E OOPSTER kunstnier in eigen houdt huis vrouw in leven Politieke stoelendans kan beginnen Vrouwen mee naar Mars Vulc£ i IN BRUIKLEEN VAN STICHTING IN UTRECHT EXPERIMENTEN AL SINDS 1912 COMMISSARISSEN DER KONINGIN EN BURGEMEESTERS GEVRAAGD ;vt1973- NASA-chef Thomas Payne: abant-Tours iereizen Reünie Stoottroepen in Ermelo BOOTTOCHTEN lassen Zonen R SHIPS Begin Doodmoe Druk Levensgevaar Burgemeester Stoelendans Veteraan Come back Keien volgloed -3 mPf een sfeervol houtvuur raspaarden.- b|eale brandstof gas. 23 en 30 augustus IT NAAR PARIJS liner, logies, ontbijt )EPSREIZEN lie in de stand- igramma willen n 18 augustus. is Tirol 325,— nrijks Tirol 310, [MA-REIZEN Oostenrijk, laandag 11, 18 200,— indag 11,18 en 8 en 15 september 'riberg, Baden- 1 195,- Vogezen 210, jen, Tirol 210,— lzburg, 310,- ag 14 en 28 aug. in Kent, prach- oor Groot-Lon en, aantrekke- eebrugge-Dover 245,- 23 en 30 aug. mber. ■s 175,— g 11, 18 en 25 n 15 september ottocht op de 145,- ier, boottocht 145,— oerg, boottocht 165,— 11 en ptember van Genève 375, 1, Luzern e.o. 310, f 2 september: ■ken, Wolfgang- 370, 18 aug. 1 sept. etië, Merano 325,— ,g 20 en 27 aug. Enkhuizen, 150,- ag 14, 21 en 28 tocht op de Rijn 100, 22 en 29 aug. 1, Afsluitdijk, 72,50 26 aug., 9 sept. htenstein, 265,— g 1 en 15 sept. anje 395, en vanaf de stations te ;endaal, Breda, Tilburg en sn zijn met inbegrip van naf de lunch op de middag N INLICHTINGEN us RUYS Co., en ■MAN. IUYS Z Co. MEEüS en LISSONE- ius De Baar en Leendertse illard. i en bureaus MEEüS p/v VVV URINGCARBEDRIJF Vlissingen, Tel. 01184-4698 BEAVER SHIPS", ver- ;rs, volledig ingericht voor ie vakantie op het water, erse Meer, Oosterschelde, die rivieren en meren in eind september nog boten ;en en folders Vlissingen, Tel. 01184-4698 iaar filialen in Rijswijk: i5 jaar. ier boven de zaak is -kkring; rkweek; ifskleding. elijke sollicitaties te rj toor, Van Gijnstraat 2» 0-99 61 66. fonisch kontakt opne [Kroes, tel. 070-11 92 57. DE STEM VAN VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1969 (Van een onzer verslaggevers) BREDA De 28-jarige mevrouw H. M. van Overveld-Adriaansen uit Breda is de enige vrouw in Brabant wier leven volledig afhan kelijk is van een kunstnier. Dit omvangrijke apparaat, dat de slaap kamer van het echtpaar Van Overveld het aanzien van een zieken- huisvertrek geeft, is enkele weken geleden in bruikleen ontvangen van de Stichting Thuisdialyse in Utrecht, een particulier initiatief, waaraan reeds twaalf Nederlanders hun leven te danken hebben. Met de komst van de kunstnier is een eind gekomen aan een periode van een half jaar, waarin mevrouw Van Overveld tweemaal per week met haar man naar Utrecht moest reizen om in het Acade misch Ziekenhuis te worden „gespoeld". Een zeer dramatische periode in het leven van dit jonge echtpaar met twee kinderen, dat plotseling een strijd te strijden kreeg op leven en dood. Feitelijk is deze niet geëin digd, want wanneer de thuisdialyse (behandeling met de kunstnier) niet driemaal per week plaatsheeft, is deze patiënte wier beide nieren geen functie vervullen ten dode opgeschreven. inmiddels is zij en ook hapr echt genoot zover gekomen, dat in deze grote fysieke, maar ook psychische, ingreep enigszins kan worden be rust. „Wij hebben ons hst laatste jaar", zeggen zij, „veel afgevraagd. We dachten, waar hebben wij dit aan te danken. Maar iedereen heeft nu eenmaal zijn kruis en we vinden nu weer, dat het leven waard is ge leefd te worden. Wij wachten op niertransplantatie, op