Teveel kleine godjes op plaatselijke YYV's Legers in Tsj echoslowakije rond verjaardag van invasie Nixon met hakken over de sloot iggezinnen Staatssecretaris v. Son over achterblijven van ons land in toerisme: LEEOOENPARK BEEKSE BERGEN Ontzetting uit kies recht vervalt bij vonnis in hoger beroep tegen SJ-man AMERIKA VERDEELD OVER DE NIEUWE RAKET I )ere|ïJd OPHEFFING PRIISSTOP NTAL BATS JOES (-SFEER KIESINGER IN WASHINGTON Vissterfte meestal uit zuurstof gebrek jkdiploma voor inistratie S.P.D, drijfsadministratie I .B.A. 10 AUGUSTUS TROEPENBEWEGINGEN IN HELE LAND Samenwerking Rijkssteun Vlugschriften A Drie pet. van melk wordt verkocht tegen stuntprijzen I Ws PAULUS heeft het dossier op- I wriagd van de wijbisschop van inchen, Defregger. Stok onze nieuwe opleiding^. worden verstrekt door j cursus van 1957. i. L. M. Martens) a. 01650-35385 - DE STEM VAN VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1969 leren van 3 fel 8 jaar. Kinderbescherming, tterdam. iiiiimiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiïïïjnü°j ezaal te Rijsbergen otreden van >este groepen nlt Tilburg. g halt zeven. iiiiiiiiiHiiiiiniiiiiiniiiiiiniiiinnl rus. DINSDAG fONGE MODE". V. ?essionele .T.S.-peil met ons op te inkties uw 3n wanneer u meent te vermelding ■h interesseert, mogelijk ten van in: ifabrieken 10 Breda 01600) 25655 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlanders brengen in hun vakantie veel meer geld naar het buitenland dan buitenlandse toeristen hier aan marken, franks, dollars en ponden binnenbrengen. Volgens de deskundige econoom dr. M. C, Tideman levert dat dit aar voor ons land een nadelig verschil van zo'n 750 miljoen gulden op, Staatssecretaris drs. Van Son (Economische Zaken) maakt zich j hierover echter niet al te veel zorgen, Hij zegt: „Praten over een toeristenbalans is een vrij irrelevante zaak. Het gaat hier om onvergelijkbare grootheden. Je kunt de uitvoer van toma ten nu eenmaal niet met de invoer van peren vergelijken". De staatssecre taris acht het heel begrijpelijk dat steeds meer Nederlanders hun vakantie In het buitenland doorbrengen en dan hun Nederlandse guldens in pesetas en lires omzetten. „Dat is een duidelijke demonstratie van onze groeiende wel- vaart. Geen haar op mijn hoofd piekert erover om tegen de mensen te leggen: „Ga niet naar het buitenland, maar- besteed uw vakantie in eigen i land". Staatssecretaris Van Son maakt zich I wel zorgen over het achterblijven van het Nederlandse aandeel in de stijging van het wereldtoerisme. Er aal daarom meer moeten gebeuren om een aantal aantrekkelijke kanten I van ons land beter te „verkopen". Drs. Van Son vindt het wat al te I gemakkelijk, als daarvoor in eerste I instantie bij de overheid zou worden aangeklopt. De bijdrage van de over heid aan de bevordering van het toer- I isme is in de laatste vijf jaar verdrie- I voudigd, zegt de staatssecretaris. „Ik I ben benieuwd wat het bedrijfsleven en de toeristenbevorderende organi saties willen doen". De, staatssecretaris'-gelooft niet zo :rg lift een nationale aanpak ter be- I vordering van het toerisme. Zo'n slag- 1 zin als: „Kom naar Nederland" is I hem niet doeltreffend genoeg. Want, I zegt hij, de toerist bestaat niet. Waar I hij wel in gelooft is: bewerking van I deelmarkten, bepaalde mensen voor I bepaalde zaken interesseren. Goede I verwachtingen heeft hij van het on- I langs gestarte nationaal bureau ter I bevordering van het toerisme. „Natio- I r.aal loopt de zaak wel, maar de vraag I is of de plaatselijke en regionale aan- 1 pak daarop aansluit". Het nationaal [bureau, zegt drs. Van Son, moet vol doende onderbouw vinden in de re gionale organisatie die echter nog te veel in de oude structuur vastzit. De samenwerking tussen de regio- j nale VVV's