Vogelsterfte vereist een ander gif gebruik Werkgelegenheid is onverminderd goed Tropendienst voor enkele ambtenaren bi] de Spur Js letter niet 'duur illii 100.000ste in bad Goes Mannen actief met wisseltruc Drs. Dusarduijn stelt vragen over piek meters sassf Gastarbeider is een schertsterm In gesprek met Warm weer ip W'Wèê W. C. A. M. van Dongen VOSKE" MDAAG ORGEN NOG DEZE MAAND Middelburg krijgt zijn 30.000ste „Picasso" trok 5000ste bezoeker in Middelburg HORECA METAAL Verkeersactie voor recreatie groot succes Tennistoernooi in Groede Maand cel voor dronken wegpiraat Brandkast met 2000 gulden meegenomen Boete voor diefstal van vloerbedekking op afvalhoop W. C. van Dongen blijft voorzitter KVP-afdeling Oostburg DE STEM VAN VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1969 SRTENTIE) Restaurant traat 8 - Hulst 01140-3444 reitenkehken Keuken open tot :e vrijdag 20-22 uur voor 1, ags gesloten. nstellingen dhuis k van Picasso „Zeeland en de >de" um: Werk van J. C. J uis: Nederlandse plas. Dirk Claus, Hans :k Jong. Schilderyen van 'osselen R MUIDEN Ihuis: Schilderijen en erk van Jos But en Meester de Betzen- itzaerte: Beeldhouw- Cox; grafisch werk lonio en klein plastiek n Marja van Putten. IVERSEN n 9—16 uur ieweek (6—12 jaar) tl >E 15 uur Schieting 19.30 uur Schieting ÜNDE 21.30 uttr s Bonne ial 19.30 uur SchietinJ Tennistoernooi ONSTELLINGEN G adhuis :rk van Picasso huis: Nederlandse plaS' a. Dirk Claus, Hans ek Jong: Schilderyen van Vosselen ER MUIDEN idhuis: Schilderijen en rerk van Jos But en le Meester de Betzen- utzaerte: Beeldhouw' s Cox; grafisch werk honio en klein plastiek n Marja van Putten. HVERSEN zanne 20 uur liëteit 'al :lle 15 uur Schieting ande 15 uur Schieting uur Zierikzee (amateurs) -Nqs 15 uur SchietinJ Tennistoernooi 16.30—18.30 uur stryden eze rubriek tel. 01180- ius 116 in Middelburg jVan een onzer verslaggevers) GOES Het leuke, kwieke vo geltje pikte een, twee, drie tien graankorrels op. Plotseling begint het vreemd te springen. Het trekt met zyn vleugeltjes, bet bekje gaat snel open en dicht. Er zijn krampverschynse- len. Daarna wankelt het, valt aeer, en tenslotte is het diertje dood. Er is maar een doodsoorzaak mogelijk, vergiftiging door ge chloreerde koolwaterstoffen. Dok ter J. Tesink, directeur van de gezondheidsdienst voor dieren te Soes, vindt gechloreerde koolwa terstoffen zoals D.D.T., Dieldrin, Hdrin, Lindaan en Metoxychloor de gevaarlijkste onder de land bouwvergiften. Hij is het volle dig met staatssecretaris Krui- singa eens, die bezig is deze ge chloreerde koolwaterstoffen van ie Nederlandse markt te weren. Aldrin, Dieldrin en Heftachloor zijn al verboden. Het werken met gechloreerde koolwaterstoffen is, aldus de heer Tesink op de eerste plaats oorzaak van de massale vogel sterfte in Nederland. Niet alleen iuiven, spreeuwen, mussen enz. worden het slachtoffer van met deze landbouwvergiften behan delde zaaizaden, maar ook roof vogels, die de „besmette" vogels opeten. Voor de mens kunnen gechlo reerde koolwaterstoffen eveneens fataal zijn. De vergiften hebben n.l. een byzonder gevaarlijke ei genschap. Zij worden voor bijna onbepaalde tijd opgenomen in het lichaamsvet. Zolang de vetVoor- raad niet door het lichaam wordt aangesproken gebeurt er weinig. Vermageren de mensen echter, b.v. als gevolg- van kanker, dan komen de gechloreerde kool waterstoffen vrij. In voldoende hoeveelheid kan de mens dan onder dezelfde gru welijke pijnen sterven als het bo vengenoemde vogeltje. „Neem nou een dikke Amerikaanse ser geant", zegt dokter Tesink, „die toen er tijdens de tweede wereld oorlog in de Pacific gespoten werd met D.D.T. tegen b.v. mug gen om malaria tegen te gaan, geen centje last had. Die dikke vent heeft