een passende nier. Zo'n operatie heeft alle kans van slagen en dus is al onze hoop daar op gevestigd. Hoop doet le- miskraam en toen is het kennelijk begonnen. In het Diaconessenhuis in Breda bleek pa na geruime tijd, dat mijn beide nieren waren ver giftigd en geen dienst meer deden. Ik werd ijlings naar Utrecht ge bracht, waar ik vorig jaar septem ber op sterven lag. Net op tijd kon ik met een kunstnier worden be handeld. Na een aantal spoelingen was het levensgevaar voorbij. Zes weken heb ik in het Academisch Ziekenhuis gelegen. Toen ik hoorde dat ik ongeneeslijk ziek was, zijn mijn man en ik door de hel ge gaan. Het medisch team in Utrecht deed echter alles om ons op te beu ren. Dat was geweldig. Van okto ber '68 tot maart '69 zijn wij van Breda op en neer naar Utrecht ge reisd voor de dialyse. Eind maart, kon ik samen met mijn man gaan oefenen. De laatste tijd moesten wij 's nachts de behandeling doen om overdag een plaats vrij te maken voor een andere patiënt, want er zijn nog veel te weinig kunstnie ren." „Of bij mij", vertelt mevrouw Van Overveld verder, „die mis kraam oorzaak is geweest van nier vergiftiging weet ik niet. De dokto ren schijnen het daar niet over eens te zijn. Het was bij mij niet nodig dat de nieren werden verwij derd, omdat ze verder geen kwaad doen. Wanneer er een nier wordt getransplanteerd dan komt die inde buikholte. Toen ik ongeneeslijk ziek bleek, heeft mijn moeder, die ontzettend onder alles heeft gele den, meteen aangeboden om voor mij een nier af te staan, maar de medici laten een gezond mens lie ver in tact en gebruiken nieren van bijvoorbeeld bij verkeersongevallen omgekomen mensen. Bovendien is niet iedere willekeurige nier ge schikt. Hij moet o.a. bij je bloed groep passen." Zij gaat rustig met haar relaas door wanneer de kunstnier in ge reedheid wordt gebracht. Eén uur voor iedere behandeling gaat het echtpaar Van Overveld naar de dia lysekamer. om een uur of tien 's avonds. Zo lang duurt het voordat de nierpatiënt met een gerust hart de nacht in kan gaan, via twee slangetjes in haar linkeronderbeen verbonden met de onmisbare kunst- nier. Zij zegt: „Ik ben enorm dank baar voor het werk van de Stich ting Thuisdialyse. Deze bestaat nog maar heel kort en heeft bijdragen nodig van particulieren, van collec tes en filmvoorstellingen. De stich ting is pas in het beginstadium. Als mij dit vijf jaar geleden was over komen dan was ik absoluut dood gegaan. Wat ons heeft teleurgesteld, is de houding van de gemeenle Breda geweest. Omdat wij in een te klein flat. woonden om er een kunst nier te kunnen plaatsen, moesten wij naar een ander huis uitzien Drie maanden hebben we daar op moeten wachten. We werden van het kastje naar de muur gestuurd. Toen het eindelijk zo ver was, kre gen we gelukkig wel alle medewer king van Openbare Werken, die de slaapkamer van ons nieuwe huis hebben verbouwd en een speciale waterleiding hebben aangelegd. De geiser, die aangesloten is op de bak, waarin de 400 liter spoelwater moet, staat op zolder. Dat heeft de gemeente 10.000 gulden gekost." De heer Van Overveld, die samen met zijn broer een zaak heeft, ver telt een beroep te hebben gedaan op de bijstandswet, hetgeen voorlo pig is afgewezen op grond van zijn inkomen. „Ik heb een bezwaar schrift ingediend", zegt hij, „want de onkosten die wij hebben, zijn vanzelfsprekend abnormaal hoog. Wij verbruiken 90 gulden per maand aan water, een heleboel elektriciteit, hebben dieet- en reis kosten (controle in Utrecht), be trekken