UR LAG Weer heeft invloed op visvangsten ROBERT HEEFT NOG ALLE KANS Ottenbros kreeg dinsdag een vrije Trudy Groenman: vlam van ambitie te fel SjQX) +to atieve NAC heeft winstkans tegen DOS DRESSUUR VAN DE VIS OOK 'N PROBLEEM 0TTENBROS IN TRUIEN VAN RIK VAN LOOY Twente zint op revanche TENNISKAMPIOENSCHAPPEN tip van de week: Kijk niet opeen kolommetje. onk N.V. DEN Eetlust Tntn 9- i OIO X 1 X 1 IX X 1 X 1 IX 1 1 1 IX IX IX 1 X 1 IX 1 1 IX 1 X bedrijf met in olaafsen in spoedige in- erzorgen. Leef- e directie stelt reven aan: DE STEM VAN WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1969 11 )1148-651 Idelen-sektor, opent Voor dit nieuwe fi- ière opgeleid willen een carnere jn ons opleiding vindt bin- snelgroeiend bedrijf pdig. ollicitatie-avond, op Hotel De Eenhoorn, eren of even bellen sslag N.V. t.a.v. afd. oom, tel. no.: 01640- (Van onze hengelsportmedewerker) BREDA In elke tak van sport geeft de verliezer soms de schuld aan het materieel. De hengelaar wijt zijn slechte vangst vaak aan het ongunstige weer. Een plotselinge depressie of wind, die naar het noorden omliep. Het is dan bijna altijd te warm, te koud, te licht of te donker. Een schrale wind brengt een schrale vangst. Elke beroeps visser weet uit ervaring te vertellen dat een stijgende barometer gunstig is en een dalende barometer met wind, die naar het noord oosten loopt, ongunstig. De paling loopt bij los en donker weer, liefst met zoele zuidenwind. Op zwoele en drukkende dagen aast de zeelt geweldig en ook kort voor een onweersbui wil de karper nog wel eens duchtig bijten. Niet alleen de mens, maar ook de vis heeft last van de invloed van het weer in zijn gedrag. Het gaat daarbij om een complex van luchtdruk, luchtvochtigheid of droogte, tempera tuur, electriciteit in de lucht, chemi sche samenstelling van de luchtdeel tjes en bepaalde kosmische stralin gen. Het is bekend, dat tijdens mag netische stormen als de instrumenten van vliegtuigen afwijkingen vertonen en de radio-ontvangst slechter wordt, postduiven zich moeilijk kunnen ori ënteren. Ook de platvis heeft een navigatieor- gaan, dat hen op zee in staat stelt, be paalde vaste trekroutes te volgen op weg naar paaigebieden of voedsel- gronden in vaste jaargetijden. Komt er een zware depressie aan de in gang van het Kanaal, dan ziet de be roepsvisser op zee de vangsten in zijn schrobnetten snel dalen. Of de platvis gaat hoger zwemmen of ze kruipt dieper weg in het zand van de zeebodem, waar de schurende wek kers van de trawlnetten geen vat meer op de vis hebben. De bekende paling-bioloog Dr. C. Deelder van het rijksinstituut voor Visser ij onderzoek in IJmuiden heeft zelfs een verband gevonden tussen de data, dat in het najaar de schieraal trekt; dus plotse ling naar zee zwemt om naar de Sar- gossozee te gaan paaien, en het optre den van deze depressies aan de in* gang van het Kanaal. Zo'n depressie veroorzaakt seismi sche trillingen, die op de Bilt gere gistreerd worden. Kijk de data van de massale schieraal-trek maar na; ze komen wonderwel overeen met de uren en dagen, dat deze depressies in het najaar storm en los weer bren gen. Ingewijde biologen vermoeden zelfs, dat een postduif en platvis ge voelig zijn voor bepaalde ethergolven tussen 1 en 5 centimeter. Pas enkele jaren geleden werd door Noordzee vissers ontdekt, dat op bepaalde tij den bij donkere nachten de tong in zijn paaitrek naar de kust uit de overwinteringsgebieden, hoog aan de oppervlakte van de zee ging zwem men. Een wonderlijke ontdekking rond deze smakelijke bodemvis, die zich kennelijk aan de oppervlakte, als ze het getij