Iaat in vele gevallen nog te wensen over. Ik maak me er zor- ?en over dat de ontwikkeling op dit punt niet snel genoeg gaat, zegt drs. Tan Son. Er werken nog te veel klei ne godjes die niet verder kijken dan de eigen toeristische evenementjes. be regionale ontwikkeling kan niet voldoende van de grond komen, als le plaatselijke VVV's aan een ver- Mierde organisatiestructuur blijven vastzitten. vanwege de lage prijzen kwamen is voorbij. Maar staatssecretaris Van Son wijst van de hand als zouden de financiële moeilijkheden in de hore- casector het gevolg van de BTW zijn. „De invoering van de BTW heeft mis schien de structurele moeilijkheden bij de horeca blootgelegd". In vele gevallen zijn die structurele moeilijk heden ontstaan doordat men te lang volgens een oud patroon heeft ge werkt en niet tijdig de bakens heeft verzet. (ADVERTENTIE) De grote opgave voor de komende iaren noemt staatssecretaris Van Son I vsn grotere coördinatie in de plan- ling van de kant van de overheid. [Meer samenwerking is nodig op het Sebied van de propaganda en toeris- lenwerving, alsmede voor de toeris- 'ische infrastructuur. Waarom bijvoorbeeld zouden de "actden-eilanden ieder voor zich met i betrekkelijke bescheiden budget hati werving doen? Ze bijten elkaar toch niet? Als ze de handen ineen hebben ze geen bescheiden bud- t meer en kunnen ze veel effeetie- I ver werken. Langzaam komt de re- Sionale samenwerking op gang. Staatssecretaris Van Son is ten volle eereid met rijkssteun de regionale activiteiten aan te moedigen. Voor de horecasector zou het een ('ede zaak zijn, als de toeristen- I ®oom veel meer over het gehele laar kan worden uitgesmeerd. Vele I aarecabedrijven zitten daarom zo I ®oeilijk, omdat ze het tot nog toe I Jan zo'n kort seizoen moeten worden. I Je doelgerichte propaganda moet zich ajrom meer gaan richten op „een I Pakket" van gevarieerde evenemen- I '®i dat ook buiten de zomermaarj 1 ;ei) voor bepaalde buitenlanders aan- I 'ekkelijk is. Ook het bezoek aan 1 ®°ngressen, beurzen, culturele evene- ?enten, onderwijsinstellingen enz. °nerin worden opgenomen. Ue tijd dat de buitenlanders hier Een goed idee voor morgen SAFARI tussen Hilvarenbeek en Tilburg Vergeet niet na deze opwindendste safari van uw leven het ontspannings-paradijs DEN HAAG (ANP) Onder invloed van het fraaie zomer weer, gepaard aan relatief gerin ge regenval en van de veront reinigingstoestand van het wa ter, doen zich op vrij veel plaat sen in het land vissterften voor. Ijt de meeste gevallen blijken deze sterften het directe gevolg van zuurstofgbrek, dat met na me aan het einde van de nacht, dus bij de ochtendschemering en kort daarna, optreedt, aldus de afdeling sportviserij en beroeps binnenvisserij te Utrecht van ministerie van landbouw en vis serij. Soms blijft vissterfte nog uit en komen tijdelijk alleen grote hoeveelheden luchthappende vis sen aan het oppervlak, die na zonsopgang weer onder water verdwijnen. Deze situatie wijst dan op een zeer kwetsbare water kwaliteit, die bij het plotseling uitblijven van zonneschijn of na een hevige onweersbui alsnog aanleiding tot een flinke sterfte kan geven. In al deze situaties verdient, waar eningszins mogelijk, inlaten van beter water en doorstroming om daarmee een overmatige al- genontwikkeling af te remmen, tanbeveling. Daarnaast worden bij aal en paling in sommige wateren verschijnselen van roodziekte waargenomen, die vrij veel sterf te onder deze vissoort kan ver oorzaken. De enige maatregel die men kan nemen is het verwijderen en begraven van de aangetaste aal, terwijl beroepsvissers hun karen moeten desinfecteren door deze beurtelings enige dagen op de kant te laten drogen. HELDER CAMARRA, aartsbisschop van Olinda Recife heeft els gevolg van de druk die op hem is uitge oefend vijf afspraken moeten afzeg gen om te spreken in het buiten land. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON President Nixon heeft gisteren de Westduitse kanse lier Kiesinger ontvangen op het Witte Huis. Na de eerste van de twee bespre kingen deelde president Nixon mee dat het gesprek een bijzonder vriend schappelijk karakter had gehad. Onderwerpen waren de Europese veiligheid en de betrekkingen tussen Oost en West. In Moskou is gisteren meegedeeld dat Amerika, Frankrijk en Engeland de Sovjet-Unie officieel benaderd heb ben teneinde de spanningen rond Berlijn te verminderen. AMSTERDAM (A.N.P.) De algemeen secretaris van het district Am sterdam van de Socialistische Jeugd, de 20-jarige illustrator Jan H. van der M., ik gisteren door het Amsterdamse gerechtshof in hoger beroep wegens op zettelijke belediging van leden van het koninklijk huis en verzet tegen zijn arrestatie, veroordeeld. Hij kreeg vijf maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van het voorarrest. (Van onze redactie buitenland) WENEN/BRUNSWIJK Reizigers en vluchtelingen uit Tsjecho-Slowa- kije hebben gisteren melding gemaakt van Russische troepenbewegingen in vrijwel het gehele land. Waarschijn lijk gaat het om voorbereidingen voor manoeuvres. Deze oefeningen zouden van 18 tot 25 augustus worden gehou den in samenhang met het feit dat op 21 augustus een jaar geleden Russi sche en andere Oosteuropese troepen Tsjecho-Slowakije bezetten. De Tsjecho-Slowaakse autoriteiten hebben intussen Oostenrijk laten we ten dat met ingang van 11 augustus het toeristenverkeer zal worden be perkt, doordat de grensovergang op de weg van Wenen naar Praag alleen van 8 tot 11 uur en van 14 tot 18 uur zal zijn geopend. Deze maatregel zou eveneens verband houden met Russi sche militaire oefeningen. Of er an dere Oosteuropese troepen aan de manoeuvres zullen deelnemen, is nog niet zeker. De plannen, die demonstraties in de steden op de eerste verjaardag van de Russische inval in Tsjecho-Slowakije (21 augustus) zouden kunnen tegen gaan, zijn nog niet officieel Eeves tigd. Naar men zegt wordt 't een militaire „show" van formaat waaraan ook Tsjecho-Slowaakse troepen, tenminste 40.000 man, zullen gaan deelnemen. In vlugschriften wordt ondertussen naarstig geageerd tegen de leden van het „oude" regime, de harde commu nisten van voor Dubeck, die van plan zouden zijn samen met leidien van de geheime politie, op tal van manieren demonstraties uit te lokken. En dan, aldus de vlugschriften, heeft men excuses genoeg om hard in te grijpen om deze „nieuwe golf van contra-revolutie" neer te slaan. Intussen is het politieke hoofd van het Russische leger, generaal Aleksei Jepisjew, aan het hoofd van een mili taire politieke delegatie in Praag aan gekomen. Naar verluidt m\et hij een onderzoek instellen naar de betrouw baarheid van het Tsjecho-Slowaakse militaire apparaat als bondgenoot van de Sovjet-Unie. In eerste instantie had de Amster damse politierechter, mr. G. H. No- mes, Van der M. veroordeeld tot drie maanden met aftrek met als bijko mende straf ontzetting uit het actief en passief kiesrecht en het recht om te dienen bij de gewapende macht voor de tijd van vijf jaar. In hoger beroep had de procureur- generaal drie maanden met aftrek geëist. Hij achtte het niet in het be lang van de democratie Van der M. het kiesrecht te ontnemen, omdat dit hem zou beletten om via de normale en wettelijke weg te strijden voor zijn politieke overtuiging. De ontzet ting uit het recht om bij de gewa pende macht te dienen zou volgens de procureur-generaal voor vele an dere jongelui, die de militaire dienst willen ontlopen, aanleiding kunnen zijn oim soortgelijke delicten te be gaan. Op koninginnedag had Van der M. bij de tijdelijke NRU-studio op de Dam via een megafoon geroepen: „Nu zijn de oranjehoeren aan het woord geweest, nu zijn wij aan de beurt", en „Weg met de oranjehoeren van het koninklijk huis". Het hof is van oordeel dat Van der M. een van degenen is geweest die in de eerste plaats verantwoordelijk moeten worden gesteld voor de hoogst ernstige ongeregeldheden, welke in de namiddag van konin ginnedag ep en rondom de Dam zijn ontstaan. Zo de S.J.