FRANSE SCHOOL IN VLISSINGEN Haast met bouw van Péchiney Moord Fabery de Jonge Raad beslist over industriegronden de DAGERAAD SPINNEWIEL SPINNE..... s lekte niet duur Statenlid Adriaansens - naar Dordrecht - verlaat de politiek In gesprek met DGWOOD BAANDAG Bloed Alibi is op onweer ONZIN' Burgemeester van Holten niet naar Middelburg Burgemeester van Waarde naar Duiveland Gedelegeerde Huizen en school Werving PLAN VLISSINGEN-OOST Souburg-Noord Eén Zeeuwse paardendag Ondanks verbod kerkvoogdij - toch naaktschilderi j en op exposititie GOES Geen totalisator bij zeilwedstrijd T r einvertraging bij Roosendaal DE oplossing van Uw wasproblemen wasserij 3 DB STEM VAN ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1969 3 iDVERTENTIE) aerL eqqsrmonb ieuwstraat 21 - HulS( 8 - 3558 b.g.g. 2 EN Als onder vandaag TOONSTELLINGEN JRG Stadhuis werk van Picasso ief: „Zeeland en de Synode" Iuseum: Werk van J. C.J gen. eshuis: Nederlandse plag. o.a. Dirk Claus, Hans Niek Jong. der: Schilderijen van i Vosselen TER MUIDEN laadhuis: Schilderijen en wwerk van Jos But en de Meester de Betzen. FE Croutzaerte: Beeldhouw- ans Cox; grafisch werk mthonio en klein plastiek van Mar ja van Putten, DIVERSEN CE Lozanne 20 uur sociëteit itival tT t 19.30 uur Bal js 15 uur Schieting G ert 15 uur Schieting k: Tennistoernooi RZANDE us 15 uur Soc.-schieting [der 15 uur St.-Cecilia VRDE sens 15 uur Schieting -PAAL ikker 15 uur Schieting FILM, CONCERT ENZ URG uur aar slecht 18 jaar EN •a 20 uur Sissi a.l. 0 uur Sissi a.l. gebouw 20 uur rn in Bagdad 14 jaar IAS n: Als onder vandaag EN n: Als onder vandaag [TOONSTELLINGEN 1URG Stadhuis t werk van Picasso lief: „Zeeland en de Synode" Museum: Werk van van Schagen E eeshuis: Nederlandse pli o.a. Dirk Claus, Hans Niek Jong. Ider: Schilderijen van an Vosselen TER MUIDEN Raadhuis: Schilderijen 0 iwwerk van Jos But 8 de Meester de Betzen (ADVERTENTIE) vai iPE Troutzaerte: Beeldhouw ans Cox; grafisch werk va onio en klein plastiek e in Marja van Putten, DIVERSEN stival deze rubriek tel. 0118®' ostbus 116 in Middelburg. (Vervolg van pagina 1) Mullens zou gechanteerd zijn, veel met homofielen in contact hebben ge staan, vermoord zijn door een bende Belgische valsemunters, enzovoorts. Het aanvankelijke optimisme van de politie veranderde langzaam in de berusting, dat het onderzoek langdu rig en uiterst moeilijk zou worden. Nergens werden duidelijke sporen gevonden, niemand scheen iets ge zien of gehoord te hebben. Zelfs bleek het zeer lastig om na te gaan wat het slachtoffer 's avonds en 's- nachts had gedaan en met wie hij in contact had gestaan. De eerste weken stond in het on derzoek vooral de homofielenbar El aan de Haagsche Markt cen traal. Johan Mallens was daar 's- jachts tegen kwart voor twee bin nengekomen. Tevoren had hij zijn vrouw en zijn moeder bij zijn schoon ouders thuis afgezet. Tussen half drie en kwart voor drie ging hij daar weg. Om kwart over drie werd hij nog ge zien door een kelner, die zich later wist te herinneren dat Mallens in zijn auto had gezeten met de motor en de lichten aan. Uit de sneeuwval die nacht kon met vrij grote zekerheid worden opgemaakt, dat de moord voor half vijf gebeurd moest zijn. Ondanks een uitgebreid onderzoek in de buurt dat later nog eens werd herhaald, bleek er niemand te vin den die 's nachts geschreeuw had ge hoord of mannen had zien vechten. Stille getuigen waren in dit geval schaars. Overal werden bloedsporen gevonden, alle van bloegroep A. De dader zou ook die bloegroep hebben, want er werd een bli gevonden tot honderd meter van de steeg af. In de hand van het slacht offer werd een bosje haar gevonden. Na laboratoriumonderzoek bleek het van Mallens zelf te zijn. Op en in de auto werden vingerafdrukken gevon den, die alle konden worden thuis gebracht. De riek leverde de politie niets op. Het grootste probleem vormde ech ter