toen gechloreerde koolwaterstoffen in grote hoe veelheden binnengekregen Dat vergif kan hem nu, in 1969, als hij ziek wordt, lelijk opbreken". De tot nu toe geconstateerde hoeveelheden gechloreerde kool waterstoffen bij mensen en huis dieren passeren echter nog niet liet maximale toelaatbare, hoe wel, aldus de heer Tesink, het noodzakelijk is te waarschuwen, en vooral om oplettend te zyn. Het gevaar dat mens en dier teveel gechloreerde koolwater stof in de toekomst naar binnen krijgt, is n.l. groot. Statistieken van het ryksinstituut voor de ge zondheid, wijzen uit, dat de hoe veelheid in het lichaamsvet op geslagen gechloreerde koolwater stof elk jaar groter wordt. Ook vissen ïyden er onder om de zucht naar bestrijding van insec ten ten koste van alies te willen bestrijden. Het landbouwvergif belandt n.l door regen van de akkers in de sloten en tenslotte in de zee. De vergiftiging van de dieren en de mensen moet een halt wor den toegeroepen. Daarvan raken hoe langer hoe meer mensen overtuigd. Volgens de directeur van de gezondheidsdienst voor dieren te Goes kan dat vrij ge makkelijk. De redding die hem voor ogen staat zijn de orga nische fosforverbindingen. Voor beelden zijn: parathion, ma- lathion en isopestox. Hoewel deze vergiften by di rect gebruik en in grote hoéveel heden voor mens en dier even als de gechloreerde koolwater stoffen dodelijk zijn, de moor den in Nederland met parathion gepleegd zijn immers niet meer op de vingers van een hand te tellen) hebben ze niet de gevaar lijke eigenschap van de gechlo reerde koolwaterstoffen, opgesla gen te worden in het lichaams vet. De organische fosforverbin dingen worden vrywel onmiddel lijk door het lichaam afgebroken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De gemeente Middelburg verwacht nog deze maand zijn dertigduizendste inwoner. Pat vertelde donderdagmorgen „en passant" wethouder van culturele za ten, mr. J. van der Weel, tijdens een toespraakje ter gelegenheid van de „vüfduizendste bezoeker" aan de zo- mertentoonstelling, dit jaar grafisch werk van Picasso, in de Vleeshal van het Middelburgse stadhuis. Het „arriveren" van de dertigdui zendste inwoner betekent, dat de sterke bevolkingsgroei van de Zeeuw se hoofdstad, nog maar enkele jaren geleden ingezet, zich onverminderd voortzet. Per 1 januari 1968 bedroeg het aantal inwoners n.l. nog slechts ruim 28.400. Hoe zeer het „vestigingsklimaat" zich in Middelburg in weinig jaren heeft veranderd, blijkt wel uit het feit, dat b.v. in 1956 het inwoneraan tal nog terugliep met niet minder dan 190 tot beneden de 22.000. Behalve bij de herindeling, toen St. Laurens en Nieuw- en St. Joost- Jand bij de gemeente Middelburg werden gevoegd, was voor het eerst vorig jaar sprake van een belangrij ke toename (welgeteld 915) van het bevolkingsgetal. Daarmee werd dan ook het groeitempo van het jaar daarvoor met niet minder dan hon derd procent overtroffen. Ais oorza ken van deze plotselinge groei ziet het gemeentebestuur niet aHeen de gevolgen van de eerste „industriali- satiegolf" in de gemeente zelf en in Vlissingen-Oost, maar vooral ook de bouw op grote schaal van vooral premiewoningen in Middelburg. De ze bouw, vooral in Mididelburg-Zuid, betekent ook dat, voor wat de huis vesting betreft, met deze bevolkings toename gelijke tred kan worden ge houden (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De zomerten- 'oonsteliing, grafisch werk van Pi casso, in de Vleeshal van het Mid delburgse stadhuis heeft donderdag- norgen zijn vijfduizendste bezoeker getrokken. Dat was mevr. R. Bij man uit Alkmaar, die tijdens een dagtrip naar Zeeland en België ook even Middelburg „aandeed". Wet houder van culturele zaken, mr. J. van der Weel, bood haar namens