-secretaris al niet het oogmerk heeft gehad een rel te ont ketenen moet hij volgens het hof ge acht worden te hebben begrepen dat zijn gedragingen tot ernstige onlus ten zouden kunnen leiden, hetgeen inderdaad is geschied, toen hij zich te-gen zijn aanhouding ging verzetten. Het hof nam in aanmerking dat Van der M. twee maanden voorar rest heeft ondergaan en niet eerder is veroordeeld. UTRECHT (ANP) Van de con sumptiemelk wordt in Nederland drie procent tegen zogenaamde stuntprijzen verkocht, dat wil zeg gen voor vier of meer cent per li ter onder de maximumprijs. Dit werd gisteren meegedeeld op de vergadering van het bedrijf schap voor melk- en zuivelproduk- ten in Utrecht, waarop het bestuur ondor meer sprak over de wense lijkheid van een minimumprijs voor consumptiemelk. De voorzitter van het schap, de heer C.A. Heuft, vond dit een zeer ernstig verschijnsel. Enkele rnelk- detailh,andelaren hebben hun zaak al moeten beëindigen omdat zij niet meer tegen de stunten-de grootwin kelbedrijven op konden. Vanuit het bestuur kwam kritiek op een te passieve houding van de regering in deze zaak. ENGELSE REGERING heeft onderzoek gelast naar de sta- -Vn genationaliseerde Abbey ®orgam staalfabrieken in Wales, öe staalverwerkende industrie '«istig dreigt te ontregelen. Jffift BASKEN zijn gisteren door bi Burgos veroordeeld tot Vaigenisstraffen van vier tot tien Kar IN Wegens militaire rebellie. ATHENE is woensdag genetraal zoïv?ïls' ean royalist, gearresteerd, er opgaaf van reden. DE raket is door de kerk. Amerika begint met de bouw van een verdedigingsstelsel tegen (Russische) intercontinentale ra ketten. Het „Safeguard"-verdedigingsstelsel van president Nixon zal Amerika minstens 11 miljard kosten. Het komt in de plaats van Johnsons nog veel duurdere „Sentinel"-systeem. Safeguard beperkt zich tot de beschermingi van de lanceerplaatsen der Mi- nuteman-raketten, terwijl Sentinel gedacht was als een reeks ver- dedigingsringen rond Amerika's grote steden. Het anti-raket-raketsysteem, in Amerika aangeduid als ABM (van: Anti Ballistic Missile), is een van de meest merkwaardige politieke twistappels van de laatste tijd ge weest. Het feit dat de senaat eer gisteren slechts met de kleinst mo gelijke meerderheid (5149, waar bij de enige vrouw in de senaat, de 71-jarige Chase Smith de doorslag gaf door over te lopen van de te genstanders naar de voorstanders) president Nixons voorstel steunde, toont aan hoe diep en ingrijpend het verschil van mening is. Nog duidelijker wordt dit gedemon streerd door het feit dat een oude havik als senator Symington en een duif-per-traditie senator Wil liam Fulbright elkaar inzake de ABM aan dezelfde kant van de lijn vonden. Opmerkelijk ook is het aantal republikeinse „nieuwko mers" in de senaat dat tegen het geldverslindende project stemde. Tenslotte is nog onthullend wat er gebeurde met twee amendemen ten. Het ene, dat voorstelde heel de zaak maar te vergeten werd eveneens met de kleinst moge lijke meerderheid, 51 tegen 49, ver worpen. Bij een tweede amendement, voorstellend ABM te schrappen, maar de regering alle ruimte te la- „HAVIK" SYMINGTON tegen ten voor het ontwikkelen van een alternatief, staakte de stemmen op een stand van 5050 De achtergronden van dit politie ke klapstuk zijn velerlei. Op de eerste plaats speelt sterk het verlangen van het