de achtergrond en de geslotenheid van de kring homofielen, waarin Mal lens zijn contacten had. Een zenuw slopend en maandenlang onderzoek leerde, dat Mallens verscheidene vas te mannelijke relaties heeft gehad. De zwijgzaamheid van alle betrok kenen speele het uitgebreide speur- zeker niet in de kaart. Naspeu ringen langs andere kanalen zie kenhuizen, wasserijen, artsen e.d., omdat de politie aannam dat de dader ook gewond moest zijn gaven een i aanwijzingen, maar allen in verkeerde richtingen. In de afgelopen maanden heeft de politie verschillene keren gedacht de dader te hebben. Steeds bleek op het laatste moment, dat de betrokkenen toch een sluitend alibi hadden. Op 1 'Pril had de politie al 1200 verklarin- Iffl op schrift gesteld, een veelvoud 'ffl dit aantal aan gesprekken ge voerd en tweemaal een nauwgezet Pifflilonerzoek gedaan. Tientallen Balen bezochten rechercheurs de ®rs en café's in Princenhage. Van B., die gezien wordt als een "Suur die tegen de zelfkant van de Baatschappij aanleeft, heeft al eens jW veroordeling gehad voor diefstal. Jet afgelopen half jaar heeft hij maal een bezoek moeten bren- aan het bureau van politie om ®vor de moord gehoord te worden. j*er de mogelijke argumenten van toe volgens de justitie ver- Boedelijke dader valt weinig te zeg- ïen. De man in kwestie ontkent en ra over de hele zaak geen woord !sSgen. Het enige dat over zijn lip- toi komt is: „Ik heb er niets mee te Baken". Omdat de vermoedelijke da to voor zover bekend niet tot de ™ig van homofielen behoort en "aliens niet gekend zou hebben ligt to bet meest voor de hand, dat er wake zou zijn geweest van een toe- tolige nachtelijke ontmoeting die tot te dood van Mallens heeft geleid. ■«'uitzichten voor en maandag, door het op vrijdag B 18.00 uur: Warm Jet later een klei- Kans op onweer. ^Jtosvooruitzichten in cijfers ge- ds!.' over Nederland. Voor zon- ij' Aantal uren zon: 8 tot 13. Min. (Van een onzer verslaggevers) HOLTEN De burgemeester van de Overijsselse gemeente Holten, mr. W. Enkelaar, wordt door een blad in het oosten van het land ge noemd als mogelijke kandidaat voor „de vacature die in Middelburg zal ontstaam, ais mr. J Drijber naar Zwolle gaat". Mr. Enkelaar gaf ons desgevraagd op dit bericht het vol gende commentaar: „De grootst mo gelijke onzin, die in de Fabeltjes krant thuishoort. Ik heb er zelfs nog nooit aan gedacht, laat staan gespro ken, om te solliciteren naar Middel burg''. „Ik erger mij hevig aan die wilde publiciteit rondom burgemeesters posten. Trouwens: waar haalt men het vandaan dat ik zou solliciteren naar ee,n gemeente, waar in feite helemaal geen burgemeestersvacatu re is! Het zou wel hoogst onbehoor lijk van mij zijn, speciaal tegenover de heer Drijber, als ik naar diens functie ging werven, terwijl hij deze nog bezet. Niemand weet zelfs met enige zekerheid of de heer Drijber wel echt naar Zwolle wil gaan. Ik vind het allemaal uitermate verve lend". (ADVERTENTIE) KELTUM CASSETTES Bezoek, onze speciale Keltum- corner, waar U alle modellen tentoongesteld ziet. .in de di verse uitvoeringen zoals zilver, pleet en edelstaal. Prijzen voor een 6-persoons cassette at vanaf f 300.- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Met ingang van 1 september is tot burgemees ter van Duiveland benoemd de heer J. de Kam, thans burgemeester van Waarde. Met ingang van de zelfde datum zal de heer De Kam van de ze laatste functie eervol worden ont heven. De heer De Kam volgt bur gemeester A. van Eeten op. Deze is wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd eervol ont slag verleend. De gemeente Waarde zal zoals gemeld als gevolg van de gemeen telijke herindeling van Zuid-Beve land per 1 januari 1970 opgaan in de nieuw te creëren gemeente Rei- merswaal. De heer De Kam, die in 1963 tot burgemeester van Waarde werd be noemd zei desgevraagd bijzonder te zijn ingenomen met zijn benoeming, vooral ook omdat hij hierdoor in de provincie Zeeland zal kunnen blijven werken. Bij een eerste bezoek had de heer De Kam ook geconstateerd dat gelet o.m. op de moderne sportaccommodatie, een verwarmd overdekt zwembad enz. deze ge meente kennelijk met voortvarend heid wordt bestuurd. De gemeente Duiveland telt ruim 4000 zielen en onstond als gevolg van de eerste in Zeeland gereali seerde gemeentelijke herindeling. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Péchiney maakt grote haast met de bouw van zijn nieuwe alumi- niumfabriek in Vlissingen- Oost. Binnen twee weken zul len reeds de nodige grondme tingen worden verricht, zodat zo spoedig mogelijk met het bouwrijp maken van het ter rein kan worden begonnen. Reeds medio 1971 zal de eerste produktielijn in bedrijf moeten zijn. Het „planbu reau" van Péchiney heeft voor het eerste jaar een produktie van 78.000 ton aluminium berekend. Gaandeweg zal de capaciteit worden opgevoerd tot 156.000 ton per jaar. Het alluminium zal in blok- en draadvorm worden vervaardigd, Voor de bouw van de fabriek heeft deze Franse industrie, die aan zijn Neder landse vestiging inmiddels de naam „Péchiney-Nederland n.v." heeft verleend, in 't Sloegebied een terrein van 40 ha aan de noordzijde van de Van Cittershaven gekocht (aan de zuidzijde van deze haven bevindt zich de chemische industrie Hoechst.) Dezer dagen is het definitieve con tract afgesloten tussen de Staat de Nederlanden, die hier nog optreed voor het Havenschap Vlissingen i.o., en Péchiney, waarin de verkoop van het terrein wordt geregeld. Het voorbereidend werk staat onder leiding van de heer M. H. Macé, die de titel draagt van „gedelegeerde". De heer Macé heeft zich inmiddels met een kleine staf Nederlands per soneel omringd Deze kleine kern heeft voorlopig onderdak gevon-den in het leegstaan de kantoorgebouw van de voormalige Rotterdamsche Bank aan de Coosje Buskenstraat in Vlissingen. Opval lend is dat dit gebouw ook Hoechst- Vlissingen n.v. tot eerste onderkomen heeft gediend. Péchiney bereidt zijn „komst" grondig voor. Zo zijn er reeds thans in het plan Paauwenburg II in Vlis singen bungalows in aanbouw, die als huisvesting zullen dienen voo-r het Franse stafpersoneel, dat naarmate de bouw van de fabriek vordert, in steeds groter aantal naar Vlissingen zal komen. Overigens verwerft de Franse fabriek deze woningen niet in eigendom, doch sluit met de bouwer c.q. makelaar, huurcontracten af met looptijden van vijf tot tien jaar. Daar het grootste deel ook van het overige Franse personeel, in Paau wenburg II gaat wonen, zal in dit stadsdeel ook een Franse school worden gesticht. De eerste lessen zullen hier zelfs reeds per een oktober van dit jaar, begin van het schooljaar in Frank rijk, moeten kunnen worden gege ven. Om tijdig aan het verzoek van Péchiney voor het huren van een houten schoolgebouw, te kunnen vol doen, hebben b. en w- van Vlissin gen vooruitlopend op een definitief besluit van de raad, reeds de op dracht voor de bouw van deze school verleend. De commissie voor de financiën uit de raad heeft zich overigens reeds met en en a nedre overigens reeds met een en ander akkoord verklaard. De bouwkosten van de houten school met twee loka len worden geraamd op f. 120.000. De directie van Péchiney heeft, ofschoon reeds „kennis gemaakt" met het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening in Middelburg, nog geen aanvraag voor werknemers in gediend. Zoals vermeld zal het per- soneelsgefal van Péchiney Vlissin gen, wil men de verlangde produktie kunnen halen, tot 800 man moeten oplopen. Uiteraard zal, met het ver der gereedkomen van de installa ties, steeds meer personeel, ook voor opleiding in de produktiesec- tor, nodig zijn. Bij het districtsbu reau gaat men er van uit dat Pé chiney bij zijn persomeelswerving niet slechts in Zeeland, maar door