hot gemeentebestuur een fotoboek over Zeeland aan. In een korte toe spraak merkte de wethouder op, dat belangstelling voor de tentoonstel- g minder is dan vorig jaar toen ea aantal van 10.000 bezoekers "erd gehaald Naar de mening van Wethouder Van der Weel was het „te ®oeie weer" belangrijkste oorzaak "Sn dit geringere bezoek. De Picas- so-tentoonstelling is nog te zien tot met 31 augustus. (ADVERTENTIE) Vooruitzichten vooi zaterdag en zondag opgesteld door het KNMI op donder dag om 18.00 uur; warm, overwegenc zonnig en op de meeste plaatsen droog. .«eersvooruitzichten in cijfers ge zadeld over Nederland. Voor zater- Aantal uren zon: 8 tot 13. Min. 0 tot 4 graden boven normaal. ,ljx- temp.: 3 of meer graden boven ;'jrmaal. Kans bp een droge periode Vj1 minstens 12 uur: 95 procent, "«ss op een geheel droog etmaal: 90 f!*cent. 'for zondag: Aantal uren zon: 7 S; '3. Min. temp.: 0 tot 4 graden bo- jj#normaal. Max. temp.: 2 of meer J-jjaen boven normaal. Kans op een ::0Se periode van minstens 12 uur: Procent. Kans op een geheel droog ',laaal ;9o procent. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Doordat in de afgelopen weken weer meer visserij- personeel aan de slag kon als gevoig van de vertraagde hervatting van de mosselhandel, is in Zeeland ondanks de seizoeninvloeden, het to taal aantal geregistreerde werklozen nauwelijks toegenomen, ni. van 1018 per eind juni tot 1024 per eind juli. Door stagnatie in de verschillende, vooral grotere werken is er met na me in de metaal en de bouwsec tor sprake van enige toename van de werkloosheid. Op het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening in Middelburg ver wacht men echter dat in de loop van augustus de „wrijvingswerkloosheid" in de bouw- en metaalsector weer zal afnemen. Een onzekere factor in het totale beeld vormen nog de schoolverlaters. Het aanbod van deze jeugdigen is tot nu toe beneden de verwachting ge bleven. Het is bepaald niet uitgeslo ten dat het mooie weer hier een rem op de „werklust" vormt. Zeer laag is het aantal ingeschre ven werkloze landarbeiders (14). Vo rig jaar waren dat er nog 34. beids krachten. Naar rayon gerekend blijven Oost burg en Hulst met een percentage van resp. 3, 4 en 3,0 het provinciale gemiddelde (1,7) aanzienlijk over treffen. Een aanmerkelijk gunstiger beeld dan een jaar geleden geeft het rayon Zierikzee te zien. Daar werd het aan tal ingeschreven werklozen in een jaar tijds meer dan gehalveerd en bedraagt nu minder dan vijftig. In Terneuzen stonden per eind juli 128 mannelijke werkzoekenden inge schreven. Dat betekende een dui delijke toename met het cijfer van juni (90). In Goes was daarentegen in deze periode weer sprake van een vermindering van het aantal gere gistreerde werklozen, nl, van 250 naar 198. m De teleurstellende resultaten in de horecabedrijven langs de kust blijkt tot nu toe weinig weerslag te heb ben gehad op de werkgelegenheid in deze sector. Vergeleken met juni nam het aantal ingeschreven werk zoekenden (mannen en vrouwen) uit de horeca met zeggen cn schrijve één toe, nl. van 18 naar 19. Het aantal minder geschikten zon der werk blijft gestadig toenemen en vormen thans met 540 meer dan de helft van het totaal (1024) aantal in geschreven werklozen. 