méé heeft, op een of an dere manier feilloos naar zijn paai gebieden in het Zeeuwse kustgebied weet te oriënteren. De onderzoekin gen van de RIVO-biologen zijn nog in volle gang. De hengelaar zal op het binnenwater of de zee echter vaak met andere praktische factoren te maken hebben. Langdurige zonneschijn en wat wind kunnen de zuurstof-toestand van het water gunstig beïnvloeden. Dat wekt de eetlust van de vis op, die meer bijtlustig wordt. Maar in een polder water met veengrond kan stormach- weer ook zoveel beroering in het water brengen, dat het water troe bel wordt. De vis vlucht dan weg, en ziet ook minder kans om zijn prooi of hengel- (Van onze sportredactie) HOOGERHEIDE - Ton Vis sers heeft in Italië tien regen- boogtruien voor Harm Ottenbros besteld. Er moet nog wel even °P gewacht worden, want de on gewone order kan niet eerder dan over drie weken afgewerkt zijn. Omdat Harm Ottenbros aan de ene in Zolder gekregen trui natuurlijk niet genoeg heeft, zucht en vond Ton Vissers een uplossing. Hij leende een aantal zugenboog-shirts van Rik van Looy die ze nog had liggen van de tijden dat hij als wereldkam- P'uen rondtrok. Van Looy stel de zijn souveniers met een grote bereidwilligheid ter beschikking. VAN. KATWIJK behaalde een p ,e. Prijs in Oud-Turnhout, waar «Jü, 'L Ven won. Cees Zoontjes rd elfde, Wim Schepers 27. WALDI tweedi aas te ontdekken. Bij zware regenval vloeit er ook slib en modder naar het water, dat eenzelfde effect kan heb ben. En soms zal na een aantal zon nige dagen een stille periode met donker weer optreden. Dat betekent dat vooral in de eerste uren na de nacht het rijk gevormde plankton in het water, zuurstof comsumeert in- plaats van zuurstof produceert. En het kan dan in een droogte-periode met lage waterstanden in sloten be ken en riviertjes zelfs tot een zuur stof-gebrek en vissterfte leiden. Een toestand, die juist de afgelopen we ken op verschillende Nederlandse bin nenwateren is opgetreden. Voor ver schillende vissoorten liggen de gelief de watertemperaturen zeer verschil lend. Dat de luchtdruk van invloed is, kan blijken als men weet dat de lucht blaas van een vis in het water aan deze wisselende druk onderhevig is. Maar over het werkelijke verband tussen luchtdruk en visvangsten is helaas nog te weinig bekend. Meer fundamenteel wetenschappelijk on derzoek zou de hengelaars verder kunnen helpen. Net zo goed als de maan standen met de zogenaamde solu- naire periodes een rol spelen. Rond volle maan met sterkere vloedbewe gingen op zee, bijt ook de vis op het binnenwater onder gelijke milieuom standigheden beter. Maar hoe het pre cies zit, is niet bekend. Maar al te vaak. spelen vele nevenfactoren, zo als de slechte vangtechniek van de hengelaar een rol. Er zijn de laatste jaren enkele honderdduizenden nieuw bakken hengelaars aan de waterkant verschenen. Hun techniek en taktiek laat veel te wensen over. Ook al, om dat de meeste hengelsporthandelaren bij de ruim 750.000 klanten in Neder land, vaak nauwelijks de tijd hebben om de nodige instructies in praktijk lessen te geven. Er wordt dus steeds minder per hooft gevangen. En dit temeer, omdat ook de vis steeds slimmer wordt. Bepaal de vissoorten, zo leren diverse weten schappelijke onderzoekingen van de Organisatie Verbetering Binnenvisse rij, bijten een tweede of derde maal niet zo gauw op een hengel-aasje toe. Ze zijn voorzichtiger en schuwer ge worden als ze eenmaal een haak hebben „gevoeld". Dat noemt men „dressuur" van de vis. En men dient te bedenken, dat de vis, die gemak kelijk gevangen wordt, niet meer in het water teruggaat