geheel Nederland zal „opereren" (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN In de vergade ring van 22 augustus zal de Vlissing se raad worden voorgesteld om het plan Vlissingen-Oost, dat de be stemming van de gronden in dit in dustrie- en havengebied regelt, vast te stellen. Doel van het bestem mingsplan is om aan industrieën die behoefte hebben aan grote (en via diep vaarwater te bereiken) ter reinen, de nodige ruimte te bieden, Het oorspronkelijke plan, dat werd ontworpen door het stedebouw- kundig adviesbureau Kuyken, heeft zoals gemeld uitbreiding ondergaan door toevoeging van de Bijleveld polder. De Dienst der Domeinen zal in deze polder de nodige grondaan kopen verrichten. Het plan wordt naar de Bevelandse kant toe be grensd door de gemeente 's-Heer Arendskerke. De verdere Industriële ontwikkeling zal, zo delen b. en w, de raad van Vlissingen mee, in de ze richting worden voortgezet. Uitbreiding naar het westen, dus naar de Walclierse kant van het Sloegebied, zal nog nader moeten worden bestudeerd aangezien het munitiedepot van de koninklijke ma rine nabij Fort Rammekens hier een mogelijke „hindernis" kan vor men. In tegenstelling tot wat eerder werd vastgesteld is de bevoegdheid tot uitwerking van het plan voor het zeehaven- en industriegebied en het .aanbrengen van wijzigingen daarin gedelegeerd aan burgemeester en wethouders van Vlissingen (het grootste deel van de gronden is in bezit van de staat). Gedeputeerde Staten van Zeeland achten deze be voegdheid van het Vlissingse college gewenst, zo schrijven b. en w. aan de raad, om de „starheid van het plan" te doorbreken en ook om de nodige armslag te verlenen, vooral ook omdat van tevoren weinig ze kerheid bestaat ten aamzien van de aard van de bedrijven, die zich in het Sloegebied zouden willen vesti gen. In dezelfde raadsvergadering zal de raad worden voorgesteld om het bestemmingsplan Souburg-Noord vast te stellen. Dit plan vormt de afsluiting van de stedelijke bebou wing in oostelijke richting dus naar 3 of 4 graden boven normaal. 1 of meer graden boven s op een droge periode Van up ceu uiugc pciiuuc Kan m'nstens 12 uur: 95 procent. I'ton? een gehee* droog etmaal: 90 uf? waandag: Aantal uren zon: 6 kov» temp.: 1 tot 5 graden n normaal. Max. temp.: 3 of tol J'rai'en boven normaal. Kans op Bir-tK°ge Periode van minstens 12 Iron» procent- Kans op een geheel S etmaal 80 procent. MIDDELBURG Dit jaar zijn er in Zeeland weer verschillende keu ringen georganiseerd. Waarschijnlijk gaat het grote aantal paarden- en po nykeuringen tot het verleden beho ren. Er bestaan namelijk plannen om volgend jaar een paardendag te or ganiseren. Vertegenwoordigers van alle in Zeeland werkzame paarden, en pony stamboeken en van de Gewestelijke Bond van Landelijke Rijverenigin- gen kwamen in juli in Goes bijeen om te spreken over samenbundeling van activiteiten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer P. H. M. Adriaansens, sinds 1962 lid van de provinciale staten van Zeeland voor de KVP, is onlangs benoemd tot directeur van Groeneveld Dordrecht n.v., een groothandel en exportfirma in veiligheidsartikelen. De heer Adri aansens bekleedde te Middelburg de functie van adjunct-directeur van „Focus Veilig n.v.". De heer Adriaansens zal zijn nieu we functie op 6 oktober a.s. aanvaar den. Het ligt in zijn bedoeling om zich, zodra dat mogelijk is, ergens in West-Brabant te vestigen. „Dat zal betekenen", zei hij ons, „dat ik vroeg of laat als statenlid zal aftreden. Ik ben niet van plan om mij in mijn nieuwe woonplaats weer actief met de politiek te gaan bezighouden. Het werd de laatste jaren steeds moeilij ker om de verplichtingen die je in de politiek hebt, te combineren met een veeleisende functie in het be drijfsleven." De 49-jarige heer Adriaansens is twee jaar lang voorzitter van de KVP-fractie in de Staten van Zee land geweest. In die hoedanigheid verwierf hij zich gezag en aanzien door de rustige, weloverwogen en toch kritische manier waarop hij in het bijzonder bij de algemene be schouwingen het woord voerde over de actuele zaken. De heer Adriaansens begon zijn loopbaan in de politiek als lid van de gemeenteraad van Middelburg (1958). In 1966 trad hij als raadslid terug. In het maatschappelijk leven bekleedt of bekleedde de heer Adriaansens verschillende functies: vice-voorzitter van het r.