allerlei medicijnen van de apotheek en bovendien komt de huisdokter eenmaal per week het bloed van mijn vrouw onderzoeken. We zijn particulier verzekerd. Het kost ons dus erg veel." Mevrouw Van Overveld: „Het ergste moment is voor mij geweest toen ik in Utrecht twee slangetjes in mijn benen kreeg. Toen dacht ik: nu is het onherroepelijk, nu ben ik voorgoed invalide. Die slangetjes blijven erin zitten, afgesloten door een zwachtel. De mensen kijken er wel eens naar, maar bijna niemand in de buurt weet er van. Dat vind ik bijzonder prettig. Niemand heett ook de dialyse meegemaakt behal ve mijn man en kinderen. De klein tjes zijn er al aan gewend, dat mama driemaal per week aan dat apparaat moet liggen." In totaal moet er 24 uur per week worden gespoeld. Daar komen drie uur aan voorbereidingen, steriel maken van apparatuur enz. bij, ter wijl na de dialyse alles weer gere;- nigd moet worden en de kunstnier van een nieuwe membraan moet worden voorzien. Om de thuisdialyse zorgvuldig te kunnen toepassen, heeft het echt paar Van Overveld in Utrecht een opleiding van drie maanden moeten volgen. De handelingen, die moeten worden uitgevoerd alvorens de ap paratuur gedurende acht uur haar bloedzuiverende werking kan heb ben, zijn veelomvattend en vergen een zo grote precisie, dat niet ieder - er toe in staat zou zijn ze te volvoeren. Bovendien zou niet ie dereen bestand zijn tegen de geeste lijke druk, die het overgeleverd zijn aan een kunstnier veroorzaakt. Voor dat mevrouw Van Overveld voor thuisdialyse in aanmerking kwam, zijn zij en haar man, die driemaal per week een groot deel van de voorbereidende werkzaamheden voor zijn rekening neemt, dan ook door een psycholoog getest. Mevrouw van Overveld: „Toen ik mijn tweede kind verwachtte, kreeg ik al last van mijn nieren. Er moesten nierstenen worden verwij derd. Vorig jaar mei had ik een (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA De nieren zijn de organen, die de uiterst belangrijke taak hebben te zorgen voor een nor male hoeveelheid en een normale samenstelling van de lichaamsvochten. Zij doen dit door de afscheiding van urine. Bijna alle onbruikbare en schadelijke eindprodukten van de stofwisseling worden uit het lichaam verwijderd met de urine. Ook vreemde stoffen die in het lichaam komen, zoals geneesmiddelen, worden door de nieren verwijderd. Op de functie van de nieren heeft o.a. de bloedsomloop grote invloed. Worden de nieren ziek en vervullen zij hun functie niet 'meer, dan wordt een mensenleven ernstig be dreigd. In het verleden stierf praktisch iedereen wiens nieren zo ernstig waren aangedaan, dat zij hun normale werk niet meer konden doen. Jaarlijks sterven in Nederland toch nog ongeveer 300 nierpatiënten. In de ziekenhuizen in Amsterdam, Groningen, Den Haag, Utrecht, Leiden en Nijmegen worden momenteel 150 mensen met een kunstnier be handeld. In 1912 werd reeds over de gehele wereld geëxperimenteerd met een kunstnier. De Nederlander Kolff slaagde er echter pas in 1943 in de kunstnier toe te passen op een mens. In 1960 kon, na baanbrekend werk van de Amerikaan Cribsen en zijn medewerkers, de kunstnier op grote schaal worden toegepast op nierpatiënten. De knustnier imiteert de werking van de twee menselijke nieren. Het is een apparaat waarin het bloed door een membraan stroomt. Deze membraan, een cellofaan „zak", laat het bloed door en houdt de afvalstoffen tegen. Op de kunstnier zijn (wij geven hier een zeer beknopt overzicht), diverse andere appa raten aangesloten. Via