en dus geen na geslacht heeft. De feiten zijn dus, dat vele vissen, die in het binnenwater geboren worden, nakomelingen zijn van oudere vissen, die al eens of nog steeds aan een sportvissershaakje zijn ontsnapt. De vraag is dus aan de orde of dit nageslacht niet steeds moeilijker te vangen wordt; als een soort erfelijke eigenschap. Dat is nog maar één factor, die dwars tussen de invloeden van het weer een rol speelt. Vlak voor een regenbui kan de baars erg wilde zijn, maar ook de snoek en voorn willen het dan wel eens goed doen. Maar als het een snoek betreft, die juist een week tevoren aan een scherpe dreg ontsnapt is, en er komt een hen gelaar met dikke nylondraad vissen, die extra achterdocht wekt bij deze vis, gaat de hele „weer-theorie" al niet op. In het algemeen kan gezegd worden, dat stijgende lucht- en water-tempe raturen bij stijgende drukgebieden met zuidelijke winden het meest gun stig zijn. Deze snoek in het Artis aquarium leent zich bijzonder goed voer experimentele waarnemingen op het gedrag van deze roofvis. Elke sportvisser kan daar zien hoe een snoek zijn prooi pakt, langzaam in de bek draait en tenslotte inslikt. Maar of het weer buiten deze gevangen vis nog in die mate beroert als zijn soortgenoten in de vrije natuur is zeer de vraag. (Van onze motorsportmedewerker) BREDA Na tien van de twaalf voor het wereldkampioenschap mo torcross (250 cc) in aanmerking ko mende Grand Prix is nog steeds niet beslist wie zich wereldkampioen 1969 zal mogen noemen. Wel is de strijd voor de titel teruggebracht tot een duel tussen twee grootmeesters in deze klasse, namelijk Joël Robert en Sylvain Geboers. Twee Belgen, twee fabrieksrijders voor hetzelfde Tsjechische merk C.Z., maar, en dat wil wat zeggen in België, een Waal en een Vlaming. 'Wereldkampioen Robert behaalde tot nu toe vijf overwinningen en viel in de overige vijf Grand Prix om de een of andere reden uit. Ge- boers bracht het tot vier eerste plaatsen en wist zich in alle overige Grote Prijzen op een ereplaats te klasseren. Zo werd hij drie keer tweede en twee keer derde. Alleen de eerste Grand Prix vroeg in het voorjaar te Barcelona leverde hem slechts een vijfde plaats op. Deze unieke prestatie in de strijd voor het wereldkampioenschap motocross heeft de sympathieke Vlaming bij onze zuiderburen ongekend populair gemaakt. In de Belgische Kempen en vooral in zijn woonplaats Mol heeft men de vlaggen al klaar liggen en zijn de sjerpen van burgemeester en schepenen reeds gestreken als voor bereiding op een feestelijke ont vangst van hun beroemde dorpsge noot. Vooral het feit dat Geboers, die enkele jaren op het tweede plan stond, dit jaar uit de schaduw van zijn illustere landgenoot en tweevou dig wereldkampioen Robert is getre den, heeft de Vlaamse motocross- fans tot laaiend enthousiasme ge bracht. Tussen pint en pot worden de nodige weddenschappen afgeslo ten wie het uiteindelijk na de nog resterende Grand Prix in Finland en Rusland zal halen. De populari teit van Robert is vooral door zijn ongeïnteresseerd rijden buiten de Grand Prix enorm gedaald. Meerde re organisatoren hebben gezworen de dure Robert, die zich voor geen enkele wedstrijd laat strikken bene den dertigduizend frank (ongeveer 2.000 gulden) nooit meer aan de start te nemen. Op de Vlaamne om lopen was het boegeroep niet van de lucht zolang Robert in de wedstrijd was en hij heeft het er grotendeels zelf naar gemaakt, al moet gezegd dat ook in de motorsport de suppor ters niet altijd even redelijk zijn. Ook bij de Nederlandse motoeross- liefhebbers die wekelijks bij gebrek aan grote wedstrijden