735 De vraag naar metaalbi die in juni een recordhoogte bereikte, viel in de vorige aanmerkelijk terug tot het overigens nog altijd aanzienlijke aantal van 619. Bij de vrouwen is het aantal werk zoekenden in de afgelopen maand vrijwel gelijk gebleven en beweegt zich rond de 190. Vooral in de groep kantoorpersoneel is hier nog aanbod, nl. 38. De vraag naar vrouwelijk perso neel blijft zeer hoog, bijna 1200, voor al in vergelijking met de totale vraag (ruim 1640) naar mannelijke ar- (Van onze correspondent) MIDDELBURG De actie „Re creatie en verkeer", georganiseerd door het Verbond voor Veilig Ver keer, verloopt in Zeeland zeer suc cesvol De actie is er op gericht de deelnemers aan het drukke recrea- tieverkeer in de vakantie te wijzen op de gevaren van dit verkeer, zo als de onbekendheid met bepaalde verkeerssituaties. Op verschillende campings in Zee land heeft het district Zeeland van het Verbond voor Veilig Verkeer, in samenwerking met de plaatselij ke afdelingen voorlichtingsavonden gehouden met dia's en films over het verkeer De dia- en filmavonden worden door leden van het verbond begeleid door een inleidend ver- keerspraatje. Veel succes boekte het verbond met voorlichtingsavonden op de camping „De Boomgaard" in West- kapelle. In totaal woonden ruim 700 vakantiegangers van deze cam ping de voorlichtingsavonden bij. Vorige week, op de eerste film avond, werden ongeveer 450 kam peerders met hun neus op gevaar lijke verkeerssituaties gedrukt. De ze week waren het er ruim 200. Hoogtepunt van de avond was een kleine verkeersquiz, waarbij ook de jeugd liet blijken goed op de hoogte te zijn met de verkeersregels. Ook op andere campings boekte het ver bond veel succes met de voorlich tingsavonden. Het verbond hoopt nog vele vakantiegangers te berei ken. De campingbeheerders, die iiieraan wiHen meewerken, kunnen zich wenden tot de plaatselijke af delingen van het Verbond voor Vei lig Verkeer. (Van onze correspondent) GROEDE Voor de achtste maal wordt in het komende weekend in Groede het veteranentennistoernooi gehouden. Daar er slechts twee banen be schikbaar zijn en een groot aantal deelnemers verwacht wordt, is de wedstrijdleiding verplicht om het open toernooi om te zetten in een invitatietoernooi. Vele oude bekenden hebben de uit nodiging aanvaard, zodat het weer cp een hoog peil zal staan. Bij de dames moet mevr. Polderman uit Kruiningen de in haar bezit zijnde beker verdedigen en bij de heren is het Adema van Scheltema uit Delf zijl. Iedere dag worden er op de beide banen twintig partijen gespeeld. (Van onze correspondent) GOES Het zwembad te Goes heeft gistermiddag haar 100.000e be zoeker verwelkomd. Dit geschiedde op feestelijke wyze door de voorzitter stichting sportbelangen wethouder J. Roose. De gelukkige was het 10-jarige meisje Coby Steenbergen uit de Mei doornstraat 22 te Goes. Zij kreeg een prachtige ruiker en een heerlijke taart aangeboden. Een gratis gezinsabonne ment viel haar eveneens ten deel. De 100.000e bezoeker is veertien dagen eerder in 't zwembad gekomen dan vorig jaar, dit onanks het feit dat Goes veel concurrentie van in de om trek liggende zwembaden (waarvan het water wordt verwarmd) heeft. IN WILLEMSTAD zijn twee onder wijzers veroordeeld tot respectieve lijk zeven en zes maanden gevange nisstraf wegens verspreiding van een opruiend pamflet. EEN OOSTDUITSE soldaat, die gis teren bij Koeningshofen naar West- Duitsland trachtte te vluchten, is door Vopo's neergeschoten en, ter wijl hij twaalf meter over de grens neerviel, teruggesleept naar de DDR. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „De verdachte moet voor drie feiten terechtstaan. Het ene is al even erg als het andere. Aldus donderdagmorgen officier van justitie mr. J. Andreae, in zijn requi sitoir tegen de heftruckchauffeur J. O. uit Goes, die zich voor de politie rechter moest verantwoorden voor diefstal van een portefeuille met vier honderd gulden, het onder invloed besturen van een auto en doorrijden, na het veroorzaken van een aanrij ding, zonder de politie te waftrschu- wen. De officier eiste een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van twee maanden en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en