een smal slangetje verlaat het bloed het lichaam om in de kunstnier te worden ge zuiverd. De afvalstoffen worden gewassen in een oplossing van o.a. natrium, zuren en zout in onthard' leidingwater, waarna het bloed door een andere slang in het lichaam terugkeert. Het duurt acht uur voor dat alle bloed is gespoeld. Op de gasgeiser is een automatische waterontharder aangesloten. Vierhonderd liter water van 35 graden Celsius, waarin de zouten opgelost worden, gaat in een grote plastic bak, die via een slang is aangesloten op een monitor, waarop de temperatuur, de druk etc. van het spoelwater kunnen worden afgelezen. Via de monitor stroomt het water door de kunstnier. Voorts behoren tot de apparatuur een pomp om het bloed uit het lichaam op gang te brengen, een pomp die met behulp van een speciale stof (heparine) "het bloed onstolbaar maakt en twee alarmapparaten voor het geval de stroom uitvalt en de patiënt in zijn slaap op een van de slangen ligt en deze afsluit. Om in leven te blijven dient de patiënt drie maal per week, in totaal gedurende 24 uur, de dialyse (kunstnierbehandeling) te ondergaan. „Ik ben er nu aan gewend om 's nachts aan de kunstnier te lig gen", zegt mevrouw Van Overveld. „Ik slaap terwijl mijn bloed uit mijn lichaam door de nier gaat en er gezuiverd weer in komt. 's Mor gens om zes uur sluiten we af en dan gaat mijn man zwemmen en slaap ik nog wat, omdat je dood moe bent als je wakker wordt na het spoelen. Ik heb mijn hele leven er op in moeten stellen. De men struatie blijft ook uit, dus kinderen krijgen is er niet meer bij. De dok ters vinden dat niets uitzonderlijks. Ze zeggen, dat het later na de trans plantatie weer terug kan komen. Met het spoelen alleen zijn we er nog niet. Je moet jezelf in acht ne men. Ik heb een zoutloos- en eiwit- arm dieet. Je mag niet veel vocht gebruiken, want dat wordt door de kunstnier niet afgevoerd. Ik mag per dag 500 cc vocht innemen; vier kopjes vloeistof. Dat is met deze warme zomer soms erg moeilijk, maar dat is niet het ergste. Soms word ik ook wel eens niet goed en moet ik gauw een beetje drinken. Ik had het laatst nog toen ik bood schappen deed. Als ik dorst heb, mag ik wel onbeperkt ijsblokjes ge bruiken." Wanneer je mevrouw Van Over veld en haar man hoort vertellen en de voorbereidingen tot de dia lyse meemaakt, waarbij zelfs ste riele handschoenen en een monds- masker moeten worden gebruikt, raak je diep onder de indruk. Je dreigt bijna te vergeten, dat de kunstnier voor deze vrouw een ze gen is en wordt ongewild tot ont zetting gebracht over het onmense lijke van dit grote apparaat, dat de kleine menselijke nieren imiteert. Pas als je zo'n vinding van mensen handen in werking ziet, ga je be seffen welke onovertrefbare won deren er binnen in een gezond mens plaatshebben. MARJAN MES. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Komend najaar winter kan een stevig partijtje Politieke touwtrekkerij verwacht "orden rond de vervulling van aantal vrijkomende posten 'oor het ambt van commissaris 'or koningin en burgemeester. Een inventarisatie van de nade- lende mutaties levert momenteel let volgende beeld op. .In 1970 moeten er in drie provin- ®0s (Groningen, Friesland, Utrecht) nieuwe commissarissen der koningin "orden benoemd wegens vertrek "et pensioen van de huidige com- Jisarissen. Het gaat om het ver- "esvan 1 mr. C. L. W. Fock (WD) Provincie Groningen, per 1-2-1970; 2. C. Th. E. graaf van Lynden van Weriburg, provincie Utrecht, per '■«-1970; 3. mr. H. P. Linthorst