in eigen land in drommen over de Belgische grens trekken gaat de grote sympa thie uit naar Geboers. Men hoopt dat deze keiharde veohter die zich in elke wedstrijd, klein of groot, de ziel uit zijn frêle lijf rijdt, de nieu we wereldkampioen zal worden. Robert heeft echter nog alle kans om zijn wereldtitel ook dit jaar te prolongeren. Voor het wereldkampi oenschap komen de helft plus één beste uitslagen in aanmerking. Dat betekent in dit wereldkampioenschap de zeven beste uitslagen uit de twaalf te verrijden Grand Prix. Ro bert won vijfmaal en kan de reste rende twee wedstrijden nog winnen. Als hij dit presteert is hij de nieuwe wereldkampioen. Zelfs aan een eer ste en een derde plaats heeft hij voldoende ook al zou Geboers nog maals winnen en een keer tweede worden. De spanning blijft dus tot minstens na de Grand Prix van Fin land a.s. zondag en het zou ons niet verwonderen als gewacht moet wor den tot na de laatste Grote Prijs in Rusland over veertien dagen. Stand wereldkampioenschap 250 cc na tien wedstrijden: 1 Geboers, 96 punten; 2 Robert, 75 punten; 3 Pet- tersson, 59 punten. VOETBAL De Duitse Bundesii- gaclub Hannover 96 heeft het voor stel van Ajax, de tweede ontmoeting uit het jaarbeurssteden-bekertoernooi tussen de beide clubs op 24 septem ber te spelen, aangenomen. De eerste wedstrijd wordt op 17 september in Hannover gespeeld. (Van onze sportredactie) BREDA NAC heeft goede uitzichten om ook na zijn twee de (uit)wedstrijd zonder verlies- punt te zijn. De Bredanaars, die zondag de moeilijke klip DVV'S keurig omzeilden, treden op de tweede competitiedag van de eredivisie aan tegen DOS, dat het afgelopen seizoen slechts op het nippertje aan degradatie ont kwam. Het is niet aannemelijk, dat de Utrechters dit jaar aan zienlijk hoger zullen eindigen. Hoewel NAC, dat verdedigend duidelijk sterker is geworden, als favoriet het stadion Galge- waard binnenkomt, dient het niet te vergeten dat DOS op ei gen terrein soms voor vreemde uitschieters kan zorgen. Dat hebben ook Feijenoord en Ajax in het verleden ondervonden. FC Twente zal er op gebrand zijn de smadelijke nederlaag te gen ADO uit te wissen. Indien de voorhoede van de oostelijken draait zoals in de oefenwedstrij den, zit winst tegen het weinig productieve DWS er zeker in. SW, het vorig jaar bijzonder schotvaardig, heeft in zijn eer ste duel in de eredivisie (tegen DOS) bewezen, dat het ook in de hoogste betaalde afdeling doel punten kan maken. Het is daar om de vraag of Holland Sport, dat overigens een bijzonder ver dienstelijke zege op Go Ahead behaalde, de scoringsdrift van de Schiedammers en met name van topscorer Koudijzer en de lange Van Meteren kan beteugelen. Vermoedelijk zal het resultaat niet ver van een gelijkspel aflig gen. Haarlem heeft met de punten- deling tegen Sparta voortreffe lijk werk verricht. Tegen ADO, dat door de komst van schutter Berg en de Deen Holmstrom be langrijk aan kracht lijkt te heb ben gewonnen, is de debutant echter vrij zeker kansloos. AZ'67 en MW behoorden de vorige competitie beide tot de „minde re goden". De Alkmaarders hadden zelfs beslissingswedstrij den nodig om zich veilig te stel len. Afgaande op de resultaten van de eerste competitiedag heeft MVV, dat vriend en vijand verraste met een gelijk spel tegen PSV, betere kansen dan AZ'67. Daar zal het feit dat de Noord hollanders thuis spelen weinig aan af doen. Ajax, dat nu geen Europacup- zorgen heeft, zal alles in het werk stellen om het verloren landskampioenschap te herove ren. Tegen GVAV bleek dat de Amsterdammers de transfer periode goed zijn door gekomen. Dat kan bepaald niet gezegd worden van Go Ahead, dat zon der Veenstra en Rijnders zwak ker is geworden, hetgeen tegen Holland Sport tot uiting kwam. DOS-NAC FC Twente-DWS Holl. Sp.