verbeurdverkla ring van O.'s auto. O. was in zijn woonplaats met en kele vrienden op stap gegaan. Om dat het in het café te warm was had den ze de colbertjasjes uitgedaan. O. maakte van deze gelegenheid gebruik om uit andermans jasje de porte feuille, waarin 400,te stelen. Met de helft van dit geld kocht hij nog diezelfde dag een tweedehands auto. De rest van het gestolen geld besteedde hij aan drank. Toen hij daarna ging autorijden, terwijl hij dronken was, zoals O. zelf toegaf, was hij op de Westsingel in Goes in botsing gekomen met een geparkeer de auto. De politierechter, mr. P. van Em- pel bepaalde de straf op een onvoor waardelijke gevangenisstraf van een maand en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Bij het coöperatief slachthuis aan de Westerhavenweg te Vlissingen is ingebroken. De dieven verschafte zich toegang door forcering van schuifdeuren. Uit een kantoor werd een brandkast met een inhoud van f 2.000,ontvreemd. Tevens werd een trichinescoop weg genomen. De recherche stelt een on derzoek in. (Van onze redactie buitenland) MIDDELBURG De politierechter mr. P. van Empel veroordeelde giste ren de timmerman W. B. uit Vlissin gen tot een boete van 75 gulden we gens het wegnemen van enkele stuk ken vloerbedekking ter waarde van f 119,„Die stukken lagen op de af valhoop" zo verweerde B. zich. De timmerman bleek het daar volstrekt niet mee eens. De visserman K. v- d. G. uit Ame- muiden werd bij verstek veroordeeld tot een boete van vijftig gulden om dat hij H. S. uit dezelfde plaats een klap in het gezicht had gegeven. P. van L. had, terwijl hij teveel had gedronken, door Vlissingen gereden met een auto, zonder dat hij toestem ming daarvoor had gekregen van de eigenaar van die auto. Van L., die niet in het bezit was van een rijbewys had onderweg enkele geparkeerde auto's „geschampt" en was tenslotte tegen een boom tot stilstand gekomen. De officier vorderde een maand on voorwaardelijke gevangenisstraf en twee ja-ar ontzegging van de rybe- voegdheid. Politierechter mr. p. van Empel bepaalde de straf echter op een gevangenisstraf van vier weken, waarvan twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en twee jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. Voor het doorrijden na het veroor zaken van een aanryding werd L. v. d. M. uit Souburg veroordeeld tot een boete van zestig gulden. V. d. M. had op de smalle kanaal- brug in Souburg geen voorrang ver leend aan het tegemoetkomende ver keer en daardoor met een andere au to in botsing gekomen. (Van een onzer verslag gevers) BREDA In Brabant en Zeeland zwerven de laatste weken enkele man nen, die via wisseltrucs proberen in hun onder houd te voorzien. In Breda waren dat deze week twee „zuidelijke typen", die bil jetten van 100 of 500 Bel gische frank aanbieden en daarvoor graag Neder lands geld in de plaats hebben. Zij spreken bijzonder slecht Vlaams en Waals, zodat de man of vrouw achter de kassa er geen wijs uit kan worden. Dan komen de mannen achter de balie om zelf het geld wel even te wisselen. By een winkel in sportartike len haalden zij op die ma nier ruim 400 gulden weg. In twee andere winkels mislukten hun pogingen. De oudste is tussen de 30 en 35 jaar, de jongste tussen de 25 en 30 jaar. De oudste is vrij gezet, de jongste slank. Beiden zijn 1.75 meter lang en hebben zeer donker, achterover gekamd haar. Beiden dra gen ook een donkergrijze lange broek. De oudste heeft daarbij een rood ge ruit shirt aan, de jongste een wit shirt met een groen „lefdasje". (Van een onzer verslaggevers) BREDA - MIDDELBURG In Overijssel hebben Gedeputeerde Staten een speciale regeling ingesteld voor de werktijden van het provinciaal perso neel gedurende deze hete zomermaanden, 's