Congres vas te greep te krijgen op de handel en wandel van het Pentagon en het gevreesde militair-industriële com plex. Daarbij wordt van liberale zijde bovendien in het geding ge bracht dat het ontverantwoord is dergelijke bedragen te spenderen aan de verwerpelijke bewapenings wedloop terwijl er in Amerika zelf redenen te over zijn om alle hulp bronnen aan te boren; zoals de pro blemen van de steden, de armoede, de universiteiten en de rassen kwestie. Daarnaast stellen de tegenstan ders dat het uiterst gecompliceer de Safeguard-systeem toch niet be hoorlijk zal werken en bovendien nooit afdoende kan zijn. Ook van technisch-wetenschappe- lijke zijde wordt het nut en het ef fect van het systeem sterk betwij feld. Andere deskundigen zeggen echter niet aan de waarde van ABM te twijfelen, zodat een deel van de uiteindelijke voorstanders in de Senaat het ABM-systeem „de gunst van de twijfel' verleenden. De voorstanders menen door dit ABM-systeem-in-ontwikkeling een sterkere positie te kunnen innemen aa de onderhandelingstafel als straks met de Russen gepraat moet worden over beperking van de wa penwedloop, terwijl de tegenstan ders juist menen dat doorgaan met ABM de wapenwedloop slechts kar versnellen. Het logische antwoord van de Sovjet-Unie hierop immers kan slechts uitbreiding van zijn inter continentale rakettenmacht zijn. En op deze manier, aldus de tegenstan ders, is het voor de Russen zelfs erg gemakkelijk het ABM-systeem zo het al werkt te neutraliseren. Tenslotte nog een krachtig argu- „DUIF" FULBRIGHT tegen ment van de voorstanders: er is reden om aan te nemen dat in de midden-zeventiger jaren de nu cleaire strijdkrachten van de Sov jet-Unie, zoals die blijkens rappor ten van de geheime diensten thans worden uitgebouwd, in staat zullen zijn de Amerikaanse Polaris-machl te neutraliseren alsmede de parate bomenwerpersquadrons. Hoewel het militair-strategi sche argument met grote krach' naar voren is gebracht, lijkt het ei in de eerste plaats op dat in Ame rika de strijd om de prioriteiten nu pas goed is losgebarsten. Recente ervaringen van presi dent Nixon en de republikeinse partij-opperhoofden met de jonge republikeinse rebellen in de Senaat en in het Huis van Afgevaardigden waren al een duidelijk voorteken dat er o-p wees dat Nixon het land met maansuccessen en ABM-glorie niet zoet kan houden. Waarnemers in Washington noem den gisteren dan ook de krappe overwinning van Nixon in de Se naat een Pyrrhusoverwiraning, en toen Nixon gisteren de reactie van het Russische persbureau Tass op zijn bureau kreeg moet hem ook wel een dergelijke gedachte door het hoofd hebben gespeeld. Tass sprak namelijk met tevredenheid over het feit dat de Senaat in twee helften verdeeld was over deze kwestie. Deze opzienbarende verdeeldheid doet in elk geval argument nummer één van de voorstanders groten deels teniet' namelijk dat ABM de Amerikanen een sterke onderhan delingspositie zou verschaffen te genover de Russen. Dat zou misschien nog zo zijn als het Congres als één man achter de president en het Pentagon had ge staan. Maar dat is niet het geval en de Russen zullen dat uit weten te buiten. Vandaag houdt president Nixon een toespraak tot de natie, waarin hij zich zal bepalen tot binnenland se problemen. Hij mag dan wel we ten dat vele miljoenen Amerikanen met groeiend ongeduld uitkijken naar hün deel van de koek. Want met het oproepen van het beeld van een nucleaire oorlog, die waarschijnlijk nooit zal uitbreken en het planten van de Stars and Stripes in de Zee der Stilte, werk je de honger, de stank, de haat en alle andere ellende van alle dag, waarin veel Amerikanen leven, niet weg. W. KOCK. Moeders van Zuidwest-Nederland! Er zijn mij enkele klachten ter ore gekomen. Jawel, van uw kinderen. En