-SW Haarlem-ADO AZ '67-MVV Ajax-Go Ahead NEC-Sparta HVC-Elinkwijk Den Bosch-RCH Fort. Vl.-Helm. Sp. Graafschap-DFC BI. Wit-Heracles Fort./Sitt.-Volend. Hoewel de Deventer ploeg het de topclubs altijd bijzonder moei- lijkt maakt, is het toch zeer waarschijnlijk dat Ajax nu aan het langste eind trekt. Bij NEC - Sparta zullen de krachtsverhoudingen ongeveer gelijk liggen. Sparta heeft sinds de komst van de Pool Kovalic misschien de iets doortastender ploeg. Daar staat tegenover dat de Nijmegenaren voor eigen publiek aantreden. Het interessantse duel in de eerste divisie is ongetwijfeld For- tuna-Sittardia - Volendam. Beide ploegen zullen proberen zo snel mogelijk terug te keren in de eredivisie. Daarbij zullen zij ech ter elke week weer zware strijd moeten leveren met de andere verenigingen, want die maken elkaar weinig. Het is duidelijk dat in de onderlinge wedstrijd een van de twee (of beide) ploe gen reeds een veer moet laten. Welke dat zal zijn is een open vraag. Het waarschijnlijkst is Fortuna-Sittardia, dat na de de gradatie een paar van zijn beste spelers zag vertrekken. HVC en Elinkwijk lijken aan elkaar gewaagd. Misschien zit er een nipte zege voor de Utrechters in, die meestal een bijzonder goede start hebben, maar later terug vallen. Bij Den Bosch - RCH is de thuisclub licht favoriet. Fortuna Vlaardin- gen zal het bijzonder moeilijk krijgen tegen Helmond Sport. Het is niet aan te nemen dat de debutant gelijk succes zal heb ben. Dat ligt anders bij de Graaf- schap-DFC. De Doetinchemers, die het vorige jaar duidelijk de sterksten waren in de tweede di visie, hebben een reële kans met een overwinning te beginnen. Te meer daar de Dortenaren, ver sterkt met Gerrie Kattestaart, maar verzwakt door het vertrek van verdediger Ad Bakker, nog lang niet op elkaar ingespeeld zijn. Blauw Wit, dat in de afge lopen competitie bijzonder op dreef was in de tweede helft, zal te sterk blijken voor Heracles. Baronie-RBC, niet voorkomend op het totoformulier, is een boeiende Brabantse derby. Beide ploegen hebben de mogelijkheid in de bovenste helft van de rang lijst te eindigen. Misschien geeft in deze wedstrijd het terreinvoor- deel de doorslag. (Van onze sportredactie) HOOGERHEIDE Vandaag begint Harm Ottenbros aan het afwerken van zijn serie contracten die hem ais nieuwe wereldkampioen werden aan geboden. Hij rijdt zijn eerste wed strijd in de regenboogtrui in Honse- lersdijk en gaat dan dagelijks op tournee. Zijn ploegleider-manager VAN CAMPEN finishte als j v. e ln de amateurskoers van Lo- Seler De ^eeuw was met de vonnrt v ^aelman enkele seconden ze j de Vrieze eindigde in de- wedstrijd als achtste. I Sylvain Geboers: enige tegenstander van Joël Robert. SCHEVENINGEN Een beetje on wennig nog heeft Trudy Groenman de draad van het succes bij de na tionale kampioenschappen, die zij twee jaar geleden na drie titels op een rij liet liggen, weer opgenomen. Nu tennis geen hoofdbezigheid meer is voor het Groningse meisje, maar een plezierige afwisseling voor het werk op kantoor, staat zij er aanzien lijk frisser tegenover dan toen zij af scheid nam. Maar toch had Trudy bij haar eerste optreden bij de „natio nale" wat moeilijkheidjes. De vlam van de ambitie brandde te fel. Haar ingrijpen was net iets te gretig om Ankie de Jong zo'n lesje te geven dat de concurrentie er van onder de indruk zou raken. De pretentieloze Parkspeelster uit Tilburg greep drie