-k. schoolbestuur; bestuurs lid van de technische school Middel burg; voorzitter van het parochie contact enz. enz. het nieuwe haven- em indusfcrietge- bied van Vlissingen-Oost toe. In het betreffende voorstel aan de raad schrijven b. en w. dan ook, dat vanuit de industrie sterke aan drang op het gemeentebestuur wordt uitgeoefend om in Oost-Sou burg tot vestigingsmogelijkheden voor werknemers te komen. Deze wenselijkheid wordt nog vergroot door de onvoldoende capaciteit van de bestaande bruggen over het Ka naal door Walcheren. „Worden de wijken Lammeren- burg en West-Souburg eeist ontwik keld dan zal de woon-werkrelatie met de havengebieden steeds be zwaarlijker worden en aanleiding ge ven tot stagnaties", zo schrijven b. en w. Het nieuwe plan Souburg-Noord heeft een capaciteit van rond 1850 woningen. Men verwacht dit project binnen vier a vijf jaar te kunnen voltooien. Zeker voor wait betreft de woningbouw in de sociale sector. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Ondanks het verbond via de kerkvoogdij van de hervromde St.-Baafskerk in Aar denburg, dat geen naaktschilderijen op een expositie van Xeno in de kerk mogen worden tentoongesteld, zullen vanmiddag om drie uur op de expositie in de kerk toch twee naakt schilderijen hangen. De kunstgroep Xeno heeft enkele dagen geleden, vlak voor de exposi tie geopend zou worden en de uitno digingen inmiddels waren verstuurd in een brief van de kerkvoogdij van de hervormde St.-Baafskerk te ho ren gekregen dat Xeno toegestaan werd in de kerk te exposeren, op voorwaarde dat er geen naaktschil derijen zouden komen te hangen. De kunstgroep Xeno is van mening dat zo kort voor de opening de lijst van de tentoongestelde werken niet niet veranderd kan worden. Op deze lijst staan twee kunstwerken (Adam en Eva en Liefdesgodin, figuratieve naaikten), die ook op de expositie zonder komen te hangen. De groep Xeno heeft verder niet geaccep teerd op de brief van de kerk voogdij, maar is wel van plan voet bij stuk te houden, niet om te provo ceren, maar omdat in de kerk per manent een naaktschilderij hangt (een allegorische voorstelling ver band houdend met de bevrijding). Aanvankelijk lag het in de bedoe- ling dat burgemeester van Berkel van Aarenburg de expositie zou openen, maar deze was verhinderd. Mevrouw E. J. v. d. Broeke-de Man, lid van het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Culturele Raad zal de tentoonstel ling nu openen. In het kader van de toeristische dagen zal vanmiddag het Middel burgs majorettenpeloton m.m.v. de drumband St.„Cecilia uit Vlissingen niet optraden. Het Middelburgse ma jorettenpeloton kan door onderbezet ting niet komen. MIDDELBURG Elke donderdag vormt deze Zeeuwse spinster de grootste attractie van de Middelburgse folkloristische markt. Zij mag zich, samen met Sijtje Boes uit Marken en het kantklossende vrouwtje uit Brug ge, tot de meest gefotografeerde vrouwen rekenen. Mevrouw Van Wonder- gem, zoals de nijvere spinster heet, draagt het Walcherse kostuum echt als „gelegenheidskleding", uitsluitend op donderdagen in het toeristenseizoen. Als zij de vele lenzen op zich gericht ziet, glimlacht zij weieens fijntjes. De wetenschap dat je in talloze foto-albums zult komen te staan en duizendvou dig zult worden geprojecteerd op dia- en filmschermen, is dan ook wel amu sant. Vooral omdat je weet dat het eigenlijk allemaal een