Ho- (VVD) provincie Friesland, per '■«-1970, 'o de overige acht provincies ligt Jo' tijdstip van pensionering der hui- f'p commissarissen der koningin ltts verder weg In 1977 zullen zij ®rfer allen verdwenen zijn. De «rtallen van vertrek zijn: 1972: mr. 1 Klaasesz (PvdA), Zuid-Holland, cr 1-3-1972; jhr. mr. dr. O. F. A. H. '1 Nispen tot Pannerden (KVP), ïïfissel, per 1-5-1972. i Mr. H. W. Bloemers (VVD), gfcdand, per 1-6-1973: dr. C. N. r'toiann (KVP), Noord-Brabant, Mr. J. van Aartsen (AR). Zee- per 1-6-1974; mr K. H. Gaar- landt (PvdA), Drente, per 1-10- 1974. 1976: Mr. F. J. Kranenburg (PvdA), Noord-Holland, per 1-5-1976. 1977: Mr. dr. C. J. M A. van Rooy (KVP), Limburg, per '1-2-1977. De strijd om de „bezetting" van de vacatures in 1970 in Groningen, Friesland en Utrecht is ai ingezet. Voer de opvolging van mr. Fock (VVD) in Groningen wordt de laat ste dagen opnieuw de naam genoemd van de WD-fractieleider in de Twee de Kamer mr. E. H. Toxopeus. Zijn kandidatuur voor Groningen staat sterk. Bekend is dat mr. Toxopeus ook graag burgemeester van Den Haag had willen worden, maar de KVP stond dat niet toe en bewerk stelligde de benoeming van de ka tholieke oud-premier mr. V. G. M. Marijnen. Politiek interessant zal vooral de opvolging van mr. van Lynden van Sandenburg in Utrecht worden. Hij zit weliswaar in de protestants-chris telijke hoek, maar is geen lid van de AR noch van de CHU. Hij wordt ook door geen van deze beide partijen als geestverwant geclaimd, tenein de de aanspraken op de vervulling van in andere provincies optredende vacatures niet te verzwakken. Het ijkt evenwel het meest voor de nand te liggen dat Utrecht in 1970 'n nieuwe commissaris gaat krijgen die duidelijk CHU is. Het is namelijk zo, dat die CHU nu geen enkele provin cie bezit. De huidige verdeling is immers: KVP 3 (Brabant, Limburg, Overijssel), PvdA 3 (Noord-Holland, Zuid-Holland, Drenthe), WD 3 (Gro ningen, Friesland, Gelderland), ARP 1 (Zeeland) en partijloos 1 (Utrecht). Men kan uit deze opsomming ge makkelijk concluderen, dat de VVD met drie procincies enigszins overbe- deeld is. Dit zou voor de huidge CHU minister van Binneilandse Zaken, mr. Beernink, wellicht aanleiding kunnen zijn om Friesland in 1970 in andere handen te laten overgaan. De strijd zou dan wel moeten gaan tussen AR en CHU, wie van beide er een twee de provincie bij krijgt. Voor de pro vincies Utrecht en Friesland zijn overigens tot dusver geen namen genoemd. Veertien in de nabije toekomst opvallende burgemeestersposten en twee reeds bestaande vacatures zullen in sommige gevallen zeker nog aanleiding geven tot felle politie ke touwtrekkerij achter de scher men. Hiervan getuigt het volgende overzicht, dat uitsluitend betrekking heeft op gemeenten met boven de 20.000 inwoners. Vacatures bestaan momenteel in: 1. Zwolle. De WD-burgemeester van deze gemeente drs. J. A. F. Roeien is onlangs in Arnhem de met pen sioen gegane KVP-burgemeester Ch. G Matser opgevolgd. Voor Zwolle worden thans de namen ge noemd van de WD-burgemeester van Middelburg mr. J. Drijber en van de WD-burgemeester van Coevorden drs. P. A. Wolters. 2. Vemlo. De KVP-burgemeester van deze gemeente, mr. dr L. de Gou ls onlangs in Haarlem de met pen sioen gegane KVP-burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers opge volgd. Voor Venio zal ongetwijfeld opnieuw een KVP-er worden be noemd. In 1970 dienen zich wegens pensione ring vacatures aan In: 3. Winterswijk, J. B. Vlam (PvdA) vertrekt per 1-3-1970. 