vrij. In de statistieken van ongelukken op de Nederlandse wegen is der gelijk uniek ongeluk niet bekend. De auto schoof als een slee, volko men dwars, over de nieuwe vangrail ter plaatse, die als glijbaan dien de. De vangrail is er ongeveer tachtig centimeter breed. De rail werd slechts licht beschadigd. Een wegenwachter: „Van zo'n ongeluk heb ik nog nooit gehoord". De heer Van Sabben van rijkswaterstaat vond het ongeluk zo merkwaar dig, dat hij uitvoerige documentatie zal opsturen naar de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid. De auto na zijn scheervlucht van tweehonderd meter over de nieuwe vangrail. Mannen van waterleidingbedrijf West-Noord-Brabant bezig met het optakelen van de auto. Tenslotte, na enig hijswerk, het vehikel vrijwel onbeschadigd op de grond. worden gedaan. Er zal geen ot theaterbezoek zijn. Di ■ven vrs zuUen hierdoor bespaard blij Lltlre opvoeren van komische I'd»0» restaurants en cafés zullen iit'nrj,.0r4en bezocht. Kranten en tijd- 1 "laar z^n eveneens taboe. Mi't® ^Tlen, voorzover dj' -M ls' Monumenten van be Laks? mann.en uit de Tsjechoslo |tjn Soschiedenis en op graver ®era van de bezetting tttwAworden gelegd. Klote voor v«f minuten worden s«g twaalf uur 's middags zal ARMSTRONG (Van onze redactie buitenland) HOUSTON „Een man die op de maan loopt moet minstens 3 passen \rooruit denken in plaats van één, want door de geringere zwaarte kracht gaat hij aanzienlijk harder". Dit was een van de uitspraken van •le Apollo-ll-astronauten die gisteren nun eerste persconrerentre na ae .naanwandeling hielden. Veel bijzonderheden die ook via de meer ambtelijk-nuehtere kanalen van de NASA de mensheid al hadden be reikt, kregen nieuwe glans door de grappen waarmee de astronauten ze presenteerden. Armstrong vertelde, dat Aldrin en hfj zich na de landing uitstekend, goed en prettig voelden. Daarom be sloten zij met hun werk op de maan- bodem onmiddellijk te beginnen. Hij noemde hun werk op de maan een „aangename onderneming" en het „avontuur van dit decennium". De temperaturen waren niet te hoog en de maanpakken werkten uit stekend. Toen Armstrong voet op de maan zette had hij gezegd: „Dit is een kleine stap voor een mens, maar een reusachtige sprong voor de mens heid." Hij zei nu dat deze woorden eerst kort voor het uitstappen uit de LEM bij hem waren opgekomen. (Boosaardige tongen hebben beweerd dat deze „historische woorden" van tevoren op de NASA-kantoren waren geprepareerd). Aldrin zei dat maandwandelaars voorzichtig moeten zijn als zij over kleine oneffenheden en miniatuur- kraters lopen en daarbij op diikke la gen maanstof terechtkomen. Men moet, aldus Aldrin, bij het lopen op de maanbodem voorzichtig zijn om dat de snelheid groter dan op aarde is. Hij sprak van een snelheid van 8 tot 10 km-u. Daarom moeten astro nauten steeds drie tot vier stappen vooruit denken en niet als op aarde zich alleen op de volgende stap con centreren. De astronauten gaven toe, dat zij een „practical joke" hadden uitge haald door via de bandrecorder van hun ruimtevaartuig uit het geluid van een Indianenaanval en een lo comotief te laten horen. Armstrong zei dat zjj de recorder gebruikten om tijdens de vlucht de gesprekken op te nemen en in de eenzame uren muziek te spelen. Zij hadden het leuk gevonden de men sen op de aarde ervan mee te laten genieten. DOORDAT de bodem uit een glazen fles sprong is by Breukelen 60 liter- zoutzuur op de rijksweg Utrecht. Amsterdam terechtgekomen. De brandweer spoot de weg schoon. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1969 | | pagina 1