bont en aardig toneelspel is (Van een onzer verslaggevers) HOEK De zeilvereniging „Vremdyck" mag geen „totalisa tor" verbinden aan de zeilwedstrij den, die zondagmiddag door de vereniging in de Braakman worden georganiseerd. Het bestuur had de ze „gokmogelijkheid" in het pro gramma opgenomen als een attrac tie voor de toeschouwers. UTRECHT (ANP) Een storing in de elektriciteitsvoorziening ten gevolge van een kabelbreuk op het station Roosendaal, heeft tussen 9.00 en 10.40 uur de treinen die Roosen daal passeerden (met name die in de richting Zeeland) vertragingen van vijftien tot twintig minuten be zorgd. De seinen en wissels waren ge stoord en moesten met de hand wor den bediend. (ADVERTENTIE) BEESTENMARKT 14-HUIST (Zld.) TELEFOON (01140) 2813 „VAN alle Europeanen zijn Nederlan ders de vriendelijkste mensen", zegt de heer Eduard Bocdan Frablewicz. Pool van geboorte, maar sinds ruim 30 jaar woonachtig te Sas van Gent. „Ik ben in 1904 op de eerste dag van het jaar in Yjkow Nowy geboren. Mijn moeder stuurde mij in 1920 naar Parijs. Wij woonden n.l. toen dichtbij de Russische grens en wat we daar te zien kregen voorspelde weinig goeds" „IK zou voor dokter gaan studeren, maar na nauwelijks twee jaar studie aan de Sorbonne maakte de neef, waar ik in huis was en die als huisdokter in Parijs een praktijk had, mij duide lijk dat ik geen goede dokter zou worden. Ik was te goed en zou later geen cent verdienen omdat ik ieder een gratis zou helpen. Mijn neef kon dit weten, want ik verstrekte toen z.i teveel gratis medicijnen uit zijn apo theek". TROUWENS de medicijnstudie was niet bepaald mijn hartewens. Ik wilde creatief werken en besloot naar de kunstacademie te gaan, met mede werking van mijn neef en buiten me deweten van mijn moeder, die trouw iedere maand een cheque stuurde". ,IN PARIJS heb ik de eerste fijne Nederlander leren kennen, de kunst schilder Van Dongen. Ik heb enorm veel van hem geleerd. Na mijn opleiding aan de academie ben ik met een familie-circus mee getrokken door Frankrijk, Duitsland, België en tot slot Nederland. Ik reis de gratis, kreeg te eten en moest alles schilderen wat in het circus te vinden lil „HET ging financieel forti, toen wij in België waren. Ondertussen had ik een Nederlands meisje leren kennen en kwam naar Nederland, naar Zuid- dorpe. Ik heb veel gezien, veel ar moede en honger gekend, maar toen ik eindelijk na veel omzwervingen in Sas van Gent kwam, kort na het uit breken van de oorlog, kreeg ik het beter. Ik werd huisschilder en besloot om in mijn vrije tijd schilderijen te maken". ,NU geniet ik van mijn pensioen als bouwvakker en schilder waar ik zin in heb. Mijn hospita vindt dat wel goed, want mijn schilderijen geven nu een speciaal cachet aan de cafetaria dat zij samen met haar man exploi teert". ,SOMS schilder ik wel eens een op dracht, maar daar maak ik geen ge woonte van. Ik heb in mijn leven te veel opdrachten, dikwijls tegen mijn zin, moeten uitvoeren en ik voel er niets voor om, nu ik financieel onaf hankelijk ben, mij nog eens te laten dwingen". „NEDERLANDERS zijn fijne mensen. Je wordt als buitenlander in de ge meenschap opgenomen. Ik ben ook lid van de harmonie „De Vereenigde Vrienden" waar ik zelden op de re petitie of op een te geven concert ontbreek.,, DP mijn leeftijd, ik ben bijna 66 jaar, begin je je familie te missen. Na de oorlog heb ik niets meer gehoord van mijn verwanten in Polen. Het laatste dat ik van een familielid hoorde was van een tante die eind 1944 op de trappen van de Londense ondergrond se werd neergeschoten". ALLEMAAL er droevig, maar ik heb een hoop goede kennissen, een voor treffelijk pension, mijn contacten met de muziek en bovenal mijn schilder kunst. Zodoende heb ik toch een rijk en gelukkig leven. Als ik mijn leven nog eens zou mogen overdoen, zou ik miljoenen mensen doen, denk ik".

de Stem | 1969 | | pagina 3