4. Utrecht. Jhr. mr. C. J. A. de Ra- nitz (CHU) per 1-5-1970. 5. Baarn. Mr. F J van Beeck Cal- kocn (AR) per 1-5-1970. 6.Sneek. L. Rasterhoff (Partijloos) per 1-5-1970. 7. Ridderkerk, C J. van der Hoeven (AR) per 1-10-1970. In 1971 in; 8. Valkenswaard. Mr. A. J. J. M. van Hellenberg Hubar (KVP) per 1-3-1971. 9. Ermelo. H. H. Langman (CHU) per 1-4-1971. 10. Geleen. Dr. J. P. D van Banning (KVP) per 1-5-1971 11. Alkmaar. Mr. H. Wytema (PvdA) per 1-5-1971. 12 Tjietjerkssteradeel. Mr. W. M. Opipedijke van Veen (CHU) per 1-7-1971. 13. Harderwijk. G. J. Numan (CHU) per 1-8-1971. 14. Gorinchem. Mr. L. R J. ridder van Rappard (Partijloos) per 1-8- 1971 Voor de vervulling van de vacatu res die na medio 1970 ontstaan zal de uitslag van de dan gehouden ge meenteraadsverkiezingen van invloed kunnen zijn. Het zit erin dat er voor al strijd zal ontstaan om de komende vacatures in de gemeenten Utrecht, Alkmaar en Gorinchem. Vooral de strijd om Utrecht wordt interessant. Hier zetelt jhr. mr. De Randstz, die verondersteld wordt de CHU-be- ginselen te zijn toegedaan, maar die toch geen uitgesproken partij-man is. Van de vier grote steden Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht zijn de eerste twee al ste vig in PvdA-handen Den Haag is KVP. De aanspraken op Utrecht ko men daarom vooral van de kant van CHU, WD en ARP, die bij de laatst gehouden verkiezingen in februari 1967 in deze gemeente resp. 6,9 pro cent (CHU), 11,9 procent (VVD) en 9,4 procent (AR) van de stemmen behaalden. De KVPkreeg toen even wel 22,9 procent en de PvdA 29,6 procent. Het ziet er daarom naar uit, dat „Utrecht" een moeilijke benoe ming gaat worden, waarom voor en achter de schermen nog het nodige te doen zal zijn. Minister Beernink zal in het kabinet zeker zijn uiterste best doen om Utrecht voor de CHU veilig te stellen. Misschien lukt hem dit wanneer van deze benoeming en van belangrijke benoemingen elders een „pakket" gemaakt wordt, waar in iedere partij iets van zijn gading ■vindt e11 dat een evenwichtige verde ling van de „buit" inhoudt. Maar voor het zover is De lege stoelen komen in zicht. De politieke stoelendans kan beginnen. (Van onze redacteur buitenland) WASINGTON Sinds knappe, donkerogige Valentina Teresj- kova in juni 1963 met haar kleine ruimteschip Vostok-6 op jacht ging naar mannelijke collegia Bykovsky die een dag eerder met de Vostok-5 was gelanceerd, is geen vrouw meer in de ruimte geweest. Valentina Teresjkova was de zoveel ste Russische ruïmteprimeur. De Amerikanen konden vliet nog nauwe lijks verwerken en zeiden schamper: „wij sturen geen vrouwen de ruimte in alleen maar om het propaganda- effect''. Die bitterheid zullen de Amerikanen nu wei vergeten zijn. De kans is zelfs groot dat in de zeventi ger jaren Amerikaanse vrouwen mee op reis gaan naar de planeet Mars. Dr. Thomas Payme, grote baas van de NASA, heeft deze week tenminste gezegd dat naar zijn mening vrou wen moeten deelnemen in het team van 12 astronauten dat - verdeeld over twee ruimteschepen - in 1981 mogelijk naar Miars zal reizen- Dat betekent dat vrouwen al eer de oefenvluchten in de ruimte zul len moeten maken. Volgens Payne's blik op de toekomst zullen twee iden tieke ruimteschepen in formatie naar Mars reizen, een tocht waarover zij twee jaar zullen doen. Overigens pleitte Payne voor hech tere samenwerking met de Russen, die volgens hem ook spoedig in staat zullen zijn een man of een vrouw op de maan neer te zetten. VALENTINA TEREJKOVA eerste en tot nu toe enige vrouw in de r uimte