Morgens beginnen deze ambtena ren een kwartier eerder, 's middags krijgen zij vrij als de buitentemperaturen dertig graden of meer bedragen. In Den Bosch en Middelburg geldt deze regeling niet. Op het Provincie huis in de Brabantse hoofdstad heeft men met een aantal ambtenaren, die op een kamer werken, die heel sterk in de zon lag, wel een proef genomen met een soort „tropendienst", maar met het resultaat was men niet gelukkig. Op het Provinciehuis daar oordeelt men, dat de provinciale ambtenaren zo zeer gebonden zijn aan alle mogelijke andere instanties, dat een wijziging in de werktijden niet verantwoord werd geacht. Ook op het Provinciehuis in Middelburg volgde men deze gedachtengang. Van de ambtenaren in gemeentedienst geldt, voor zover wij konden na gaan, alleen een gewijzigde regeling der werktijden voor die ambtenaren, die bij de Sociale Dienst te Breda werkzaam zijn en hun arbeid verrichten in het houten gebouw aan de Kloosterlaan. In verband met de verminderde arbeidsprestaties bij de huidige hitte (uitgangspunt van G.S. van Overijssel, toen zij deze maatregel namen) kunnen de Bredase ambtenaren van de So ciale Dienst, op basis van vrijwilligheid, hun dienst verrichten van 's mor gens zes uur tot 's middags half drie. Voor het publiek heeft.dit geen con sequenties: de normale tijden van openstelling van 9 tot 12 uur blijven ge handhaafd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Naar aanleiding van de publicaties over de elektrici teitstarieven van de PZEM, zowel in de Consumentengids, als in De Stem van de afgelopen week, heeft het KVP-statenlid drs. W. Dusarduijn een aantal vragen gesteld aan het colle ge van Gedeputeerde Staten. 1 Heeft het college kennis geno men van het artikel in de Consumen tengids van augustus 1969 over een vergelijkend onderzoek naar de prij zen van elektriciteit voor huishoude lijk gebruik in Nederland, waaruit biy-kt, dat deze in Zeeland 10% hoger liggen dan de landelijke prijzen? 2. Is bovendien te verwachten, dat toepassing van bet nieuwe vastrecht- tarief voor houders van bedrijfspan den annex woningen, hetgeen geba seerd is op meting van de z.g. piek- belasting gedurende twee uren van het kalenderjaar, in sommige geval len leiden zal tot verveelvoudiging van het vastrechttarief? 3. Waarom wordt ten behoeve van huishoudelijk gebruik bij deze hou ders slechts een half kWh in minde ring gebracht van de gemeten piek- belasting, terwijl een aftrek van 2 kWh de werkelijkheid dichter zou be naderen? 4. Waarom is op het punt van het goedkope middagtarief gekozen voor het systeem van om de drie maanden wisselende tijdstippen, dat het voor de gebruiker ingewikkelder en waar schijnlijk duurder maakt? 5. Is ook het college van gevoelen, dat voornoemde maatregelen op voor de gebruiker onvoldoend begrijpelij ker wijze ter kennis zijn gebracht, hetgeen tot, wellicht onnodige, on rust aanleiding gegeven heeft? (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De heer W.C.A.M. van Dongen, die, zoals bekend, zijn functie van voorzitter van de KVP raadsfractie van Oo-stburg zal neer leggen, heeft meegedeeld, dat hij zijn nieuwe functie in het maat schappelijk werk wei denkt te kun nen combineren met de taak die hij heeft als voorzitter van de KVP-af- deling Oostburg. De heer Van Dongen heeft een aanstelling aanvaard in het maat schappelijk werk in dienst van Hu- manitas. Zie ook „In gesprek met". 