games 1-6 2-6 en verweet zich terecht, dat zij een een aantal kansen op een betere score had laten liggen. Trudy, gewend aan hard spel door de oefenwedstrijden tegen mannelijke clubgenoten, ver giste zidh namelijk herhaaldelijk op de plotselinge uitschieters van de forehand van haar tegenstandster. Zo dra er echter werkelijke moeilijkhe den dreigden, nam Trudy met suc ces de .dropshot te baat. Astrid Suur- beek, de kampioene van 1967 en Ma rijke Schaar, de huidige titelhoudster wonnen zonder problemen van resp. mevr. Laan en mevr. Geenjaar. Trou wens geen van de geplaatste spelers stond een set af. De geplaatste heren streefden ve lerlei doeleinden na bij hun eerste optreden tijdens deze „nationale'". Jan Hordijk, die te verstaan heeft ge kregen fikse resultaten te moeten boeken om in de bondsgunst te blij ven, vonniste de arme Hans Adema van Scheltema met krachttennis van het meest grove soort (6-2 6-0 6-0). Jan Hajer draaide zich bij de service in de meest vreemde bochten om de spankracht van zijn nieuwe racket te proberen (6-1 6-3 7-5 tegen Bob Leo pold), Soeters, Schneider en Fleury hielden zich zo rustig mogelijk. Bij de laatste zestien bevindt zich één speler van 17 jaar: Lex Constandse. Deze won in vier sets van de oudere jeugdkampioen Fried Schmitzt, die wel een redelijke stijl demonstreerde, maar weinig scorende slagen. De par tij tussen de Amsterdamse makelaar Dick Sfcradmeyer en Niesi Sie ten slotte werd in het begin van de vijfde set afgebroken wegens regen. (ADVERTENTIE) Ton Vissers: „Ik ben maandag en dinsdag onophoudelijk gebeld door de internationale managers. Harm heeft iedere dag werk. Bij de tele foontjes waren er ook van wielerco- mités die Ottenbros al gecontiac* teerd hadden voor het wereldkam pioenschap. Ik heb ze gezegd dat ik verwachtte dat ze de afgesproken prijs behoorlijk zouden verhogen. Zo niet, dan blijft hij weg en betaalt hij de boete. Het leverde echter geen problemen op. Ze begrepen het alle maal en gingen akkoord." Gisteren genoot Harm Ottenbros voorlopig zijn laatste vrije dag. Ton Vissers sloeg een aanbod om dinsdag te koersen af en liet Ottenbros de dag besteden aan representatieve ver plichtingen. Een ervan was het ont vangen van een aantal Franse jour nalisten, die zondag in Zolder meteen de afspraak maakten. Verslaggevers van o.a. Paris Match, L'Equipe en Le Parisien Libéré interviewden de we reldkampioen uitvoerig en lieten hem tot slot ten behoeve van de fotogra fen op alle mogelijke manieren pose ren. Harm Ottenbros werd gefoto grafeerd met een grote sigaar in de mond, in burger en wielertenue en op een gewone fiets die in de buurt geleend moest worden. Tussen alle bedrijven door verschenen er, zoals maandag, tientallen mensen aan de voordeur die de nieuwe kampioen de hand wilden drukken, kwamen re gelmatig bloemstukken binnen en werden stapels telegrammen en brieven bezorgd. Inmiddels heeft het gemeentebe stuur de officiële huldiging van Harm Ottenbros bepaald. De keuze viel op zaterdag aanstaande om 10 30 tor. Een en ander is in nauw overleg met „het actiecomité supportersclub Harm Ottenbros" geregeld. Deze groep (samengesteld uit het voltallige bestuur en enkele leden) nam een belangrijk deel van de voorbereidin gen mee over. Een van de acties be stond uit het huis-aan-huis in Woens- drecht en Hoogerheide verspreiden van collectezakjes die vandaag en morgen worden opgehaald om van de inhoud voor zaterdag een cadeau te kunnen kopen. Over de details van de huldiging voerden het gemeente bestuur en het actiecomité gister avond een bespreking.

de Stem | 1969 | | pagina 11