Zoals gisteren gemeld zijn inmid dels ook de bemanningen voor de Apollo-13 en de Ajpollo-14 aangewe zen. De benoeming van Amerika's eerste astronaut Alan Shepard (nu 45) tot commandant van de Apollo- 14 is voor hem de verwezenlijking van een oude droom die herhaalde lijk in gevaar kwam. Shepard redde Amerika in 1961 van een nationaal gevoel van minder waardigheid, opgelopen door de klap pen die de Sovjet Unie had uitgedeeld met Spoetnik-1 en 's werelds eerste man in de ruimte Joeri Gagarin. Het was slechts een „ballistische ruimte reis" die Shepard in zijn Mercury ,,Freedom-7" maakte, maar de Amerikanen wisten dat ook zij einde lijk op we.g waren. Shepard kreeg van president Ken nedy de ruimtemedaille, maar sinds dien werd niet veel meer van hem. gehoord. Zeven jaar lang mocht hij om gezondheidsredenen niet vliegen. Veteranen van het eerste uur ver dwenen: John Glenn ging in de limo nade, Donald Slayton werd afge keurd, Virgil Grissom kwam om bij het ongeluk met de Apollo die op de taneeerplaats in brand vloog en waar bij ook Edward White en Roger Chaf fee omkwamen. Walter Schirra en nog een paar anderen verlieten - net als Glenn - de NASA of zochten er een bureau-baan. Het was stil ge worden rond Alan Shepard. Zijn come-back werd niettemin voorbereid, maar kwam opnieuw in gevaar toen bleek hoe moeilijk en lioe op het kantje af de landing van de Eagle in de Zee der Stilte was geweest. Maanlandingen, zo werd ge zegd. zijn te moeilijk voor onervaren astronauten en daartoe behoorde Shepard met zijn enkele ballistische ruimtesprong in feite ook. ALAN SHEPARD ApolIo-14 Uiteindelijk is nu toch besloten dat Shepard 't Apollo-14-team zal leiden naar de krater Censorinus op de „kust" van de Zee der Stilte. Een heel andere man is de com mandant van de Apollo-13, James Lovell. In tegenstelling tot Shepard die maar enkele minuten in de ruim te vertoefde is Lovell wereldrecord iiouder ruimtereizen. Met Frank Bor man raasde hij veertien dagen lang in de Gemini-7 rond de aarde en was er bij toen het historische rendez vous met de Gemini-6 tot stand werd gebracht. Lovell geniet echter nog meer be kendheid als tweede man van het op gewekte en fantasierijke team van Frank Barman dat met Kerstmis vo rig jaar rond de maan vloog. Lovell zal de eerste zijn die oD de maan het hoogland gaat opzoeken na dat Charles Conrad in november de Zee der Stormen verkend zal hebben. Lovell gaat het gebied Fra Mau- ro onderzoeken. Van dit deel van het maanoppervlak neemt men aan dat het zeer oud is en bedekt met keien. JAMES LOVELL Apollo-13 (Van onze correspondent) BREDA Stoottroepen, die in 1944 gedurende de bevrijding werden opgericht, vieren dit jaar hun 25-ja- rig bestaan. Naar aanleiding hiervan zal een grote reünie gehouden wor den in de Generaal Spoor Kazerne te Ermelo op 20 sept. a.s Een fees telijk programma zal de reünisten worden aangeboden. Voor Zuidwest Nederland zal men voor het vervoer beroeD kunnen doen op E. v.d. Broek, Molenstr. 99 te Zundert, tel. 2353 en 3198. (ADVERTENTIE) VAN BERGEN OP ZOOM UIT vertreicTheodorushaven naar VEERE op wo,vr en zo:V 9.45 uur Plaatsbewijzen en folders V.V.V.en R.T.M. Rosestr.3,R'dam-2Q, tel.010-272864 I IN PORTUGAL heeft de politie zes organisaties opgerold die honderden emigranten hebben geholpen over de grens naar Spanje te komen. (ADVERTENTIE) v,,,w handelaar om de kleurenfolder ot senrijf naar Vuïcana, al vanat' 1895 expert in ha^gj7pp9araten Industrie N.V. Waldorpstraat 148, Den Haag.

de Stem | 1969 | | pagina 5