6. Is de gewekte indruk juist, dat de N.V. PZEM, stap voor stap een nieuw principe voor haar tariefbere kening introduceert, waarbij het in Nederland voor nutsbedrijven gel dende beginsel van tariefstelling naar kostprijs vervangen wordt door een ander en zo ja, welk? 7. Wordt bij een ander wel voldoen de rekening gehouden met het stre ven naar unificatie van de elektrici teitstarieven in Nederland? (Vervolg van pag. I) De heer Lewin vindt dat er nogal wat misverstanden bestaan over de aanwezigheid van buitenlandse ar beiders. „Het is helemaal niet slecht dat ze er zijn. Er wordt wel eens ge zegd dat ze kostenverhogend werken. Werkgevers moeten bij het werven van buitenlandse arbeiders wel eens bedragen van 400 gulden per man be talen en daar zien ze dan tegenop. Maar mij lijkt het een goede investe ring, want de werving van Neder landse arbeiders is veel duurder. Een wervingscampagne kost duizend gul dens en levert toch maar weinig Ne derlandse arbeidskrachten op, omdat er gewoon te weinig zijn. Ook voor de produktie is het werven van buiten landse arbeiders gunstig, want het is toch beter een buitenlandse arbeider in dienst te nemen dan helemaal geen met het risico dat er een machine stil komt te staan. Reken maar eens uit wat dat kost. De nationale financiën hebben ook geen last van de buitenlanders, die hier komen werken. Het land van herkomst heeft de meeste kosten, zo als van schoHng e.d. moeten betalen. Buitenlandse arbeiders zijn minder vaak ziek dan Nederlandse omdat ze eerst medisch geselecteerd worden voor ze in ons land aan de slag kun nen. Hun hulsvesting kost ook weinig. Vaak slapen ze met zijn vieren op een kamer, terwijl de Nederlandse werknemers toch heel wat hogere eisen stellen^ Nee, de term „gastarbeider" is een schertsterm. De term „koelie" zou meer terecht zijn. Ik vind dat ze zich in ons land blijvend moeten kunnen vestigen als ze hier een redelijke tijd gewerkt hebben. We laten in het al gemeen maar weinig blijken van onze gastvrijheid jegens onze gastar beiders", aldus de heer Lewin. NATUURLIJK vind ik het jammer dat ik na de herindeling mijn fractie niet meer in de gemeenteraad kan vertegenwoordigen, maar ik ben van mening, dat ik een goede beslissing heb genomen." Aan het woord is de heer W. C. A. M. van Dongen, mo menteel nog fractieleider en voorzit ter van de K.V.P. in Oostburg. „Ik heb mijn beslissing, dat ik mij niet meer herkiesbaar stel, meege deeld op de laatste K.V.P.-vergade- |S! ring en ik kan u wel vertellen, dat, IJ voor ik mijn definitieve besluit nam, j| enkele nachten bijzonder slecht heb geslapen." .MAAR ja, buiten gemeenteraadslid ben ik ook nog statenlid en bekleed f ik tevens nog enige andere functies, zodat ik het niet meer verantwoord j, acht de K.V.P. na de herindeling langer in de raad te vertegenwoor digen. Vooral niet, omdat een raads lid na deze ingrijpende wijziging, het nog veel drukker krijgt dan voorheen het geval is geweest." „IK ben n.l. de mening toegedaan, dat indien zich iemand verkiesbaar stelt, hij zich met alle mogelijke energie van zijn taak moet kwijten en niet alleen op een raadsvergadering aan wezig moet zijn. Veel mensen gaan n.l. van de gedachte uit, dat het enige, wat een raadslid te doen heeft, is raadsvergaderingen bijwonen. Na tuurlijk is dit ook het geval, maar de buitenstaander ziet over het hoofd, dat aan zo'n vergadering een voor bereiding vooraf moet gaan, die meer tijd van hem vergt, dan die paar uur tjes die hij in de raadszaal door brengt." PRECIES vijf jaar geleden ben ik in de gemeenteraad van Oostburg be land. Ik volgde toen tussentijds de heer Terheyden op. Na die tijd be gon ik mijn actieve politieke loop baan. Nu kunt u zich afvragen wat iemand er toe brengt om zo plotse- ling in de politiek te gaan. Dat ligt voor mij nogal eenvoudig, want het beleidswerk trekt mij bijzonder aan. Of ik mijn voorzitterschap van de K.V.P.-afdeling Oostburg ook op geef? Ach nee, dat lijkt mij nu niet direct nodig, want zo gek veel werk geeft dat nu ook weer niet."

de Stem | 1969 | | pagina 3