daar moet naar geluisterd worden. Hoe jonger ze over inspraak worden ingelicht, hoe beter ze het later in praktijk brengen, zeg ik maar. Maar daar heb ik het nu niet over. Kinderen klagen over het klagen van hun moeders! Reeds meerdere malen heb ik moeders horen verkon digen: „Was de school maar weer be gonneni". Foei, vrouwen van Zuid west-Nederland. De vakanties van de schoolgaande jeugd zijn wel lang, maar voor de jeugd ook het prettig ste gedeelte van het jaar. Zou u dat willen veranderen? De kinderen zeg gen van wel en daar klaagt de jeugd (protesteren is een te zwaar woord) over. Over ruim een week zou u willen als het huis stil is en er pas tegen 12 uur en na vieren leven komt dat ze weer hele dagen thuis waren. Het duurt overigens nog maar 3920 minuten en dan kunnen ze weer naar school! Inwoner van Wassenaar: Wasse- neus. De Groene Baretten (waarom dat met hoofdletters moet, weet ik niet) zijn wel in het nieuws de laatste da gen. In ongunstige zin wel te ver staan. Ik heb het uiteraard niet over de Nederlandse Groene Baretten, die zijn tamelijk onschadelijk. Het zijn de Amerikaanse Groene Baretten. In Vietnam worden er ze ven ondervraagd betreffende moord (dat is dus het doodschieten van ie mand die niet aan de oorlog deel neemt. Als je iemand doodschiet die wel aan de oorlog deelneemt, heet dat b.v. een terrorist uitschakelen). Waarschijnlijk weet u ook wel dat het werk van de Groene Baretten in Vietnam tegen de „roden" aanleiding is geweest tot het vervaardigen van een walgelijke film onder de verras sende titel „De Groene Baretten". Die film nu werd vertoond in de Boliviaanse stad Santa Cruz. Studen ten vonden dat eigenlijk helemaal niet zo leuk. Want die vergelijken het Amerikaanse ingrijpen in Zuid-Viet- nam met de Amerikaanse aanwezig heid in Zuid-Amerika, al gebeurt het daar met minder wapengeweld. Hun ontevredenheid ging zo ver, dat zij de bioscoop bestormden, de filmeopie te pakken kregen en deze op een plein verbrandden. Peter Psssssssst Pistolen Paultje heeft in Amerika een tegenhanger gevonden: Raketten- Richard. In Utrecht vallen op het arbeids front ook nog al eens klappen. Werk spoor kent de twijfelachtige eer reeds drie keer bij wat onduidelijke ont slagkwesties betrokken te zijn ge weest. WERKloosSPOOR I Ik ga u groeten, want het is hier warm. Gegroet dus en maak er het beste van. MERIJN (Vervolg van pag. 1) De minister heeft er nooit twijfel over laten bestaan dat zo'n forse ingreep als een algemene prijsstop slechts voor een bcperkte tijd van kracht kan blijven. Hij wil het be drijfsleven niet te lang met de „on billijkheden van de prijsstop" op schepen. Tijdens prijzendebatten in het par lement heeft de minister laten we ten dat het beleid soepeler zou wor den, als de rust aan het prijzen- front manifest zou zijn en de con currentie haar effekt zou laten zien. Blijkens de wijze waarop het prijs indexcijfer zich ontwikkelt, lijkt die tijd nu gekomen De prijsstop mag dan nog steeds van kracht zijn, in feite hoeft de minister de teugel van zijn beleid aj wat laten vieren. Want er zijn bij elkaar al enkele aentallen ontheffingen op de prij- zenbeschikking gegeven. Als een be drijf duidelijk kan aantonen dat op een bepaald produkt onvermijdbare kostenverhogingen drukken, wordt becijferd hoeveel Liervan in de prijs mag worden doorberekend. Wanneer de prijsstop wordt opge heven, zal minister De Block zich er tegen wapenen dat de prijzen weer uit de hand lopen. Verwacht kan worden dat hij in september met een beschikking komt die de mogelijkheid opent dat bepaalde kos tenverhogingen in de prijzen worden doorberekend. Voor kwaadwilligs pnjoopdrijvers heeft de minister nog de onlangs gewijzigde prijzenwet! een stevige stok achter de deur.

de Stem | 1969 | | pagina 7